Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Herr Bata
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 727
Rejestracja: pt kwie 09, 2004 9:01 pm

[29/7/2004] Kość ością w gardle aktora

czw lip 29, 2004 10:58 am

- Próbne felietony można zamieszczać tu, a inną radosną twórczość forumowiczów - tam. <br />-Mój poprzedni felieton można komentować gdzie indziej. <br />Dobrze, kończę tę dygresję. <br /> <br /> <br />"Kość ością w gardle aktora" <br /> <br />Jak się zapewne większość z Was domyśla, figurująca w tytule "kość" nie oznacza drugiego, obok krwi, budulca żywego ciała. Chodzi oczywiście o kostkę do gry, która jest niemalże symbolem RPG, a dla niektórych nawet partnerem do rozmów. "Kości zostały rzucone" - oto słynne słowa starożytnego powergamera. Również i występujący w tytule aktor (wyjątkowo trafne sformułowanie, prawda?) nie jest aktorem sensu stricte; to domorosły aktor, grający nie tyle w teatrze, co na sesjach RPG. Słowem - storyteller. <br />Powergaming i storytelling. Dwa odmienne style gry. Ich definicje były wielokrotnie podawane na Forum, a i tak każdy ma własne zdanie w tej kwestii. Laik patrzący na sesje wyłącznie powergamingowe i czysto storytellingowe mógłby nawet pomyśleć, że ci ludzie grają w zupełnie inne gry. Różnicę widać też poza sesjami. Powergamerzy (czasem zwani błędnie "munchkinami") obmyślają najlepsze "powerplayowe" kombinacje ("kombosy"), najróżniejsze zabójcze patenty, a nawet organizują konkursy na największe "przepaki". Z kolei dla storytellerów ważniejsze jest odgrywanie postaci (często przypomina to nawet szkółkę teatralną), rozważają też takie problemy, jak wpływ świeczek na klimat sesji (świeczka a sprawa RPGowa?), zaś ich bohaterowie mają przeważnie dość rozbudowane historie. <br />Oczywiście, przedstawiłem przejaskrawione stereotypy - nic nie stoi na przeszkodzie, by powergamer napisał ciekawą historię postaci, a storyteller wykorzystał przebiegłą kombinację czarów. Częściej się jednak zdarza, że przedstawiciele tych dwóch grup rywalizują ze sobą, żeby nie powiedzieć: walczą. Udowadniają wyższość swojego stylu gry, ukazują rzekomą płytkość lub też kiczowatość drugiego. Jedni próbują leczyć innych ze storytellingu, inni zaś szukają sposobów na porzucenie powergamingu. Niektórzy zastanawiają się nad koncepcją i konwencją postaci, pytając, "w co my właściwie gramy". Powergaming jest krytykowany jako przyczyna RPGowego wyścigu zbrojeń, pojawiają się głosy, jakoby mechanika zabijała życie. Gracze zadają sobie pytanie, czy kostki to dar, czy przekleństwo. Niektórzy nawet próbują grać w D&D bez kostek. Czy jest to możliwe? Zdania są podzielone. Jak widać, czasem trudno dość do porozumienia, gdy mowa o naszej ulubionej grze. <br /> <br />Na szczęście są tacy ludzie, którzy rozumieją, że D&D to zabawa. To tylko zabawa. Krucjaty przeciw odmiennemu stylowi gry są tak samo uzasadnione, jak święte wojny przeciwko innemu sposobowi stawiania babek z piasku (giń, Zdzisiu!). Graj i pozwól grać - te słowa winny być drukowane na każdym podręczniku. Może więc zmienię nazwę felietonu? "Graj i pozwól grać"... Nie, musiałbym modyfikować początek, a przecież jestem nie dość, że nudny, to jeszcze leniwy. Wybaczycie mi? <br /> <br />Bonus - "Strumień świadomości powergamera" <br />Oto fragment mojej rozmowy przez GG z pewnym powergamerem (dla większej czytelności poddany lekkim cięciom). Jest on doskonałą ilustracją do felietonu, a przy okazji stanowi świetny przykład powergamingu. <br /> <br />Pewien powergamer <br />Czy najpierw inwestować w Sneak Attacki i tak dalej, czy może w Arcane Magic (Nar Demonbinder) czy w Divine Magic (Nentyar Hunter)? <br />Bo zaczynamy na 10 levelu. <br />Więc nie zmieszczę jeszcze wszystkiego. <br />Herr Bata <br />Nie wiem. Jak wolisz. <br />Pewien powergamer <br />A ty, jakbyś zaczął? <br />Ja chyba skoczę na Nentyar Hunter. <br />Herr Bata <br />Ja nie gram łotro/mago/kapłanem. <br />Pewien powergamer <br />Z dobrym BABem :] <br />Ach. <br />Muszę najpierw wziąść Nentyara albo Rogue. <br />Bo Demonbinder wymaga zdolności rzucania czarów 4 poziomu... <br />Hmh... Prawdopodobnie: Ranger1/Rogue3/HumanParagon1/GuildThief2/NentyarHunter2/Windwalker1 <br />(Cięcie! - dop. mój) <br />Pewien powergamer <br />Wymagane feat'y: Weapon Focus(GreatSword), Alertness, Track, Combat Casting, Iron Will, Spell Focus: Conjuration, Lighting Reflexes, Blind-Fight... [CENZURA - dop. mój]. <br />Lekka przesada. <br />Ranger 1 - Track, Alertness, Iron Will <br />Rogue 2 <br />Rogue 3 - Lighting Reflexes <br />Rogue 4 - <br />Human Paragon 5 - <br />Guild Thief 6 - Combat Casting <br />Guild Thief 7 - Weapon Focus(Greatsword) <br />Nentyar Hunter 8 - <br />Nentyar Hunter 9 - Spell Focus: Conjuration <br />Windwalker 10 <br />Wow. <br />Udało mi się. <br /> <br />Felieton jest dość krótki, gdyż większość argumentów, przykładów itp. została przytoczona w wymienionych tematach, a nie chciałbym opierać całego mojego "dzieła" na cytatach. Tutaj zawarłem w większości moje przemyślenia. (Tylko niezwykła siła woli pozwoliła mi powstrzymać się przed pogrubieniem słowa "moje". Czyżby kolejny "Triumf Woli"? Dziwne, przecież "Mein Kampf" jeszcze nie napisałem...) <br /> <br />Rozjazdy Na Autostradzie <br />Jeśli w czasie czytania tego felietonu zmorzyła Was nuda (co nie jest wcale nieprawdopodobne - wszak nawet ja nie jestem idealny), to poczytajcie napisane specjalnie na taką okazję specjalistyczne porady lub wypróbujcie 1001 sposobów na wykorzystanie trzymetrowej tyczki. <br />Powoli powstaje Forum Mgieł, całkiem niezła parodia. Toczą się rozmowy o filmach "Król Artur" i Fahrenheit 9.11. Kandydaci na stanowisko Redaktora Forum publikują swoje felietony próbne - a ja zachęcam, by uczynili tak wszyscy, którzy brali udział w konkursie. Forumowych organizacji jest tyle, że mógłbym napisać o nich osobny felieton (może kiedyś?). Polecam również stary temat: Postmodernizm a suspension of disbelief. Niech Was nie przeraża tytuł - treść jest bardzo interesująca i z pewnością zaciekawi każdego Mistrza Podziemi. Oprócz tego, zachęcam do przeczytania wątków wymienionych w tekście głównym. Wrodzona skromność nie pozwala mi napisać, iż godne uwagi są również tematy, do których linki widzicie w moim podpisie. <br /> <br />A na koniec, by wytrącić broń z ręki oskarżycielom zarzucającym mi brak humoru, opowiem kawał. Jest dowcip mojego autorstwa (można rzec: wielki kawał mojej twórczości), który pozwoli Wam oderwać się od felietonowej nudy. <br />"Idą sobie ulicą dwaj storytellerzy. Jeden pyta drugiego: <br />- Czy ten kawał ma jakikolwiek sens? <br />A drugi odpowiada: <br />- Nie sądzę." <br /> <br />Dziękuję za uwagę i gratuluję zaiste wielkiej wytrwałości, skoro dobrnęliście aż tutaj.
 
Awatar użytkownika
Pomniejszy ściekowy Golem
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1881
Rejestracja: pn kwie 14, 2003 9:23 pm

czw lip 29, 2004 11:23 am

Bo ja wiem? (to w kwestii Devika). Mi tam się Jego felietony nie podobały. <br />IMHO felieton to krótka, zwięzła forma wypowiedzi, w której wskazane jest, aby była humorystyczna. Dlatego swojego czasu z pasją czytałem felietony pana Zarzecznego w PS, czy też Tomaszewskiego (w absurdalności jego felietonów było dużo humoru). <br /> <br />Nie podoba mi się natomiast felieton-linkownia. Dlatego apeluje o krótsze, żartobliwe felietony. Nawet bez linków, bo od nich czasami jest aż niebiesko. Tekst Jierdana czytałem z wielkim zadowoleniem i bardzo mnie ciekawił. Z pewnością także wielu innych userów. I niech nawet Jierdan się z wszystkich naśmiewa, wszakże każdy ma w sobie wiele groteskowości :) .
 
Ezy Ryder
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 428
Rejestracja: pn kwie 21, 2003 12:20 pm

czw lip 29, 2004 11:38 am

Felieton napisany poprawnym jêzykiem, bez b³êdów gramatycznych i ortograficznych, odpowiedniej d³ugo¶ci, ³adn± czcionk±... bla, bla, bla, bla...* <br /> <br />Szczerze mówi±c to nie wiem co autor chcia³ osi±gn±æ przez ten felieton. Zauwa¿yæ ¿e jest powergaming i storytelling [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/laugh.gif[/img]? No, nie ma co, trafna uwaga. Jak na mój gust temat zbyt banalny, bior±c pod uwage liczbe tego typu dyskusji na forum. Nie chce tu specjalnie naje¿dzaæ na Herr Bate (heh, sprytna ksywa, zawsze jeste¶my per Pan :wink:), ale wydaje mi siê ¿e nie mia³e¶ do koñca pomys³u na temat felietonu, jak i przeros³a Ciê nieco forma. Za du¿o linków, za ma³o tre¶ci i przemy¶leñ. Niemal po³owa ka¿dego zdania ¶wieci siê na pomarañczowo gdy siê na ni± naje¿dza. Bleh. <br /> <br />Pozdra 8) <br /> <br />* - apeluje o zaprzestanie zaznaczania w komentarzach jaki to felieton nie jest s³aby/doskona³y ortograficznie czy gramatycznie. To chyba oczywiste ¿e powinien byæ i zaznaczanie ¿e felieton jest ¶wietny bo nie ma b³êdów, mnie osobi¶cie troche ¶mieszy.
 
Awatar użytkownika
mergan
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1005
Rejestracja: pn lis 01, 2004 10:12 am

czw lip 29, 2004 11:55 am

Nareszcie udany rzut na Wolę. Brawo, halfinśki pół-dire-kocie. <br />Ale do rzeczy - "felieton", tak jak i ten poprzedni, jest instrukcją dla nowoprzybyłych, co w trawie piszczy. Jest przedstawieniem sytuacji na forum, tak jakby ludzie nie potrafili czytać wątków. W sumie ten "felieton" jest jednym wielkim Drogowskazem Na Autostradzie © ™ ®. Mimo wczorajszego felieotnu Jierdana, nie pokazałeś ząbków, kocurku. A z tekstami w stylu "giń, Zdzisiu!" nie wychodź z piaskownicy. Tam przynajmniej masz wolną rękę w sposobie stawiania babek.
 
.:..::Ezrael Abn`Nerqul::
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 164
Rejestracja: śr sie 28, 2002 12:24 pm

czw lip 29, 2004 12:24 pm

Hmm jak dla mnie i¶cie czerstwa pajda chleba. Taka sucha, sztywna, dra¿ni±ca gard³o. <br /> <br />Za grosz humoru. Po prostu ci¶nie mi siê na usta tylko i wy³±cznie s³owo nuda. Czytam to bez jakichkolwiek emocji. Do tego felieton sprawia wra¿enie przeniesionego prosto z tabeli. Tak jakby¶ pisa³ go w podpunktach i dodawa³ kilka s³ów od siebie. To powinno byæ Twoje rêkodzie³o, a nie tarcza zlepiona z linków. "Strumieñ ¶wiadomo¶ci powergamera" s³u¿y do wype³nienia luki i nie inspiruje kompletnie niczym ciekawym... a wrêcz przeciwnie. Dla mnie najgorszy felieton ze wszystkich. <!--coloro:red--><span style="color:red"><!--/coloro-->"<!--colorc--></span><!--/colorc--> jak kto¶ wcze¶niej s³usznie zauwa¿y³. Nie tego oczekiwa³em. No co¿, ale mo¿e do trzech razy sztuka. Obaczym. Ale jak narazie oczekiwa³em czego¶ zupe³nie innego je¶li chodzi o stanowisko RedFora. Osobi¶cie. <br /> <br />Pozdro, wiêcej finezji i polotu w pracy. <br /> <br />E.
 
Awatar użytkownika
Mirit
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 905
Rejestracja: ndz wrz 28, 2003 3:54 pm

czw lip 29, 2004 12:43 pm

Nie tak źle. Chociaz to wciąż nie to czego bym oczekiwał. A wiem, wiem ze łatwo oczekiwac skoro się nic nie pisze :razz: . To mój pomysł na podobny felieton o podobnym temacie. <br /> <br />-To rozterki wewnetrzne co wybrać, efektywność czy klimat, ale cwany PG odrazu stanie na wysokosci zadania i powie ze to jest efektywna i klimatyczna postac :) Któż z nas nie słyszał osławionych już tekstów: "Miecz mam po Ojcu, był wielkim-czymś-tam" albo " Bo zabilem gościa który zabił mi rodzinę, a on miał taki stuff". Przemilczę. <br />Teraz PG są cwańsi, zauważyli ze nie mogą podejść na taki tekst DMa to wymyslają PRC, Klasy podstawowe, Nowe Rasy, atuty ( i tu linki do odpowiednich tematów ), tylko po to aby mieć wypakowaną postać, ale ich plan staje sie niczym jezeli DM zapyta skąd to ma, powie internet jezeli DM nie ma internetu nie sprawdzi, albo zapomniany dodatek do XXX . <br /> <br />Ale i to da się przechytrzyć. To PG idzie dalej miesza edycje 3.0 i 3.5. On juz jest na wyzszym stopniu PG-Master. Potrafi walczyć bronią DMa, kombinuje klasy, atuty, itp. A jezeli tylko on ma dostęp do sciągnietych na lewo Pdf-ów to jest nie do pokonania przez współ graczy. Ale i to da sie przechytrzyć. <br /> <br />Ale PG-Master nie poprzestanie, znajdzie kolejny plan, lukę, on jest Power Gamer Master, on się tak poprostu nie podda. A wszystko w imie efektywności. <br /> <br />"Ewolucja Power Gamera..." <br /> <br />Parodia Felietony by My <br /> <br />Nie kasujcie :wink: [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/laugh.gif[/img] .
 
Pietrucha__
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 643
Rejestracja: wt gru 30, 2003 1:12 pm

O konserwach miêsnych

czw lip 29, 2004 1:38 pm

Czytaj±c ten felieton czu³em siê trochê jakbym czyta³ sprawozdanie I Sekretarza KC w sprawie zesz³orocznego spadku spo¿ycia konserw w gospodarstwach domowych. Brakuje tu trochê polotu, jest nieco suche i pozbawione emocji... cold steel mozna by rzec, tak samo jak cold steel s± wyjête z lodówki konserwy miêsne "Kawaler". Brakuje mi czego¶, co zaintrygowa³oby mnie i pozwoli³o *poczuæ* ten felieton. Kwestia powergamingu poza tym to temat mocno "rozdr±¿ony", który ka¿dy z nas pozna³ po¶rednio lub bezpo¶rednio, dlatego dr±¿enie go dalsze to jakby... otwieranie starej konserwy - w ¶rodku cuchnie, jest trochê ple¶ni, poza tym nic nadzwyczajnego.
 
nekromancer
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2114
Rejestracja: wt maja 16, 2006 9:12 pm

czw lip 29, 2004 1:39 pm

Ocenzurowa³em w±tek. <br /> <br />Herr Bato, nie ¿yczymy sobie polemik w Twoim wykonaniu z osobami krytykuj±cymi Twoje felietony. <br />Przyjmuj±c zaszczytne miano RedFora jednocze¶nie pogodzi³e¶ siê ze wszystkimi aspektami bycia osob± publiczn± na forum. To oznacza, ¿e bêdziesz te¿ przedmiotem krytyki, nie rzadko z³o¶liwej. Musisz siê z tym pogodziæ a broniæ Ciê bêdzie Twój talent. <br />Moderatorzy za¶ zadbaj± o to, by¶ nie by³ nigdy krytykowany w sposób ³ami±cy regulamin. Pisz wiêc spokojnie kolejne felietony i nie wik³aj siê w kolejne polemiki. <br /> <br />Je¶li kto¶ z Was ma chêæ pisaæ swoje w³asne konkurecyjne felietony to zachêcam. <br />Jest gotowe na nie miejsce. To w±tek Felietony forumowiczów [nieoficjalne]. <br />Ten w±tek zostanie zamieniony w subforum, je¶li oka¿e siê, ¿e osoby pisz±ce w nim bêd± robi³y to wystarczaj±co czêsto i systematycznie. <br /> <br />Hê?
 
Anonim_1

czw lip 29, 2004 1:44 pm

Przede wszystkim trzeba pochwalić Herr Batę za dobry język - nic tu nie zgrzyta, nie pojawiają się literówki. Warstwa językowa przygotowana jest bardzo dobrze. Gorzej jest z treścią. <br /> <br />Felieton jest o niczym. Jest zbiorem kilku spostrzeżeń, do których wielu forumowiczów zapewne dojrzało już wcześniej oraz linków prowadzących do niektórych z wątków poświęconych powergamingowi i storytellingowi. Jednym słowem - nuda. <br /> <br />Brakuje mi jakiegoś klimatu, zacięcia i swoistej złośliwości, jaka powinna cechować felietonistę. Jierdan, niezależnie od tematu swojego quasifelietonu, uzyskał z pewnością i klimat i złośliwość (choć w moim odczuciu była to złośliwość zbyt otwarta). Podsumowując - Herr Bato, postaraj się ograniczyć liczbę wstawianych linków, skoncentrować się na temacie, który poruszy forumową społeczność i zmusi do dyskusji. Jest dobrze, ale może być dużo lepiej. <br /> <br />A kawału nie zrozumiałem. 8) <br /> <br /><!--coloro:brown--><span style="color:brown"><!--/coloro-->Wyjaśniam wszem i wobec: "opowiedzenie kawału" było ironią, a ten "dowcip" nie miał być śmieszny. - Herr Bata<!--colorc--></span><!--/colorc-->
 
Horr
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 859
Rejestracja: sob lis 16, 2002 10:24 am

czw lip 29, 2004 4:22 pm

Napiszê to co wiêkszo¶æ przedmówców - felieton poprawny pod wzglêdem gramatyki, ortografii i stylu, ale czytanie go nie jest przyjemno¶ci±. Jest najzwyczajniej w ¶wiecie drêtwy. Je¶li kolejne Twoje felietony, Herr Batat, bêd± w podobnym stylu, to ja dziêkujê - wolê poczytaæ sobie prace innych forumowiczów. <br /> <br />Przynajmniej nie bêdê mia³ wra¿enia po¿erania trocin.
 
Awatar użytkownika
joseph__
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 361
Rejestracja: czw mar 25, 2004 3:45 pm

czw lip 29, 2004 5:05 pm

Pzeczytałem felieton przeczytałem komentarze i co zauważyłem to, że jak jeszcze pare osób coś napisze to Herr Bata popełnie chyba rytualne samobójstwo. Ale cóż przejde do rzeczy nie mnie oceniac poprawność gramatyczną ortograficzną czy też stylistyczną(nie mam do tego predyspozycji). Sam tekst jak wspomnieli przedmowcy nie wnosi niczego szczególnego do tematu jaki podjąłeś. Przeczytałem sobie ostatnio fragment bardzo przydatnej książeczki (tytułu nie pamiętam) w której co nieco dowiedziałem sie na temat historii i sposobów pisaia felietonów. Powyrzszy felieton jest raczej zbiorem zamieszczonych w różnych miejscach na forum tematów w których podjęto problemy pawergamingu i storytellingu. A powinno to być raczej coś od ciebie bez tak dużej ilości linków. A na koniec nie bardzo rozumiem po co na koncu zamieściłeś ten dowcip czemu on miał służyć? W felietonie może być wplecione coś śmiesznego, ale po co na siłe pchać tam coś co nie jest do niczego potrzebne? <br /> <br />Pozdrawiam Herr Bate i życzę owocnej pracy przy tworzeniu kolejnych felietonow (mam nadzieję, że coraz lepszych).
 
Devik Crazystar
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1135
Rejestracja: śr maja 26, 2004 2:23 am

czw lip 29, 2004 5:05 pm

.
Ostatnio zmieniony sob maja 30, 2015 4:40 pm przez Devik Crazystar, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Pomniejszy ściekowy Golem
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1881
Rejestracja: pn kwie 14, 2003 9:23 pm

czw lip 29, 2004 5:23 pm

<!--QuoteBegin-Devik+-->
Devik pisze:
<!--QuoteEBegin-->Ja miałem mgliste pojęcie na temat tego, o czym i w jakiej formie chcielibyście czytać, oni, jak przypuszczam, mają jeszcze mniejsze.  <br />
<br />Tak? Jaką logiką się kierujesz. Skoro Ty przetarłeś szlak, to oni mają łatwiej. <br /> <br />Ja od felietonów oczekuje rozrywki. Jeśli czytam cokolwiek, jest to dla mnie przyjemnością i rozrywką. Zatem felieton ma się czytać przyjemnie - wtedy będzie dobry. I ma wyczerpywać dany temat, nie podrzucać setek linków.
 
Ariakan__
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 93
Rejestracja: sob mar 22, 2003 11:05 am

czw lip 29, 2004 5:36 pm

Có¿ wiêcej dodaæ, podzielam zdanie poprzedników. Felieton jest "odrobinê" zbyt sztywny i mo¿e nawet pedantyczny. Moim zdaniem linki w felietonach nie s± bardzo potrzebne. Wiêkszo¶æ wypowiadaj±cych siê osób i tak czêsto odwiedza forum i sami znajduj± wymienione tematy. <br /> <br />Ja oczekujê po tej formie wypowiedzi jakich¶ ciekawostek, spostrze¿eñ autora, ¶miesznych wtr±ceñ, a nie tylko suchych faktów.
 
Devik Crazystar
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1135
Rejestracja: śr maja 26, 2004 2:23 am

czw lip 29, 2004 5:40 pm

.
Ostatnio zmieniony sob maja 30, 2015 4:38 pm przez Devik Crazystar, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
StiM
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 552
Rejestracja: ndz paź 05, 2003 6:20 pm

czw lip 29, 2004 5:44 pm

Wracaj±c z wakacji, przerwy od forum dosta³em zapa¶ci. <br /> <br />W pierwszym momencie my¶la³em, ¿e to ¿art. <br /> <br />Pó¼niej, ¿e pomy³ka... <br /> <br />Herr Bacie zarzucacie brak polotu... <br /> <br />Ja w tym 'felietonie'* nie widzê logiki... <br /> <br />Ale ja siê mo¿e nie znam.... <br /> <br />Ale wiem, ¿e czytawszy oba 'felietony' nie odczu³em czego¶ takiego, jak 'poprawa humoru' 'dobra zabawa', czy nawet'wy¿sze doznania estetyczne' <br /> <br />Reasumuj±c: <br /> <br />Jezu Chryste!! <br /> <br />Pan Micha³ Kaftanowicz IMHO na razie siê w funkcji Reda nie sprawdza... <br /> <br />Pozdrawiam <br />StiM <br /> <br /><!--sizeo:9--><span style="font-size:12pt;line-height:100%"><!--/sizeo--> *Felieton, krótki utwór beletrystyczny lub popularnonaukowy. Artyku³ dziennikarski, poruszaj±cy w lekkiej formie ró¿ne problemy ¿ycia codziennego, polityki itp. <!--sizec--></span><!--/sizec-->
 
Awatar użytkownika
Petra Bootmann
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 172
Rejestracja: śr mar 23, 2005 5:27 pm

czw lip 29, 2004 8:02 pm

A ja powiem coś innego: mnie ten felieton się podobał. Być może był suchy, bez humoru... Ale konkretny i treściwy. Wydaje mi się, że głównym zadaniem Redfora nie jest wyrażenie własnego zdania na pewne tematy (to przeciez może zrobić w notkach), lecz przybliżenie panującej sytuacji na Forum, przypomnienie tematów podobnych etc. Linki dorzucone przez Herr Batę nie są linkami tylko do najnowszych tematów. A humor Herr Baty... mi odpowiada.
 
Pietrucha__
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 643
Rejestracja: wt gru 30, 2003 1:12 pm

czw lip 29, 2004 8:25 pm

A humor Herr Baty... mi odpowiada.
A mo¿na prosiæ o przyk³ady tego humoru? :mrgreen: Ja go nie dostrzegam w felietonie, a tego ja akurat szukam, lu¼nego podej¶cia i przedstawienia jakiego¶ zagadnienia. Czytaj±c ten felieton czujê siê jak czytaj±cy suche sprawozdzanie, beznamiêtn± notkê w gazecie dotyczac± poparcia spo³ecznego dla producentów ogórków ma³osolnych.
 
StiM
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 552
Rejestracja: ndz paź 05, 2003 6:20 pm

czw lip 29, 2004 8:31 pm

<!--QuoteBegin-Silidan+-->
Silidan pisze:
<!--QuoteEBegin-->Ale my¶le równie¿, ¿e za pare lat/miesiêcy pokarze nam za co go staæ. Mam nadzieje....
<br /> <br />Na marginesie:Nie wiedzia³em, ¿e tu jest szkó³ka dziennikarska 8) <br /> <br />Zgadzam siê z Silidanem. Nie znaczy to jednak, ¿e Herr Bata powinien w takim razie dzia³aæ na zasadzie "prób i b³êdów'. <br /> <br />Czekam na trzeci 'felieton'. <br /> <br />Do trzech razy sztuka. <br /> <br />A potem to ju¿ jest.... <br /> <br />sztuka miêsa... <br /> <br />Pozdrawiam <br />StiM
 
.:..::Ezrael Abn`Nerqul::
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 164
Rejestracja: śr sie 28, 2002 12:24 pm

czw lip 29, 2004 8:34 pm

Petra Bootmann, <br />równie konkretne i tre¶ciwe bêdzie przedstawienie ¿ycia forum w punktach sk³adaj±cych siê z linków z komantarzem. My¶lê, ¿e zadanie RedFora polega na czym innym ni¿ wyk³adanie na tacy suchych, md³ych faktów. <br /> <br />Pozdro <br /> <br />E.
 
Awatar użytkownika
Mirit
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 905
Rejestracja: ndz wrz 28, 2003 3:54 pm

czw lip 29, 2004 8:46 pm

OT. Wydaje mi się ze starczy już tych uwag. Szczególnie tych bardzo negatywnych, nie wnoszących nic z czego autor felietonu mógłby wyciągnąć wnioski. Wystarczy juz powtarzania tych samych arbumentów. Napewno jest wstanie napisac coś co trafi w nasze gusta, tylko potrzebuje czasu aby się odpowiednio nastawić. Napewno Mu sie uda napisać zabawny felieton, a linki wcale nie muszą być z ostatnich stron wyszukiwarek, aby był dobry. <br /> <br />Trzymam kciuki :) .
 
Devik Crazystar
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1135
Rejestracja: śr maja 26, 2004 2:23 am

czw lip 29, 2004 9:43 pm

.
Ostatnio zmieniony sob maja 30, 2015 4:38 pm przez Devik Crazystar, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Pomniejszy ściekowy Golem
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1881
Rejestracja: pn kwie 14, 2003 9:23 pm

czw lip 29, 2004 9:52 pm

<!--QuoteBegin-Devik+-->
Devik pisze:
<!--QuoteEBegin-->Np., Golemie, jak sobie wyobrażasz "krótką, zwięzła formę wypowiedzi, w której wskazane jest, aby była humorystyczna" w odniesieniu do tych felietonów? Felietonów pisanych na Forum, które jest olbrzymią kopalną pomysłów i opinii, do których trudno wręcz byłoby nie podać odnośników, jeśli się pisze o danym temacie...  <br />
<br />Śpieszę z odpowiedzią :) . Wyobrażam je sobie jako pokazanie jednego aspektu życia na forum w felietonie z zauważeniem ciekawych dyskusji i notek, lecz także z humorem i finezją. Trudno to określić. Niektórzy piszą swoje teksty tonem pracy magisterskiej, inni mają tą swobodę języka, która jest niezwykle potrzebna felietoniście. Należy spojrzeć na najlepszeych - Stomma, Pilch, Atlas, Zarzeczny ... ich felietony po prostu się czyta migiem, z uśmiechem na ustach i zaciekawieniem. <br />Trudno określić cechę, która pozwala na pisanie stylem właściwym dla felietonu, który jest najtrudniejszą formą pisemnej wypowiedzi i wymaga dużych umiejętności językowych. Także chociażby w postaci gier słownych, znajomości frazeologizmów etc...
 
Awatar użytkownika
Mirit
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 905
Rejestracja: ndz wrz 28, 2003 3:54 pm

czw lip 29, 2004 9:57 pm

Silidan <br /> <br />
Pierwszy felieton mi sie nawet podobał, ale ten jest IMO gniotem.
<br /> <br />Napisz lepszy. Zobaczysz ze to trudne. <br /> <br />
Qpa linków, których nawet najwytrwalszy czytelnik nie użyje.
<br /> <br />Nie rozumiem tego stwierdzenia. Wcale a wcale nie rozumiem. Jak jest potrzebna wytrwałość aby kliknąć w wydzielony tekst, który dobrze oddaje to co pod linkiem sie kryje ? <br /> <br />
Mało konkretna wypowiedź, nie wnosząca nic do podniesionego tematu.
<br /> <br />Wiesz pomogło by gdybyś powiedział czego sie spodziewałeś po podniesionym temacie. A moze autor odniósłsie do tematu tak jak chciałtylo nam/ Tobie nie przypadło to do gustu ? <br /> <br />Devik Crazystar <br />Ech. Jesteś inteligętny napewno znasz odpowiedz na pytania które mi postawiłeś. <br /> <br />
Zabawnego (dla większości Forumowiczów) felietonu IMO napisać Herr Bacie się nie uda, ma zbyt... specyficzne poczucie humoru.
<br /> <br />Hmm aby to ocenic trzeba kogos znac bardzo dobrze. Czy Ty jesteś takąosobą, aby stwierdzać ze Herr nie ma szans na napisanie dobreko/ zabawnego Felietonu ?
 
Thomas Percy
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2969
Rejestracja: śr lip 03, 2002 11:50 am

czw lip 29, 2004 10:09 pm

Mam wrażenie, że masowy atak na Herr Batę jest zjawiskiem ciekawym socjologicznie. <br />Tekst o "kościach niezgody" przeczytałem i zapomniałem, a tu taka burza. <br />Mam wrażenie, że Herr Bata ma po prostu pecha, że wstawił tekst dokładnie w chwili, gdy forum odczuło jakąś potrzebę buntu: <br />- przeciw towarzystwu wzajemnej adoracji, gdzie każdy każdego chwali, bo inaczej go zbanują <br />- przeciw moderatorom i administratorom w ogóle, a Herbata - jako najmłodszy z nich i nie mogący się zemścić - został klasycznym kozłem ofiarnym <br />- przeciw wyborowi na redfora aż dwóch osób i pominięciu kilku innych <br /> <br />Dziwne...
 
Awatar użytkownika
Pomniejszy ściekowy Golem
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1881
Rejestracja: pn kwie 14, 2003 9:23 pm

czw lip 29, 2004 10:21 pm

Z jednej strony, felieton jest jak najbardziej poprawny językowo i ma wartość merytoryczną. <br />Z drugiej, brakuje mu finezji i "lekkości" potrzebnej tej formie wypowiedzi. <br /> <br />Niektóre wypowiedzi forumowiczów są nieco na wyrost (jak np. mergana czy usunięta Jierdana) i zbytnio atakują osobę redfora. Bo przecież felieton nie był tragiczny ani słaby. Był po prostu przeciętny i bez polotu. <br /> <br />Niestety, to wystarczyło, aby rozwinęła się fala narzekań na redaktora. Cóż, na pewno Herr Bata ma sporo do przemyślenia... <br /> <br />PS. Nie martw się Herr bo mnie felietony Devika też się nie podobały :) .
 
Awatar użytkownika
Antara
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1264
Rejestracja: ndz cze 29, 2003 7:01 pm

czw lip 29, 2004 10:37 pm

Ja pisząc na ów temat podszedłbym do sprawy wyśmiewając obie 'frakcje'.
<br />Czyli poszedłbyś po najmniejszej linii oporu. Felietony wcale nie mają na swym celu wyśmiania wszystkiego i wszystkich. Mogą oczywiście zawierać pewną dozę humoru i rzutkiego dowcipu, nie jest to jednak regułą. <br />
Mam wrażenie, że masowy atak na Herr Batę jest zjawiskiem ciekawym socjologicznie.  <br />Tekst o "kościach niezgody" przeczytałem i zapomniałem, a tu taka burza.  <br />Mam wrażenie, że Herr Bata ma po prostu pecha, że wstawił tekst dokładnie w chwili, gdy forum odczuło jakąś potrzebę buntu:  <br />- przeciw towarzystwu wzajemnej adoracji, gdzie każdy każdego chwali, bo inaczej go zbanują  <br />- przeciw moderatorom i administratorom w ogóle, a Herbata - jako najmłodszy z nich i nie mogący się zemścić - został klasycznym kozłem ofiarnym  <br />- przeciw wyborowi na redfora aż dwóch osób i pominięciu kilku innych  <br /> <br />Dziwne...
<br />Bardzo trafne spostrzeżenie. Szczególnie, że Herr Bata jest jednym z najaktywniejszych użytkowników, kimś kogo 40 lat temu nazwano by przodownikiem pracy. Włożył sporo swojego czasu i energii by uczynić to forum miejscem przydatnym innym forumowiczom. <br /> <br />Autouwaga: Fala się cofa. Teraz zamiast krytykowania Herr Baty modne jest ujmowanie się za nim. Proponuje wszystkim wrócić do normalności.
 
Awatar użytkownika
Bleddyn
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 885
Rejestracja: wt maja 25, 2004 1:25 pm

czw lip 29, 2004 10:38 pm

Mam wrażenie, że Herr Bata ma po prostu pecha, że wstawił tekst dokładnie w chwili, gdy forum odczuło jakąś potrzebę buntu:  <br />- przeciw towarzystwu wzajemnej adoracji, gdzie każdy każdego chwali, bo inaczej go zbanują  <br />- przeciw moderatorom i administratorom w ogóle, a Herbata - jako najmłodszy z nich i nie mogący się zemścić - został klasycznym kozłem ofiarnym  <br />- przeciw wyborowi na redfora aż dwóch osób i pominięciu kilku innych
<br /> <br />Sądze, że się mylisz. A jeśli są już jakieś powody "ataku" na Herr Batę to nie te które wymieniłeś :razz: . <br /> <br />A felieton był drętwy, i z tym chyba każdy się zgodzi. <br />Oby było lepiej, bo gorzej chyba nie może już być. <br /> <br />Pozdrawiam i takie tam, <br />Bleddyn <br /> <br /> <br />EDIT: <br /> <br />
Szczególnie, że Herr Bata jest jednym z najaktywniejszych użytkowników, kimś kogo 40 lat temu nazwano by przodownikiem pracy. Włożył sporo swojego czasu i energii by uczynić to forum miejscem przydatnym innym forumowiczom.
<br /> <br />To nie ma nic do rzeczy. Nikt nie neguje jego wkładu w rozbudowę forum (tematy, posty, propozycje zmian). <br />Dlatego nie rozumiem dlaczego robicie problem z kilku krytycznych postów, IMAO zasłużonych :evil: .
 
Adi Cherryson
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 567
Rejestracja: ndz paź 20, 2002 1:47 am

Bananie wróæ!

pt lip 30, 2004 12:54 am

<!--QuoteBegin-Devik Crazystar+-->
Devik Crazystar pisze:
<!--QuoteEBegin-->A teraz pytanie do Forumowiczów. Pytanie chyba do¶æ wa¿ne, a na które odpowiedzia³o tylko parê osób. Czego my w zasadzie oczekujemy po felietonach? A szczególnie: czego oczekujemy po felietonach nowych Redaktorów? Ja mia³em mgliste pojêcie na temat tego, o czym i w jakiej formie chcieliby¶cie czytaæ, oni, jak przypuszczam, maj± jeszcze mniejsze. <br />Wiêc, czego my w zasadzie chcemy?
<br /> <br /><!--QuoteBegin-bukwa+-->
bukwa pisze:
<!--QuoteEBegin-->Chapeaux bas, panie i panowie!  <br />Deviku - jest mi niezwykle przyjemnie, ¿e przygotowywa³e¶ felietony forumowe z takim smakiem i polotem. U¶miechniêty i Smutny Banan mog± staæ siê od tej pory Twoj± dziennikarsk± wizytówk±, która bêdzie otwieraæ drogê nie tylko na wirtualne salony. :-) <br />Dziêkujê!
<br /> <br />Zapewne wiêkszo¶æ z nas te¿ siê z tym zgodzi. Ten element felietonów Devika nale¿a³ do najlepszych. Zastanawia³em siê w³a¶nie czy musimy go pogrzebaæ wraz ze zmian± RedFora [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif[/img] . My¶lê, ¿e niekoniecznie. :mrgreen: <br /> <br />Gdyby by³y RedFor znalaz³ odrobinê czasu, móg³by nadal przyznawaæ swoje wyró¿nienia w specjalnej rubryce Felietonu np. Banany Devika, korzystaj±c z go¶cinno¶ci nowego RedFora. Nie wymaga³oby to wiele pracy, a mieliby¶my piêkne nawi±zanie do tradycji. Kartagina nie zosta³aby zburzona... :wink: <br /> <br />Zauwa¿cie, ¿e jest to propozycja uniwersalna czasowo. Zaszczytna funkcja RedFora dopiero raczkuje na Naszym Forum. Niezale¿nie od jej dalszych losów, warto kultywowaæ najlepsze, najciekawsze pomys³y. <br /> <br />Zapytam wiêc, czy chcemy wskrzeszenia Bananów Devika jako czê¶ci przysz³ych felietonów? <br /> <br />Adi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości