Zrodzony z fantastyki

 
merlin93
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 233
Rejestracja: czw paź 31, 2002 8:04 am

Zmiana charakteru = wola gracza?

pt maja 02, 2003 12:41 pm

Hej! <br />Zastanawia mnie czy gracz mo¿e zmieniæ charakter postaci w czasie gry. Chodzi mi o to, czy na przyk³ad, moze siê nawróciæ, zacz±æ byæ dobrym. Przecie¿ w prawdziwym ¿yciu ludzie zmieniaj± siê. Interesuje mnie tak¿e czy zasady jako¶ to ograniczaj±, bo na zdrowy rozum, nie powinny. No i druga czê¶æ pytania, czy wam zdarzaja siê takie zmiany? Je¶li tak, to jak to za³atwiacie, dogadujecie siê z MG oraz czy jest to d³ugotrwa³y proces? <br /> <br />Pozdrawiam!
 
Osk
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 137
Rejestracja: ndz kwie 27, 2003 2:20 pm

pt maja 02, 2003 1:11 pm

Na zdrowy rozum nie s±dze ¿eby zmiana charakteru mog³a nastêpowaæ "od tak sobie". Nawrócenie siê na dobro mo¿e nast±piæ pod wp³ywem jakiego¶ bod¼ca (ukazanie siê anio³a, boska interwencja, takie tam), ale te¿ nie ka¿dy jest w stanie od razu postêpowaæ wedle nowych ideologii. Z przej¶ciem z charakteru dobrego na z³y jeszcze trudniej: ja osobi¶cie na przyk³ad nie umia³bym siê zmieniæ. Wychowanie sprawi³o ¿e istniej± we mnie bariery, które nie pozwalaj± na skrzywdzenie drugiej osoby, i chyba o czym¶ podobnym mo¿na mówiæ w rpg. Dlatego nie s±dze, aby mo¿na by³o zmieniaæ sobie charakter tak z dnia na dzieñ i bez ¿adnych konsekwencji.
 
Devin Pan Czerwonej Wieży
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 65
Rejestracja: pn kwie 07, 2003 7:39 pm

pt maja 02, 2003 1:18 pm

hmmm ..... zmiana charakteru postaci zale¿y od Gracza , DM-a i czasami od jeszcze innych czyników g³ównie sprowadze siê do tego ¿e gracz musi zmieniæ swoje zachowanie wtedy po pewnym czasie zmianie ulega równierz jego charakter.
 
Ezy Ryder
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 428
Rejestracja: pn kwie 21, 2003 12:20 pm

pt maja 02, 2003 1:33 pm

Mo¿na chyba mówiæ o dwóch rodzajach zmiany charakteru: <br /> <br />1. Czêsto wynikaj±cy z winy gracza który po prostu obra³ sobie zbyt trudny cel. Wojownik wybra³ sobie charakter LG, ale po jakim¶ czasie stwierdzi³ ¿e zbyt trudno mu dopasowaæ siê do restryckji jakie niesie ze sob± ta droga. Dogaduje siê z MG i po prostu zmieniaj± charakter na NG. <br /> <br />2. Wynikaj±cy bezpo¶rednio z historii postaci. Ludzie siê zmieniaj± i ró¿ne bod¼ce mog± ich do tego sk³oniæ. Objawienie, znak od boga, czy po¶wiêcenie jednego z kompanów mo¿e spowodow±æ zmiane ze z³ego na neuralny, czy nawet dobry. Uwa¿am ¿e jeszcze pro¶ciej ma siê sprawa z przej¶ciem z charakteru na z³y. Krwawa ¶mieræ rodziny, wp³yw otoczenia czy skorumpowanie przez z z³e moce. Takich przypadków w Fantasy by³o wiele: Anakin Skywalker, Paladyn z Warcrafta 3, Boromir (choæ to by³ jednorazowy impuls).
 
wonder
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 68
Rejestracja: pt kwie 25, 2003 7:03 pm

pt maja 02, 2003 2:44 pm

<!--QuoteBegin-Osk+-->
Osk pisze:
<!--QuoteEBegin-->Z przej¶ciem z charakteru dobrego na z³y jeszcze trudniej
<br /><!--QuoteBegin-Ezy Ryder+-->
Ezy Ryder pisze:
<!--QuoteEBegin-->Uwa¿am ¿e jeszcze pro¶ciej ma siê sprawa z przej¶ciem z charakteru na z³y.
<br />No to jak jest w koncu? Ja sie zgadzam z Ezy Ryderem. Mysle, ze dobra postac kuszona wladza, pieniedzmi, czy innymi korzysciami ma wieksze szanse zmienic swoj charakter na zly, niz zla postac - w druga strone. Osoba kierujaca sie zasadami moralnymi powszechnie uwazanymi jako dobre, czyli wspolczucie, milosierdzie itd. w konfrontacji z brutalna rzeczywistoscia moze uznac swoje dotychczasowe postepowanie za bezsensowne i nic jej nie dajace. Zlo ma po prostu wiecej do zaoferowania...
 
merlin93
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 233
Rejestracja: czw paź 31, 2002 8:04 am

pt maja 02, 2003 4:26 pm

<!--QuoteBegin-Osk+-->
Osk pisze:
<!--QuoteEBegin-->Dlatego nie s±dze, aby mo¿na by³o zmieniaæ sobie charakter tak z dnia na dzieñ i bez ¿adnych konsekwencji.
<br />Nie mówiê o zmianie z dnia na dzieñ, ale o d³u¿szym procesie. Chodzi mi bardziej jak zrobic to w kwesti odgrywania postaci, bo przecie¿ jako gracze bez wiêkszych problemów przestawimy siê z jednego na drugi, ale trzeba pamiêtaæ o tym, ¿e tam, w innym ¶wiecie to tak nie dzia³a, co wy na to? Czy je¶li który¶ z was chce zmieniæ charakter, to poprostu rozmawia z MG, chwila ¶cierania gumk± i ju¿ zamiast CE jest LG ? <br /> <br />Pozdrawiam!
 
Awatar użytkownika
Mirit
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 905
Rejestracja: ndz wrz 28, 2003 3:54 pm

pt maja 02, 2003 9:18 pm

Postać Gracza/Gracz ,moze zmienic charakter swojej postaci. Lecz powinien to robic stopniowo np, z Neutral na Neutral Good, ja zawsze dopuszczam zmianę charakteru , o 1 stopień, na jakis czas, gdyż jest to uwarunkowane dostosowaniem sie do nowych ideeologi / prawd / norm społecznych... Postać moze zmienic charakter po wydazeniu które silnie wplyneło na psychikę postaci, wydazniach które pozostawiły piętno na świadomosci postaci. <br /> <br />Ogółem: Tak mozna zmienic charakter , tylko niech gracz to uzasadni... <br /> <br />Pozdrawiam
 
Rend
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 3065
Rejestracja: sob paź 05, 2002 9:03 pm

wt maja 06, 2003 3:34 pm

Jak to napisał MIrt postać powinna przechodzić stopniowo. I o wiele łatwiej jest przejść tylko w jednym członie (np z Lawful na Chaotic) pod wpływem jakiegoś zdarzenia, impulsu czy przysięgi, niż całościowo zmienić charakter.
 
Gilthoniel
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 91
Rejestracja: pt sty 24, 2003 7:15 pm

wt maja 06, 2003 4:00 pm

Mi zdarzy³o siê kiedy¶ zmieniæ charakter ze z³ego na neutralny. Spowodowane bylo to dzia³aniem pewnej tropicielki. Reszty siê domy¶lcie. :)
 
merlin93
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 233
Rejestracja: czw paź 31, 2002 8:04 am

śr maja 07, 2003 9:31 pm

No tak, potwierdzili¶cie w pewnym stopniu moje domys³y :) To w³a¶nie chyba jakie¶ zdarzenie najbardziej mo¿e wp³yn±æ na zmianê charakteru, tak jak pisali¶cie i tak zastosujê to w grze, zobaczymy co wyjdzie. Wielkie dziêki za wypowiedzi, no i mam nadziejê, ¿e jeszcze inni co¶ napisz± ! <br /> <br />Pozdrawiam!
 
Rend
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 3065
Rejestracja: sob paź 05, 2002 9:03 pm

śr maja 07, 2003 10:25 pm

Możesz wykorzystać zapędy graczy PowerGamer'ów. Moja postać dostała super miecz zwiazany z jej jestestwem (tylko ona może nim władać, inii zostają porażeni jeśli nie są zbyt potężni). Ale był warunek musiała złożyć przysięgę że będzie czynić dobro. I tak zmieniłem się z CN na CG.
 
Father Michael
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 34
Rejestracja: wt kwie 15, 2003 2:25 pm

czw maja 08, 2003 12:28 pm

Moim skromnym zdaniem na poczatek postac powinna miec charakter neutralny, a dopiero po jednej, dwoch sesjach, gdy MG dokladnie ja pozna, powinien decydowac, lub miec pierwszy glos w kwestii wyboru charakteru dla tej postaci.
 
Mateo__
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1909
Rejestracja: śr wrz 18, 2002 8:28 pm

czw maja 08, 2003 12:35 pm

A dlaczego?
 
Awatar użytkownika
Beamhit
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2359
Rejestracja: czw paź 09, 2003 8:22 pm

czw maja 08, 2003 1:08 pm

Zgadzam się z Fatherem, ale tylko w przypadku niektórych graczy. Miałem ostatnio przypadek: Fighter Neutral Good i Wizard Chaotic Good. Po pierwszej sesji zmieniłem im charaktery na True Neutral (Po drugiej, jeden zabił drugiego)... Ich działania trudno było nazwać dobrymi (Uratowałem ci życie, dlatego twoja forsa nalezy do mnie. Tak, to ja go magikmisilem :?).
 
Mateo__
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1909
Rejestracja: śr wrz 18, 2002 8:28 pm

czw maja 08, 2003 1:44 pm

Ale nie mo¿na robiæ takiego za³o¿enia w mechanice DnD (nie sprawdza sie w przypadku istot z charakterem wyra¿nym [often/always])
 
Franek
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 180
Rejestracja: pt lis 08, 2002 3:22 pm

czw maja 08, 2003 2:21 pm

Gracz mo¿e zmieniæ charakter w czysty sposób na dobry <br />- w wyniku zniechêcenia innych graczy, organizacji. <br />- cudu <br />- objawienia <br />- skoñczeniu swego z³ego zadania b±d¿ zemsty <br />na z³y to przeciwno¶ci podanych wy¿ej tylko, ¿e du¿o ³atwiej...
 
Awatar użytkownika
arcmage
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 417
Rejestracja: pn maja 30, 2005 2:14 pm

czw maja 08, 2003 5:28 pm

Przyznaję się bez bicia, że kiedyś stworzyłam postać o charakterze LE tylko po to, by znalazł się ktoś, kto mnie, że tak to wyrażę, nawróci :razz: Niestety do zagrania tym czymś nie doszło, ale sądzę, że ciekawym pomysłem jest <bardziej w wypadku BNa, choć gracza w sumie też> swego rodzaju misja, polegająca na 'wychowaniu' postaci przez drużynę...w głowie kłębi mi się pomysł, może coś z tego będzie i wtedy napiszę coś więcej :razz: <br />I jeszcze - czy są jakieś ograniczenia, np. przesunięcie się charakteru o jedną 'jednostkę' i nie więcej na raz, np. z NE na N albo LE?
 
wonder
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 68
Rejestracja: pt kwie 25, 2003 7:03 pm

czw maja 08, 2003 6:04 pm

I jeszcze - czy s± jakie¶ ograniczenia, np. przesuniêcie siê charakteru o jedn± 'jednostkê' i nie wiêcej na raz, np. z NE na N albo LE?
<br />A czemu maj± byæ niby jakie¶ ograniczenia? Pos³u¿ê siê przyk³adem literackim: Jacek Soplica, przeskoczy³ jak dla mnie z chaotycznego-neutralnego na praworz±dny-dobry. Wed³ug mnie nie ma wiêc ¿adnych przeszkód...
 
Awatar użytkownika
arcmage
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 417
Rejestracja: pn maja 30, 2005 2:14 pm

czw maja 08, 2003 6:09 pm

Czy ja wiem, czy praworządny dobry...spierałabym się. I nie mam na myśli formalnych ograniczeń, takie nie mają dla mnie żadnego znaczenia - po prostu nie jestem w stanie wyobrazić sobie radykalnej zmiany. Jak to uzasadnić fabularnie? Psychologicznie? Chyba, że ktoś cierpi na rozdwojenie jaźni :razz:
 
Beherit__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 115
Rejestracja: wt maja 06, 2003 8:44 pm

czw maja 08, 2003 8:21 pm

W mojej kampanii nie raz zdarzy³o siê ¿e paladyn nawraca³ wojowników Chaotycznych Z³ych do dobroci...Czasami to skutkowa³o... <br />Je¿eli chodzi o zmiane Charakteru u gracza to ja sam zmienia³em kilkakrotnie charakter, zacz±wszy od chaotycznego-z³ego a koñcz±c na chaotycznym dobrym...Przyczyn± by³o nieustanne naje¿d¿anie na moj± wie¶,paladynów z zachodu. Mieli oni na celu nawracanie do chrystianizacji mojej malutkiej wioski oraz poprawienia postêpowania...
 
Ezy Ryder
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 428
Rejestracja: pn kwie 21, 2003 12:20 pm

czw maja 08, 2003 11:04 pm

Charakter ma odzewiwrciedlaæ zachowanie jego postaci, wiêc je¿eli zachowanie sie zmieni to i charakter powinien. Jako¶ nie widze problemu. <br />Po co jakie¶ zasady? Go¶ciowi orkowie wybili rodzine to staje siê z³y i siê m¶ci. Kompan gracza po¶wiêca za niego ¿ycie i ten staje siê dobry. Proste.
 
Sarrivin
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 40
Rejestracja: czw paź 31, 2002 9:49 pm

czw maja 08, 2003 11:50 pm

Podrêcznik gracza: <br />
Wybranie charakteru dla Twojej postaci oznacza stwierdzenie, i¿ zamierzasz odgrywaæ tê postaæ w okre¶lony sposób. Je¶li postêpuje ona w sposób odpowiedniejszy dla innego charakteru, MP mo¿e zdecydowaæ, i¿ charakter twojego bohatera zmieni³ siê, by pasowaæ do jego czynów.
<br />W my¶l tej zasady zmieni³em ostatnio charakter postaci mojego gracza z P/N na P/Z. Gdzie¶ przeczyta³em (albo w PMP albo w Dragonie, mo¿e pó¼niej znajdê), ¿e charakter powinien zostaæ zmieniony na jednej sesji tylko o jeden stopieñ. Gracz zachowuje siê jak CH/Z, wiêc wybra³em, ¿e Z³y jest u niego bardziej dominuj±cy ni¿ Chaotyczny. Dziêki temu owy Mnich mo¿e jeszcze zachowaæ zdolno¶ci swojej klasy i awansowaæ, co my¶lê, ¿e bêdzie dla niego okresem próby. Gdy po kolejnej sesji bohater zmieni charakter na Neutralny (w p³aszczy¼nie prawa i chaosu), czego siê spodziewam, stanie siê ex-mnichem. Có¿, mówi siê trudno :wink:. <br />Ci±gle oceniam uczynki tego bohatera, bêdzie mia³ taki charakter, jaki odgrywa - w razie protestów przedstawiê konkretne argumenty. <br />Do czego zmierzam - takie stopniowe zmiany s± bardziej prawdopodobne i wiarygodne z psychologicznego punktu widzenia (jak pisa³a Arcmage) wiêc korzystam z nich prawie zawsze. Wg. mnie dobrze to opracowano. Gdyby jednak dosz³o do wyj±tkowo traumatycznych prze¿yæ bohatera.. czy nie lepiej oddaæ wtedy zagubienie emocjonalne takiej postaci charakterem przej¶ciowym? Trudno mi sobie wyobraziæ, ¿eby taka osoba nagle zdecydowa³a - o, jestem z³y/dobry i dobrze mi z tym :).
 
Mast
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 96
Rejestracja: ndz sie 08, 2004 3:04 pm

sob gru 25, 2004 10:35 pm

Ja jako Mp gdy gracz chce zmieniæ swój charakter musi mi udowodniæ to,¿e na to "zas³uguje" nie mo¿e zmieniæ charakteru od tak sobie, nie mo¿e powiedzieæ "moja postaæ która mia³a charakter neutralny staje siê od teraz neutralna dobra". Czasami to MP powinien powiedzieæ, ¿e je¶li jego postaæ nie zmieni zachowania to stanie siê taka o taka
 
Awatar użytkownika
Demoon
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1295
Rejestracja: sob sty 29, 2005 4:34 pm

sob gru 25, 2004 10:39 pm

U nas grê zaczyna siê zawsze z charakterem Neutral, a dopiero potem DM okre¶la prawdziwy charakter postaci na podstawie jej poczynañ. IMO to jest najlepsza metoda.
Pozdr.
 
teraw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: ndz sty 25, 2004 10:41 pm

sob gru 25, 2004 10:56 pm

szczegulnie super jest zaczynac od neutralnego, jesli chcesz grac paladynem, mnichem, kaplanem okreslonego boga lub inna klasa wymagajaca konkretnego charakteru
 
Awatar użytkownika
Demoon
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1295
Rejestracja: sob sty 29, 2005 4:34 pm

pt sty 07, 2005 10:04 pm

No to wtedy jest chyba jasne, ¿e zaczynasz z takim charakterem. Chyba, ¿e Twój DM gra tak, ¿e zaczynacie jako wie¶niacy bez klas, a dopiero potem je zdobywacie. Wtedy trzeba graæ tak, aby Twój charakter zgadza³ siê z wymogami klasowymi
PS: Pisz polkimi literami.
 
Ahleage
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: ndz lip 04, 2004 10:03 pm

sob sty 08, 2005 12:40 am

Hmm, muszę przemyśleć pomysł z zaczynaniem gry z char. N.
U mnie, gdy gracz chce zmmienic charakter, po prostu przychodzi do mnie po sesji i mówi mi to. Jednak nie pozwalam mu ot, tak sobie zmienić znaczka na karcie postaci, tylko na następnej sesji(nie zawsze mi to wychodzi, ale staram się ;)) umieszczam jakiś wątek, w którym postać musi dokonać wyboru. I gdy wybór potwierdza pożądany charakter po sesji mówię kolesiowi, że może zmienić charakter.
Działa to też gdy nikt mnie o zmiany nie prosi, tj. gdy widzę że ktoś postępuje ewidentnie wbrew swemu charakterowi i potwierdza siś to przez dłuższy czas, proszę go o zmianę, lub upominam go.
Oj, troche się rozgadałem :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości