Zrodzony z fantastyki

Wizzzard
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pn mar 12, 2007 7:13 pm

Vitriol Plugawiciel pisze:
są to skrajne przypadki kilku przedstawicieli ras

Zdefiniuj skrajne.

Pozatym bóstwa krasnoludzkie i ich dogmaty nie zezwalają na pedofilie i homoseksualizm.

Jak i gdzie?

Awatar użytkownika
Vitriol Plugawiciel
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pn mar 12, 2007 8:54 pm

Wizzzard pisze:
Zdefiniuj skrajne.

A co ja słownik ? :wink: Minimalne albo znikome szanse na homoseksualizm u ras DnD.

Wizzzard pisze:
Jak i gdzie?

Wyznania i Panteony chociażby. Nie ma tam nic typu "kochaj się z inną płcią". Pozatym wszystkie bóstwa krasnoludów ( nie Duergarów) nie mają złego charakteru a homo podpada pod zły uczynek.

że oprócz ludzi tylko oni decydują sie na potomstwo z demonami, czartami, smokami i innymi istotami spoza ich rasy (i bądźmy szczerzy zazwyczaj tylko oni i ludzie są do tego zdolni).

Wybacz ale to nie jest tak jak piszesz. To demony, smoki i czarty są "głównymi" rodzicami połówek bo niby jak człowiek byłby zdolny zapłodnić demona czy smoka ?

Wizzzard
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pn mar 12, 2007 9:06 pm

Minimalne albo znikome szanse na homoseksualizm u ras DnD.

Bo?

Wyznania i Panteony chociażby. Nie ma tam nic typu "kochaj się z inną płcią". Pozatym wszystkie bóstwa krasnoludów ( nie Duergarów) nie mają złego charakteru a homo podpada pod zły uczynek.

W zasadzie powinien być PLONK. Jeżeli nie umiesz oddzielić swoich fobii od dyskusji na temat świata fantastycznego, to dyskusja nie ma sensu.

Ale próbując jeszcze zachować merytorycznośc dyskusji - W WiP i FR:CS nie ma nic o boskich zakazach względem homoseksualizmu, ergo homoseksualizm w FR nie jest przez religię szykanowany. Jako, że prześladowanie homoseksualizmu ma swe źródło głównie w religii, to nie sądzę aby kanoniczne FR miało jakieś większe obiekcje względem tego typu praktyk.

Awatar użytkownika
zegarmistrz
Zespolony z forum
Zespolony z forum

wt mar 13, 2007 1:41 am

Lista złych uczynków w Dungeons and Dragons (źródło Book of Vile Darkness, wydanie polskie, strona 7):
- Kłamstwo
- Oszustwo
- Kradzież
- Zdrada
- Morderstwo
- Zemsta
- Oddawanie czci złym bogom i demonom
- Ożywianie umarłych lub tworzenie nieumarłych
- Rzucanie czarów zła
- Przeklinanie lub krzywdzenie dusz
- Współpraca z czartami
- Tworzenie złych stworzeń
- Wykorzystywanie innych dla własnego zysku
- Chciwość
- Pomiatanie i zastraszanie niewinnych
- Sienia rozpaczy
- Kuszenie dobrych istot, by zeszły na złą drogę

Jak wyraźnie widać homoseksualizm nie jest złym czynem w Dungeons and Dragons, bo nie ma go na tej liście (a co nie jest zakazane jest dozwolone).
Ostatnio zmieniony wt mar 13, 2007 3:53 pm przez zegarmistrz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum

wt mar 13, 2007 12:46 pm

zegarmistrz pisze:
Jak wyraźnie widać homoseksualizm nie jest złym czynem w Dungeons and Dragons, bo nie ma go na tej liście (a co nie jest zakazane jest dozwolone).

Chcesz powiedzieć, że kazirodstwo jest dozwolone w D&D? Bo na tej liście go nie ma...

Kastor Krieg

wt mar 13, 2007 1:28 pm

W powyższego wynika że nie, o ile nie podpada pod:
a) Oddawanie czci złym bogom i demonom (bo taki wymóg bóstwa / demona)
b) Wykorzystywanie innych dla własnego zysku (gdzie przez zysk i wykorzystywanie rozumiemy korzyść seksualną - czyli ojciec gwałcący córkę złym uczynkiem w świetle powyższego jest, bliska kuzynka czy siostra dobrowolnie i za jego zgodą sypiająca z bratem / kuzynem już nie - nie ma mowy o wykorzystywaniu którejkolwiek ze stron)
c) Pomiatanie i zastraszanie niewinnych (jak wyżej, o ile nie jest to wynikiem przymusu)
d) Kuszenie dobrych istot, by zeszły na złą drogę (jak w punkcie pierwszym, o ile religia którejś z osób nie zakazuje sama z siebie nie tylko związków i potomstwa, ale wszelkich relacji kazirodczych)

Całkiem rozsądne zestawienie, IMO. Ale to tylko mój WoDziarski wtręt. Religie w Didach rozwijają jakoś szerzej zestaw wymagań wobec wiernych?

Awatar użytkownika
Jakub_Bartoszewicz
Zespolony z forum
Zespolony z forum

wt mar 13, 2007 1:33 pm

- Przeklinanie lub krzywdzenie zła

Homoseksualizm i kazirodztwo miałyby się znaleźć obok krzywdzenia zła?

No i pewnie byłyby na tej liście, ale nie wrzucono ich, żeby (nawet w tak złowrogiej i och ach zdeprawowanej księdze) nie poddawać młodszym graczom makabrycznych pomysłów ;)

Asurmar
Stały bywalec
Stały bywalec

wt mar 13, 2007 1:53 pm

Pozatym bóstwa krasnoludzkie i ich dogmaty nie zezwalają na pedofilie i homoseksualizm.

Na pedofilię nie. Ale homoseksualizm? IMHO związki między mężczyznami krasnoludów często byłyby dla nich jedynym ujściem dla popędu seksualnego. Jak już wspomniano liczba krasnoludek jest niewielka. I proszę nie podawać argumentów, że ujściem dla popędu krasnoluda jest praca przy kowadle czy w hucie. Może przez jakiś czas wystarczałoby im to, ale na dłuższą metę byłoby to źródłem poważnych problemów (osobistych i społecznych).

Zaznaczam, że nie zrobiłem doktoratu z fizjologii i psychologii krasnoludów. Ale jeśli przyjąć, że pod względem seksualności nie różnią się zbytnio od ludzi to można pewne wnioski wyciągnąć.

Czy ktoś z was pamięta jakiego charakteru związki wzmacniały siłę bojową spartańskiego wojska?

Khemlish Val'Drach pisze:
Krasnoludy zaś są niczym ziemia z której ich ukuto. Twardzi, stateczni i tak jak ich bóg kochają pracę. Rzemiosło i walka z ich wrogami zastępuję im pożycie seksualne.

Bzdura po prostu.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Brat_Draconius
Stały bywalec
Stały bywalec

wt mar 13, 2007 2:14 pm

En Taro Adun

Dyskusja rozwija się ładnie, tylko zeszła na chwilę obecną głównie na homoseksualizm a miała być o seksualności w Krainach. A tak w temacie orientacji seksualnch to chyba zapomnieliście nadmienić o biseksualizmie.

A ogólnie za analizę kiedy homoseksualizm będzie zły to Kastor Krieg +1. Coś podobnego chciałem sam napisać.

P.S. Odezwę się jeszcze w tym temacie ale teraz muszę lecieć.

Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum

wt mar 13, 2007 2:25 pm

Zgadzam się z Kastorem. Wypowiedź jak najbardziej trafna, ale to jedna z tych odpowiedzi typu usprawiedliwić-braki-w-podręcznikach czy cósik takiego. Faktem jest, iż w tej liście nie ma jeszcze kilku złych czy też negatywnych zjawisk, które winny się tam znaleźć. I IMO nie oznacza to, że D&D nie piętnuje, czy coś w tym stylu, takich zjawisk.

Awatar użytkownika
zegarmistrz
Zespolony z forum
Zespolony z forum

wt mar 13, 2007 3:52 pm

Jakub_Bartoszewicz pisze:
Homoseksualizm i kazirodztwo miałyby się znaleźć obok krzywdzenia zła?

Przepraszam. To o drugiej w nocy było pisane. Powinno być "Przeklinanie lub krzywdzenie DUSZ". Już poprawiam.

No i pewnie byłyby na tej liście, ale nie wrzucono ich, żeby (nawet w tak złowrogiej i och ach zdeprawowanej księdze) nie poddawać młodszym graczom makabrycznych pomysłów Wink

Na nekrofilie, sadyzm, masochizm i kanibalizm w tym podręczniku się znalazło miejsce, choć generalnie zgadzam się z opinią: dość specyficzny Classbook w twardej oprawie.

Awatar użytkownika
Jakub_Bartoszewicz
Zespolony z forum
Zespolony z forum

wt mar 13, 2007 10:06 pm

Wyszło, że jestem złośliwy, a mnie po prostu ucieszyło przeklawiaturzenie, sorry, jakby co.

Hm, mówisz, nekrofilia w BoVD była? A to ciekawe w śweitle listy. Przyjdzie sie zgodzić z Kastorem, myślę. Albo powiedzieć, że - wot, drobne niedopatrzenie i dopisać przeiwny do listy "thou shalt not", bo menatlność faerunowa ewidentnie poprawną politycznie jest, ze wskazaniem na elfy-homoseksualistów w kampaniach granych przez dziewczyny (wiem z relacji) i potępienie praktyk godzących z znormatywizowaną moralność kojarzoną z krajami cywilizowanymi bez kościoła państwowego.

Kastor Krieg

wt mar 13, 2007 10:23 pm

A co, Jakubie, sądzisz że znalazłyby się jakieś zombie skłonne protestować? :razz:

Awatar użytkownika
Jakub_Bartoszewicz
Zespolony z forum
Zespolony z forum

śr mar 14, 2007 12:15 am

Zapomniany Kodeks Etyczny,

#23: Nie słuchaj tego, co mówi Morte o zombicach, one SĄ zimne. NIE patrzą na Ciebie zamglonymi oczami z zauroczenia, to bielmo.

No i nie znam zmobie skłonnych protestować przeciwko kościołowi państwowemu, ba, są wręcz za, o ile mi wiadomo.

Awatar użytkownika
Brat_Draconius
Stały bywalec
Stały bywalec

czw mar 15, 2007 4:21 am

En Taro Adun

Kastor Krieg pisze:
Religie w Didach rozwijają jakoś szerzej zestaw wymagań wobec wiernych?

Byłbyś łaskaw Kastorze sprecyzować to pytanie? Nie wiem dokładnie jakie precyzowanie wymagań masz na myśli.

A co do seksualności w Krainach, miałem niedawno w łapkach "Wyznania i Panteony" i tylko potwierdziłem swoje przekonania odnośnie Sune. Biorąc pod uwagę związek jaki zachodzi między religią a podejściem do ciała nie dziwne, że wyznawcy Ognistowłosej zachowują się tak a nie inaczej. Cały haczyk w tym, że jak już stwierdziliśmy podejście do tej sprawy zależy w dużej mierze właśnie od religiii. W końcu istoty żyjące na Torilu mają na tą kwestię trochę inne zdanie niż my. Kolejnym aspektem będzie też miejsce gdzie żyją oraz rasa z jakiej się wywodzą. Tutaj mała dygresja o smokach i ich podejściu do tych spraw. Smoki, zwłaszcza te stosunkowo młode i niezdolne jeszcze do zdobycia partnera swej rasy będą dość ciekawe "jak to jest z innymi rasami". W końcu nie bez kozery szablon półsmoka można nałożyć na większość stworzeń. A jeśli smok ma jakieś szersze plany związane z tworzeniem takiego potomstwa to prawdopodobieństwo poczęcia połówki wzrasta w postępie geometrycznym. Tutaj stosunkowo najprościej mają złote smoki (oczywiście jeśli bierzemy pod uwagę mechanikę). Czemu o tym piszę? Raz, ponieważ nie mogłem znaleźć tematu o seksualności w DnD, dwa smoki żyją w Krainach i mają dość duży wpływ na lokalne społeczności.

A jak to będzie się miało ze 'zwykłymi' rasami? Jak już pisałem najprawdopodobniej największy wpływ będzie miała religia, potem środowisko a na końcu rasa. Tak więc biorąc pod uwagę jak bardzo Faerun różni się od średniowiecznej chrześcijańskiej Europy tak bardzo będzie różniło się podejście do tego aspektu cielesności. I bardzo prawdopodobne, że wszystko zależeć będzie od kombinacji obszaru i religii panującej. Wiem, że stwierdzenie to wielokrotnie powtórzyłem ale jest późno i mój umysł nie jest tak lotny jak tego bym chciał.

P.S. Sune ma u mnie miano najciekawszej bogini Faerunu. Po lekturze WiP miejsce to może czuć się niezagrożone. Zresztą zobaczcie mój podpis.

Awatar użytkownika
Namrasit
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw mar 15, 2007 9:45 am

Ta "W imię Sune cie posune" jak to mawiał kapłan owej bogini na naszej sesji. Co do seksualnośi w FR, prząc na nasz swiat i to co tylko ludzie potrafia wymyslić, mozan bezproblemowo założyć ża FR jest jeszcze bardziej zrózniowanie To chyba tyko z dobreg smaku wynika to że jeszcze oficalnie nie publikuje sie czaró zadowalająch ("wibrujący ogórek" :P). Czasem zbyt długie życie wieje po prost nudą, a nie ma to jak nowe wrazenia (szczególnie te przyjene) ;).

Awatar użytkownika
Vekna
Użytkownik
Użytkownik

śr mar 28, 2007 6:39 pm

Ta dyskusja trochę za bardzo moim zdaniem zmieniła się w dyskudję o dewiacjach. Natomiast wracajac do pierwotnego pytania:
Drowy mają bardzo luźny stosunek do seksualności w ogóle, a do homoseksualizmu w szczególe też. Właściwie to chyba są wychowywane na biseksualne. Np. w Wojenie Pajeczej Królowej jest opisany intymny związek Między dwiema kapłankami. Nie jestem pewien jak to jest tolerowane u mężczyzn, bo w końcu kapłanki mogą wiecej.

Awatar użytkownika
Vekna
Użytkownik
Użytkownik

śr mar 28, 2007 6:39 pm

Ta dyskusja trochę za bardzo moim zdaniem zmieniła się w debatę o dewiacjach. Natomiast wracajac do pierwotnego pytania:
Drowy mają bardzo luźny stosunek do seksualności w ogóle, a do homoseksualizmu w szczególe też. Właściwie to chyba są wychowywane na biseksualne. Np. w Wojenie Pajeczej Królowej jest opisany intymny związek Między dwiema kapłankami. Nie jestem pewien jak to jest tolerowane u mężczyzn, bo w końcu kapłanki mogą wiecej.

Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum

śr mar 28, 2007 6:43 pm

Vekna pisze:
Ta dyskusja trochę za bardzo moim zdaniem zmieniła się w debatę o dewiacjach.

A te są właśnie mocno powiązane z seksem i seksualnością.

Vekna pisze:
Nie jestem pewien jak to jest tolerowane u mężczyzn, bo w końcu kapłanki mogą wiecej.

Pewnie, że mogą. Nieoficjalnie.

Awatar użytkownika
Kaavel
Użytkownik
Użytkownik

sob maja 26, 2007 3:25 am

Ciekawa dyskusja się tu wywiązała i czułbym się nieswojo gdybym nie wypowiedział się na ten temat. Moim zdaniem jest to mocno uwarunkowane kulturowo .
Weżmy na przykład taką europę z czasów średniowiecznych w których za jakie kolwiek odstępstwo od ogulnie przyjętych norm bylo surowo karane jeśli nie śmiercią to chociażby alienacją i odrzuceniem od reszty społeczności a wszystko przez kościół dla którego liczyłsię zysk własne zamiary kapłanów lub rozszerzanie wpływów zakonów. Moim zdaniem religie FR mają do tego zdrowsze podejście gdyż wnich bardziej liczą się przeciętni wyznawcy niż pokrętne interesy kapłanów.
Sądze też że we wszystkiich względach w tym temacie powinien zadecydować MG gdyż świat mimo iż jest stwożony od deski do deski to zostawia też miejsce na inwencję twórczą Mistrz Podziemi.