Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Nefarius
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3957
Rejestracja: śr mar 08, 2006 6:39 pm

Nazwy drowich domów w podmroku

pn lip 24, 2006 10:03 pm

Witam, chciałem zapytac o nazwy domów, drowów w podmroku (ogólnie, w żadnym konkretnym mieście). Jeśli ktoś czytał "Wojnę Pajęczej Królowej" to pewnie nie będzie miał problemu z wymienieniem kilku. Zależło by mi jednak na jako takiej kolejności w hierarchii.
Z góry dziękuje pozdrawiam
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4465
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

pn lip 24, 2006 10:46 pm

Mam tylko w miarę przybliżony spis domów z Menzoberranzan datowany mniej więcej na czas akcji "Potępienia". Prezentuje się on następująco:
Pierwsza ósemka władająca miastem (w kolejności):
Baenre
Barrison Del'Armgo
Faen Tlabbar
Xorlarrin
Agrach Dyrr
Mizzrym
Fey-Branche
Tuin'Tarl

Inne pomniejsze domy drowów (w kolejności):
Duskryn
Srune'lett
Horlbar
Kenafin
Druu'giir
Hunzrin
Shobalar
Vandree
Symrivvin

Oczywiście jest to tylko część wszystkich domów w tym mieście ale chwilowo nie mam pod ręką niczego więcej.
 
memnos
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 520
Rejestracja: sob mar 11, 2006 8:10 pm

wt lip 25, 2006 1:43 am

Ched Nasad (po Wojnie Pajęczej Królowej już chyba nieaktualne ;) ):
Z materiałów drugoedycyjnych (Drizzt Do'Urden's Guide to the Underdark):
1. Dom Nasadra. Matka Opiekunka Aunrae Nasadra.
2. Dom D'Digtu. M.O. Umrae D’Dgttu
3. Dom Melarn. M.O. Drisinil Melarn
4. Dom Auvryndar. M.O. Shyntlara Auvryndar
5. Dom Mylyl. M.O. Inidil Mylyl
6. Dom Aleanrahel. M. O. Jyslin Aleanrahel

Menzoberranzan:
Matki Opiekunki w kolejności wg. domów.
1. M.O. Triel Baenre domu Baenre
2. M.O. Mez’Barris Armgo domu Del'Armgo
3. M.O. K’yorl Odran domu Oblodra. Były 3 dom Menzo. Wyeliminowany po czasie niepokojów.
3. M.O. Vadalma Tlabbar domu Faen Tlabbar. Poprzednie 2 M.O. to Ghilanna Tlabbar (przyczyna śmierci nieznana) i Ghenni’tiroth Tlabbar (zabita przez K'yorl Odran)
4. M.O. Zeerith Q’Xorlarrin domu Xorlarrin
5. M.O. Yasraena Dyrr domu Agrach Dyrr. Poprzedniczka to Auro’pol Dyrr zabita przez Glaberezu w pobliżu Mithrilowej Hali.
6. M.O. Miz’ri Mizzrym domu Mizzrym.
7. M.O. Byrtyn Fey domu Fey-Branch
8. M.O Malice Do’Urden domu Do'Urden (Dom zniszczony)
8. M.O. Prid’eesoth Tuin domu Tuin'Tarl
9. M.O. Berni’th Duskryn domu Duskryn
10. M.O. Srune’Lyris Lett domu Srune'Lett
11. Dom Horlbar tradycyjnie posiada dwie matki opiekunki. Wraz ze śmiercią jednej, druga musi ustąpić. Obecne Matki Opiekunki są nieznane. Poprzednie to M.O. Ker Horlbar, oraz M.O. Jerlys Horlbar (zabita przez Artemisa Entreri).
12. M.O. Kyrnill Kenafin domu Kenafin
13. M.O. Carrolloc Giir domu Druu'girr
14. M.O. Kintuere Hunzrin domu Hunzrin
15. M.O. Hinkutes’nat Alar domu Shobalar
16. M.O. Troken’ther Vandree domu Vandree
17. M.O. Hesken-P’aj Symryvvin domu Symryvvin
21. M.O. Nadallas Bonnine domu Nurbonnis
25. M.O. Ki’Willis Millithor domu Millithor


Ogólnie to co wyżej + Matki Opiekunki + Ched Nasad.
 
Awatar użytkownika
hunter_15
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 35
Rejestracja: sob cze 25, 2005 7:42 pm

pn lip 31, 2006 11:12 am

Tu mam coś takiego... mam nadzieje że się przyda :)
http://www.candlekeep.com/downloads/drow-glyph.gif
 
Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1634
Rejestracja: pn sie 15, 2005 9:33 pm

sob sie 05, 2006 1:24 am

To ja troszke wzbogacę liste Domów z Ched Nasad podanych przez memnosa :)
Dom Nasadra - Pierwszy Dom Ched Nasad - Matka Opiekunka - Aunrae Nasadra, bliźniacza siostra Arcymaga miasta, Ildibane.
DomD'Dgttu - Drugi Dom Ched Nasad - Matka Opiekunka - Umrae D'Dgttu.
Dom Melarn - Trzeci Dom - M.O. - Drisinil Melarn.
Dom Auvryndar - Czwarty Dom - M.O. - Shyntlara Auvryndar (wampir drow).
Dom Mylyl - Piąty Dom - M.O. - Inidil Mylyl.
Dom Aleanrahel - Szósty - M.O. - Jyslin Aleanrahel.
Dom Claddath - Siódmy - M.O. - Talabrina Claddath.
Dom Rilynt'tar - Ósmy - M.O. - Ulviirala Rilynt.
Dom Maerret - Dziewiąty - M.O. - Lirdnolu Maerret.
Dom Zinard - Dziesiąty - M.O. - Nedylene Zinard.
Dom Ousstyl - Jedenasty - M.O. - Pellanistra Ousstyl.
Dom Hlaund - Dwunasty - M.O. - ShriNeerune Hlaund.
 
_RA

czw lis 09, 2006 9:19 am

Dzień dobry jestem nowy na formum więc proszę bądźcie wyrozumiali dla mnie :) Mam takie pytanie oprócz nazw domów może macie jakieś krótkie historie ich. Mogą być linki cokolwiek byłbym bardzo wdzięczny
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4465
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

czw lis 09, 2006 10:07 am

Można tego poszukać w różnego rodzaju podręcznikach choć od razu trzeba powiedzieć, że nie jest to zadanie proste a jego trudność zależy od miasta o jakim mówimy. Relatywnie najłatwiej bęzie w przypadku Menzoberranzan gdzie mogą nam za źródło posłużyć podręczniki do AD&D (Drizzt Do'Urden's Guide to the Underdark i Menzoberranzan Boxed Set) jak i obecne (np. Underdark). Do tego dochodzi jeszcze całe mnóstwo powieści (głównie te o Drizzcie ale nie tylko). Jeśli chodzi o inne miejsca to najlepiej zacząc od Drizzt Do`Urden`s Guide...[i] i [i]Underdarku a potem szukać w innych źródłach ewentualnie np. na stronie Wizardów gdzie kiedyś pojawił się ciekawy spis najsłynniejszych mrocznych elfów (a przy tym krótkie notki historyczne), warto poszukać i przeczytać.
Od razu trzeba jednak powiedzieć, że historie wszystkich domów mrocznych elfów są opisany szczątkowo. Owszem można zneleźć kilka z dokładnymi historiami (Beanre, Oblorda itp.) ale jest to raczej wyjątek niż reguła. Nie mniej przy odrobinie szczęścia coś powinieneś znaleźć.
 
Awatar użytkownika
lilanduris
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 124
Rejestracja: pt kwie 20, 2007 9:16 am

ndz maja 06, 2007 12:06 pm

Tu mam coś takiego... mam nadzieje że się przyda Smile
http://www.candlekeep.com/downloads/drow-glyph.gif

Wyraźniejszy rysunek znajduje się tu:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... e6557.html

Ja mam inne pytanie. Jakich bogów wyznają poszczególne matki? Moja postać jest kapłanką Eilistraee i nie wiem, z którego domu ma się wywodzić. A może żadna z matek nie czci Pani Tańca?
 
MSDG
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 151
Rejestracja: wt lut 20, 2007 7:00 pm

ndz maja 06, 2007 12:49 pm

Kult Eilistraee nie istnieje w podmroku, jej czcicielki żyją na powierzchni, a pod ziemię zapuszczają się tylko jeśli mają ku temu jakiś powód. Wyznawcy Eilistraee nie tworzą także struktur klanowych takich jak szlacheckie domy w miastach drowów w podmroku.

Jeśli chodzi o religię matek opiekunek, to zależy ona od miasta. Z reguły jest to kult Lolth, przy czym wtedy wszyscy członkowie domu muszą oddawać jej cześć pod groźbą śmierci. W niektórych miastach występują także domy czczące Kiaransalee lub Ghaunadaura. Natomiast wśród wyznawców Vhaerauna to mężczyźni pełnią rolę opiekunów domów, więc nie ma matek opiekunek wyznających to bóstwo.

Jeśli grasz kapłanką Eilistraee, to może się ona wywodzić z dowolnego domu w dowolnym mieście, ale napewno będzie ona banitką, narażoną na śmierć z rąk wyznawców Lolth, gdy tylko zdradzi swoją tożsamość w ich mieście
 
Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1634
Rejestracja: pn sie 15, 2005 9:33 pm

ndz maja 06, 2007 12:51 pm

lilanduris pisze:
Jakich bogów wyznają poszczególne matki? Moja postać jest kapłanką Eilistraee i nie wiem, z którego domu ma się wywodzić. A może żadna z matek nie czci Pani Tańca?

Wszystkie powyżej wymienione MO wyznają/ lub wyznawały Lolth. W większych miastach drowów gdzie rządzą matki wyznające właśnie Lolth, zwykłe kapłanki Eilistraee mogą się znaleźć ale jest ich naprawdę niewiele i ich znaczenie jest marginalne.
MSDG pisze:
Kult Eilistraee nie istnieje w podmroku, jej czcicielki żyją na powierzchni, a pod ziemię zapuszczają się tylko jeśli mają ku temu jakiś powód.

Kult, nie ale pojedyncze kapłanik można spotkać w większych miastach (choć są one odpowiednio 'zakamuflowane').
 
Awatar użytkownika
lilanduris
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 124
Rejestracja: pt kwie 20, 2007 9:16 am

ndz maja 06, 2007 1:01 pm

Zatem zadam inne pytanie. Czy kapłanka Eilistraee może wywodzić się z któregoś z tych domów, tyle że mieć odmienne podejście do wiary niż matka. Oczywiście wiązałoby się to z tym, że byłaby uważana za "czarną owcę" w rodzinie i wstydzono by się jej. Może nawet zostałby wydziedziczona i wygnana. Historia jednak nie jest ważna. Chodzi mi tylko o to, czy taka sytuacja mogłaby zaistnieć w momencie, gdy od maleńkości wpajana jej była miłość i oddanie Lolth.
 
MSDG
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 151
Rejestracja: wt lut 20, 2007 7:00 pm

ndz maja 06, 2007 1:21 pm

Oczywiście, działalność kapłanek Eilistraee przebywających w miastach drowów w podmroku opiera się właśnie na nawracaniu czcicielek Lolth na wiarę w Mroczną Pannę.

Jeśli kapłanka Lolth nie ma całkowicie bezwzględnego charakteru, a jej wiara została zachwiana przez jakieś traumatyczne przeżycie (np. upadek jej domu), a następnie w jakiś sposób dowie się o kulcie Eilistraee, to może porzucić dotychczasowe życie i przejść na wiarę w Mroczną Pannę, ale takie sytuacje najczęściej mają miejsce kiedy dana kapłanka Lolth nie ma już szansy na życie w swoim społeczeństwie i jest to swego rodzaju odruch obronny, a wiara nie musi być trwała.

Jeszcze sprostowanie: taka kapłanka z pewnością zostałaby od razu złożona w ofierze Lolth przez swoją matkę opiekunkę, a jeśli zdołałaby uciec, domowe kapłanki podjęłyby kroki by wytropić ją i zabić (np. wysyłając za nią yochlola).
 
Awatar użytkownika
Courun Yauntyrr
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 52
Rejestracja: czw sty 04, 2007 2:27 pm

ndz maja 06, 2007 2:23 pm

Co do nazw domów to warto spojrzeć i tutaj.

Mam pytanie - skąd zdobyć więcej glifów Domów? Nie ma np. Domu Yauntyrr...
 
Wolf Moonstorm
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: ndz maja 13, 2007 3:36 pm

pn maja 14, 2007 9:28 pm

Kult Eilistraee nie istnieje w podmroku, jej czcicielki żyją na powierzchni...


To nie jest do końca prawda. Promenada Eilistraee - największa świątynia Mrocznej Panny oraz siedziba Qilue Veladorn - bynajmniej nie znajduje się na powierzchni, a zaraz obok Skullportu.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4465
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

wt maja 15, 2007 12:28 am

Courun Yauntyrr pisze:
Mam pytanie - skąd zdobyć więcej glifów Domów? Nie ma np. Domu Yauntyrr...

Na Candlekeep można znaleźć rysunki glifów większości domów drowów z Menzo (choć nie tylko). Może tam trafisz na to czego potrzebujesz.

Wolf Moonstorm pisze:
To nie jest do końca prawda. Promenada Eilistraee - największa świątynia Mrocznej Panny oraz siedziba Qilue Veladorn - bynajmniej nie znajduje się na powierzchni, a zaraz obok Skullportu.

Co nie zmienia faktu, że Skullport to tak naprawdę Waterdeep Podmroku czyli kosmopolityczne miasto, które pod względm tolerancji przypomina raczej handlowe miasta powierzchni a nie metropolie świata podziemi. Sprawia to, że jest mało reprezentatywne a obecność kultu Eilistraee nie jest niczym dziwnym, szczególnie jeśli spojrzymy na ilość wyznań, organizacji i grup jakie mają swoje przedstawicielstwa w tym neutralnym mieście.
 
Awatar użytkownika
Rizakar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: ndz kwie 29, 2007 6:10 pm

wt maja 22, 2007 4:28 pm

Jak ktoś chce poczytać o kapłankach, wierze w Eilistraee i o Menzoberranzan proponuje przeczytać trylogię Liriel Baenre. Sporo jest w 1 części ("Córka mrocznego elfa")
 
Renal Krwawy Skalp
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 46
Rejestracja: śr lip 04, 2007 6:01 pm

czw sie 30, 2007 5:33 pm

Ostatnio zastanawia mnie jedna rzecz, na zarabiają domy szlacheckie, no bo przecież nie na posiadaniu ziemii ?
 
Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1267
Rejestracja: wt maja 02, 2006 10:20 am

czw sie 30, 2007 10:12 pm

Renal Krwawy Skalp pisze:
Ostatnio zastanawia mnie jedna rzecz, na zarabiają domy szlacheckie, no bo przecież nie na posiadaniu ziemii ?

Po pierwsze, nie wnikaj w to za bardzo. Bo zabijasz kotki. Chyba że nie lubisz kotków.
Ale tak na chłopski rozum, nie wnikając w to za bardzo, aby nie zgładzić żadnego kotka, to domy szlacheckie dzierżą władzę u drowów, tak? I tak właściwie to nie mają żadnej konkurencji? Więc zajmują się handlem magicznymi zabawkami, niewolnikami, czy czymkolwiek innym. A tak w ogóle to czemu nie mogliby zarabiać na nieruchomościach?
I nie zapominaj, że w Faerunie pieniądz ma mimo wszystko mniejsze znaczenie, niż w naszym świecie.
 
Renal Krwawy Skalp
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 46
Rejestracja: śr lip 04, 2007 6:01 pm

pt sie 31, 2007 10:13 am

Dzięki za odpowiedź.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości