Zrodzony z fantastyki

 
Martio
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 366
Rejestracja: śr paź 17, 2007 8:07 am

Stowarzyszenie Umarłych Poetów

sob lut 05, 2005 11:14 pm

Wybaczcie tą dziwną nazwę, ale nic innego nie przyszło mi w tej chwili do głowy. Chciałbym założyć wraz z kilkoma forumowiczami grupę (niekoniecznie bardzo liczną), która wraz ze mną stworzyłaby i opisała nowy świat. Nie do D&D, nie do Warhammera, nie do żadnego systemu. Zawsze miałem marzenie, by opisać swój świat. Świat, który żyje własnym życiem. Niedawno zapragnąłem napisać własną książkę-opowiadanie (tylko takie dłuższe). Jednak nie chciałem pisać w świecie stworzonym przez kogoś innego. I tak powstał pomysł własnego świata. Dla książki, dla sesji (mechanika ograniczona do minimum, prawie storytelling). Sam świat. Mam jednak pewne zastrzeżenia, co do których chciałbym byście się ustosunkowali:
- ogólny klimat oscylujący wokół Śródziemia (w trakcie pisania na pewno odnajdzie się ten nasz klimat, ale od czegoś trzeba zacząć)
- nie jestem zwolennikiem przesadnie silnej magii, którą chciałbym utrzymać na rozsądnym poziomie
- jak mi coś przyjdzie do głowy to dopiszę

Darujcie sobie komentarze w stylu "To głupie", "To już było" itp. Proszę jedynie o zgłoszenie się, albo w tym temacie, albo na moje gadu-gadu (4511438).
Pozdro
Martio

P.S. Mam nadzieję, że ktokolwiek się zgłosi.
 
Filio
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1807
Rejestracja: pt paź 01, 2004 10:17 pm

sob lut 05, 2005 11:29 pm

Jeste¶ dzisiaj szczê¶ciarzem :D
Tak siê sk³ada, ¿e mam ten sam problem, i te¿ zamierzam napisaæ ksi±¿ke. Wiêc chêtnie bym ci pomóg³.
Tylko od czego tu zacz±æ?

Pozdrawiam
Filio
 
chajlo90
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 178
Rejestracja: wt lis 23, 2004 2:25 pm

ndz lut 06, 2005 12:14 pm

Z chêci± moge pomóc w tworzeniu jakiego¶ ¶wiata.
Lubie takie rzeczy :D
 
Ziemniak0r
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 327
Rejestracja: śr lis 05, 2003 4:28 pm

pn lut 07, 2005 8:33 pm

Zara zara :). Chcesz tworzyæ od nowa co¶ innego, a ju¿ ci siê wkrad³a magia i ¦ródziemie. Mo¿e wymy¶l co¶ oryginalnego? Ja, abym nie wyszed³ na marudê, tak¿e oferujê swoj± pomoc....
 
Martio
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 366
Rejestracja: śr paź 17, 2007 8:07 am

wt lut 08, 2005 11:43 am

Zara zara Smile. Chcesz tworzyć od nowa coś innego, a już ci się wkradła magia i Śródziemie. Może wymyśl coś oryginalnego? Ja, abym nie wyszedł na marudę, także oferuję swoją pomoc....

Nie powiedziałem, że chcę tworzyć coś nowego. Powiedziałem, że chcę stworzyć nowy świat w starej, dobrej konwencji fantasy (co łączy się z magią, niekoniecznie, ale w tym przypadku akurat tak). Świat fantasy bez magii? Hmmm... trochę to byłoby kontrowersyjne i nie-fantasy. Po drugie, wcale nie chcę tworzyć kopii Śródziemia stworzonego przez mistrza, po prostu porównuję go do niego, gdyż ogólny klimat byłby do niego podobny (a nawet jeśli nie, to od czegoś trzeba zacząć). Jeśli masz lepsze pomysły, które spodobają się nam wszystkim, oczywiście wprowadzimy je w życie. Każdy z nas ma swoje poglądy, ja osobiście nie muszę pędzić do przodu z każdym systemem, żeby wszystko w co gram wprowadzało coś nowego. Chcę stworzyć coś co będzie mi się podobało, świat który będzie żył, chcę widzieć oczami wyobraźni ludzi krzątajacych się po ulicach, a to co najbardziej znam i najlepiej umiem sobie wyobrazić to właśnie typowe (w moim mniemaniu) fantasy, z kilkoma mniej lub bardziej rewolucyjnymi zmianami (nic nie jest doskonałe).
 
Awatar użytkownika
Hekatonpsychos
Moderator
Moderator
Posty: 1695
Rejestracja: wt mar 07, 2006 10:05 pm

wt lut 08, 2005 11:53 am

Zdaje się, że w podforum "Arkana tworzenia Nowych Światów" jest całkiem sporo tego typu propozycji. Ponadto, większość Autorów publikujących na łamach Forum swoje uniwersa prosi o opinie i pomoc. Szczególną uwagę poświęciłbm następującym światom:

http://www.dnd.pl/viewtopic.php?t=3046

Chociaż są jeszcze inne... Wystarczy przejrzeć wątki :)
Być może więc lepiej przyłączyć się do istniejącego projektu, niż zaczynać swój?
Zastanówcie się nad tym :)
Pozdrawiam.
 
Awatar użytkownika
danant
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2997
Rejestracja: wt kwie 29, 2003 12:16 pm

wt lut 08, 2005 12:55 pm

<span style='color:red'>Temat przeniosłem do forum poświęconego autorskim światom.
Pozdrawiam,
d.</span>
 
Ziemniak0r
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 327
Rejestracja: śr lis 05, 2003 4:28 pm

wt lut 08, 2005 9:48 pm

Swojego czasu zast±pi³em magiê czym¶ innym, jednak podobnym w ogólnych za³o¿eniach. By³a to "Nienazwana Sztuka". Praktycznie tylko kilka osób na 1000 rodzi³o siê z tym darem. Nie przybra³o to jednak ¿adnej uporz±dkowanej formy, jak magia. Ta... "Sztuka" ujawnia³a siê sama tylko, gdy nasilenie emocji siêga³o granic ludzkiego umys³u. Nie by³o "czarów", "zaklêæ" ani inkantacji. Po prostu rzeczywisto¶æ sama nagina³a siê tak, aby sytuacja zmieni³a siê na korzy¶æ "rzucaj±cego". Ludzi, którzy mogli kontrolowaæ swoje emocje i "Sztukê" by³o naprawdê niewielu. Pozosta³y jakie¶ zapiski, ale dla normalnego cz³owieka wygl±daj± jak niezrozumia³y be³kot.
System ten wymaga pracy zarówno MP, jak i gracza. Nale¿y ustaliæ w jakich sytuacjach "dar" ten siê ujawnia i czym siê przejawia. Pole do popisu jest praktycznie nieograniczone, ale ten system nie nadaje siê choæby do FR czy innych ¶wiatów. Powsta³ z zamierzeniem wprowadzenia do autorskiego ¶wiata, ale skoñczy³ ostatecznie w szufladzie. Mimo, ¿e odstaje trochê od klasycznego fantasy mo¿e przej±æ rolê magii, po odpowiednich poprawkach. Mo¿e jakie¶ znaki na ciele albo co¶... Mo¿na te¿ z tego zrobiæ oddzieln± kategoriê magii (np. Splot Emocji) i wrzuciæ do FR podczas kampanii. Jak zainteresowa³em Ciê tym trochê to napiszê wiêcej, stre¶ci³em tu tylko g³owne za³o¿enia.
 
Martio
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 366
Rejestracja: śr paź 17, 2007 8:07 am

czw lut 10, 2005 9:33 pm

Cóż ... ciekawy pomysł. Jeśli miałbym go użyć, trafiłby jako coś obok magii, a nie zamiast. Po prostu magia jest czymś "naturalnym" dla światów fantasy, nie wyobrażam już sobie po prostu bez-magicznego świata. Może w pewnym sensie to mnie ogranicza, ale wiele osób się ze mną zgodzi. Kiedyś ustanowił się taki stereotyp i ja go się trzymam, bo mnie po prostu odpowiada.
Jeśli się nie obrazisz, wprowadziłbym trochę poprawek i może użył? Ale skoro masz coś więcej to napisz, bo pomysł jest warty rozpatrzenia. Nawet jeśli nie zaliczę go do Kanonu Ksiąg Objawionych to ktoś może z tego skorzysta. Możliwości są ogromne, a temat bardzo rozciągliwy.
Specjalnie rozpocząłem nowy projekt i zbieram ludzi o podobnych zapatrywaniach, a nie przyłączam do istniejącego. Jak już wcześniej napisałem, chciałbym móc ujrzeć oczami wyobraźni ludzi, miejsca, kuźnię ... Chcę to wszystko opisać, tak jak ja to widzę, a nie prowadzić rozległe dyskusję z innymi na temat "Dlaczego tak, a nie inaczej?". Zobaczymy co z tego wyjdzie, wtedy będziemy oceniać i myśleć, co dalej. Na razie chcę (chcemy?) stworzyć coś własnego.

P.S. Niedługo zaczynam prawdziwe prace nad tym systemem, więc ... sami wiecie :]
P.S.2. Świat/system jest nastawiony na storytelling i przygotowany pod pisanie książek, więc mechanikę ograniczę do prawdziwego minimum.
Pozdro
 
Awatar użytkownika
Canthir
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1053
Rejestracja: wt cze 27, 2006 5:13 pm

pt lut 11, 2005 12:42 pm

Dwa razy próbowałem zabrać się do pisanie książki w klimacie fantasy. jeda pod tytułem "Miedzy Smokiem a Dziwadłem" osiągnęła zawrotną wielkośc 3 stron!! Zgłaszam chęć do przystąpienia do tego przedsięwzięcia...
[center:85c4b3eda7]<span style='color:red'>-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-</span>
Edit: Do posta poniżej: wchodzę w to. Mam generator imion i wydaje mi się, ze potrafię rysować mapki. Mam nadzieję, że sie przydam...
Pozdrawiam
 
Martio
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 366
Rejestracja: śr paź 17, 2007 8:07 am

pt lut 11, 2005 1:51 pm

Czas, by usystematyzować to co robimy (zaczniemy robić), tak więc zacznę od dwóch rzeczy, które mi najgorzej wychodzą i zwykle na tym kończyło się w przeszłości moje pisanie świata. Tak więc poszukuję osób:
- do stworzenia/wymyślenia nazw własnych (imion jakichś postaci, bogów oraz miast)
- do narysowania mapy, wg. opisów, które sporządzimy (w miarę możliwości ...), zeskanowania jej i wrzucenia na jakiś serwerek (domyślam się, że niewiele osób będzie w stanie to zrobić, więc zakładam, iż nikt się nie zgłosi). Pomysł jest dość odważny, ale miejmy nadzieję, że dojdzie do skutku.
Być może w przyszłości podręcznik zostanie wydany w wersji papierowej ? Who knows ... :)
 
Awatar użytkownika
Hekatonpsychos
Moderator
Moderator
Posty: 1695
Rejestracja: wt mar 07, 2006 10:05 pm

pt lut 11, 2005 2:04 pm

Skoro już podjęto decyzję o tworzeniu niezależnegopomyslu, pozwolę sobie dodać, że pracę powinno się zaczynać od podstaw. Tymczasem mapki i nazwy własne są raczej szczytem, nie podstawą. Jeśli nie wierzycie, skombinujcie sobie np. Władcę Pierścieni w wersji elektronicznej i zastąpcie każdą nazwę własną określeniemi typu. Miasto elfów, las entów, stolica jeżdźców. Dałoby się przeczytać, prawda? ;)
Dlatego też moja propozycja jest taka (choć sam nie zamierzam uczestniczyć w Waszym projekcie). Zacznijcie od :!: dokładnego :!: omówienia koncepcji świata, jego założeń i 'istoty'. Z takim materiałem będziecie mogli swobodnie zabrać się za przydział ról.
Pamiętajcie, bez punktu odniesienia nic Wam sensownego nie wyjdzie. A niestety, ustalenie punktu odniesienia i, co najważniejsze, umiejętność zastosowania go w dalszej pracy, stanowi minimum każdego tego typu projektu.
Niemniej, zyczę powodzenia :D
Pozdrawiam.
 
Martio
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 366
Rejestracja: śr paź 17, 2007 8:07 am

sob lut 12, 2005 9:50 am

Hekatopsychos, mam wrażenie, że mnie źle zrozumiałeś. Ogłoszenie o mapce musiałem dać już teraz, jestem pewny, że minie sporo czasu zanim ktoś się zgłosi (jeśli ktokolwiek się zgłosi). Natomiast nazwy własne przecież można tworzyć na bierząco, by po skończeniu pracy móc przyporządkować daną nazwę do miejsca. Poza tym, często wypada tak, że w czasie pisania jakaś nazwa sama przypasowuje się do miejsca, więc chyba sporządzenie zbioru nazw, które później się użyje nie jest zbrodnią? A nad ogólnymi założeniami, istocie i koncepcji świata myślę już dość długo (zacząłem jeszcze zanim powstał ten temat), a to że nie piszę tego tutaj nie oznacza, że tak nie jest. Chciałbym wiedzieć, kto jest gotów rozpocząć prace, bowiem wiele osób (aż cztery!) zgłosiło chęć więcia udziału w przedsięwzięciu, tymczasem jak dotąd nikt nie zrobił żadnego kroku, by ze mną porozmawiać o świecie, czy istocie projektu. Rozmawiałem jedynie z Filio, a swój pomysł przysłał tylko Ziemniak0r.
Trzeba coś zacząć robić, trzeba zrobić ogólny plan i szkielet (każdy na pewno chciałby jakoś na to wpłynąć, w końcu to nie tylko ja piszę), dlatego proponuję jakieś spotkanie (być może w oknie konferencji na gg?) każdego kto chce w czymś pomóc.
Jeśli nikt się nie zgłosi na gadu-gadu, sam stworzę szkielet i rozpocznę prace. Byłoby miło, gdybym nie był osamotniony w tym projekcie. Dlatego, zgłaszajcie się na gg w celu omówienia kto czym się zajmie.
Pozdrawiam
Ojciec Projektu, Martio :lol:
 
Awatar użytkownika
Hekatonpsychos
Moderator
Moderator
Posty: 1695
Rejestracja: wt mar 07, 2006 10:05 pm

sob lut 12, 2005 4:15 pm

Dość dobrze Ciebie zrozumiałem ;)
Chodzi mi o to, że nie pisząc nic o koncepcji - a nic nie napisaleś - proponujesz Forumowiczom rysowanie mapek i wymyślanie nazw własnych. Najpierw zainteresuj Ich swoim pomysłem. "Zareklamuj" go w taki sposób, żeby wiedzieli, w czym mają Ci pomóc. Myślę, ze osoba, której spodoba się jakiś świat prędzej się zgłosi do rysowania mapki, niż ktoś kto pomysłu nie zna.
Dlatego podtrzymuję swoją radę - praca w tym wypadku powinna przebiegać od ogółu do szczegółu. A tutaj są same szczegóły ;)
Pozdrawiam.
 
RaFF
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 65
Rejestracja: śr gru 08, 2004 1:58 pm

sob lut 12, 2005 5:46 pm

Ja też się noszę ze zrobieniem własnego świata (w ciągu 3 miesięcy narysowałem 1 mapę ćwiartki mego świata, nawet niezłą) Z chęcią dołączę. Mogę być pomocny, mam baardzo dużo wszelkich generatorów, parę pomysłów itp. Tylko mam nadzieję że będzie to korzyść obustronna (ja też chcę ukończyć swój świat :Wink:)

Zagadam Cie na GG, OK? i wtedy się dogadamy, moze pokażę Ci moją mapę? :wink:
Co do tych "wymagań" to mapę mogę narysować i zeskanować ale jak na razie nie mam możliwości wrzucenia jej na serwer...

I jeszcze jedno: ja miałem identyczny pomysł z własnym światem: Minimum zasad, fantasy, nie za dużo magii (chociaż wszechobecna i w miarę ogólnodostępna, no i ja też zamierzam napisać jakieś opowiadanie (niekoniecznie na podstawie świata, ale to mi się wydaję lepszym rozwiązaniem)
 
Awatar użytkownika
Xavier
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 561
Rejestracja: pt maja 06, 2005 4:13 pm

sob lut 12, 2005 7:02 pm

A ja mam taki trochę inny pomysł na świat. Niecałkiem zaawansowana technologia (prymitywne czołgi rodem z I WŚ, strzelby, parowozy, sterowce) kontra, albo wymieszane z wysoko rozwiniętą i potężną magią. Zawsze pociągało mnie takie cuś, ale nigdy nie mogłem się przemóc, żeby zacząć. Do tworzenia takiego świata jestem zawsze chętny, a jeśli to ma być kolejny świat gdzie jest magia, elfy, krasnoludy i walka to wolę sobie pograć w wydanych settingach.
 
Martio
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 366
Rejestracja: śr paź 17, 2007 8:07 am

sob lut 12, 2005 8:11 pm

Hekatopsychos, myślę że masz rację, jednak ... napisałem pare słów w pierwszym poście, tłumacząc chyba co to za świat będzie. Resztę chciałem omówić z innymi twórcami (gdyby wszystko było ukształtowane, po co dawałbym możliwość dołączenia innym do projektu?). Rozumiem, że to nie wystarczy, jednak już niedługo napiszę pierwsze strony "podręcznika" i zamieszczę na forum. Projekt na 100 % ukończę (o ile w przypadku systemów autorskich [jak i wszystkich innych] można mówić o ukończeniu), jednak myślałem, że z kimś - nie sam.
Co do mapek - rzeczywiście można było to źle odebrać, ale jak to się mówi - nikt nie jest doskonały. :lol:
 
Ziemniak0r
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 327
Rejestracja: śr lis 05, 2003 4:28 pm

wt lut 15, 2005 5:03 pm

Martio... bêdzie dobrze, jak zrobisz tak± listê rzeczy, które koniecznie trzeba zrobiæ. Wtedy konkretnie za co¶ siê zabiorê... I fajnie by by³o, jakby¶ zamie¶ci³ tu jakie¶ podstawy (sk±d w ogole ten swiat sie tu wzial, co jest w nim takiego wyj±tkowego itd), bo mo¿e bedzie sie dalo zaczerpn±c pomysly z innych swiatow jak cos bedzie niespojnego w jakims miejscu.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości