Zrodzony z fantastyki

 
Lindir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: pn sty 20, 2003 10:55 pm

B³êdy w Dragon Lance

ndz lut 02, 2003 11:00 pm

Tak jak w temacie, prosilbym o wymienie bledow wszelakich jakie znalezliscie w ksiazkach DL czy poprostu w swiecie, a moze cos chcielibyscie dodac do tego swiata?
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

ndz lut 02, 2003 11:02 pm

Na pocz±tek proponuje zapoznanie siê z tematem S³owniczek do "Smoków Chaosu". Wypisa³em tam najpowa¿niejsze b³êdy t³umaczenia tej pozycji.
 
Awatar użytkownika
Uzariel
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 439
Rejestracja: śr maja 12, 2004 12:55 pm

Błędy w Dragon Lance

pn lut 03, 2003 12:05 pm

Ja znalazlem nie blad ale bardzo ciekawe tlumaczenie slowa staff - posoch, czyli rzezbiona laska, ktora poslugiwali sie poganscy wrozbici. Wiecej o wyjasnieniu w "Minotaurze Kazie". W ogole autor zastosowal tam dobre tlumacznie, gdyz nie tlumaczyl nawz wlasnych, jedynie w przypisach umiescil tlumaczenie na polski. Wedlug mnie powinno byc to szerzej stosowane, gdyz wtedy nikt nie moze miec pretensji do tlumaczenia. <br />Pozdro
 
Fimbulwinter
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 69
Rejestracja: wt sty 07, 2003 12:32 pm

wt lut 04, 2003 11:16 am

Ja znalaz³em jeden b³±d dzisiaj rano kiedy czyta³em 'Czas Bli¼niaków'. <br />Podczas walk na arenie, w których bra³ udzia³ Caramon , Arack mówi tak : <br /> <br />"oto walka na ¶mieræ i ¿yie [...]. Nie opuszcz± tej areny inaczej jak nogami do przodu!" <br /> <br />co jest b³êdem dla tego, ¿e zwyczaj wynoszenia nie¿ywych nogami do przodu wywodzi siê z wierzeñ s³owiañskich. Nie rozumiem jak pogañskie wierzenia mog± istnieæ w alternatywnych ¶wiatach :razz: <br />[dobra, rozumiem na przyk³adzie stworzeñ jak elfy etc. ale nie zwyczajów]
 
Awatar użytkownika
prEDOator
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2266
Rejestracja: pt sie 23, 2002 1:11 pm

wt lut 04, 2003 11:47 am

To nie jest błąd. Co z tego, że to obrządek słowiański? Poczytaj dokładnie a znajdziesz wiele analogii do innyc zwyczajów innych kultur. Jeżeli taki zwyczaj miał miejsce w naszym świecie to dlaczego nie miałby miejsca na Krynnie?
 
Loethlin@-'-,--
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 965
Rejestracja: ndz gru 08, 2002 12:50 pm

wt lut 04, 2003 12:55 pm

Ja znalaz³am co¶... To raczej b³±d nie jest, a gra s³owna, ale pewna nie jestem, nie czyta³am wersji angielskiej "Czasu bli¿niaków" ¿eby siê upewniæ. <br />Na 227 stronie ksi±¿ki, Caramon i Tas, w wierzy w Wayreth, rozmawiaj± o zwiedzaniu. "[...] prawdopodobnie wmaszerowa³by¶ wprost w ramiona licha albo gorzej!" mówi Caramon. <br />Stronê dalej, Tas sobie my¶li "Chyba, ¿e na zewn±trz stoi na stra¿y licho" <br />Ok, i nie wiem teraz, czy chodzi³o o znanego i lubianego licha, czy te¿ licza, czy chodzi³o o "licho wie" Czy t³umacz siê pomyli³, czy tak mia³o byæ? Mi siê mimo wszystko wydaje, ¿e chodzi³o o nieumar³ego maga...
 
Fimbulwinter
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 69
Rejestracja: wt sty 07, 2003 12:32 pm

wt lut 04, 2003 5:51 pm

<!--QuoteBegin-Edo+-->
Edo pisze:
<!--QuoteEBegin-->Je¿eli taki zwyczaj mia³ miejsce w naszym ¶wiecie to dlaczego nie mia³by miejsca na Krynnie?
<br />Dla tego ¿e wierzenia na Krynnie sprzeczne by³y z wierzeniami s³owiañskimi a ta akurat tradycja wywodzi³a siê z religii :?: <br />To jest mniej wiêcej porównywalne do tego jakby Tas przed prób± otwarcia zamka prze¿egna³ siê :-/ <br />Czy w DL o¿ywione Zombie bezmy¶lnie udaj± siê do przodu bez wzglêdu na wolê wskrzesiciela [czy co je tam o¿ywia...] :?:
 
Zbrozło
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 530
Rejestracja: pn lis 11, 2002 1:52 pm

wt lut 04, 2003 5:56 pm

A skad wiesz w jaki sposob Tas sie zegna?? a czy jak napisza ze gladiatorowi po przegranym pojedynku rozbija czaszke m³otem a potem zaczepia haki za nogi i wywleka to powiesz ze tak niemoglo byc bo taki obrzadek by³ podczas rzymskich walk gladiatorow?? <br />To jest niestety zwyk³e czepialstwo.Trudno w naszych czasach wymyslec cos czego juz by dawno nie znano.
 
Fimbulwinter
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 69
Rejestracja: wt sty 07, 2003 12:32 pm

wt lut 04, 2003 8:09 pm

No tak, czepianie, ale o co innego chodzi w tym w±tku jak nie o wychwytywanie b³êdów? A to na pewno jest b³±d logiczny. Wystarczy³o napisaæ "nikt nie opu¶ci areny ¿ywy" czy "nikt nie wyjdzie z niej o w³asnych si³ach" .... z reszt± nie wiadomo jak sprawa siê ma w oryginale, mo¿e to wina t³umaczenia. <br />Czy trudno wymy¶leæ co¶ nowego? heh, pewnie tak ale w³a¶nie za to im p³acom !
 
Lindir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: pn sty 20, 2003 10:55 pm

śr lut 05, 2003 1:09 am

Ja podczas mojej przygody z Dragon Lance znalazlem nastepujace "bledy" dotyczace tresci: <br />1 W Kuzni Dusz, Par Salian rozmawia z magiem ktory odkryl Raistlina (niestety niepamietam jego imienia) i wspomina, o elfie Silvanesti Dalamarze i o tym, ze jak Mowca Gwiazd dowie sie o jego praktykach to zostanie on wygnany. <br />W Drugim Pokoleniu mozemy przeczytac jak to Dalamar twierdzi, ze przez ponad 200 lat niewidzial lasow Silvanesti z powodu wygnania... <br />2 W Ostrzu Burzy (ktorego akcja toczy sie pomiedzy pierwszym tomem kronik a drugim), mozemy przeczytac, ze wojna lancy trwa juz trzy lata, jakos niebardzo mi to pasuje... <br />3 Miecze i krasnoludy, w ksiazkach takich jak Brygada Smierci, Ostrze Burzy czy Wrota Thorbardinu, krasnoludy czesciej uzywaja mieczy niz toporow, wydaje mi sie to nienormalne, przeciez krasnoludy uwielbiaja topory, niedopatrzenie pisarzy czy zamierzony "blad"? <br />4 Curka Raistlina, czy niewydaje wam sie niedorzeczne, aby Raistlin w stanie w jakim byl owczesnego wieczoru mialby wystarczajaco sil fizycznych aby splodzic dziecko i jeszcze to przezyc? <br /> <br />Wiecej "bledow" niepamietam...
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

śr lut 05, 2003 9:26 am

<!--QuoteBegin-Lindir+-->
Lindir pisze:
<!--QuoteEBegin-->[...]2 W Ostrzu Burzy (ktorego akcja toczy sie pomiedzy pierwszym tomem kronik a drugim), mozemy przeczytac, ze wojna lancy trwa juz trzy lata, jakos niebardzo mi to pasuje...[...]
<br />Wedle chronologii Krynnu Wojna Lancy trwa od 349 roku do 353 roku. Wiêc tutaj nie ma za bardzo przek³amania. <br /><!--QuoteBegin-Lindir+-->
Lindir pisze:
<!--QuoteEBegin-->[...]3 Miecze i krasnoludy, w ksiazkach takich jak Brygada Smierci, Ostrze Burzy czy Wrota Thorbardinu, krasnoludy czesciej uzywaja mieczy niz toporow, wydaje mi sie to nienormalne, przeciez krasnoludy uwielbiaja topory, niedopatrzenie pisarzy czy zamierzony "blad"?[...]
<br />Na Krynnie Hylarowie woleli/wol± u¿ywaæ mieczy, d³ugich w³óczni, ciê¿kich m³otów i lekkich kusz. Tworzyli/tworz± nawet specjalne przeci±¿one miecze, by zadawaæ potê¿niejsze ciosy. <br />Pozosta³e krasnoludzkie rasy z Krynnu mia³y/maj± inne upodobania pod wzglêdem broni. <br />Czasem nale¿y porzuciæ stereotypowe my¶lenie :wink: .
 
Lindir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: pn sty 20, 2003 10:55 pm

śr lut 05, 2003 12:35 pm

<!--QuoteBegin-Darklord+-->
Darklord pisze:
<!--QuoteEBegin--> <br />Wedle chronologii Krynnu Wojna Lancy trwa od 349 roku do 353 roku. Wiêc tutaj nie ma za bardzo przek³amania.
<br />Wydawalo mi sie, ze dzialania wojenne w pld czesci Krynnu mialy miejsce dopiero pod koniec kampani smoczych armi, moj blad i niewiedza ;P <br /> <br /><!--QuoteBegin-Darklord+-->
Darklord pisze:
<!--QuoteEBegin--> <br />Na Krynnie Hylarowie woleli/wol± u¿ywaæ mieczy, d³ugich w³óczni, ciê¿kich m³otów i lekkich kusz. Tworzyli/tworz± nawet specjalne przeci±¿one miecze, by zadawaæ potê¿niejsze ciosy. <br />Pozosta³e krasnoludzkie rasy z Krynnu mia³y/maj± inne upodobania pod wzglêdem broni. <br />Czasem nale¿y porzuciæ stereotypowe my¶lenie  :wink: .
<br />Bije sie w piers, niewiedzialem, ale teraz juz wiem!
 
Awatar użytkownika
Uzariel
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 439
Rejestracja: śr maja 12, 2004 12:55 pm

sob lut 08, 2003 3:36 pm

Wczoraj znalazlem ciekawa wiadomosc w "Probie Blizniakow" jakoby Par-Salian byl przewodniczacym konklawe kaplanow :wink: <br />Poza tym w Blizniakach tlumacz jakby troche kreci raz Raistlin ma brazowe wlosy raz znowu biale i bylo to troche mylace, ale moze tylko mi sie tak zdawalo :wink:. <br />Pozdro
 
Loethlin@-'-,--
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 965
Rejestracja: ndz gru 08, 2002 12:50 pm

sob lut 08, 2003 3:56 pm

Wybacz... Jakby¶ przeczyta³ dok³adnie, wiedzia³by¶, ¿e w przesz³o¶ci Raistlin mia³ br±zowe w³osy. W ksi±¿ce by³o to wyt³umaczone tak, ¿e przenosz±c siê w przez³o¶æ, zmieni³ mu siê wygl±d na ten przed prób± w wie¿y wierlkiej magii. Raist tak to t³umaczy³ Crysanii. Tylko oczy Raistlina zmieni³y kolor. Przed prób± mia³ b³êkitne, a w przesz³o¶ci br±zowe. To pewnie dlatego, ¿e wch³on±³ w siebie Fistandantilusa, który pewnie mia³ br±zowe oczy... Kiedy Raist by³ w odch³ani lub w tera¼niejszo¶ci, wygl±da³ tak, jak wygl±da³ po próbie.
 
Nivelis__
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 25
Rejestracja: sob lut 22, 2003 12:25 am

śr lut 26, 2003 11:48 am

Powszechnie wiadomo, ¿e elfy w ¶wiecie Dragonlance nie posiadaj± zarostu. By³o to wielkorotnie podkre¶lane przy okazji Tanisa, tak samo jak fakt z jakim niesmakiem, a nawet obrzydzeniem odnosili siê do jego brody. <br />Tymczasem w "Time of the Twins", w polskim t³umaczeniu na str.382 mamy: <br />"Ów elf by³ stary, ³ysiej±cy i mia³ d³ug±, nienagannie zadban±, siw± brodê" <br />-fragment opisu Loralon'a ukazuj±cego siê Denubisowi <br /> <br />Trochê dziwne... mo¿e jest jakie¶ uzasadnienie? Dla mnie to jest jednak b³±d, a raczej niekonsekwencja.
 
Carnloch
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 153
Rejestracja: wt lut 11, 2003 9:43 pm

śr lut 26, 2003 5:04 pm

No to chyba faktycznie niez³a wpadka autorek. :)
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

śr lut 26, 2003 5:38 pm

<!--QuoteBegin-Carnloch+-->
Carnloch pisze:
<!--QuoteEBegin-->No to chyba faktycznie niez³a wpadka autorek. :)
<br />Ja bym powiedzia³ autorów, bo Tracy Hickman jest mê¿czyzn± :wink: . Margaret Weis jest kobiet± 8) . <br /> <br />Ale sprawa brody u elfów nie jest wcale taka prosta. Teoretycznie 2E dopuszcza³a mo¿liwo¶æ zapuszczenia bród u elfów, ale by³o to bardzo rzadkie.
 
Carnloch
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 153
Rejestracja: wt lut 11, 2003 9:43 pm

śr lut 26, 2003 7:28 pm

Faktycznie, zupe³nie zapomnia³em. Muszê sobie te ksi±¿ki od¶wie¿yæ. :)
 
Nivelis__
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 25
Rejestracja: sob lut 22, 2003 12:25 am

czw lut 27, 2003 1:47 am

Ale sprawa brody u elfów nie jest wcale taka prosta. Teoretycznie 2E dopuszcza³a mo¿liwo¶æ zapuszczenia bród u elfów, ale by³o to bardzo rzadkie.
<br />Ja bym jednak skupi³ siê na realiach ¶wiata. W 'Kronikach', a tak¿e w 'Drugim Pokoleniu' wyra¼nie parê razy zwrócona jest uwaga na brak zarostu u elfów i o tym jak traktowano Tanisa, w³a¶nie przez fakt posiadania brody. Wynika³o z tego jasno, ¿e elfy nie posiadaj± zarostu. <br /> <br />Mo¿e Loralon by³ pó³eflem? Jednak by³ opisany jako jeden z najpotê¿niejszych i najbardziej powa¿anych elfich kap³anów, a elfy traktuj± wszelk± nieczysto¶æ rasow± bardzo nietolerancyjnie...wiêc raczej w±tpiê. <br />Zapytam mo¿e na forum dragonlance.com, jak co¶ siê dowiem to napiszê. <br /> <br />Co do od¶wie¿ania sobie ksi±¿ek - szalona przyjemno¶æ. Mia³em w³a¶nie ostatnio ochotê przeczytaæ parê tytu³ów z DL-a, których nie czyta³em ju¿ kilka lat i muszê przyznaæ, ¿e by³em zaskoczony jak ma³o pamiêta³em i faktem, ¿e czyta³em to z podobnymi emocjami jak kiedy¶. Warto, szczególnie je¿eli dawno nie czyta³e¶ g³ównego w±tku!!!
 
Demus
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 40
Rejestracja: sob mar 01, 2003 4:20 pm

śr mar 12, 2003 9:20 am

Czy uznajecie za b³±d co¶ co wystêpuje dosyæ czêsto ... ale zwróci³em na to uwagê dopiero przy Legendach, TomII "Wojna Bli¼niaków". <br />Cytujê: "Nie bracie! Bêdziesz ¿y³, do diab³a!" <br />Nie wiedzia³em ¿e w DL s± diab³y ... hihi ... czy¿by Thaksis zmieni³a nazwê ... a mo¿e Caramon zmieni³ wyznanie ... hihi ... a skoro s± diab³y to mo¿e jeszcze anio³y ??? <br />No chyba ¿e jest jaka¶ istota któr± nazwali diab³y albo jako¶ tak ... :razz: <br /> <br />Pozdrawiam <br /> <br />Jeden post w dó³... <br />Dziêki za wyt³umaczenie Darklord ... jak mam byc szczery to ... niewiedzia³em ... (i ja siê uwa¿am za dobrego czytelnika :oops: ). <br />Pozdrawiam ... jescze raz :mrgreen:
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

śr mar 12, 2003 9:48 am

<!--QuoteBegin-Demus+-->
Demus pisze:
<!--QuoteEBegin-->[...]Cytujê: "Nie bracie! Bêdziesz ¿y³, do diab³a!" <br />Nie wiedzia³em ¿e w DL s± diab³y ... hihi ... czy¿by Thaksis zmieni³a nazwê ... a mo¿e Caramon zmieni³ wyznanie ... hihi ... a skoro s± diab³y to mo¿e jeszcze anio³y ???  <br />No chyba ¿e jest jaka¶ istota któr± nazwali diab³y albo jako¶ tak ... :razz: [...]
<br />Diabe³ to potoczna nazwa baatezu. Demony to tanar'ri. Diwy to niebiañskie istoty. Wszystkie z wymienionych mog± przebywaæ na Krynnie (w pos³annictwie, z powodu wezwania itp.).
 
Setif
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: czw mar 13, 2003 3:05 pm

czw mar 13, 2003 4:06 pm

Wg mnie nie powinno sie szukac bledow w ksiazkach ktore sie lubi... poza tym sage Dragonlance'a pisalo wiecej osob niz tylko MArgaret Weiss i Tracy Hickmann... poza tym, czy nie trzeba by bylo przeczytac tych kilkudzuesieciu angielskich ksiazek?? moze tam sa wyjasnienia, lub sprostowania?
 
Katerek
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 75
Rejestracja: ndz mar 16, 2003 12:27 pm

ndz mar 16, 2003 12:59 pm

Nie pamietam w której czê¶ci kronik...ale b³±d jest oczywisty, Kitiara zosta³a nazwana Czarn± Pani± choæ wiadomo i w oryginale Kitiara to Blue Lady (jako¿e dowodzi³a Niebieska Armi±)...
 
Bazil__
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 75
Rejestracja: pn lut 10, 2003 10:06 am

Ostrze burzy i bledy

pn mar 17, 2003 10:05 pm

Heyka! Ostatnio dorwalem sie do 2 tomu bohaterow Ostrze Burzy i znalazlem blad... Jesli mam racje to autorka powinna sie powiesic... <br />otoz wedlug jej slow po uwolnieniu niewolnikow z Pax Tharkas udaja sie do Thorbardinu. Ok, czyli jest to pomiedzy I a II tomem kronik. Ale w I tomie zabito Verminaarda(druzyna Tanisa to zrobila) a pyros(Zar, Ember) rozwalil sie o skale walczac z Matafleur. Z tym ze w Ostrzu Burzy obaj... ?YJ?!!! W jaki sposob... nie wiem [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/ohmy.gif[/img] moze ktos bardziej oczytany mi pomoze a jesli sie zgadzacie to robimy zrzutke na line... :evil:
 
Valganis
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 207
Rejestracja: pn mar 17, 2003 9:34 pm

ndz mar 23, 2003 1:08 pm

Te¿ przeczyta³em t± ksi±¿ke i stwierdzam ¿e autorka powinna siê powie¶iæ :mrgreen:
 
Par-Salian
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: śr mar 19, 2003 6:13 pm

pn mar 24, 2003 8:22 am

Ostatnio dorwa³em Ku¼niê Dusz i zauwa¿y³em , b³êdy literowe, wszystkie litery '¼' zast±piono literami '¶' (oprócz s³owa ku¼nia), tych w drukarni powinni oskalpowaæ.
 
Awatar użytkownika
arcmage
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 417
Rejestracja: pn maja 30, 2005 2:14 pm

pn mar 24, 2003 3:07 pm

Ummm...zaczynam się niepokoić, w innym temacie ktoś napisał o tym samym problemie :-/ Więc zadam drugi raz to samo pytanie: czy ta książka jest z pierwszego, czy drugiego rzutu? Bo jeżeli się okaże, że całe drugie wydanie jest wadliwe, to... :evil:
 
Par-Salian
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: śr mar 19, 2003 6:13 pm

wt mar 25, 2003 6:36 pm

W pierwszych kronikach by³o napisane , ¿e Huma uda³ siê do Pani Lasu po radê natomiast w legendzie o umie nie ma otym mowy . Co¶ tu chyba jest nie tak. Chyba ¿e ja siê mylê.
 
Awatar użytkownika
arcmage
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 417
Rejestracja: pn maja 30, 2005 2:14 pm

śr mar 26, 2003 10:21 am

Sądzę, że sam tytuł - 'Legenda o Humie' - wiele wyjaśnia. Wydarzenia opisane w tej książce od akcji 'Kronik' dzieli ogromna przestrzeń czasowa. Rzeczywiste wydarzenia obrastają przypuszczeniami i wymysłami...w czasach Drużyny Lancy ta opowieść jest już mocno zmodyfikowana. 'Legendę' czytałam całe wieki temu i niewiele już, szczerze mówiąc, pamiętam, ale sądzę, że moje rozumowanie jest słuszne.
 
Awatar użytkownika
prEDOator
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2266
Rejestracja: pt sie 23, 2002 1:11 pm

śr mar 26, 2003 9:45 pm

Owszem. Na samym początku Legendy o Humie jest nawet wzmianka o tym, że jest wiele jej wresji. Książka przedstawia tą prawdziwą.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość