Zrodzony z fantastyki

 
MSDG
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 151
Rejestracja: wt lut 20, 2007 7:00 pm

Magia Prawdziwych Imion

śr lut 21, 2007 11:49 pm

Wiem, że moje pytanie średnio pasuje do tematu, ale chyba jednak trochę pasuje.

Chodzi mi mianowicie o prawdziwe imię przybysza, to które trzeba znać by przyzwać daną istotę.
Kto i jak mu je nadaje?
Czy prawdziwe imię przybysza może zostać zmienione? Jeśli tak, to przez kogo?
Czy wszystkie typy przybyszów mają takie imiona?
Wnioskuję, że przybysze wymienieni w opisie wezwania potwora nie mają takich imion, ale co z resztą?
Jaką władzę ma nad przybyszem osoba, która poznała jego imię, czy może mu jeszcze coś uczynić, poza spętaniem go?
Czy wśród potężnych przybyszów, jak solary, balory, piekielne czarty, czy ultrolothy zdarzają się bezimienni, którzy w ten sposób zabezpieczają się przed przejęciem nad nimi władzy?

Mam jeszcze wątpliwości co do śmierci przybyszów. Wiem, że przybysz zabity na planie materialnym powraca na swój ojczysty plan i nie może przez 100 lat (chyba) powrócić na plan materialny, na którym zginął. Ale czy może zostać ponownie wezwany na ten plan w trakcie tych stu lat?
Czy przybysz zabity na planach zewnętrznych ginie nieodwołalnie?
Co dzieje się z jego esencją życiową, staje sie ona częścią krajobrazu planu zewnętrznego, z którego pochodził, czy powstaje z niej nowa, niższa forma zależna od jego natury np. dretch, która dalej żyje i ewoluuje, nieświadoma poprzednich inkarnacji?
Czy wszyscy przybysze nie starzeją się?
__________________

Temat wydzieliłem. Na przyszłość - jeśli Twoje zapytanie nie pasuje do dyskusji, poszukaj innych, właściwszych. Jeśli nic nie znajdziesz, załóż nowy temat - tak będzie lepiej dla wszystkich.
Moderator Zsu-Et-Am

__________________
 
Awatar użytkownika
Shadow Shaman
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 140
Rejestracja: sob paź 14, 2006 3:12 pm

czw lut 22, 2007 10:28 am

Chodzi mi mianowicie o prawdziwe imię przybysza, to które trzeba znać by przyzwać daną istotę.
Kto i jak mu je nadaje?


Nie jestem pewien, ale albo przychodzi samo z czasem, albo jest nadawane przez potężną istotę. Niestety to drugie ma słabe podpory, gdyż wszyscy ludzie i nieludzie mają prawdziwe imię, a go nie znają.

Czy prawdziwe imię przybysza może zostać zmienione? Jeśli tak, to przez kogo?


Przez osobę, która poznała prawdziwę imię przybysza - "nie nazywasz się teraz X tylko Y".

Czy wszystkie typy przybyszów mają takie imiona?


Wszystkie istoty mają prawdziwe imiona.

Wnioskuję, że przybysze wymienieni w opisie wezwania potwora nie mają takich imion, ale co z resztą?


Nie mają gdyż Wezwanie Potwora przywołuje obraz przybysza, wezwany przybysz nadal pozostaje na swoim planie, a wezwanie jest duplikatem.

Jaką władzę ma nad przybyszem osoba, która poznała jego imię,
czy może mu jeszcze coś uczynić, poza spętaniem go?


Absolutną - może kazać mu się nawet zabić.

Czy wśród potężnych przybyszów, jak solary, balory, piekielne czarty, czy ultrolothy zdarzają się bezimienni, którzy w ten sposób zabezpieczają się przed przejęciem nad nimi władzy?


Nie, ale mają bardzo długie imiona - im ważniejszy przybysz tym dłuższe imię. Wyobraź sobie balora, który czeka 30 s na to, aż człowiek wyrecytuje jego imię.

Mam jeszcze wątpliwości co do śmierci przybyszów. Wiem, że przybysz zabity na planie materialnym powraca na swój ojczysty plan i nie może przez 100 lat (chyba) powrócić na plan materialny, na którym zginął. Ale czy może zostać ponownie wezwany na ten plan w trakcie tych stu lat?


Tu jest cięższa sprawa - może być wezwany Wezwaniem, ale Planaranym Sojusznikiem już nie, gdyż ten czar wzywa samego przybysza.

Czy przybysz zabity na planach zewnętrznych ginie nieodwołalnie?

Nie, na jego rodzimym planie można go wskrzesić Wskrzeszeniem Przybysza (6 poz).

Czy wszyscy przybysze nie starzeją się?

Chyba tak.

Co dzieje się z jego esencją życiową, staje sie ona częścią krajobrazu planu zewnętrznego, z którego pochodził, czy powstaje z niej nowa, niższa forma zależna od jego natury np. dretch, która dalej żyje i ewoluuje, nieświadoma poprzednich inkarnacji?


I tu zależy od interpretacji, jeśli spełnił wystarczająco dobrych lub złych uczynków to może po prostu zostać wskrzeszony, a jeśli nie ... to nie wiadomo.


Źródła:
Neverwinter Nights 1 i 2.
Księga Planów
Powieści U.K.LeGuin, na których ewindentnie wzorowali się twórcy DnD w sprawie prawdziwych imion.

EDIT: Następnym razem picz czytelniej, bo się moderator przyczepi. Najlepiej zostawiaj linijkę przerwy i punktuj przy takich pytaniach.[/url]
 
Vish
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: wt lut 06, 2007 8:30 am

czw lut 22, 2007 10:48 am

MSDG - temat całkowicie nieodpowiedni, ale udzielę odpowiedzi.
MSDG pisze:
Kto i jak mu je nadaje?

Imię "tworzy" się w momencie narodzin.
MSDG pisze:
Czy prawdziwe imię przybysza może zostać zmienione? Jeśli tak, to przez kogo?

Nie może. Te imiona są niezmienne.
MSDG pisze:
Czy wszystkie typy przybyszów mają takie imiona?

Każda istota ma unikalne Prawdziwe imię.
MSDG pisze:
Wnioskuję, że przybysze wymienieni w opisie wezwania potwora nie mają takich imion, ale co z resztą?

To samo co wyżej.
MSDG pisze:
Jaką władzę ma nad przybyszem osoba, która poznała jego imię, czy może mu jeszcze coś uczynić, poza spętaniem go?

Może wyczyniać z nim wszystko, wystarczy że poprowadzi rozmowę w Prawdziwej Mowie. (Buuaahahah! Kalasta'rekkasumpt'ominikasoniea ko'rsaosrak'nom septersokwar'ta! ...Jestem kobietą!!!)
MSDG pisze:
Czy wśród potężnych przybyszów, jak solary, balory, piekielne czarty, czy ultrolothy zdarzają się bezimienni, którzy w ten sposób zabezpieczają się przed przejęciem nad nimi władzy?

Jeśli nie masz prawdziwego imienia - nie istniejesz.

PS. To wszystko jest wiedza z postów, książek i gier, więc lepiej zapytaj o to w mechanice. Sony jest zawsze pomocny.
MSDG pisze:
Mam jeszcze wątpliwości co do śmierci przybyszów. Wiem, że przybysz zabity na planie materialnym powraca na swój ojczysty plan i nie może przez 100 lat (chyba) powrócić na plan materialny, na którym zginął. Ale czy może zostać ponownie wezwany na ten plan w trakcie tych stu lat?
Czy przybysz zabity na planach zewnętrznych ginie nieodwołalnie?
Co dzieje się z jego esencją życiową, staje sie ona częścią krajobrazu planu zewnętrznego, z którego pochodził, czy powstaje z niej nowa, niższa forma zależna od jego natury np. dretch, która dalej żyje i ewoluuje, nieświadoma poprzednich inkarnacji?

Nie jest to dokładnie wyjaśnione, ale ja osobiście gram w prosty sposób. Śmierć oranta wymazuje z multiwersum jego egzystencję oraz duszę humanoida, jaką reprezentował. Niezależnie od miejsca pobytu.
MSDG pisze:
Czy wszyscy przybysze nie starzeją się?

Zdaje się, że tak. Tyle że ich liczba przekracza nieskończoność, bo wszystkie Plany Zewnętrzne są nieskończone. Nie wiadomo, co tam mogło wyrosnąć.

EDIT: SS mnie ubiegł, buuu. No, ale przynajmniej mamy różne opinie. :P

Co do kwestii rozmnażania przybyszów - parę osób to mówiło. Kwestia Baatezu, Tana'ri i archonów jest wyjaśniona w KPl. Nie chce mi się pisać, więc po prostu zacytuję SS:
Shadow Shaman pisze:
Demony powstają z dusz przeżartych złem - najpodlejsze stają się lemure i wspinają się w piekielnej hirararchii. Tak samo niebianie. Po śmierci postać staje się oczekującym lub podstawową formą (lemure, imp lub archon-lampion), a dalej awansuje według dokonanego dobra lub zła.

Natomiast reszta przybyszów rozmnaża się w, powiedzmy, "zwykły" sposób.
 
Awatar użytkownika
Sony
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2660
Rejestracja: śr cze 23, 2004 9:21 am

czw lut 22, 2007 10:54 am

Już spieszę w wyjaśnieniami : Prawdziwe Imona (PI) zostały nadane w momencie tworzenia wszechświata - jako całości. Język Stworzenia można poznać na dwa sposoby : WORD OF CREATION - opisane w Book of Exalted Deeds - oraz w postaci Magii Imion - TRUENAME MAGIC z Tome of Magic.

Prawdziwe Imię mozna zmienić, jest to 9 poziomowy czar, a właściwie kilku godzinny rytuał. Jest on niezbędny gdy chcemy przywrócić do życia kogoś kogo Prawdziwe Imię zostało wymazane z Wszechświata - na przykład za pomocą Czaru Unname. Musimy wtedy nadać nowe Prawdziwe Imię istocie, a nastepnie ożywić za pomocą czaru np. Prawdziwego Wskrzeszenia.

Nie, nie można nie mieć PI, jeśli go nie masz to nie istniejesz. Można się zabezpieczyć, są atuty, czary i inne sposoby. Generalnie poszukiwanie PI to test WIEDZY, ST zależy między innymi od poziomu/ilości KW i paru innych czynników. Można ten test utrudnić. :D


Po szczegóły odsyłam to Book of Exalted Deeds - Word of Creation oraz do Tome of Magic - Pact, Shadow, Truename Magic - zwłaszcza w tym ostatnim znajdziemy ogrom informacji poświęconej tego typowi magii.
 
Awatar użytkownika
Vekna
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: śr sty 24, 2007 5:31 pm

czw lut 22, 2007 4:06 pm

Każda istota ma unikalne Prawdziwe imię.

Skoro tak, to znając Prawdziwe Imię np. Elminstera praktycznie miałoby się nad nim kontrolę? To daje duuuże możliwości :razz:
 
Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1634
Rejestracja: pn sie 15, 2005 9:33 pm

czw lut 22, 2007 4:33 pm

Vekna pisze:
Skoro tak, to znając Prawdziwe Imię np. Elminstera praktycznie miałoby się nad nim kontrolę? To daje duuuże możliwości

AFAIR pozostawałaby również kwestia umiejętności wymowy Prawdziwego Imienia Elma (a tu ST testu Truespeak wahałby się w okolicach 90 :)).
 
Awatar użytkownika
Sony
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2660
Rejestracja: śr cze 23, 2004 9:21 am

czw lut 22, 2007 4:52 pm

Umiejętność TRUESPEAK (Int: Trained only). Test wymówienie Prawdziwego Imienia - DC = 15+(2x Hit Dice's) +2* :razz: BAZOW, a możesz pokombinować aby było trudniej. No i jak nie wypowiesz poprawnie Personal Truename (test się nie uda) to Wszechświat Cie karze :D W skrajnym przypadku D6 obrażeń za każdy Hit Dice celu.
PI przedmiotów zwykłych, nie magicznych (np. wiadro :D ) to DC = 25. Jak odkryć Personal Truename? Test Wiedzy o DC - 15+(2xHit Dice) - bazowo, nie licząc utrudnień i zabezpieczeń. Dodatkowo trzeba tykonać tyle testów wiedzy co połowa Hit Dice'ów i słono kosztuje - bogata biblioteka niezbedna.

*Mamy Truename, które określa jednoznacznie na przykład Człowiek, Kamień itp, oraz Personal Truename, które jednoznacznie identyfikuje konkretną osobę. I tak jeśli chcesz wpłynąć na grupę ludzi uzywasz PI "Ludzie" jeśli na Elminstera konkretnie to muszisz wypowiedzeć jego Personal Truename, a to zwięsza DC o 2.
PI potworów to DC = 15 + (2x Challenge Rating) - jeśli potwor nie posiada/nie znamy CR to stosujemy ww sposób z Hit Diecami.
 
Awatar użytkownika
Vekna
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: śr sty 24, 2007 5:31 pm

czw lut 22, 2007 5:45 pm

Szkoda. A miało być tak pięknie :cry:
A co w ogóle można by rozkazać wiadru :wink: Zmienić się w miecz?
 
Awatar użytkownika
Sony
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2660
Rejestracja: śr cze 23, 2004 9:21 am

czw lut 22, 2007 6:25 pm

W teorii tak, chodź nie ma opisanej takiej WYPOWIEDZI (Utterance*)

Gdy uzywamy Truespeech, kombinacja słów prawdziwej mowy tworzy Utterance - Wypowiedź. Utterance są zgrupowane w Leksykony - Lexicon.
Lexicon of the Evolving Mind - odpowiada za pojedyńcze osoby.
Lexicon of the Crafted Tool - odpowiada za pojedyńcze przedmioty
Lexicon of the Perfected Map - odpowiada za obszarowe działanie.

Zmiana wiadra w miecz podpadała by pod Lexicon of the Crafted Tool, bezpośredniej konwersji nie ma opisane (mechanicznie) ale jak najbardziej jest możliwa, choć trudna.
 
Awatar użytkownika
Namrasit
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2079
Rejestracja: ndz maja 21, 2006 11:12 pm

sob lut 24, 2007 3:40 pm

Dziwne to. Czyli im gracz ma słabszą postać tym łatwiej mu ja podrasowac przy pomocy tej zdolności. Wystarczy poznać swoje prawdziwe imię (nawet na 1 poziomie postać jest to w stanie zrobić skoro ST to 19). Ptyanie czy to jest cały jezyk czy tylko imię nam wystarczy. Mówimy: "Niech x bedzie goblinem", czy taka fraza wymaga każdego słowa w tym jezyku?
 
Awatar użytkownika
zegarmistrz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1002
Rejestracja: śr paź 20, 2004 4:05 pm

sob lut 24, 2007 5:36 pm

Mówimy: "Niech x bedzie goblinem", czy taka fraza wymaga każdego słowa w tym jezyku?


Musisz poprawnie skonstruować całą wypowiedź w tym języku. Słowo po słowie.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości