Zrodzony z fantastyki

 
Korgan
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 139
Rejestracja: ndz sie 24, 2003 12:23 pm

Pogoda w waszym świecie

pt sie 29, 2003 10:47 pm

Interesuje mnie pewna rzecz. Jest nią pogoda w waszej przygodzie. Jaki nacisk nakładacie na pogodę? Ile czasu poświęcacie na opis pogody? Czy zdażył sie wam sytuacja że np. <br />Była burza piorun uderzył w jedną z pobliskich chat wybucha pożar i w efekcie płonie całe miasto potrzebna jest ewakółacja lub np. podczas zimy i padającego śniegu dajecie minusy do zręczności od zimna lub czegoś innego? Można jeszcze długo wymieniać... wiele przykładów piszcie! <br /> <br /> <br />Czekam na odpowiedzi!
 
Raw__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 205
Rejestracja: pn cze 30, 2003 10:25 pm

pt sie 29, 2003 11:12 pm

To co opisa³e¶ ja stosujê tylko, kiedy ma to znaczny wp³yw na przygodê i jest w niej z góry zaplanowane. Tak jak pogoñ za grup± arktycznych krasnali na dalekiej po³nocy w¶ród zamieci. Wtedy w³a¶nie te ci±g³e nawa³nice bêd± jedyn± rzecz±, która powstrzymuje dru¿ynê, do takich mrozów nie nawyk³±, od natychmiastowego dorwania ¶ciganych. I wtedy powinno siê liczyæ. Bo poza tym pogoda jest raczej elementem ozdabiaj±cym ¶wiat, ewentualnie buduj±cym nastrój (jak upiorna burza z piorunami, kiedy gracze przeszukuj± tajemnicze cmentarzysko).
 
Muad'Dib
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 499
Rejestracja: pt wrz 27, 2002 8:59 am

pt sie 29, 2003 11:26 pm

Pogoda? <br />Je¶li ¶wieci s³oñce, to mówiê ¿e zbroje siê nagrza³y i s³oñce was przypieka. Je¶li pada - mówiê ¿e droga jest cie¿ka, b³otnista i idzie siê ciê¿ko. Na polu jest nieprzyjemnie. Paskudnie si±pi. Gracze zazwyczaj wtedy mnie wyrêczaj± i mówi± "zostajemy w karczmie". U mnie zazwyczaj jes pododa normalna. Nie po¶wiêcam jej zbyt du¿o czasu. <br />Minusy? <br />D&D jest systemem herocznym. Za pogodê na pewo bym ich nie dawa³. Je¶li za d³ugo¶æ trwania walki ich nie ma...
 
Darius__
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 906
Rejestracja: pn paź 21, 2002 8:24 pm

sob sie 30, 2003 1:09 am

Czasami lubiê wrzuciæ jaki¶ nastrojowy opisik ulewnego deszczu, burzy czy prósz±cego ¶niegu, ale równie¿ nie po¶wiêcam pogodzie zbyt wiele czasu. Zawsze staram siê wspomnieæ graczom zarówno o pogodzie jak i o porze roku (zdarza im siê zapomnieæ :wink:), ale bez przesady - nie jest to mój gwó¼d¼ programu. <br /> <br />Co do modyfikatorów, stosujê standardowe regu³y z podrêczników 3.5, choæ nie mam do tego zbyt wielu okazji.
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

sob sie 30, 2003 9:39 am

Ja opisuje pogodê na pocz±tku sesji i w momencie, gdy siê zmienia. <br />Ma ona zazwyczaj znaczenie lekkiego "krajobrazu" i tylko, gdy jest wa¿na ze wzglêdu na utrudniaj±ce warunki, to zwracam na ni± wiêcej uwagi.
 
Awatar użytkownika
Aragathor Roaringflame
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 6202
Rejestracja: wt lis 26, 2002 5:52 pm

sob sie 30, 2003 10:08 am

Ja dostosowuję pogodę do klimatu sesji. <br />Np. przed walką na bagnach obniżam temperaturę i dorzucam mgłę. <br />W czasie podróży przeważnie świeci słońce lub pada lekki deszczyk/śnieg. <br />Ale czasami gdy mam ochotę na zmianę to patrze jaką pogodę mamy teraz w Waterdeep i gotowe (link do prognozy pogody w Waterdeep) <br /> <br /> <br />----------------- <br />Do notki poniżej: <br />Smacznego!
 
Korgan
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 139
Rejestracja: ndz sie 24, 2003 12:23 pm

sob sie 30, 2003 10:12 am

<!--QuoteBegin-Aragathor Roaringflame+-->
Aragathor Roaringflame pisze:
<!--QuoteEBegin-->Ale czasami gdy mam ochotę na zmianę to patrze jaką pogodę mamy teraz w Waterdeep i gotowe (link do prognozy pogody w Waterdeep)
<br />Całkiem fajny link dzieki Aragathor będę go używał na sesjach
 
Witcher
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 26
Rejestracja: czw lip 24, 2003 9:52 am

sob sie 30, 2003 10:36 am

Wlasnie zmiana nacisku na opisywana pogode jest dopiero gdy to odgrywa istotna role, od czas do czasu cos wykombinowac trzeba troszke zmylic, przeszkodzic, utrudnic... <br /> <br />Raz pamietam podczas s. byla burza ostro grzmialo (automatycznie w grze zmienilismy piekne niebo...) <br /> <br />Kolega ktory nie zaczesto prowadzi na s. bierze laptopa podlanczamy pod wierze (cudowne odglosy swierszczy noca, wody plynacej, albo odglosow w karczmie...) :razz:
 
Haron__
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 298
Rejestracja: pt sie 09, 2002 11:55 am

sob sie 30, 2003 12:37 pm

U mnie od pogody zalezy kilka czynnikow. Jezeli np.pada deszcz i podloze jest sliskie lub blotniste, to uwzgledniam to podczas walki. Jezeli graczy poruszajacych sie po trakcie zastanie wichura z gestym deszczem, to po pewnym czasie przemokna do suchej nitki i jesli nie znajda miejsca gdzie moga sie wysurzyc, moga nabawic sie choroby np. zapalenia pluc. <br /> <br />Jezeli chodzi o opis standardowego zjawiska meteoroligicznego, to robie to bardzo krotko. Jak wyglada snieg przeciez kazdy wie. Co innego, gdy jakies zjawisko jest dziwne, niezwykle luz zadko spotykane, wtedy staram sie je opisac jak najdokladniej.
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

sob sie 30, 2003 12:57 pm

U mnie ogólnie problem polegał na tym, że wcześniejsi mistrzowie gry grali tylko "w lato" (znaczy się, codziennie słońce, brak deszczu...) Wprowadzałem stopniowo inne zjawiska meteo typu deszcze, gradobicia itp. Był też śnieg i zima ("-" do zręczności, magowie mieli problemy z gestami do zaklęć, bardowie z grą na instrumentach szarpanych, wojownicy zwykli przemarzać w zbrojach metalowych). Wszyscy byli wdzięczni, gdy oznajmiłem (ustami szamana), że zbliża się odwilż i ocieplenie.
 
nekromancer
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2114
Rejestracja: wt maja 16, 2006 9:12 pm

sob sie 30, 2003 1:34 pm

Za ka¿dym razem, kiedy istotnym elementem sesji jest wêdrówka, wtedy powinno siê dawaæ zró¿nicowane warunki atmosferyczne. To daje du¿o bogatszy obraz przygody a gracze bardziej czuj± to, ¿e ich postaæ gdzie¶ wêdruje (mokra, zziêbniêta, smagana wichrem, opalona s³oñcem, przysypana ¶niegiem, zab³ocona etc.).
 
Korgan
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 139
Rejestracja: ndz sie 24, 2003 12:23 pm

sob sie 30, 2003 4:37 pm

<!--QuoteBegin-Suldarr'essalar+-->
Suldarr'essalar pisze:
<!--QuoteEBegin-->U mnie ogólnie problem polegał na tym, że wcześniejsi mistrzowie gry grali tylko "w lato" (znaczy się, codziennie słońce, brak deszczu...).
<br />Właśnie borykam się z tym samym problemem. U mojego mistrza gry też zawsze świeci słońce i nic wiecej. :?
 
Xellos__
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 59
Rejestracja: wt lip 01, 2003 2:24 pm

sob sie 30, 2003 8:06 pm

Osobi¶cie po¶wiêcam do¶æ sporo czasu na opisy pogody. Nie zawsze s± one d³ugie - bo po co po raz n-ty powtarzaæ przez 5 minut graczom id±cym przez las, ¿e ¶wieci s³oñce... Ale nie pozwalam im zapomnieæ o zjawiskach atmosferycznych. Wydaje mi siê ¿e moim graczom trudno siê wczuæ w swoje role i sytuacje w których siê znajduj± - szczególnie wtedy gdy za oknem ¶wieci ¶liczne s³onko, a oni "marzn±" w Targos... :? A poza tym takie opisy skutecznie (IMO) podbudowuj± ogólny klimat sesji. Podobnie jak Aragathor - ja te¿ czêsto korzystam w trakcie sesji z prognozy pogody Wizardów :) <br /> <br />Pozdro, <br />Xell
 
Awatar użytkownika
Ysabell
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1410
Rejestracja: wt maja 04, 2004 12:48 am

ndz sie 31, 2003 1:05 am

?eby za bardzo nie powtarzać po przedmówcach, króciutko... Pogodę opisuję szczegółowo kiedy jest ważna i wpływa na przygodę. W innych przypadkach opisowi pogody poświęcam dużo mniej czasu. Każdy wie jak wygląda np. śnieg. <br />Moje przygody rozgrywają się w wielu krainach i dlatego też op[isy pogody i klimatu są dość ważne. <br />Największy mój sukces osiągnęłam na sesji, której fragmentem było przedzieranie się przez las pełen błota i gliny podczas ulewy i do tego w zapadającym zmroku. Tak wtedy opisy pogody były ważne... Była to jedyna moja sesja w trakcie której wszyscy gracze w tym samym momencie zadeklarowali, że się modlą (!). <br />Poskutkowało. <br /> <br />Pozdrowienia Ys.
 
Horr
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 859
Rejestracja: sob lis 16, 2002 10:24 am

pn wrz 01, 2003 12:39 pm

Pogoda? Tak jest! Najlepszy sposób na dopieczenie nawet najwiêkszemu twardzielowi. Ju¿ na pierwszej sesji gracze byli przemoczeni do suchej nitki i musieli ³aziæ w b³ocku (wszak w kwietniu nie ma zbyt piêknej pogody, nieprawda¿?). Dlatego kwestie pogody (lub jej braku) s± warte uwzglêdnienia. (satysfakcja gwarantowana albo zwrot pieniêdzy).

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości