Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
bukwa
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1749
Rejestracja: pn gru 08, 2003 12:48 pm

GnG

pn sty 20, 2003 7:57 pm

Dawno, dawno temu zaczął mi trochę przeszkadzać brak "realizmu" w AD&D. Myślę, że każdy, kto gra tylko w *D&D dojdzie kiedyś do rozważań na temat "urealnienia" walki i systemu HP. Takim osobom - grającym w D&D od lat - nie chce się uczyć od nowa innego systemu. Zastanawiają się, jakby go zmienić... <br /> <br />Nie ma w tym nic dziwnego ani niewłaściwego. Autor zasad zawartych w "Grim'n'Gritty" przygotował je z myślą o swoim świecie - miejscu, które różni się bardzo od klasycznego D&D. Jeżeli się dla niego i dla innych ludzi sprawdzają, to bardzo dobrze. Rozważania na temat realizmu w RPG niczego to nie zmieniają - jedni ludzie lubią taki rodzaj zabawy, a drudzy - inny. <br /> <br />A wracając do mojej koncepcji - dla zabawy przedstawiam poniżej moje modyfikacje do AD&D z 2000 roku. Ja sam najbardziej lubię grać w klasyczne heroic fantasy. Czasami jednak nabieram ochoty odpocząć od krwawych herosów i poszperać w przepastnej bibliotece pod postacią starego antykwariusza. :-) <br /> <br />------------------------------------------------ <br /> <br />Oto wymyślone przeze mnie modyfikacje: <br /> <br />WYTRZYMA?O?ć: <br />Wojownicy: na początku 8, co poziom k4 <br />Kapłani: na początku 7, co poziom k3 <br />Złodzieje: na początku 6, co poziom k2 <br />Magowie: na początku 5, co poziom 1 <br /> <br />Modyfikacje wynikacjące z budowy: <br />15 ... +1 do startowych h.p. <br />16 ... +2 do startowych h.p., co poziom każda 1 liczona jak 2 <br />tylko wojownicy: <br />17 ... +3 do startowych h.p., co poziom każda 1 i 2 liczona jak 3 <br />18 ... +4 do startowych h.p., co poziom zamiast k4 po prostu 4 <br />(19 ... +5 do startowych h.p., co poziom 5) <br /> <br />WALKA: <br />Z moich obserwacji empirycznych wynika, że walka opiera się głównie na <br />wyprowadzaniu i parowaniu ciosów. Trafić w miejsce, w którym znajduje <br />się przeciwnik nie jest trudno; znacznie trudniej jest przełamać jego <br />zasłonę i zranić go. Walka może trwać kilka minut, zanim cios dosięgnie <br />przeciwnika. Ta rana okazuje się czasami być jedyną potrzebną do <br />pokonania przeciwnika (stąd modyfikacje w wytrzymałości). Z drugiej <br />strony AD&D prezentuje świat fantastyczny, który nie jest wiernym <br />odbiciem naszego. Stąd też przyrosty wytrzymałości, ograniczone jednak <br />po to, aby wprowadzić do walki więcej realizmu. Jeżeli ktoś teraz <br />samotnie zgładzi smoka, to będzie oznaczać, że nie używał tylko mięśni, <br />ale przede wszystkim rozumu... <br /> <br />Zasady: <br />Liczba ataków postaci nie zmienia się. Jednakże liczba ataków oznacza <br />teraz także dodatkową liczbę parowań. Jeżeli wojownik specjalista ma <br />3 ataki na 2 rundy, to oznacza, że w pierwszej rundzie może raz <br />zaatakować i parować jeden cios, a w drugiej - dwa razy zaatakować <br />i parować dwa ciosy. Proste jak konstrukcja cepa. <br />Parować można bronią, bądź tarczą. W większości przypadków bronią <br />średnią można sparować broń dużą i vice versa. Nie można bronią małą <br />sparować ani średniej, ani dużej. Ta sama zasada działa też w drugą <br />stronę. Pozostaje więc w tych przypadkach parowanie tarczą. (W <br />niektórych sytuacjach można sparować jedną broń małą drugą, np.: <br />zasłonić się ręką przed ciosem pięścią, jednym sierpem zastawić drugi, <br />itp.) <br /> <br />Technikalia: <br />Współczynnik parowania daną bronią wynosi dokładnie tyle samo, ile <br />umiejętność trafienia tą bronią. Szansa sparowania ciosu przeciwnika <br />o identycznych umiejętnościach wynosi 50% (rzut 11 lub więcej na k20). <br />Na każdy punkt różnicy pomiędzy wyjściowym trafieniem atakującego (t.j. <br />THAC0 zmodyfikowanym o bonusy do trafienia w danej broni), a parowaniem <br />broniącego się szansa ta modyfikowana jest odpowiednio o +/- 5% (czyli <br />o +/- 1 na kostce 20). Jeżeli broniący się wyrzuci dwudziestkę, to <br />udało mu się sparować cios niezależnie od wszelkich modyfikatorów. <br />Jeżeli wyrzyci jedynkę, to niezależnie od modyfikatorów dostał. Howgh! <br />(Uwaga: MG powinien wprowadzać modyfikacje w parowaniu jednymi brońmi <br />drugich wedle swego uznania i kierując się zdrowym rozsądkiem). <br />Nie można parować pocisków. <br /> <br />Parowanie tarczą: Jeżeli ktoś używa do parowania tarczy, to odejmuje <br />od swojego wspólczynnika parowania 1. Zysk jest ewidentny. <br />Przed pociskami i broniami miotanymi można zasłonić się tarczą. Wtedy <br />poprawia sie klasę zbroi o 2. <br /> <br />Zyski: Jak już to podkreślałem walka przebiega bardziej realistycznie. <br />Tak zwany złodziejski "Morderczy Cios" (backstab) nie oznacza już tylko <br />zadrapania w plecy i adekwatnie opisuje trafienie w punkty witalne. A <br />poza tym to wszystko zależy od gustu i preferencji... :wink: <br /> <br />DO?WIADCZENIE ZA POTWORY <br />...wyliczone na podstawie poniższego wynosi <br />[x * 1.33] / [ x * 1.86] = [x * 1,6] <br /> <br />10 poz. wojownika <br />2 edycja: 55 hp (średnio) / 100 hp (max) <br />3 edycja: 30.5 hp / 44 hp <br />ratio: 1.8 / 2.27 <br /> <br />5 poz. wojownika <br />2: 27.5 hp / 50 hp <br />3: 18 hp / 24 hp <br />r: 1.52 / 2.08 <br /> <br />1 poz. wojownika <br />2: 5.5 hp / 10 hp <br />3: 8 hp / 8 hp <br />r: 0.68 / 1.25
 
Awatar użytkownika
prEDOator
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2266
Rejestracja: pt sie 23, 2002 1:11 pm

pn sty 20, 2003 8:59 pm

Znalazłem wady Grim'N'Gritty. Chodzi tu o znaczne osłabienie postaci "small" czyli standardowo halflingów i gnomów. Mają mniej P? niż inni i do tego GIN? przy -5.
 
MadDevil
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 71
Rejestracja: pn lis 11, 2002 11:29 pm

pn sty 20, 2003 9:32 pm

Oj ludzie... jestescie niemozliwi... <br /> <br />Edo... maly czlowiek ma wieksz± rane od sztyletu niz duzy czlowiek, prawda ? reszte sam sobie dopisz <br /> <br /> <br />Nie klocmy sie o realizm swiata.... DD nie jest realnym systemem i wlasnie o to chodzi... <br /> <br />Ja od mometu wydania gry ( +- sprowadzenie do polski ) gralem w dd... sam nawet nie wiem ile to juz dokladnie czasu. Ja nigdy nie nazekalem po prostu jestem tylko czlowiekiem i zwykle Heroik DD mi sie znudzilo...
 
Awatar użytkownika
prEDOator
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2266
Rejestracja: pt sie 23, 2002 1:11 pm

pn sty 20, 2003 9:40 pm

<!--QuoteBegin-MadDevil+-->
MadDevil pisze:
<!--QuoteEBegin-->Oj ludzie... jestescie niemozliwi...  <br /> <br />Edo... maly czlowiek ma wiekszą rane od sztyletu niz duzy czlowiek, prawda ? reszte sam sobie dopisz <br /> <br /> <br />Nie klocmy sie o realizm swiata.... DD nie jest realnym systemem i wlasnie o to chodzi... <br /> <br />
<br />8O . To jak DD nie jest realny to dlaczego mały człowiek ma większoą ranę od dużego? <br /> <br />Ten dodatek znacznie osłaia "małe" rasy. Jest to moim zdaniem niedopuszczalne. Osobiście stosuję zasady, że rasy small też mają mnożnik 1 a nie 1/2 i muszą zejść do - 10 a nie - 5.
 
Awatar użytkownika
prEDOator
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2266
Rejestracja: pt sie 23, 2002 1:11 pm

pn sty 27, 2003 11:13 am

Kolejne niedociągnięcie tego systemu: <br /> <br />Na trafienie cały czas do bonusu dodaje się STR a nie DEX. W zwykłym systemie jest to zrozumiałe, gdyż trzeba się przebić przez zbroję jednak tu, za przebicie się odpowiada protection a nie defense.
 
MadDevil
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 71
Rejestracja: pn lis 11, 2002 11:29 pm

pn sty 27, 2003 11:33 am

Edo nie rozumiem twpjej ostatniej kwestii.... <br /> <br />Zosta³o u mnie ( i nie tylko ) przyjête ¿e atak broñmi ma³ymi i bardzo malutkimi ( oprócz piê¶ci postaci nie posiadaj±cej Improved Unarmed Strrike ) wykonuje siê dodaj±c do BAB modyfikator z Dexa... t³umacze to tym ¿e ma³± broni± trudno jest przenie¶æ si³ê... zreszt± nieefektywna jest walka sztyletem na si³ê gdy¿ sztylet jest ma³y ( przenosi ma³o energii gdy¿ sam nie wiele wazy ) i taki cios ³atwo sparowaæ. Pomy¶l nad tym... wypróbuj... :-] No¿em gumowym
 
Awatar użytkownika
prEDOator
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2266
Rejestracja: pt sie 23, 2002 1:11 pm

pn sty 27, 2003 11:35 am

Mówisz teraz o walce małymi brońmi a ja mówię o walce każdym rodzajem broni.
 
MadDevil
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 71
Rejestracja: pn lis 11, 2002 11:29 pm

śr sty 29, 2003 11:49 am

Nie rozumiem cie Edo... W zwyk³ym systemie unikanie i protekcja mia³y forme jednej liczby AC. Si³y uzywa sie przy wiekszych broniach gdyz walka finezyjna jest.... powiedzmy bardzo ciezka przy uzyciu takich broni. <br /> <br />Przy broniach gdzie uzywa sie dexa na trafienie dalej uzywa sie str na obr... przebicie
 
Awatar użytkownika
prEDOator
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2266
Rejestracja: pt sie 23, 2002 1:11 pm

ndz lut 02, 2003 12:40 am

Ehhhhh, doprowadzasz mnie do obłedu. <br /> <br />W standardowym D&D do trafienia wlicza sie STR bo w AC wliczona jest też protekcja od zbroji. <br /> <br />Jeżeli G'N'G rozgranicza AC na protekcję i defense to dlaczego cały czas na trafienie dodaje się STR a nie DEX?
 
Awatar użytkownika
Darklighter
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1600
Rejestracja: wt lut 08, 2005 8:02 pm

ndz lut 02, 2003 2:24 am

<!--QuoteBegin-Edo+-->
Edo pisze:
<!--QuoteEBegin--> <br />Jeżeli G'N'G rozgranicza AC na protekcję i defense to dlaczego cały czas na trafienie dodaje się STR a nie DEX?
<br />Wydaje mi się, że powodem tego jest uznanie, że szybszy cios=silniejszy cios, a trzeba być silnym by wziąć wielki zamach mieczem oburęcznym :wink:.
 
Riklaunim Do'Urden
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 311
Rejestracja: sob gru 14, 2002 8:06 pm

ndz lut 02, 2003 2:34 am

I jeszcze cios musi byæ na tyle silny by: <br />a) wyrz±dzi³ zauwa¿alne obra¿enia <br />B) przebi³ zbrojê
 
Awatar użytkownika
prEDOator
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2266
Rejestracja: pt sie 23, 2002 1:11 pm

ndz lut 02, 2003 11:28 pm

Za ilość otrzymanych obrażeń odpowiada protection. A defense odpowiada za trafienie przeciwnika. Więc jaki to ma związek STR z defense?
 
Awatar użytkownika
Darklighter
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1600
Rejestracja: wt lut 08, 2005 8:02 pm

pn lut 03, 2003 12:07 am

<!--QuoteBegin-Edo+-->
Edo pisze:
<!--QuoteEBegin-->Za ilość otrzymanych obrażeń odpowiada protection. A defense odpowiada za trafienie przeciwnika. Więc jaki to ma związek STR z defense?
<br />Jak już pisałem cios szybki niesie ze sobą większą siłę niż wolny. Słaby człowiek(Str 10) nie bedzie wywijał tak szybko bronią jak np. Conan. A szybkich ciosów trudniej jest unikać.
 
MadDevil
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 71
Rejestracja: pn lis 11, 2002 11:29 pm

pn lut 03, 2003 3:59 pm

Dlatego... ze walczac wielkim ciezkim mieczem wazna jest Sila by wystarczajaco szybko uderzyc i trafic. Dzieki sile jestes wstanie uniesc cezki miecz a i nawet nim efektywnie walczyc. Zreszta jesli chcesz sobie utrudniac zycie to wprowadz dex jako wspolczynnik na trafienie, tak jak np w GURPSie gdzie wlasnie tak jest. <br /> <br />Ciezko machac nadgarstkiem kiedy w dloni jest cos wielokilogramowego.
 
Riklaunim Do'Urden
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 311
Rejestracja: sob gru 14, 2002 8:06 pm

śr lut 19, 2003 9:00 pm

Za namow± Edo zamieszczam tutaj link do Grim'n'Gritty wersja Polska t³umaczone przeze mnie. <br /> <br />Wkrótce uka¿e siê karta postaci (excel) dodatkowo konwertuj±ca z 3ed D&D na Grima roboty Edo i / lub mojej :mrgreen:
 
Mefi100
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 472
Rejestracja: wt maja 07, 2002 6:09 pm

ndz sie 10, 2003 2:24 am

<!--QuoteBegin-Riklaunim Do'Urden+-->
Riklaunim Do'Urden pisze:
<!--QuoteEBegin-->Za namow± Edo zamieszczam tutaj link do Grim'n'Gritty wersja Polska t³umaczone przeze mnie. <br /> <br />/ciach
<br />Link nie dziala... <br /> <br /><!--coloro:blue--><span style="color:blue"><!--/coloro-->Rik szuka nowego serwera... - Darklord<!--colorc--></span><!--/colorc-->
 
Awatar użytkownika
Nevin
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 341
Rejestracja: sob sty 07, 2006 2:04 pm

sob kwie 03, 2004 10:22 pm

Zasdady GnG nie zostały stworzone do DnD (jak zauważone wcześniej) sam autor też to podkreślił. Są zasadami do jego systemu, w nim pasują najlepiej, bo pod niego były robione. A stosując je do Dnd stanowią poprostu próbę urealnienia zasad w nierealnym świecie. I w swojej surowej formie zbytnio nie będą pasować do epickiego świata DnD, ale stanowią przynajmniej wskazówkę jak wprowadzic trochę więcej realizmu, jeśli orginalne zasady już nie odpowiadają. Moim zdaniem są ciekawą alternatywą (oczywiście zmienione, lub nie jak kto woli) dla orginalnego systemu DnD.
 
Elestar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: ndz lut 22, 2004 3:30 am

ndz maja 16, 2004 6:52 pm

Przperaszam ze sie wtracam (nie przeczytalem wszytkich postow) ale w Podrêczniku Gracza mozna przeczytac (nie podam dok³adnej strony) ze Postac 20 poziomowa jest naprawde zadka i jest bardzo potezna (takich postaci jest bardzo malo w calym Faerunie). Sam Drizzt (a w powiesciach jest bardzo potezny) ma w sumie 16 lvl. wiec wyobrazcie sobie 20 poziomowego woja lub maga. To MUSI byc chodzaca potega gdyz inaczej nie byloby az takiej roznicy pomiedzy 1lvl a 20lvl. A teraz prosze o szczera odpowiedz kto z was osiagnal 20 poziom ? U mnie na sesjach dochodzilsmy do 8lvl. albo sie nudzilo granie, postacie lub po prstu nam postacie umieraly (nie ze starosci). Wiem ze dziwne podejscie ale gram w DD po to aby stac sie wilekim bohaterem dla ktorego malo kto jest wyzwaniem. <br /> <br />Z Hp to jest rzeczywisice problem ale z tego co wiem pierwszy DD mial byc typowym Hack and Slashem wiec Hp chyba musza zostac.
 
Ziemniak0r
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 327
Rejestracja: śr lis 05, 2003 4:28 pm

ndz maja 16, 2004 10:12 pm

Hmm a wyobra¼my sobie scenê z W³adcy Pier¶cieni albo z Troi. 20 lvlowcy (Achilles, Aragorn) biegn± przez t³um i kosz± wszystkich jednym machem, czasami dwoma bo siê obroni³ pacjent. Czemu? Bo mieli ma³e protection. W jednej ze scen z Dwóch Wie¿, na murze He³mowego Jaru (sory jak co¶ pokrêci³em) ginie mighty elfi dowódca (mniejsza o imiê :) ). Czemu? Bo siekn±³ go Uruczek, bardzo silny Uruczek. W D&D, Uruczek le¿a³by po drugiej stronie muru przepo³owiony na pó³ :). Wniosek? Tolkien gra³ korzystaj±c z G&G :evil: . To s± zasady typowo low-magic. To jest G&G, nie D&D, tworzone by³y do konkretnego ¶wiata. Kto¶ ju¿ to tu powiedzia³, po co siê jeszcze o to k³óciæ? Jakie¶ dywagacje a czemu to a czemu tamto. Tak ju¿ jest, Mateo, Edo, nie chcecie korzystaæ to nie :). Ka¿dy lubi to co lubi. G&G poradzi sobie bez was...
 
Awatar użytkownika
Bleddyn
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 885
Rejestracja: wt maja 25, 2004 1:25 pm

ndz maja 16, 2004 10:40 pm

Sprawdziłem ten system na dwóch sesjach (Conan d20) i nie byłem z niego zadowolony. <br />Zbyt szybko postacie giną i zakłóca równowagę (np. Power Attack to teraz zbyt silny atut na średnich i wysokich poziomach, potrzeba zbalansowania niektórych czarów). <br />Gdzieś już to pisałem, ale zrobię to jeszcze raz. Wszystkim co chcą zrównoważonego realizmu polecam zasady z Conan RPG. Tam każda klasa ma obronę (Parry i Dodge) podobnie jak w GnG, ale hpeki daje się, tak jak w DnD - do 10 poziomu, potem podobnie jak w GnG. A massive damage zostały zmniejszone do 20 (rzut na ST 10+połowa obrażeń - nieudany to śmierć).
 
Awatar użytkownika
prEDOator
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2266
Rejestracja: pt sie 23, 2002 1:11 pm

pn maja 17, 2004 2:05 pm

<!--QuoteBegin-Ziemniak0r+-->
Ziemniak0r pisze:
<!--QuoteEBegin--> Tak już jest, Mateo, Edo, nie chcecie korzystać to nie :).
<br /> <br />?le zrozumiałeś. Mi się bardzo podoba ten system. Pokazałem jednak jego niedoskonałości. Sam często z niego korzystam, szcezgólnie jak mam zamiar poprowadzić kampanie w klimatach horrorowych. <br /> <br />Pozdrawuan,
 
PikseL__
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 95
Rejestracja: czw mar 18, 2004 6:30 pm

czw maja 27, 2004 6:54 pm

Riklaunim Do'Urden,czy móg³by¶ wys³aæ mi przet³umaczon± wersjê Grim'n'Gritty? <br /> <br />Do notki poni¿ej: <br /> <br />Dziêki, Herr Bata
 
Awatar użytkownika
Herr Bata
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 727
Rejestracja: pt kwie 09, 2004 9:01 pm

czw maja 27, 2004 7:16 pm

Riklaunim Do'Urden,czy mógłbyś wysłać mi przetłumaczoną wersję Grim'n'Gritty?
<br />Jest tutaj, na stronie wspomnianego Riklaunima.
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

czw maja 27, 2004 7:37 pm

Z rpzeiciem defense'a. Najpeirw potrzebujesz wysokiej wartosci Siły, by przebć się rpzez pancerz, a potem, żeby zadać silny i skuteczny cios. Protection zmniejszy liczbę otrzymanych ran, ale defense może je całkiem powstrzymać. A bez żadnych zmian Siła pozwoli i na trafienie, i na zadanie obrażeń. Ja lepiej przetłumaczyć tego nie umiem, więc niehc ktoś inny jeszcze może spróbuje.
 
Darius__
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 906
Rejestracja: pn paź 21, 2002 8:24 pm

czw maja 27, 2004 10:26 pm

Przypominam, ¿e TUTAJ znajduje siê aktualna wersja zasad G'n'G. Zajrzyjcie do tego dokumentu, my¶lê, ¿e warto. "Druga edycja" do¶æ istotnie ró¿ni siê od pierwszej.
 
Awatar użytkownika
Mikhail
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 76
Rejestracja: pt mar 19, 2004 8:13 am

wt sty 18, 2005 3:54 am

Chciałbym się zwrócić do wszystkich osób, które zetknęły się z Grimm-n-Gritty i przetestowaly owe zasady w praktyce o podzielenie się ciekawostkami, radami.
Prowadzę w świecie low magic, a przymierzam się do Ravenloftu więc zasady takie są dla mnie jak znalazł.
Jak wy rozwiązaliście drobne problemy, które niewątpliwie wypłynęły po dłuższym czasie stosowania się do owych zasad ?

1) Jak radzicie sobie z graczami wcielającymi się w osoby pochodzące z ras rozmiaru małego i dużego ? Sam prowadzę do świata gdzie takie rasy są bazowo dla graczy dostępne, a chciałbym wiedziec jak z tym i z innymi problemami uporali się inni.
Aby zrównoważyć dwukrotnie większą żywotność przedstawicieli dużych ras zwiększyłem im ECL (efektywny poziom postaci) o +2, zaś gracz wcielający się w pochodzącego z małej rozmiarem rasy dostaje ECL -2 (czyl jako np. łotrzyk 6 poziomu ma efektywny poziom postaci 4), aby zrekompensowac im malutką żywotność.

A może małym rasom dać tylko -1 ECL ? Bo już wyobrażam sobie to nadużycie w postaci niziołka druida, który na 6 poziomie postaci, czyli 8 druida przebywa cały czas w postaci dużego zwierzęcia (czyli w stosunku do formy halflinga ma żywotność czterokrotnie większą), do tego odpowiednie atuty pozwalające mu w zwierzęcej formie inkantować czary i korzystać z ekwipunku i praktycznie może nigdy nie wracać do postaci niziołka. :|

2) Dodatkowo obrażenia zadawane/leczone przez magię dzielę w tym systemie przez 2, aby pojedyńczy mag 5 poziomu nie wymordował jedną ciśniętą ognistą kulą kilku 10 poziomowych wojowników.
3) Precyzyjny strzał/cios zamierzam pozwolić stosować jako normalny, prowokujący ataki okazyjne atak, a nie całorundowo jak to zaproponowano.
4)Oraz premia do trafień brana nie z Siły (jak w D&D, gdzie było to spowodowane koniecznością przebicia się przez KP), lecz ze Zręczności. Zaś sama zbroja ogranicza Zręczność, a ograniczona Zręcznośc rzutuje na wszelkie współczynniki (typu Refleks, czy trafienia czy ukrywanie się) pod nią podpięte.
Teraz warianty tego:
a) maksymalnie przyjazny graczom - premię ze Zręczności dodajemy zawsze do trafień bronią
B) kompromisowy - atut finezja w lekkiej broni jest darmowo dostępny wszystkim, zaś finezję w dowolnej jednej innej broni można zdobyć jako atut (znalazłem zresztą taki w jakimś podręczniku)
c) prawdziwy hardcore - z atutów dostępna jest jedynie finezja w lekkiej broni (gram w edycji 3.5), o ile się wzięlo ten atut

Co o tym sądzicie ? Jak wy się z tym i z innymi problemami uporaliście ?
Czekam na odpowiedzi poparte przykładami...
 
Marutan
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 43
Rejestracja: śr cze 02, 2004 9:38 am

pn lut 07, 2005 10:41 pm

Ok, swego czasu juz sie o tym produkowa³em ale moge dorzuciæ swoje piêæ groszy.

Prowadze D&D w autorskim ¶wiecie, zwyk³e i Rokugan d20 - we wszystkich stosuje konwersje zasad G&G (nie tych najnowszych).

Konwersje bazuj±na nastêpuj±cych rzeczach:

PUNKTY WYTRZYMA£O¦CI - podobnie jak w G&G Kondycja + bonus z klasy x rozmiar, jedn± ze zmian jest to i¿ istoty ma³e maj± 3/4 PW co nie czyni ich a¿ tak s³abymi i jest rekompensowane bonusami do trafienia i obrony.

OBRONA - jest w dwóch wersjach: Dynamicznej (modyfikatory + k20) i Statycznej (modyfikatory + 10) i takie rozró¿nienie do¶c dobrze siê sprawdza gdy dochodzi do pojedynków 1 vs. 1 (Obrona Dynamiczna) lub nieco wiêkszych potyczek (Obrona Statyczna)
Aha, lekki pancerz nie zmniejsza obrony ale reszta tak.
Drugie aha, tarcza s³ózy do parowania (kontr test w stylu atak vs. atak) ale tez nieco ulepsza ogóln± obrone.

PUNKTY PANCERZA - zaleznie od rodzaju zbroi modyfikuj± obra¿enia, od naprawde solidnej ochrony jak± daje zbroja p³ytowa do ochrony przed obtarciami ze skórzni. Przy czym zdejmuj±c z siebie metal nalezy pamiêtac iz pod nim na pewno znajduje siê jaka¶ tkanina która jest elementem tego ca³ego pancerza a i sama z siebie tez jest w stanie os³abiæ uderzenie takiej pa³ki. Ponadto zbroje maj± co¶ co nazywa siê "wra¿liwo¶ci±" czyli jakis rodzaj ataku przed którym nie chroni± tak dobrze (np. k³ute dla kolczugi)

INICJATYWA - pancerze i zbroje mog± j± zmniejszaæ (szara rzeczywisto¶æ)

PUNKTY MOCY (ala Mana) - cze¶æ mojej konwersji zasad magii - d³ugo by o tym pisaæ ale w skrócie chodzi o to ¿e zamiast kilku slotów na czary masz punkty które wydajesz na zaklêcia (np. 3 pkt. za zaklêcie trzeciego poziomu) Nieco podobne do punktów jakimi dysponuj± psionicy.

ATAK - rozrózniam trzy rodzaje: WRêCZ ZWYK£Y (z Si³y), WRêCZ FINEZYJNY (ze Zrêczno¶ci), DYSTANSOWY (ze Zrêczno¶ci) - ró¿nica w tym i¿ ten drugi u¿ywany jest wtedy gdy atakuj±ca osoba u¿ywa orêza lekkiego a jej premia ze Zr jest wy¿sza ni¿ ta z S (bo jako¶ nie wyobra¿am sobie elfa bazuj±cego na swojej ogromnej Sile podczas walki na no¿e), ponadto ATAK FINEZYJNY jest u¿ywany przy broni dla której bohater u¿ywa atuty Finezja

UMIEJêTNO¦CI - jak w 3,5

OBRA¯ENIA OD MAGII - có¿ ogieñ boli, zimno boli, stal boli - wszystko boli. Przy niektórych zaklêciach obni¿am kostki o jeden stopieñ ale dla innych nie np. magiczny pocisk pozostaje bez zmian ale leczenie lekkich ran leczy k6 a nie k8. Raczej nie ma sztywnych zasad a góruje logika (tak± przynajmniej mam nadzieje)

ATUTY itp. - baza to zasady 3,5 ale kilka nieco siê zmienia np. Finezja w broni nie ma ograniczonej listy orê¿a, mo¿esz mieæ finezje w bastardzie ale wymaga ona sporej si³y aby¶ móg³ sobie nim od tak machaæ - w efekcie tylko te czysto finezyjne bronie s± op³acalne bowiem przy finezji ciê¿szym orê¿em wymagana si³a daje ci podobne bonusy co neguje op³acalno¶c korzystania ze Zrêcznosci.

To wszystko dzia³a i daje niez³e efekty bowiem i gracze gdy maj± co¶ prowadziæ na d20 to prze¿ucaj± siê na te zasady. W koñcu stara zasad mówi ¿e "Jesli co¶ jest g³upie i dzia³a to wówczas nie jest to g³upie" :wink:

Chêtnie odpowiem na jakiekolwiek pytania.

Pozdrowienia i takie tam...
Marutan

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości