Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Szczur
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3991
Rejestracja: ndz mar 16, 2003 8:48 pm

pt sty 26, 2007 1:02 pm

Gruszczy pisze:
No rozpiska duchow w WTF jest stricte naturalna.


Jeśli chodzi ci o to, żeby każdy duch był sprzed nastania czasu i nie odpowiadał porządkowi świata (cholera wie po co, ale to Twoja sprawa), to wydaje mi się, że trudno będzie ci przy takim założeniu zaludnić jakoś rozsądnie Cień. Bo jako że duchy zazwyczaj rosną w siłę wraz z czasem, to mówimy o samych Inkarnach. Które w większości przypadków są dośc obcne.
Jeśli mówimy o duchach sprzed panowania ludzkości to akurat tutaj WtF daje sporo takich, wraz z informacjami czemu są one obce dla większości dla postrzegania ludzkiego i postrzegania wilkołaczego.

Nie do końca rozumiem też, czemu przeszkadza ci bycie w jakimkolwiek stopniu odbiciem czegoś.

A idigamy są właśnie w WtF :P

Gruszczy pisze:
Tylko pozornie jest w tym sprzecznosc.


No widzisz, wydaje mi się że nie dostrzegasz jednej rzeczy. Czas.
Jeśli duch jest młody, to ma małe szanse kreować wierzenia i jest przez nie kreowany. Brakuje mu siły przebicia. Dopiero wraz ze wzrostem mocy w limitowanym stopniu kreuje wierzenia, niemniej powstał na wskutek nich (na potrzeby dyskusji wierzenia == wpływ ludzkości i wydarzeń w świecie rzeczywistym na Cień).
Jeśli duch jest stary to ma wystarczająco dużo mocy i czasu na to, żeby to on kreował wierzenia, zamiast być przez nie kreowanym (choć coś ze świata rzeczywistego też go wykreowało - chociażby ruchy górotwórcze).

Chociaż jak dobrze Ciebie rozumiem, to wariant 2 też Ciebie nie satysfakcjonuje i potrzebujesz samych istot sprzed początków czasu?
 
Awatar użytkownika
Gruszczy
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2775
Rejestracja: wt sty 20, 2004 10:25 pm

pt sty 26, 2007 1:17 pm

Zle mnie zrozumiales, Szczurze. Musze zaludnic Cien w stworzenia o roznej mocy i nie zamierzam pakowac tam wylacznie inkarn. Wydawalo mi sie, ze juz ranga 3 pozwala stworzyc cos z wlasna osobowoscia (Bostonski dwor to bodaj rangi 4, 3 i 2). Chcialbym wpakowac jednak troche bardziej fantastyczne duchy (niech to bedzie jakis totem plemienny w stanach albo jakis dybóg, albo ifryt) - bo takie smigaja w Magu, a nie duchy bedace zwyklym odbiciem - jednoczesnie bedace samodzielnie generatorem wierzen, a nie tylko ich wytworem. Mitologie zawieraja mase roznych duchow z rang 1 - 4, ktore moga sie paletac po Cieniu i mysle, ze tam wlasnie jest ich miejsce.

Gdy postaci maja sie zmierzyc z jakims demonem (niech bedzie rangi 3), to niejako zmuszony jestem go zbudowac jako ducha. No to naturalnym miejscem jego urzedowania bedzie Cien. Ale w takim ukladzie, demon ten (o ile to nie Acamoth) wedlug podstawki WTF na 95% jest tylko odbiciem jakichs wierzen. Chce odwrotnie.

Nie musza to byc sami wielcy przedwieczni. Jest masa "drobnicy" to wykorzystania na sesji, ale chcialbym, by bylo to cos innego niz tylko krwiozerczy tramwaj. Nie zmienia to rzecz jasna oddzialywania ludzkosci na Cien - brutalne morderstwo takze stworzy ducha mordu, bo to akurat bardzo mi pasuje do postrzegania rzeczywistosci WoDu.

A idigamy są właśnie w WtF Razz


A ja napisalem, ze mi sie podobaja :)
 
Awatar użytkownika
Szczur
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3991
Rejestracja: ndz mar 16, 2003 8:48 pm

pt sty 26, 2007 1:33 pm

Gruszczy pisze:
Wydawalo mi sie, ze juz ranga 3 pozwala stworzyc cos z wlasna osobowoscia


Tak, co zresztą było odpisywane w tym temacie już wcześniej :)

Gruszczy pisze:
Chcialbym wpakowac jednak troche bardziej fantastyczne duchy (niech to bedzie jakis totem plemienny w stanach albo jakis dybóg, albo ifryt) - bo takie smigaja w Magu, a nie duchy bedace zwyklym odbiciem - jednoczesnie bedace samodzielnie generatorem wierzen, a nie tylko ich wytworem.


To się weź przeleć po rejonie w którym obsadzasz Cień i obsadź go tymi bardziej fantastycznymi duchami (pod względem imion, wyglądu czy czego tam chcesz) w związku z lokalnymi wierzeniami, wydarzeniami sprzed lat. Zacznij od założenia, że to co się dzieje w świecie rzeczywistym jest wynikiem wpływu duchów które powstały _kiedyś_ i się do chwili _obecnej_ na tyle zmieniły, że bardziej odpowiadają z jakiś powodów fantastycznym istotom.
Przykład - weźmy ducha, który powstał X lat temu (gracze i tak nie dojdą jak). Y lat temu, został 'bogiem mądrości' pewnego plemienia indian, dajmy że z uwagi na fakt, że to reprezentował i chciał mieć wyznawców (a oni chcieli mieć boga). Pojawiał się, udzialał im rad. Założmy że objawiał się jakoś coś co kojarzyło im się z mądrością (i wiekiem) żeby być łatwiej zrozumiany i czcony. Dajmy że jako niedźwiedź. Po pewnym czasie plemię podupadło, duch przestał się nim interesować (nie generowali odpowiednio dużo esencji która by mu się podobała) i zajął czymś innym. Może nawet do tego czasu stał się po części duchem niedźwiedzia tak się przyzwyczaił. A może wcześniej był duchem niedźwiedzia i dlatego te zwierzęta w tym rejonie kojarzone są z mądrością?
Teraz znów powrócił do świata i znów myśli nad wyznawcami.
Zamień mądrość i niedźwiedź na krwawe ofiary i jezioro i masz swojego strażnika ;)

Btw - w Blasphemies jest fajna bajer (AFAIR Numen), która pozwala duchowi przyjąć podczas materializacji (a tak spotka ducha większość magów którzy go wezwą) fantastyczną formę, która się kojarzy śmiertelnikowi - wierzący katolik zobaczy Archanioła Gabriela zamiast ducha sprawiedliwości, itd. Wydaje mi się, że to może pomóc wydatnie przy Twoich założeniach, jeśli wyposażysz trochę duchów w taką Numinę.


P.S. Veste, Gerard - nie liczcie, że to co napisałem to w 100% prawda :P
 
Awatar użytkownika
Gruszczy
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2775
Rejestracja: wt sty 20, 2004 10:25 pm

pt sty 26, 2007 7:47 pm

Szczurze, przeciez ja caly czas pisze, ze nie chce tak robic :) Nie chce modyfikowanego odbicia, tylko zupelnie fantastyczny twor, o unikalnych wlasciwosciach. Pisalem o tym, gdy zarzuciles mi, ze sobie przecze. Ja doskonale wiem, ze w ten sposob mozna zrobic ducha z kultem, z osobowoscia. Ale ja chce poleciec w druge strone - wpierw rodzi sie (albo zostaje narodzone - samo pewnie nie wie, czym jest, a nawet jesli wie - to bedzie sciemniac :wink: ) i przez swoje dzialania tworzy unikalny kult lub wierzenie.

I tak wlasnie zrobie :wink:
 
Awatar użytkownika
Szczur
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3991
Rejestracja: ndz mar 16, 2003 8:48 pm

pt sty 26, 2007 10:13 pm

Przeczytaj mnie raz jeszcze - kult, wierzenie pochodzi _od_ niedźwiedzia ;>
 
Awatar użytkownika
Gruszczy
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2775
Rejestracja: wt sty 20, 2004 10:25 pm

pt sty 26, 2007 11:18 pm

Przeczytaj mnie raz jeszcze - kult, wierzenie pochodzi _od_ niedźwiedzia ;>


Gruszczy pisze:
Nie chce modyfikowanego odbicia, tylko zupelnie fantastyczny twor, o unikalnych wlasciwosciach.


Na tym zakończe dyskusję oraz etap koncepcyjny. Teraz pora na wdrożenie :wink: Dziękuję wszystkim za rozmowę.
 
Awatar użytkownika
Kot
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2551
Rejestracja: wt lut 03, 2004 11:20 am

ndz sty 28, 2007 2:37 pm

Gruszczy pisze:
Ale czy naprawde musze odnosic takie samo wrazenie, jak Ty, gdy czytam o duchach? No ani Luna, ani Gaja, ani Helios nie robia na mnie wrazenia - bo sa dla mnie zwyklym odbiciem czegos zupelnie naturalnego. Moga posiadac boskie moce, moga byc przepotezne - ale sa takie .. zwyczajne.

Dla ciebie-gracza/MG? Tak. Dla dowolnej postaci majacej swiadomosc ich istnienia? Nie bardzo... Magowie na pewno nie stwierdza "A tak, Helios, Luna, Gaja. Duchy dziewiatej rangi, tak zwane Celestiny". Podejrzewam, ze raczej beda dodawac im dlugie, dostojne tytuly, jako krolom krolow i bogom bogow. Szczegolnie Szamani. Magowie ogolnie lubia dlugie, mistyczne i dostojnie brzmiace nazwy i tytuly.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość