Zrodzony z fantastyki

 
Sin__
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 274
Rejestracja: pn maja 13, 2002 11:22 am

Pojemno¶ci skrzyñ, worków, sakw

pt sie 22, 2003 9:24 am

Witam <br />Jakie pojemno¶ci w/w przedmiotów stosujecie? O ile w 2 ed by³o to rozpisane to w 3 ed, siê z tym nie spotka³em ( albo przeoczy³em). <br />Starndradowa pojemno¶æ w/g mnie - opierane na 2 ed: <br />Sakiewka: 50 sztuk monet <br />Worek: 300 sztuk <br />Plecak: 500 sztuk <br />Skrzynia: 1000 sztuk <br />Macie jakie¶ inne pojemno¶ci? Wbrew pozorom stajê siê to wa¿ne gdy grupa znajduje 10.000 gp - jak ma siê zapakowaæ, jak to wszystko unie¶c. <br />Czy stosujecie w waszych grach podzia³ na p³atno¶æ gotówk±, kamieniami szlachetnymi, wekslami? <br /> <br />Zdrówka :) <br />SIN
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

pt sie 22, 2003 10:28 am

Z załorzenia nie stosuję tego typu ograniczeń, gdyż plecak plecakowi nierówny. Nie wydaje mi się także, zaby w skrzyni mieściły się 2 plecaki. W standartowej można by ich upchnąć więcej (ale tu też zależy o jakich plecakach myślimy) Pozostawiam tę sprawę graczom do rozwiązania (są czasami tak bardzo pomysłowi, że mi by do głowy nie przyszedł tak idiotyczny a zarazem dobry pomysł). Jedno co stosuję, to waga takiego "skarbu". Co do płacenia, to nie rozróżniam specjalnie płacenia gotówką, czy kamieniami. Każdy płaci w tym co ma.
 
Awatar użytkownika
Aragathor Roaringflame
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 6202
Rejestracja: wt lis 26, 2002 5:52 pm

pt sie 22, 2003 11:01 am

A co z wozami, jukami na koniu itd. itp.? <br />Nie przesadzajmy, przecież każda druzyna prędzej czy później kupuje Plecaki Hevarda i Torby Przechowywania. <br />Jaką one mają pojemność? :wink: <br /> <br />A co do finanasów, najlepsze są kamienie szlachetne (garść odpowiada górce złota 8) ) albo czeki bankierskie (bank gnomi lub krasnoludzki). <br />A w FR jak zwykle Sztabki Handlowe. <br />Tylko że te pierwsze trzeba rozmienić przed zakupami.
 
Sin__
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 274
Rejestracja: pn maja 13, 2002 11:22 am

pt sie 22, 2003 11:09 am

I oto chodzi. <br />A swoja drog±, ja raczej nie sprzedajê grupie Bag of holding, jak znajda na przygodach, to super, a jak nie, to maja problem. <br />Banki krasnoludzkie, fajna rzecz, ale w Fr nie istniej±. ( chyba) <br />sztabki- super- ale ganiaj po lesie z 10 sztabkami.
 
Molobo
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5011
Rejestracja: pt cze 28, 2002 11:29 pm

pt sie 22, 2003 11:23 am

Banki krasnoludzkie, fajna rzecz, ale w Fr nie istniej±
<br />Co do banków krasnoludzkich-pewnie istniej±, musia³bym zobaczyæ, ale z ca³± pewno¶ci± istnieje ko¶ció³ Waukeen, który zajmuje siê tak± dzia³alno¶ci±.
 
Awatar użytkownika
Aragathor Roaringflame
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 6202
Rejestracja: wt lis 26, 2002 5:52 pm

pt sie 22, 2003 11:26 am

Wyraźnie zaznaczyłem że przy bankach nie chodzi mi o FR. <br />Prowadzę własny świat gdzie istnieją :wink: . <br /> <br />Transport większych sum można ułatwić transportując je w postaci monet platynowych (10 sztuk = 100 gp), są one niewiele cięższe od złotych. <br />Istnieja różne "egzotyczne" formy płatnicze np. księżyce portowe z Waterdeep (monety równe 50 gp), perły itd. <br />Dlatego transport duzych sum pieniędzy nie jest aż tak skomplikowany.
 
Molobo
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5011
Rejestracja: pt cze 28, 2002 11:29 pm

pt sie 22, 2003 11:30 am

Przypomnia³em sobie-w nowym podrêczniku do FRSC s± te¿ papiery p³atnicze-co¶ w rodzaju weksli(chyba tak to siê nazywa) które daj± mo¿liwo¶æ wyp³acenia okre¶lonej sumy ich posiadaczowi z kasy gildii handlowej lub ligi kupieckiej z któr± prowadzi siê interesy(dostajesz papier od gilldii w Waterdeep, dostajesz siê do Mulmaster i w lokalnym oddziale gildii wyp³acasz)
 
Terai__
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 381
Rejestracja: czw sty 30, 2003 8:57 pm

pt sie 22, 2003 11:45 am

Znalaz³em to kiedy¶ w internecie, mo¿e wam siê przydaæ, ale nie jest to chyba oficjalne. <br />
BANKI KRASNOLUDZKIE. <br /> <br />Znajduj± siê we wszystkich wiêkszych miastach. <br /> <br />Jest to najczê¶ciej kamienny budynek, parterowy, z g³êbokimi piwnicami. Pilnowany jest zawsze przez 5-10 gwardzistów miejskich oraz 3-6 wojowników krasnoludzkich. W nocy dodatkowo s± psy, oraz zabezpieczenia magiczne typu ¿ywio³ lub demon 1 lub 2 krêgu (zale¿ne od bogactwa banku). W kantorach pracuj± z regu³y krasnoludy choæ zdarzaj± siê i ludzie.  <br /> <br />Rodzaje us³ug. Cena za miesi±c <br />  <br />1)Depozyt warto¶ci: do 10gp 1% <br />  <br />2) 10-100gp 2% <br />  <br />3) 100-500gp 3% <br />  <br />4) 500-1000gp 4% <br />  <br />5) 1000gp+ 5% <br />  <br /> <br />Oszczêdno¶ci na procent w skali rocznej:  <br /> <br />do10 gp 1% <br />  <br />10-100gp 3% <br />  <br />100-500gp 4% <br />  <br />500-1000gp 5% <br />  <br />1000-10tysgp 6% <br />  <br />10tys +7% <br />  <br /> <br />Po¿yczki:  <br /> <br />Udzielane s± na miesi±c, przekroczenie tego limitu powoduje wzrost sumy o 5%. Po¿yczki przekraczaj±ce 100gp udzielane s± tylko sta³ym mieszkañcom miasta. Po¿yczki powy¿ej 1000gp udzielane s± tylko sta³ym mieszkañcom miasta maj±cym status spo³eczny powy¿ej 85%.  <br /> <br />Gdy suma d³ugu przekroczy dwukrotnie ilo¶æ gotówki po¿yczanej bank ma prawo zagarn±æ w³asno¶æ d³u¿nika posuwaj±c siê nawet do sprzedania w niewolê d³u¿nika. Je¿eli d³u¿nik zbiegnie, to jest on prawnie ¶cigany na ca³ym kontynencie (je¿eli d³ug wynosi do 100gp) Je¿eli d³ug jest wy¿szy do 1000gp, ¶cigany jest na ca³ym Archipelagu. Je¿eli d³ug przekracza 10tys. do po¶cigu najmowani s± magowie, a d³u¿nika czeka do¿ywotnia niewola bez prawa wykupu.
 
Sin__
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 274
Rejestracja: pn maja 13, 2002 11:22 am

pt sie 22, 2003 12:08 pm

hahaha <br />To co zacytowa³e¶ to moje wypociny. Sam to wymy¶li³em i wprowadzi³em w moim ¶wiecie.Jednak gdy przenios³em siê na FR wycofa³em siê z tego pomys³u. Plik ten jest na mojej stronie. <br /> <br />Wracaj±c do tematu: niechodzi mi o kupieckie akcje, bo wtedy faktycznie z gildjami mo¿na sobie daæ radê na rózny sposób. Bardziej ciekawi mnie informacja - co robi± wasze grupy gdy znajda multum i trochê kasy w skarbcu dajmy na to: smoka :). <br />I czy macie inny przelicznik pojemno¶ci no¶ników tych skarbów.
 
Molobo
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5011
Rejestracja: pt cze 28, 2002 11:29 pm

pt sie 22, 2003 12:28 pm

Bardziej ciekawi mnie informacja - co robi± wasze grupy gdy znajda multum i trochê kasy w skarbcu dajmy na to: smoka
<br />To dobry pomys³ na przygodê.Na ni¿szych poziomach gracze mogilby byæ zmuszeni do zorganizowania karawany transportuj±cej skarb do miasta.Musieliby znale¿æ tragarzy, chêtnych do udania siê w niebezpieczny teren, zabezpieczyæ skarb, chroniæ transport przed atakiem itd. <br /> <br />Na wy¿szych poziomach mag wszystko teleportuje do miasta.
 
Haer
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 5081
Rejestracja: ndz paź 17, 2004 4:30 pm

pt sie 22, 2003 12:33 pm

Moloba ciekawych masz graczy-moi dla unikniecia klopotow z przenoszeniem wszystkiego po prostu wiekszosc zostawiaja (zazwyczaj dzieje sie tak z miedziakami i srebrem).
 
Molobo
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5011
Rejestracja: pt cze 28, 2002 11:29 pm

pt sie 22, 2003 2:08 pm

?wietny pomys³ na gildiê magów -teleportuj± skarb do bezpiecznego miejsca w zamian za procentowy udzia³ w zyskach.Przed wyruszeniem na wyprawê podpisuj± umowê ze gildi± , o otrzumuj± jednorazowy amulet kontaktu.Po pokananiu bestii lub zdobyciu skarbu nawi±zuj± kontakt z magami, ci dziêki czarom objawieñ badaj± czy teren jest bezpieczny, po czym teleportuj± siê do miejsca i bezpiecznie przenosz± skarby do siedziby gildii.Pewien procent skarbu jest pobieranyny jako zap³ata-minimalna cenê mo¿na obliczyæ na podstawie tabelki kosztów czarów.
 
takisobieMG
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1169
Rejestracja: sob sie 17, 2002 8:01 pm

ndz sie 24, 2003 12:09 pm

Jedna moneta wazy okolo 10gramow jesli dobrze pamietam.
 
Sin__
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 274
Rejestracja: pn maja 13, 2002 11:22 am

ndz sie 24, 2003 1:45 pm

A tu siê nie mogê zgodziæ, ... zreszta co kraj to obyczaj. :) Ja mam inny przelicznik. 50 monet -sakiewka- wa¿y 0,5 kg ( lub 1 funt jak kto woli) <br /> <br />Masz racje ( to do notki poni¿ej ) :)
 
Rend
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 3065
Rejestracja: sob paź 05, 2002 9:03 pm

ndz sie 24, 2003 3:02 pm

<!--QuoteBegin-Sin+-->
Sin pisze:
<!--QuoteEBegin-->50 monet -sakiewka- waży 0,5 kg (...)
<br />Na jedno wychodzi. Piećdziesiąt monet po dziesięć gram każda równa się pięćset gram. Czyli pół kilo. Czyli to jest to samo.
 
Nadril
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 96
Rejestracja: sob lis 08, 2003 10:21 pm

ndz sie 24, 2003 5:39 pm

Najlepiej umieszczać nagrodę w postaci przedmiotów, dzieł sztuki lub kamieni szlachetnych. ?atwiej przenieść a wartość dość dużą.
 
Awatar użytkownika
Aragathor Roaringflame
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 6202
Rejestracja: wt lis 26, 2002 5:52 pm

ndz sie 24, 2003 6:02 pm

Nadril nie oto chodzi, w skarbcu smoka napewno znajdziesz kamienie szlachetne i jakieś dzieła sztuki. <br />Ale napewno znajdziesz monety, całe ich stosy. <br />I jak to przewieziesz?
 
JaaA
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 70
Rejestracja: czw cze 12, 2003 8:10 pm

ndz sie 24, 2003 7:53 pm

I jak to przewieziesz?
<br />Mo¿e niech po³owa dryu¿yny zostanie i pilnuje, a druga po³owa we¼nie ile mo¿e, pójdzie do miasta i powruci z wozami, koñmi i jakimis traga¿ami. Albo mo¿e niech bior± co sie da, inwestuij± w co¶, a potem wracaj± i bior± ile sie da. I tak w kólko. <br /> <br />A jaka jest waga motet?? Ile wa¿y poszczegulna moneta(sz,ss,sm,sp)??
 
Don Vito__
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 29
Rejestracja: sob sie 23, 2003 1:19 pm

ndz sie 24, 2003 8:14 pm

<!--QuoteBegin-Nadril+-->
Nadril pisze:
<!--QuoteEBegin-->Najlepiej umieszczaæ nagrodê w postaci przedmiotów, dzie³ sztuki lub kamieni szlachetnych. ?atwiej przenie¶æ a warto¶æ do¶æ du¿±.
<br />Mo¿e i lepej i ³atwiej, ale czy to niepiêkne gdy BG wchodz± do skarbca wype³nionego po brzegi z³otymi monetami? A potem ubaw jak g³owi± siê jak zabraæ wszystko. Bo co to za skarbiec, w którym na ¶rodku lezy garstka klejnotów i na ¶cianach wisz± 3 gobeliny? To takie nierealne, by BG znale¼li jakie¶ szmaty i kamyczki :wink: , kiedy w mie¶cie mówili o wielkim skarbie w tych podziemiach.
 
Don Vito__
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 29
Rejestracja: sob sie 23, 2003 1:19 pm

ndz sie 24, 2003 8:50 pm

A czy wed³ug was (MP i BG) powinny w ¶wiecie znajdowaæ siê monety o innym nominale? np. moneta warta 10 s.z. <br />To wspaia³y sposób na fa³szowanie :wink:
 
JaaA
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 70
Rejestracja: czw cze 12, 2003 8:10 pm

ndz sie 24, 2003 9:11 pm

W Podrêczniku Gracza jest mowa o: sztukach z³ota (sz), sztukach srebra (ss), sztukach miedzi (sm) i sztukach platyny (sp), je¶li o to ci hodzi³o Don Vito. <br /> <br />Z ca³ym szacunkem Darklord ale wcze¶niej by³a mowa ile wa¿y jedna sztuka monety. a mi chdzi o: s.z. wa¿y X gram, s.s wa¿y X gram ..... , teraz rozumuje ¿e sztuka srebra wa¿y tyle co sztuka z³ota. <br /> <br />PS: mam nbadzieje ¿e sie nie wyg³upi³em pisz±c tego posta [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/crying.gif[/img] <br /> <br /><!--coloro:blue--><span style="color:blue"><!--/coloro-->Skoro tak, to przepraszam i usuwam swoj± wcze¶niejsz± notkê. A waga rzeczywi¶cie jest sta³a niezale¿nie od kruszca. - Darklord<!--colorc--></span><!--/colorc-->

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości