Zrodzony z fantastyki

Awatar użytkownika
prEDOator
Wyróżniony
Wyróżniony

Schematy, scenariusze itd. Jak to robicie?

czw mar 08, 2007 12:41 am

Zastanawia mnie w jakiej formie spisujecie jako MG swoje sesje. Jak konstruujecie scenariusze. Prosiłbym o wrzucanie do tego tematu przykłądowych konspektów sesji, sceniaruszy itd. czyli tak zwanych przygód stworzonych własnoręcznie. Interesuje mnie głównie forma w jakiej ludzie przygotowują swe sesje. U mnie standardowo 1 sesja zajmuje około 10 A4 czcionką 10. W tym statystyki itd. Gdy pozbędę się przekleństw z któregoś, z plików to wrzucę. Tym czasem czekam na Was.

pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Kakarotto123
Użytkownik
Użytkownik

czw mar 08, 2007 8:14 am

Ja piszę odręcznie na kartkach. Nie lubię podczas sesji siedzieć przed kompem, a nie mam drukarki żeby coś wydrukować. Do tego robie jakieś mapki, czy listy dla graczy (jeśli jest to jakoś ściśle związane z przygodą np. jeśli BG mają znaleźć jakąś mapę albo list żeby coś tam zrobić). Statystyk potworów nie pisze chyba, że mają jakieś poziomy w klasach. To by było na tyle.

Inqusitor
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

czw mar 08, 2007 12:54 pm

Ja równierz piszę odręcznie. Przygotowałem sobie 2 zeszyty. W jednym piszę natatki, a w drógim statystyki przeciwników i sprzymierzeńców.

Notatki u mnie wyglądają mniejwięcej tak

1.Miasto - Dzień I
- Bohaterów w mieście zaczepia postać w czarnym Habicie. Mówi że Reprie przesyła pozdrowienia, a następnie rzuca się na graczy.
- Po walce przybiega straż i pyta co się stało(Blefowanie ST 15 Ukrywa prawdę)

itd.
Ostatnio zmieniony czw mar 08, 2007 1:37 pm przez Inqusitor, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sony
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw mar 08, 2007 1:26 pm

Ja używam scen, opisuję ogólnie scenę, kilka wskazówek i tyle. Posunięcia i decyzje graczy wpływają na to, którą scenę wprowadzam w życie. Jako, że staram się prowadzić filmowo - to taka metoda jest najlepsza dla mnie. Nie ma tu znaczenia czy jest to horror czy epicka przygoda. Nie opisuję sobie konkretnej lini powiązań bo najczęściej gracze i tak coś wykombinują :cry:
Mam też ogólny konspekt przygody np. : Gracze zostają wplątani w zabójstwo "kogoś" - ale jak to wynika z działań graczy.
Przykład sceny : złodziejaszek chcący coś ukraść graczowi. Od tego jak i czy gracze się nim "zajmą" zależy nawiązanie kontaktu. Itd.
Wcześniej przygotowuję sobie tylko statystyki NPC-ów, teraz jak w końcu mam Tablet PC :D to korzystam z generatorów. Jedynie ważni NPC-owie są robienii jak gracze, z własną chistoią, dążeniami, celami itp.

Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony

czw mar 08, 2007 3:44 pm

Kiedyś wszystko drukowałem, opisy miejsc, przeciwników, fabułę etc. Jednak zużywało to mnóstwo papieru, a ja martwiąc się o biedne drzewka i własny portfel zaniechałem używania drukarki. Pisałem wszystko ręcznie na kartkach a4 (można zmieścić znacznie więcej, a i ręka się ćwiczy ;) ołówkiem, bo w razie gdy dane wydarzenie stało się nieaktualne, można było wymazać i zapisać na nowo. Jednak zabieranie ze sobą tych wszystkich kartek sprawiało, że czasami gubiłem się na sesji, więc założyłem zeszyt, który prowadzę na bieżąco. Na razie nie narzekam :)

Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum

czw mar 08, 2007 4:06 pm

iron_master pisze:
Jednak zużywało to mnóstwo papieru, a ja martwiąc się o biedne drzewka i własny portfel zaniechałem używania drukarki. Pisałem wszystko ręcznie na kartkach a4 (można zmieścić znacznie więcej, a i ręka się ćwiczy ołówkiem

Niszczyciel drzew. Przez te Twoje kartki i tak drzewka padają. I marnujesz zasoby grafitu naszej planety!

Ogólnie przygotowanie sesji zajmuje mi dużo czasu. Dokładnie rozrusowuję mapki, tworzę NPC-ów, rozpatruje i przygotowuje się na różne warianty, próbuje wymyslić sytuacje, które zaskoczą graczy. Naprawdę idzie mi na to sporo czasu.
Żadnych notakek nie mogę wrzucić, bo większość robię zapisuję w zeszytach, a te dość systematycznie wywalam.

Awatar użytkownika
Lendir
Stały bywalec
Stały bywalec

czw mar 08, 2007 4:30 pm

Ja też korzystam po prostu z zeszytu, ale zapisuję niewiele. Zazwyczaj zaledwie bardzo ogólny plan przygody (kilka punktów), statystyki i jakieś istotne informacje, które mógłbym niechcący przegapić. Zajmuje to zwykle 2 strony luźnych notatek na sesję (z czego większość tego miejsca pochłaniają cyferki :wink:). Jakby to drukować zajmowałoby niecałą stronę A4. Reszta przygotowań (a raczej - zdecydowana większość) przebiega w głowie :)

UnderVulkan
Użytkownik
Użytkownik

czw mar 08, 2007 8:38 pm

Korzystam tylko z zeszytu zatytułowanego "Notatnik Mistrza Gry" :)
Nie używam komputera,w DnD gram między innymi dlatego że nie słyszę buczenia tej piekielnej maszyny.Zawsze moje notatki są zapisane zupełnie chaotycznie,niezrozumiałe i nie do rozczytania się :mrgreen:
Co jakiś czas bazgrzę jakieś topory,mapki itp.
Dużo wygodniej mieć zeszyt na kolanach niż klepać w klawiaturę
Nie zapisuję dokładnie całego planu przygody bo gracze zawsze mnie zaskoczą i zrobią coś odmiennego :razz:

Awatar użytkownika
ZlyPorucznik
Stały bywalec
Stały bywalec

czw mar 08, 2007 8:46 pm

W notatkach (tylko papierowych) mam tylko mapy statsy i po 2-3 zdania na wazniejsze lokacje.

Poza tym dla graczy robie ich mapki (o ile jakies dostana sie w lapki ich postaci), listy itp.

Notuje malo przed sesja-duzo w trakcie, dzieki temu jesli gracze wyskocza z dziwnymi pomyslami latwiej mi uruchomic wyzsze obroty wyobrazni, gdyz nie mam odruchu szukania rozwiazania w papierzyskach.

Awatar użytkownika
Crey
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

pt kwie 27, 2007 9:36 pm

Ja se mam wszystko w d... ysku twardym :razz: A jak się akurat nie da wziąść ze sobą to drukuję, albo pożyczam laptopa. Również zawsze notuję, a potem te notki skanuję- polecam. Ściągam i drukuję też obrazki lokacji, w których gracze mają się znaleźć, przygotowuję muzykę, tworzę modele zagadek (rzadko), kupuję żarcie etc etc... Czasem sam się sobie dziwię że mi się to chce jeszcze robić. Ale właśnie dzięki temu te sesje mają taki właśnie klimat:spoko: