Zrodzony z fantastyki

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
 
Awatar użytkownika
Pulpa
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 38
Rejestracja: czw sty 18, 2007 8:12 pm

pt lut 02, 2007 1:23 pm

Też się napaliłem. Film wygląda ekstra. Zdjęcia są the best. Szkoda tylko, że nie będzie w nim takiej muzyki jak w trailerze, bo klimacior robi niesamowity (coś jak metal w Prince of Persia Warrior Within, tam też się fajowy klimat robił dzięki ciężkim brzmieniom). Zacieram łapki.

P.S. Ktoś powiedział, że Leonidas brał niezamężnych. Ja oglądałem niedawno program o tej bitwie i tam historyk wypowiadał się, że Leonidas brał tylko tych, którzy zdążyli spłodzić męskiego potomka.
 
Craven

pt lut 02, 2007 2:22 pm

Twórcy 300 afiszują się z niezgodnością historyczną. Wyraźnie mówią, że celowo zmieniają pewne elementy, żeby było fajniej a nie historyczniej :D
 
Awatar użytkownika
Inkayon
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 294
Rejestracja: sob lut 14, 2004 12:51 pm

śr mar 14, 2007 9:14 am

Ha, trzeba wątek wykopać, bo robi się aktualny. 23 marca (tak, tak!) będziemy mogli obejrzeć "300" na ekranach polskich kin.
W USA okazał się być sukcesem (nie jakimś ogromnym, ale jednak sukcesem) - odezwali się natomiast Irańscy "mężowie stanu", oskarżając twórców o rasizm i polityczne podejście podczas tworzeniu filmów. Protestów było mnóstwo, co zastanawia tym bardziej, że podobne dzieła i tak są zabronione - nie można wyświetlać ich w kinach. Sama zaś historia dotyczy czasów, w których Iranu nie było. Nie mówiąc już o tym, że religia w Persji Cyrusa panowała inna.

Anyway - bitwa dla cywilizacji Zachodu była bardzo ważna - dla Persów to tylko próba dania w tyłek buntującym się oddziałkom sąsiadów Persji.

No to tyle polityki, obejrzę film na pewno (szkoda tylko że nie w IMAXie, który mam 5 miunt drogi od domku...:).

Pozdrawiam:)

Inkayon
 
Awatar użytkownika
lucek
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 348
Rejestracja: pn mar 01, 2004 6:55 pm

śr mar 14, 2007 12:10 pm

24 o północy jest premierowy pokaz studencki - w kinie Kijów.
Ktoś się wybiera?


l.
 
Awatar użytkownika
Repek
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 8702
Rejestracja: śr mar 24, 2004 4:41 pm

śr mar 14, 2007 1:31 pm

A nie ma jakiejś przedpremierówki? Bo 24 to chyba dopiero sobota.

Czasem są przedpremierówki o północy z środku na czwartek. Można by się polterowo wybrać w Krakowie.

Pozdrówka
 
Awatar użytkownika
Largus
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 899
Rejestracja: wt lut 08, 2005 10:39 pm

śr mar 14, 2007 3:20 pm

"Iran: Hollywood wypowiedziało nam wojnę"
Co myślicie o tej sprawie? Czy Teheran oby nie przesadza z tą prowokacja do wojny?

O Filmie wczesniej nie slyszalem, ale teraz mnie to zaciekawiło, musze go obejrzec i przekonac sie na wlasne oczy czy to prawca o tym jak przedstawiono Persów :) Ogolnie temat filmu tez ciekawy.
 
Craven

śr mar 14, 2007 3:52 pm

Bleble. Jak już to nie Hollywood tylko Frank Miller. Film nigdzie nie ubiega się o status zgodnego z historią.

A premiera będzie 23go. Ja bym w IMAX celował.
 
Awatar użytkownika
Inkayon
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 294
Rejestracja: sob lut 14, 2004 12:51 pm

śr mar 14, 2007 6:11 pm

Z tego co słyszałem (opinia na forum gdzieś tam) to w Polsce w IMAXie tego nie obejrzymy...:(

A co do historyczności filmu, to jest mocno historyczny;) Ale nie dokumentalnie. Natomiast sposób pokazania tejże historii jest fantastyczny (w sensie gatunkowym, nie jakościowym).

Na pewno bardziej historyczny niż Gladiator...;) Co nie zmienia faktu, że zarzucanie mu przekłamań jest przejawem debilizmu.

Or sth.

Pozdrawiam, Inkayon
 
Awatar użytkownika
lucek
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 348
Rejestracja: pn mar 01, 2004 6:55 pm

śr mar 14, 2007 6:44 pm

repek, craven - zajmie się tym któryś z Was?

Podajcie numer konta na który wpłacać kasę za bilet i szlus ;)


l.
 
Awatar użytkownika
Jakub_Bartoszewicz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 889
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 6:24 pm

śr mar 14, 2007 6:55 pm

Hej, nikt tego nie zauważył? Wiem, że to 02.02, ale zawsze

P.S. Ktoś powiedział, że Leonidas brał niezamężnych. Ja oglądałem niedawno program o tej bitwie i tam historyk wypowiadał się, że Leonidas brał tylko tych, którzy zdążyli spłodzić męskiego potomka.


Moim zdaniem niezamężni.

A film zapowiada się świetnie. Dwa musty już mam, 300 i Fauna.

A Iran rządzi. Nie dość, że każdy mężczyzna ma tam prawo zatrzymać kierowany przez kobietę samochód i wywlec ją zeń za włosy (tourists beware), to jeszcze w jego armiach służyły kiedyś zmutowane orki.

Plemiona sarmackie wywodziły się z ziem w okolicach Iranu, ciekawe kiedy ktoś (Rosjanie?) zrobi film tego rodzaju ze zdegenerowanymi Polakami-demonami, ożywieńczymi husarzami i złym królu. (Dzikie Pola: Dark Dark Ages?)
 
Craven

śr mar 14, 2007 7:01 pm

Inkayon pisze:
Z tego co słyszałem (opinia na forum gdzieś tam) to w Polsce w IMAXie tego nie obejrzymy...:(

Skąd te rewelacje?

Inkayon pisze:
Natomiast sposób pokazania tejże historii jest fantastyczny (w sensie gatunkowym, nie jakościowym).

Doprawdy? Po trailerach wygląda fantastycznie w każdym sensie ;)
 
Awatar użytkownika
Varmus
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1443
Rejestracja: śr sty 18, 2006 5:52 pm

śr mar 14, 2007 8:48 pm

SPARTANS! Tonight we dine in HELL!
Super. Napaliłem się na ten film jak szczerbaty na suchary, ot co. Już odliczam dni :D

Komiksu nie znam. Niemniej nazwisko Franka Millera gwarantuje rzecz dobrą.

Zarzucanie filmowi tego pokroju przekłamań historycznych to już przejaw czepialstwa. To tak, jakby wymagać od Ojca Dyrektora chodzenia w skórzanym płaszczu i z pieszczochami do łokci :P . Panowie, panie! Nie o to chodzi! Ten film to oparta na komiksie wspaniałego artysty epicka historia o poświęceniu, honorze i odwadze. Malkontentom zalecam ignorowanie tego filmu. Reszcie - kupno biletu.

]Madness? This is SPARTA!!!
 
Craven

śr mar 14, 2007 10:55 pm

Varmus pisze:
Ten film to oparta na komiksie wspaniałego artysty epicka historia o poświęceniu, honorze i odwadze.


Noo ja aż takich cudów bym się nie spodziewał. Raczej "będą się fajnie naparzać" jak to rzekł młodzieniec w autobusie.
 
Awatar użytkownika
Varmus
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1443
Rejestracja: śr sty 18, 2006 5:52 pm

śr mar 14, 2007 11:04 pm

Craven pisze:
Varmus pisze:
Ten film to oparta na komiksie wspaniałego artysty epicka historia o poświęceniu, honorze i odwadze.

Noo ja aż takich cudów bym się nie spodziewał. Raczej "będą się fajnie naparzać" jak to rzekł młodzieniec w autobusie.

Wychodzi na to samo, tylko bardziej poetycko powiedziane :P
Ostatnio zmieniony śr mar 14, 2007 11:05 pm przez Varmus, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Jakub_Bartoszewicz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 889
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 6:24 pm

śr mar 14, 2007 11:05 pm

Bardzo fajnie naparzać. Łezka mi się w oku zakręciła, jak sprtanin jakoś w takim rzucie izometrycznym rozpłatał przeciwnika tak, że się wachlarzyk z krwi na podłodze narysował.

Zarzucanie filmowi tego pokroju przekłamań historycznych to już przejaw czepialstwa. (...) Malkontentom zalecam ignorowanie tego filmu.


I second that, did you hear us, Iran?
 
Awatar użytkownika
Inkayon
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 294
Rejestracja: sob lut 14, 2004 12:51 pm

czw mar 15, 2007 9:24 am

Craven, czytać nie umiesz?:PP Przecież jak wół napisałem, że informację o IMAXach dorwałem na jakimś tam forum - w związku z tym informację uważam za niesprawdzoną. Niemniej jednak, jedyną jaką znam;)

No i oczywiście trailer z każdej strony jest fantastyczny, owszem;)

Varmus, na tym wątku od dawna już nie ma malkontentów, wszyscy czekają i są napaleni, jak przysłowiowy Arab na kurs pilotażu;)

Pozdrawiam, Inkayon

ps. że niby Athanatoi to zmutowane orki? bez żartów...
 
Wizzzard
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 187
Rejestracja: sob lis 13, 2004 4:15 pm

czw mar 15, 2007 9:46 am

Varmus pisze:
Zarzucanie filmowi tego pokroju przekłamań historycznych to już przejaw czepialstwa.

Taa, jet to wyjątkowo głupie. Tyle, że gdyby podobna sprawa dotyczyła Polski, to wszystko wyglądałoby tak samo, może z tą różnicą, że i premier i Prezydent osobiście zaczęliby kwakać na ubecką konspiracje, dyskredytującą jedyną słuszną IV RP. I wiele innych krajów też - akurat na punkcie wielkich wydarzeń historycznych wszyscy są przewraźliwienie.

A na film strasznie się napaliłem po trailerach. Potem chciałem zobaczyć tylko dobry film, ale teraz zupełnie straciłem do niego serce, nawet nie wiem dlaczego.
 
Awatar użytkownika
sirDuch
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 129
Rejestracja: pn sie 21, 2006 9:50 pm

czw mar 15, 2007 1:21 pm

akurat na punkcie wielkich wydarzeń historycznych wszyscy są przewraźliwienie.

No wlasnie. Ciekawe co by bylo gdyby Amerykanie nakrecili powiedzmy "Krzyzakow", z fontannami juchy, wyskokami, . Czy kazdy entuzjasta fajnej naparzanki tez by tak beztrosko to lyknal...
Ciekawi mnie co na temat 300 maja do powiedzenia Grecy?
Komiks znam, wysmienity. Ale z filmem jest troche inaczej. Film obejrzy kilka milionow odbiorcow wiecej. Lykna taka wersje historii i nawet sie nie zastanowia.
Postmodernizm? W sumie dlaczego nie. Tyle ze w dzisiejszych czasach czlowiek zaczyna sie gubic - co jest prawdziwe, co zmodyfikowne, zlepione z innych elementow.
Nie mozna filmow opartych na historii traktowac tak samo jak np. X-men
Moim zdaniem tego typu produkcje powinny zawierac informacje (przed czolowka), ze pokazane wydarzenia sa tylko wariacja na temt historii, albo ze jest to czysta fantasy.
Inaczej w swiadomosci tlumu historie zaczna pisac scenarzysci i rezyserzy do spolki z Fabryka Snow (w sumie juz to robia).
Ostatnio zmieniony czw mar 15, 2007 6:24 pm przez sirDuch, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Craven

czw mar 15, 2007 1:27 pm

No wlasnie. Ciekawe co by bylo gdyby Amerykanie nakrecili powiedzmy "Krzyzakow", z fontannami juchy, wyskokami, . Czy kazdy entuzjasta fajnej naparzanki tez by tak beztrosko to lyknal...

Proste :-) Najlepiej jeszcze żeby pokazali przewagę liczebną Polskiej strony, dzikusów wypadających z drzew na opancerzonych krzyżaków w lśniących zbrojach :D


Komiks znam, wysmienity. Ale z filmem jest troche inaczej. Film obejrzy kilka milionow odbiorcow wiecej. Lykna taka wersje historii i nawet sie nie zastanowia.

:shock: Myślisz że ktoś to łyknie? Ten film naprawdę ani przez chwilę nie próbuje być realistyczny...

Nie mozna filmow opartych na historii traktowac tak samo jak np. X-man

Dobre porównanie, bo 300 ma tyle wspólnego z historią co X-men mają wspólnego z genetyką. Czemu nikt się nie buntuje i nie krzyczy żeby pokazać jak wyglądają prawdziwe mutanty?

pokazane wydarzenia sa tylko wariacja na temt historii, albo ze jest to czysta fantasy.

No cóż. Owszem to by nie zaszkodziło, ale to pochodna umieszczania napisów na kubkach z kawą, że płyn w środku może być gorący, czy napisów, że podłoga mokra bywa śliska.
 
Awatar użytkownika
Repek
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 8702
Rejestracja: śr mar 24, 2004 4:41 pm

czw mar 15, 2007 4:10 pm

Postmodernizm? W sumie dlaczego nie. Tyle ze w dzisiejszych czasach czlowiek zaczyna sie gubic - co jest prawdziwe, co zmodyfikowne, zlepione z innych elementow.

Jest znacznie gorzej, bo postmodernizm nie przekłamuje składowych dzieła, lecz buduje z nich nową jakość [albo przynajmniej próbuje]. :) Ale nie chcę wchodzić w pesymistyczne rozważania.

Wystarczyło mi, że zapowiada na jutro w TVN Troja jest reklamowana jako: widowisko historyczne opowiadające o walce o wolność.

Pozdrówka
 
Awatar użytkownika
Inkayon
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 294
Rejestracja: sob lut 14, 2004 12:51 pm

czw mar 15, 2007 8:27 pm

sirDuchu, ależ takie napisy się pojawiają. "Inspired by", "Based on" - to właśnie te napisy w samej czołówce. Dokładnie tak było z Troją - to nie jest ekranizacja Iliady, a jedynie film Iliadą inspirowany. Trzeba tylko (chcieć) to zauważyć.

Craven - akurat 300 ma cholernie dużo wspólnego z historią. I jest nią inspirowany. O wiele więcej, niż X-men inspirowany autentycznymi mutantami...;)

repek, przecież Trojanie walczyli o wolność;) I jakoś Achill nie biega z blasterem, przez co film jest bardziej widowiskiem historycznym niż ahistorycznym. Problem z oblężeniem Troi jest taki, że jedynymi źródłami są poemat Homera (chociaż i tak podobno nie jego;) i wykopaliska.

Stuprocentowej prawdy historycznej na temat obu wydarzeń i tak nie poznamy (no, chyba że wehikuł czasu). Czemu te widowiska nie mogą pełnić roli tezy historycznej wobec tak nikłych źródeł? Czemu mają być gorsze niż tezy akademickich historyków? I to i to przecież wymyślili omylni ludzie.

Schliemanna wyśmiewali "poważni naukowcy". A jednak odkopał Troję i grób Agamemnona, mimo swojego amatorstwa w kwestiach archeologicznych...

Zagalopowałem się trochę;) O ile twórcy Troi chcieli pokazać jak mogła historycznie wyglądać rzecz umieszczona w "Iliadzie", o tyle Miller, ani panowie od filmu takich aspiracji nie mają;) Co jednak nie znaczy, że "300" to film ahistoryczny. Bo dużo się tam zgadza ze źródłami.

Uff, pozdrawiam:)

Inkayon
 
Awatar użytkownika
Repek
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 8702
Rejestracja: śr mar 24, 2004 4:41 pm

czw mar 15, 2007 10:53 pm

repek, przecież Trojanie walczyli o wolność

Jakże mógłbym zapomnieć. :P

Tak czy siak - amerykańska skłonność do przypisywania wszystkim kulturom tych samych celów i wartości, jakie oni sami wyznają, jest zdumiewająca. :) Niedługo dowiemy się, że idąc do kibla walczymy o wolność wyrażania swoich poglądów [szczególnie podcierając się papierem z wizerunkami Saddama i bin Ladena]. :)

Pozdrówka
 
Awatar użytkownika
Inkayon
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 294
Rejestracja: sob lut 14, 2004 12:51 pm

czw mar 15, 2007 11:07 pm

Hmmm...akurat wolność jest uniwersalną wartością. Jest co prawda późno, ale nie przypominam sobie żadnej nacji/grupy etnicznej, która by walki o wolność nie próbowała w sytuacji zagrożenia utraty tejże wolności.

Zbliżam się do swojej 300 wypowiedzi na forum;) Lol:)

Pozdrawiam cieplutko, do zobaczenia w Rzeszowie;)
Inkayon
 
Awatar użytkownika
sirDuch
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 129
Rejestracja: pn sie 21, 2006 9:50 pm

pt mar 16, 2007 9:33 am

ależ takie napisy się pojawiają. "Inspired by", "Based on" - to właśnie te napisy w samej czołówce.

Mozna polemizowac o dwuznacznosci takich napisow, ale....
Zbliżam się do swojej 300 wypowiedzi na forum;)

...to byl znak, wiec zamilkne na wieki :wink:
 
Sienio
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: ndz lut 06, 2005 7:45 am

pt mar 16, 2007 10:59 am

Jeśli chodzi o powiązanie prawdziwej histrorii z tym, co będziemy mogli zobazyć w filmie, to jest ona naprawdę niewielka. Zbieżne są wyłącznie imiona, data oraz miejsce. Reszta, to pic na wodę.

Jeśli zaś chodzi o sam film, to faktycznie zapowiada się ciekawie, choć nie podoba mi się w nim wszechobecna krew. Trochę mnie to razi.

Co do innych kwestii związanych z historią, to Schliemanna wcale nie odkrył grobu Agamemnona, jemu się tak tylko wydawało. Badania archeologiczne wykluczyły jego tezę.
 
Awatar użytkownika
Inkayon
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 294
Rejestracja: sob lut 14, 2004 12:51 pm

pt mar 16, 2007 11:26 am

Zbieżne są też wydarzenia, cytaty...a co nie jest zbieżne? Bo jakoś oprócz imion, daty, miejsca i okoliczności historycznych reszta to i tak spekulacje. Czemu gorsze mają być spekulacje Millera?:)

Schliemann prawdopodobnie odkrył grób Agamemnona, tylko nazwał go Skarbcem Atreusza. Ten, który według niego był grobem A. pochodził z czasów poprzedzających czasy władcy Myken. Więc: pomylił się i nie pomylił. A Troję przecież odkrył...temu nie zaprzeczysz? I nie ma znaczenia, że pomylił się jeśli chodzi o warstwy - był amatorem i kopał wbrew zapewnieniom historyków, że Troja była wymysłem;)

Pozdrawiam:) Inkayon
 
Awatar użytkownika
Furiath
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3802
Rejestracja: ndz mar 23, 2003 12:10 am

pt mar 16, 2007 1:09 pm

O ile wiem, o wyprawie perskiej wiemy bardzo niewiele - głównie Herodot i Tykidydes i ledwie kilka innych wspomnień. Ogolnie nie interesuje mnie historyczność i zgodnośc z faktami, tylko widowisko. Jeśli Grecy chcą historyczności, nich sami nakręcą swoją wersję 300. Nikt nikogo nie zmusza do oglądania filmu ;)

W Poznaniu przedpremiera w środę 21 marca o 19:00. Hyhy :)
 
Sienio
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: ndz lut 06, 2005 7:45 am

pt mar 16, 2007 3:12 pm

Nię chcę odbierać Schielmanowi jego zasług, bo te są niewątpliwe bardzo znaczące dla znajomości tego okresu :)

Groby odkryte przez Schliemanna są datowane na przełom XV i XIV wieku, zaś data zburzenia Troi (oczywiście jest ich wiele, ale ta o której mówię, jest najmocniej utrwalona w historiografii), to XII w. Wniosek nasuwa się samemu :wink:

Nię mówię, że spekulacje Millera są gorsze, bądź lepsze od dywagacji historyków, czy archeologów. Moje słowa odnosiły się do zgodności ze znanymi faktami historycznymi. Już na podstawie komisku można zauważyć, ze to jest nawet bardzo małoprawdopodobna wersja wydarzeń pod Termopilami :wink:

Od razu zaznaczam, że nie uważam taki stan rzeczy, za coś złego, raczej wolałbym ustrzec przed braniem, niektórych rzeczy z filmu, na zbyt poważnie :)

Wbrew pozorom o walkach między Persami a Grekami (a nie tylko Spartanami) wiemy całkiem dużo, można nawet zrekonstruować przebieg bitwy, oczywście do pewnego stopnia.

Wcześniej padły słowa, że bitwa w wąwozie termopilskich dla Persów była starciem granicznym, niemal nic nie znaczącym. Nie mogę się z tym zgodzić. Swiadczą o tym chociażby liczebność armii oraz organizacja samej wyprawy, o których można się dowiedzieć w relacjach historyków.

Za to u nas w Lublinie, przedpremierowy pokaz "300" jest w środę, 21 marca, o godzinie... 12.30
 
RG

pt mar 16, 2007 7:20 pm

Na film czekam ładnych parę miesięcy. Nie będę go oceniał pod względem zgodnosci z historią. Od tego był inny film, stara produkcja o podobnym tytule 300 Spartan. Ten film jest adaptacja komiksu. I pod takim kontem mozna owy film oceniać. Zgodności z komiksem. ;)

Jeszcze pare dni i wsiąknę w kinie owy obraz. :)
 
Awatar użytkownika
Repek
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 8702
Rejestracja: śr mar 24, 2004 4:41 pm

pt mar 16, 2007 7:33 pm

Inkayon pisze:
Hmmm...akurat wolność jest uniwersalną wartością.

Przecież tu jest mowa o hierarchii wartości, a nie o uniwersalizmie [to też mocno dyskusyjna teza]. A w tej u antycznych Greków wolność na pierwszym miejscu nie stała.

Pozdrawiam
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości