Zrodzony z fantastyki

Molobo
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pt lis 14, 2003 2:42 pm

Dawno temu na forum toczy³a siê o tym dyskusja.Doszli¶my do wniosku, ¿e nekromancer mo¿e jak najbardziej mieæ charakter dobry, wszystko bowiem zale¿y od tego jak interpetuje siê dobro i z³o, w koñcu mo¿e on argumentowaæ ¿e pozbawia ludzi ¿ycia, gdy¿ sprawia i przed³u¿a ono cierpienie charakterystyczne dla istot ¿yj±cych.

Duncan laird McLean
Wyróżniony
Wyróżniony

pt lis 14, 2003 2:58 pm

Byæ mo¿e niektórzy relatywi¶ci nadaj± dobru i z³u ró¿n± interpretacjê i uogólniaj± w ten sposób wnioski z dyskusji jednak nawet przyjmuj±c jak ja sta³e zasady moralne s± motywy umozliwiaj±ce dobrym postaciom specjalizowanie siê w sztuce nekromancji. <br />Problem pojawi³ siê dopiero w 3 ED z uznaniem wiekszo¶ci zaklêæ nekromantycznych jako z³ych. Czy zawsze s³usznie -jest to dyskusyjne. <br />****** <br />Do notki poni¿ej <br />Do zwolennika paladynów morduj±cych gobliñskie dzieci i samice :wink: <br />dyskutowali¶my na ten temat w w±tku http://dnd.pl/viewtopic.php?t=2284&start=420 wiêc nie mam zamiaru powtarzaæ argumentów <br />Je¿eli chcesz rozmawiaæ o sprawach ¶wiatopogl±dowych to w w±tku : http://dnd.pl/posting.php?mode=reply&t=4414 <br />Co do relatywizmu moralnego zalecam ju¿ powtórnie zapoznanie siê z definicj± relatywizmu : http://wiem.onet.pl/wiem/0024bc.html + odno¶niki oraz http://www.geocities.com/judaizm_humanisty...izm_Moralny.htm aby prawid³owo u¿ywaæ pojêæ filozoficznych a nie tworzyæ subiektywnych definicji <br />Dyskusja jest znana i bynajmniej wnioski z niej nie s± tak jednoznaczne jak twierdzisz

Molobo
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pt lis 14, 2003 3:52 pm

Byæ mo¿e niektórzy relatywi¶ci nadaj± dobru i z³u ró¿n± interpretacjê i uogólniaj± w ten sposób wnioski z dyskusji
<br />Dyskusja ta mia³a miejsce na d³ugo przed pojawieniem siê zwolennika relatywizmu moralnego na forum.I przyk³ady s± w niej konkretne.Dopiero niedawno pojawili siê relatywi¶ci uznaj±cy ¿e likwidacja goblinów jest z³em :wink: <br /> <br />Oto owa dyskusja : <br />http://www.dnd.pl/viewtopic.php?t=483

Matis99
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pt lis 14, 2003 6:02 pm

re Kiaryn: Nie chce mi się spierać o Jergala :) Jeśli biedak Ci nie odpowiada, wybierz Velsharoona, patrona nekromancji. Charakter neutralny zły, dozowlone charaktery dla kapłanów: praworządny neutralny, chaotyczny neutralny, neutralny zly. Domeny: Death, Evil, Magic, Undeath.

Kiaryn'Veil Duskryn
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pt lis 14, 2003 7:00 pm

Kap³ani Velsharoona moga byæ Praworz±dni Neutralni? How come, skoro ich bóg jest Neutralny Z³y... Zainteresowa³es mnie...

Madril
Stały bywalec
Stały bywalec

pt lis 14, 2003 7:22 pm

Kiaryn: Takie informacje s± podane w Faiths and Pantheons, Matis99 siê nie pomyli³. :evil: <br /> <br />http://www.wizards.com/dnd/article.asp?x=f...r/fx20020503ex4 - mo¿e to jeszcze pomo¿e, wypis czê¶ci informacji o Velsharoon'ie z F&P.

Kiaryn'Veil Duskryn
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pt lis 14, 2003 7:24 pm

Wcale nie twierdzê, ¿e Matis siê pomyli³... przyda³yby siê jednak jakie¶ szczegó³y i pomys³y na wyt³umaczenie czemu taki nekromanta, jak Zefirion (nawet po zmianie charakteru na PN) mia³by siê staæ wyznawc± Velsharoon, który raczej nie s³ynie z umi³owania piekna i porz±dku.

Kiaryn'Veil Duskryn
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

sob lis 15, 2003 1:12 am

Azuth nie jest takim z³ym pomys³em i my¶lê, ¿e na niego sie zdecydujê. Oto moje plany: <br /> <br />Zefirion (LN male half-elf Necromancer 3/Cleric 3/Mystic Theurge 6 of Azuth) <br /> <br />Co Wy na to? Czy taka kombinacja jest akceptowalna w ramach religii boga magów (pytanie kierujê g³ównie do naszych forumowych "teologów" 8) )?

Awatar użytkownika
Aragathor Roaringflame
Wyróżniony
Wyróżniony

sob lis 15, 2003 5:46 am

Nie widzę problemów przy takiej kombinacji. <br />Kapłani Azutha często multiklasują jako czarodzieje a Mystic theurge to PrC dosłownie do nich przycięta :wink: . <br /> <br />Jednak uważam że taka kombinacja z prawdziwym nekromantą niewiele ma już wspólnego. <br />Lepiej pozostać przy Velsharoonie.

Kiaryn'Veil Duskryn
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

sob lis 15, 2003 9:41 am

A co jest z³ego w nekromancie? Te¿ praktykuje magiê, a Azuth chyba nie jest uprzedzony do ¿adnej ze szkó³?

Awatar użytkownika
Aragathor Roaringflame
Wyróżniony
Wyróżniony

sob lis 15, 2003 11:49 am

Chodzi tutaj o specyfikę wiary w Azutha, specjalizuje się on raczej ogólnie w magii niż w nekromancji. <br />Mystic Theurge to PrC która nic z nekromancją nie ma wspólnego, służy bowiem połączeniu magii Arcane i Divine. <br />Mały cytacik czym zajmują się MT: <br />
Mystic theurges tend to be fascinated with magic in whatever form it takes. They're always on the hunt for powerful magic items and new arcane spells.
<br /> <br />Jeśli jednak tobie taka kombinacja odpowiada to nie ma problemu.

kivak
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pn lis 17, 2003 12:13 pm

W samej szkole Nekromancji istniej± dwa rodzaje czarów - jedne zwi±zane ze ¶mierci±, podnoszeniem umar³ych, zabijaniem itp.; a drugie zwi±zane ze strachem (instynktem), dusz±. <br />Moja kolezanka gra nekromantk±, która uwa¿a podnoszenie umar³ych za prymitywizm. Kap³anami gardzi za ich oddanie Bogom. Nie chce byæ zale¿na od nikogo. Zg³êbia tajemnice ¶mierci, by poznaæ ¿yciê i duszê. Z nekromancji najbardziej cieszy j± w³adza nad instynktem, zaszczepianie strachu w umys³ach zarówno istot rozumnych, jak i bezrozumnych potworów. Ulubione czary to scare, fear itd. Zna siê na leczeniu i zio³ach, w nastawianiu kosci i tradycyjnym leczeniu jest lepsza ni¿ dru¿ynowy kap³an. <br />Charakter PN. <br /> <br />BTW co do ciep³ego spojrzenia, "niepasuj±cego" do okre¶lonych zajêæ/zawodów. Mam kolegê, co ma mi³e, ciep³e spojrzenie. Z zawodu jest komornikiem. Jako¶ jego zajêcie nie pozbawi³o go tego spojrzenia. <br /> <br />co do charakteru praworz±dnego - jestem osob± praworz±dn±, je¿eli bêdzie wojna, bêdê jako ¿o³nierz zabija³. Czy w zwi±zku z tym wszyscy ¿o³nierze s± niepraworz±dni, bo szkoli sie ich do zabijania, które jest aktualnie karalne?

Matis99
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pn lis 17, 2003 12:43 pm

re Kiaryn: Właśnie coś wykombinowałem. Możesz zagrać kapłanem bez boga. Wtedy sam wybierasz dostępne dla Ciebie domeny i charakter. Zasady na to pozwalają. Będziesz służył np. idei ?mierci i Magii.

Kiaryn'Veil Duskryn
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pn lis 17, 2003 4:40 pm

Skoro tak to chyba skorzystam z tej opcji... aach... Czemu w Forgotten Realms nie ma kogo¶ takiego, jak Wee Jas z Greyhawka? :wink: Jednak jestem ciekaw, czy Zefirion sobie w ten sposób poradzi w swiecie, w którym posiadanie boga-patrona jest tak wa¿ne...

Molobo
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pn lis 17, 2003 5:35 pm

Do notki poni¿ej <br />Do zwolennika paladynów morduj±cych gobliñskie dzieci i samice
<br />Przede wszystkim w bardzo z³ym tonie i stylu jest odpowiadanie w ten sposób, nie daj±c drugiej osobie mo¿liwo¶ci odpowiedzi.Dziwiê siê, ¿e akurat robi to moderator, ale có¿ to nie pierwsze takie zachowanie z twojej strony.Polecam na przysz³o¶æ zapoznanie siê z netykiet±. <br /> <br />
Do zwolennika paladynów morduj±cych gobliñskie dzieci i samice
<br />Nie mo¿na nazwaæ mordem likwidacji kreacji z³ej magii, negatywnej energii.Mordowaæ mo¿na tylko w pe³ni ¶wiadome, inteligentne istoty.W niektórych ¶wiatach gobliny nimi s± w niektórych nie.Wiem ¿e trudno ci zaakceptowaæ i¿ nie wszyscy graj± w twoim ¶wiecie, ale taka jest smutna rzeczywisto¶æ. <br />
Je¿eli chcesz rozmawiaæ o sprawach ¶wiatopogl±dowych to w w±tku :http://dnd.pl/posting.php?mode=reply&t=4414
<br />Dlaczego wiêc ty tego nie czynisz, indoktrynuj±c innych na w±tkach temu nie przeznaczonych, poza tym jest to zwi±zane z tematem. <br /> <br />
Co do relatywizmu moralnego zalecam ju¿ powtórnie zapoznanie siê z definicj± relatywizmu : http://wiem.onet.pl/wiem/0024bc.html + odno¶niki oraz http://www.geocities.com/judaizm_humanisty...izm_Moralny.htm aby prawid³owo u¿ywaæ pojêæ filozoficznych a nie tworzyæ subiektywnych definicji
<br />Mi³o mi, ¿e mogê ciê o¶wieciæ.Poza sieci± s± inne ¿ród³a informacji i definicji(szokuj±ce nieprawda¿ ?).Mo¿esz na przyk³ad tak jak ja zacz±æ studia filozoficzne, mo¿e wtedy spojrzysz szerzej na ten temat. <br /> <br />
Dyskusja jest znana i bynajmniej wnioski z niej nie s± tak jednoznaczne jak twierdzisz
<br />Wnioski s± oczywiste dla ka¿dego, kto potrafi patrzeæ obiektywnie.

Kiaryn'Veil Duskryn
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pn lis 17, 2003 7:04 pm

No nie no... Ci znów zaczynaj± :wink: . Moderatorzy, na waszym miejscu pomy¶la³ bym powa¿nie nad skasowaniem notki powy¿ej, która nic nie wnosi do dyskusji o nekromancji lub idei postaci nekromanty. Moj± notkê proszê te¿ skasowaæ. Co do notki Duncana, która tak Molobo obruszy³a: Przynajmniej Duncan nadmieni³ w niej co¶ o nekromancji. Amen. <br /> <br />Dodane po pewnym czasie: Hmmm, widaæ kto¶ postanowi³ jednak nie i¶æ za m± sugesti±. Ja bym post±pi³ inaczej, ale trudno... Nothing personal, Molobo 8) .

kruk__
Stały bywalec
Stały bywalec

pn lis 17, 2003 8:33 pm

<!--QuoteBegin-Kiaryn'Veil Duskryn+-->
Kiaryn'Veil Duskryn pisze:
<!--QuoteEBegin-->Skoro tak to chyba skorzystam z tej opcji... aach... Czemu w Forgotten Realms nie ma kogo¶ takiego, jak Wee Jas z Greyhawka? :wink: Jednak jestem ciekaw, czy Zefirion sobie w ten sposób poradzi w swiecie, w którym posiadanie boga-patrona jest tak wa¿ne...
<br /> <br />w Forgotten Realms nie mo¿na wybraæ wariantu kap³ana bez patrona <br /> <br />pozdrawiam <br />kruk

Matis99
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pn lis 17, 2003 9:31 pm

re Kruk: Rzeczywiście, masz racje. Zupełnie o tym zapomniałem, gdyż rozdział o klasach podstawowych z FRCS czytałem bardzo dawno temu. Częściej zaś wertuje podręcznik gracza.

Raw__
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pn lis 17, 2003 10:25 pm

W Forgotten Relams jest ten problem, ¿e tutaj ¿adna postaæ nie ma mo¿liwo¶ci bycia bez patrona, bo czekaj± j± okropne konsekwencje ju¿ po¶miertnie (pomin±wszy wieczne katusze najbardziej doskwiera to, ¿e nie mo¿na byæ wskrzeszonym :wink: ). <br /> <br />Niemniej moim zdaniem Azuth wydaje siê odpowiedni dla tej postaci. Tym bardziej, ¿e nekromancja jest jej pasj±, ale raczej naukow±, nie za¶ koncepcj± filozoficzno-moraln±, jak± musi pod±¿aæ. Je¶li interesuje j± przede wszystkim zdobycie wiedzy i umiejêtno¶ci magicznych na tym polu, a nie wskrzeszenie armi trupków i podbój ¶wiata, to nie widzê najmniejszych problemów. Tym bardziej, ¿e charakter neutralny doskonale pasuje do tego bóstwa (je¶li sie nie mylê).

Kiaryn'Veil Duskryn
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

wt lis 18, 2003 12:31 am

Zatem zdecydowane... Azuth to chyba jest najlepsza alternatywa. Kto wie, mo¿e nawet stworzê tê "mroczniejsz±" niszê w ko¶ciele Patrona Magów... 8) Widzê oczyma wyobra¼ni ukryt± gdzie¶ w podziemiach katedry tajn± halê, w której kap³ani Pana Czarów zg³êbiaj± tajniki Czarnej Sztuki... Równowaga musi byæ utrzymana. Ka¿dy czar, nawet z³y jest krokiem w stronê rozwoju magii i kreatywno¶ci. Ha! Ju¿ sobie wyobra¿am Zefiriona jako NPC zasiadaj±cego w radzie kap³anów, witaj±cego cz³onków jakiej¶ dru¿yny PC, która zawita³a do ¶wi±tyni [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/ohmy.gif[/img] . Ma g³êboki, melodyjny g³os, ciep³e spojrzenie, lecz te¿ i czarne szaty sugeruj±ce jego rangê - Master of the Dark Arts :wink:. Ciekaw jestem, jak by tacy poszukiwacze przygód zareagowali, gdyby, wydawaæ sie mog³o, najmilszy i najm³odszy cz³onek rady (sk³adaj±cej siê w wiekszo¶ci ze zramola³ych sztywniackich ludzkich duchownych) okaza³ siê osob± wzbudzajac± w¶ród Wtajemniczonych najwiêkszy niepokój - okaza³ siê kim¶ budz±cym jednocze¶nie strach i respekt swym zaanga¿owaniem w najmroczniejsze aspekty Sztuki. :evil:

Duncan laird McLean
Wyróżniony
Wyróżniony

wt lis 18, 2003 12:57 am

Niedawna sesja w WFRP. Wchodzimy do niewielkiej swi±tyni Vereny. Kilka starych kap³anów i kap³anek oraz stosunkowo m³ody, przystojny kleryk w czystej i nawet prze³adowanej ozdobami szacie kap³añskiej woniej±cy drogimi pachnid³ami, bardzo uprzejmie witaj±cy druzynê i ofiarowuj±cy pomoc. <br /> <br />KRASNOLUD Co¶ mi za uprzejmy. Reszta tych pryków nic a ten obskakuje jak dziwka klienta w burdelu. <br />MAG I pachnie az w nosie wierci. Mo¿e musi ukryæ zapach <br />?OWCA CZAROWNIC : To musi byæ nekromanta... <br /> <br /> Moja odpowied¼ [b] Molobo w w±tku : http://dnd.pl/viewtopic.php?t=4414

Kiaryn'Veil Duskryn
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

wt lis 18, 2003 1:18 am

Haha. To sie zabawnie pokry³o! Widaæ mój kap³añski nekromanta nie jest taki wyj±tkowy :wink:. Jaki¶ tam widaæ archetyp tego typu istnieje... Chocia¿ musze dodaæ, ¿e uprzejmo¶æ Zefiriona wynika³aby raczej z dobrego wychowania, a nie dwulicowo¶ci 8) . On NAPRAWDê by chcia³ pomóc. Ju¿ w takim przypadku tego rodzaju kombinacja jest chyba do¶æ niekonwencjonalna.

Kiaryn'Veil Duskryn
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

sob gru 06, 2003 2:55 pm

No i sta³o sie... Zefirion przej±³ charakter Praworz±dny Neutralny i wszed³ w szeregi kap³anów ko¶cio³a Azutha. Pochodzi z miasta Mulmaster. Pytanie: Czy w Mulmaster nekromancja jest dozwolona? Czy s± tam jakies wiêksze o¶rodki wyznawców Azutha? Chodzi mi o to, by moja postaæ ze swoim Praworz±dnym Neutralnym charakterem mog³a spokojnie i bez konliktów z prawem praktykowaæ Czarn± Magiê i zarazem byæ cz³onkiem ko¶cio³a Pana Magów.

Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony

sob gru 06, 2003 3:52 pm

Z jednej strony wybra³e¶ dobre miejsce, ale z drugiej strony do¶æ ograniczaj±ce: <br />1. Jest tam ¶wi±tynia Azutha. G³ówny kap³an ma charakter PN. Ma na imiê Ghondeimer Hazathal. Na edycjê 3.5 sugeruje mu nastêpuj±ce poziomy: cleric 4/wizard 4/mystic theurge 10 (w 2E mia³ 11 poziom maga i kap³ana; poziom wy¿szy ze wzglêdu na "dawno¶æ" rozpiski). <br />2. ?wi±tynia podlega Bractwu P³aszczy z Mulmaster. <br />3. P³aszcze to odpowiednik wojennych magów z Cormyru - s³u¿± w³adcy. <br />4. Inni magowie (poza "doradcami" ma³¿onki z Thayu :evil: ) nie maj± prawa uprawiaæ Sztuki w Mulmaster - pod kar± tortur i/lub ¶mierci. <br />5. Nekromancja nie jest tam zakazana, a nawet do¶æ czêsto wykorzystywana.

Kiaryn'Veil Duskryn
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

sob gru 06, 2003 4:28 pm

Ograniczaj±ce? Wychodzi na to, ze ca³kiem przypadkiem mój wybór by³ wrêcz idealny!!! Wprost nie mogê uwierzyæ. Co do P³aszczy z Mulmaster to czyta³em o nich jeszcze przed stworzeniem Zefiriona i postanowi³em nawet, ¿e dla podniesienia presti¿u jego rodziny kupieckiej przy³±czy siê on do tej organizacji czarodziei... Wow! No proszê... Jak naturalnie wysz³o 8) .

Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony

sob gru 06, 2003 5:24 pm

Przez "ograniczaj±ce" mia³em na my¶li podleg³o¶æ P³aszczom - nie ka¿dy lubi mieæ zwi±zane rêcê w pewnych sytuacjach. Je¶li nie stanowi to dla Ciebie problemu, to tym lepiej :mrgreen: .