Zrodzony z fantastyki

Awatar użytkownika
bjorn
Częsty bywalec
Częsty bywalec

...moze ktos z Was wie..

pn maja 05, 2003 10:53 pm

...gdzie mozna znalezc jakiekolwiek informacje na temat Sekstusa Pompejusza? (I w n.e.) Bylbym dzwieczny za pomoc..

Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pn maja 05, 2003 10:57 pm

Awatar użytkownika
bjorn
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pn maja 05, 2003 11:04 pm

panie, tyle to ja wiedzialem od dawna.. chodzi mi bardziej o podanie autorow z epoki (badz wspolczesnych) ktorzy o Sekstusie wzmiankuja.. Z encyklopedii sam potrafie korzystac:)

Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pn maja 05, 2003 11:11 pm

To zadawaj precyzyjne pytania :)

Awatar użytkownika
MIKK
Stały bywalec
Stały bywalec

wt maja 06, 2003 12:09 am

Bjorn jestes z wawy jesli studiujesz na UW to wystarczy sie wybrac do BUW i zrobic mały research bibliograficzny na ten temat

dee.

Awatar użytkownika
Szczur
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

wt maja 06, 2003 5:11 am

Ewentualnie można wpaść do bibloteki MSW (miasta stołecznego warszawy :razz: ) - tam też jest sporo tekstów choć akurat dostęp do niektórych jest ograniczony.

Dzieł jako takich z tytułów raczej Ci nie podam. :?

Awatar użytkownika
bjorn
Częsty bywalec
Częsty bywalec

wt maja 06, 2003 4:51 pm

problem wlasnie polega na tym, ze studentem poki co nie jestem..
NApisze Wam co nieco o Sekstusie, bo to naprawde ciekawy temat:)

Jak latwo sie domyslic, Sekstus byl synem Pompejusza Wielkiego. Kiedy ten zostal zamordowany przez poplecznikow dynastii Ptolomeuszy w Egipcie, jego rodzian musiala uciekac. Sekstus wraz z bratem dowodzil powstaniem ludow iberyjskich w Hiszpanii Dalszej, po upadku tej "rewolty", gdzie zginal jego bart, musial znowu uciekac. Chcial poplynac na wschod, jednak po drodze statek, na ktorym sie ukrywal, przechwycili piraci. CI, ni dosc, ze Sekstusa nie zabili, to przyjeli w swe szeregi. W niedlugim czasie mlody Pompejszu zostal ich przywodca. Piraci pod wodza Sekstusa zdobyli Sycylie - od tego czasu Sekstus kazal tytulowac sie "synem Neptuna" i ubierla sie jedynie na niebiesko. Jako, ze wladal Sycylia, panowal tez na morzu Srodziemnych. Oczywiscie, probowano sie z nim rozprawic - wielokrotnie probowal uczynic to Oktawian Agust, jednak - poczatkowo - nieskutecznie. Gdy Lepidus zostaje faktycznie odsuniety od wladzy, M. Antoniusz i O.August poloficjalnie dopuszczaja Sekstusa do rzadow. Podczas wojny domowej Sekstus siediz okrakiem na plocie, co nie wychodzi mu na dobre- zostal wreszcie pokonany przez Augusta. Ucieka weic do Antiochii, a potem do Syrii - gdzie zostaje bandyta. Tam, w kilka lat pozniej, zostaje schwytany i powieszony..

TADA! :)

Kiedy pierwszy raz wyczytalem o tak niezwyklej postaci - w biografii O.Augusta Krawczuka - chcialem znalezc wiecej o nim informacji. Niestety, nie za bardzo mam czas grzebac po wszystkich Tacytach, Swetoniuszach, Jozefach Flawiuszach, Dionach, etc. Stad tez moje pytanie -myslalem, ze byc moze ktos z Was natrafil podczas lektury na osobe Sekstusa i moglby mi pomoc..

Szczerze mowiac,myslalem o napisaniu opowiadania(albo chcoiaz przygody), ktora toczylaby sie w czasach wczesnego pryncypatu, a Sekstus bylby jego centralna postacia...

Awatar użytkownika
Norman
Zespolony z forum
Zespolony z forum

czw paź 02, 2003 11:12 am

Dużo o nim napisał pod koniec 19 wieku Hiszpan De Thoroja polski przekład dzieła to bodajże właśnie powstania hiszpańskie, opisane są tam też bardzo fajnie czasy niepokojów za panowaniem nerona

Awatar użytkownika
bjorn
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pt paź 10, 2003 10:21 am

dzieki!

Tyhagara
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pt maja 19, 2006 11:24 am

Może ktoś wie, gdzie znajdę zdjęcie żołnierza II WŚ, Brytyjczyka albo Polaka (najlepiej SAS, ale nie koniecznie), potrzebuję wrzuci na kartę postaci do Zew Cthulhu 1940. Chodzi o całą postać. Rysunek będzie przy ekwipunku, po to, żeby zaznaczyć gdzie jest umiejscowiony konkretnie dany przedmiot.

I jeszcze jedna sprawa, chce w tle umieścić mapkę Europy z II WŚ, tylko zastanawiam się którą? Map Europy 1441- 1944 (ten okres mnie interesuje) jest dość sporo.

Awatar użytkownika
Ekel
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pt maja 19, 2006 12:32 pm

Rany, Tyhagara, użyj googla!

Poniżej na zachętę dwa linki wyguglane w niecałą minutę:
http://bcoy1cpb.pacdat.net/sas.htm
http://users.nlc.net.au/bernie/2nd%20SAS%20page1.htm

Awatar użytkownika
Szczur
Fantastyczny dyskutant