Zrodzony z fantastyki

 
wild_beast
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 320
Rejestracja: śr cze 04, 2003 11:44 am

śr lis 26, 2003 8:06 am

Popieram Sonego i inych za Demilicz'em( nie liszem). Nazwa ogólnie przyjêta, a co do skoj±rzeñ z demonem radzê przejrzeæ Ksiêge Potworów. Tam masz ich a¿ nad to.:wink: <br /> <br />Prawdziwy Liczmistrz to matematyk, a nie jaki¶ tam nie umar³y.:wink:
 
Ais Seveu
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 223
Rejestracja: pn lip 14, 2003 11:21 pm

śr lis 26, 2003 8:45 pm

Demilicz. Demigod jako "pó³bóg" by³ logiczny. BTW, czy kto¶ mo¿e mi wyt³umaczyæ, sk±d przy tym liczu wzi±³ siê w ogóle przedrostek "demi"?
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

śr lis 26, 2003 9:49 pm

<!--QuoteBegin-Ais Seveu+-->
Ais Seveu pisze:
<!--QuoteEBegin-->Demilicz. Demigod jako "pó³bóg" by³ logiczny. BTW, czy kto¶ mo¿e mi wyt³umaczyæ, sk±d przy tym liczu wzi±³ siê w ogóle przedrostek "demi"?
<br />Nawi±zywa³em do tego w tym temacie: <br /> <br /><!--QuoteBegin-Darklord+-->
Darklord pisze:
<!--QuoteEBegin-->[...]mo¿e warto wzi±æ pod uwagê jedn± z wersji przek³adu demi - to some degree; part; partly? Mog³oby nam powstaæ na przyk³ad co¶ w stylu "fragment licza", co praktycznie odpowiada prawdzie :roll: .
 
Ais Seveu
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 223
Rejestracja: pn lip 14, 2003 11:21 pm

śr lis 26, 2003 10:02 pm

<!--QuoteBegin-Darklord+-->
Darklord pisze:
<!--QuoteEBegin-->Nawi±zywa³em do tego w tym temacie: <br /> <br /><!--QuoteBegin-Darklord+-->
Darklord pisze:
<!--QuoteEBegin-->[...]mo¿e warto wzi±æ pod uwagê jedn± z wersji przek³adu demi - to some degree; part; partly? Mog³oby nam powstaæ na przyk³ad co¶ w stylu "fragment licza", co praktycznie odpowiada prawdzie :roll: .
<br />Fakt :oops: . Ale nadal nie widzê sensu w tej nazwie :wink:. No bo jak mo¿na nazwaæ "kawa³ek licza" co¶, co jest zasadniczo rzecz bior±c inn±, do tego potê¿niejsz± od w/w licza istot±? Ciekawe, czy w oryginale te¿ mieli jakie¶ problemy z nazw±... <br /> <br /> <br />PS. Czemu mnie wylogowuje po minucie..? <!--coloro:blue--><span style="color:blue"><!--/coloro-->Czêsto to wina "cookies". - Darklord<!--colorc--></span><!--/colorc-->
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

śr lis 26, 2003 10:20 pm

<!--QuoteBegin-Ais Seveu+-->
Ais Seveu pisze:
<!--QuoteEBegin-->[...]Ciekawe, czy w oryginale te¿ mieli jakie¶ problemy z nazw±...
<br />Ju¿ cytuje drugoedycjny podrêcznik: <br /> <br /><!--QuoteBegin-Monstrous Manual+ strona 223-->
Monstrous Manual pisze:
<!--QuoteEBegin-->The demilich is not, as the name implies, a weaker form of the lich. Rather, it is the stage into which a lich will eventually evolve[...]
 
Pedro Alvarez
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 753
Rejestracja: pn gru 16, 2002 6:19 pm

śr lis 26, 2003 11:06 pm

Jak wyja¶ni³ Darklord nazwa Demilich jest myl±ca. Je¶li jednak sami Wizardzi tak± nazwê wykoncypowali to nie widze nic z³ego w równie myl±cym przek³adzie jami by³by Demilisz*. Id±c natomiast tropem definicji s³owa Demi nie przychodzi mi nic sensownego do g³owy. "Kawa³ek Licza" jest zdecydowanie nie na miejscu, bo o ile wiem noga nie mo¿e byæ demilichem :). Mo¿na te¿ skleciæ zupe³nie now± nazwê jak np. Prastary Lisz, skoro jest to forma, w któr± w koñcu (nie¶miertelny) lisz wyewoluuje. <br /> <br />*- ja upieram siê przy formie "lisz", ot po prostu lepiej brzmi IMHO.
 
Awatar użytkownika
Sony
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2660
Rejestracja: śr cze 23, 2004 9:21 am

czw lis 27, 2003 7:15 am

Czemu niektórzy upierają się przy końcówce SZ ? Przecierz to SZ na końcu się nawet ciężko wymawia, w końcu jak mamy tłumaczyć to zróbmy to tak aby nam było wygodnie. Demilich - Demilicz. Po co udziwniać ? Zwłaszcza że nazwa LICZ już funkcjonuje w RPG i jest jednoznacznie kojarzona. Przykład to Młotkowy "Powrót LICZMISTRZA" nie wsadzili tam SZ. Natomiast dlaczego DEMI ? Wg mnie chodzi o to że DEMILICZ to kawałek zwykłego LICZA stąd DEMI.
 
Awatar użytkownika
AdamWaskiewicz
Szef działu
Szef działu
Posty: 6448
Rejestracja: śr lut 05, 2003 1:06 pm

czw lis 27, 2003 9:06 am

Jak do¶æ jednoznacznie wynika z zacytowanego przez Darklorda fragmentu Monstrous Manuala: <br /><!--QuoteBegin-Monstrous Manual+ strona 223-->
Monstrous Manual pisze:
<!--QuoteEBegin--> <br />The demilich is not, as the name implies, a weaker form of the lich. Rather, it is the stage into which a lich will eventually evolve[...]
<br /> <br /> W jêzyku angielskim nazwa tego stworzenia pozornie wskazywa³aby na jak±¶ s³absz±, czy mniej potê¿n± formê licza (bardzo myl±ca nazwa, i postacie / gracze nie znaj±cy natury tego stworzenia mogliby mocno siê zdziwiæ, przekonawszy siê, ¿e "zwyk³e" licze przerasta ono potêg±). Id±c tym torem unika³bym zdecydowanie wszelkich form sugeruj±cych "wy¿sz±" czy potê¿niejsz± odmianê licza, jako ewidentnie przeciwne zamierzeniom twórców anglojêzycznej wersji systemu (jak np. Prastary Licz / Lisz sugerowany przez Pedro Alvareza). <br /> <br /> Demilicz / demilisz jest ¶rednim pomys³em, raczej t³umaczy³bym nazwy (przynajmniej w miarê mo¿liwo¶ci), a nie tylko spolszcza³ ich brzmienie. <br /> <br /> Pó³licz (chyba najlepsze, choæby poprzez analogiê do pó³boga), Pseudolicz, albo co¶ w tym stylu. <br /> <br /> A co do samego Licha to w pe³ni zgadzam siê z opini±, ¿e nale¿y t³umaczyæ to jako Licz, a nie Lisz - po pierwsze jest to forma bli¿sza fonetycznej wymowie, po drugie - zosta³a ju¿ przyjêta przez t³umaczy innych systemów wydanych w naszym kraju (Warhammer, AD&D), i jako taka wesz³a chyba na sta³e do ¶wiadomo¶ci i s³ownika erpegowców. <br /> <br /> Na marginesie dodam, ¿e w Kryszta³ach Czasu nieumar³y mag (potwór, nie postaæ) jako ¿ywo przypominaj±cy Licza zwany by³ Czarnotrupem. <br /> <br /> Pozdrawiam, <br /> Adam
 
Awatar użytkownika
Sony
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2660
Rejestracja: śr cze 23, 2004 9:21 am

czw lis 27, 2003 1:34 pm

Tyle że półbóg to słabsza wersja boga, a demilich nie jest słabszą wesją licza. Określenie półlicz odrazu kojaży się ze sładszą wersją licza. <br />Moja propozycja jak nie DEMILICZ to może NADLICZ lub LICZMISTRZ :mrgreen: PSEUDOLICZ nie bardzo pasuje bo kojaży się z czymś co jest podobne a nie jest liczem (PSEUDODRAGON) Zostawił bym DEMILICZA lub NADLICZA.
 
Duncan laird McLean
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 814
Rejestracja: czw wrz 04, 2003 9:26 am

czw lis 27, 2003 1:39 pm

Moce demi-licha s± o wiele wiêksze niz zwyklego licha. NADLICZ kojarzy mi siê raczej z czym¶ stoj±cym wy¿ej w hierarchii. Jak juz nie podoba siê DEMILICH to mo¿e SUPERLICH :?: :wink:
 
ment__
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 26
Rejestracja: śr lis 26, 2003 10:08 am

czw lis 27, 2003 3:49 pm

A mo¿e jest tak, ¿e demilich jest nazw± przewrotn±? Mo¿e chodzi o to, ¿e jest to w po³owie licz, ale nie ma w nazwie nic, co wskazywa³oby czym jest ta istota w drugiej po³owie, co niedo¶wiadczonych poszukiwaczy przygód ma myliæ. Ka¿dy z góry zak³ada, i¿ w nazwach z cz±stk± "pó³" (tudzie¿ "demi") to co wystêpuje po tej cz±stce jest odniesieniem do potê¿niejszej po³owy istoty, a równie dobrze mo¿e chodziæ o t± s³absz± (jak np. w nazwie demilich).
 
Ais Seveu
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 223
Rejestracja: pn lip 14, 2003 11:21 pm

czw lis 27, 2003 4:32 pm

<!--QuoteBegin-ment+-->
ment pisze:
<!--QuoteEBegin-->A mo¿e jest tak, ¿e demilich jest nazw± przewrotn±? Mo¿e chodzi o to, ¿e jest to w po³owie licz, ale nie ma w nazwie nic, co wskazywa³oby czym jest ta istota w drugiej po³owie, co niedo¶wiadczonych poszukiwaczy przygód ma myliæ. Ka¿dy z góry zak³ada, i¿ w nazwach z cz±stk± "pó³" (tudzie¿ "demi") to co wystêpuje po tej cz±stce jest odniesieniem do potê¿niejszej po³owy istoty, a równie dobrze mo¿e chodziæ o t± s³absz± (jak np. w nazwie demilich).
<br /> <br />A co jest w demilich'u t± potê¿niejsz± "po³ow±"? :roll:
 
ment__
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 26
Rejestracja: śr lis 26, 2003 10:08 am

czw lis 27, 2003 9:26 pm

Trudno powiedzieæ co jest t± potê¿niejsz± istot±, prawdopodobnie jaka¶ potê¿na istota magicznej natury. Jej poznanie (tzn. istoty tej istoty ;] ) le¿y, jak s±dzê, poza mo¿liwo¶ciami ¶miertelników. Nie zag³êbiam siê w to, gdy¿ nie mam pojêcia co mog³oby to byæ, ale takie odbieranie nazwy demilich,a co za tym idzie - bezproblemowe t³umaczenie jej na pó³licza (nie lisza, nie nie nie!!!), wydaje mi siê wtedy logiczne i wygodne.
 
Awatar użytkownika
AdamWaskiewicz
Szef działu
Szef działu
Posty: 6448
Rejestracja: śr lut 05, 2003 1:06 pm

czw lis 27, 2003 10:58 pm

<!--QuoteBegin-Sony+-->
Sony pisze:
<!--QuoteEBegin-->Tyle ¿e pó³bóg to s³absza wersja boga, a demilich nie jest s³absz± wesj± licza. Okre¶lenie pó³licz odrazu koja¿y siê ze s³adsz± wersj± licza.  <br />Moja propozycja jak nie DEMILICZ to mo¿e NADLICZ lub LICZMISTRZ  :D PSEUDOLICZ nie bardzo pasuje bo koja¿y siê z czym¶ co jest podobne a nie jest liczem (PSEUDODRAGON) Zostawi³ bym DEMILICZA lub NADLICZA.
<br /> <br /> O ile dobrze zrozumia³em cytat podany przez Darklorda w anglojêzycznej wersji napisano wyra¼nie, ¿e nazwa "demilich" sugeruje (jakkolwiek przewrotnie) s³absz±, a nie silniejsz± wersjê licza - st±d "nadlicz" i "superlicz" by³yby dok³adnym odwróceniem znaczeniowym oryginalnej wersji - rzecz przy t³umaczeniu niedopuszczalna. <br /> <br /> Pozdrawiam, <br /> Adam
 
Awatar użytkownika
Erpegis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1095
Rejestracja: sob cze 28, 2003 9:18 am

pt lis 28, 2003 9:13 am

Może warto zasięgnąć porady autora tej nazwy? Albo kogoś, kto nad podobną nazwą pracował? Bo widzę, że nawet nie jest jasne, co oznacza "Demilich"...
 
Awatar użytkownika
Sony
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2660
Rejestracja: śr cze 23, 2004 9:21 am

pt lis 28, 2003 10:50 am

Wobec tego należy zostawić DEMILICZ, jak to stwierdził znajomy fachowiec od Języka Polskiego : "Ciężkie do przetłumaczenia nazwy można spolszczyć częściowo istotny przedrostek demi- pozostawiamy bez zmian zwłaszcza że jest to słowo występujące w języku polskim, skoro zaś w Waszym środowisku LICH jest przyjęty jako LICZ to po co wymyślać Zaś DEMI- odnosi się nie do mocy ale do faktu że istota ta jest fragmentem innej. Najwierniejsze tłumaczenie PÓ?LICZ nie jest dobre bo sugeruje niszszy stopień w hierarchi co jest nie prawdą. Prawidłowo powinno brzmieć NADLICZ. Ale zapożyczona nazwa DEMILICZ jest prawidłowa. W mowie potocznej, w mowie klasycznej nie. Wy nie jesteście literatami, więc DEMILICZ. Końcówka SZ jest błędna, w tłumaczeniu wyrazów powinno się dążyć do ułatwiania wymowy. Kolejny argument to fakt istnienia wyrazu LICZ." To fragment Naszej dyskusji, całość to generalnie kompleksowa analiza Słowa Demilich połączona z jego rozbiorem. Fajnie było tyle że kumpel ma doktorat z "Polaka" a ja jestem inżynierkiem mającym kiepskie noty z języka P. :mrgreen: połowy nie zrorumiałem z tego co mówił. [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/laugh.gif[/img] DEMILICZ lub NADLICZ ja tam wolę DEMILICZ ładniej brzmi
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

ndz lis 30, 2003 6:14 pm

Owszem. Słowo licz istnieje w języku polskim, ale nie znaczy tego samego. Osobiście zacząłem używać formy lisz od kiedy słowo licz zaczęło wywoływać pewne skojarzenia (klasa matematyczna) i psuć klimat na sesji
 
Mróz Czarodziej
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 43
Rejestracja: sob sie 16, 2003 1:31 pm

ndz lis 30, 2003 6:49 pm

Mam z grubsza to samo odczucie co Suldarr'essalar. Owszem przedrostek demi- jak najbardziej uwa¿am za najlepszy, jednak licz mo¿e wywo³ywaæ pewne nieporz±dane skojarzenia. Sam kiedy po raz pierwszy us³ysza³em o "Powrocie liczmistrza" by³em przekonany ¿e to jaki¶ humorystyczny epizod na 1-2 sesje, bo w³a¶nie z liczeniem mi sie skojarzy³o... Dlatego preferujê lisza. No i IMO po prostu lepiej brzmi.
 
Awatar użytkownika
Erpegis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1095
Rejestracja: sob cze 28, 2003 9:18 am

ndz lis 30, 2003 8:09 pm

Podsumowując: <br /> <br />- Półlicz <br />- Demilicz (najbardziej chyba popularna) <br />- Wyższy licz <br />- Nadlicz <br />- Nibylicz <br /> <br />Lisz/licz to chyba temat na inna dyskusję :) <br /> <br />I komentarz słownikowy: <br />lich <br /> <br />Lich (l[i^]ch), n. [AS. l[=i]c body. See Like, a.] A dead body; a corpse. [Obs.] <br /> <br />Lich fowl (Zo["o]l.), the European goatsucker; -- called also lich owl. <br /> <br />Lich gate, a covered gate through which the corpse was carried to the church or burial place, and where the bier was placed to await the clergyman; a corpse gate. [Prov. Eng.] --Halliwell. <br /> <br />Lich wake, the wake, or watching, held over a corpse before burial. [Prov Eng.] --Chaucer. <br /> <br />Lich wall, the wall of a churchyard or burying ground. <br /> <br />Lich way, the path by which the dead are carried to the grave. [Prov. Eng.]
 
Awatar użytkownika
Sony
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2660
Rejestracja: śr cze 23, 2004 9:21 am

pn gru 01, 2003 12:39 pm

To że u Was się źle kojażyło to nie znaczy że u innych też. A Licz zawsze oznacza potężnego nieumarłego, w zależności od systemu różniącego się detalami. Demilicz to lepsza wersja licza - mniejsza (kompaktowa) i bardzeja zabójcza. Mi lisz kojaży się z liszajami lub z lisem, (lisz lis), nie z jednym z potężniejszych martwiaków. Zaś DEMILICZ ładnie brzmi, ładnie sią wymawia, kojaży się z liczem, grający po angielsku będą mieli łatwiej. Sam jestem zwolennikiem jak najmniejszego udziwniania nazw. To sz na końcu zabija - to się nawet źle wymawia.
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

pn gru 01, 2003 1:37 pm

<!--QuoteBegin-Sony+-->
Sony pisze:
<!--QuoteEBegin-->To że u Was się źle kojażyło to nie znaczy że u innych też.
Oczywiście. Są to tylko moje (i mojej drużyny) subiektywne odczucia <br /><!--QuoteBegin-sony+-->
sony pisze:
<!--QuoteEBegin-->... Mi lisz kojaży się z liszajami lub z lisem, (lisz lis), nie z jednym z potężniejszych martwiaków.
<br />Tobie z lisem mi z liczeniem całek, równań macierzowych...... <br />Pozwól, że zacytuję Cię w odpowiedzi na to Twoje stwierdzenie <!--QuoteBegin-Sony+-->
Sony pisze:
<!--QuoteEBegin-->To że u Was się źle kojażyło to nie znaczy że u innych też.
<br /> <br /><!--QuoteBegin-Sony+-->
Sony pisze:
<!--QuoteEBegin--> <br />Zaś DEMILICZ ładnie brzmi, ładnie sią wymawia, kojaży się z liczem, grający po angielsku będą mieli łatwiej. Sam jestem zwolennikiem jak najmniejszego udziwniania nazw. To sz na końcu zabija - to się nawet źle wymawia.
A nie można by tak napisać: <br />W nagłówku: Demilicz/Demilisz <br />A w opisie: Demilicz (zwany także Demilisz)... <br /> <br />Doprawdy, przy wszystkich „inwencjach własnych” podejmowanych przez tłumaczy (czyli, wszystko to co jest w podręcznikach polskich, a nie ma w angielskich) wydaje mi się, że takie wtrącenie nikomu nie będzie przeszkadzało. Każdy będzie wypowiadać nazwę tego potwora jak mu będzie wygodnie (co będzie chyba najlepszym rozwiązaniem). <br />Najgorsze co może być, to spolszczenie jakiemu zostały poddane dwie rasy: Githyanki i Githzerai. Nie starajmy się wprowadzać nowych tworów. <br /> <br />A co do wymowy, to kwestia przyzwyczajenia, nic więcej :wink:
 
Riklaunim Do'Urden
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 311
Rejestracja: sob gru 14, 2002 8:06 pm

pn gru 01, 2003 3:09 pm

Demilisz - prosto i p³ynnie :)
 
Bjorn Westlander
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 686
Rejestracja: sob lis 29, 2003 2:11 pm

pn gru 01, 2003 6:47 pm

Demilicz ma byæ. <br />A poza tym: kto prze³o¿y³ Sorcerera na Zaklinacza?! W jakim¶ angielskim dodatku widzia³em klasê postaci zw±c± siê "Enchanter" - I CO TERAZ?!
 
Awatar użytkownika
Erpegis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1095
Rejestracja: sob cze 28, 2003 9:18 am

wt gru 02, 2003 8:15 am

Grrrr.... Trzymajcie się tematu. Nie chodzi o to, czy ma być Licz czy Lisz, bo to już zostało rozwiązane.
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

czw gru 04, 2003 11:19 pm

Szczerze powiedziawszy nie miałem czasu przejrzeć tego tematu w całości, ale wnioskując z ostatnich stron debata jeszcze trwała. EOT. <br />Proponuję zatem (niezbyt oryginalnie, ale nie to się tu liczy [apropos skojarzeń]) nazwę demilisz/demilicz z kilku powodów: <br />1. Nie możemy dojść do tego, co autor miał na myśli tworząc taką nazwę (ja osobiście przychylam się do wersji części lisza, fragmentu ciała, ale.... :roll: ) <br />2. Część z nas (i o tym nie zapominajmy) wychowała się na Baldurach (i innych cRPG) i od niego zaczynała przygody z RPG. Dla tych ludzi wymyślanie nazw w stylu szabrownicy mija się z celem (skoro wszyscy znają tę rasę pod nazwą diablę(ta)) <br />3. Nazwa ta przewijała się przez kilka podręczników (w tym chyba drugoedycyjny MM) <br />4. Jak wspomniał Sony: Pomaga to graczom anglojęzycznym. <br /> <br />A na koniec mam pytanie: Czy te rozważania będą brane pod uwagę przez ISę, czy jest to tylko taka rozmowa czysto teoretyczna (jakby z pierwszej notki w temacie nie wynika nic)?
 
Haer
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 5081
Rejestracja: ndz paź 17, 2004 4:30 pm

ndz sty 25, 2004 11:15 am

Heh oczywi¶cie znowu zignorowano nasze uwagi i ISA stworzy³a pó³lisza w Powrocie Arcymagów...mam nadziejê ¿e nie zrobi± tego po raz drugi w Epic Level hadbooku bo strasznie to wygl±da³o.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości