Zrodzony z fantastyki

Devik Crazystar
Wyróżniony
Wyróżniony

sob lip 05, 2003 3:27 am

Ja kupowałem MiMa, Portala i kupuję GP. Ale uwaga – nie lubię tych pism, przynajmniej ogólnie. Wykosztuję góra ½ zawartości (rekord GP), a zwykle w ogóle czytam/łem mniej niż 1/6 materiałów. Dlaczego wydaję na to kasę? Bo jestem w tej fajnej sytuacji, że to dla mnie niewiele i liczę, że pisma te (teraz to tylko GP) się zmienią i przystosują, a ja będę w to miał chociaż ten drobny i bierny wpływ. Dziwne, głupie? Może. <br />O ile nie zgodzę się do końca z nieprzydatnością tych pism, to jednak zgadzam się z faktem, że MiM i Portal skupiały się tylko na kilku niezbyt ciekawych systemach i strasznie odeszły w stronę storytellingu, full narracji i w ogóle… Paradoksalnie to jednak przekonało mnie, żeby nie brać się za taką zabawę. Nosiłem się z takim zamiarem, ale artykuły w Portalu o wyższości storytellingu mnie po prostu żenowały, połowa z tego była jakimś obrażaniem używających kostek. Płakać mi się chciało, jak próbowałem wyobrazić sobie bitwę ze smokiem, kiedy MG decyduje o trafieniu na podstawi opisu i mini-teatrzyku, w którym Gracze przedstawiali walkę.. Wyrobiłem sobie obraz ludzi tak grających, jako bladych i mrocznych, na podręczniki reagujących jak wampir na krucyfiks, a jakby w nich rzucić kostką, to pewnie zaczęliby wyć, skwierczeć i zamienili się w popiół… <br />Nie miałem szczęścia czytać pierwszych numerów MiMa czy Portala, ten pierwszy zacząłem od ok. 50 numeru, drugi od chyba 7. MiM stopniowo tracił formę, Portal po kiepskim początku miał zwyżkę, a koniec jeszcze gorszy (artykuły z 15 numeru, jak „Przemoc”, „Arkana magii” czy „Traktat o aktorstwie” wybitnie mi pokazały, że to nie pismo dla mnie), kupowałem to chyba tylko dla „Night City News” i „Middenheim – mroczne zaułki miasta”. <br />Szkoda, że te pisma upadły, nie szkoda jednak, że upadły, prezentując taką właśnie formę. Cieszę się, że panowie (i panie, jeżeli jakieś są) z wydawnictwa Portal przejrzeli na oczy, stwierdzili, że nie dadzą rady tak się rozdrabniać i zamknęli gazetę, z którą już nic dobrego nie mogło się stać. Mam nadzieję, że redakcja GP nie popielni podobnych błędów (i zacznie wrzucać w środku jakieś porządne mapki, a nie coś, co mogę sobie wziąć z przewodnika turystycznego :)) i pismo się utrzyma. Na razie może być, ale to tylko „na razie”, ciągle o wiele lepszy poziom prezentują sieciowe pisma, oczywiście z Inkluzem na czele. <br />To byłby mój pogląd na polski rynek wydawniczy w tym sektorze. Aha, bardzo chętnie kupowałbym polską wersję Dragona, takie pismo powinno być na naszym rynku, może też współistnieć z tymi „bardziej ambitnymi”, ale jeżeli nie są zaspokojone „potrzeby niższego rzędu”, to ludzie nie myślą o tych „wyższego rzędu”, jak nas na przedsiębiorczości uczyli :)

Awatar użytkownika
Beamhit
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

sob lip 05, 2003 2:38 pm

A ja jednak pierwsze numery Mima wspominam z łezką w oku (i nie chodzi tu o perwersyjne rysunki Jarosława Musiała). Człowiek jakoś tak czytał wszystko, od deski do deski (jeśli były jakieś deski). <br />O to co jeszcze zauważyłem - takie pismo jak "Dragon" pisze: "bohater". Zaś "Mim" i "Portal" piszą: "gracz". To "gracz" ma cierpieć, to "gracz" ma się czuć opuszczony, to "gracz" ma mieć paranoję. <br />Misiołak - sprawdź numer 4, widać poprawę (IMHO). <br /> <br />wonder - elity się wywyższają, co widać po niektórych artykulikach czy niektórych forach. <br /> <br />I chyba nie chodzi o to, by prowadzić za rączkę... Głupie i oklepane dedekowskie "korytarz w prawo, korytarz w lewo" daje o dziwo większy wybór niż przygoda "wchodzicie do zamku i musicie uciec (a i tak nie uciekniecie) lub zmasakruje was wampir". <br /> <br />Tu przypomina mi się inna przygoda, chyba z "Portala" (albo z Mima) - Wietnam. Mistrz Gry na początku zapala świeczki, i co półgodziny gasi jedną i zabija gracza. To ja już wolę dedekowski wybór - giniemy lub wygrywamy, niż wybór a'la Portal - i tak zginiecie. <br /> <br />A teraz się wypowiem jako jednostka ex-mroczna i ex-cierpiąca - bo taki byłem kiedy kupowałem Portala: <br />"Takie rzeczy to ja wymyślam na poczekaniu. A wątpię żeby reszta Mistrzów była jakoś mniej inteligentna od mojej skromnej osoby."

takisobieMG
Zespolony z forum
Zespolony z forum

sob lip 05, 2003 6:46 pm

Ja nigdy jakos nie prowadzilem cierpientnictwa, w strone mroku troche zboczylem, ale po kilku sesjach (gralismy wowczas duzo S.A.M - moj system autorski) doszedlem do wniosku, ze to w koncu MOJ swiat i ze przeciez nigdy nie chcialem by byl tak ponury, wrecz przeciwnie. <br /> <br />Jako takisobieMG (czyli uwazajacy sie za niezlego, ale do wielkosci nie aspirujacego) powiem wam tak: nie trudno wymyslic przygode, w ktorej wszyscy gina, epatowac przedmoca, obrzydliwoscia i zlem, bardzo latwo znecac sie psychicznie nad graczami, czy snuc dlugie, nudne i nic nie wnoszace opisy. <br /> <br />Prawdziwa sztuka to stworzyc przygode, ktora da duzo przyjemnosci i wszyscy wyjda zadowoleni: i ten ponury typek od nekromanty i ten wesoly od barda, i ten od czarodzieja i od wojownika. I dla powergamera i dla storytellera. <br /> <br />Dobrego mistrza gry poznaje sie nie po tym, ze uzywa jakis warst szalenca, dynamicznej narracji, a kostakami gardzi, a po tym, ze ludzie dobrze bawia sie na jego sesjach.

Kiaryn'Veil Duskryn
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

sob lip 05, 2003 7:38 pm

Prawdziwa sztuka to stworzyc przygode, ktora da duzo przyjemnosci i wszyscy wyjda zadowoleni: i ten ponury typek od nekromanty i ten wesoly od barda, i ten od czarodzieja i od wojownika. I dla powergamera i dla storytellera.
<br />Proste, ale to jest dok³adnie moja filozofia grania i prowadzenia. WSZYSCY musz± byæ zadowoleni. Je¶li siê nie da... có¿ ten niezadowolony niech lepiej sobie znajdzie inna grupê. Wa¿ne, by grupa siê DOBRA?A. Wtedy mog± graæ jak chc± i i tak ich to bawi. Amen

Bathoris
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

sob lip 05, 2003 8:56 pm

Dobrze,juz dobrze.Skoro mamy tu taka grupke inteligentnych i oczytanych osobnikow,oraz grafika i nawet MG to moe by tak zalozyc wlasne konkurencyjne pisemko o nazwie bardziej przemyslanej niz"Gwiezdny pirat" i mniej mroczne niz "Portal"?Co do krytki scenariuszy Beamhit,to nie nalezy ich tak strasznie krytykowac,bo w moim przekonaniu mialy byc tylko pomyslem na sesje.Nie powinny co prawda zajmowac tyle miejsca.Zrobmy wiec, w naszym pisemku stronke z pomyslami na sesyjki.Dorobic do tego jeszcze jakies fajne forum-jak to tyle ze na lamach papierkowych stron i sukces gotowy.Do tego tylko kapital,reklama,godziny ciezkiej pracy w pocie czolai bezinteresowne poswiecenie polowy polskich graczy rpg..... Co wy na to??Ja rzucilem pomysl,wy zajmijcie sie reszta. <br />PS:biore 30% ewentualnych zyskow.... <br />Narazka,moze jeszcze kiedys sie odezwe

Awatar użytkownika
Beamhit
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

śr lip 16, 2003 7:00 pm

Bathoris - jestem konsumentem, nie szefem wydawnictwa. Czyli mam prawo do krytyki, a zwłaszcza krytyki czegoś, co z powodu własnej nieudolności upadło. To raz. Po trugie - pomysły na sesyjki. I to był kolejny gwóźdź do trumny dla Mima i Portala. Wiesz jaka przygoda (przygody) długo była uważana za sztandartową przygodę Mima? Dom i Dom II - w pełni rozpisane przygody, które były niczym innym jak specyficznym "hack'n'slashowym dungeoncrawlem" w horrorystycznym klimacie. A nie jakieś tam półmroczne pomysły, o których nikt nawet nie pamięta. <br />Po trzecie - godziny ciężkiej pracy... Buhahahaha. Znam trzewika (to pseudo, które sam czesto pisze z małej litery) i widziałem nie raz "bazę" "Portala" na żywo i w akcji. Jaka ciężka praca? To są fajni ludzie, nie powiem, którzy dobrze się bawią. Ale tworzyli pismo "dla siebie samych", a nie "erpegowcy dla innych erpegowców". A pracowali (pracują) akurat nad tym, na co w danej chwili mają ochotę, i tak kilka projektów rodzi się latami. Fakt - mało ludzi. Dlatego wspierają się wolnymi strzelcami. A taki wolny strzelec, wystarczy że rzuci takim na szybko wyssanym pomysłem na sesje, nie dlatego że chce się podzielić swoim doświadczeniem i wizją, tylko dlatego, że za swoje wypociny dostanie najnowszy dodatek do "Cierpiących i Nagrobków". I to jest cała prawda. <br />I jeszcze jedno, masz prawo bronić pisma, a nie pouczać, że skoro "my" jesteśmy tacy inteligentni, powinniśmy zrobić własne pismo. Nie podałeś nawet jednego argumentu, dlaczego te pisma są (czy też raczej były) takie dobre i wspaniałe (Mim dawniej był :mrgreen:). A my mamy prawo nie kupować gniota, nawet jeśli zejdzie przy tworzeniu tego tworu całe stado pisarczyków. I wiekszość skorzystała z tego prawa. Efekt? Minuta ciszy dla tych, co zeszli smiercią naturalną... Takie są twarde prawa rynku :mrgreen:.

Kiaryn'Veil Duskryn
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

sob lip 19, 2003 12:35 am

Beamhit, ja siê z tob± w pe³ni zgadzam, lecz chcia³bym równie¿ przeprosiæ za jednego z mych graczy i MG Bathorisa. Widocznie niewystarczaj±co zasygnalizowa³ ironie w swych s³owach. Ta ca³a gadka o wydawaniu w³asnego pisma by³a typowym przyk³adem charakteru tego cz³owieka: chaotyczny, gdy nie ma nic do powiedzenia posuwa siê do ¶rednio ¶miesznych ¿artów, by wyj¶æ na "cynika drwiciela z inteligentów :razz: " (sorry, Bat, za d³ugo siê znamy, przyjacielu i czasem naprawdê przesadzasz :wink:). Ja te¿... z mym cynizmem wzglêdem cynizmu 8) Hej!

Abaddon__
Częsty bywalec
Częsty bywalec

sob lip 19, 2003 7:15 pm

Ja zadnego z w/w czasopism nie kupuje..Skupiam sie na grach RPG (glownie FF)..oraz ksiazkach Fantasy..Ale nie Tolkiena lub Sapkowskiego..Nie wiem czemu ale jakos mi nie podpasili..Wole mniej "znanych" tworcow..a czasopism nie kupuje gdyz podobnie jak ksiazki Tolkiena i Sapkowskiego..niue podpasiy mi..i aspekt materialny tez wchodzi w gre [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/laugh.gif[/img]

Molobo
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

śr lip 23, 2003 2:57 pm

No có¿-trzeba siê pogodziæ z faktami.Niektóre zachowania do¶æ ¿a³osne. <br />Przyk³ad : jest troje ludzi, którzy id± na przyjêcie prezesa swojej firmy -jeden ubiera siê w garnitur, drugi w zwyk³± koszulê i spodnie d¿insowe, ale trzeci idzie w skórzanych majtkach z æwiekami.O ile o ubiorze dwóch pierwszych mo¿na dyskutowaæ czy jest s³uszny czy te¿ nie, to trzeci zdecydowanie post±pi³ ¿le(obojêtnie co powie jaki¶ relatywistyczny postmodernistyczny mó¿d¿ek :wink: )

takisobieMG
Zespolony z forum
Zespolony z forum

czw lip 24, 2003 7:22 am

<!--QuoteBegin-Rene+-->
Rene pisze:
<!--QuoteEBegin-->No brawo! Widzê, ¿e ro¶nie nam nowa "elyta". Lepsza od innych ze wzglêdu na sw± nieelitarno¶æ. lol. Nowa grupa tych co to nie kupuj±, bo sami i tak s± lepsi. Tylko kiedy¶ by³o - bo¿e jacy Ci turlacze ¿a³o¶ni, a teraz bo¿e jacy Ci narracyjni ¿a³o¶ni. Gratuluje czarno-bia³ego pojêcia do ¿ycia.
<br />Jaka nowa elyta? Jacy nowi ci co nie kupuja? Zarowno Portal (kiedy jeszcze istnial) jak i Gwiezdny Pirat nie pasowaly mi poruszana tematykom jak i ogolna koncpcja pisma. To chyba normalne, ze nie bede tracil pieniedzy i kupowal pisma, ktore mi sie nie podoba, taksamo jak nie kupuje np. Nie, Przegladu, Niedzieli, CD- Action, Gazety Rycerskiej, Playboya i calej gamy innych tytulow i nie uwazam sie za nowom elite. <br /> <br />Cala roznica miedzy ,elytom" a turlaczami polega na tym, ze ,,elyta" wytworzyla jakoms tam swoja, mniej lub bardziej wzietom z ksiezyca ideologie, ktora nastepnie wcielila w rzycie (czego efekty mozemy ogladac do dzis). Natomiast wsrod turlaczy nie widze czegos takiego, to zwyczajne, zdroworozsadkowe podejscie, uciekanie od tego, co nam sie nie podoba.

Awatar użytkownika
Beamhit
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw lip 24, 2003 12:57 pm

Rene - nie chodzi o to, że narracyjni są żałośni, tylko o to, że cierpiący i zawodzący, a dodatkowo "słabi i chorzy bohaterowie", tarzający sie po ziemi w spazmach szaleństwa, i trzymający w domu czaszki kotów są żałośni. A że takie jednostki to zazwyczaj narracyjni, to już inna para kaloszy. <br /> <br />I dodane po chwili... <br />I jeszcze jedno, narracyjni wczesniej czy później przestają kupować pisma, bo sami lepiej wiedzą co i jak (zostaje jeakieś 20% wiernych czytelników). A turlacz nie kupi pisma narracyjnego, bo po co? Sam często kipi pomysłami, a w gazecie chce jakieś konkrety, a nie pseudo-psychologiczne wypociny.

Awatar użytkownika
Ysabell
Zespolony z forum
Zespolony z forum

ndz lip 27, 2003 3:06 am

Widzę, że jestem w sporej mniejszości, ale na prawdę staram się kupować obie te gazetki jak mam wystarczającą ilość pieniążków. Czasem z kimś do spółki. <br /> <br />Zawsze może coś ciekawego wpaść do głowy, a popiera się wydawnictwa niszowe. Nieprawdaż? <br />I oże dzięki temu wydadzą coś nowego... <br /> <br />No ale Portal upada, więc zostaje już tylko GP. I ankieta robi się nieaktualna, a sytuacja eRPeGowców w Polsce - smutna. <br /> <br />Ys.

Wasil__
Częsty bywalec
Częsty bywalec

czasopisama o rpg

pn sie 25, 2003 1:18 pm

czy macie kupujecie jakie¶ czasopisma zwi±zane z rpg czy maj± one w miare du¿o informacji czy s± drogie itp. (niewiem co siê znajduje w takich czasopismach ani nie znam nazw tych czasopism a chcia³bym co¶ zacz±æ kupowaæ zwi±zanego z rpg)

Haer
Wyróżniony
Wyróżniony

pn sie 25, 2003 1:23 pm

Wasil coz kupowac nie kupuje bo i tak juz niewiele tego zostalo na rynku a na angielskie czasopisama mnie zwyczajnie nie stac. Jesli jednak mialbym cos polecic to Dragon-za oprawe, ciekawe pomysly i czesto pojawiajacy sie material rozjasniajacy pewne problemy systemowe (mowa tu o dedekach).

Ikki
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pn sie 25, 2003 1:25 pm

Polecam Gwiezdnego Pirata (5 zeda), mieli zrobiæ dzia³ dla dnd, a ponadto publikuj± potwory do D&D

Phobos
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pn sie 25, 2003 2:27 pm

Od jakiego¶ czasu istnieje magazyn SFera. <br />Ciekawe nawet ale only fantysy a rpg chyba wspomniane dlatego ¿e z fantasy ma pokrewieñstwa. <br />ALe nowe przedmioty, pomys³y na przygode s± nawet ciekawe.

roscoe__
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

pn sie 25, 2003 3:06 pm

kupowa³bym gdybym wiedzia³ gdzie we wrocku mo¿na je dostaæ

Gloin
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

wt sie 26, 2003 8:50 pm

Ja kupuje je przez internet i to jak znajde

Gryzlock__
Częsty bywalec
Częsty bywalec

wt sie 26, 2003 9:03 pm

Mo¿e niezbyt na temat, bo tutaj mówimy o polskich czasopismach, ale czy znacie jaki¶ polski sklep internetowy sk±d mo¿na zamawiaæ "Dragony" albo/i "Dungeony"? <br />Albo jeszcze lepiej jaki¶ zwyk³y sklep w okolicach trójmiasta.

Nadiv__
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

wt sie 26, 2003 11:15 pm

Mo¿e niezbyt na temat, bo tutaj mówimy o polskich czasopismach, ale czy znacie jaki¶ polski sklep internetowy sk±d mo¿na zamawiaæ "Dragony" albo/i "Dungeony"?
<br />Spróbuj w Bardzie --> www.bard.pl

eric
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

czw wrz 18, 2003 4:26 pm

Kupowa³em MIM'a ale niestety upad³o mu sie. I tylko zastanawia mnie to czemu tam w sumie niczego o D&D?!

Anonim_1

czw wrz 18, 2003 9:27 pm

<!--QuoteBegin-eric+-->
eric pisze:
<!--QuoteEBegin-->Kupowałem MIM'a ale niestety upadło mu sie. I tylko zastanawia mnie to czemu tam w sumie niczego o D&D?!
<br />Może dlatego, że DnD wyszło, kiedy MiM już nie istniał? Dlatego, że o anglojęzycznej grze nie było sensu pisać? Dlatego, że MAG wolał promować swoje produkty?

Matis99
Zespolony z forum
Zespolony z forum

sob sie 14, 2004 12:48 pm

Podobno ma nastąpić reaktywacja śp. Gwiezdnego Pirata. Pozwolę sobie zacytować jedną z wypowiedzi Ignacego Trzewiczka (podkreślenie moje). <br /> <br />"NS i d20, bez zmian. Wylatuje Wiedźmin, bo po pierwsze jakoś MAG zawiesił plany wydania tej gry, a po drugie nie chcemy mieć nic wspólnego z tą firmą i nie będziemy pisali o jej grach." <br /> <br />To tyle apropo obiektywizu redakcji.

Awatar użytkownika
Bleddyn
Zespolony z forum
Zespolony z forum

sob sie 14, 2004 1:02 pm

Portal wydaje GP, więc ma prawo mieć swoje animozje z MAGiem. <br />Poza tym dwa systemy to chyba wystarczy jak na tak niwielką gazetkę. Choć przydałoby się coś jeszcze do Monasytru. <br /> <br />A i ma kosztować 5 zeta, więc chyba się skuszę :wink: .

Matis99
Zespolony z forum
Zespolony z forum

sob sie 14, 2004 7:48 pm

<!--QuoteBegin-Bleddyn+-->
Bleddyn pisze:
<!--QuoteEBegin-->Portal wydaje GP, więc ma prawo mieć swoje animozje z MAGiem. <br />
<br /> <br />Kupuje czasopismo, a nie fochy i prywatne wstręty Trzewika. I jeśli te animozje zaważają na obiektywiźmie i profesjonaliźmie Gwiezdnego Pirata, to bardzo źle świadczy o tym magazynie.

Awatar użytkownika
Erpegis
Zespolony z forum
Zespolony z forum

sob sie 28, 2004 8:24 pm

Z valkiriowej strony pirata można ściągnąć cały czwarty numer, oraz spis treści do szóstego.

Halgir Rumunem Zwany
Wyróżniony
Wyróżniony

pn sie 30, 2004 8:30 am

Mam prosbe - czy moglibyscie mi pokrotce wymienic obecne tytuly czasopism w jez. polskim dot. RPG? <br />(nie bylem w kraju od ponad roku :oops: )

Awatar użytkownika
szelest
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pn sie 30, 2004 10:00 am

<!--QuoteBegin-Halgir Rumunem Zwany+-->
Halgir Rumunem Zwany pisze:
<!--QuoteEBegin-->Mam prosbe - czy moglibyscie mi pokrotce wymienic obecne tytuly czasopism w jez. polskim dot. RPG? <br />(nie bylem w kraju od ponad roku  :oops: )
<br />Bardzo prosze: <br /> <br />Gwiezdny Pirat - o ile się ukaże... <br /> <br />:)

Awatar użytkownika
prEDOator
Wyróżniony
Wyróżniony

pn sie 30, 2004 10:31 am

Nie kupuję żadnego. Znacznie więcej wyniosę z tego forum, gdzie przedstawione jest zdanie z wielu punktów widzenia a niekiedy dysputy są o niebo ciekawsze od artykułów.