Zrodzony z fantastyki

 
Caios
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 135
Rejestracja: sob wrz 14, 2002 12:35 pm

Paladyn a klasy presti¿owe

wt gru 17, 2002 1:34 pm

Mam tak± w±tpliwo¶æ, jak to jest z multiklasowaniem paladyna? W ¶wietle PHB zdobywanie poziomów w innych klasach blokuje mo¿liwo¶æ powrotu do paladyñstwa. No super, a jak to postawiæ w ¶wietle klas presti¿owych pomy¶lanych w³a¶nie dla paladyna? Mo¿na kilka takich klas znale¼æ w obroñcach wiary. Co wtedy? <br />Ja osobi¶cie jestem za pewn± liberalizacj± tej zasady: paladynem SIê JEST niezale¿nie od uprawianej klasy. Choæ po³±czenia pal-wiz czy pal-rog wydaj± mi siê dosyæ nietrafione.
 
Awatar użytkownika
Aragathor Roaringflame
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 6202
Rejestracja: wt lis 26, 2002 5:52 pm

wt gru 17, 2002 1:50 pm

Jeśli PrC którą jesteś zainteresowany nie jest sprzeczna z kodeksem paladyna, to droga wolna (moim zdaniem :!: ). <br />Przykłady z DotF: <br />-Inkwizytor <br />-Hospitaler <br />-Hunter of the Dead <br />-Egzorcysta <br />-Templar <br />Oczywiście branie levela Rougue lub Wizarda jest bez sensu (Złamanie kodeksu).
 
Anonim_1

wt gru 17, 2002 3:38 pm

Niektóre "kościoły" z FR dopuszczają możliwość wybrania drugiej klasy bez utraty statusu paladyna. Przykładowo, wyznawcy Helma mogą wybrać dowolną drugą klasę i rozwijać się w niej bez utraty zdolności specjalnych wynikających z bycia paladynem.
 
Thor__
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 285
Rejestracja: pn maja 13, 2002 1:23 pm

wt gru 17, 2002 6:46 pm

My¶lê, ¿e palladynowi mo¿na pozwoliæ na branie poziomów PrC bez ¿adnych utrudnieñ zwiazanych z PHB, jesli oczywi¶cie PrC niejest sprzeczne z dogmatami wiary palladyna. Pozatym w niektórych PrC specjalne zdoln¶ci bazuj± na sumie poziomów palladyna i PrC ( np.: Smite u Templara ).
 
Mateo__
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1909
Rejestracja: śr wrz 18, 2002 8:28 pm

wt gru 17, 2002 7:03 pm

Mo¿na te¿ podej¶æ do problemu bardziej filozoficznie ... zmultiklasowaæ siê i nie awansowaæ ju¿ w pozach paladyna, argumentuj±c ¿e np. nieco odesz³o siê od dogmatów wiary czy rygoru zakonnego.
 
Thor__
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 285
Rejestracja: pn maja 13, 2002 1:23 pm

śr gru 18, 2002 8:57 am

Tak ale wtedy problemem jest utrata zdolno¶ci palladyñskich [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif[/img]
 
Mateo__
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1909
Rejestracja: śr wrz 18, 2002 8:28 pm

śr gru 18, 2002 9:46 am

Do dyskusji z MG, mo¿esz argumentowaæ ¿e do¶æ bolesn± kar± jest ju¿ sama niemo¿no¶æ do powrotu do awansowania w Paladynie plus np. z³e stosunki z hierarhia ko¶cio³a (ale nie z Bogiem bo to wyklucza u¿ywanie zdolno¶ci)
 
Caios
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 135
Rejestracja: sob wrz 14, 2002 12:35 pm

czw gru 19, 2002 6:25 pm

Po niewczasie zauwa¿y³em ¿e niektóre PrC maj± adnotacjê ¿e paladyn wybieraj±cy t± klasê mo¿e spowrotem wróciæ na drogê paladyñstwa bez ¿adnych kar. Tak jest np. z hospitalerem. <br />"Multiclass Note: A paladin who becomes a hospitaler may continue advancing as a paladin." <br />tak± notkê mo¿na jeszcze znale¿æ przy kilku innych PrC: <br />Consecreted harrier i Knight of the middle circle. <br />Poza tym to co w FR
 
Mateo__
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1909
Rejestracja: śr wrz 18, 2002 8:28 pm

pt gru 20, 2002 9:16 am

To prawda, mimo wszystko jednak klasa paladyna zak³ada "po¶wiêcenie" i moim zdaniem je¶li ju¿ decydujesz siê na paladyna to rolplejowo¶æ wymaga by ci±gn±æ tylko t± klase ... lepszy klimat tak my¶lê. <br /> <br />W dd2 o ile pamietam paladyn nie do¶æ ¿e mia³ wymaganie charakteru, nie móg³ multiklasowaæ to jeszcze mia³ wymaganie rasy!
 
Darius__
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 906
Rejestracja: pn paź 21, 2002 8:24 pm

ndz gru 22, 2002 6:19 pm

W przypadku Caiosa i tak wszystko zale¿y od okoliczno¶ci i os±du DM, czyli mojego :mrgreen: Po prostu my¶lê, ¿e w tego typu sytuacjach raczej niekoniecznie trzeba trzymaæ siê trochê "zimnych" zasad podrêcznikowych, a w³a¶nie wczuæ siê w rolê i wyobraziæ sobie kim taki paladyn móg³by faktycznie zostaæ, bez kolizji z jego statusem i charakterem jego klasy.
 
Molobo
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5011
Rejestracja: pt cze 28, 2002 11:29 pm

ndz gru 22, 2002 6:28 pm

Ekhem-pope³nili¶cie straszn± bzdurê.Klasy presti¿owe w Defenders of the Faith(choæ nie wszystkie),s± specjalnie przeznaczone dla paladyna.
 
Awatar użytkownika
prEDOator
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2266
Rejestracja: pt sie 23, 2002 1:11 pm

ndz gru 22, 2002 11:11 pm

A co gdy paladyn chce się zmulticlassować z clericiem? Według mnie jeżeli nie zmieni wyznania to powinien też bez większego problemu mieć możliwość rozwijania potem paladyna.
 
Caios
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 135
Rejestracja: sob wrz 14, 2002 12:35 pm

pt gru 27, 2002 3:29 pm

Darius: <br /> <br />
W przypadku Caiosa i tak wszystko zale¿y od okoliczno¶ci i os±du DM, czyli mojego  Po prostu my¶lê, ¿e w tego typu sytuacjach raczej niekoniecznie trzeba trzymaæ siê trochê "zimnych" zasad podrêcznikowych, a w³a¶nie wczuæ siê w rolê i wyobraziæ sobie kim taki paladyn móg³by faktycznie zostaæ, bez kolizji z jego statusem i charakterem jego klasy.
<br /> <br />Otó¿ to. Podstawowa zasada bierz to co ci siê podoba a jak co¶ nie pasuje to nie bój siê tego zmieniæ. Z³ota regu³a RPG pisana na pocz±tku ka¿dego podrêcznika. <br />Wracaj±c do multiklasowania, ja zamierzam swojego paladyna zmultiklasowaæ z fighterem i powróciæ do klasy podstawowej. Jest to nawet ¶ci¶le by the rulez bo jestem wyznawc± Torma. Ale nie w tym rzecz. <br />Odchodzê od podstawowej klasy w zasadzie tylko formalnie nie gwa³cê przez to rzadnego kodeksu postêpowania postronni w dalszym ci±gu bêd± widzieæ we mnie tego samego ¶wiêtego rycerza którym by³em dotychczas. <br />Chodzi mi oto aby ukazaæ rozbie¿no¶æ miêdzy tym co papierowe a co fabularne w grze. Fabu³± jest to co czynisz to co czyni± inni i jak ze sob± interferujecie. Papier to podrêczniki i to co masz napisane w karcie postaci. Problem poruszony w tym w±tku to problem tych w³a¶nie rozbie¿no¶ci. W takiej w³a¶nie sytuacji stawiaj± nas zasady. A spójrzmy na wyja¶nienie problemu. <br />PHB podaje jak±¶ krótk± wzmiankê o drodze z której nigdy nie mo¿na zej¶æ i dodatkowo jest to droga NIE-fabularna lecz papierowa bo dotyczy tylko wygl±du karty postaci. Z reszt± ca³a ta paplanina o drogach pachnie mi jak±¶ ZEN a nie Paladyñstwem. To dobre dla samuraja a nie dla kultury zachodniej z której wywodz± siê paladyni.
 
Chomik Jedi
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 240
Rejestracja: czw gru 26, 2002 7:59 pm

pn sty 20, 2003 7:12 pm

uwa¿am, ¿e Pal na wy¿szych poziomach ma coraz s³absze bunusy (leczenie choróB), wiêc TRZEBA go zmultiklasowaæ - dopiero wtedy nabiera koloru. Granie Palem na d³u¿sz± metê jest n u d n e.
 
Lee_Nox__
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 36
Rejestracja: sob sty 18, 2003 8:23 pm

pn sty 20, 2003 8:33 pm

<!--QuoteBegin-ShadEnc+-->
ShadEnc pisze:
<!--QuoteEBegin-->Niektóre "ko¶cio³y" z FR dopuszczaj± mo¿liwo¶æ wybrania drugiej klasy bez utraty statusu paladyna. Przyk³adowo, wyznawcy Helma mog± wybraæ dowoln± drug± klasê i rozwijaæ siê w niej bez utraty zdolno¶ci specjalnych wynikaj±cych z bycia paladynem.
<br />Wielkie dziêki ShadEnc!! Sam gram paladynem- wyznawc± Helma i kombinowa³em nad zmian± klasy, ale ba³em sie straty umiejêtno¶ci, a teraz bêdê móg³ mo¿e wróciæ do ukochanego Monka, albo znajdê sobie jak±¶ inn± ciekaw± klasê
 
Mateo__
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1909
Rejestracja: śr wrz 18, 2002 8:28 pm

pn sty 20, 2003 9:10 pm

Molobo pamiêtaj o tym ¿e takiego badziewia jak DoF to ze ¶wiec± szukaæ ... (vide np. Zbroja Speeda)
 
Rince__
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 373
Rejestracja: wt paź 08, 2002 7:15 pm

PrC dla Paladyna

wt sty 28, 2003 3:56 pm

Jakie s± Prc dla paldynów?(staty i wymagania please)
 
Riklaunim Do'Urden
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 311
Rejestracja: sob gru 14, 2002 8:06 pm

śr sty 29, 2003 8:51 pm

<!--QuoteBegin-Mateo+-->
Mateo pisze:
<!--QuoteEBegin-->S±.
<br />Nie ma to jak wyczerpuj±ca i konkretna odpowied¼ :mrgreen: <br /> <br />-Strona z w miarê oficjalnymi prc <br />-Du¿o Prc, ale to radosna twórczo¶æ sieci
 
Mateo__
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1909
Rejestracja: śr wrz 18, 2002 8:28 pm

śr sty 29, 2003 8:52 pm

No có¿, te które akurat s± warte polecenia s± objête copyrightem, a badziewia netowego nie polecam...
 
Lee_Nox__
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 36
Rejestracja: sob sty 18, 2003 8:23 pm

śr sty 29, 2003 10:10 pm

Mateo, przynajmniej podaj gdzie mo¿na takowe znale¼æ. Do nastêpnego poziomu muszê sobie znale¼æ jakiego¶ nowego klasa wiêc dosyæ desperacko poszukujê PrC dla pala
 
Mateo__
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1909
Rejestracja: śr wrz 18, 2002 8:28 pm

śr sty 29, 2003 10:15 pm

G³ównie DoF (Defenders of the Faith) aczkolwiek ja wogóle nie lubie PrC. Wiem ¿e w FRCSie jest Divine Champion. A oprócz tego FRCS zawiera zasady multiclassowania dla Paladynów konkretnych bogów. <br /> <br />Jako multiclass dla Paladyna polecam kap³ana (bo klimatycznie), albo wojownika (bo ma sens)
 
JQM
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 44
Rejestracja: sob sie 23, 2003 10:09 pm

pt kwie 04, 2003 1:59 pm

Bardzo fajną klasą dla paladyna jest opisany w 283 nr. Dragona (Maj 2001) zwany The Shinig Blade of Heironeous. Polecam.
 
Awatar użytkownika
AdamWaskiewicz
Szef działu
Szef działu
Posty: 6448
Rejestracja: śr lut 05, 2003 1:06 pm

pt kwie 04, 2003 2:20 pm

<!--QuoteBegin-Lee_Nox+-->
Lee_Nox pisze:
<!--QuoteEBegin-->Mateo, przynajmniej podaj gdzie mo¿na takowe znale¼æ. Do nastêpnego poziomu muszê sobie znale¼æ jakiego¶ nowego klasa wiêc dosyæ desperacko poszukujê PrC dla pala
<br /> A mo¿e poda³by¶ jakie¶ dodatkowe informacje o swojej postaci - rasa, poziom, atuty i umiejêtno¶ci, etc. Poza tym - dlaczego musisz znale¼æ now± klasê, przecie¿ paladyn na wy¿szych poziomach jest bardzo fajny. <br /> <br /> Pozdrawiam, <br /> Adam
 
Matis99
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1112
Rejestracja: pt mar 25, 2005 7:32 pm

pt kwie 04, 2003 7:35 pm

<!--QuoteBegin-Adam Waśkiewicz+-->
Adam Waśkiewicz pisze:
<!--QuoteEBegin--> A może podałbyś jakieś dodatkowe informacje o swojej postaci - rasa, poziom, atuty i umiejętności, etc. Poza tym - dlaczego musisz znaleźć nową klasę, przecież paladyn na wyższych poziomach jest bardzo fajny. <br /> <br /> Pozdrawiam, <br /> Adam
<br />IMHO patrząc z punktu widzenia mechaniki - wysokopoziomowy paladyn jest beznadziejny. <br /> <br />Zyskuje tylko kolejne leczenia chorób (zazwyczaj zupełnie nieprzydatne) i lepsze ugodzenie zła. Co do czarów - dla mnie pal ma porządne tylko dwa zaklęcia - pobłogosławienie broni i święty miecz. O jeśli ten drugi jest zdobywany bardzo późno i można się bez niego obejść, to pobłogosławienie, czar pierwszopoziomowy, jest absolutnie niezbędny. <br /> <br />Autorowi tego topicu radzę osiągnąć paladynem 4-5 poziom i złamać go z wojownikiem. Jest to często lepszy wybór niż branie jakiejś klasy prestiżowej.
 
Gilthoniel
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 91
Rejestracja: pt sty 24, 2003 7:15 pm

sob kwie 05, 2003 11:44 am

<!--QuoteBegin-Matis99+-->
Matis99 pisze:
<!--QuoteEBegin-->IMHO patrz±c z punktu widzenia mechaniki - wysokopoziomowy paladyn jest beznadziejny.
<br />Rozwi±zuj± to presti¿ówki <br /> <br /><!--QuoteBegin-Matis99+-->
Matis99 pisze:
<!--QuoteEBegin-->Autorowi tego topicu radzê osi±gn±æ paladynem 4-5 poziom i z³amaæ go z wojownikiem. Jest to czêsto lepszy wybór ni¿ branie jakiej¶ klasy presti¿owej.
<br />A co powiesz na Hospitaler -a - po³±czenie wojasa z paladynem(Defenders of the Faith). Planuje j± dla mojego paladynka.
 
Matis99
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1112
Rejestracja: pt mar 25, 2005 7:32 pm

sob kwie 05, 2003 3:02 pm

<!--QuoteBegin-Gilthoniel+-->
Gilthoniel pisze:
<!--QuoteEBegin-->A co powiesz na Hospitaler -a - połączenie wojasa z paladynem(Defenders of the Faith). Planuje ją dla mojego paladynka.
<br />Doskonały wybór. <br /> <br />BAB jak Wojownik, bonusowe atuty, można rozwijać także przykładanie rąk i odpędzanie nieumarłych. <br /> <br />Ja jednak niezbyt lubię ta profesję. Owszem, jest silna, ale nie ma tego "czegoś", jakieś specyficzności czy oryginalności...
 
Avatar de Mousillon
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 58
Rejestracja: czw mar 06, 2003 12:03 am

pn kwie 07, 2003 5:25 am

A macie jakie¶ pomys³y na ciekawe prestige dla paladyna? <br />Co powiecie np na cos w stylu kita Envoy - Wys³annik? <br />bonusy do dyplomacji i pokrewnych, wysoka reputacja, dobre kontakty z w³adzami, darmowe utrzymanie...
 
Ariakan__
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 93
Rejestracja: sob mar 22, 2003 11:05 am

pn kwie 28, 2003 5:57 pm

Witam! <br />Nie chcia³em zak³adaæ nowego tematu, wiêc zadam moje pytanie tutaj. <br /> <br />Jak± klasê presti¿ow± polecaliby¶cie dla takiego paladyna: <br /> <br />Cz³owiek, paladyn poziom 2 <br /> <br />Atuty: <br />U¿ywanie broni egzotycznej (miecz pó³torarêczny) <br />Potê¿ny atak <br /> <br />Umiejêtno¶ci: <br />Dyplomacja: ranga 5 <br />Je¼dzietwo: 3 <br />Leczenie: 6 <br />Wiedza (religia): 2 <br /> <br />Na razie wiêcej statystyk nie podajê, bo chyba nie s± potrzebne. Szczególnie interesowa³yby mnie PrC z "Defenders of the Faith". Niestety, nie posiadam na razie tego podrêcznika, wiêc mo¿e Wy by¶cie mi pomogli i podali jak±¶ ciekaw± klasê i wymagania do niej. <br />Od razu mówiê, ¿e nie jest to mój paladyn, tylko kolegi, ale on siê za bardzo nie zna na D&D, wiêc mu pomagam :) <br /> <br />Z góry dziêki.
 
Matis99
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1112
Rejestracja: pt mar 25, 2005 7:32 pm

pn kwie 28, 2003 7:30 pm

<!--QuoteBegin-Ariakan+-->
Ariakan pisze:
<!--QuoteEBegin-->Witam! <br />Nie chciałem zakładać nowego tematu, więc zadam moje pytanie tutaj. <br /> <br />Jaką klasę prestiżową polecalibyście dla takiego paladyna: <br /> <br />Człowiek, paladyn poziom 2 <br />Z góry dzięki.
<br />Proponowałbym standardowo - hospitalera, templara (jeśli ulubioną bronią boga tegoż paladyna jest miecz półtoraręczny), lub złamanie go z wojownikiem (uniwersalne).
 
Ariakan__
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 93
Rejestracja: sob mar 22, 2003 11:05 am

czw maja 01, 2003 10:07 am

Matis99, dziêki, a czy móg³by¶ podaæ choæ wymagania tych klas?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości