Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Behir
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 446
Rejestracja: czw kwie 27, 2006 4:51 pm

O podręczniki pytań kilka.

śr cze 13, 2007 1:09 pm

Witam.

Po ostatnim pw wysłanym do Fair okazało się, że moje pytania pasują na forum, gdyż dostanę tutaj więcej opinii i zapewne szybciej (;) ).

A moje pytania tyczą się głównie tych podręczników, których nie mam, bo narazie to co wyczytałem z podstawki i posiadanych dodatków rozumiem.

Pierwsze moje pytanie nie tyczy się jakości, a raczej dostępności dwóch podręczników. Czy zna ktoś dobry sklep internetowy w którym kupić mogę jeszcze polską wersję "Drogi Lwa" i "Drogi Żurawia"? Bo z tego, co się orientuję to "Droga Feniksa" Pl nawet nie wyszła. Jeśli nie ma opcji zakupu polskiej wersji (szukałem w kilku sklepach + allegro + ebay) to kupię angielską, język nie jest problemem, a tłumaczyć lubię ;).

Drugie tyczy się "Way of the Minor Clans". Fairhaven powiedziała, że podręcznik jest super. Czy inni posiadacze też tak uważają? Bo mówiąc wprost, bardzo mnie zainteresował, no i nie chciałbym dublować już istniejących klanów dorabiając własne mniejsze klaniki (bo w końcu to częściej pojedyncze rodziny niż pełne klany...).

Trzecie to pytanie o opinię na temat "Way of the Ratling". Fair mówi, że jest gorsza od "Way of the Minor Clans". Ale, czy w przynajmniej zadowalającym stopniu eksponuje Nezumi?

Czwarte, analogiczne do trzeciego, ale tyczy się "Way of the Naga". Wzmiankowana już Pani Redaktor Działu L5K twierdzi, że ten podręcznik jest bez sensu. Co na to inni gracze :)?

Kolejnych kilka pytań w jednym akapicie, między innymi dlatego, że o to nie pytałem fairhaven, a następnym powodem jest to, że nie chce mi się już tyle razy klikać enter ;). Otóż, czy warto wyposażyć się w "Way of the Shadowlands"? Czy są tam czary maho (w sumie powtórzenie, bo z japońskiego czary to właśnie maho, a mahotsukai to czarownik. Ale jeśli nie mamy nie porównywać Rokuganu z Japonią i języka też, to wtedy wszystko gra)? Bo jakoś w podstawce się do tego nie mogłem dogrzebać, ale informacji o Skazie też znaleźć nie mogłem... Czy zawiera ten podręcznik informacje o tworzeniu bohaterów pochodzących właśnie z Krain Cienia (samurajów się tam chyba nie spotyka...)? Następne pytanie tyczy się "Way of the Wolf". Zanim nie wgryzłem się w opis w sklepie internetowym, myślałem, że to osobny podręcznik dla jakiegoś z pomniejszych klanów. A tu niespodzianka, suplement dla roninów. I pytanie: Czy warto kupić? Czy ten podręcznik (a tak wynika z opisu) daje roninom dojście do technik? Bo o to, że ogólnie aspekt życia ronina rozwija to chyba nie mam się co martwić. I chyba ostatnia z Dróg to "Way of the Shinsei". Pytanie analogiczne do poprzednich: Czy warto?

Kolejne pytanie jest ogólnie o "Secrets". Czy bardzo w nich się narzucają z d20? Ponoć są gorsze od "Dróg", ale warto je kupić dla opisów gempukku.

Narazie na tyle :).

Pozdrawiam,
Behir
 
Awatar użytkownika
Drachu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1617
Rejestracja: sob cze 26, 2004 1:50 pm

śr cze 13, 2007 2:14 pm

Behir pisze:
Pierwsze moje pytanie nie tyczy się jakości, a raczej dostępności dwóch podręczników. Czy zna ktoś dobry sklep internetowy w którym kupić mogę jeszcze polską wersję "Drogi Lwa" i "Drogi Żurawia"? Bo z tego, co się orientuję to "Droga Feniksa" Pl nawet nie wyszła. Jeśli nie ma opcji zakupu polskiej wersji (szukałem w kilku sklepach + allegro + ebay) to kupię angielską, język nie jest problemem, a tłumaczyć lubię Wink.


Będziesz miał zgryz. Jedno i drugie wyszło ze sklepów. Pozostał tylko sklepik imienia Ala Legro.

Behir pisze:
Drugie tyczy się "Way of the Minor Clans". Fairhaven powiedziała, że podręcznik jest super. Czy inni posiadacze też tak uważają? Bo mówiąc wprost, bardzo mnie zainteresował, no i nie chciałbym dublować już istniejących klanów dorabiając własne mniejsze klaniki (bo w końcu to częściej pojedyncze rodziny niż pełne klany...).


Fajny jest:P Trochę fajnych smaczków, trochę fikuśnych technik. Jeśli zależy Ci na pełnej wizji settingu, to raczej wypada się z podręcznikiem zaznajomić. To są rzeczy istotne dla storyline, widać, że podręcznik nie był pisany na siłę. Pomniejsze klany są ważnym uczestnikiem wydarzeń w Rokuganie i... jest to ostatnia z dróg co do której nie mam wrażenia, że była pisana na siłę.
Polecam.

Behir pisze:
Trzecie to pytanie o opinię na temat "Way of the Ratling". Fair mówi, że jest gorsza od "Way of the Minor Clans". Ale, czy w przynajmniej zadowalającym stopniu eksponuje Nezumi?


To zależy. Ja sam odpuściłem, na nic mi to.
Do gry wystarcza to co jest napisane o Nezumiw innych podręcznikach. Dla mnie to takie trucie, na tematy, które dobrze funkcjonują i bez zbytniego ich rozwijania.

Behir pisze:
Czwarte, analogiczne do trzeciego, ale tyczy się "Way of the Naga". Wzmiankowana już Pani Redaktor Działu L5K twierdzi, że ten podręcznik jest bez sensu. Co na to inni gracze Smile?


Zgoda. Jest do kitu.


Behir pisze:
Otóż, czy warto wyposażyć się w "Way of the Shadowlands"? Czy są tam czary maho (w sumie powtórzenie, bo z japońskiego czary to właśnie maho, a mahotsukai to czarownik.


Kolejny z podręczników, przez który nie przebrnąłem. To bodaj podręcznik drugoedycyjny (zresztą chyba tak samo jak Ratling). Ja sam opierałem się na Book of Shadowlands i Bearers of Jade do pierwszej edycji. Czary Maho były w MiMie i na półoficjalnej stronie L5K. Zresztą - chyba w ramach fuzji są też dostępne w dziale L5K Poltera.



Behir pisze:
Następne pytanie tyczy się "Way of the Wolf". Zanim nie wgryzłem się w opis w sklepie internetowym, myślałem, że to osobny podręcznik dla jakiegoś z pomniejszych klanów. A tu niespodzianka, suplement dla roninów. I pytanie: Czy warto kupić? Czy ten podręcznik (a tak wynika z opisu) daje roninom dojście do technik?


Daje dostęp do czegoś na kształt technik, jednak mechanicznie działa to inaczej niż techniki klanowe.
Podobnie jak Droga Naga ten podręcznik mocno opiera sie na storyline. Czyli na sytuacji gdy Toturi tworzy Legion Wilka z roninów. Jest tu trochę o życiu ronina, trochę o storylinii.


Behir pisze:
I chyba ostatnia z Dróg to "Way of the Shinsei". Pytanie analogiczne do poprzednich: Czy warto?

Zależy od Ciebie. Mi się nie przydało.

Cóż. Dość ogólnie to wyszło.
Ja sam odpuściłbym sobie drogi Szczurów, Krain Cienie, Wężoludzi, Roninów i braciszków. Nie znalazłem w nich nic wybitnie odkrywczego, a ich mechaniczna zawartość mnie nie dotyczy od kiedy przesiadłem się na trzecią edycję. O ile Drogi Klanów no i Drogi Pomniejszych wprowadzają dużo informacji o Rokuganie, tak cała reszta zdaje mi się pisana na siłę. Jak działa ronin w L5K? Jak na filmach. A braciszkowie? Jak na filmach.

Behir pisze:
Kolejne pytanie jest ogólnie o "Secrets". Czy bardzo w nich się narzucają z d20? Ponoć są gorsze od "Dróg", ale warto je kupić dla opisów gempukku.


Nie wiem czy są gorsze. Są inne.
Jeśli grasz w realiach pierwszej edycji, to Secretsy Ci na nic. To w dużej mierze informacje przydatne w settingu drugiej edycji. Opisują tamtejszych BNów, wydarzenia, konflikty i tak dalej. Trudno korzystać naraz z Dróg i Sekretów, bo dane się nawzajem wykluczają.

Jasne, zawierają opisy rodzin wasalnych, czy rytuałów pogrzebowych, gempukku, ślubów i tak dalej. Ale z tego co pamiętam to ledwie kilka stron na dodatek. Poza tym - gra się broni i bez tych danych.
Patrz - kupisz sekrety jednorożca i dowiesz się, że tamtejszy rytuał gempukku to w dużej mierze popisywanie się sprawnością w... dosiadaniu koni! Jednorożce! Konno! Kto by pomyślał? Ja no, taka niespodzianka.
Daj spokój, rytuały gempukku to fajna sprawa, ale... kupic drogi podręcznik dla jednego akapitu? Zresztą już po lekturze Dróg można się domyślić do czego klany przywiązują wagę i jak u nich wygląda gempukku. A nawet jak nie zgadniesz, to i tak będziesz w stanie wymyślić coś zgodnego z podejściem klanu :P

Z perspektywy czasu - Podstawka do 3 edycji rozwiązuje problem technik roninów i kapłanów. Zawiera Maho, skazę i takie tam. Prawdę mówiąc gram na zestawie: podstawka 3ed, Drogi Klanów, Drogi Pomniejszych Klanów, Book of Shadowlands i GM Guide. To już jest pełny obraz Rokuganu, reszt to dodawanie doń nieistotnych detali :P
 
Awatar użytkownika
Teukros
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 475
Rejestracja: pt maja 16, 2003 11:39 am

śr cze 13, 2007 2:46 pm

Way of the Minor Clans - nie przeceniałbym tego podręcznika. Jest o tyle cenny, że dokłada ostatnią cegiełkę do budowli, jaką jest opis Rokuganu. Podobnie jak wszystkie podręczniki, o które pytasz, wymaga przeanalizowania i wprowadzenia przez MG. Czy warto? Trudno powiedzieć. Trzeba też zauważyć, że zdecydowanie nie jest to dodatek do trzeciej edycji.


Way of the Ratling - jest nie tyle gorsza od Way of the Minor Clans, co zupełnie inna. Jest to właściwie dodatkowy podręcznik podstawowy, opisujący alternatywne w Rokuganie społeczeństwo Nezumi. Jeżeli masz ochotę poprowadzić scenariusz dla Szczuraków, podręcznik jest idealny. Jeżeli Szczuraki mają być tylko elementem dekoracji, w zupełności wystarczą informacje z pozostałych podręczników.

Way of the Wolf - ten podręcznik to w większości galeria postaci + storylinia. Zręcznie napisane, ale jeżeli ktoś nie hołubi storylinii (i np. gra w pierwszej edycji), nie na wiele mu się przyda. Z ciekawych rzeczy jest opis organizacji roninów, jak również powodów dla zostania roninem (o tyle istotne, że jest tu różnica między Japonią a Rokuganem). Trzecia edycja w znaczącej części uczyniła ten dodatek nieaktualnym.

Way of the Shinsei - kolejny podręcznik ściśle tematyczny. Masz kogoś, kto chce zagrać mnichem - przyda się. Mnisi występują jako scenografia - na nic się nie przyda. Jeżeli jednak ktoś faktycznie poszukuje informacji o graniu postacią mnicha, Way of Shinsei jest znakomitym podręcznikiem.
 
Awatar użytkownika
Behir
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 446
Rejestracja: czw kwie 27, 2006 4:51 pm

śr cze 13, 2007 5:55 pm

Drachu pisze:
Będziesz miał zgryz. Jedno i drugie wyszło ze sklepów. Pozostał tylko sklepik imienia Ala Legro.


Pierwsza reakcja: Głośne krzyknięcie "kuso" z walnięciem dłonią w stół ;). Druga to sprawdzenie w sklepie internetowym. Odetchnięcie i wyszeptanie "yokatta" ;). Żeś mnie nastraszył, a ja widzę w sklepie internetowym, że jest :P.

Drachu pisze:
Fajny jest:P Trochę fajnych smaczków, trochę fikuśnych technik. Jeśli zależy Ci na pełnej wizji settingu, to raczej wypada się z podręcznikiem zaznajomić. To są rzeczy istotne dla storyline, widać, że podręcznik nie był pisany na siłę. Pomniejsze klany są ważnym uczestnikiem wydarzeń w Rokuganie i... jest to ostatnia z dróg co do której nie mam wrażenia, że była pisana na siłę.
Polecam.


Akurat "Way of the Minor Clans" pewnie i tak bym kupił. Bo mam zamiar własne małe klany rozpisywać ;). A dublować oficjalnych nie mam ochoty^^.

Co do reszty postu Dracha, to nie mam co cytować i się stosunkować. Przedstawiłeś swoją opinię i o to mi chodziło :). Szkoda, że Book of Shadowlands i Bearers of Jade nie mam już chyba jak dostać :(.

Teukros pisze:
Way of the Minor Clans - nie przeceniałbym tego podręcznika. Jest o tyle cenny, że dokłada ostatnią cegiełkę do budowli, jaką jest opis Rokuganu. Podobnie jak wszystkie podręczniki, o które pytasz, wymaga przeanalizowania i wprowadzenia przez MG. Czy warto? Trudno powiedzieć. Trzeba też zauważyć, że zdecydowanie nie jest to dodatek do trzeciej edycji.


Mimo, że będę starał się robić tak, by jak najbardziej możliwie iść ze storylinią, to jednak chcę, ażeby to był mój Rokugan ;). A jako, że ja jestem MG, to pomniejsze klany na pewno będą. I to pewnie więcej niż oficjalnie :D.

Teukros pisze:
Way of the Ratling - jest nie tyle gorsza od Way of the Minor Clans, co zupełnie inna. Jest to właściwie dodatkowy podręcznik podstawowy, opisujący alternatywne w Rokuganie społeczeństwo Nezumi. Jeżeli masz ochotę poprowadzić scenariusz dla Szczuraków, podręcznik jest idealny. Jeżeli Szczuraki mają być tylko elementem dekoracji, w zupełności wystarczą informacje z pozostałych podręczników.


A na ile w tym podręczniku jest mechaniki, a ile fabuły. Bo jak to prawie sama mecha (nie wierzę w to) to szkoda, a jak dużo fabuły, to nawet jeśli gracze rzadko będą chcieli być nezumi, to będę miał co czytać ;).

Właściwie wypowiedzi Teukrosa odnośnie Drogi Wilka i Shinseia mógłbym skomentować tak samo. Jak ciekawe, to pozbieram kasę i sobie kupię. Będzie okazja w przyszłym roku szkolnym, żeby tłumaczenia robić, jeśli tam jest więcej fabuły :).
 
kabuki joe
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 373
Rejestracja: wt sie 09, 2005 11:43 pm

0815

pt cze 15, 2007 8:23 pm

Behir pisze:
Szkoda, że Book of Shadowlands i Bearers of Jade nie mam już chyba jak dostać :(


Pierwszą pozycję można zciągnąć oficjalnie tutaj, za twardą walutę :) i samemu wydrukować

http://www.rpgnow.com/product_info.php?products_id=11544&

Ukłony
 
Admiral_zorg
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: czw cze 21, 2007 9:27 pm

pt cze 22, 2007 10:10 pm

A nie wiecie moze skad mozna wziasc polski kodeks bushido?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości