Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Herr Bata
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 727
Rejestracja: pt kwie 09, 2004 9:01 pm

Kościuszko czy Podręcznik Gracza? Czyli pytanie o kosę.

ndz maja 09, 2004 1:58 pm

Jak wiadomo, kosa jest dużą bronią zadającą 2k4 obrażeń z krytykiem 20/x4. Na stronie 100 w Podręczniku gracza mamy rysunek tej kosy. Wygląda jak zwyczajne narzędzie rolnicze o grubszym i bardziej wygiętym drzewcu. <br />Natomiast w czasie powstania kościuszkowskiego chłopi używali kos z ostrzami osadzonymi na sztorc - a więc była to zupełnie inna broń niż ta opisana w PG (PHB). Czy są gdzieś rozpisane statystyki takiej broni? Jeśli tak, proszę o podanie. Tutaj zamieszczam statystyki swojego pomysłu - proszę o sugestie i opinie. <br /> <br />Rozmiar duży, obrażenia 1k8, 20/x4, broń zasięgowa (3 m); można używać do przewracania, +2 do tych testów przy ściąganiu jeźdżca z konia, używając akcji gotowości, można ją przygotować przeciw szarży i zadać podwójne obrażenia.
 
Awatar użytkownika
Erlebrion
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 357
Rejestracja: ndz gru 21, 2003 6:29 pm

sob maja 15, 2004 8:32 pm

Moim skromnym zdaniem jest wporządku... Pod warunkiem, że będzie to broń egzotyczna. <br />Trzeba jeszcze pomyśleć jakie zadaje obrażenia (sieczne, czy kłute).
 
Awatar użytkownika
Herr Bata
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 727
Rejestracja: pt kwie 09, 2004 9:01 pm

sob maja 15, 2004 8:38 pm

Zarówno sieczne, jak i kłute. <br />Pod względem rodzaju broni... cóż, wydaje mi się, że (biorąc pod uwagę realia hist.) powinna to być broń prosta. Ale można uznać, że podekscytowani chłopi masowo zaczęli brać atut Biegłość w broni egzotycznej.
 
Bjorn Westlander
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 686
Rejestracja: sob lis 29, 2003 2:11 pm

sob maja 15, 2004 8:46 pm

Meinherr Bata, czy nie uznaæ "kosy na sztorc" za odmianê glewi lub gizarmy?
 
Ziemniak0r
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 327
Rejestracja: śr lis 05, 2003 4:28 pm

sob maja 15, 2004 10:26 pm

Albo naginaty tudzie¿ halabardy. 1k10, broñ prosta, krytyk proponuje wzi±¶æ z glewii.
 
Awatar użytkownika
Herr Bata
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 727
Rejestracja: pt kwie 09, 2004 9:01 pm

ndz maja 16, 2004 8:15 am

Meinherr Bata, czy nie uznać "kosy na sztorc" za odmianę glewi lub gizarmy?
<br />
Albo naginaty tudzież halabardy. 1k10, broń prosta, krytyk proponuje wziąść z glewii.
<br />Glewie, gizarmy i halabardy przedstawione w PG (PHB) mają krótkie, szerokie ostrza i długie drzewce. Kosy na sztorc mają krótsze drzewce i dłuższe, lekko zagięte, wąskie ostrza. Ze względu na to penetrujące, zakrzywione ostrze skłaniam się ku krytykowi x4 (jak np. nadziak). Ponieważ mnożnik krytyczny większy od x3 zmniejsza obrażenia o 1 kość, powinno być 1k8. Zasięg - wiadomo, mimo wszystko, jest długa. Premia do ściągania jeźdźca - kosynierzy mieli w zwyczaju chlastać szarżującą kawalerię po nogach (końskich, rzecz jasna), przez co jeźdźcy zwykle całowali pobożnie matkę ziemię. Ponieważ trudno taki manewr odwzorować w D&D inaczej niż zwykłe zdawanie obrażeń koniowi, postanowiłem dać tę premię (mimo wszystko, takim lekko zakrzywionym ostrzem można ściągać z konia). Z uwagi na to, że broń jest tak potężna (przeciwnicy kosynierów byli wstrząśnięci zabójczą skutecznością zwykłego, lekko zmodyfikowanego narzędzia rolniczego), jednak powinna to być broń egzotyczna. Plebejusz na 3 poziomie może wziąć ten atut bez problemu. Podsumowując, kosa na sztorc tak różni się od przedstawionych przez was broni, że musi mieć inne statystyki. Ponawiam pytanie: czy ktoś zna może inną oficjalną rozpiskę tej broni? Czy takowa istnieje?
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

ndz maja 16, 2004 12:05 pm

Herr Bato: najprawdopodobniej taka broń nie istnieje jako oficjalna - co oznacza, że trzeba ją jasno i zrozumiale rozpisać w tym miejscu. Co do ewentualnych podobieństw do innych broni - sugeruję naginatę, czyli, jakby nie patrzył, coś w rodzaju katany osadzonej na drzewcu. Najlepsze statystyki byłyby jednak takie: broń drzewcowa (zasięgowa - 3 m), 1k8 kłujących i ciętych obrażeń, krytyk 20/x4, możliwość przewracania (normalne obrażenia + test przewracania) i ustawienia broni przeciw szarży w celu uzyskania więkzych obrażeń. Broń duża, egzotyczna. Można ją wykonać ze zwykłej kosy (przestawiając ostrze), choć powoduje to karę -1 do testu ataku i obrażeń w stosunku do zwykłej kosy bojowej (taka nazwa jest chyba odpowienia). Waga - jak zwykła kosa, cena - taka sama. Czy warto dodać/zmienić coś jeszcze?
 
Awatar użytkownika
Herr Bata
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 727
Rejestracja: pt kwie 09, 2004 9:01 pm

ndz maja 16, 2004 2:48 pm

Najlepsze statystyki byłyby jednak takie: broń drzewcowa (zasięgowa - 3 m), 1k8 kłujących i ciętych obrażeń, krytyk 20/x4, możliwość przewracania (normalne obrażenia + test przewracania) i ustawienia broni przeciw szarży w celu uzyskania więkzych obrażeń. Broń duża, egzotyczna.
<br />Czyli dokładnie tak, jak napisałem. <br />
możliwość przewracania (normalne obrażenia + test przewracania)
<br />O ile wiem, takiej możliwości nie ma żadna inna broń. Nie przesadzajmy. <br />
Można ją wykonać ze zwykłej kosy (przestawiając ostrze), choć powoduje to karę -1 do testu ataku i obrażeń
<br />Dobry pomysł. <br />
Czy warto dodać/zmienić coś jeszcze?
<br />Sądzę, że to już wszystko. Chyba, że ktoś inny ma jeszcze jakieś sugestie.
 
Pedro Alvarez
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 753
Rejestracja: pn gru 16, 2002 6:19 pm

ndz maja 16, 2004 4:55 pm

<!--QuoteBegin-Herr Bata+-->
Herr Bata pisze:
<!--QuoteEBegin--> <br />O ile wiem, takiej mo¿liwo¶ci nie ma ¿adna inna broñ. Nie przesadzajmy. <br />
<br /> <br />Jak to nie ma? "Trip attack" pojawia siê w wielu broniach, w PHB na przyk³ad mo¿liwo¶æ przewracania daje bicz.
 
Awatar użytkownika
Herr Bata
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 727
Rejestracja: pt kwie 09, 2004 9:01 pm

ndz maja 16, 2004 5:07 pm

możliwość przewracania (normalne obrażenia + test przewracania) - pogrubienie moje
<br />Nie ma broni, przy użyciu której zadajemy obrażenia i automatycznie jest test przewrócenia. Przewracanie to osobna akcja, a atak przewracający nie zadaje obrażeń.
 
Awatar użytkownika
Aragathor Roaringflame
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 6202
Rejestracja: wt lis 26, 2002 5:52 pm

śr maja 19, 2004 12:34 pm

Broń o której dyskutujecie jest bardzo stara, była używana już w średniowieczu. <br />Nazywała się Falcastra i była używana przez piechotę tamtego okresu. <br />Posiadam opis tej broni zamieszczony w From stone to steel . <br />Oto charakterystyka: <br />Falcastra <br />Typ: Large martial, piercing & slashing <br />Obrażenia: 1k8 <br />Krytyk: x3 <br /> <br />Broń posiada zasięg (reach) i można nią przewracać. <br /> <br />A teraz kilka komentarzy: <br /> <br />
sugeruję naginatę, czyli, jakby nie patrzył, coś w rodzaju katany osadzonej na drzewcu
<br />Naginata działa na innej zasadzie niż kosa postawiona na sztorc, zauważ że ostrze naginaty jest wygiete w inną stronę niż ostrze kosy. Dodatkowo naginatą nie możesz przewracać wrogów. <br /> <br />Broń taka powinna być bronią prostą lub wojskową, pamietajmy że kosynierzy posiadali niewielkie wyszkolenie wojskowe (powiedzmy że odpowiada to 1 poziomowi warriora).
 
Neverwinter__
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: pt lip 09, 2004 4:14 pm

ndz lip 11, 2004 12:39 pm

Broñ taka powinna byæ broni± prost± lub wojskow±, pamietajmy ¿e kosynierzy posiadali niewielkie wyszkolenie wojskowe (powiedzmy ¿e odpowiada to 1 poziomowi warriora).
<br />Jak ju¿ to w zbrojnym. <br />Co do rodzaju broni tutaj trzeba wzi±æ pod uwagê, czy chcemy graæ realistycznie, czy jak najsprawiedlwiej.Realistycznie-prosta, ale np. dla zaklinacza jest to du¿y prze³om. <br />Jak najsprawiedliwiej-wojskowa, jak ka¿da broñ dzrzewcowa d³uga.
 
Segnor Eugenio
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 112
Rejestracja: wt gru 02, 2003 2:06 pm

ndz lip 11, 2004 6:29 pm

Zauwa¿cie jedn± rzecz, a mianowicie okres w którym szaleli kosynierzy i np. rycerze w pe³nych p³ytach. Takich ruskich dragonów to oni mogli przecinaæ w pó³. <br />Zakutego w blachy pana taka kosa to mo¿e ew. doprowadzic do ¶mierci ze smiechu. Po³amie siê przy pierwszym uderzeniu. <br /> <br />Tak to jest jak siê wrzuca do jednego wora broñ z mw. pó³ tysi±ca lat ewolucji uzbrojenia... <br /> <br />Do notki ponizej: :oops: -tak to jest jak sie pracuje po 7 dni w tygodniu... :oops:
 
Awatar użytkownika
Herr Bata
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 727
Rejestracja: pt kwie 09, 2004 9:01 pm

ndz lip 11, 2004 6:40 pm

Jak już to w zbrojnym
<br />Ang. warrior = pol. zbrojny. Wojownik = fighter. <br />
udeżeniu
<br />Uderzeniu. <br />
Tak to jest jak się wrzuca do jednego wora broń z mw. pół tysiąca lat ewolucji uzbrojenia.
<br />Więc chodzi o to, by jak najsprawiedliwiej i najmądrzej tę broń rozpisać.
 
Peruk
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 250
Rejestracja: wt lip 29, 2003 11:26 pm

ndz lip 11, 2004 10:50 pm

Co do rodzaju broni tutaj trzeba wzi±æ pod uwagê, czy chcemy graæ realistycznie, czy jak najsprawiedlwiej.Realistycznie-prosta
<br /> <br />No, nie rozpêdza³bym siê wcale tak z tym twierdzeniem. To ¿e kosa jest pospolitym narzêdziem rolniczym, nie oznacza jeszcze ¿ê mo¿na j± zaliczyæ równie¿ w poczet prostych broni. Najbli¿ej toto ma do glewii, która o ile siê nie mylê jest broni± ¿o³niersk±. Dlatego te¿ przyzna³bym bojowej kosie w³a¶nie tê grupê orê¿y. <br /> <br />Pozdrawiam <br />Peruk
 
Segnor Eugenio
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 112
Rejestracja: wt gru 02, 2003 2:06 pm

pn lip 12, 2004 6:00 am

To ¿e kosa jest pospolitym narzêdziem rolniczym, nie oznacza jeszcze ¿ê mo¿na j± zaliczyæ równie¿ w poczet prostych broni. Najbli¿ej toto ma do glewii, która o ile siê nie mylê jest broni± ¿o³niersk±. Dlatego te¿ przyzna³bym bojowej kosie w³a¶nie tê grupê orê¿y.
<br />Ha! Jesli ma byc realistycznie, to jednak prosta. Co to za filozofia staæ i ruszaæ kos± góra-dó³-itd. A ¿e glewia jest jako ¿o³nierska... có¿, technika walki glewi± tak¿e nie wymaga specjalnego zaanga¿owania kory mózgowej. Przecie¿ wiêkszo¶æ broni piechoty by³a raczej nieskomplikowana, aby taki Ja¶ko z Sutkowa w 3 min. pokuma³ jak tego u¿ywaæ. <br />To ju¿ szort s³ord prêdzej pasuje do broni ¿o³nierskiej... <br /> <br />Aha, przypominam, i¿ praktycznie wszystki tego typu bronie piechociñskie d³ugie s³u¿y³y do walki w szyku. Mano a mano ju¿ lepiej walczyæ no¿em...
 
Peruk
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 250
Rejestracja: wt lip 29, 2003 11:26 pm

śr lip 14, 2004 6:06 pm

Ha! Jesli ma byc realistycznie, to jednak prosta. Co to za filozofia staæ i ruszaæ kos± góra-dó³-itd. A ¿e glewia jest jako ¿o³nierska... có¿, technika walki glewi± tak¿e nie wymaga specjalnego zaanga¿owania kory mózgowej. Przecie¿ wiêkszo¶æ broni piechoty by³a raczej nieskomplikowana, aby taki Ja¶ko z Sutkowa w 3 min. pokuma³ jak tego u¿ywaæ.  <br />To ju¿ szort s³ord prêdzej pasuje do broni ¿o³nierskiej...  <br /> <br />Aha, przypominam, i¿ praktycznie wszystki tego typu bronie piechociñskie d³ugie s³u¿y³y do walki w szyku. Mano a mano ju¿ lepiej walczyæ no¿em...
<br /> <br />No i w³asnie dlatego proponujê by kosa by³a jednak ¿onierska. To ¿e nie sztuka tym ruszaæ góra-dó³, fakt. Ale ¿eby taka broñ dzia³a³a, trzeba sprawnie pracowaæ z ni± w szyku. A tego nie pokuma siê bez odrobiny dyscypliny i chocia¿ wstêpnego przeszkolenia. Zreszt± sam to dobrze wiesz :mrgreen: <br /> <br />Pozdrawiam <br />Peruk
 
Pietrucha__
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 643
Rejestracja: wt gru 30, 2003 1:12 pm

śr lip 28, 2004 10:24 pm

Sk±d kosynierzy mieli niby wyszkolenie zbrojnego/warriora? Wed³ug mnie to zwyczajni plebejusze(commoners) lvl 1-2 (mówiê o zwyk³ych ¿o³nierzach). Je¶li daæ im klasê zbrojnego/warriora, to nale¿a³oby wyt³umaczyæ tak¿e sk±d umiejêtno¶ci jazdy konnej itp. jako klasowe oraz zdolno¶æ do walki w pancerzach. W dodatku zbrojny 1 poziomu odpowiada IMHO ¶wietnie wyszkolonemu ¿o³nierzowi. Przeciêtny ¿o³nierz to plebejusz 1 poziomu, przecie¿ zaci±gi wojskowe prowadzono z niskich warstw spo³ecznych - moim zdaniem zbrojny 1 poziomu odpowiada ¿o³nierzowi zawodowemu. Kosynierzy dzia³ali niezwykle skutecznie organizuj±c zasadzki tak¿e na piesze oddzia³y rosyjskie, kiedy wypadali z zaskoczenia (i nie rozpierzchli siê po pierwszej serii z muszkietów) i mieli w dodatku dobrego dowódcê, dochodzi³o do rzezi (bagnet vs kosa). Dlatego tego typu kosa powinna byæ broni± prost±, albo mo¿e lepiej uznaæ, ¿e kosynierzy mieli w niej bieg³o¶æ. Byli bowiem rolnikami i tym samym posiadali stosowne obycie z t± "broni±". Zasz³a pewna ewolucja funkcyjna, ale to im najwyra¼niej nie przeszkadza³o. Na tej zasadzie w DMG (o ile mnie pamiêæ nie myli) zasugerowane jest, aby rzemie¶lnik mia³ bieg³o¶æ w narzêdziu, którym siê pos³uguje np. kowal potrafi³by na tej zasadzie walczyæ m³otem. To du¿e uproszczenie, ale mo¿na rozszerzyæ tê zasadê i uznaæ, ¿e ch³op potrafi skutecznie atakowaæ kos±.
 
Marutan
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 43
Rejestracja: śr cze 02, 2004 9:38 am

czw lip 29, 2004 7:49 am

No to ja zwróce tylko uwage na fakt i¿ kosa uzywana w walce przez "kosynierów" ró¿nila siê od zwyk³ej chocia¿by tym i¿ by³a ustawiona na sztorc. Nie ka¿dy ch³op umia³by siê ni± pos³ugiwaæ a i takim "kosynierom" zajmowa³o to chyba nieco czasu (chyba). Nikt nie rusza³ z pola wprost do walki!
 
Pietrucha__
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 643
Rejestracja: wt gru 30, 2003 1:12 pm

czw lip 29, 2004 11:58 am

<!--QuoteBegin-Marutan+-->
Marutan pisze:
<!--QuoteEBegin-->Nie ka¿dy ch³op umia³by siê ni± pos³ugiwaæ a i takim "kosynierom" zajmowa³o to chyba nieco czasu (chyba).
Tym siê po prostu macha stoj±c w szeregu. Z góry na dó³, ewentualnie pcha. ¯adnych parad, fint, zas³on, po prostu... "to ja go tnê" :wink: Wystarczy ch³opu trochê si³y (tej to przewa¿nie mieli sporo pomimo niedo¿ywienia).<!--QuoteBegin-Marutan+-->
Marutan pisze:
<!--QuoteEBegin-->Nikt nie rusza³ z pola wprost do walki!
Ale¿ tak. Przewa¿nie ruszali od razu z punktu poborowego w jakiej¶ du¿ej wsi od razu z dowódc± na obszar dzia³añ. Nie by³o czasu na szkolenie (mówiê tu o powstaniu ko¶ciuszkowskim). Tak przynajmniej mówiono mi na wyk³adzie - jego temat brzmia³ ni mniej, ni wiêcej, a "Historia kosy na polach bitew Europy" :mrgreen:
 
yun
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 47
Rejestracja: czw lip 08, 2004 4:27 pm

czw lip 29, 2004 7:56 pm

Oj Pietrucha to co ty studiujesz ? Rolnictwo ? :) Mogê ciê zapewniæ ¿e ¿adnym rodzajem broni nie macha siê tak po prostu :) Bo tak po prostu od takiego machania mo¿a zarobiæ sztych w bebechy :) W czasie walki nawet najbardziej prymitywnym przedmiotem nale¿y u¿yæ trochê g³owy.
 
Pietrucha__
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 643
Rejestracja: wt gru 30, 2003 1:12 pm

czw lip 29, 2004 8:43 pm

Studiujê antropologiê, na wyk³ady o militarystyce chodzi³em jako wyk³ady miêdzywydzia³owe z czystego zainteresowania. I zapewniam, ¿e do walki kos± wyszkolenia nie trzeba, takowego te¿ kosynierzy nie otrzymywali poza instrukcjami co do trzymania szyku i podstawowymi wyk³adniami - nie by³o nawet gdzie ich szkoliæ. Dlatego s±dze, ¿e kosa kosynierów broni± prost± zostaæ powinna - tako te¿ wracam do przyk³adu zbrojnych i plebejuszy 4 notki powy¿ej.
Bo tak po prostu od takiego machania mo¿a zarobiæ sztych w bebechy
Sugerujesz jakoby kosynierzy sztychów w bebechy nie otrzymywali?
 
yun
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 47
Rejestracja: czw lip 08, 2004 4:27 pm

czw lip 29, 2004 9:04 pm

Tak szczerze mówiac trochê off topic :) to ten podzia³ na broñ prost± a ¿o³niersk± jest trochê do bani. Bo tak w³ócznia krótka to broñ prosta a w³ócznia d³uga to ¿o³nierska. Topór albo miecz to ¿o³nierska, morgensztern prosta. I jaki tu sens ?
 
Pietrucha__
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 643
Rejestracja: wt gru 30, 2003 1:12 pm

czw lip 29, 2004 9:08 pm

Zgadzam siê, ¿e nie ma ¿adnego. Czêsto dochodzi³o przecie¿ do sytuacji, kiedy nastêpowa³ pobór. Piekarza zbyszka ³aduj± na wóz razem z innymi równiedobrymi wojakami i wioz± na obszar dzia³añ. Wciskaj± w d³oñ w³óczniê, bo ona jest stosunkowo prosta w obs³udze (nie mówiê o finezyjnej walce, tylko bitewnej m³ócce) i 1-poziomowy plebejusz Zbychu idzie walczyæ. Mo¿na przyj±c, ¿e otrzymuje kary za brak wyszkolenia, ale to pozostaje dziwn± kwesti±.
 
yun
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 47
Rejestracja: czw lip 08, 2004 4:27 pm

czw lip 29, 2004 9:10 pm

Pozwoli³em sobie dokonaæ trochê badañ i wklejam wyniki swoich poszukiwañ: <br /> <br /> <br />Kosynierzy - zwyczajowe okre¶lenie ochotniczych oddzia³ów wojskowych uzbrojonych w kosy bojowe. Zazwyczaj odnosi siê do okresu insurekcji ko¶ciuszkowskiej. Naczelnik tego powstania, Tadeusz Ko¶ciuszko, wystawi³ licz±ce 2000 piechurów oddzia³y ch³opskie, których podstawowym wyposa¿eniem by³y kosy bojowe. Cz³onków tych oddzia³ów, tworz±cych tzw. "milicjê krakowsk±" nazwano wówczas "kosynierami". Oddzia³y kosynierów wziê³y udzia³ w wiêkszo¶ci bitew insurekcji, a w bitwie pod Rac³awicami szar¿a kosynierów na obs³ugê armat rosyjskich mia³a dla losów tej bitwy znaczenie rozstrzygaj±ce. Na potrzeby szkolenia oraz dowodzenia oddzia³ami kosynierów opracowany zosta³ wówczas podrêcznik pt.: "Krótka nauka o kosach i pikach", autorstwa Piotra Aignera. <br /> <br />Oj czyli jednak ich szkolili. <br /> <br />Dodam tez link to informacji o kosie http://pl.wikipedia.org/wiki/Kosa_bojowa
 
Segnor Eugenio
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 112
Rejestracja: wt gru 02, 2003 2:06 pm

czw lip 29, 2004 9:32 pm

Oj czyli jednak ich szkolili.  <br />
<br />Oj, nie do koñca. "Krótka nauka..." zawiera bardziej opisy taktyki wykorzystania odzia³ów kosynierów (zazwyczaj szybki atak z zaskoczenia, odradza u¿ywanie takich odzia³ów vs. regularne odzia³y karnej piechoty), typologie tej broni, oraz porady jak szkolic ch³opów. <br />Broszura ta by³a wiec przeznaczona raczej dla oficerów, a nie swoistym "Kosa - Users manual" :wink: dla niepismiennego zazwyczaj ch³opstwa...
 
Marutan
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 43
Rejestracja: śr cze 02, 2004 9:38 am

sob lip 31, 2004 10:32 am

Uda³o mi siê zdobyæ co nastêpuje: <br />"KOSA BOJOWA - prosta konstrukcyjnie broñ drzewcowa sporz±dzona zkosy rolniczej pprzez ustawienie ¿ele¼ca na sztorc. Na ¿ele¼ca tej broni przerabiano tak¿e no¿e do ciêcia sieczki i wówczas trzpieñ od drewnianego uchwytu no¿a tworzy³ ostry grot. od czasu insurekcji ko¶ciuszkowskiej w 1794 r. kosy bojowe u¿ywane by³y w pol. wielu powstaniach narodowych" - Micha³ Gradowski (autor S³ownika Uzbrojenia Hist. i innych opracowañ broni bia³ej). <br />"Sposób walki kosami zak³ada³ tworzenie zarówno dwu lub wiêcej rzêdowych, zwartych formacji jak i lu¼nych oddzia³ów przeznaczonych do dokonywania zasadzek na wrog± piechotê." - Zdzis³aw ¯ygulski Jun. (wspó³autor SUH) <br /> <br />Mo¿e to nieco pomo¿e. <br /> <br />PS. Znowu dochodzimy do miejsca w którym wychodzi na wierzch iz przek³adanie naszej historii i realnych elementów naszego ¶wiata ma siê nijak do zasad z eRPeGów 8)
 
Rhulqdahr
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: ndz sie 01, 2004 10:47 pm

ndz sie 01, 2004 11:18 pm

Witam wszystkich (pierwszy post na forum). <br /> <br />Widzê, ¿e jest temat o mojej ulubionej broni w Dungeons&Dragons - kosie. <br />Mówiê wam, nie ma lepszej broni od kosy. Mo¿e to do¶æ nietypowe, ale gram wojownikiem wyposa¿onym w kosê i muszê przyznaæ, i¿ zabijam ni± najwiêcej potworów. Moim zdaniem jest to najlepsza broñ gdy¿ ma przedzia³ obra¿eñ od 2 do 8 (2k4) i bardzo du¿y krytyk (a¿ x4!!!). Jej ataki nale¿± do dwóch typów: ciête i k³ute, wiêc gdyby przeciwnik by³ odporny na obra¿enia ciête to nic mu to nie da - dostanie obra¿enia od k³utych. <br /> <br />Jednak¿e chcia³bym was sprostowaæ: kosa nie ma zasiêgu 3m (Podrêcznik Gracza str. 98, rubryka "Przyrost zasiêgu") <br /> <br />Co do tej nowej broni to jestem za. S±dzê, i¿ powinno byæ wiêcej broni typu kosa. <br />Szkoda, ¿e gramy teraz w ZK bo nie ma tam Nerulla (najfajniejszy bóg wed³ug mnie). <br />Kosa to chyba najlepsza broñ dla z³ych postaci.
 
Awatar użytkownika
Herr Bata
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 727
Rejestracja: pt kwie 09, 2004 9:01 pm

pn sie 02, 2004 9:00 am

Mówię wam, nie ma lepszej broni od kosy. Może to dość nietypowe, ale gram wojownikiem wyposażonym w kosę i muszę przyznać, iż zabijam nią najwięcej potworów. Moim zdaniem jest to najlepsza broń gdyż ma przedział obrażeń od 2 do 8 (2k4) i bardzo duży krytyk (aż x4!!!). Jej ataki należą do dwóch typów: cięte i kłute, więc gdyby przeciwnik był odporny na obrażenia cięte to nic mu to nie da - dostanie obrażenia od kłutych.
<br />Dobrze, pochwaliłeś swoją ulubioną broń. Ja również uważam, że kosa jest skuteczna. Ten temat dotyczy jednak kosy z ostrzem na sztorc, używanej przez kosynierów. <br />
Jednakże chciałbym was sprostować: kosa nie ma zasięgu 3m (Podręcznik Gracza str. 98, rubryka "Przyrost zasięgu")
<br />Wiem o tym. Moja notka dotyczyła proponowanych statystyk dla kosy z ostrzem na sztorc.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości