Zrodzony z fantastyki

 
Cornugon
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 88
Rejestracja: czw lut 17, 2005 2:21 pm

Fane of Llolth

ndz sie 07, 2005 9:08 pm

Wiêkszo¶æ graczy D&D Skirmish wie zapewnie, ¿e fina³y tegorocznych mistrzostw odbêd± siê na planszy, któr± dwa tygodnie oficjalnie zaprezentowano na stronie Wizards of the Coast

Chodzi oczywi¶cie o Fane of Llolth

Wczoraj mia³em okazjê zagraæ trzy potyczki na tej mapie (wydrukowanej i zafoliowanej na plotterze) i chcia³em podzieliæ siê moimi wnioskami z tych potyczek - o tym ¿e wszystkie przegra³em nie wspomnê, bo i tak jestem :mad: :mad:

1. Przykro mi to stwierdziæ, ale szanse ju¿ na starcie s± nierówne. Gracz który dziêki wygranej inicjatywie zaczyna z pozycji B (po lewej stronie mapy) ma zdecydowanie lepiej. Szerokie pole startowe, niczym nie podzielone, mo¿e spokojnie roz³o¿yæ jednostki do flankowego ataku z Commanderem po¶rodku, który przynajmniej w pierwszej rundzie bêdzie mia³ LOS do wszystkich. Inaczej z pozycji A. Tam ju¿ nie ma tak dobrze, chyba ¿e zaczynamy warband± która ma dwóch Commanderów (lub jednostki Independent). Wtedy jak najbardziej, ale liczba ¶cian pomiêdzy dwoma pozycjami gracza A (po prawej) zdecydowanie na d³ugo blokuje LOS miêdzy oddzia³ami, co czasem jest konieczne. Dodatkowo je¶li spojrzycie na po³o¿enie Victory Areas gracza B to zauwa¿ycie ¿e ca³o¶æ si³ gracza A (lub jej przewa¿aj±ca czê¶æ) musi startowaæ w rogu górnym by skutecznie blokowaæ postêpy gracza B.

2. Na po³owie gracza A jest Sacred Circle. Idealna pozycja gdy gracz B robi wszystko by osi±gn±æ swoj± Victory Area. Problem w tym ¿e wcale nie musi, bo ma ¶wietnie po³o¿on± drug±, bli¿ej swoich pozycji startowych. Sam Sacred Circle - zwróæcie uwagê - jest tak po³o¿ony, ¿e praktycznie nie mo¿na z niego wykonywaæ skutecznych Ranged Attacks. ¦ciany blokuj± niemal wszystko. Gracz B znów ma przewagê - Victory Area gracza A jest umiejscowiona dok³adnie za Blood Rock, druga nieco powy¿ej i lewo od niego. Idealna pozycja dla ciê¿kich jednostek do obrony, a "krytyki" bêd± siê sypaæ a¿ mi³o.

3. Tak wielka liczba ¶cian zdecydowanie ogranicza jednostki z Ranged Attack. Po prostu nigdzie nie ma miejsca (mo¿e poza samym ¶rodkiem) na ich wykonywanie. Tu na szczê¶cie jest pierwsza przewaga gracza A - lepsze umiejscowienie ¶cian. Lepiej ³ucznikom zza nich strzelaæ i lepsze pole ostrza³u. Z kolei gracz B ma wiêcej ¶cian - a co za tym idzie wiêcej miejsc do krycia siê. Z mojego trzygrowego do¶wiadczenia zauwa¿y³em ¿e jednostki typu Greycloak Ranger zd±¿± raz wystrzeliæ zanim dopadnie ich przeciwnik. Blokery na tej mapie bardzo siê przydaj±.

4. Policzcie kratki - mniejsza ni¿ standard plansza zdecydowanie u³atwia ¿ycie jednostkom melee. Po prostu ³atwiej dopa¶æ przeciwnika. HEBI by graæ tu efektywnie musi byæ otoczony chmar± swoich. CHMAR? !!! Bo liczba ma³ych ¶cianek jest ogromna i doj¶æ mo¿na z wielu stron. Z faktem ¿e plansza jest mniejsza wi±¿± siê dodatkowe fakty - zapomnijcie o spellcasterach wsparcia. W drugiej rundzie toczy siê ju¿ walka wrêcz !! W drugiej rundzie Frenzied Berserker, je¶li w pierwszej wykona³ full move, a na pocz±tku drugiej dosta³ Grant Move od Inspired Marshal to bije ju¿ na full atack !! Bo wykona w sumie ruchu na 24 kratki a ca³a plansza ma ich w poprzek tylko 30 !!! I co ? Jeszcze kto¶ my¶li ¿e nie znajdzie sobie jakiego¶ przeciwnika ?? Spellcasterzy wsparcia maj± tylko jedn± rundê na rzucanie zaklêæ.

5. Zapomnijcie o skutecznym spellcasterze ofensywnym !! On te¿ ma z regu³y tylko dwie rundy na rzucenie dwóch zaklêæ. Potem walka jest przy nim. Chyba ¿e znów jest otoczony chmar± blokerów.

6. Na tak ma³ej planszy najskuteczniejsze s± dwa rodzaje jednostek:
Incorporeal - idealne Victory Points grabbers - przenikaj± przez ¶ciany wiêc od razu lec± i okupuj± te miejsca
Szybkie jednostki zadaj±ce wiele obra¿eñ - Frenzied Berseker !! To dla niego plansza. Nie ma gdzie sie wypaliæ jego Burn-Out - bo po trzeciej rundzie nie ma z kim walczyæ !! Wiecie ile trwa³± najd³u¿sza z moich trzech walk ?? Piêæ rund !!
Idealnie sprawdza sie te¿ Red Samurai, Justice Archon.
Tile grabbers - wolf Greycloak'a w pierwszej rundzie mo¿e dobiec do którego¶ Victory Area - i to z obu stron. Szybko¶æ bardzo siê tu liczy.

7. Jednostki formatu Large maj± przy tej ilo¶ci ¶cian gorsz± ni¿ zwykle manewrowo¶æ, a co za tym idzie - mniejsz± skuteczno¶æ.

Na koniec wnioski:
Na tej mapie w finale spotkaj± siê CG startuj±ce z pozycji A i CE lub LG startuj±ce z pozycji B. Nie wierzê by LE by³o w stanie na tej mapie wiele zwojowaæ.....
Przewa¿aæ bêd± jednostki szybkie i z dobrym damage. Bêdzie du¿o blokerów i fillerów. Ta mapa to wszystko wymusza.

Chêtnie przeczytam jakie do¶wiadczenia maj± inni u¿ytkownicy tego forum.
 
Awatar użytkownika
Garoo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: ndz wrz 25, 2005 8:29 pm

śr gru 28, 2005 9:34 pm

no całkowicie się z tobą zgadzam frenzied berserker no tej planszy rocksuje....ranged attack ma mientko jakby to określić...wystarczy pierwsza lepsza szybka jednostka i gg!
 
Lord_Manshoon
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: ndz lip 17, 2005 4:37 pm

pn sty 02, 2006 10:32 pm

No więc można ustalać, że wygrywa się po zbiciu wszystkich figurek przeciwnika, a także można ustalić, że gra się do iluśtam victory points czyli punktów zdobywanych za różne rzeczy (np. zabicie jednostek przediwnika) Trójkąciki to pola z trudnym gruntem na których jednostki poruszają się dwa razy wolniej. Kompletne zasady gry dostępne są pod tym adresem: http://isa.pl/dndminis/DD_Miniatures.pdf Zapraszam serdecznie. Mam nadzieję, że gra się spodoba i dołączysz do naszego grona polskich zapalonych graczy w DnD Minis :D

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości