Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Rothar
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 312
Rejestracja: pt lis 28, 2003 11:05 pm

Burza mózgów - PL

śr mar 30, 2005 11:05 am

Czas zastanowić się na poważnie co zawrzemy w tej kipiącej pomysłami idei jaką jest stworzenie polskiego settingu do kulta. O czym będziemy pisać, czy skupimy się na kompleksowym opisie kraju, czy też wybierzemy pojedyncze miasto. Będziemy mówić o czasach wyłącznie współczesnych czy też sięgniemy do czasów odleglejszych, do barwnej i często bardzo smutnej historii narodu.

Jako, że nie piszemy sami dla siebie, ale też by krzewić uwielbienie dla Polski u innych bratnich narodów ;) trzeba się dowiedzieć czego oni by oczekiwali po takiej produkcji. Wychodząc temu naprzeciw napisałem >>>skromny wątek na TLC<<<,którego link tutaj podałem, by na bieżąco śledzić jego rozwój.
Ostatnio zmieniony czw mar 31, 2005 9:57 pm przez Rothar, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
wóda
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 945
Rejestracja: pn lis 10, 2003 7:01 pm

śr mar 30, 2005 11:33 am

Rothar pisze:
czy skupimy się na kompleksowym opisie kraju, czy też wybierzemy pojedyncze miasto.

Cos pomiedzy :wink: , ja opisalbym kilka miejsc. Tak by dac pewien przegladowy material. Warszawa -jasne, ale jesli ktos opisze swoja okolice - super. Napewno wstawilbym tez jakas skrajna prowincje, tzw.
dziure zabita dechami
, jakich wciaz w naszym kraju sporo.
Ja dokladam pytanie o kontrole tego, o czym pislem juz tu : http://forum.polter.pl/viewtopic.php?t=16639
Jesli chodzi o przedzial czasu - nie musimy sie chyba ograniczac, choc skupilbym sie na terazniejszosci i podkresleniu tego w jaki sposob z historii wynika.
Trzeba postarac sie uchwycic specyfike Polski w taki sposob by trafic do osob, ktore tu nigdy nie byly.
 
Awatar użytkownika
Rothar
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 312
Rejestracja: pt lis 28, 2003 11:05 pm

śr mar 30, 2005 11:41 am

wóda pisze:
Trzeba postarac sie uchwycic specyfike Polski w taki sposob by trafic do osob, ktore tu nigdy nie byly.


Z tym wiąże się od razu druga sprawa: trzeba będzie dla wszystkich nie znających specyfiki Polski zrobić małe odnośniki (może w charakterze choćby ramek obok tekstu) tłumaczące elementy, które mogą być niezrozumiałe, czyli na ten przykład co to jest ten PGR i czym to ustrojstwo różni się od sowchozów i kołchozów. Co to jest ten UB-ek i co on tutaj robi. Wydawałoby się rzeczy proste i trywialne, ale jednak dla osób nieznających dobrze Polski i nigdy tutaj nie mieszkających takie wyjaśnienia będą potrzebne.
 
Awatar użytkownika
zara2stra
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 191
Rejestracja: pn paź 18, 2004 7:45 am

śr mar 30, 2005 11:43 am

Cóż... ja właśnie mieszkam w takiej dziurze,
więc chyba mogę co nieco o tym napisać...
I jak najbardziej jestem za opisem wielu miejsc.
 
Awatar użytkownika
wóda
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 945
Rejestracja: pn lis 10, 2003 7:01 pm

śr mar 30, 2005 11:49 am

Rothar zgadzam sie z Toba calkowicie.

zara2stra pisze:
Cóż... ja właśnie mieszkam w takiej dziurze,

...mam nadzieje, ze Cie nie urazilem poprzednim...

Jesli zas chodzi o materialy, mysle ze niektore motywy juz na tym forum omawiane tez mozna wziasc pod uwage, takie jak np. historia diabla w Czluchowie.
 
Awatar użytkownika
zara2stra
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 191
Rejestracja: pn paź 18, 2004 7:45 am

śr mar 30, 2005 11:56 am

zara2stra napisał:
Cóż... ja właśnie mieszkam w takiej dziurze,

...mam nadzieje, ze Cie nie urazilem poprzednim...


nie:) zdaje sobie sprawę z dziurowatości tej wioski, i nie
przejmuje się tym - to ma tyle samo wad i zalet co
mieszkanie w mieście, druga sprawa, że klimat jest tu bardziej
Lovecraftowski niż Kultowy, ale postaram się coś wysmażyć...
 
Awatar użytkownika
Suzan
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 106
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 6:14 pm

śr mar 30, 2005 12:16 pm

No to moje 5 groszy... :-D

Jestem jak najbardziej za wieloma lokacjami. Duże miasta, jak Warszawa, Wrocław, Kraków. Bo bez tego się nie da, prawda? Parę małych miasteczek, wsi. Przecież tak wielu z Nas wyemigrowała z tychże za chlebem do wielkich aglomeracji, nieprawdaż? Nie mówiąc o tych wszystkich ludziach codziennie dojeżdżających po 50 km do pracy...

Co do specyficznych sformułować, proponuję korzystać z encyklopedii, jak źródła sformalizowanej treści. A potem to uzupełniać. Ważne też, aby podawać źródła (tak jak jest to w KULTcie preferowane).

Co do czasu, to bym raczej skupił się na czasach bieżących. Dopiero w momencie nasycenia materiałami możnaby się cofnąć w czasie do przełomu, czy też do czasów II wojny światowej. Wiem, że niektórzy z Was pasjonują się martyrologią. Jest to świetny temat do opisania, jednak na razie stwórzy podstawy do działania. Opiszmy parę postaci... ich family secret'y... a potem niech ich rodzice dopowiedzą swoją historię, itd. itd.

Proponuję też, żeby nie spolszczać żadnych atrybutów, itd. Tak dla porządku i na przyszłość (chodzi o tłumaczenie).
 
Awatar użytkownika
wóda
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 945
Rejestracja: pn lis 10, 2003 7:01 pm

śr mar 30, 2005 7:26 pm

Ok mamy dzial na forum. Mysle, ze trzeba najpierw zebrac jakies ogolne zasady i plan, potem wrzucic jako temat: reguly czy cos takiego i pisac.
Po pierwsze: uwazam, ze nie powinno to miec charakteru zamknietego w zaden sposob. tzn. kazdy pisze jesli tylko chce. Wiecej - nie trzeba zamieszczac juz opracowanych tekstow. Masz pomysl: napisz , przedyskutujemy, ewentualnie ktos dorzuci swoje 3 grosze. Ktos cos rozpoczal, nie ma pomyslu jak zamknac, ktos inny ma - dopisuje. Mysle, ze dzieki temu bedziemy isc naprzod.
Pozostaje:
kwestia oceny tekstow.
ogolnego planu
schematow poszczegolnych typow tekstow [BN, miejsce etc]
...
Jak juz cos wrzucamy proponuje dawac w temacie tagi typu : [BN] , [miejsce] itd, tworzenie oddzielnych dzialow na to tylko by zamieszalo, a tak moze bedzie w miare przejrzyscie.
 
Awatar użytkownika
Rothar
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 312
Rejestracja: pt lis 28, 2003 11:05 pm

czw mar 31, 2005 9:28 pm

Po kolei:

Kwestia oceny tekstów - proponuję dochodzenie i docieranie tekstów w drodze consensusu. W wypadku dużych niezgodności to proponuję ankietę z zasadą większości głosów.

Schemat poszczególnych typów tekstów - Suzan już zaproponował schematy. Tam przeniesiemy o tym dyskusję.

Ogólny plan - Nadal nie da się chyba tego do końca ustalić. Dajmy sobie najpierw pole do popisu. Niech zatriumfuje wyobraźnia. Nie będziemy się na samym początku ograniczać, bo nic z tego nie wyjdzie. Gdy już zaczniemy to wszystko powinno stać się jasne.
 
Awatar użytkownika
Suzan
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 106
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 6:14 pm

pt kwie 01, 2005 3:58 pm

Na podstawie pierwszej postaci, chciałbym pewne uwagi edytorskie zamieścić. Po pierwsze piszemy do czytelnika w drugiej osobie. Po drugie... eee... nie ma po drugie, na razie :-) Jednak jak się tylko coś mi wykluje, to wrzucę tutaj :D
 
Awatar użytkownika
wóda
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 945
Rejestracja: pn lis 10, 2003 7:01 pm

pt kwie 01, 2005 4:50 pm

Zgoda - juz zmienilem :wink: .
Natomiast ja chcialem rozwazyc na co zwrocic uwage, by nasza Polska roznila sie od Panstwa X. Otoz chodzi mi o to, by zaakcentowac kilka spraw ogolnych, takich jak:

Religijnosc

Kwestia przemian ustrojowych, wynikajacych z nich zjawisk socjologicznych i "poscig" za "zachodem".

Oglna mentalnosc [moze np. stosunek do alkoholu]

Tyle.
 
Awatar użytkownika
Rothar
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 312
Rejestracja: pt lis 28, 2003 11:05 pm

pt kwie 01, 2005 5:01 pm

Racja. dlatego nie możemy też do końca dobierać tematyki rozdziałów na chybił trafił. Trzeba wrzucać akcenty, akcenty, akcenty.

Mamy więc jak na razie:

- Wisła (czyli W-wa i brud postsocrealistycznego miasta, p.s. - wóda, może jeszcze co nieco o PKiN... aż się prosi :razz: )
- Wieś (sytuacja i zacofanie, częściowo zabobony, powolne próby wiązania końca z końcem i nieporadne dostosowywanie się do tzw. "wymagań unijnych")

Do tego powinny dojść sprawy religijne, a więc może co nieco nawiązać do duchowieństwa (można to dołączyć do działu Wieś, bo w końcu tam Hierarchia kościelna jest sama w sobie Bogiem), z drugiej strony można się zastanowić nad calym działem, ale też czy wypada (niech mi teraz ktoś powie nad rolą "partii moherowych beretów" i kim według kultu jest ojciec Rydzyk :lol: )

I jeszcze nawiązanie do przemian ustrojowych (motyw powinien przewijać się w każdym dziale, szczególnie w mieście, gdzie ta sprawa musiała wpłynąć na losy kolejnych bohaterów).

To tyle... jak sobie przypomne to jeszcze coś skrobnę.
 
Awatar użytkownika
wóda
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 945
Rejestracja: pn lis 10, 2003 7:01 pm

sob kwie 02, 2005 12:12 am

Pekin - myslalem o tym, ale zapraszam - pisz, ja cos dopisze itd [ te legendarne podziemia :wink: ] . Ja nie mam dostatecznej wiedzy chyba. Chce jeszcze pare innych miejsc opisac.
A na TLC sie domagaja historii. mysle, ze po czesci maja racje. Tzn. ja bym tlumaczyl, robil odwolania, przy opisach obecnych - ze to wynika z takich wydarzen itd. Wiec - do roboty, tylko ja nie czuje sie kompetentny do pisania o historii zbytnio :wink: .

EDIT: tak wrocilem do tematu, w ktorym pierwszy raz Suzan zachecal nas do prowadzenia w Polsce, i stwierdzam ze z tamtych pomyslow tez moznaby pare rzeczy wyciagnac. Kanaly [!], dworzec centralny [!] - mysle ze trzeba to rozwinac. I nawiazuje do historii. :wink:
 
Awatar użytkownika
Suzan
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 106
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 6:14 pm

ndz kwie 03, 2005 12:37 am

Religia to mój konik, tak więc na pewno coś na ten temat napiszę.
 
Awatar użytkownika
Tao_Silver
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 97
Rejestracja: wt lis 16, 2004 2:35 pm

ndz kwie 03, 2005 11:19 am

Ojciec Rydzyk to naprawdę aż się prosi o wpisanie go w uniwersum. :]

No i oddaje religijność (fanatyzm?), jakże dużej części polskiego społeczeństwa (w odpowiednim wieku!?).
 
Awatar użytkownika
Krzyminski
Grafik
Grafik
Posty: 421
Rejestracja: pn paź 18, 2004 1:52 pm

ndz kwie 03, 2005 5:49 pm

Ha! Kontynuuję więc zbieranie materiałów do opisu współczesnego Szczecina. Proponuję od razu pisać w języku angielskim, wtedy odpadnie kwestia tłumaczenia (mogę robić korekty). Oczywiście trzeba bedzie zamieścić w "Kult in Poland" również pewne uwagi na temat języka polskiego, chociażby wymowy.
 
Awatar użytkownika
wóda
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 945
Rejestracja: pn lis 10, 2003 7:01 pm

ndz kwie 03, 2005 6:10 pm

Krzyminski pisze:
Kontynuuję więc zbieranie materiałów do opisu współczesnego Szczecina.

Super.
JEsli chodzi o pisanie bezposrednio po angielsku - nie zgodze sie. Po pierwsze ten sourcebook ma sluzyc nie tylko obcokrajowcom. Po drugie czytanie w tym jezyku jakos mi idzie, z pisaniem bedzie gorzej. Byloby to na poziomie 10 latka [tak jak moje skromne posty na TLC niektore :wink: ]

Krzyminski pisze:
Oczywiście trzeba bedzie zamieścić w "Kult in Poland" również pewne uwagi na temat języka polskiego, chociażby wymowy

A to jest swietny pomysl.
 
Awatar użytkownika
Rothar
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 312
Rejestracja: pt lis 28, 2003 11:05 pm

ndz kwie 03, 2005 7:30 pm

Jestem po stronie wódy (żeby znowu nie wyszło, że jesteśmy jednym człowiekiem ;)). W pierwszym rzędzie trzeba pisać dla Polaków o Polsce, a dopiero potem dla obcokrajowców. Chyba powód nie jest trudny do odgadnięcia i nie ma co owijać w bawełnę - taki suplement będzie się cieszył o wiele większą popularnością w Polsce niż gdzieś tam w Norwegii, Hiszpanii czy USA. A my zyskamy pierwszy dodatek w naszym narodowym języku. Może to będzie mały kroczek w stronę wydania całego podręcznika po polsku.
 
Awatar użytkownika
wóda
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 945
Rejestracja: pn lis 10, 2003 7:01 pm

czw kwie 07, 2005 7:00 pm

Ja mam 2 uwagi.
1. Ostatnio jakas przerwa jest... projekt jest fajny i nie wymagam, by kazdy pisal codziennie, ale nie chcialbym by skonczylo sie na slomianym zapale.
Dlatego tez proponuje zamieszczac nawet male fragmenty - co tez uczynilem - wejdzcie na "stadion".
2. Piszcie, tzn. nie musicie tylko i wylacznie tworzyc wlasnych opisow/projektow. Na przyklad jesli ktos chce napisac ten artykul z gazety o statku - a mieliscie dobre pomysly - piszcie, ja narazie nie mam na to pomyslu, i troche czasu. Uzupelniajmy sie.
 
Awatar użytkownika
Rothar
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 312
Rejestracja: pt lis 28, 2003 11:05 pm

czw kwie 07, 2005 11:47 pm

Przerwa z mojej strony spowodowana tylko i wyłącznie sprawami uczelnianymi. Ale jest weekend, więc na pewno coś napiszę. Koniec tygodnia to zwykle nawał pracy, więc nie ma się co przejmować. Każdy od czasu do czasu będzie coś pisał i nawzajem się nakręcimy do wytężonej pracy nad projektem.

Czego sobie i Wam życzę :wink:
 
Awatar użytkownika
shav
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 47
Rejestracja: śr sie 24, 2005 4:20 pm

ndz sty 22, 2006 11:48 pm

wóda pisze:
Kwestia przemian ustrojowych, wynikajacych z nich zjawisk socjologicznych i "poscig" za "zachodem".

Moge sprobowac sie zmierzyc z tym tematem - w koncu studiuje socjologie :) Wlasnie pisze prace licencjacka na temat poscigu za Zachodem odnosnie modyfikowania ciala (extreme), tatuazu, piercingu itd. Mysle, ze i to by sie moglo nadac. Tylko trzeba mnie pilnowac, bo leniwy jestem kurewsko :razz:
 
Awatar użytkownika
Rothar
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 312
Rejestracja: pt lis 28, 2003 11:05 pm

ndz sty 22, 2006 11:53 pm

shav pisze:
wóda pisze:
Kwestia przemian ustrojowych, wynikajacych z nich zjawisk socjologicznych i "poscig" za "zachodem".

Moge sprobowac sie zmierzyc z tym tematem - w koncu studiuje socjologie :) Wlasnie pisze prace licencjacka na temat poscigu za Zachodem odnosnie modyfikowania ciala (extreme), tatuazu, piercingu itd. Mysle, ze i to by sie moglo nadac. Tylko trzeba mnie pilnowac, bo leniwy jestem kurewsko :razz:


Witam sąsiada (jeśli to o to Piaseczno chodzi) :papieros:

Prace nad Kultem PL przerodziły się aktualnie w pracę nad subsystemem w ramach Poltera, gdzie kolejne teksty będą publikowane, stąd jeśli na poważnie chciałbyś napisać jakiś artykuł, tekst - skontaktuj się najlepiej z wódą (no, możesz też ze mną jako pośrednikiem, ale to będzie dłużej trwać ;)).
 
Awatar użytkownika
pchełas
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: czw mar 16, 2006 2:46 pm

sob kwie 15, 2006 9:01 pm

A co byście powiedzieli na to żeby umieścić w tym settingu opis obozu koncentracyjnego który był umieszczony w Warszawie [między innymi na Kole...jak się dobrze poszuka to jeszcze są drobne pozostałości i licha płyta upamiętniająca]? Jeśli pomysł się podoba to mysle że mógłbym przysiąść i spróbować poczynić mały opis lokacji.
 
Awatar użytkownika
LiAiL
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 291
Rejestracja: czw lip 27, 2006 8:31 pm

czw sie 02, 2007 11:22 pm

Jak widać po ostatnim poście, dyskusja na temat polskiego settingu umarła śmiercią naturalną dlatego pozwolę sobie odświeżyć temat i powiedzieć, że mogę napisać za jakiś czas podwaliny pod ten projekt. Mieszkam w Poznaniu i mimo, że niedługo wyjeżdżam na studia do Szkocji mogę napisać o tym mieście a nawet o województwie jak się rozpędzę.

Ale to pozostawiam do dyskusji do momentu, w którym coś ruszy wreszcie na forum (bezwietrzna pogoda panuje niestety)...

edit: nieco fajnych informacji można zawrzeć z Kult Wiki -> Location list. Zrobiłem tam jakiś czas temu wstępną listę miejsc z Poznania.
 
Awatar użytkownika
Rothar
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 312
Rejestracja: pt lis 28, 2003 11:05 pm

pt sie 03, 2007 1:07 pm

LiAiL pisze:
(...) nieco fajnych informacji można zawrzeć z Kult Wiki -> Location list. Zrobiłem tam jakiś czas temu wstępną listę miejsc z Poznania.


Byłem przekonany, że na kultowej wersji Wiki po polsku od czasu jej powstania nic się nie działo.

Swoją drogą parę kwaśnych jeszcze owoców projekt KULT PL jednak zrodził. Póki co na pewno wymienić można:

"Statek" Wódy
"Lustro Twardowskiego" Rothara

I niedoszlifowana masa artykułów na tymże subforum. Pomysł na pewno warty ciągnięcia. Pamiętam, że były plany stworzenia pdf-owego sourcebooka a potem przetłumaczenia go na angielski.
 
Awatar użytkownika
LiAiL
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 291
Rejestracja: czw lip 27, 2006 8:31 pm

pt sie 03, 2007 1:31 pm

Rothar pisze:
Byłem przekonany, że na kultowej wersji Wiki po polsku od czasu jej powstania nic się nie działo.


Sporadycznie coś dodawałem co jakiś czas, ale to na razie jest nic więcej tylko zarys całego projektu Lokacji :)

Rothar pisze:
Swoją drogą parę kwaśnych jeszcze owoców projekt KULT PL jednak zrodził. Póki co na pewno wymienić można:

"Statek" Wódy
"Lustro Twardowskiego" Rothara


Czemu kwaśnych? :wink:

Rothar pisze:
I niedoszlifowana masa artykułów na tymże subforum. Pomysł na pewno warty ciągnięcia. Pamiętam, że były plany stworzenia pdf-owego sourcebooka a potem przetłumaczenia go na angielski.


O, to mogę się tym zająć jak będą jakieś postępy w kompletowaniu materiałów, bowiem mam możliwość zaawansowanej edycji i tworzenia pdfów w Adobe Acrobacie...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości