Zrodzony z fantastyki

  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
 
StiM
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 552
Rejestracja: ndz paź 05, 2003 6:20 pm

sob kwie 16, 2005 8:36 pm

Do wszystkich, którzy pewni swego potencjału pisarskiego, pragną polemizować na łamach Działu Opowiadań z Radą Pióra:

J.R.R Tolkien w Przedmowie do "Władcy Pierścieni" pisze:
Pewne osoby, które przeczytały, a w każdym razie zrecenzowały tę książkę, oceniły, że jest nudna, niedorzeczna i nic niewarta; nie mogę się obrażać, bo sam podobnie osądzam ich dzieła lub też rodzaj literatury przez nich zachwalany.
Do przemyślenia.

Pozdrawiam
StiM
Ostatnio zmieniony sob paź 30, 2010 4:13 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Floater
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 406
Rejestracja: czw kwie 20, 2006 7:27 am

sob kwie 16, 2005 9:02 pm

StiM pisze:
Do wszystkich, którzy pewni swego poncjału pisarskiego, pragną polemizować na łamach Działu Opowiadań z Radą Pióra:

J.R.R Tolkien w Przedmowie do "Władcy Pierścieni" pisze:

Pewne osoby, które przeczytały, a w każdym razie zrecenzowały tę książkę, oceniły, że jest nudna, niedorzeczna i nic niewarta; nie mogę się obrażać, bo sam podobnie osądzam ich dzieła lub też rodzaj literatury przez nich zachwalany.

Do przemyślenia.


Wiesz co StiM...

Ja sobie już to przemyślałem i powiem tak:
Ja się ani nie obrażam ani też nie popadam w megalomanię w ocenie swojego potencjału pisarskeigo.

Krytyka jest rzecza normalną w sztuce i na taką trzeba być przygotowanym. Nie oznacza to jednak, że nie można z krytykami polemizować. Wręcz przeciwnie: krytyk - wydając taką czy inną opinię musi być przygotowany na polemikę i opinii tej uzasadnienie.

Ponadto Ty nie jesteś członkiem rady pióra, więc nie wypowiadaj się może za nich, bo jeszcze ktoś pomyśli, że się chcesz podlizać.
Ostatnio zmieniony sob paź 30, 2010 4:14 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

sob kwie 16, 2005 9:02 pm

Przeczytaj opis Sshamath zanim powiesz czego tam nie można kupic. Bo jeśli jest magiczne to w Sshamath akurat można to kupić :)
To, że dysponują jednym z największych bazarów, nie oznacza, że byle mag (nawet lekko epicki) może spokojnie kupić taki przedmiot.
Nie obrażam się, chciałem się tylko dowiedzieć gdzie dokładnie jest tak naiwne. Żeby poprawić mój styl
Opisałem to w recenzji. Mniej personifikacji z głównym bohaterem, więcej realizmu, nawet kosztem mechaniki. Troszkę więcej niespodziewanych zwrotów akcji, mniej przewidywalności...
Aerion, ktoś musi być tym złym. Jeśli wszyscy by chwalili, skąd wiedziałbyś co jest źle, co poprawić? :wink:

Zawsze dla przykładu bardzo dobrze napisanego opowiadania podaję opowiadanie Jierdana.

Jego zmieniona forma jest tutaj.
 
StiM
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 552
Rejestracja: ndz paź 05, 2003 6:20 pm

sob kwie 16, 2005 9:08 pm

Floater pisze:
StiM pisze:
Do wszystkich, którzy pewni swego poncjału pisarskiego, pragną polemizować na łamach Działu Opowiadań z Radą Pióra:

J.R.R Tolkien w Przedmowie do "Władcy Pierścieni" pisze:

Pewne osoby, które przeczytały, a w każdym razie zrecenzowały tę książkę, oceniły, że jest nudna, niedorzeczna i nic niewarta; nie mogę się obrażać, bo sam podobnie osądzam ich dzieła lub też rodzaj literatury przez nich zachwalany.
Do przemyślenia.
Wiesz co StiM...

Ja sobie już to przemyślałem i powiem tak:
Ja się ani nie obrażam ani też nie popadam w megalomanię w ocenie swojego potencjału pisarskeigo.

Krytyka jest rzecza normalną w sztuce i na taką trzeba być przygotowanym. Nie oznacza to jednak, że nie można z krytykami polemizować. Wręcz przeciwnie: krytyk - wydając taką czy inną opinię musi być przygotowany na polemikę i opinii tej uzasadnienie.

Ponadto Ty nie jesteś członkiem rady pióra, więc nie wypowiadaj się może za nich, bo jeszcze ktoś pomyśli, że się chcesz podlizać.
Ja nie napisałem, że nie wolno- podałem tylko zasady do przemyślenia. Skoro tak przyjąłeś słowa Mistrza- Twoja rzecz.

I jak widzę muszę coś zdementować:
To nie było do Ciebie Floaterze, jako osobista docinka do Twojego zachowania, ani do zachowania kogokolwiek. To tylko pro forma, żeby znów z tematu nie zrobić pola bitewnego.

Pozdrawiam
StiM
Ostatnio zmieniony sob paź 30, 2010 4:14 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Floater
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 406
Rejestracja: czw kwie 20, 2006 7:27 am

sob kwie 16, 2005 9:23 pm

Ani nie uznano mojej pracy za nudną itd. ani ja się przecież się nie obrażam ani też nie oceniam ich dzieł, wiec słowa Tolkiena do mnie się za bardzo nie odnoszą.

Co do zamiany w pole bitewne, to masz rację. Sądzę jednak, że to co napisałem (oprócz ostatniego zdania :) ) może być również pożyteczne.

Z jednej strony nie mam zamiaru wykłócać się z nikim o jak najlepszą recenzję. Z drugiej strony jednak wątpliwości należy - moim zdaniem - wyjaśniać.
 
Dalamar Velkyn
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1898
Rejestracja: ndz gru 12, 2004 6:52 pm

sob kwie 16, 2005 9:27 pm

Mniej personifikacji z głównym bohaterem
Może to był błąd ale chciałem opisać moją główną postać w RPG... tak więc ciężko się nie personifikować z kimś kto jest właściwie mną.

więcej realizmu, nawet kosztem mechaniki.
ekhm... to właśnie moim zdaniem był realizm (na razie pomińmy sam zakup tego przedmiotu). Ale mając coś takiego do dyspozycji to się tego używa... a w większości opowiadań walka trwała by 3 strony gdzie na końcu ostatkiem sił mag przypadkiem znajduje zapomniany przedmiot i szczęściem wygrywa. To jest dla mnie brak realizmu.
Ostatnio zmieniony sob paź 30, 2010 4:14 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
StiM
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 552
Rejestracja: ndz paź 05, 2003 6:20 pm

sob kwie 16, 2005 9:38 pm

Uważaj, żebyś nie zaczął pisać w stylu notki policyjnej z wizji lokalnej. To jest hiperrealizm, ale sam sobie odpowiedz, jaką to ma wartość artystyczną.

Sul pisze:
Dla pocieszenia mogę powiedzieć, że nie tylko Twoja praca ma ten błąd
Czuję się namierzony (chyba tutaj nie działa reguła zapeszania :wink: )

Pozdrawiam
StiM

Do notki poniżej:
Pomimo niskiego IQ domyśliłem się :wink:
Ostatnio zmieniony sob paź 30, 2010 4:15 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

sob kwie 16, 2005 9:43 pm

Nie o to chodzi Dalamarze. Brak realizmu w Twoim opowiadaniu polega na złym dobraniu przeciwnika. Wykorzystujesz wszystkie zdolności maga, jednakże, nie poświęcasz takiej uwagi jego przeciwnikowi. Przez to walka jest nieciekawa i mało efektywna. A przecież chodzi o to, by walka była ciekawa, wciągająca czytelnika. Ma działać na zmysły, na wyobraźnie. Zobacz na Geralta. Wiadomo, że bohaterowi nic nie może się stać (pomijając na "Panią Jeziora"), jednakże dostaje baty od Vilgefortza, dostaje od Chaira a nawet od Milvy, która sprała go na kwaśne jabłko skórzanym pasem.
Można się nie lubieć prozy Sapkowskiego, jednak nie można mu odmówić doskonałego warsztatu, pobudzających czytelnika, dynamicznych opisów walki, i odrobiny nieprzewidywalności. Gdyby Geralt nie oberwał ani razu, zawsze wygrywał, książka byłaby nudna, bohaterowi papierowi.
StiM, rozumiem, co chciałeś powiedzieć przez ten cytat, ale tu opieramy się o ten sam gatunek utworów :wink:
Edit: Chodzi mi o cytat Tolkiena, nie ten ostatni.
 
Dalamar Velkyn
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1898
Rejestracja: ndz gru 12, 2004 6:52 pm

sob kwie 16, 2005 9:48 pm

Zaczynam rozumieć o co wam chodzi... dochodzi jeszcze jeden problem zwany ograniczeniem czasowym... zabrałem się kapkę za późno za pisanie...
Ostatnio zmieniony sob paź 30, 2010 4:15 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Hekatonpsychos
Moderator
Moderator
Posty: 1695
Rejestracja: wt mar 07, 2006 10:05 pm

ndz kwie 17, 2005 9:24 pm

To jest w zasadzie jedyna notka, którą planuję zamieścić w tym temacie w sprawie poruszonej powyżej :)
Schemat "dialogu", jaki zaistniał między Autorem a Recenzentem na Naszym Forum jest następujący:

Pierwsza wypowiedź: Autor pisze tekst
Druga wypowiedź: Recenzent krytykuje tekst
Trzecia wypowiedź: Autor ustosunkowuje się do recenzji.
Czwarta wypowiedź: Forumowicze wypowiadają się o tekście w ankiecie.

Jak zauważył Floater, recenzje nie mogą być zawieszone w powietrzu. Muszą być uzasadnione. Ze swojej strony zrobiłem wszystko, co w mojej mocy do oddania honoru własnemu gustowi i recenzowanym tekstom. Podkreślę jednak ważną w moim odczuciu kwestię. Recenzje, które zamieściłem w stosownym wątku są zapisem w miare możliwości zobiektywizowanego ale nadal jednak na wskroś indywidualnego odbioru. O tym, jaką wartość mają teksty w oczach Czytelników, niech ocenią sami Czytelnicy. Każde opowiadanie ma poświęcony sobie wątek komentarzy. Często pojawiają się tam pochlebne opinie, toteż podejrzewam, iż każdy z tekstów ma swojego fana :) Proszę, nie przeceniajcie roli Rady Pióra w tym wzgledzie i uszanujcie jej zdanie jak również zaufajcie w dobre intencje, które kierowały każdym z członków jury.
Pozdrawiam.

PS. Jeśli któryś z Autorów poczuł się autentycznie urażony moją opinią, bardzo proszę o PW. Z przyjemnością postaram się wyjaśnić sprawę. Bardzo jednak proszę, niech piszą do mnie TYLKO osoby, które naprawdę czują, że napisałem recenzję niesprawiedliwą.
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

pn kwie 18, 2005 10:45 pm

Być może inni, pozbawieni serca jurorzy mnie w tym niewdzięcznym obowiązku zastąpią (Suld – patrzę na Ciebie i czekam :twisted: )
Mówisz, masz :D

Dodałem dziś 3 kolejne recenzje. Następne są w drodze. Jeśli są jakiekolwiek wątpliwości co do nowych lub starych recenzji, to piszcie (nie bójcie się).
 
Dalamar Velkyn
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1898
Rejestracja: ndz gru 12, 2004 6:52 pm

wt kwie 19, 2005 8:33 pm

Rend pisze:
[Aneks: Przeczytałem jaki CL miał mieć ten przedmiot... Epicki artefakt i kosztował 150 000 GP Nie, coś to jest nie tak ]
Nie wiem do końca jak to jest rozwiązane systemowo ale tego przedmiotu nie robił jeden mag, żaden z twórców nie był epikiem. kilku(nastu) magów eksperymentalnie chciało władować w przedmiot tyle mocy ile się da. Udało się ale przedmiot był jednorazowego użytku.
Ostatnio zmieniony sob paź 30, 2010 4:15 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

wt kwie 19, 2005 9:30 pm

Recenzje są szeregowane wedle autorów, alfabetycznie. Aneksy wprowadziłem czytajac komentarze Autoirów do recenzji. Nie starałam się "wyżywać na opowiadaniach (nie jestem Suldarrem).
Wypraszam sobie. Nie wyżywam się na opowiadaniach, ani na ich autorach. Ponieważ to jest konkurs, sądzę że praca powinna być odpowiedniego poziomu. Konstruktywne wytykanie błędów jest o wiele cenniejsze niż bezpodstawna pochwała.
I słówko refleksji... Ciekawi mnie czemu w ponad połowie prac autorzy stosują przekleństwa? Czyżby mozliwość łamania regulaminu bezkarnie
Może jakieś ukryte niespełnione pragnienia?
 
Rend
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 3065
Rejestracja: sob paź 05, 2002 9:03 pm

wt kwie 19, 2005 11:17 pm

Suldarr'essalar pisze:
Suldarr'essalar pisze:
Ps. Aż tak bardzo stęskniłeś się z Kubą Wojewódzkim?

Starałem się nie czytać cudzych recenzji, póki nie umieszczę swoich. Moja wina że nie zapomniałem dodać ";)" co też zaraz uczynię.
Co do krytyki. Gdy jest powód, to także wytykam błędy w recenzjach, ale też staram się dostrzegac pozytywy.
Tyle z mojej strony.
Dalamar Velkyn pisze:
Nie wiem do końca jak to jest rozwiązane systemowo ale tego przedmiotu nie robił jeden mag, żaden z twórców nie był epikiem. kilku(nastu) magów eksperymentalnie chciało władować w przedmiot tyle mocy ile się da. Udało się ale przedmiot był jednorazowego użytku.

Nie jestem pewien czy systemowo można robić pzredmioty z CL wyższym niż minimalny (nie pamiętam w tej chwili). Ale jeśli przyjmiemy że tak... Jeśli pzredmiot jest jednorazowego użytku to znacznie upraszcza sprawę, bo staje się o wiele tańszy.
CL*50*10*[Poziom czaru] Nie napisałeś jaki dokładnie czar był użyty. Przy piątym poziomie czaru kosztuje równo tyle ile podałeś. Wedle formułki.
Ostatnio zmieniony sob paź 30, 2010 4:16 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Dalamar Velkyn
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1898
Rejestracja: ndz gru 12, 2004 6:52 pm

wt kwie 19, 2005 11:29 pm

Nie jestem pewien czy systemowo można robić pzredmioty z CL wyższym niż minimalny (nie pamiętam w tej chwili). Ale jeśli przyjmiemy że tak...
Można, przykładem są chociażby różdzki z magic missilem i CL 9.

Jeśli pzredmiot jest jednorazowego użytku to znacznie upraszcza sprawę, bo staje się o wiele tańszy.
CL*50*10*[Poziom czaru] Nie napisałeś jaki dokładnie czar był użyty. Przy piątym poziomie czaru kosztuje równo tyle ile podałeś. Wedle formułki.
Koszt obliczyłem tak:
Spell level x caster level x 25 (wymagane spell completition czyli przedmiot tylko dla magów)
spell level = 8 (czar Binding)
caster level = 60 (wielu magów tworzących przedmiot... nie znalazłem niestety żeby to było objęte zasadami... ale wątpie żeby było niemożliwe)
czyli:
8x60x25 = 12000gp
dobre nie? ;) więc co tyle kosztowało? czar działający na obrożę :D
spell level x caster level x 2000
spell level = 9 (Dominate Monster)
caster level = 17
czyli:
9x17x2000 = 306000. to nie wszystko. Jako że czas działania Dominate Monster = 1 dzień/poziom zgodnie z tabelką kroimy koszt na 2
czyli końcowa cena obroży = 153000 + kijek aktywacyjny 12000 = 165000gp za przedmiot który jest w stanie zdominować dowolnego outsidera permanentnie ;)
do tego dolicza się zniżki za znajomości (ok 10%) i umiejętności targowania się, sprzedawca wyszedł 17500gp na plus :)
Ostatnio zmieniony sob paź 30, 2010 4:16 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Rend
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 3065
Rejestracja: sob paź 05, 2002 9:03 pm

śr kwie 20, 2005 5:42 pm

Dalamar Velkyn pisze:
Można, przykładem są chociażby różdzki z magic missilem i CL 9.

Różdżki, staffy, i scrolle to przedmioty w których to wyraźnie zaznaczono, ze można tworzyć je z wyższym CL. Przyinnych nie jest to powiedziane.
Dalamar Velkyn pisze:
Spell level x caster level x 25 (wymagane spell completition czyli przedmiot tylko dla magów)
spell level = 8 (czar Binding)
caster level = 60 (wielu magów tworzących przedmiot... nie znalazłem niestety żeby to było objęte zasadami... ale wątpie żeby było niemożliwe)
czyli:
8x60x25 = 12000gp

Wszystko ładnie, pięknie, ale zapomniałeś o pomnożeniu ceny przez dziesięć (epicki CL). Czyli mamy już 120 000 GP.
Dalamar Velkyn pisze:
dobre nie? ;) więc co tyle kosztowało? czar działający na obrożę :D
spell level x caster level x 2000
spell level = 9 (Dominate Monster)
caster level = 17
czyli:
9x17x2000 = 306000. to nie wszystko. Jako że czas działania Dominate Monster = 1 dzień/poziom zgodnie z tabelką kroimy koszt na 2
czyli końcowa cena obroży = 153000 + kijek aktywacyjny 12000 = 165000gp za przedmiot który jest w stanie zdominować dowolnego outsidera permanentnie ;)

Cenę 120 000 GP należy pomnożyć razy półtora za kilka cech w jednym przemiocie. Ponadto należałoby doliczyć jeszcze zaklęcie ukrywające magię w obroży, i cenę samej obroży, która zabezpiecza przed atakiem garottą.
Czylli nie jest wcale taki tani jak sądzisz. I faktycznie kupienie go na bazarze jest bynajmniej dziwne.

Do notki poniżej: Nadal nie uwzględniasz ceny zaklęcia maskującego, a mnożnik epicki (a raczej zasada jego stosowania) jest podany w "Epic Level Handbook". Mimo iż są to dwa oodzielne przedmioty (jednak).
Ostatnio zmieniony sob paź 30, 2010 4:16 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Dalamar Velkyn
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1898
Rejestracja: ndz gru 12, 2004 6:52 pm

śr kwie 20, 2005 5:45 pm

Wszystko ładnie, pięknie, ale zapomniałeś o pomnożeniu ceny przez dziesięć (epicki CL). Czyli mamy już 120 000 GP.
Z tym się nie spotkałem...

Cenę 120 000 GP należy pomnożyć razy półtora za kilka cech w jednym przemiocie. Ponadto należałoby doliczyć jeszcze zaklęcie ukrywające magię w obroży, i cenę samej obroży, która zabezpiecza przed atakiem garottą.
Czylli nie jest wcale taki tani jak sądzisz. I faktycznie kupienie go na bazarze jest bynajmniej dziwne
To są dwa przedmioty, zależne od siebie ale dwa, pozatym cena obroży chroniącej przed garotą jest w Pieśni i Ciszy i jest na tyle znikoma że jej nie uwzględniłem. Poza tym nie na bazarze, tylko w specjalistycznym sklepie zajmującym się sprzętem pętającym magicznym i nie, od lin i kajdan po przegięte artefakty ;) to że znajduje się na bazarze świadczy o tym że stac go na niezłą dzielnicę kupiecką :)
Ostatnio zmieniony sob paź 30, 2010 4:17 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Seadragon
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 575
Rejestracja: pn wrz 25, 2006 9:58 am

recenzje

czw kwie 21, 2005 10:05 am

Witam
Dziękuję już dwóm recenzentom za wydanie opinii na temat mojego opowiadanka. Mam jednak kilka uwag i pytań dotyczących ich.

Hekatopsychos pisze:
Niekiedy raziło niezręcznościami

Czy mógłbyś wyjaśnić znaczenie swowa niezręczność? Użyłeś go kilkakrotnie (również w innych recenzjach), ale do końca nie wiem, w jakim sensie.

Rend pisze:
Autor mimo iż pisze dość ciekawie, nie ustrzegł się literówki

Każdemu się może zdarzyć. Nikt nie jest w stanie ustrzec się każdego, najmniejszego błądziku. :wink:

Rend pisze:
Under Jolly Roger :)

Niestety tego stwierdzenia nie zrozumiałem w ogóle. :( Może jestem nie w temacie, ale proszę o rozszyfrowanie go dla mnie (i być może dla innych również).

Pozdrawiam i oczekuję na kolejne "recki"
Seadragon
Ostatnio zmieniony sob paź 30, 2010 4:17 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Hekatonpsychos
Moderator
Moderator
Posty: 1695
Rejestracja: wt mar 07, 2006 10:05 pm

czw kwie 21, 2005 10:33 am

Czy mógłbyś wyjaśnić znaczenie swowa niezręczność?


To co w szkole zazwyczaj nosi miano "błędu stylistycznego" jest przeze mnie nazywane "niezręcznością językową". W recenzowanych tekstach najcześćiej pojawiającymi się niezręcznościami było niewłaściwe użycie związku frazeologicznego (np. "najmniejsze linia oporu" zamiast "linia najmniejszego oporu"), nieadekwatny do sytuacji opis (np. śmieszny opis sytuacjitragicznej, gdy nie wynika to z kontekstu) oraz proste błędy językowe ("okres czasu", "cofać do tyłu", "fakt autentyczny").
Za niezręczność językową ponadto uważam (w stopniu najmniejszym), brak stosownego "rytmu" w pracy. Bardzo indywidualne podejście, które zasadza się raczej na "zmyśle smaku językowego" i gustu, a nie obiektywnych przesłankach.
Mam nadzieję, ze sprawa jest teraz jasna.
Pozdrawiam.

* wszystkie przykłady niezręczności wymyślałem ad hoc, nie mam przy sobie żadnego testu, więc nie mogłem poszperać.
 
Rend
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 3065
Rejestracja: sob paź 05, 2002 9:03 pm

Re: recenzje

czw kwie 21, 2005 11:03 am

Seadragon pisze:
Rend pisze:
Under Jolly Roger :)

Niestety tego stwierdzenia nie zrozumiałem w ogóle. :( Może jestem nie w temacie, ale proszę o rozszyfrowanie go dla mnie (i być może dla innych również).

"Jolly Roger" to nazwa pirackiej flagi (główny bohater wszak był korsarzem). A całe sformułowanie to tytuł piosenki opowiadającej o piratach. To wszytsko :)
Ostatnio zmieniony sob paź 30, 2010 4:17 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
bukwa
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1749
Rejestracja: pn gru 08, 2003 12:48 pm

czw kwie 21, 2005 12:44 pm

Mała glosa do wypowiedzi Hekatopsychosa. ;-)

Hekatopsychos pisze:
(...) proste błędy językowe ("okres czasu", (...).

Okres dotyczy czasu w rozumieniu potocznym, fizycznym: def. "odcinek czasu wyrażony w jednosce czasu".

Istnieje także matematyczne rozumienie słowa "okres", które nie ma nic wspólnego z czasem. Definicja: Wikipedia.

Zatem wyrażenie "okres czasu" jest niepoprawne (nadmiarowe) jedynie w kontekście, z ktorego jasno wynika, że chodzi o czas.
Ostatnio zmieniony sob paź 30, 2010 4:17 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Hekatonpsychos
Moderator
Moderator
Posty: 1695
Rejestracja: wt mar 07, 2006 10:05 pm

czw kwie 21, 2005 1:44 pm

Bukwa - masz oczywiście rację - dziękuję za uściślenie :)
Nadmienię tylko, że bardzo trudno sobie wyobrazić wyrażenie "okres czasu" w zdaniu, gdzie słowo "okres" odnosiłoby się do pewnej cechy funkcji matematycznej ;) a nie jego potocznego rozumienia :)
Pozdrawiam.
 
Kiaryn'Veil Duskryn
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2940
Rejestracja: wt lip 01, 2003 11:17 am

pt kwie 22, 2005 9:46 pm

Korzystając z okazji, chciałbym przeprosić tak uczestników konkursu, jak i jego organizatorów za to, iż mimo deklaracji, nie wywiązywałem się ze swych obowiązków recenzenta i członka Rady Pióra... Zupełnie mi to wypadło z głowy i gdyby nie notka wysłana mi przez StiMa, trwałbym wciąż w tej paskudnej ciemnej mgle zapomnienia... Dziękuję ci StiM...
Pragnę niniejszym wyrazić swą skruchę za moje gapiostwo i brak kultury. Także proszę bardzo o czas do końca następnego tygodnia, kiedy to będę mógł zawrzeć w odpowiednim temacie swe recenzje... Pokornie zabieram się do czytania i pisania, by nie splamić tytułu Członka Rady Pióra.

Przepraszam jeszcze raz i pozdrawiam wszystkich,
Skruszony Kiaryn'Veil Duskryn
Ostatnio zmieniony sob paź 30, 2010 4:18 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Seadragon
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 575
Rejestracja: pn wrz 25, 2006 9:58 am

pt kwie 22, 2005 10:59 pm

Rend pisze:
Seadragon pisze:
Rend pisze:
Under Jolly Roger
Niestety tego stwierdzenia nie zrozumiałem w ogóle. Może jestem nie w temacie, ale proszę o rozszyfrowanie go dla mnie (i być może dla innych również).
"Jolly Roger" to nazwa pirackiej flagi (główny bohater wszak był korsarzem). A całe sformułowanie to tytuł piosenki opowiadającej o piratach. To wszytsko
No tak, w sumie powinienem to wiedzieć. Ale dzięki za wyjaśnienie Rend. Również Tobie, Hekatopsychos. :D

I jeszcze jeden mały szczególik:
Rend pisze:
SeaDragon
To się pisze jak jeden wyraz - Seadragon

DO NOTKI POWYŻEJ

Nic nie szkodzi, Kiaryn, Polacy naród cierpliwy, poczekamy :D Każdy ma swoje zajęcia i zazwyczaj swój udział w życiu Forum traktuje "niepierwszoplanowo" (tak jest np. w mojej sytuacji :wink:)

Pozdrawiam
Seadragon
Ostatnio zmieniony sob paź 30, 2010 4:18 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Kiaryn'Veil Duskryn
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2940
Rejestracja: wt lip 01, 2003 11:17 am

pt kwie 29, 2005 4:12 am

Jutro się postaram się jeszcze przed wyjazdem na majówkę zamieścić w odpowiednim miejscu recencje czterech opowiadań:
"Zaginiona czeluść" Floatera
"MYTHALLAR" Dalamara Velkyna
"Klepsydra" Seadragona
oraz "W cieniu fortecy" Crasha.

Jeśli się nie wyrobię, to zrobi to za mnie mój kumpel. Reszta recenzji w toku...

Pozdrawiam,
K.

---

Seadragon - Dzięki za wyrozumiałość. Tak w ogóle to wstępnie mogę powiedzieć - fajne opowiadanko tam naskrobałeś ;).
Ostatnio zmieniony sob paź 30, 2010 4:18 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
StiM
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 552
Rejestracja: ndz paź 05, 2003 6:20 pm

sob maja 07, 2005 12:57 pm

Czy ktoś jeszcze pamięta o konkursie?? Kiaryn i Antara dalej nie zamieścili kompletu recenzji...

Pozdrawiam
StiM
Ostatnio zmieniony sob paź 30, 2010 4:19 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Floater
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 406
Rejestracja: czw kwie 20, 2006 7:27 am

sob maja 07, 2005 8:15 pm

linijka 1) No właśnie no właśnie no właśnie no właśnie
linijka 2) No właśnie no właśnie no właśnie no właśnie



Suldarr zresztą też nie. Ja do nich ostatnio pracowicie wysyłam PW z przypomnieniem, to pewnie pamiętają...
 
Kiaryn'Veil Duskryn
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2940
Rejestracja: wt lip 01, 2003 11:17 am

ndz maja 08, 2005 3:47 pm

Nie zapomniałem... ale znów będą popóźnienia. Spróbuje się wyrobić przed końcem następnego tygodnia, ale nic nie obiecuję.

Przepraszam jeszcze raz,
K.
Ostatnio zmieniony sob paź 30, 2010 4:19 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
StiM
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 552
Rejestracja: ndz paź 05, 2003 6:20 pm

wt maja 10, 2005 10:44 pm

Mały ruch wokół konkursu literackiego jest chyba spowodowany tym, że nie można w nim wygrać 50 zł na wykorzystanie w sklepie internetowym

Mam nadzieję, że Sul i Antara nie zapomną umieścić reszty swych recenzji* i będziemy mogli zakończyć pierwszą edycję i... zabrać się za kolejną

Pozdrawiam
StiM

10.05.2005- ze względu na datę sądzę, że zapomnieli :?
Ostatnio zmieniony sob paź 30, 2010 4:19 pm przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
smaller
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1633
Rejestracja: śr lis 15, 2006 2:55 pm

wt maja 10, 2005 10:52 pm

/ziew

Ja i tak wiem co się stanie...
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości