Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Xardas!
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: wt sie 30, 2005 8:50 pm

Armie

czw cze 28, 2007 11:08 am

Witam!
Ostatnio zastanawiałem się jak liczne są armie np. Cormyru, Amn, czy Thay. Chodzi mi tutaj zarówno o liczbę zawodowych żołnierzy, poborowych, czy jakiś elitarnych jednostek (Purpurowe Smoki, Legion Cyrica). Ciekawi mnie również ile żołnierzy (w przybliżeniu) uczestniczy w bitwach tych dużych i małych :wink:
Z góry dziękuję za odp.
 
Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1634
Rejestracja: pn sie 15, 2005 9:33 pm

czw cze 28, 2007 12:42 pm

Hm, na tę chwilę mogę Ci pomóc tylko w niewielkim stopniu, podając ci jak silne floty mają niektóre państwa (a to z racji tego, że jednym z nielicznych podów jakie mam pod ręka jest Pirates of the Fallen Stars). Tak więc:
- Cormyr posiada ponad 30 karawel oraz 5,500 marynarzy. Flotą dowodzi admirał Kelafin,
- Sembia posiada 90 okrętów oraz niemalże 15 tysięcy marynarzy,
- Implitur posiada małą acz zaprawioną w bojach flotę. Liczy ona niespełna 12 okrętów,
- Thay posiada nieznaną liczbę okrętów wzmacnianych przez magię Czerwonych Czarodziejów,
- Flota Untheru, niegdyś licząca grubo ponad 100 okrętów, dziś składa się tylko z pięciu, stacjonujących w okolicach Unthalass,
- Chessenta posiada dwa tuziny różnego rodzaju okrętów, an których dość często spotkać można czarodziejów, rażących wrogie okręty ognistymi kulami,

To na razie tyle. Później postaram się (lub ktoś inny) dopisać bardziej przydatne informacje ;)

Pozdrawiam

Edit. A jednak mogę dopisać coś już teraz :)

Armia Aglorandu dzieli sie na:
- Armię Zielonego Smoka, liczącą 4 tysiące piechurów. Armia stacjonuje w Glarondar Keep,
- Armię Lwa - 1500 chopa z Emmech,
- 500 osobowy garnizon z Verplintaran oraz flotę Simbul - 12 okrętów+1000 marynarzy,
na okres wojny jednak może zostać zmobilizowanych nawet 30 tysięcy żołnierzy.
 
Valenor
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 83
Rejestracja: ndz wrz 18, 2005 9:24 pm

czw cze 28, 2007 12:56 pm

Bardzo ładne opracowanie znajduje się na http://www.candlekeep.com/
Nie mogłem jakoś linka bezpośrednio dać :( ale zrób tak:
Wejdź na Alaundo's library potem na Forgotten Realms Netbooks.
Potem przewiń w górę strony i znajdź The Military Forces of Cormyr. Ufff!

Ps. Co do Cormyru jest też: http://dnd.polter.pl/Cormyr-informacje-ogolne-c1060. :)
Btw. Co to jest "Zgromdzenie zlotej drogi"?
 
Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1634
Rejestracja: pn sie 15, 2005 9:33 pm

czw cze 28, 2007 1:24 pm

Btw. Co to jest "Zgromdzenie zlotej drogi"?

Jest to powołany przez Azouna IV zakon mający uhonorować wszystkich tych którzy brali udział oraz zginęli w kampanii przeciwko Tuiganom. Tak w skrócie.

A ja kontynuuje wypisywanie siły wojsk :P

Thay nie posiada jednej zwartej armii - każdy z Tharchionów posiada swój własny legion liczący mniej więcej od 800 do 2000 zbrojnych, najczęściej potworów (goblinów bądź gnolli, które ze względu na bezwzględność i okrucieństwo są witane z otwartymi rękoma). Poza tym armie Thay wzmacniane są ostatnio przez nowy rodzaj orków - neo-orogi (krwawe orki) - bezwzględnie lojalne Zulkirom. Oczywiście oprócz tego znany jest Legion Gryffonów, liczący 400 jeźdźców będących na rozkazach tharchiona Pyrados.

Na razie tyle. Lecę :)
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4465
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

pt cze 29, 2007 1:20 pm

Moi poprzednicy skoncentrowali się na siłach zbrojnych Cormyru oraz Thay, więc ja zajmę się trzecim wspomnianym przez Ciebie państwem czyli Amnem. Zatem do rzeczy:

Ogólnie trzeba powiedzieć, że armia kupieckiego imperium to dość barwna mozaika regularnego wojska, najemników, gwardzistów na usługach szlachciców oraz całej masy mniej lub bardziej oficjalnych organizacji, z których każda jakieś siły zbrojne posiada. Oddziały są rozlokowane przede wszystkim w głównych miastach gdzie znajdują się magazyny, koszary itd. Obecnie jednak wiele sił stacjonuje na południu gdzie wciąż toczy wojnę. Fakt ten sprawia, że podanie aktualnych stanów osobowych jest stosunkowo trudne, dlatego skoncentruję się tutaj na liczbach z czasów względnego pokoju. Wyglądają one następująco:
Athkatla:
- garnizon - 4000 ludzi dowodzonych przez kapitana Beelarsa Orhoteka;
- Flota Rady - 9 okrętów i załóg, 900 morskich wojowników;
- siły prywatne - od 100 do 500 gwardzistów na każdy z głównych domów szlacheckich lub kupieckich.
Cytadele (podstawa obrony północnej granicy):
- Cytadela Amnur (północna) - 700 ludzi (w czasie wojny nawet 1500) i 20 oficerów dowodzonych przez kapitana Arilana Krimmevola;
- Cytadela Rashturl (południowa) - 700 ludzi (w czasie wojny 1500) i 20 oficerów pod dowództwem komandora Reyni Delaponda
Crimmon
- armia - 125 żołnierzy;
- Straż Crimmon - 500 żołnierzy;
- Strażnicy Domu Crytrapper - 400 żołnierzy.
Eshpurta:
- Tarczowa Milicja - 1400 ludzi
- Wschodnia Armia Rady (stacjonuje w Złotej Fortecy) - 18 000 żołnierzy, 6300 oficerów, 700 instruktorów, 3000 rekrutów plus całe zaplecze logistyczne, całości przewodzi generał Labak Craumerdaun i komandor Balacer Macefist
Keczulla:
- Strażnicy Klejnotów - 500 wojowników pod wodzą porucznika Ormila Lhuna i Złotego strażnika Prestona Faarala;
- Armia Rady - 700 żołnierzy, 100 kawalerzystów dowodzonych przez pułkownika Gladdosa Wintosnipa
Esmeltaran:
- Milicja Esmeltaran - 750 ludzi
Wzgórzowe Forty (wschodnia linia obrony):
- Fort Ishla - 300 żołnierzy (miejsce dla dodatkowych 500) i 15 oficerów, dowódca: kapitan Amlos Xomnag
- Fort Tobold - 300 żołnierzy (miejsce dla kolejnych 500) i 15 oficerów, dowódca: major Thalundar Olehm
- Fort Keshla - 400 żołnierzy (miejsce dla kolejnych 900) i 35 oficerów, dowódca: kapitan Arbas Rosznar
Riatavin (jego przynależność polityczna jest niepewna):
- Rycerze Pierścienia z Riatavinu - 3000 konnych rycerzy;
- armia tethyrska hrabstw Lathmarch i Rivershire - ok. 3000 ludzi (w tym 300 inżynierów);
- najemnicy - 1000 ludzi obozujących wokół miasta.
Murann (stan przed wojną, obecnie okupowane przez siły ogrów):
- Strażnicy Przystani - 3000 wojowników;
- Flota Rady - kilka szybkich statków przystosowanych do walki z piratami.

Do tego dochodzą jeszcze oddziały stacjonujące w Maztice ale jako, że ich znaczenie dla obrony kraju jest znikome pozwoliłem je sobie pominąć. Podobnie w przypadku milicji z mniejszych miast, która choć obecna jest na tyle nieliczna, że jej wpływ na statystyki armii jest znikomy.
 
Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1634
Rejestracja: pn sie 15, 2005 9:33 pm

pt cze 29, 2007 3:15 pm

Później trzeba będzie zebrać to w jednym poście :)

Tymczasem Dambarthska armia prezentuje się następująco:
Izolacjonistyczne Dambrath posiada dość silną i zdyscyplinowaną armię. Każde ważniejsze miasto posiada własny, silny, zaprawiony w bojach garnizon.
Cathtyr:
Garnizon składa się z 2000 żołnierzy (z czego 2/3 stanowi kawaleria). W sytuacji zagrożenia swą pomoc garnizonowi oferuje ponad 1000 kapłanów oraz czarodziejów.
Ammathtar:
Najczystsze miasto w całym Dambrath może poszczycić się ciężką kawalerią (licząca 1000 osób) oraz elitarnym oddziałem 50 czarujących.
Herath:
Doskonale wyposażony garnizon składa się z 500 kawalerii oraz 2500 piechurów wspieranych przez 1000 najemnych gnolli oraz mały i przyjaźnie nastawiony klan górskich gigantów (jest ich 40).
Prastuil:
Miasta broni 1000 doborowych kawalerzystów, grupa czarujących oraz dość silna flota (licząca do 40 okrętów).
Luenath:
Garnizon miasta liczy grubo ponad 2000 żołnierzy. W poecie stacjonuje również dziesięć okrętów wojennych.
Hethar:
Miasta broni 5000 zbrojnych oraz bardzo silna artyleria.
Elveswatch:
Garnizon składa się z 1000 piechurów, 500 konnych oraz 500 gnolli.

Kolejna z krain Lśniącego Południa - Ulgarth, posiada następującą armię (podzieloną na miejskie i regionalne garnizony):
Orvyltar:
To jedno z większych miast krainy bronione jest przez 500 piechurów, 3 małe oddziały kawalerii oraz szereg balist.
Suormpar:
Garnizon miasta składa się z 500 piechurów oraz 200 kuszników.
Kaspar:
Główną siłą jest tam ponad 500 osobowy oddział kawalerii (co ciekawe wielu z nich to przestępcy z wyrokami...obrony miejsca swego zamieszkania).
Dralpur:
To małe miasteczko posiada całkiem przyzwoity (jak na swą wielkość) garnizon liczący 500 zbrojnych będących na rozkazach Barona Olwynsona.

Kolejne ciekawostki w drodze :)
 
Awatar użytkownika
Elmenaizer
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 89
Rejestracja: czw mar 22, 2007 3:48 pm

pt lip 11, 2008 8:20 pm

Jeśli ktos posiada informacje o siłach Zhentów na pustynii Anauroch to byłbym wdzięczny.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość