Zrodzony z fantastyki

 
punisher__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 180
Rejestracja: czw maja 19, 2005 4:25 pm

Eveloth (komentarze)

pn lip 25, 2005 7:29 pm

W tym temacie prosze o komentarze i wszelkie rady dotycz±ce mojego ¶wiata. Chcia³bym narazie powiedzieæ, ¿e to co napisa³em to nie jest jeszcze sedno orginalno¶ci mojego ¶wiata. To tylko narazie opis jego stworzenia. Wierzcie mi, ¿e pó¼niej bedzie znacznie ciekawiej.

Tutaj mo¿ecie przeczytaæ o ¶wiecie
 
Grumfer S.
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 61
Rejestracja: pn lip 25, 2005 10:10 am

pn lip 25, 2005 7:50 pm

No nawet ciekawie mimo wszystko. Ale zapanuj nad b³êdami. Sam stworzy³em ¶wiat i dzi¶ zacz±³em go zamieszczaæ na forum, wiêc jeste¶my jakby rówie¶nikami. Mam pomys³. Ja bêde pomaga³ Tobie, a Ty mi... wtedy mo¿e powstaæ co¶ piêknego :D

Je¿eli mam oceniæ historiê od 1 do 10, dam jej 6.5, mo¿e 7. Ale jest nie¼le...
 
punisher__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 180
Rejestracja: czw maja 19, 2005 4:25 pm

pn lip 25, 2005 8:00 pm

Dziêkuje za komplement :) a co do twojego ¶wiata to ju¿ go przeczyta³em jak tylko zobaczy³em ten temat :) widzia³em nawet mapkê, ale ja swoj± chyba stworze rêcznie bo wtedy bêdzie ³adniej wygl±daæ. Jak ju¿ mówi³em to co napisa³em to tylko pocz±tek przez który musia³em i nadal muszê przebrn±æ. Jestem na poziomie tworzenia królestw i wa¿nych dat takich jak bitwa pod Grunwaldem 1410 :D.
 
Grumfer S.
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 61
Rejestracja: pn lip 25, 2005 10:10 am

pn lip 25, 2005 8:06 pm

hehe... co do mapy, to jest ona zrobiona rêcznie, tylko, ¿e nie mia³em pod rêk± skanera, wiêc tak jako¶ wysz³o. Musia³em przerysowaæ do painta, ale i tak nie¼le mi wysz³o. Nie mogê siê doczekaæ do Twojej mapy... tylko jej nie skwa¶ :wink:
 
punisher__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 180
Rejestracja: czw maja 19, 2005 4:25 pm

pn lip 25, 2005 8:24 pm

Spokojnie :), opublikuje j± jak bêdzie gotowa i tylko wtedy.
 
CHICK-en__
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 583
Rejestracja: sob sie 21, 2004 11:08 am

pn lip 25, 2005 9:09 pm

Uwa¿am, ¿e ¶wiat póki co napisany w porz±dku. Nie mogê siê doczekac ci±gu dalszego, ju¿ s³ysza³em o nim co nieco ;)
Tak wiêc pozdrawiam i czekam na wiêcej
CHICK-en

P.S. Zostaw te smoki (dla wtajemniczonego ;) )
 
Heretyk
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5036
Rejestracja: pn mar 28, 2005 12:23 pm

pn lip 25, 2005 10:15 pm

Jak na poczatek to nieźle, ale dlaczego wszędzie elfy i krasnoludy sa pierwsze? Dlaczego nie orki albo ludzie??
Dlaczego główny bog zajmował sie takimi drobiazgami jak państwa? Mógł wyznaczyc poprostu po kilku przedstawicieli z kazdej rasy i nakazac im stworzenie swoich państw. Mógłby im nadać jakieś moce, dzięki temu mogły by krażyć o nich legedy.
 
punisher__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 180
Rejestracja: czw maja 19, 2005 4:25 pm

pn lip 25, 2005 10:27 pm

Dziêkuje wam wszystkim za te gor±ce pochwa³y, które popychaj± mnie do dalszej pracy.
 
Grumfer S.
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 61
Rejestracja: pn lip 25, 2005 10:10 am

wt lip 26, 2005 10:02 am

Emn... tego, no mo¿e z tymi pañstwami to¶ punisher ¼le wymy¶li³, ale pozostaje przy swojej ocenie tego ¶wiata: 6.5, 7 :)
 
punisher__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 180
Rejestracja: czw maja 19, 2005 4:25 pm

wt lip 26, 2005 11:42 am

Dzi¶ da³em rozdzia³ III który jest pocz±tkiem, ale nie koñcem orginalno¶ci mojego ¶wiata. opisy s± czasami ogólne, ale to dlatego, ¿e wracam do nich i zaopatrzam z czasem w szczegó³y. Czekam na dalsze opinie i rady a nie tylko pochwa³y :P
 
Grumfer S.
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 61
Rejestracja: pn lip 25, 2005 10:10 am

wt lip 26, 2005 11:47 am

Ciekawie wymy¶lone. Godne pochwa³y. Tylko zwracaj uwagê na b³êdy. Ci±g³e powtórzenia psuj± czytanie... ale i tak jest dobrze. :)
 
punisher__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 180
Rejestracja: czw maja 19, 2005 4:25 pm

wt lip 26, 2005 12:08 pm

Co do powtórzeñ i przecinków to bardzo przepraszam, ale pó¼niej je poprawiê :) bo teraz zajmujê siê nieco wa¿niejszymi aspektami ¶wiata, ale i tak uwa¿am, ¿e czyta siê moje opisy przyjemnie :P.
 
Awatar użytkownika
Vince
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 342
Rejestracja: śr sie 18, 2004 11:26 am

wt lip 26, 2005 12:30 pm

Ca³kiem zgrabnie napisane (przeczyta³em dwa pierwsze rozdzia³y) jednak wed³ug mnie ca³e stworzenie ¶wiata bardzo ma³o oryginalne. Jednak ciekawie napisane i choæ bardzo ogólnie to niezwykle trafnie. Sam tworze ¶wiat i wiem jakie problemy stoj± przed jego twórc± (link do Ellanoru w podpisie :P ) wiem ¿e to dopiwro pocz±tek jednak narazie mnie nie zachwyci³ w skali 1-10 da³bym 5.
 
punisher__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 180
Rejestracja: czw maja 19, 2005 4:25 pm

wt lip 26, 2005 2:53 pm

Stworzenie ¶wiata nie mia³o nikogo zachwyciæ a tak¿e nie mia³o sprawiæ, ¿e ¶wiat jest oryginalny, to tylko jedna z nudnych rzeczy przez, które musia³em przebrn±æ. Jednak to, ¿e niektórych to zainteresowa³o to zawdziêczam tylko swojej umiejêtno¶ci pisania :P. Vince rozdzia³ III jest najwa¿niejszy w moim ¶wiecie, wiêc prosi³bym o przeczytanie go i dopisaniu komentarza.
 
Wanderer
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 465
Rejestracja: wt paź 26, 2004 9:39 pm

wt lip 26, 2005 3:08 pm

Recenzjê dzielê na rozdzia³y. Postaram siê j± uaktualniaæ wraz z kolejnymi notkami punishera

Stworzenie wszystkiego
Jak zauwa¿yli poprzednicy, pierwsza ods³ona ¶wiata jest ma³o oryginalna. Mamy typowy akt kreacji, nawi±zuj±cy do Biblii i Silmarillionu; standardowy panteon: nadbóg i kilku jego podw³adnych, powo³anych do wype³niania ¶wiata; typowe rasy (znowu elfy i krasnoludy s± starsze od ludzi, znowu mamy kilka ras stworzonych "dla zapchania dziury" [nizio³ki, gnomy...], znowu powi±zanie najstarszych ras z "¿ywio³ami" - lasy, minera³y...).
Rasy s± bardzo niesamodzielne, nie ewoluuj±, nie nabywaj± w³asnej wiedzy, tylko otrzymuj± dary... Jest to bardzo wyeksploatowany moyw, ale mo¿e s³u¿yæ celowi ukazania Starego Swiata jako czego¶ harmonijnego, uporz±dkowanego, idealnego dzie³a Stwórców.
Opis i wizualizacja aktu kreacji trzyma poziom.
¦wiat wydaje siê bardzo ma³y, kameralny. To nawet nie jest jeden kontynent, tylko jedna wysepka! Jak na ¶wiat tworzony metod± "Kosmos->Pañstwa->Kozia Wólka"*, efekt koñcowy jest zdecydowanie za ma³y, zbyt ubogi, za ma³o zró¿nicowany...
Je¿eli jest to w³a¶ciwy opis stworzenia tego ¶wiata, to ogó³em oceniam go na 4/10 (dobrze przedstawiony, ale zbyt ograny). Co innego, je¿eli oka¿e siê, ¿e jest to jedynie wizja stworzenia harmonijnego ¶wiata, legenda wymy¶lona przez pó¼niejsze cywilizacje, oznaczaj±ca têsknotê za Dawnym Swiatem i wzorzec porz±dku - wtedy nota mog³aby byæ wy¿sza ;)

Dawny ¶wiat
Tu nadal pojawiaj± sie mankamenty pierwszego rozdzia³u. Poniewa¿ ten rozdzia³ skupia siê na bardziej szczegó³owym opisie, wiêc skoncentrujê siê na szczegó³owych wnioskach.
Nazwy w³asne - du¿a ilo¶æ literek "h", "u", "th" (i ogólnie samog³osek i spó³g³osek miêkkich) zdradza, ¿e inspirujesz siê "typowym jêzykiem fantasy" lub "jêzykiem elfów" (obydwa s± pochodnymi Tolkiena i popularnego w fantasy jêzyka angielskiego) :) Sugeruje to, ¿e opis Dawnego ¦wiata i starych bogów przekazywany by³ g³ównie przez rasê elfów. Surowo¶æ nazw geograficznych (Samotne Szczyty, Ziemia Ognista) pasuje jednak do kultury ludzi, wiêc z pewno¶ci± byli oni bardziej wszêdobylscy, ni¿ to zaznaczy³e¶ (z pewno¶ci± by³o w¶ród nich najwiêcej podró¿ników, kupców, odkrywców, kartografów...).
Podzia³ polityczny, dokonany przez boga znowu sugeruje, ¿e jest to wizja ¶wiata doskona³ego, harmonijnego i praworz±dnego - niemal nierealnego! Nadal sk³onny by³bym twierdziæ, ¿e nie jest to prawdziwy opis ¶wiata, tylko wizja pó¼niejszych ludów.
Oceny nie dajê, dopóki nie rozwiniesz tej czê¶ci.

Pocz±tek nowego
No i zaczyna siê robiæ ciekawie. Katastrofa, zag³ada... ale z winy stwórców, a nie wojen domowych albo inwazji demonów! Pomys³ dobry, chocia¿ tym razem opis jest niewystarczaj±cy - to ju¿ nie jest legenda o stworzeniu, tylko kataklizm, który mia³ naocznych ¶wiatków. Brakuje w nim emocji, energii, szczegó³owo¶ci...
Post-ewolucja ras jest pomys³em trafnym, ciekaw jestem, do czego zaprowadzi :>

Do dalszej recenzji i oceny potrzebujê wiêcej materia³u
Pozdrawiam!

* zapraszam do rozdzia³u "Tworzenie w³asnego ¶wiata - trudno¶ci, problemy i pytania"
 
punisher__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 180
Rejestracja: czw maja 19, 2005 4:25 pm

wt lip 26, 2005 3:52 pm

Rozgryzle¶ mnie :), ca³y pocz±tek to jedynie legendy i zapiski zebrane przez my¶licieli i z³o¿one w ca³o¶æ. Tak naprawde nie wiadomo co jest prawd± a co nie je¶li chodzi o okres miedzy I a III wiekiem. mapa po katastrofie równie¿ bêdzie inna z jednego prostego powodu. Tamta mapa to rekonstrukcja powsta³a z opowiadañ elfów i krasnoludów...
 
Wanderer
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 465
Rejestracja: wt paź 26, 2004 9:39 pm

wt lip 26, 2005 4:18 pm

A zatem przedstawiasz ¶wiat metod± kombinowan± - uwzglêdniaj±c po czê¶ci zarys kosmologiczny, jak i punkt widzenia mieszkañców. Bardzo ciekawe - chocia¿ takie podej¶cie jest bli¿sze opowiadaniom, ni¿ RPG ;) Nie do koñca wiemy, czy mamy analizowac ¶wiat jako MG, czy jako gracze...
Drobna uwaga techniczna - przyda³oby siê, ¿eby¶ przeedytowa³ pierwsz± notkê w tym temacie, dodaj±c link do tematu ze ¶wiatem.
Pozdrawiam!
 
punisher__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 180
Rejestracja: czw maja 19, 2005 4:25 pm

wt lip 26, 2005 5:11 pm

Tak, chcê by mój ¶wiat by³ niezwykle oryginalny... Jednak prosi³bym o radê co zmieniæ a co dodaæ. Wanderer s± ju¿ dema ras w ¶wiecie obejrzyj je i wypowiedz siê ponownie. Przeczytaj wszystko od nowa bowiem stale edytuje ró¿ne rozdzia³y, w ró¿nych miejscach.
 
Grumfer S.
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 61
Rejestracja: pn lip 25, 2005 10:10 am

wt lip 26, 2005 10:54 pm

Ten... ¶wiat, jak ju¿ mówi³em kilka razy, jest ciekawie wymy¶lony. Rasy te¿, choæ nie¼le pokrêcone. To by³ ryzykowny pomys³ z tak± ewolucj±, ale poczeka siê na komentarze innych forumowiczów to siê zobaczy. :)

Aha... je¶li chcecie stworzenie innego ¶wiata prez tych samych bogów (lecz pod innymi imionami :wink: ) to spójrzcie tutaj .
 
punisher__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 180
Rejestracja: czw maja 19, 2005 4:25 pm

śr lip 27, 2005 12:17 am

Ten... ¶wiat, jak ju¿ mówi³em kilka razy, jest ciekawie wymy¶lony. Rasy te¿, choæ nie¼le pokrêcone. To by³ ryzykowny pomys³ z tak± ewolucj±, ale poczeka siê na komentarze innych forumowiczów to siê zobaczy.


¯e pomys³ to fajny to wiem :) jednak jest równie¿ oryginalny i po przekszta³ceniu go pod d20 pozwoli prze¿yæ niezapmniane prze¿ycia. Je¶li chodzi o ewolucjê to jej ryzyko jest zale¿ne z punktu widzenia.
 
Wanderer
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 465
Rejestracja: wt paź 26, 2004 9:39 pm

czw lip 28, 2005 12:55 am

Ponownie Pocz±tek nowego
Ciekawy opis ras. Robi siê niestandardowo i widaæ potencja³ przygód heroicznych - eksploracji zniszczonych ziem, zg³êbiania przesz³o¶ci, ewentualnych walk o dominacjê.
Wizualnie ¶wiat robi siê dosyæ oryginalny - niestety, mechanicznie nie ma siê czym pochwaliæ! Cechy rasowe s± nijakie - standardowe, nie gwarantuj± ¿adnych specjalnych zdolno¶ci... Np. "elfy": ot, +2 do Str - nie ma w tym "bestii", zezwierzêcenia... Proponowa³bym "pój¶æ na ca³o¶æ" i dorobiæ wiêcej cech rasowych, nawet ryzykuj±c Level Adjustment +1/+2 u niektórych ras.
Czy mi siê zdaje, czy krasnoludy pójd± w psionikê? Te kryszta³y i ich wp³yw na duszê krasnoludów zdaj± siê za tym przemawiaæ. Broñ z kryszta³ów przypomina srebrne miecze Githyanki.
Formalnie: powiniene¶ unikaæ rasowych modyfikatorów pokroju +1/-1 (zawsze siê robi parzyste, ¿eby zmiana gwarantowa³a zwiêkszenie/zmniejszenie modyfikatora wynikaj±cego z cechy). Je¿eli krasnoludy maj± zmniejszon± si³ê, to zaryzykuj -2 (i +2 inteligencji).
Je¿eli jednak nie chcesz wyolbrzymiaæ cech rasowych i podwy¿szaæ LA, to spróbuj opracowaæ rozwój rasowy (w stylu: "przy 5 KW elfy otrzymuj± rasow± premiê +4 do Skakania" etc.) i jakie¶ nietypowe profesje, pozwalaj±ce rozwin±æ ró¿ne nadnaturalne zdolno¶ci.
Proponowa³bym jeszcze dodanie u elfów: atak pazurami/ugryzieniem, rasowe plusy do umiejêtno¶ci Wspinaczka, Skakanie, Ukrywanie siê (a mo¿e nawet uwzglêdniæ w charakterystyce prêdko¶æ wspinaczkow±), +1/+2 naturalny pancerz.
U krasnoludów zaproponujê co¶, jak rozpiszesz swoj± wizjê zdolno¶ci rasowych.
Jeszcze jedno: minusy do Charyzmy mog± okazaæ siê niepotrzebne, je¿eli wszystkie rasy zosta³y oszpecone przez ewolucjê. Je¶li elfów i krasnoludów jest ³±cznie wiêcej, ni¿ ludzi, to w zasadzie standarow± Charyzm± dla tego ¶wiata by³aby charyzma w³a¶nie tych ras - czyli im mo¿na daæ +0 (¶rednio 10-11), ale za to ludziom +2 (albo te¿ +0, je¿eli tak¿e zostali oszpeceni po katakli¼mie). To w zasadzie Twój wybór - czy nadawaæ wspó³czynniki subiektywnie (wzglêdem tego ¶wiata), czy obiektywnie (wzglêdem ca³ego d20 - wtedy faktycznie zostaje -2 u elfów i krasnoludów).
Na razie rozdzia³ III oceniam na 5/10 - i nie mogê siê doczekac opisu ludzi ;)

Nowi bogowie
Opisy i koncepcje bóstw na razie bez zarzutu. Trochê brak oryginalno¶ci - ale w koñcu nie wiadomo, czy nie s± oni przypadkiem czystym wymys³em ras, które têskni± za dawnym ¶wiatem, wiêc siê nie czepiam.
Po opisie dwóch pierwszych bóstw - 6/10.

Mimo krytycznych opinii niemal ka¿dego z rozdzia³ów ogólnie ¶wiat oceniam na 6, poniewa¿ jest atrakcyjny wizualnie, oryginalny i ma du¿y potencja³. G³ówny minus to to, ¿e na razie wiem o nim zbyt ma³o :>
 
punisher__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 180
Rejestracja: czw maja 19, 2005 4:25 pm

czw lip 28, 2005 4:47 pm

Wizualnie ¶wiat robi siê dosyæ oryginalny - niestety, mechanicznie nie ma siê czym pochwaliæ!


Zrozumia³em teraz co¶ bardzo wa¿nego i naprawiê to :0. Zamierzam najpierw wszystko napisaæ a potem prze³o¿yæ na zasady d20. ostrzegam jedna, ¿e to bêdzie zmienione d20. Dojd± te¿ nowe klasy... nie bedzie starych.

Dzi¶ doda³em nowe 2 rasy i 1 boga, mi³ej lektury. Obecnie trwaj± prace nad rozdzia³em V opisuj±cym geografiê zniszczonego ¶wiata oraz jak ka¿da z ras przyczyni³a siê do jego odbudowy :) .
 
Heretyk
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5036
Rejestracja: pn mar 28, 2005 12:23 pm

czw lip 28, 2005 6:31 pm

Ogólnie patrząc to nie bedzie potrzebne dostosowanie poziomów wobec ras, wszystkie są porównywalne pod względem potegi. Za wyjątkiem nizołków, niziołki wydają mi się przepakowane. Zresztą nic nie usprawiedliwia ich ewolucji, nawet w ich opisie jest to zaznaczone.

I z innej beczki: czy pojawi się jakis tekst pokazujący to co moga robic bohaterowie? Tzn jakiego typu zadania bedą przed nimi stały.
 
punisher__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 180
Rejestracja: czw maja 19, 2005 4:25 pm

czw lip 28, 2005 8:19 pm

To s± bardziej ju¿ detale, które opracujê na sam koniec razem z przyk³adow± przygod±. Ale specjalnie dla ciebie odpowiem na to pytanie.
W moim ¶wiecie gracze bed± starali siê zg³êbiæ tajemnice pszesz³o¶ci, walczyæ z prawdziwym z³em (nie orkami) by panowa³a harmonia jak dawniej. Bed± te¿ poszukiwaæ skarbów jakich pe³no jest w zatopionych podziemiach czy zawalonych ¶wi±tyniach, tunelach. Kolejne mozliwo¶ci otwiera drohga ewolucji. mo¿e twój bohater zechce staæ siê dawnym orkiem czy elfem? Ale jak to siê stanie to ju¿ zalezy od MG.

Co do tych nieszczesnych nizio³ków uwarzam, ¿e nie s± przepakowane... to, ¿e umi± lataæ podczas burzy to nic nie znaczy. Z punktu widzenia mechniki to wcale nie bêd± takie mocne.
 
Robam
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 268
Rejestracja: wt sie 31, 2004 3:25 pm

czw lip 28, 2005 9:24 pm

Punisher nalega³ wiêc spróbujê cosik napisaæ - podzielê to na czê¶ci.

Na samym wstêpie pomy¶la³em ,¿e podarujê ew. b³êdy ort. i styl. ,ale jednak nie mog³em siê oprzeæ =).(nie s± tutaj jednak zapisane, gdy¿ wszystko co znajdê, przesy³am autorowi.)

Rozdzia³ 1:


Wstêp standardowo.Najpierw pustka ,a potem -hop-siup - i jest "bóg".Nie mam nic przeciwko temu.Wiêkszo¶æ ¶wiatów tak rozpoczyna swój byt.Pó¼niej nastêpuje stworzenie pomniejszych bóstw.IMO s± trochê zbyt ogó³owo rozpisane - nie ma niczego o ich wygl±dzie, cechach itp.
Nie podoba mi siê w niektórych czê¶ciach opis stworzenia ras.Fakt - krasnoludy i elfy zosta³o szczegó³owo opisane ,jednak¿e nizio³ki, ludzie i orki - tragedia.Tak samo pomys³ z pañstwami jest IMO niezbyt dobry.Popieram którego¶ z moich przedmówców ,który mówi³ o nadaniu raczej krain ni¿ pañstw.Pañstwo kojarzy mi siê raczej ze stolic± ,miastami itd.A przecie¿ te rasy dopiero co przysz³y na ¶wiat.
Podzieli³ te¿ ziemie na pañstwa a na ich czele osadzi³ wodzów. Nie zrobi³ tylko jednego, nie stworzy³ mieszkañ dla ludów.


Skoro "podzieli³ ziemiê na pañstwa" , to oznacza ,¿e wolnego=nie zajêtego miejsca nie by³o.Co mieli zrobiæ ludzie?Pl±taæ siê po czyi¶ krainach?Uwa¿am ,¿e powinno to zostaæ bardziej sprecyzowane.

Nie wiem co jeszcze mogê na ten temat napisaæ.Stworzenie ¶wiata nasta³o do¶æ naturalnie.Ciekawie ,acz krótko opisane.

Rozdzia³ 2:

Nie mam tutaj ¿adnych zastrze¿eñ...Mo¿e oprócz tego ,¿e mapka ukazuje bardzo ma³o ,przez co ¶wiat wydaje siê maciupeñki.

Rozdzia³ 3:

Dziwi mnie trochê ta rozmowa elfa i krasnoluda (fabularnie jest ca³kiem, ca³kiem).Jednak z tego co wiem to ewolucja polega na rodzeniu siê coraz to bardziej zmienionych przedstawicieli gatunku.Ten elf jednak widzia³ apokalipsê ,a teraz wygl±da jak jeden z "nowych" elfów.Oczywi¶cie mog³em co¶ przeoczyæ w tek¶cie ,ale zostawiam to - tak na wszelki wypadek.Walka "Trójcy" oczywi¶cie by³a do przewidzenia.Opis apokalipsy podoba mi siê ,jednak¿e trochê za czêsto wystêpuje s³owo "huk".
Elfy:
Budowa ¶wietna.Ukazuje ich jako zatwardzia³ych ³owców ,prawdziwe bestie. Jednak psychika trochê nie wspó³gra wraz z ich "zaprzyja¼nianiem" siê z krasnoludami.Ogó³em 5/6.
Krasnoludy:
Prawie siê nie zmieni³y.Bol± mnie trochê jednak te umiejêtno¶ci "psioniczne".Jednak zosta³o to wyt³umaczone w sposób w miarê prawid³owy ,wiêc chyba nie ma siê czego czepiaæ.W³a¶nie zauwa¿y³em kolejn± rzecz do której siê przyczepiê:
nadal lubi± ¶wiêtowac przy ka¿dej okazji, piæ ciemne krasnoludzie piwo i robiæ konkursy w bekaniu. Jest to du¿± zalet±, ale równie¿ przeszkod± dla elfów, które uwa¿aj± ich zachowania za nietaktowne. Gdyby nie Ich ewolucja te rasy nie polepszy³yby w ogóle stosunków…

1.Dlaczego elfy uwa¿aj± bekanie i picie piwa za "nietaktowne" skoro:
niegdy¶ piêkne, subtelne, muzykalne i finezyjne, teraz … s± bestiami, gorszymi od wilków czy orków - tak siebie nazywaj±

2.Najpierw piszesz ,¿e jest to przeszkod± ,a pó¼niej ,¿e gdyby nie ich ewolucja to nie polepszy³yby stosunków.Dziwna zbie¿no¶æ ,chyba ,¿e ja cosik ju¿ nie jarzê =).
Na razie 4+/6

Ci±g dalszy nast±pi - za wszelkie literówki i b³êdy ort. ( z mojej strony=) , przepraszam.

Pozdrawiam,
Robam
 
punisher__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 180
Rejestracja: czw maja 19, 2005 4:25 pm

czw lip 28, 2005 9:36 pm

Punisher nalega³ wiêc spróbujê cosik napisaæ - podzielê to na czê¶ci.


lubie znaæ zdanie moich bli¿szych kolegów :D.

Skoro "podzieli³ ziemiê na pañstwa" , to oznacza ,¿e wolnego=nie zajêtego miejsca nie by³o.Co mieli zrobiæ ludzie?Pl±taæ siê po czyi¶ krainach?Uwa¿am ,¿e powinno to zostaæ bardziej sprecyzowane.


Nie, oni dostali swoje królestwo jak kazda z innych ras.

.Najpierw piszesz ,¿e jest to przeszkod± ,a pó¼niej ,¿e gdyby nie ich ewolucja to nie polepszy³yby stosunków.Dziwna zbie¿no¶æ ,chyba ,¿e ja cosik ju¿ nie jarzê =).
Na razie 4+/6


o ile dobrze pamiêtam to by³o na odwrót :D.

P.S: Wszystkie wytkniête przez ciebie b³êdy poprawione. Rozdzia³ II napisany od nowa. Zmienione stosunki rasowe miêdzy krasnoludami a elfami. Dopisa³em o tworzeniu to co najwa¿niejsze czyli orki ludzie itp a tak¿e napisa³em dok³adniejsze powstanie Elhariusa.

[b]<span style='color:indigo'><span style='font-size:25pt;line-height:100%'>JE¦LI CHCECIE MI POMÓC ZRÓBCIE TO KRYTYK?</span></span>
 
Wanderer
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 465
Rejestracja: wt paź 26, 2004 9:39 pm

sob lip 30, 2005 1:03 pm

Na razie zmieniê taktykê - nie bêdê komentowa³ tego, co napisa³e¶, dopóki tekst nie wymaga drastycznych poprawek. Skupiê siê na tym, czego bardzo brakuje:

1. Czy informacje o starym ¶wiecie przechowa³y siê jedynie w ¶wiadomo¶ci niektórych elfów i krasnoludów, czy mo¿e ocala³o jeszcze co¶? ¦wi±tynie, zapiski, budowle, pos±gi?
2. Czy oryginalno¶æ ¶wiata ograniczy siê jedynie do nietypowej scenerii i nietypowych ras?
3. Nadal brakuje mi opisu kulturowego, politycznego i historycznego obecnego ¶wiata. Opisujesz przede wszystkim rasy, a nie ¶wiat!
4. Co z magi±, kap³anami, wiedz±, jêzykami, pismem, sztuk±?
5. Najbardziej znane miasta i najs³ynniejsi bohaterowie - luka!
6. Jakie potwory spotkaæ mo¿na w Eveloth?
7. Jak stoi poziom techniki? Narzêdzia, obróbka surowców, in¿ynieria...
8. S³ówko odno¶nie klimatu i zjawisk przyrodniczych ¶wiata.

etc. - rozumiem, ¿e nie odpowiesz na wszystkie pytania od razu, poniewa¿ zale¿y Ci na przedstawianiu ¶wiata w formie rozprawek i opowiadañ... jednak czasem zbiór suchych konkretów jest o wiele bardziej czytelny!
Nie wiem czemu, ale na razie ko³acz± mi siê w g³owie 2 s³owa: Earthdawn i X-Men ;)

Na razie ocena ¶wiata siê nie zmienia: 6/10 - zobaczymy, co przynios± odpowiedzi na wypunktowane przeze mnie braki.
 
punisher__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 180
Rejestracja: czw maja 19, 2005 4:25 pm

sob lip 30, 2005 1:17 pm

Witam ciê ponownie Wanderer na wszystkie twoje pytania odpowied¼ jest bardzo prosta. Wiêc lecimy z tym koksem...

1. Czy informacje o starym ¶wiecie przechowa³y siê jedynie w ¶wiadomo¶ci niektórych elfów i krasnoludów, czy mo¿e ocala³o jeszcze co¶? ¦wi±tynie, zapiski, budowle, pos±gi?


Tak jak zosta³o to napisane rzeczywi¶cie tak jest. Oczywi¶cie nie odjkryto wszystkich starych ¶wi±tyñ i bibliotek... na pewno co¶ tam jeszcz jest o starym ¶wiecie, mo¿e pamiêtniki, mapy a mo¿e co¶ jeszcze innego ten jednak w±tek pozostawiê wielk± tajemnic± dla MG.

2. Czy oryginalno¶æ ¶wiata ograniczy siê jedynie do nietypowej scenerii i nietypowych ras?


Niestety nie :D. Zamierzam gruntownie przebudowac kulturê ras, rytu³a³y, sposób ¿ycia... Z³amiê sterotypy...

3. Nadal brakuje mi opisu kulturowego, politycznego i historycznego obecnego ¶wiata. Opisujesz przede wszystkim rasy, a nie ¶wiat!


Ta czê¶æ zostanie dok³adniej opisana w rozdziale VI po¶wiêconym ¿yciu codziennym ras i ich kulturze.

4. Co z magi±, kap³anami, wiedz±, jêzykami, pismem, sztuk±?


To zostanie sprecyzowane w rozdziale VI, ale co do magii to dok³adniej opisz± j± w momencie powstawania mechaniki.

5. Najbardziej znane miasta i najs³ynniejsi bohaterowie - luka!


o miastach w rozdziale V, który piszê obecnie a o bohaterach nieco pó¼niej...

6. Jakie potwory spotkaæ mo¿na w Eveloth?


Ewolucyjne, ale je opisze dopiero pod koniec :0 wybiore z ksiêgi potworów te najbardziej pasuj±ce do mego ¶wiata i poddam je ewolucji, zobaczymy co powstanie.

7. Jak stoi poziom techniki? Narzêdzia, obróbka surowców, in¿ynieria...  
8. S³ówko odno¶nie klimatu i zjawisk przyrodniczych ¶wiata.


To zostanie opisane w rozdziale V i VI.

P.S we wtorek wyje¿d¿am a wracam dopiero 12-13 sierpnia. Dlatego nastpi krótka przerwa w tworzeniu.
 
Awatar użytkownika
Canthir
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1053
Rejestracja: wt cze 27, 2006 5:13 pm

czw sie 11, 2005 8:40 pm

Nie wczytywałem sie dokładnie, bo pisałem w tym czasie 2 inne posty, ale to co zauważyłem spodobało mi się. Tak jak napisał Wanderer początek wydaje sie bardzo schematyczny, a reszta wydaje mi się aż nadto wyszukana, trochę to mnie dziwi, ale to Twój świat... Ciekawe rozwiązanie z Costnerem jako typowym człowiekiem :lol: zato alternatywy ras sa raczej bez zarzutu...

To tyle z pierwszych spostrzeżeń. Jak coś dopiszesz to uważnie przeczytam całość i jeszcze raz rzuce commenta. Może daj sobie linka do komentarzy do podpisu?

Owocnej pracy i radości z tworzenia


Pozdrawiam

<span style='color:blue'>Canthir</span>
 
Robam
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 268
Rejestracja: wt sie 31, 2004 3:25 pm

pt sie 12, 2005 11:11 am

Nie wiem czemu, ale na razie ko³acz± mi siê w g³owie 2 s³owa: Earthdawn i X-Men


X-Men zapewne po rysunkach przedstawiaj±cych niektóre rasy ,a Earthdawn po apokalipsie =D.

a reszta wydaje mi siê a¿ nadto wyszukana, trochê to mnie dziwi,


Czy to ¼le?A mo¿e lepiej by by³o jakby wszystko by³o jak najbardziej "standardowe"?

Nie pozdrawiam ,bo wkrótce co¶ d³u¿szego napisze =D.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości