Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Hekatonpsychos
Moderator
Moderator
Posty: 1695
Rejestracja: wt mar 07, 2006 10:05 pm

Felietony - listy do redakcji; księga życzeń

sob lip 02, 2005 1:22 pm

Podczas ostatnich dwóch dni udalo mi się przeczytać wszystkie oficjalne felietony. Niedlugo zabieram się - z racji objętości materialu prawdopodobnie tylko za część - za teksty pozostalych Forumowiczów.
Z tego, co zauważylem, dotychczasowym felietonistom brakowalo najczęściej inspiracji dla tematów. Jak widać, często Ich prace byly pisane "na czuja" (choć efekt często byl pozytywny). Ja pragnąlbym jednak nieco to zmienić.
W tym wątku proszę Was więc o umieszczanie ciekawych linków, pomyslów i tematów, które możnaby Waszym zdaniem umieścić w felietonach. Forum rozwija się tak prędko, powstaje tak wiele notek, że trudno niekiedy się w tym wszystkim polapać (zwlaszcza, że sam będę musial się przyzwyczaić do odwiedzania miejsc, w których jeszcze nie bylem - na Forum). Oczywiście nie gwarantuje, że pojawią się tutaj wszystkie z zamieszczonych przez Was propozycji. Chcialbym jednak w miarę możliwości poznać Wasz gust i oczekiwania. Niech ten temat przypomina "listy do redakcji" często pojawiające się w wielu popularnych pismach. Pomóżcie nowemu RedForowi znaleźć źródla inspiracji. Inaczej sam będzie zmuszony to robić :twisted:
Z góry dziękuję za poświęcony temu tematowi czas.
Pozdrawiam i czekam na pomoc.
 
Awatar użytkownika
Antara
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1264
Rejestracja: ndz cze 29, 2003 7:01 pm

sob lip 02, 2005 1:47 pm

Ja bym bardzo chętnie poczytał analizę sesji prowadzonych na naszym forum. Można spróbować porównać ich tematykę, sposób prowadzenia, ogólne pomysły na linię fabularną, stopień skomplikowania. Można podsumować najciekawsze sesje, albo pokosić się o sprawdzenie, dlaczego tak duża ilość sesji forumowych nie jest kończona.
 
Christopher__
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1204
Rejestracja: pt lis 26, 2004 7:23 pm

ndz lip 03, 2005 3:32 pm

Popieram, z chêci± przeczyta³bym tak± analizê o której pisze Antara. Mo¿naby do niej dorzuciæ jeszcze np. opis wp³ywu zaanga¿owania graczy na jako¶æ sesji itp..


<!--QuoteBegin-Hekatopsychos+-->
Hekatopsychos pisze:
<!--QuoteEBegin-->Niech ten temat przypomina "listy do redakcji"

Przypomina mi siê Action Redaction z CDAction :twisted: .
 
Awatar użytkownika
Antara
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1264
Rejestracja: ndz cze 29, 2003 7:01 pm

pn lip 04, 2005 11:01 pm

Antara (22:54)
Wiesz już o czym będzie następny temat?
Antara (22:55)
tfu, jaki będzie następny temat?
1873983 (22:55)
Nie wiem. Mam wolne na dwa tygodnie teraz  
1873983 (22:55)
Ale Filio jest inspirujący  
Antara (22:57)
Mam dwie propozycje:
Antara (22:58)
-kontynuowanie wątku sesyjnego - w komentarzach do Bissel zaczyna się interesująca dyskusja o gustach, można by w felieton wtłoczyć
1873983 (22:58)
Może zrobię ad vocem. Zobaczymy. Przeczytalem już.
Antara (22:59)
-magia - poczynając od archetypów maga, poprzez oferowany klasy, wpływ na świat fantasy (czy i jaki jest) i sposób odbierania przez graczy
1873983 (22:59)
Mhm... Dobre.
1873983 (22:59)
Jakbyś mógl podrzuć to w odpowiednim wątku - ja mogę zapomnieć. A na razie odpoczywam sobie.
 
Awatar użytkownika
Seadragon
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 575
Rejestracja: pn wrz 25, 2006 9:58 am

pn gru 26, 2005 12:31 pm

Witam
Mam prośbę może nie zupełnie nie o felieton, ale raczej coś w rodzaju artykułu.
Przeglądając dzisiaj rano temat Mnich - słaba klasa, zauważyłem, że wielokrotnie padało tam stwierdzenie, że jedna klasa jest słaba, a druga mocna. I chodzi tu tylko o mechaniczne względy. Dla przykładu - z tego co wyczytałem, najsilniejszymi klasami są druid i kapłan, a najsłabszymi wojownik, bard i soulknife. I tu pojawia się moja prośba. Czy ktoś mógłby napisać i zamieścić na Forum "profesjonalne" porównanie "silności" poszczególnych klas, zarówno w ed 3.0, jak i 3.5? I nie chodzi mi tu ani o walory fabularne, ani możliwości rozwoju poprzez prestiżówki - tylko "powerność" klas podstawowych.
Jeśli żaden z RedForów nie zna mechaniki na tyle, by odpowiednio dobrze napisać taki artykuł, prośbę kieruję też do innych doświadczonych graczy.

Pozdrawiam
Seadragon
8)

<span style='color:indigo'>Z chęcią bym coś takiego przeczytał. Być może skończyłyby się dzięki temu tematy typu "Dlaczego mnich jest najsilniejszy". Gdyby ktoś był chętny do napisania tego typu artykułu to służę radą i pomocą (m.in. przy wskazywaniu gdzie takie profesjonalne zestawienia już stworzono). - Antara</span>

Edit (Seadragona) - ten ostatni akapit nie ja pisałem - proszę Moderatora, który o zrobił o podpisanie się :wink:

<span style='color:indigo'>Wiedziałem, że o czymś zapomniałem - Antara</span>
 
Rend
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 3065
Rejestracja: sob paź 05, 2002 9:03 pm

pn gru 26, 2005 7:47 pm

SeaDragon, takie porównanie nie ma sensu... Jedna klasa mając sporo magicznych przedmiotów będzie wyraźnie lepsza od innej...
Bez tych przedmiotów, bedzie nikim.
Tak samo w uwodzeniu panienek druid raczej barda nie pobije...
Można owszem próbować ograniczać porównanie do samej walki, ale moim zdaniem jest to analiza niekompletna.
 
Anonim_1

pn gru 26, 2005 8:15 pm

Czy ktoś mógłby napisać i zamieścić na Forum "profesjonalne" porównanie "silności" poszczególnych klas, zarówno w ed 3.0, jak i 3.5?

Seadragonie, tworzenie takiego artykułu ma niewielki sens. Już kilkakrotnie próbowałem (np. w temacie o czarodzieju i zaklinaczu) przekonać forumowiczów, że nie ma klasy "naj" (-silniejszej, -fajniejszej, -lepszej fabularnie, itd.), niestety gusta zawsze biorą górę.

Zwróciłeś jednak moją uwagę na inny problem, pokrewny temu, o którym piszesz...
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

pn gru 26, 2005 8:38 pm

A ja się z panami Rendem i ShadE'm nie zgodzę. Da się mechanicznie wyznaczyć najlepszą klasę podstawową. Pewnie, że ekwipunek będzie zwiększał przydatność każdej z klas, ale mając do wyboru ten sam zestaw cech + taką samą liczbę sztuk złota, jesteśmy jasno w stanie stwierdzić, że są klasy słabsze i poteżniejsze. Czysto mechanicznie, bez fabularnej otoczki.
Dam przykład: Mamy mnicha i druida (wiem, że pełnią inne role w drużynie, ale...). ten pierwszy potrzebuje 4 dobrych cech (siła, zręczność, budowa i wisdom), podczas, gdy drugi tylko jednej (wisdom). To już na wstępie pokazuje nam, że druid wydaje się być lepszym wyborem, gdyż można bardziej optymalnie rozplanować cechy. W ten sposób możemy zresztą dojść, która klasa przy najmniejszych wymaganiach daje największe korzyści. Nie wiem tylko, czy i dlaczego opisanie takiej zbitki mechanicznej może się przydać?

<span style='color:darkred'>Może się przydać dla początkujących graczy i jednocześnie amatorów zoptymalizowanych postaci. I wybacz Suldarrze, że wykorzystuję do tego akurat Twoją notkę, ale: Panowie, opamiętajmy się. To listy do redakcji, a nie dyskusja nt. tego czy są i czy nie ma najsilniejszej klasy postaci. Dziękuję Seadragonowi za pomysł, ale już starczy ;). Jeszcze raz wybacz, Właścicielu tej notki. - Demoon.</span>
 
Rend
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 3065
Rejestracja: sob paź 05, 2002 9:03 pm

pn gru 26, 2005 8:49 pm

Po pierwsze mogę wymyślić Antimagic Field w którym druid będzie słabszy od mnicha... Ale to jest wyjątek, potwierdzający regułę... Mogę znaleźć sytuacje wymagające umiejętności których druid nie ma...
I chyba Suldarr'essalar nie przeczytałeś co napisałem...
<!--QuoteBegin-Rend+-->
Rend pisze:
<!--QuoteEBegin-->Można owszem próbować ograniczać porównanie do samej walki, ale moim zdaniem jest to analiza niekompletna.

To że na polu bitwy kapłan, czy druid jest lepszy od mnicha, to i ja wiem. Tylko zamknięcie się do samej walki według mnie nie wystarczy...

W porządku Deemon już nie będę więcej pisał o tym tutaj.
 
Anonim_1

pn gru 26, 2005 9:48 pm

Ja natomiast się nie zgodzę z Tobą, Suldarr'essalarze. Wszystkie klasy są mniej więcej równe - pytanie tylko brzmi, w jakich kategoriach je oceniasz. Mam wrażenie, że jedynie w kategoriach walki, w dodatku w abstrakcyjnym jej pojmowaniu rodem z GCA. Mnie zaś chodził o każdy aspekt klasy, w dodatku niekoniecznie fabularny.

Mechanika klasy to nie tylko walka, ale również umiejętności, zdolności specjalne i różne inne elementy, przydające się poza starciami. Mówisz, że mnich jest słabszy od wojownika? Role się zapewne odwrócą, kiedy będą zmuszeni do przekradania się w niewielkiej odległości od obozowiska kilkuset żołnierzy. Czarodziej potężniejszy od zaklinacza? Niekoniecznie, zwłaszcza gdy nie ma odpowiednich uroków pod ręką a trzeba kogoś zblefować. RPG oferuje tak wiele potencjalnych sytuacji i problemów, że ocenianie klasy jedynie na podstawie skuteczności, w ujęciu pojedynku jeden na jeden jest moim skromnym zdaniem abstrakcją.

Stąd zdanie, że nie ma klas słabszych i silniejszych. Każda klasa ma po prostu inną rolę do spełnienia.
 
Awatar użytkownika
AdamWaskiewicz
Szef działu
Szef działu
Posty: 6447
Rejestracja: śr lut 05, 2003 1:06 pm

wt gru 27, 2005 1:15 pm

Jest sobie temat, w którym regularnie siê wypowiadam. Moje notki w nim pisane nie nale¿± do najd³u¿szych, w zasadzie wiêkszo¶æ z nich jest do siebie bardzo podobna. Co gorsza, praktycznie jedyn± osob±, która zabiera w nim g³os poza mn± jest Cahir - mam na my¶li oczywi¶cie w±tek Polskie Strony o D&D.

Wydawa³oby siê, ¿e najpopularniejszy (ponoæ) erpeg w Polsce bêdzie mia³ w sieci znacznie szersz± bazê ni¿ tylko dwie strony (Poltera i Now± Gildiê), ¿e forumowicze pracowicie tworz±cy swoje autorskie strony bêd± informowaæ o rezultatach swojego wysi³ku we wspomnianym przeze mnie temacie - wygl±da jednak na to, ¿e albo nie uwa¿aj± tego za stosowne, albo ¿e w ogóle nie stworz± w³asnych witryn www (co jednka nie jest prawd±, jak widaæ po informacjach zamieszczonych w profilach wielu w nich).

Chcia³bym przeczytaæ, jak inni forumowicze (w tym szanowni Redforzy) widz± dedeki w polskim Internecie, gdzie doszukiwaliby siê przyczyn takiego a nie innego kszta³tu tematu o polskich stronach o D&D.

Kwestia mo¿e nie dotyczy forum jako takiego, ale na tyle jest zbie¿na z jego profilem, ¿e w mojej opinii dobrze nadawa³aby siê na temat do omówienia w gronie forumowiczów. A ¿e zak³adanie odrêbnego w±tku dla jej poruszenia by³oby z mojej strony spamerstwem, wola³bym, ¿eby czarn± robotê odwalili za mnie redaktorzy. ;)
Do czego ze szczerego serca ich zachêcam.

Pozdrawiam,
Adam
 
Awatar użytkownika
Hekatonpsychos
Moderator
Moderator
Posty: 1695
Rejestracja: wt mar 07, 2006 10:05 pm

pn sty 09, 2006 12:47 am

Notkę Adama Waśkiewicza polecam uwadze nowego RedFora. To temat, w którym jako osoba, która miała pewną pozycję w polskim fandomie eRPeGowym, ShadEnc mógłby się najlepiej wykazac.
A ja - Malkontent jakby nie było - z przyjemnością na ten temat poczytam. Niniejszym więc składam delikatne zamówienie na następny z Nieregularników...
Pozdrawiam.
 
Adi Cherryson
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 567
Rejestracja: ndz paź 20, 2002 1:47 am

£±czno¶æ

wt sty 10, 2006 1:17 am

No w³a¶nie. Brakuje mi jakiejkolwiek nici porozumienia. Wiem, ¿e jakie¶ próby po³±czenia by³y – nieudane. Szkoda, ¿e ³±czy nas teraz tylko Google i jeden temat na Forum. :cry:

Adi
 
Thomas Percy
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2969
Rejestracja: śr lip 03, 2002 11:50 am

wt sty 10, 2006 11:21 am

Adam pisuje na Nowej Gildii wyczerpujące recenzje pdfów The Forge, a my planujemy przetłumaczyć część z nich i umieścić w działach recenzji głównych sklepów i forów na Zachodzie.
Dotyczy to "Strongholds" - cyklu, który rodzi się na tym forum.
 
Anonim_1

wt sty 10, 2006 6:04 pm

To temat, w którym jako osoba, która miała pewną pozycję w polskim fandomie eRPeGowym, ShadEnc mógłby się najlepiej wykazac.

Fandom fandomem a miejsca w polskim internecie z materiałami DnD to inna sprawa. Mam na tyle wybredny (wredny? 8)) gust, że większość sieciowych zbiorów odrzucam z miejsca. Jeśli strona zawiera np. opis prestiżówki, którego część fabularna to trzy zdania, skreślam to źródło z miejsca. Stąd wiedzę na temat d20 na sieci mam praktycznie zerową.

Chętnie napisałbym jednak o miejscu fana d20 w fandomie - tym tematem zajmę się za jakiś czas (po Krakonie i prawdopodobnie oraz R-Konie).
 
Awatar użytkownika
B0rg
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1505
Rejestracja: czw sty 24, 2008 11:28 pm

ndz sty 20, 2008 5:17 pm

Ten dział umarł śmiercią naturalną czy nagłą? ;F
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

ndz sty 20, 2008 6:29 pm

Transplantacja okazała się być śmiertelna dla tego działu ;)
 
Awatar użytkownika
Agnostos
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2259
Rejestracja: śr paź 05, 2005 9:47 pm

pn sty 21, 2008 12:17 am

I w ten oto sposób widzimy, że Felietony są jak śledziona.

Pacjent może bez nich żyć. Pocieszające ;F
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

pn sty 21, 2008 12:30 am

Mimo wszystko, szkoda ich. W redakcji nigdy felietonów nie pisywaliśmy, zaś dawni "redaktorzy Forum" zaprzestali działalności na tym polu (bądź zwyczajnie odeszli). Czyżby żaden spośród obecnych użytkowników nie miał na to ochoty?
 
Awatar użytkownika
Agnostos
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2259
Rejestracja: śr paź 05, 2005 9:47 pm

pn sty 21, 2008 1:34 am

Ochota jest. Czasu brak.
 
Bielon
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2193
Rejestracja: czw maja 06, 2004 11:28 am

czw sty 31, 2008 6:09 pm

Ochota jest, poważnie o tym myślę, ale bywam dosadny w wypowiedziach, piszę tak że i zaboleć może. Każdego, nawet mnie. Boma boleć i do myślenia skłaniać. Jak na przykład ten, będący już repetą pewnego z dnd. Widać Historia się lubi powtarzać.

http://lastinn.info/felietony/4859-sami-swoi.html

Pozdrawiam
B
.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości