Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
WieszKto
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 268
Rejestracja: sob cze 11, 2005 11:32 pm

śr sie 09, 2006 8:11 pm

1 sesja za mną :) a wiec 7th sea rozdziewiczone i jak zawsze garsc pytan:

Jak rozdajecie punkty doswiadczenia?
Po kazdej sesji czy tak jak mowi podrecznik dopiero pod koniec całej historii?
Czy kostki dramy gracz dostaje na poczatku kazdej sesji czy wlasnie okreslona ilosc na cala historie?
Czy szlachcic ktory zostal obrazony a nie jest w gildi szermierzy moze wyzwac rywala na honorowy pojedynek?
Czy muszkieter podlega diukowi, markizowi, hrabiemu, baronowi czy tylko kapitanowi muszkieterow i Imperatorowi?? Jak wysoka jest jego pozycja spoleczna??

Z gory dziekuje za odpowiedzi.
 
Awatar użytkownika
beneq
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 796
Rejestracja: pn paź 10, 2005 4:39 pm

śr sie 09, 2006 11:30 pm

WieszKto pisze:
Jak rozdajecie punkty doswiadczenia?


Według podręcznika :razz: . Jest osobny rozdzialik o przyznawaniu PD :D .

WieszKto pisze:
Po kazdej sesji czy tak jak mowi podrecznik dopiero pod koniec całej historii?


Siódemka jest nastawiona na heroic więc czemu by nie dawać graczom PD po sesji? Ja zawsze i w każdym systemie nagradzam graczy PD-kami.

WieszKto pisze:
Czy kostki dramy gracz dostaje na poczatku kazdej sesji czy wlasnie okreslona ilosc na cala historie?


Raz na całą przygode. Na tym polega magia kości dramy. Masz ich określoną ilość, korci żeby je wykorzystywać no ale kiedyś sie skończą, a więc? Trza sie brać do roboty i zasłużyć sobie, a MG wynagrodzi :D.

WieszKto pisze:
Czy szlachcic ktory zostal obrazony a nie jest w gildi szermierzy moze wyzwac rywala na honorowy pojedynek?


Też z tym mam problem. Według podręcznika powinien wynająć Szermierza tylko dla formalności, a sam przeprowadzic pojedynek. Według mnie całkiem ciekawe rozwiązanie.

WieszKto pisze:
Czy muszkieter podlega diukowi, markizowi, hrabiemu, baronowi czy tylko kapitanowi muszkieterow i Imperatorowi?? Jak wysoka jest jego pozycja spoleczna??


Muszkieter podlega wyłącznie Kapitanowi i Imperatorowi. Muszkieterzy są szanowani i wogóle. O ile sie nie myle moga rozkazywać normalnym wojskom, ale sprawdź w podręczniku. Ogólnie to na wszystkie twoje pytania znajdziesz odpowiedź w podręczniku :D. Wystarczy dobrze poszukać :D.

pozdr beneq :)
 
alicja
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: śr lip 26, 2006 11:42 am

czw sie 10, 2006 1:43 pm

WieszKto pisze:
Jak rozdajecie punkty doswiadczenia? Po kazdej sesji czy tak jak mowi podrecznik dopiero pod koniec całej historii?


Ja rozdaję po każdym spotkaniu, choć wykorzystać je mogą dopiero po zakończeniu całej historii. Po spędzonym wspólnie czasie zastanawiam się jak bardzo posuneli historie do przodu i tyle przyznaje im punktów (najczęściej z jeden, dwa)

Czy kostki dramy gracz dostaje na poczatku kazdej sesji czy wlasnie okreslona ilosc na cala historie?


to zależy od pedeków. Myślę, że jeżeli przyznaje sie je po każdej sesji, wtedy i kości dramy powinny byc do nich włączane, bo przeciez tak jest w zasadach. Ale ja robie tu pewien wyjątek. Włączam tylko te kości, które zostały zasłuzone w grze. Więc jesli ktos nie wykorzysta kości wcale, ale też żadnej nie dostał, to nie ma z tego korzyści. Jeżeli natomiast powiedzmy jedną stracił, ale też jedną zyskał (bilans taki jakby się nic nie zmieniło) wtedy ta jedna zdobyta kość wliczana jest w doświadczenie. Ale to taki mój prywatny pomysł ^^ no a nowa sesja = nowe kostki dramy, chyba, że z graczami się umówi inaczej (bo w końcu można to z nimi konsultować :) )

Czy szlachcic ktory zostal obrazony a nie jest w gildi szermierzy moze wyzwac rywala na honorowy pojedynek?


Oczywiście, że nie - musi wynająć szermierza, ALE.. czyż nie jest to wspaniały pomysł na nową zaszłość - ścigany? Ktoś doniósł na niego do GSz, że ten bawil się w pojedynkowanie bezprawnie i w tym momencie ma na karku szermierzy całej Thei :D

Jak wysoka jest jego pozycja spoleczna??


Być muszkieterem to duże wyróżnienie. I tak się powinno to traktować - nie wiem czy równać to ze szlachtą, czy też unosić ponad - w końcu jest to "ciało" chroniące l'Emperera przed wszystkimi - począwszy od plebsu a skończywszy na szlachcie.
 
Awatar użytkownika
piotikus
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 77
Rejestracja: śr kwie 05, 2006 12:31 pm

czw sie 10, 2006 2:16 pm

ja odniosę się tylko do dwóch spraw:
1) wyzywać mogą tylko szermierze!!!
Ale biorąc pod uwagę fakt, iż w Eisen większość szlachty (tej ważnej przynajmniej) uczyła się w Akademii Wojskowej - czyli nauczono ich podstawowych umiejętności szermierczych, skutkuje to tym, że są szermierzami. Także jest duża szansa na to iż szlachcic będzie mógł wyzwać kogoś na pojedynek.

2) Osobiście postawiłbym muszkietera trochę obok Monteńskiej drabiny społecznej. Bo w moim mniemaniu jego pozycja zależy od sytuacji. Każdy bogatszy szlachcic oleje muszkietera, jeśli ten będzie się wtrącał w sprawy "codzienne". Lecz za to posłucha jego rady, gdy chodzi o bandytów/wojsko/wyprawę na wojnę/sytuację zagrożenia życia.
Na pewno muszkieter w sprawach codziennych jest sytuowany wyżej niż bogaty mieszczanin, lub biedna szlachta, lecz niżej niż burżuazja.
Jak na mój gust to z nim jest podobnie jak z księdzem :D
 
alicja
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: śr lip 26, 2006 11:42 am

czw sie 10, 2006 2:36 pm

piotikus pisze:
1) wyzywać mogą tylko szermierze!!!



tylko szermierze z Gildii, dośc istotna sprawa. ja tez mam pytanko - czy automatycznie po szkole dostaje się członkowstwo Gildii, czy można powiedzieć, że się nie chce?
 
Awatar użytkownika
piotikus
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 77
Rejestracja: śr kwie 05, 2006 12:31 pm

czw sie 10, 2006 4:46 pm

dowolne tłumaczenie z podręcznika "Swordsman's guild":
Są trzy drogi by wstąpić do Gildii. Pierwsza to wykupienie członkowstwa.
Druga to zostanie członkiem szkoły szermierczej przy gildii (Guild-sanctioned School).
W końcu trzecia gdzie członek, lub jego rodzina prosi o przysługę, aby uzyskać członkostwo dla innej osoby.

Pierwsza i trzecia możliwość jest opcjonalna, natomiast druga jest obligatoryjna. Szermierz może jednak odrazu zrezygnować z członkostwa.

Zgodnie z porozumieniem zawartym między Szkołami, Szkoły muszą przyjąć do Gildii wszystkich swoich uczniów. Muszą także zaznajomić studentów z prawem gildii i zasadami pojedynków.

Dalej piszę skrót wiadomości z ww podręcznika:

osoby kupujące członkostwo są poddawane testom i jeśli nie wykażą się umiejętnościami mistrza, lub nie okażą dokumentu świadczącego o randze innej uznanej szkoły dostają żelazną broszę, oznaczającą najniższą pozycję w gildii.

Gildia nie testuje osób które dostały członkostwo przez wpływy (political influence), taka osoba dostaje najniższą pozycję (unranked).

Zrezygnować można w każdej chwili, nie trzeba podawać powodów rezygnacji. Wystarczy oddać broszę i poprosić o wykreślenie z listy członkowskiej. Gildia nie pozwala na ponowne wejście do gildii po rezygnacji.
 
Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2815
Rejestracja: czw paź 20, 2005 7:56 pm

pn wrz 11, 2006 5:12 pm

Pytanie może wydać się głupie, ale mam jedną małą wątpliwość. Jak się wymawia "Voddace"?
 
Awatar użytkownika
Egon
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 0
Rejestracja: czw mar 30, 2006 6:56 pm

pn wrz 11, 2006 5:37 pm

iron_master pisze:
Pytanie może wydać się głupie, ale mam jedną małą wątpliwość. Jak się wymawia "Voddace"?


Czyt. sie "wodacze"
 
kszyk
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 37
Rejestracja: ndz sty 07, 2007 2:26 pm

ndz sty 07, 2007 2:43 pm

Witam wszystkich:)

Mamtaki mały problem.
Na mape w podreczniku mamy Theę,czyli odpowiednik Eurazji,że tak sie wyraże:)
Jednak nie ma na niej ani odpowiednika Afryki czy powiedzmy Ameryk-Nowego swiata. Czy istnieja takie lądy?
Bo jeśłi nie,a z tego co mi widaomo to jest tylko Thea,to jakim kurcze sposobem żegluga tak bardzo się rozwinęła?? Gdyby pływano wzorem wczesnego sredniowiecz czy starożytności ,tylko przy brzegu taki rozwój by nie nastąpił.Bez wypraw dalekomorskich nie ma rozwineitej żeglugi.
Może mi to ktoś wytłumaczyć??:D
Pozdrawiam:)
 
Awatar użytkownika
Krakonman
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 653
Rejestracja: pt gru 12, 2003 9:14 am

ndz sty 07, 2007 7:56 pm

kszyk pisze:
Witam wszystkich:)

Mamtaki mały problem.
Na mape w podreczniku mamy Theę,czyli odpowiednik Eurazji,że tak sie wyraże:)
Jednak nie ma na niej ani odpowiednika Afryki czy powiedzmy Ameryk-Nowego swiata. Czy istnieja takie lądy?
Afaik poza jakimis wyspami na zachodzie nie ma innych ladow.
Bo jeśłi nie,a z tego co mi widaomo to jest tylko Thea,to jakim kurcze sposobem żegluga tak bardzo się rozwinęła?? Gdyby pływano wzorem wczesnego sredniowiecz czy starożytności ,tylko przy brzegu taki rozwój by nie nastąpił.Bez wypraw dalekomorskich nie ma rozwineitej żeglugi.
W 7th Sea jest. Dlaczego? Autorzy chcieli, zeby byla, plywanie jest fajne i filmowe, piraci tez sa fajni, a zeby byli musi istniec jakas zegluga.
 
Awatar użytkownika
piotikus
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 77
Rejestracja: śr kwie 05, 2006 12:31 pm

ndz sty 07, 2007 8:09 pm

Witam na forum.

kszyk pisze:
Bo jeśłi nie,a z tego co mi widaomo to jest tylko Thea,to jakim kurcze sposobem żegluga tak bardzo się rozwinęła?? Gdyby pływano wzorem wczesnego sredniowiecz czy starożytności ,tylko przy brzegu taki rozwój by nie nastąpił.Bez wypraw dalekomorskich nie ma rozwineitej żeglugi.


Niekoniecznie. Jeżeli założyć, że towary muszą być transportowane coraz szybciej to rozwój żeglugi jest jak najbardziej wskazany. Inną sprawą jest, że w podręczniku jest jak byk napisane, że to jest tylko zbiór porad i ogólnych zasad i jeśli coś się komuś nie podoba to niech to zmienia. Także jeśli uważasz, że należy wprowadzić "Amerykę" to proszę bardzo.
 
Awatar użytkownika
deem
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 690
Rejestracja: pn maja 17, 2004 1:27 am

ndz sty 07, 2007 10:02 pm

O ile na pytanie o rozwój żeglugi odpowiedzi się nie podejmuję o tylę w sprawie innych kontynentów:

- istnieje odpowiednik Ameryki (na pewno Południowej za Północną już głowy nie dam), zaś jej odkrycie jest możliwe (zgodnie ze storyline) dopiero po 1669 r. po wynurzeniu się Kabory. Otóż jednocześnie z tym faktem opadła Bariera oddzielająca Theę od reszty świata, umożliwiając nieograniczoną żeglugę na zachód (większość ludzi skłania się ku teorii, że miała chronić kogoś z zewnątrz przed Theańczykami, ale prawda najprawdopodobniej jest zupełnie inna- <UWAGA SPOILER>z przecieków wynika, iz istanieje tam cywilizacja zbliżona do cywilizacji Inków, rządzona przez krwiożerczego boga, mającego te same korzenie co Matuszka)</UWAGA SPOILER> W przeszłości trzem wyprawom udało się w jakiś sposób przedrzeć przez Barierę- grupie Vestenów, Ubogim Rycerzom (zakon nieistniejący chyba od ok 200 lat) oraz Cristobalowi Gallegos, odkrywcy, który podjął się próby opłynięcia świata dookoła- <UWAGA SPOILER> tajemnicą Niewidzialnego Collegium jest fakt, że udało się odnalźć okręt Cristobala...na wybrzeżach Usurii (a wypłynął oczywiście na zachód)</UWAGA SPOILER>

- słyszałem pogłoski równiez o Afryce, ale prace utknęły chyba na etapie bardzo wczesnego projektu. Miała się nazywać chyba Nat-jer czy coś w tym stylu.
 
Awatar użytkownika
beneq
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 796
Rejestracja: pn paź 10, 2005 4:39 pm

ndz sty 07, 2007 10:18 pm

Krakonman pisze:
Afaik poza jakimis wyspami na zachodzie nie ma innych ladow.


Tego do końca stwierdzić nie możemy. Ekspansja Proroka na kraj Tiurków nie nie była tak zaawansowana żebyśmy mogli stwierdzić, że za Tiurkami nie ma nic. Tak więc możesz zarówno przyjąć, że Thea jest jedynym lądem, jak i że jest tylko jednym z wielu kontynentów :)

Krakonman pisze:
W 7th Sea jest. Dlaczego? Autorzy chcieli, zeby byla, plywanie jest fajne i filmowe, piraci tez sa fajni, a zeby byli musi istniec jakas zegluga.


Sądze, że tu chodziło bardziej o sensowność rozwoju żeglugi jak o jej przydatność:D

pozdr beneq :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość