Zrodzony z fantastyki

 
Dark Elf__
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 40
Rejestracja: pn sty 24, 2005 6:00 pm

śr lip 13, 2005 10:23 am

Na pewno powiñni¶cie zacz±æ od podrêcznika gracza- s± w nim zawarte wszystkie regu³y gry, klasy, czary itd. Wszystko ³adnie i przejrzy¶cie wyt³umaczone. Mo¿liwe, ¿e nie wszystko od razu zrozumiecie, ale w±tpliwo¶ci powinny przej¶æ po paru sesjach. Je¶li nic nie wiecie o rpgach, mo¿e zakup przygody Bezs³oneczna cytadela co¶ u³atwi oraz 'wprowadzi' w ¶wiat. Mistrz gry powinien mieæ dostêp do swojego Przewodnika w którym opisane s± zasady, które graczom zazwyczaj nie s± potrzebne (np. rady, jak stworzyæ swój ¶wiat, jak go zape³niæ, pomys³y na przygody, ile dawaæ do¶wiadczenia po odpowiednio trudnym spotkaniu, czy magiczne przedmioty). No i ostatni z bazowych podrêczników- ksiêga potworów: wszystkie, ³adnie wy³o¿one, zasady dotycz±ce najró¿niejszych stworów, potworów: od najmniejszego gobaska po wielkie czerwone bydle zwane smokiem :lol:

Oczywi¶cie mo¿na uczyæ siê angielskiego i od razu czytaæ srd po angielsku, gdzie jest to wszystko (poza Przewodnikiem Mistrza Podziemi)... i jeszcze wiêcej, jednak na pocz±tek b. trudno z tego wystartowaæ.

Pozdrawiam, Dark Elf
 
dragon.disciple
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 143
Rejestracja: ndz lis 14, 2004 11:43 am

śr lip 13, 2005 10:51 am

Poza tym, jak juz uporacie siê z zakupem i przeczytaniem podstawowych informacji, proponujê ustaliæ kto na pocz±tek bêdzie mistrzem gry, ilu jest graczy, a nastêpnie zebraæ siê wszystkimi osobami w jakim¶ ustronnym miejscu na parê godzin i stworzyæ postacie (oczywi¶cie razem z MG poniewa¿ wtedy bêdzie mu ³atwiej stworzyæ przygodê).

Moja rada twórzcie postacie na 1 poziomie, ze standardowych ras i klas. I pamiêtajcie, ¿eby napisaæ bogat± histori± postaci, a nie rzucaæ 40 razy na statystyki, bo s± za ma³e. RPG to odgrywanie ról, a rzuty ko¶æmi s± mo¿e fajne, ale to tylko dodatek.

Pozdrawiam i ¿yczê szczê¶cia na nowej drodze ¿ycia ;D, Dragon Disciple
 
Awatar użytkownika
Mortis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1074
Rejestracja: sob lut 21, 2004 9:39 am

śr lip 13, 2005 10:55 am

Jeżeli jesteście pewni, że chcecie grać, to kupcie podręcznik gracza (lub najlepiej korzystajcie z SRD). Musicie mieć tylko świadomość, że za kilka miesięcy wychodzi nowa edycja systemu po polsku, więc PG 3,0 będzie po prostu nieaktualy. NIenajgorszym rozwiązanjiem na sam początek jest zakup Gry Przygodowej DnD, nawet jak się przerzucicie na pełny system, to zostanie wam siatka i kości, więc zawsze coś.
 
Awatar użytkownika
veldrin-drow
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1568
Rejestracja: pn lis 13, 2006 8:25 pm

śr lip 13, 2005 8:34 pm

Niezbędne podręczniki-podręcznik gracza,podręcznik mistrza podziemi,księga potworów i jakiś podręcznik z opisem świata.Jeśli nie znacie angielskiego to polecam Zapomniane Krainy bo one mają jakąś przyszłość jeśli chodzi o ciągłość wydawania na polskim rynku.Zgadzam się z opinią,że najlepiej zacząć od jakiegoś gotowca co ułatwi potem MG tworzenie samemu scenariuszy.Polecam też by MG było min 2 co pozwoli im też pograć :wink: .Jeśli się spodoba granie w RPG w co nie wątpię to dokupywać dodatki i książki dla polepszenia "jakości" gry.Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też gra w inne systemy dla urozmaicenia.
 
Rish
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 190
Rejestracja: śr cze 30, 2004 12:00 pm

czw lip 14, 2005 12:30 pm

Je¿eli jeste¶cie pocz±tkuj±cy, mo¿ecie poczytaæ sobie TEN krótki temat. Byæ mo¿e co¶ pomo¿e (:?:).

Musicie jednak wiedzieæ, ¿e bez podstawowych podrêczników (czyt. Podrêcznika Gracza, Przewodnika Mistrza Podziemi i Ksiêgi Potworów) nie zagracie, poniewa¿ tam spisane s± wszystkie zasady.

Je¶li ju¿ zdecydujecie siê je kupiæ - zaj¿yjcie do TEGO tematu.

Ogólnie rzecz bior±c zagl±dajcie czêsto na Forum, poniewa¿ jest to kopalnia wiedzy w czystej postaci!

Pozdrawiam - Rish
 
Awatar użytkownika
Dark One
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 672
Rejestracja: czw paź 06, 2005 5:47 pm

czw lip 14, 2005 2:33 pm

Hmm.... dobrz ebyłoby poczytać najpierw co nieco o samym graniu na tym np. forum. RPG to fajna zabawa, ale wymaga trochę wysiłku i nie każdemu się będzie chciało, szczerze powiedziawszy. Najpierw pomyślcie dokladnie, a potem zróbcie tak, jak napisali koledzy powyżej - Podręcznik Gracza, Przewodnik Mistrza Podziemi i Księga Potworów będą Wam niezbędne. O ile bardziej doświadczeni Mistrzowie poradzą sobie bez tej środkowej książki, o tyle Wam polecałbym jej zakup - bardzo dobrze jest tam opisane prowadzeie gry. Od samego początku aż do końca. Na pewno się przyda.
 
Awatar użytkownika
veldrin-drow
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1568
Rejestracja: pn lis 13, 2006 8:25 pm

pt lip 15, 2005 9:31 pm

Chciałem tylko dodać,że DarkOne ma rację jeśli chodzi o poczytaniu na temat grania w RPG.Chciałem tylko dodać,że najlepiej-o ile to możliwe skontaktować się z jakimś M.G i poprosić go o pomoc.Jeśli mieszkacie w jakimś większym mieście to myślę,że nie będzie z tym problemu.
 
Master of Mint
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 199
Rejestracja: sob cze 04, 2005 10:01 pm

pn lip 18, 2005 10:52 am

A jeżeli w mniejszym to dobrze poszukaj... ja gram 2 lata i nie miałem pojęcia, że w promieniu 500m jest 2 poważna ekipa...
 
Awatar użytkownika
Dark One
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 672
Rejestracja: czw paź 06, 2005 5:47 pm

wt lip 19, 2005 11:26 am

A jak nie to zawsze zostają jeszcze dwie rzeczy - zwłaszcza, że są wakacje. Pierwszą z nich jest gra w sieci (więcej na ten temat w specjalnym, innym wątku) albo pojechać na jakiś konwent i zobaczyć, jak tam ludzie grają i w ogóle poczuć ów niezapomniany klimat. Na takich spotkaniach można spotkać masę ciekawych ludzi.
 
Awatar użytkownika
veldrin-drow
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1568
Rejestracja: pn lis 13, 2006 8:25 pm

wt lip 19, 2005 11:46 am

Pierwszą z nich jest gra w sieci (więcej na ten temat w specjalnym, innym wątku) albo pojechać na jakiś konwent i zobaczyć, jak tam ludzie grają i w ogóle poczuć ów niezapomniany klimat. Na takich spotkaniach można spotkać masę ciekawych ludzi.
Co do drugiej opcji to mam bardzo mieszane uczucia,kiedyś-wiele lat temu jeździłem na takie konwenty i raczej opinię o nich mam złą.Zastraszająca część przyjeżdza po to by ponownie grać w swoim gronie.Równie dobrze można zostać w domu i pograć i zaoszczędzi się kasę.I nie jest to opinia po jednym konwencie czy dwóch.
 
Jullius
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: sob lip 23, 2005 11:29 am

ndz lip 24, 2005 9:54 am

ale czy na poczontuk wystarczy mi tylko podrencznik gracza i przygoda bes³ona cytadeala

czy sa terz potrzebne ko¶ci figurki bo sam nie wiem
 
Awatar użytkownika
Dark One
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 672
Rejestracja: czw paź 06, 2005 5:47 pm

ndz lip 24, 2005 3:48 pm

Podręcznik gracza na pewno się przyda. Kości na pewno się przydadzą. Figurek na szczęście nie ma w D&D i na pewno nie będą Ci potrzebne. Jeśli zamierzasz dodatkowo prowadzić grę, to z pewnością powinieneś się zaopatrzyć w Przewodnik Mistrza Podziemi oraz Księgę Potworów.
 
Awatar użytkownika
Yestra
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 97
Rejestracja: ndz lut 29, 2004 6:43 pm

pn lip 25, 2005 10:03 am

Ja jak zaczynałem (kiedy to było...) to zanim uzbierałem na porządne podręczniki to zrobiłem swój system autorski (na prostych, ale niezrównowaonych i niedokłądnych zasadach) na którym uczyłem się mistrzować i na którym nauczyli się grać moim gracze. Proste, przyjemne i satysfakcjonujące...
 
Mortek
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 222
Rejestracja: pn sie 09, 2004 11:50 am

pn lip 25, 2005 12:11 pm

Najlepiej zacz±c od grania z kims bardziej do¶wiadczonym - jakas bardziej zaawansowana grupa w poblizu. Prowadzenie na poczatku jest naprawde trudne. Ja prowadze 4 lata, i jak popatrze na to co wyczynialem na poczatku to sie wstydze. Prawdopodonie za nastepne 4 lata bede sie wstydzil tego jak teraz prowadze. I za nastepne 4 lata to samo :) Dlatego nie przejmuj sie gdy cos ci nie wyjdzie.

A wydaje mi sie ze akurat DnD nie jest zbyt dobrym systemem ¿eby od niego zaczynac - jest dosyc skomplikowany na poczatek, a mnogo¶æ dostepnych materia³ów mo¿e przera¿aæ.

Reasumuj±c: polecam albo granie z kims bardziej do¶wiadczonym - chociazby 2-3 sesje, albo zaczaæ od jakiego¶ systemu nieskomplikowanemu mechanicznie. Mo¿ecie np. sprobowaæ zagrac w Wampira (co prawda to bedzie prawdopodobnie "wampir" :wink:)- gra jest niezbyt skomplikowana mechanicznie, natomiast g³ównie k³adzie nacisk na interakcje miêdzy postaciami. Dziêki temu bêdziesz móg³ poznaæ podstawy prowadzenia. A skoro wszyscy jeste¶cie poczatkuj±cy, to nikt nie bêdzie wam wytykal ¿e ¼le gracie i ¿e wampiry sie tak nie zachowuja.

Ale to tylko moje zdanie. Prawde mowi±c ja tak zaczyna³em - najpierw jakies pó³ ropku grania z starszymi kumplami, a potem wampir. No i wyros³em na nieZ³ego MG. Przynajmniej tak sadz± ci z którymi gram :wink:

Na koniec: mo¿e to i glupie, ale komputerowe RPGi naprawde s± w stanie pokazaæ o co w tym mniej wiêcej chodzi. Polecam zw³aszcza Planescapea, jako ¿e fabularnie po prostu miazdzy, i Icewinda2, :wink: bo w teori to 3 edycja. je¿eli bêdziesz mial ochote to ¦wi±tynia pierwotnego zla trzyma sie bardzo dok³adnie zasad 3e, ale mi jako¶ nie podchodzi.

BTW ja w³asnie bo ID2 postanowilem graæ w DnD :D
 
Gieferg__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 163
Rejestracja: sob gru 04, 2004 12:41 am

pn lip 25, 2005 12:19 pm

Najlepiej zacz±c od grania z kims bardziej do¶wiadczonym - jakas bardziej zaawansowana grupa w poblizu. Prowadzenie na poczatku jest naprawde trudne.

ale mo¿liwe, ja zacz±³em od razu od prowadzenia i tak siê przyzwyczai³em¿e w ciagu 10 lat jako gracz zagra³em mo¿e z 10 sesji a ca³a reszta to by³o prowadzenie (w sumie nie lubiêbyæ graczem :mrgreen: )
A wydaje mi sie ze akurat DnD nie jest zbyt dobrym systemem ¿eby od niego zaczynac - jest dosyc skomplikowany na poczatek, a mnogo¶æ dostepnych materia³ów mo¿e przera¿aæ.  
pewnie, racja, ja zaczyna³em od "Oka Yrrhedesa" :mrgreen: ale w sumie to polecam Wied¼mina :mrgreen: w tym systemie w zasadzie tylko MG musi jako tako opanowac mechanikê (a jest prosta i nie ma ton zasad i tabelek) a gracze tylko musz± (przynajmniej przez pierwsze sesje) zapamiêtaæ iloma kostkami maj± rzucaæ w kilku rzutach - zreszt± mo¿na wcale za czêsto nie rzucaæ. Poza tym nie potrzeba ¿aadnyc kostek poza zwyk³ymi k6 i wystarczy do gry tylko jedna ksi±¿ka i nie trzeba potem nic dokupowaæ (tylko nie wiem czy jeszcze mo¿na j± kupiæ...)

Na koniec: mo¿e to i glupie, ale komputerowe RPGi naprawde s± w stanie pokazaæ o co w tym mniej wiêcej chodzi.
niby mog±, ale to i tak zupe³nie inna sprawa.
 
Jullius
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: sob lip 23, 2005 11:29 am

pn lip 25, 2005 3:55 pm

a czy od D&D jest trudno zaczoñæ bardzo bym chcia³ w³a¶nie w nie zagraæ
ale czy sam podrencznik do gry wystarczy dla poweidzmy 3 gracz
 
Mortek
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 222
Rejestracja: pn sie 09, 2004 11:50 am

pn lip 25, 2005 4:13 pm

No có¿, IMO jeden podrêcznik (rozumiem ze podrêcznik gracza) nie wystarczy do grania. Przyda³yby siê (sa wrêcz konieczne) Ksiêga Potworów i Podrêcznik Mistrza Podziemi. TEORETYCZNIE dalo by sie grac bez tych dwóch ostatnich, bo wbrew pozorom nie zawieraja one zasad Koniecznych do gry, ale t± gre (a zw³aszcza prowadzenie) u³atwiaj±.

Podsumowujac: graczowi wystarczy podrêcznik gracza. Ale jezeli chcesz prowadzic, to bez PMP i MM sie nie obejdzie.

Jestes pewien ¿e w poblizu nie ma nikogo do kogo mo¿na by sie pod³±czyc na kilka sesji? Mo¿e s³abo szuka³e¶? Popytaj w¶ród znajomych, albo spytaj sie na forum kto mieszka dosyc blisko ciebie i bylby w stanie ci pomóc.

[OT]Gieferg, mechanika Wied¼mina i Wampira jest bardzo podobna. Z tym ze mi bardziej pasuje klimat tego drugiego. Co nie znaczy, ¿e nie lubie tego pierwszego :) [/OT]

EDIT
dark one, sa dwie mozliow¶ci: znale¼æ sobie nowych znajomych 8) , albo zarazic starych :)
Ja daaaawno temu uzy³em sposobu 2 - i dzia³a do dzi¶!
 
Awatar użytkownika
veldrin-drow
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1568
Rejestracja: pn lis 13, 2006 8:25 pm

pn lip 25, 2005 4:16 pm

a czy od D&D jest trudno zaczońć bardzo bym chciał właśnie w nie zagrać  
ale czy sam podrencznik do gry wystarczy dla poweidzmy 3 gracz
Błagam pisz poprawnie,proszę!Jeśli chodzi o samą mechanikę to nie jest trudna,można spokojnie zacząć od tego systemu.Generalnie rzecz biorąc bez poręcznika gracza,mistrza podziemi i księgi potworów będziesz miał wielkie problemy by rozpocząć rozgrywkę.
Najlepiej zacząc od grania z kims bardziej doświadczonym - jakas bardziej zaawansowana grupa w poblizu. Prowadzenie na poczatku jest naprawde trudne. Ja prowadze 4 lata, i jak popatrze na to co wyczynialem na poczatku to sie wstydze. Prawdopodonie za nastepne 4 lata bede sie wstydzil tego jak teraz prowadze. I za nastepne 4 lata to samo  Dlatego nie przejmuj sie gdy cos ci nie wyjdzie.
To bardzo dobry pomysł pod warunkiem,że ma się taką możliwość.
 
Awatar użytkownika
Dark One
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 672
Rejestracja: czw paź 06, 2005 5:47 pm

pn lip 25, 2005 4:28 pm

Hmm... jak dla mnie, mechanika D&D jest dosyć prosta i nie miałem probemów z przerzuceniem się po wielu latach na ten system. Ale uważam, że dobrym pomysłem na początek byłoby rzeczywiście zaznajomienie się z jakimś systemem narracyjnym, czyli takim, w którym nie ma ton zasad. Jeste jednak jeden warunek, który moze znacznie utrudnić całą sprawę i o którym pisaliśmy już wcześniej - mianowicie z kim grać, jeśli nie ma się znajomych, którzy się tym zajmują?
 
Jullius
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: sob lip 23, 2005 11:29 am

pn lip 25, 2005 6:48 pm

to we¼cie mi pomu¿cie rozwionzaæ taki problem

czy ja i moich 2 kumpli a nawte 3 mozêmy graæ maj±æ tylko jeden podrencznik gracza bo jest on drogi i nie ka¿dy z nich chce go kupiæ bo boi sie ¿e mu sie gra niespodoba i kasa w b³oto jeden pyta sie mnie jak sie w to gra a ja nie wiem jak mu to wyt³umaczyæ pomuzcie mi
 
Mortek
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 222
Rejestracja: pn sie 09, 2004 11:50 am

pn lip 25, 2005 7:08 pm

1) sprobój moze od kogos porzyczyæ pdr
2) sciagnij sobie (byle by nie do DnD bo to nielegalne!) jakiegos rpga z neta - za free - i zobacz czy wam sie spodoba
3) kupcie uzywane podrêczniki na jakiejs aukcji albo na forum
4) znajdzcie jakis system w ktory mozna grac z jednym podrêcznikiem (Wied¼min, Wampir, Earthdawn etc) i sprawdzcie czy wam sie wogole podoba RPG

A samym podrecznikiem gracza raczej siê nie da grac - jutro jade na obóz i zabieram minimum (3) i tez nie wiem jak sobie poradze bez reszty. Probowac na jednym podrêczniku nie radze, bo to mo¿e zrazic do gry.

(Moze ktos kto zakupi³ gre przygodowa wypowiedzial by siê na temat jej przydatno¶ci?)
 
Rish
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 190
Rejestracja: śr cze 30, 2004 12:00 pm

pn lip 25, 2005 7:52 pm

Jullius napisa³:
to we¼cie mi pomu¿cie rozwionzaæ taki problem

czy ja i moich 2 kumpli a nawte 3 mozêmy graæ maj±æ tylko jeden podrencznik gracza bo jest on drogi i nie ka¿dy z nich chce go kupiæ bo boi sie ¿e mu sie gra niespodoba i kasa w b³oto jeden pyta sie mnie jak sie w to gra a ja nie wiem jak mu to wyt³umaczyæ pomuzcie mi


<Jako mro¿±cy w ¿y³ach g³os z za¶wiatów:>
"Pamiêtaj o interpunkcji i ortografii Julliusie...<tu przera¼liwy ¶miech szaleñca, tocz±cy siê echem po milionach korytarzy mrocznego zamczyska...>"

<Tu ju¿ ja;)>
1. Je¶li masz problemy z przekonaniem kumpli do gry w rpg - zajrzyj do TEGO tematu. Powinno pomóc.

2. DnD nie nadaje siê dla pocz±tkuj±cych - jest to system zbyt zaawansowany mechanicznie jak na starter. Musisz jednak wiedzieæ, ¿e oprócz DnD istnieje ogromna ilo¶æ innych systemów z ³atwiejszymi regu³ami. Dla przyk³adu podam Wied¼mina, czy Call o Cthulhu.

3. Je¿eli chodzi o kasê to problem ma ka¿dy :wink:. Chyba najlepszym rozwi±zaniem by³oby to, aby¶cie siê z³o¿yli.
Ju¿ z samej mej nadzwyczajnej dobroci podam Ci jeszcze linka do jednego z tanich i dobrych produktów - OTO ON.

Pozdrawiam - Rish
 
Reinhardt_Wyrd
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 144
Rejestracja: sob sie 14, 2004 8:21 pm

pn lip 25, 2005 11:11 pm

Ten artyku³ wygl±da na kompetentny i w miare zrozumia³y:
http://conquest.rpg.pl/conquest2003/freshman.html
 
Awatar użytkownika
Canthir
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1053
Rejestracja: wt cze 27, 2006 5:13 pm

wt lip 26, 2005 9:43 am

Ja jeszcze nie grałem normalnej sesji na poważnie, a zbieram informacje o DnD od roku. Mam własny PHB i Obrońców Wiary, porzyczam MM i PMP i inne książki, siedze namiętnie na tym forum i ucze się teorii, ale nie mam praktyki, bo to co grałem z kolegami polegało na wrzucaniu mojej postaci do sterty łajna 3 razy na sesję. teraz opracowuję świat autorski, w którym gracze przeżyją prawdziwą gehennę ;D Największy problem w tym, że nie umiem wyważać spotkań.
Poszukaj i popytaj doświadczonych graczy, osobiście lub przez forum, bo kto pyta nie błądzi :)

PZDR
 
Awatar użytkownika
Dark One
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 672
Rejestracja: czw paź 06, 2005 5:47 pm

wt lip 26, 2005 4:37 pm

Hmm... sugerowałbym niektórym, żeby najpierw nieco poczytali i wkręcili się w temat, a później zadawali pytania nieco bardziej konstruktywne i dotyczące tego, co napradę jest dla nich niezrozumiałe.
I nie chcę, żeby zostało to odebrane, jako moja buraczaność :D - nie piszę tego złośliwie, tylko radzę. Ułatwi to wszystkim sprawę.
 
Wanderer
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 465
Rejestracja: wt paź 26, 2004 9:39 pm

wt lip 26, 2005 5:21 pm

Moze ktos kto zakupi³ gre przygodowa wypowiedzial by siê na temat jej przydatno¶ci?

Osobi¶cie jestem zdania, ¿e podrêczniki d20 fatalnie t³umacz± poczatkujacym graczom za³o¿enia RPG - zawieraj± w sobie typowe, obowi±zkowe informacje, które jednak nie ka¿demu wystarcz±. Systemy, które pojawia³y sie w Polsce przez ostatnie 10 lat przyzwyczai³y nas do o wiele lepszego wprowadzenia i obja¶niania teorii (do tego stopnia, ¿e nowsze systemy mia³y ju¿ zwykle tylko informacjê: "Czym jest RPG? Zajrzyj do dowolnego innego podrêcznika, bo inni ludzie wyja¶nili to ju¿ dawno lepiej od nas" :P ).
Si³± rzeczy potraktowa³em "Grê przygodow±" jako to brakuj±ce ogniwo dla pocz±tkuj±cych i, z ciekawo¶ci (a tak¿e dla ewentualnych mapek i ¿etonów, które zawsze planowa³em wprowadziæ do gry, a nigdy mi nie wysz³o ;) ), naby³em j±. Có¿, jest to dobre wprowadzenie, ³atwo jest zrozumieæ jego zasady i mechanizmy dzia³ania, poniewa¿ jest w zasadzie kolejnym krokiem po planszówkach. Przej¶cie z tej gry do pe³nego DnD jest bezbolesne i bardzo proste...
Ja jednak nie poleci³bym tego zakupu. Nie do¶æ, ¿e jest to wydatek, to jeszcze bezczelnie lansuje amerykañski typ eRPeGów - ca³kiem odstaj±cy od gry popularnej w Polsce. Rozumiem, ¿e dungeon crawl bywa przyjemny i m³ode pokolenie, zaczynaj±ce od d20 lubi taki styl - jednak ta "planszówka" niemal sugeruje graczom pomijanie czê¶ci narracyjnej (odgrywania postaci, dialogów, interakcji z NPC, rozpatrywania wydarzeñ miêdzy przygodami-eksploracjami). Lepiej jest, wg. mnie doj¶æ samemu do "Kick-in-the-door style", maj±c za sob± do¶wiadczenia gry w stylu "Something in between".
Sama podstawka d20 nie narzuca ¿adnego stylu - gracze zaczynaj±cy od niej zwykle i tak musz± konsultowaæ siê z bardziej zaawansowanymi erpegowcami, ¿eby zrozumieæ wszystkie "smaczki". "Gra przygodowa" natomiast jest na tyle zrozumia³a, i opanowanie d20 jest dziêki niej tak proste, ¿e zdejmuje z graczy konieczno¶æ kontaktu z inn± grup± - co jest, wg. mnie b³êdem.

Tak wiêc - start z "Gr± przygodow±" zdecydowanie odradzam. O wiele lepsze jest konsulowanie siê z do¶wiadczonymi graczami. Lub po prostu start z systemu, którego podrêcznik pozwala poprowadziæ poczatkuj±cym graczom porz±dne sesje (Wied¼min, Warhammer).

Pozdrawiam!
 
Robam
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 268
Rejestracja: wt sie 31, 2004 3:25 pm

wt lip 26, 2005 6:16 pm

Moze ktos kto zakupi³ gre przygodowa wypowiedzial by siê na temat jej przydatno¶ci?


W wiêkszo¶ci spraw zgodzê sie z Wandererem.Oprócz:

"Gra przygodowa" natomiast jest na tyle zrozumia³a, i opanowanie d20 jest dziêki niej tak proste, ¿e zdejmuje z graczy konieczno¶æ kontaktu z inn± grup±


No nie wiem czy jest taka zrozumia³a.Mo¿e to moja wina i moich qmpli ,ale na pocz±tku s³abo rozumieli¶my "Inicjatywê" i rzuty na umiejêtno¶ci.Przez ten starter rozwin±³ siê w nas Power Gaming (ju¿ po qpieniu podr.) ,który utrzymywa³ siê bardzo d³ugo.?le wp³ynê³o to na nasz± psychikê...=P.

Co do stylu gry Amerykanów.Przecie¿ nawet na MG czê¶cie siê mówi : Dungeon Master = Mistrz Podziemi , a nie : Game Master = Mistrz Gry.(t³umaczenie dla niekumatych=D)
 
Awatar użytkownika
Hekatonpsychos
Moderator
Moderator
Posty: 1695
Rejestracja: wt mar 07, 2006 10:05 pm

wt lip 26, 2005 7:17 pm

<!--QuoteBegin-Robam+-->
Robam pisze:
<!--QuoteEBegin-->Co do stylu gry Amerykanów.Przecież nawet na MG częście się mówi : Dungeon Master = Mistrz Podziemi , a nie : Game Master = Mistrz Gry.(tłumaczenie dla niekumatych=D)


To zależy od systemu ;)
W DnD mamy Mistrza Podziemi, w WoD Narratora, w Wiedzminie Bajarza w Dzikich Polach Starostę [poprawione] itd. itp.

O samym zaś stylu gry Amerykanów nie będę sie wypowiadał - nie miałem przyjemności. Z tego co jednak widać na zagranicznych Forach powergaming jest tam nieco bardziej... wyeksponowany. Aczkolwiek nie brak też ciekawych pomysłów fabularnych czy propozycji technik narracji. Większy rynek, więc i wyraźniejsza większość. U Nas też mimo wszystko rządzi wyrzynka, ale jakby mniejsza.
Może to i dobrze? ;)
Pozdrawiam.

EDIT:
Co do "Gry przygodowej" był to mój pierwszy podręcznik do DnD obok PHB. Kupiłem go po to, by uczynić przejście na nową edycję troszkę łagodniejszym dla moich Graczy. Przygotowałem okrutnie prześmiewczy i naiwny scenariusz, kazałem Graczom wybrać Bohaterów i zaczęliśmy grać. Śmiechu było co niemiara (BNi zachowywali się jak bohaterowie brazylijskich telenowel) a potwory były równie przekonujące co gumiaki w Power Rangers). Turlaliśmy kośćmi, rechotaliśmy, piliśmy sok i obrzeraliśmy się czipsami aż po upływie trzech godzin znudziło się Nam i poszliśmy na piwo.
To był mój pierwszy i jedyny kontakt z tym dodatkiem na żywo. Od tego czasu kurzy się na półce i przywołuje zabawne, choć z lekka mdłe wspomnienia.
Pozdrawiam.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości