Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
TST
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 877
Rejestracja: wt gru 07, 2004 4:06 pm

śr kwie 06, 2005 11:16 am

Zbyt wielką rolę IMO przypisujesz tłumaczeniu. Owszem , potrafi ono zepsuc przyjemnosć z czytania lecz dobre tłumaczenie nie czyni dobrej książki.

Przyznam ze Pratchetta w tłumaczeniu innym niż Pana Piotra nie czytałem. Straszno by było. Jak przeczytam to się wypowiem na topicu dotyczącym Terrego.
 
Awatar użytkownika
masllo
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 364
Rejestracja: czw sty 20, 2005 4:34 pm

pt cze 17, 2005 10:33 am

Ja czytalem ta ksiazke i jest calkiem ciekawa.Moze trescia przypomina motywy z innych ksiazek takich jak Wladca Pierscieni i innych z rodzaju fantasty np. serii FR(ktora bardzo polecam-swietne ksiazki :wink:),ale ogolem ksiazka jest do zniesienia i w koncowej fazie nawet niezle mnie wciagnela :razz: .
 
akalla
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: wt cze 21, 2005 9:47 pm

śr cze 22, 2005 6:59 pm

"Eragon" to taka ssypka wielu klasyk fantasy, czyta się miło, gładko, szybko, ale to nic wspaniałego no ale nie jest złe. Do tego to ma być trylogia, a ten 15-latej jest już pełnoletni :)
 
Awatar użytkownika
Alkioneus
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 248
Rejestracja: ndz sty 02, 2005 9:00 pm

śr cze 22, 2005 9:42 pm

I Dukaj udowodnił, że "złote dzieci" czy inne platynowe istotki można dopiero ocenić po wielu latach. Inna sprawa, wątpię czy chłopak sięgnie poziomu mistrza. O ile w ogóle można snuć jakiekolwiek porównania na bazie tak nikłych przesłanek.
 
Awatar użytkownika
Supr
Moderator
Moderator
Posty: 117
Rejestracja: sob kwie 09, 2005 10:50 pm

czw cze 23, 2005 8:38 am

Rincewind pisze:
Jesty poprostu oryginalna i poprostu - mówiąc bez ogródek - świetna jak na poziom współczesnej fantasy ( no może heroic fantasy)


A możesz mi podać tytuły, o jakich myślisz, od których książka jest lepsza? Gatunku, który wziąłeś w nawias?[/list]
 
Awatar użytkownika
exef
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 25
Rejestracja: czw maja 26, 2005 3:16 pm

śr cze 29, 2005 4:27 pm

LITERÓWKI!!!!


"Eragon"(nie mylić z Dragonem) podobał mi się bardziej niż głupia seria o nie dorosłym czarodzieju Poriterze(co ludzie w tym widzą, no!) czy piękana, ale 'krótka' powieść Tolkiena. tylko mały problem leży w tym, że każdy z was podchodzi odrazu z niechęcią do książki-plagiatu.

Z niecierpliwością czkema na 'Najstarszego'-angielska premiera w sierpniu.
 
eberek
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:38 pm

ndz lip 17, 2005 3:52 pm

Książka jest świetna , jedna z lepszych książek jaką przeczyatałem a było ich troche. W dzisiejszych czasach nie chodzi tak bardzo o to żeby wymyśleć coś nowego w fantastyce można powielać znane wątki ale w umiejętny sposub a tak właśnie robi to Paolini. zanim zaczełem czytać tą książke a było to nicały tydzień temu kolega od którego ją pożyczyłem powiedział ,że to świetna książka "gwiezdne wojny w świecie fantasy" a dokładniej "nowa nadzieja".Jeśli oglodaliście i rzeczytacie zobaczycie ogromne podobieństwa min. smoczy jeźdźcy- jedi eragon-luke bulm-obi-wan kenobi . Oczywiście nie jest toi do końca prawda ale jest jeszcze wiele takich smaczków nie zdradze ich ponieważ nie chce wam psuć zabawy.

Czekam na drugi tom ukaże się na gwiazdke 2005 z premierą filmu eragon.

Ps.przepraszam za byki
 
Lord_Viaderko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: sob sty 15, 2005 8:48 pm

czw sie 04, 2005 11:29 am

Książka średnia. Nie została napisana przez 15 latka, a tylko przez niego zaczęta, więc... Spodziawałem się czegoś lepszego.
 
Awatar użytkownika
Mr_mrówa
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 25
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 4:01 pm

ndz wrz 25, 2005 12:24 pm

Książka dobra ale ściągnięta z innych dzieł fantastyki, Osobiście bardzo mnie wciągneła i czekam z niecierpliwością na następną część
______________
Mr_mrówa
 
Awatar użytkownika
Shimmerscale
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: pt sie 25, 2006 2:59 am

pt sie 25, 2006 5:42 pm

Mi książka przypadła do gustu, teraz czekam na trzecią część dziedzictwa.


Tak żeby zaostrzyć wszytkim apetyt jak i przekonać tych co nie czytali w grudniu br. odbędzie się premiera pierwszej części na ekranach kin.
 
Jeremiah Covenant
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 288
Rejestracja: pt kwie 01, 2005 5:20 pm

pt sie 25, 2006 10:55 pm

Nic specjalnego. Nie wciąga, dopiero kilkadziesiąt ostatnich stron jest interesujących - czytanie wcześniejszych nie sprawia jakiejś przyjemności...

I zdecydowanie nie jestem przekonany do tego, by sięgnąć po część drugą - nie mam na to najmniejszej ochoty.

Lepiej poczytać Pottera - Eragon w porównaniu z nim odpada dla mnie w przedbiegach.
 
Awatar użytkownika
ShpaQ
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1387
Rejestracja: wt lis 25, 2003 5:47 pm

sob sie 26, 2006 9:26 am

Ja tam nie mam nic przeciwko Eragonowi. TO jest po rpostu absolutnie przecietna ksiazka, przecietnego pisarza i napisana w przecietnym stylu.

NIc wiecej i nic mniej. Lektura lekka, czesto strasznie naciagana i potwornie wtorna, ale czytac sie da. :papieros:
Ksiazka dla mlodych odbiorcow, zeby nie powiedziec dzieci.

Porownujac to jednak HP byl bardziej interesujacy.
 
Rian
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: czw kwie 13, 2006 1:11 pm

pn sie 28, 2006 6:16 pm

Ja osobiście mam wszystko przeciw tej książce. Właśnie dlatego, że jest przeciętna. Nie wiem, ale wydaje mi się, że literatura przeciętną być nie powinna w żadnym wypadku i to jest najgorsze, co jej się może przytrafić.
Tutaj mamy na dodatek absolutne zero oryginalności.
Po drugą część warto sięgnąć ze względu na jednego, jedynego naprawdę ciekawego (moim skromnym zdaniem) bohatera, który niestety tkwi na razie na planie w najlepszym wypadku drugim (mam nadzieję, że w części ostatniej wybije się nieco bardziej). Natomiast postępu pod względem technicznym nie dostrzegłem.
 
Awatar użytkownika
Alkioneus
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 248
Rejestracja: ndz sty 02, 2005 9:00 pm

czw sie 31, 2006 9:17 pm

ShpaQ pisze:
Ja tam nie mam nic przeciwko Eragonowi. TO jest po rpostu absolutnie przecietna ksiazka, przecietnego pisarza i napisana w przecietnym stylu.


Czy można gorzej ocenić książkę?

Kicz, tandeta - to się jeszcze czyta, choćby z ciekawości, jak można coś skopać. Ale coś absolutnie przeciętnego?
 
Awatar użytkownika
Bel esprit
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 281
Rejestracja: czw sty 11, 2007 6:14 pm

ndz sty 14, 2007 7:02 pm

Zgadzam się z przemówcą. Nudy na pudy, rozciąganie tematu w nieskończoność, napisane zbyt pompatycznie, da się wyczuć, że nie jest napisane przez dorosłego pisarza. Howgh.
 
Awatar użytkownika
Sylvan
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: wt lip 12, 2005 7:34 pm

ndz sty 28, 2007 5:59 pm

Po przeczytaniu czuję wielką chęć poznania dalszych losów Eragona. Po za tym przyznaję, że pierwsze kilka stron "Dziedzictwa" nie było niczym specjalnym, ale czym więcej przeczytałem, tym książka bardziej mnie zafascynowała. Drugi tom był jeszcze lepszy i wciągał bardziej niż pierwsza część. I rozumiem ludzi mówiących, że to plagiat ale zapominacje w jakich czasach żyjemy. Wymyślenie czegoś orginalnego przez 15-17 latka nie jest łatwe, ponieważ na półkach w księgarniach jest bardzo wiele innych pozycji fantasy i nie tylko, podobnych do "Eragona". A tak po za tym, gdy czytałem Eragona widać było, że autor pisał opowieść o sobie. Historie, w której on uczestniczyłby, gdyby mógł oderwać sie od tego świata. Moźliwe, że zaczerpnął niektóre rzeczy z innych ksiązek tak jak np: System magii z Ziemiomorza, ale przynajmniej przerobił to na system, który on uważał za lepszy.
 
Awatar użytkownika
Vuko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: czw lut 22, 2007 11:31 am

ndz lut 25, 2007 1:04 pm

Sam skończyłem niedawno 15 lat i wiem, że napisać ksiazkę w tym wieku nie jest łatwo, choć przyznam, że próbowałem wielokrotnie. Miałem nawet pomysły na fabułe, a jesli chodzi o styl to można się przecież dogadać z jakimś polonistą juz po napisaniu, ale poprostu zawsze brak mi cierpliwości, więc z całym szacunkeim podchodzę do Eragona, zresztą mimo wszystko, mimo nieprzychylnych komentarzy na róznych forach, lubię Eragona. Podoba mi się ta ksiazka mimo iż czytałem wiele poważniejszych, napisanych przez ludzi niec starszych od Paoliniego :lol: Czuję zresztą, że ten pan ma talent i za parę lat może stać się pisarzem lepszym od Tolkiena (chociaż przyznam szczerze, że nie przepadam za autorem Władcy Pierścieni)...
 
Awatar użytkownika
Aet a Chiarr
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 99
Rejestracja: wt sty 09, 2007 12:27 pm

wt lut 27, 2007 11:20 am

Przyznajcie się... Drażni was iż "szczyl bez szkoły" :wink: osiągnął to co dla wielu mimo lat wytężonej pracy niezdobywalne jest... tak jak drażni to mnie :? Kolejny dowód na to iż machina promocyjna potrafi wynieść na szczyt wszystko, zwłaszcza jeśli jest to tak nijakie że każdemu może się spodobać.
Czuję zresztą, że ten pan ma talent i za parę lat może stać się pisarzem lepszym od Tolkiena

Kto wie? Jeśli będzie miał tyle rozsądku coby nie spocząć na laurach i warsztat rozwijać, jeśli zaś sukces przewrócił mu w głowie i jedyne, do czego dąży to zarobienie jak największej ilości pieniędzy... Nie wzywaj jednak nazwiska Mistrza nadaremno :razz:, nie sądzę żeby poprzez kopiowanie schematów dało sie przerosnąć tego, kto te schematy stworzył.
 
Awatar użytkownika
Vuko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: czw lut 22, 2007 11:31 am

wt lut 27, 2007 8:44 pm

No masz rację, ale nie wykluczone, że od tych schematów odbiegnie lub bedzie powoli odbiegał. Życzę Paoliniemu jak największych sukcesów, aby woda sodowa nie uderzyła mu do głowy i aby napisał jak najwięcej ksiazek fantasy (każda następna lepsza), które z nieskrywaną chęcią przeczytam :razz:
 
Awatar użytkownika
Ranquel
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 298
Rejestracja: pt sty 05, 2007 7:13 pm

śr mar 07, 2007 11:12 am

Jeremiah Covenant pisze:
Lepiej poczytać Pottera - Eragon w porównaniu z nim odpada dla mnie w przedbiegach.

w sumie masz racje, jednak na Pottera wystarczy gora 5 dni (nigdy nie czytam w nocy niewazne jak dobra jest ksiazka;]) i juz sie nie moge doczekac nastepnej (sam juz nie wiem czy ostatnia czy nie) czesci (btw wie ktos moze kiedy ma wyjsc VII czesc?)
Jednak mysli ze na nastepne czesci Dziedzictwa tez znajde czas, jestem ciekaw poprostu dalszych losów... (nie napisze bohatera, bo samego Eragona srednio lubie)
Mysle ze gdyby autor poswiecił kilka lat na cwiczenia ksiazka okazala by sie prawdziwym sukcesem, bo moze i jest o niej gosno, ale na pewno nie dlatego
 
Awatar użytkownika
kicerk
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 66
Rejestracja: wt mar 20, 2007 7:12 pm

śr mar 21, 2007 7:56 am

Paolini tylko zaczynał, jako 15 latek. Jak można zauważyć bardzo szybko upływa czas na początku książki- rok mija szybciej niż następne dni. Autor dorastał wraz ze swoim bohaterem i odwrotnie, jak sam napisał/ powiedział.
Dryga część "Najstarszy" jest zdecydowanie lepsza, choć ciągle czuje się niedociągnięcia i wszystko zbyt podobne moim zdaniem jest do Tolkiena. Opublikowany jest nawet fragment trzeciej części trylogii http://fantasybook.idl.pl/modules.php?n ... age&pid=26
Można sprawdzić. Jest tam kawałek akcji, ale strasznie zamotane to wszystko.
I zbyt wielu rzeczy trzeba samemu się domyślić, a niektóre- tak zwane zagadki, można rozszyfrować jeszcze grubo przed końcem książki.
 
Awatar użytkownika
teaver
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1909
Rejestracja: czw mar 17, 2005 1:07 pm

sob mar 24, 2007 8:35 am

No i tu właśnie wypływa temat dojrzałości autora. Nawet nie dojrzałości językowej, tylko intelektualnej. Nie wiem gdzie i w jakim czasie musiałby żyć, żeby nadrobić wszystko to, co musi przejść nastolatek, młodzieniec i wreszcie dorosły. Jeszcze długo będzie tylko cudownym dzieckiem...
 
Awatar użytkownika
Tomeg
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 232
Rejestracja: ndz lip 23, 2006 12:32 pm

ndz maja 06, 2007 10:01 am

Przeczytałem i Eragona i Najstarszego. Czekam na trzecią część. Mimo, że dużo z pomysłów i historii zawartych w twórczości Paoliniego znam z innych książek.
 
Awatar użytkownika
Krzyszman
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 84
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 8:00 pm

sob lis 01, 2008 10:12 pm

Jak dla mnie NAJLEPSZA jaką czytałem. Mnie zaczęła wciągać już od 100-nej strony. Czekam jak wszyscy jej fani na Brisingr'a.
A co do Eragona jescze: Bardzo fajnie łatwo się czyta nawet te "nudne strony" , a nie tak jak w niektórych że no nie da się wytrzymać. Bardzo dobrze że są smoki bo uwielbiam je!!!!!!!! Głupio że smokiem jest samica a nie samiec,bo hmm samca Eragon chyba by lepiej rozumiał.
Jescze tylko 12 dni do 3-ciej części!!!!!!!
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

sob lis 01, 2008 10:51 pm

uwielbiam je!!!!!!!!

To fantastycznie.
Jescze tylko 12 dni do 3-ciej części!!!!!!!
Genialnie...

a nie tak jak w niektórych że no nie da się wytrzymać
Jeszcze lepiej.

Ale na litość Boską, pisz jak człowiek.


Mnie zaczęła wciągać już od 100-nej strony
A to akurat źle świadczy. Dobra książka wciąga od pierwszych stron i trzyma w napięciu do ostatnich.
 
Awatar użytkownika
Krzyszman
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 84
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 8:00 pm

ndz lis 02, 2008 9:24 am

To chyba nigdy nie przeczytałem dobrej książki.......
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

ndz lis 02, 2008 10:45 am

To chyba nigdy nie przeczytałem dobrej książki.......
Albo nigdy jej nie zrozumiałeś.

A ja od siebie podam przykład - Imię Róży. Absolutne mistrzostwo, genialna, wciągająca niby czarna dziura.

Eragona chwalili mi, to na wyjeździe pożyczyłem od koleżanki i zacząłem czytać. Słabe toto i nudne jak diabli.
 
Awatar użytkownika
Froger
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 560
Rejestracja: wt lut 05, 2008 4:52 pm

ndz lis 02, 2008 12:19 pm

Ha Malaggar, przeczytałem przedostatni post (krzyszmana) i pomyślałem "Chyba nigdy nie zrozumiałeś" :) Potem przeciągnąłem stronę i co zobaczyłem...
Niedługo nasze umysły staną się jednością, łuahah!
Ale zostawmy biednego krzyszmana.
Mnie Eragon nie przekonał, pewnie dlatego, że taki infantylny. Wole brudną fantastykę, bliższą.
 
Awatar użytkownika
Senril
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 117
Rejestracja: czw sie 23, 2007 8:51 pm

ndz lis 02, 2008 9:28 pm

Ogólnie pomysł na książkę nie jest zły... Ale fatalnie napisane. No ale cóż. Przez Eragona przebrnąłem ale Najstarszego przeczytałem pierwsze kilka stron i straciłem ochotę. Ale co tu się oszukiwać. Film na jego podstawie był również fatalny (przy nim książka to prawdziwy majstersztyk). Nie wiem czy tylko mnie tak wstrząsnęły skrzydła smoka, które były pokryte piórami. Brrr...
 
Awatar użytkownika
Eleshar
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 3:56 pm

wt lis 04, 2008 2:25 pm

Zgadzam się z przedmówcą. O ile pierwsza część była nowatorska i nawet ciekawie napisana, o tyle druga była dużo gorsza. Czytałem ją długo, ale nie ze względu na brak czasu, tylko na fabułę. Ta mnie rozczarowała. Ale jak mówią dobrego pisarza poznaje się po trzeciej książce, więc poczekamy zobaczymy. Póki co cykl wypada średnio.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość