Zrodzony z fantastyki

 
Ufretin
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 183
Rejestracja: pt sty 03, 2003 7:09 pm

ndz sie 17, 2003 8:48 pm

Czy je¶li u¿ywa siê atut finezja w broni(krótki miecz), a u¿ywa siê dwóch krótkich mieczy naraz. To ma siê jakie¶ kary?? Bo W PHB napisane jest, ¿e potrzeba drugiej rêki do utrzymania równowagi, tak wiêc je¶li mamy 2 miecze to nie mo¿emy dobrze utrzymywaæ równowagi. Wiem ¿e dalej jest napisane ¿e dotyczy to kary do testów z tarczy.
 
kruk__
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 455
Rejestracja: pt lis 15, 2002 2:39 pm

ndz sie 17, 2003 11:08 pm

strzelalem troche z luku i nie wiem w czym mialby mi przeszkadzac tam pancerz :) <br />a co do angielskich lucznikow to mysle ze glownym powodem byla kasa i mobilnosc. <br />a poza tym lucznik powinien miec wysoki bonus z Dex'a co czyni bezsensownymi ciezsze zbroje :wink: <br /> <br />pozdrawiam <br />kruk
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

ndz sie 17, 2003 11:11 pm

<!--QuoteBegin-Ufretin+-->
Ufretin pisze:
<!--QuoteEBegin-->Czy je¶li u¿ywa siê atut finezja w broni(krótki miecz), a u¿ywa siê dwóch krótkich mieczy naraz. To ma siê jakie¶ kary?? Bo W PHB napisane jest, ¿e potrzeba drugiej rêki do utrzymania równowagi, tak wiêc je¶li mamy 2 miecze to nie mo¿emy dobrze utrzymywaæ równowagi. Wiem ¿e dalej jest napisane ¿e dotyczy to kary do testów z tarczy.
<br />Mo¿na dawaæ karê (-1 za 2.5 kg wagi), ale nie trzeba. Wyja¶nia to Main D&D FAQ na stronie 22: <br /> <br />
Can you use the Weapon Finesse feat while fighting with two weapons? If so, can both weapons benefit from the feat (provided, of course, the feats were taken as needed)? The text seems to indicate a free hand is needed for balance. But then it turns around and gives a specific penalty for having a shield in the hand. <br />Yes, you can use Weapon Finesse when fighting with two weapons. If you have Weapon Finesse with both weapons, you get the benefit for both weapons. <br />A shield throws you off balance when fighting with Weapon Finesse. (You have to apply the shield’s check penalty on your attack rolls.) Weapons don’t have check penalties and don’t interfere with Weapon Finesse. Of course, if one of your weapons is a shield (such as a spiked buckler), then you’ll take the shield’s armor check penalty on all your attacks—even the ones you make with the shield. <br />Some DMs may want to use a house rule that imposes a check penalty for holding something really heavy in your off hand, say –1 per 5 pounds.
 
Arashi__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 107
Rejestracja: ndz cze 23, 2002 9:50 pm

ndz sie 24, 2003 11:46 pm

<!--QuoteBegin-kruk+-->
kruk pisze:
<!--QuoteEBegin-->strzelalem troche z luku i nie wiem w czym mialby mi przeszkadzac tam pancerz :) <br />
<br />To nie wiem z jakiego ³uku i jak strzela³e¶... (naci±ga³e¶ go do koñca ?). Przy takiej czynno¶ci pracuje ca³y bark. Im solidniejszy pancerz tym bardziej utrudnia poruszanie ³apkami w niektórych p³aszczyznach, niezale¿nie od tego jak dobrze jest wykonany i dopasowany. Widzia³am ³uczników w bardzo "ciê¿kim" sprzêcie, ale ich skuteczno¶æ drastycznie mala³a w porównaniu ze strzelaniem bez opancerzenia/ w minimalnym opancerzeniu. <br />Ale kto powiedzia³, ¿e DnD jest realistyczne ? Jak to wielokrotnie powtarzano, przede wszystkim jest grywalne :mrgreen:
 
kruk__
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 455
Rejestracja: pt lis 15, 2002 2:39 pm

sob sie 30, 2003 7:15 pm

zauwaz ze zapewne nie mieli featu armor, heavy :mrgreen: <br />i mimo, ze brzmi to smiesznie pisze to powaznie. <br />jak mozesz porownywac obecnych pseudorycerzy z kolesiami ze sredniowiecza.... <br /> <br />pozdrawiam <br />kruk
 
Awatar użytkownika
Aragathor Roaringflame
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 6202
Rejestracja: wt lis 26, 2002 5:52 pm

sob sie 30, 2003 8:18 pm

Do premii jaką dodaje bonus z wysokiej zręczności do AC. <br /> <br />Do notek poniżej: <br />Faktycznie, pomyliło mi się ze Spycraftem (tam przy pancerzu ogranicza się też rzut na refleks).
 
Raw__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 205
Rejestracja: pn cze 30, 2003 10:25 pm

sob sie 30, 2003 9:06 pm

<!--QuoteBegin-Aragathor Roaringflame+-->
Aragathor Roaringflame pisze:
<!--QuoteEBegin-->Do premii jak± dodaje bonus z wysokiej zrêczno¶ci do AC i do modyfikatora jaki dodaje zrêczno¶æ przy rzutach na refleks.
<br />Czy¿by? Mi sie wydaje, ¿e nie ma tam nic napisane o rzutach na refleks, a jedynie o AC. Przed chwil± nawet sprawdza³em w PHB. Mo¿e na logikê wydaje siê to s³uszne, ale niekiedy mechanika z logik± ma naprawdê niewiele wspólnego...
 
Devik Crazystar
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1135
Rejestracja: śr maja 26, 2004 2:23 am

sob sie 30, 2003 9:23 pm

.
Ostatnio zmieniony czw sie 17, 2023 2:29 pm przez Devik Crazystar, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Rożek
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 155
Rejestracja: sob cze 19, 2004 3:20 pm

śr lis 03, 2004 4:41 pm

A czy mo¿na wzi±æ finezje w sejmitarze? Bo wed³ug mnie mo¿na(ale w zasadach jest inaczej i nierozumiem dlaczego), poniewa¿ jest on troche ciê¿szy od krótkiego miecza a trochê d³u¿szy od rapiera.
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

śr lis 03, 2004 4:56 pm

[quote=Ro¿ek]A czy mo¿na wzi±æ finezje w sejmitarze? Bo wed³ug mnie mo¿na(ale w zasadach jest inaczej i nierozumiem dlaczego), poniewa¿ jest on troche ciê¿szy od krótkiego miecza a trochê d³u¿szy od rapiera.[/quote]
Tylko gdy masz poziomy w derwiszu (lub ewentualnie podobnej klasie zmieniaj±cej kategoriê broni).
 
Rożek
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 155
Rejestracja: sob cze 19, 2004 3:20 pm

śr lis 03, 2004 5:53 pm

Darklord napisa³:
Tylko gdy masz poziomy w derwiszu(...)


A co to jest je¿eli mozna spytaæ bo jeszcze o takim czym¶ nie s³ysza³em.
 
Haer
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 5081
Rejestracja: ndz paź 17, 2004 4:30 pm

śr lis 03, 2004 6:11 pm

A co to jest je¿eli mozna spytaæ bo jeszcze o takim czym¶ nie s³ysza³em.


klasa presti¿owa opisana w Complete Warrior - dodatku do re-edycji. Fabularnie/mechanicznie ma to byæ nomad walcz±cy dwoma scimitarami/innymi ¶rednimi mieczami.
 
egow
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: sob lis 20, 2004 8:32 am

sob lis 20, 2004 9:03 am

a móg³bym miec finezje w czyms wielkim, np ciezki korbacz??
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

sob lis 20, 2004 9:08 am

<!--QuoteBegin-egow+-->
egow pisze:
<!--QuoteEBegin-->a móg³bym miec finezje w czyms wielkim, np ciezki korbacz??

Normalnie nie. Czasem klasa presti¿owa rozszerza Finezjê, ale praktycznie tylko na miecze.
 
Molot
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 100
Rejestracja: śr gru 01, 2004 10:24 pm

pn gru 06, 2004 8:52 pm

Próbowa³em walczyæ na wiele sposobów... Pomijaj±c fakt, ¿e ogólnie bli¿ej mi do druida ni¿ woja / tropiciela, to stwierdzi³em ¿e przy odrobinie intuicji druga broñ nie tylko nie pozbawia równowagi, ale wrêcz ich wspó³graj±ce ruchy mog±czasem nawet j± wspomóc. Tak wiêc brak kary nie jest wg mnie ucybieniem realizmowi :wink:

Osobi¶cie o ile nie liczyæ presti¿ówek, to pozwoli³bym graczom na u¿ywanie finezji do d³ugich mieczy (zw³aszcza elfom), sejmitarów i katany (tylko tym, którzy maj± atut broñ egzotyczna w katanie). Zastrze¿enie - dla broni o rozmiarze równym rozmiarowi postaci, musia³aby to byæ broñ mistrzowska - skoro nie lekko¶æ, to wywa¿enie mo¿naby zrêcznie wykorzystaæ.
 
Blaise
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 753
Rejestracja: wt wrz 23, 2003 8:39 am

ndz gru 12, 2004 10:30 am

Darklordzie, mówisz ¿e klasa czasami zmienia kategorie broni. Czy móg³by¶ napisaæ jakie inne klasy oprócz Dervisha maj± tak± cechê?

do notki poni¿ej: dziêki, daj znaæ jak jeszcze co¶ znajdziesz :)
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

ndz gru 12, 2004 11:09 am

<!--QuoteBegin-Blaise+-->
Blaise pisze:
<!--QuoteEBegin-->Darklordzie, mówisz ¿e klasa czasami zmienia kategorie broni. Czy móg³by¶ napisaæ jakie inne klasy oprócz Dervisha maj± tak± cechê?

Z oficjalnych to napewno jeszcze Mistrz Iaijutsu (Iaijutsu Master) - daje finezjê w katanie (choæ nie zmienia jej "kategorii wagowej").

Byæ mo¿e s± jeszcze jakie¶ w Dragonach, ale tych magazynów nie ¶ledzê zbyt dok³adnie (jak siê trafi to przejrzê).
 
Vaernil
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: ndz gru 19, 2004 12:30 am

ndz gru 26, 2004 9:53 pm

Mnie trochę denerwuje fakt, że rapier ma jedynie obrażenia kłute.
Ja rozumiem, że w szczególności się nim kłuje, ale cięcia też mu nie są obce.
Moj drow, ma atuty finezja w rapierze, walka dwiema bronmi i oburęczność, więc jak widać używa dwóch rapierów. Zatem jak to by wygląda jakby w morderczym tańcu mieczami kłuł swych przeciwników.
Aha nie istnieje finezja dla innych broni? W końcu rapier waży 1.5 kg, taki krotki miecz tez, a jak wiadomo rapier jest o wiele dluzszy. Wiec mogloby byc tak ze dlugi miecz tez wazylby 1.5 kg :lol:
 
Awatar użytkownika
Jerrod
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: sob paź 09, 2004 3:12 pm

pn sty 10, 2005 1:02 pm

[quote=Vaernil]
Aha nie istnieje finezja dla innych broni? W końcu rapier waży 1.5 kg, taki krotki miecz tez, a jak wiadomo rapier jest o wiele dluzszy. Wiec mogloby byc tak ze dlugi miecz tez wazylby 1.5 kg :lol:[/quote]

Ale rapier ma o wiele węższą głownię (klingę) niż krótki miecz. Poza tym rapier służy głównie do zadawania ran kłutych, gdyż właśnie waga sprawia, iż łatwo się nim manewruje, a przeważnie tylko zwięczenie klingi było należycie naostrzone, co uniemożliwiało rabienia cięć. Jedynym wyjątkiem jest schiavona (mieczorapier) broń trzyma się jak miecz, lecz jest stosunkowo lekka dlatego mówi się o niej mieczorapier.
Następnie długi miecz waży ok. 3-5 kg. Półtorak średnio 4,5 kg. Dwuręczny miecz ok. 7 kg. Tak więc nie wyobrażam sobie, iż można bronią o takiej wadze można walczyć przy pomocy zręczności. Do finezji ewentualnie zaliczyłbym jeszcze katanę z racji jej stosukowo niskiej wagi.
 
Phobos
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 620
Rejestracja: sob maja 03, 2003 11:20 am

pn sty 10, 2005 1:08 pm

Do finezji ewentualnie zaliczy³bym jeszcze katanê z racji jej stosukowo niskiej wagi.


Mechanicznie katana traktowana jest po prostu jako mistrzowski bastard sword czyli miecz pó³torarêczny. Zapomnij o finezji.
Najmocniejsz± broni± do finezji jest Elven Thinblade z Complete Warrior - 1d8 , 18-20/x2 no i of course, mo¿liwo¶æ traktowania jako broñ lekk±.
 
Murdoc__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 100
Rejestracja: sob maja 08, 2004 12:05 pm

pn sty 10, 2005 3:15 pm

My mamy u nas taki house rule :
Masz 20 zrêczno¶æ (premia +5), walczysz np. Finezyjnie krótkim mieczem (teoretycznie na pierwszym poziomie +5 lub +6 do trafienia) a za³o¿y³e¶ p³ytówe (Max do AC +1) to twoja zrêczno¶æ po prostu.. hmm.. mo¿e nie zrêczno¶æ tylko modfikator spada do tej warto¶ci.
I po prostu masz tak jakby 12-13 zrêczno¶ci (BAB +1 lub +2) ale +8 do KP :)

S±dze ¿e to najlepsza propozycja bo taki ³owca na 1 poziomie, elf:
20 zrêczno¶ci, rapier, Ulubiona broñ: Rapier, Ciê¿ka p³ytówa na sobie
BAB: +5 Zrêczno¶c +1 ³owca +1 Ulubiona broñ = +7 do trafienia na pierwszym poziomie :| Troche du¿o (wiem, wiem nizo³ek z proc± +12 mo¿e wyci±gn±æ ;) )
KP: 10+ 1(zrêczno¶æ)+ 8(P³ytówa)=19 AC

Ale ka¿dy gra jak chce.. mi siê zdawa³o ze to nasze HR jest wg. podrêcznika :) Ale chyba siê myli³em..
 
ggapin
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 43
Rejestracja: wt lut 17, 2004 5:46 pm

pn sty 10, 2005 5:55 pm

A ja mam takie pytanko... Czy maj±c Finezje w jakiej¶ broni ( niewa¿ne jakiej, wa¿ne, ¿e jest) dodajecie bonus od si³y do obra¿eñ :?: :?:
Na moje nie powinno siê go dodawaæ, ale mój kumpel uwa¿a, ¿e powinno ( ma 10 si³y i 17 zre. :wink: ).
Patrz±c fabularnie, kolo u¿ywaj±cy finezji stawia raczej na szybko¶æ zadawanych ciosów (tu druga sprawa, ale to za chwile), a nie na si³e przebicia... ale patrz±c ze strony mechaniki, nie widze ¿adnych zastrze¿eñ ( a przynajmniej jeszcze do nich nie dotar³em ;) )

Natomiast druga sprawa to...
Patrz±c fabularnie, kolo u¿ywaj±cy finezji stawia raczej na szybko¶æ zadawanych ciosów
(cytuje sam siebie :roll: :roll: ), je¶li stawia na szybko¶æ i "precyzje" ciosu to czy nie powinien dostaæ bonusu do obra¿eñ od ZRE.

Sam niewiem co o tym s±dziæ :|, jak wy to rozpatrujecie...
 
Rend
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 3065
Rejestracja: sob paź 05, 2002 9:03 pm

pn sty 10, 2005 6:01 pm

Ten atut daje tylko trafienie zależne od Zręczności. Obrażenia nadal są zależne od Siły (Jak ktoś ma Siłę 10 to ma +0 do obrażeń, nie licząc magii i Weapon Specialization).
 
Kagami
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 85
Rejestracja: pt sty 14, 2005 5:13 pm

pt sty 14, 2005 5:35 pm

[quote=Phobos] Mechanicznie katana traktowana jest po prostu jako mistrzowski bastard sword czyli miecz pó³torarêczny. Zapomnij o finezji. [/quote]

Oj, sprzecza³bym siê... katana to miecz podobny do pó³toraka, ale o wiele l¿ejszy. W mechanice (Krainy Wschodu) katana wa¿y 3 kg., a to tylko dlatego, aby nie by³a zbyt przepakowan± broni±. W rzeczywisto¶ci katana czêsto wa¿y nieca³y 1 kg. Chyba logiczne, ¿e taka broñ by³aby przegiêta.... 1k10 obr. i 1 kg? O_o

Co do finezji do katany...by³aoby mo¿liwe, gdyby zasady dopuszcza³y katanê jako broñ o wadze 1 kg. Przecie¿ tak± broni± mo¿naby wymachiwaæ z niezwyk³± precyzj±. Lecz skoro wa¿y 3 kg., to trudno... nie ma finezji.
 
Vaernil
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: ndz gru 19, 2004 12:30 am

pn sty 17, 2005 1:14 pm

A ja bym sie sprzeczał na temat zadawanych ran przez rapier.
W jednej z encyklopedii jest napisane:
Rapier jest bronią białą dłuższą od szabli przeznaczoną głównie do cięcia i kłucia lub tylko do kłucia. Wymagała od posługującego się nią sporej sprawności fizycznej. Była najpopularniejszą bronią Europy Zachodniej od XVI do XVII wieku. Natomiast w Polsce była używana głównie przez wojska autoramentu cudzoziemskiego (arkebuzerów/rajtarów, dragonów).


Ja traktuję rapier jako broń przeznaczoną głównie do cięcia i kłucia ...
No po prostu nie wyobrażam sobie np. takiego drowa walącego dwoma rapierami (no bo czemu miałby nie używać?), żeby zadawał rany kłute :lol:
 
Drolnar
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 182
Rejestracja: pt gru 10, 2004 8:28 pm

pn sty 17, 2005 1:39 pm

Czy istniej± jakie¶ klasy, które, jak by³o wspomniane, rozszerzaj± finezjê do mieczy ¶rednich (d³ugi miecz, sejmitar...)?? Chodzi mi tu o klasy prc z 3.0, nie 3.5.

Bardzo prosi³bym o ich podanie (nazw) wraz z podrêcznikiem ¼ród³owym.
 
Awatar użytkownika
cenobite
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 157
Rejestracja: pt sty 28, 2005 2:03 pm

pt sty 28, 2005 2:12 pm

Mam pytanie dotyczące mojej prestiżówki (kieł Lolth) i tego atutu. Na 18. poziomie wyrastają mi dwie nowe pary kończyn, zadające 1k3 obrażeń. Wiem, ze by zwiekszyc premie do ataku moge wziąć finezje w broni naturalnej (szpony). Ale skoro atut wymaga biegłosci, a biegłość w broni naturalnej nie istnieje, to czy mogę wziąc finezję w szponach na 15. poziomie i stosowac ją dopiero po wyrośnięciu szponów? :wink:
 
Awatar użytkownika
AdamWaskiewicz
Szef działu
Szef działu
Posty: 6434
Rejestracja: śr lut 05, 2003 1:06 pm

pt sty 28, 2005 2:22 pm

<!--QuoteBegin-cenobite+-->
cenobite pisze:
<!--QuoteEBegin-->Mam pytanie dotycz±ce mojej presti¿ówki (kie³ Lolth) i tego atutu. Na 18. poziomie wyrastaj± mi dwie nowe pary koñczyn, zadaj±ce 1k3 obra¿eñ. Wiem, ze by zwiekszyc premie do ataku moge wzi±æ finezje w broni naturalnej (szpony). Ale skoro atut wymaga bieg³osci, a bieg³o¶æ w broni naturalnej nie istnieje, to czy mogê wzi±c finezjê w szponach na 15. poziomie i stosowac j± dopiero po wyro¶niêciu szponów? :wink:


Bieg³o¶æ w broni naturalnej jak najbardziej istnieje, natmiast nie mo¿esz wzi±æ atutu daj±cego ci jakiekolwiek premie do walki koñczynami, których nie posiadasz i nigdy nie posiada³e¶. Natomiast nie jestem pewien, czy wziêcie Atutów Poprawiona Walka Bez Broni b±d¼ finezji w walce wrêcz (unarmed) nie dawa³oby premii od razu do szponów - ataki mnicha nie s± rozbijane osobno na uderzenia piê¶ciami i kopniêcia, wiêc tutaj mo¿naby zastosowaæ analogicze rozwi±zanie. Z drugiej strony ataki mnicha zadaj± takie same obra¿enia, wiêc rózni± siê jedynie fabularnie (chyba ¿e dodatkowo dopakuj je magicznymi leather straps), a tutaj ró¿ni± siê one zadniczo (jak rozumiem, dodatkowe koñczyny nie s± normalnymi rêkami, i zadaj± normalne obra¿enia, a nie st³uczenia?).

Pozdrawiam,
Adam
 
Awatar użytkownika
cenobite
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 157
Rejestracja: pt sty 28, 2005 2:03 pm

pt sty 28, 2005 2:32 pm

Dziekuje za wyjasnienie :)
Głownie chodzi mi o to, żeby jak najbardziej "dopakować" ramiona, bo mam przy nich standardową karę -5, finezja na 18. da mi premie +5 ze zr. Czyli wychodzi +0. Do tego dorzuce amulet dajacy premie z premie z usprawnienia +5. I jak na razie wychodzi mi +5 do bazowego. Ale po drodze do tych ramion mam jeden wolny atut (na 15. poz.) i kombinuje jak by tu jeszcze dodać plusów do ataku ;)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość