Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1634
Rejestracja: pn sie 15, 2005 9:33 pm

ndz wrz 09, 2007 1:06 pm

ShadEnc pisze:
Pytanie do jurorów - czy możemy liczyć na podsumowanie (tzn. recenzję) konkursowych prac, kiedy będziemy znać już końcowy wynik?

Z mojej strony jak najbardziej :) A teraz pozwólcie, że zagłębię się w pierwsze nadesłane prace ;)
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

ndz wrz 09, 2007 1:14 pm

amn - możemy nawet pokusić się o sporządzenie "recenzji zbiorczych", już po wszystkim :). W związku z tym - jak najbardziej.
 
Awatar użytkownika
Lunar190
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 358
Rejestracja: pt wrz 07, 2007 9:33 pm

pn wrz 10, 2007 5:41 pm

no miejmy nadzieję, że do tego weekendu włącznie się wyrobi szefostwo

ja czekam na wyniki niecierpliwie :)
 
Awatar użytkownika
Tomex
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 29
Rejestracja: sob sty 28, 2006 3:54 pm

pn wrz 10, 2007 6:44 pm

Jakby nie patrzeć 9k to mało. Haniebnie mało. I choć nie powinienem tego pisać, to jednak napiszę. Po mojej pracy na 100% widać ograniczenie miejscowe. Aby opisać to co miałem w pierworodnych planach brakło mi jakieś 2-3k znaków, by tak dobrze i bez stresu napisać najważniejsze informacje zgrabnych językiem.
Życzę powodzenia innym. Moja praca daleko nie zajdzie. Takie pocieszenie dla was. Jak zwykle: Ktoś (czyli ja) musi być ostatni, a ktoś pierwszy.
Ograniczenie do 3,5 ed polskiej to naprawdę duże ograniczenie, a 10 prac to i tak dużo. Jeszcze raz gratuluje :P
 
Chrx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: pt paź 06, 2006 4:35 pm

pn wrz 10, 2007 7:02 pm

Tomex +1.

12k to powinno być IMHO rozsądne minimum. I tak musiałem nieźle pociąć moją pracę, a jeśli dodać do tego moją mierną znajomość 3.5 w ogóle (i to, że w piątek wysiadł mi net i przed wyslaniem nie miałem nawet czasu na zaplanowane konsultacje) to wychodzi, że Oskar również odpadnie w przedbiegach... Szczególnie, że z tego co widzę w tych 10 osobach większość to polterowi wymiatacze i niewylansowani początkujący ze Sfer nie mają szans. ;P

Mimo to, miło, Lunar, że jednak się wyrobiłeś ;) .
Chociaż cicho liczę, że przynajmniej ciebie pokonam :P .
 
Awatar użytkownika
von Trupka
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1571
Rejestracja: śr sie 24, 2005 10:22 am

pn wrz 10, 2007 7:29 pm

Chrx pisze:
Szczególnie, że z tego co widzę w 10 osobach są sami polterowi wymiatacze i niewylansowani początkujący ze Sfer nie mają szans. ;P

W jednym z poprzednich konkursików w finale znalazła się, AFAIR praca użytkownika zupełnie nowego. Co więcej, staż na forum nie świadczy przecież o jakości pisanych tekstów. ;)
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

pn wrz 10, 2007 9:51 pm

Smg ma rację. Staż na Forum o niczym nie świadczy. Liczy się pomysł i jego realizacja, a to nie ma żadnego związku z tym, czy ktoś udziela się na Forum, czy też nie.

Odnośnie ograniczenie: weźcie pod uwagę fakt, iż musimy to przeczytać we w miarę krótkim czasie, nie rezygnując z innych codziennych zajęć. W dodatku pierwszy etap był wyjątkowo długi - jeśli ktoś szybciej przysiadł do pracy, spokojnie mógł obmyślić coś ciekawego i pasującego do narzuconych kryteriów. Jeszcze o długości prac: krótsza forma pozwala lepiej wyeksponować to, co naprawdę ważne, ograniczając tzw. "lanie wody". Na to przyjdzie czas później. Teraz wystarczyło zawrzeć najważniejsze elementy koncepcji i sensownie je ze sobą połączyć w opisie i statystykach. Niepokojącym objawem występującym w niektórych pracach jest mylenie "opisu" z "historią". Niestety, najczęściej ten drugi element przeważał lub nawet wypierał pierwszy... Na recenzje i ogólne uwagi odnośnie tej edycji Konkurs(ik)u przyjdzie jeszcze czas później.

Wszystko wskazuje na to, że Redakcja upora się z pracami do końca tygodnia.
 
Awatar użytkownika
M.S.
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3035
Rejestracja: sob gru 24, 2005 7:42 pm

pn wrz 10, 2007 10:07 pm

Tomex pisze:
Ograniczenie do 3,5 ed polskiej to naprawdę duże ograniczenie


Dlaczego? Przecież mamy polskie SRD i wiadomą nakładkę na PG (sam z nich korzystałem).

Zsu-Et-Am pisze:
Wszystko wskazuje na to, że Redakcja upora się z pracami do końca tygodnia.


Nie mogę się doczekać. :)
 
Awatar użytkownika
Tomex
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 29
Rejestracja: sob sty 28, 2006 3:54 pm

czw wrz 13, 2007 4:34 pm

M.S pisze:
Dlaczego? Przecież mamy polskie SRD i wiadomą nakładkę na PG (sam z nich korzystałem).

Nie chodzi że 3,5 ed tylko o to, że polskie 3,5 - a to zmienia postać rzeczy, bo odpadają niektóre pomysły w przedbiegach. Np psionika, wszelkie klasy prestiżowe ze starych książek typu Księga i Krew, które w 3,5 zostały zastępione przez Completes, niekoniecznie można było skorzystać z MF czy PF. Naprawdę listę tę by można łatwo zwiększyć (ale po co?), jednak nie zmienia to faktu, że 3,0 też było by olbrzymim błędem. Jak zostalo wspomniane przerobienie z 3,0 na 3,5 to czas, który jest cenny (zrozumie to licealista, student czy pracownicy nie tylko w pracy). Ale rozumiem intencje. 3,5 polskie ogranicza się do paru podręczników, dzięki czemu pisarz ma się skupić na fabule, a nie na mechanice. Czy ktoś jednak zauważył, że mechanika jest podstawą tego systemu i bez niej ani rusz ?

Rozumiem, że polskie SRD jest przydatne i dobre - ale skąpe. Nawet najlepszy piekarz nie wypiecze chleba bez mąki. Nawet najlepszy MP nie będzie mógł prowadzić sesji DnD bez mechaniki. Takie porównania wydaje mi się, że są na miejscu ...
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

czw wrz 13, 2007 6:07 pm

Najważniejsza nie była fabuła. Nie była również mechanika ani nawet pomysł. Naprawdę najważniejsze było sprawne, pomysłowe wykorzystanie wszystkich tych elementów i ich prezentacja w czytelnej, przejrzystej formie. Jak się jednak okazało, nie wszyscy radzą z tym sobie równie dobrze...

Powtórzę: ograniczenie do polskich podręczników w wersji 3.5 wynikło z różnych względów. Nie było to jednak aż tak poważne ograniczenie. Większym jest dobrowolne, a często nieświadome zakładanie, że "bez podręczników to jak bez ręki". Samoograniczanie się - "jeśli nie będę mieć dostępu do wszystkich zasad dodatkowych, to nic nie zrobię". Zupełnie niepotrzebnie - można było stworzyć ciekawego, zaskakującego BN-a poniżej 8k znaków, wykorzystując tylko trzy podręczniki podstawowe.

Wyniki - wraz z recenzjami - powinny pojawić się w sobotę wieczorem :).
 
Awatar użytkownika
Tomex
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 29
Rejestracja: sob sty 28, 2006 3:54 pm

czw wrz 13, 2007 6:26 pm

Zsu prawdą jest, że książka to nie wszystko. W końcu można zrobić łatwo niezwykłą przeplatankę w stylu zakl/ barb i odpowiednie pokazać go.
8k znaków rozumiem, że to miał być zgrabny opis. Ale czy zdanie "zabił ważnego potwora, dzięki czemu został mistrzem gildi" brzmi lepiej niż "po miesięcznych przygotowaniach kosztujących krocie zdobył się na odwagę, żeby pokonać beholdera zabijającego ludzi na szlaku handlowym. Dokonując tego, zwiększył możliwości handlowe miasta i ukazał, że jest godny dzierżenia tytułu Mistrza Gildii."? Rozumiem, że teoretycznie jest to wata słowna - ale inaczej się czyta. Rozumiem, że czas was nagli i 20k znaków * 10 tekstów = 200k znaków czyli miesiąc czytania ciągle tego samego. Ale czasem wieloaspektowość (chyba neologizm :P) danej sytuacji lepiej ukazuje powody, dla których postać zadziałała. Przez zmniejszenie limitu znaków łatwo złapać się na skróty myślowe, które mogą być czasem niezrozumiałe dla czytającego ;/

Wracając do książek: Jeżeli samemu chciało się użyć czegoś nowego, przez siebie zrobionego wliczało się to w limit. Oznacza to, że wszelkie klasy prestiżowe, przedmioty, czary, które się wymyśli, aby urozmaicić naszą postać działają na jej niekorzyść (w końcu mniej miejsca - krótszy opis bohatera). Ale czy o to chodziło ? Wkońcu czym może się różnić osoba poza historią, charakterem, wyglądem, jeżeli nie specjalną mocą (albo czymś innym specjalnym). Może źle odebrałem treść tego konkursu, co w moim przypadku jest możliwe :P
 
Anonim_1

czw wrz 13, 2007 6:50 pm

Tomex, strasznie się żalisz - moim zdaniem zupełnie niepotrzebnie. Limit 9 tysięcy znaków uważam za idealny - wystarczy, by dokładnie opisać NPCa, lecz ze świadomością, iż przesada (zwłaszcza w kwestii historii) działa na niekorzyść autora. Smaczki mechaniczne da się wrzucić, ale IMHO opisywanie nowej klasy prestiżowej (tworu znacznie obszerniejszego, niż postać tła) to gruba przesada.
 
Awatar użytkownika
M.S.
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3035
Rejestracja: sob gru 24, 2005 7:42 pm

czw wrz 13, 2007 7:15 pm

Zsu-Et-Am pisze:
Wyniki - wraz z recenzjami - powinny pojawić się w sobotę wieczorem


Trzymam za słowo. ;)

Tomex pisze:
Wkońcu czym może się różnić osoba poza historią, charakterem, wyglądem, jeżeli nie specjalną mocą (albo czymś innym specjalnym).


...tłem, wykorzystaniem w grze... Ciągle Ci mało?
Ostatnio zmieniony czw wrz 13, 2007 9:47 pm przez M.S., łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2815
Rejestracja: czw paź 20, 2005 7:56 pm

czw wrz 13, 2007 8:01 pm

specjalną mocą (albo czymś innym specjalnym).
A co szkodzi BNowi dać specjalną moc? Coś na kształt tego czego mieli bohaterowie z Baldur's Gate? Małe, "cieszące", ale niezbyt naginające mechanikę. Przepraszam za przykład z cRPGa ale obecnie nic innego mi do głowy nie przychodzi.
 
Awatar użytkownika
Tomex
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 29
Rejestracja: sob sty 28, 2006 3:54 pm

czw wrz 13, 2007 8:15 pm

Nie bez powodu znajomi oznają mnie za najbardziej narzekającą osobę :P
To już kończe narzekanie. Ale... Ktoś mówił o stworzeniu krótkiej klasy prestiżowej - nie wiem czy mu się ten pomysł udał czy nie.
Ja wiem, że źle zrobiłem swoją postać i tego się nie da zmienić teraz. Na szczęście będzie możliwość przeczytania tych lepszych prac, więc to tylko mnie uświadomi jak wygląda dobra postać :D

Gratuluje po raz kolejny wszytkim, którym limity nie przeszkodziły napisać wspaniałej pracy :)
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

sob wrz 15, 2007 10:55 pm

Witam wszystkich.

Oto wyniki pierwszego etapu V edycji Konkurs(ik)u:

Powtarza się sytuacja z poprzedniej edycji - znów nadesłano 10 prac. Maksymalną możliwą oceną do zdobycia było jednak 30 punktów. Do finału przechodzą prace, które osiągnęły pułap 18 punktów. Poniżej prezentujemy ich listę wraz z miejscami, które zajęły w redakcyjnym rankingu:

1. Ex aequo:
Bimble - gnom z mózgiem - 21,5
oraz
Eno Rant - 21,5
2. Aldon "Narrator" Tinemou - 20

Poniżej przedstawiam klasyfikację punktową innych prac, które niestety nie osiągnęły wymaganej ilości punktów i nie przechodzą do II etapu:

3. Oskar, Pociąg Mechaniczny - 17
4. Bajarz - 16
5. Kolton Brązowy Garniec -15,5
6. Pięknogłosy - 13,5
7. Gha'arg - 13
8. Al-Sadir - 7,5
9. Adael Vorkassarp - 2,5

Ostatnia praca zmusiła nas do sięgnięcia po rozstrzygnięcie znane z poprzedniego Konkurs(ik)u: ocenę 0. Nie zniżyła się na szczęście do poziomu niesławnej Kostki i zebrała minimalnie wyższe noty.

Wkrótce na Forum powstanie wątek, w którym zwycięzcy I etapu umieszczą swoje prace. Tradycyjnie, będą oni mogli nanieść na prace przed zamieszczeniem na Forum odpowiednie poprawki, nawet jeśli będą one wiązały się z koniecznością przekroczenia limitu znaków obowiązującego w I etapie. Uzyskają także możliwość przynajmniej częściowego obejścia innych ograniczeń. Po umieszczeniu wszystkich trzech prac na Forum rozpocznie się głosowanie, które potrwa dwa tygodnie i w którym to użytkownicy Forum wybiorą najlepszego Bohatera Niezależnego.

Finalistom gratulujemy i życzymy powodzenia w II etapie Konkurs(ik)u. Ze wszystkimi uczestnikami II etapu skontaktujemy się drogą mailową i zasugerujemy najważniejsze poprawki. Już jutro podamy więcej szczegółów dotyczących zasad finału, a także recenzje poszczególnych prac i podsumowanie tej edycji Konkurs(ik)u.
 
Awatar użytkownika
rincewind bpm
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1931
Rejestracja: pn wrz 27, 2004 5:24 pm

sob wrz 15, 2007 11:01 pm

Hm, lubiłem Bajarza, choć po spisaniu wyglądał gorzej niż w mojej głowie (i był pracą na więcej niż 9k zdecydowanie), więc czwarte miejsce tej pracy nie jest dla mnie szczególnym zaskoczeniem. Cieszę się z wyniku drugiej pracy, ona mnie bawi jeszcze bardziej :) Gratulacje dla pozostałych :)

So, let the ultimate duel between writers begin!
 
Awatar użytkownika
M.S.
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3035
Rejestracja: sob gru 24, 2005 7:42 pm

sob wrz 15, 2007 11:01 pm

Serdecznie gratuluję finalistom! :) Ciekawe kto do nich należy. :razz:

Mnie niestety zabrakło 2,5 punkta, by dołączyć do nich... :(

Zsu-Et-Am pisze:
Już jutro podamy więcej szczegółów dotyczących zasad finału, a także recenzje poszczególnych prac i podsumowanie tej edycji Konkurs(ik)u.


Nie mogę się doczekać. :razz: A wiadomo, kiedy dokładnie to się ukaże? Bo jeśli o tej porze, co dzisiaj, to dla mnie równie dobrze mogły by być pojutrze. ;)
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

sob wrz 15, 2007 11:07 pm

Kwestia uporządkowania opinii i uzgodnienia kilku szczegółów. Spodziewałbym się raczej terminu "popołudniowego" lub "wieczornego".
 
Awatar użytkownika
von Trupka
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1571
Rejestracja: śr sie 24, 2005 10:22 am

ndz wrz 16, 2007 10:01 am

Serdeczne gratulacje dla finalistów, jak i dla wszystkich, którym do finału dostać się nie udało, jednak przesłali swoje prace - za to, ze znaleźli czas i ochotę, by wziąć udział w zabawie.

Cóż, czyżby znowu przyszło mi oberwać od rinca? 'Narrator' wyszedł bowiem spod mojej klawiatury. No, chyba, ze obaj oberwiemy od trzeciego z konkurentów (Encu? :>). Jak by nie było - powodzenia w finale dla Was obu.
 
Awatar użytkownika
rincewind bpm
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1931
Rejestracja: pn wrz 27, 2004 5:24 pm

ndz wrz 16, 2007 10:39 am

Ta... Mam nadzieję, że mojej pracy w głosowaniu nie zaszkodzi zakorzenienie w niezbyt popularnym u nas Spellslingerze. Ale się zobaczy :) Mam nadzieję, że psioniczność i mózg w słoiku pomogą :P
 
Chrx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: pt paź 06, 2006 4:35 pm

ndz wrz 16, 2007 11:12 am

Heh, przepowiednia się sprawdziła. Polterowi wymiatacze stworzyli najlepsze prace i dostali się na podium :P .
(Oczywiście tak wczesniej jak i teraz chodzi mi o to, że ci 'wymiatacze' to po prostu doświadczeni w tworzeniu, trudni do pokonania przeciwnicy są; broń Cthulhu nie miałem absolutnie na myśli, że "polterowcy" mają jakieś fory)

Niemniej, Oskar na trzecie miejsce się jakoś wbił, aż sam się zdzwiłem, bo sądziłem, że będzie niżej. I to jeszcze dostał ilość punktów odpowiadającą mojej ulubionej liczbie (heh, co by było jakbym najbardziej lubił liczbę 18 ;) ).
Przy okazji gratuluję oczywiście wszystkim, którym udało się dostać do II etapu i tym, którym to jednak nie wyszło. Czekam też z niecierpliwością na recenzje i głosowanie na II-etapowe prace. Niech zwycięży najlepszy etc..
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

ndz wrz 16, 2007 10:40 pm

Niestety, recenzje okazały się wymagać więcej pracy, niż się spodziewałem. Dodam je jutro - uprzedzam również, iż opinie redakcji dotyczące prac finałowych na razie się nie ukażą. Powędrowały za to do samych finalistów. Obok wisi już temat, w którym znajdą się zakwalifikowane do II etapu prace.
 
Awatar użytkownika
M.S.
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3035
Rejestracja: sob gru 24, 2005 7:42 pm

wt wrz 18, 2007 9:36 am

No i co z tymi recenzjami?
 
Anonim_1

wt wrz 18, 2007 9:55 am

Recenzja mojej pracy przyszła wczoraj na e-mail. Sądzę, że recenzje wszystkich prac w formie "forumowej" będą dostępne dopiero po finale konkursu.
 
Awatar użytkownika
M.S.
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3035
Rejestracja: sob gru 24, 2005 7:42 pm

wt wrz 18, 2007 10:02 am

ShadEnc pisze:
Sądzę, że recenzje wszystkich prac w formie "forumowej" będą dostępne dopiero po finale konkursu.


Jeśli nic się nie zmieniło, to tylko tych finałowych. Opinie na temat tych prac, które się nie zakwalifikowały, powinny już się pojawić, bo i czemu nie? Odsyłam do poprzedniego postu Zsu w tym temacie.
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

wt wrz 18, 2007 10:15 am

Przepraszam za opóźnienie, "zdarzenie losowe" zwane chorobą mnie dopadło... Część recenzji jest gotowa, na pozostałymi pracuję - na ile jest to możliwe.
 
Awatar użytkownika
von Trupka
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1571
Rejestracja: śr sie 24, 2005 10:22 am

czw wrz 20, 2007 8:06 pm

Dobra, w temacie zapadła cisza, a ja źle znoszę napięcie, więc czas przełamać impas. ;) Moja praca pojawiła się już w odpowiednim temacie. 'Narratror' czeka na swoich oponentów ;). Niech najlepszy zwycięży, ofkorz.

PS.
Kto pierwszy ten lepszy :P.
 
Awatar użytkownika
rincewind bpm
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1931
Rejestracja: pn wrz 27, 2004 5:24 pm

pt wrz 21, 2007 12:34 am

Zorientowałem się, że wyjeżdżam jutro i dlatego wrzuciłem pracę już dzisiaj.

Ps. Kto lepszy ten lepszy ;)

Miła praca, Smg, trochę podobna do mojej drugiej, która nie przeszła. Ale to w sumie całkiem często występujący motyw ;)
 
Awatar użytkownika
von Trupka
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1571
Rejestracja: śr sie 24, 2005 10:22 am

pt wrz 21, 2007 4:44 pm

rincewind bpm pisze:
Miła praca, Smg, trochę podobna do mojej drugiej, która nie przeszła. Ale to w sumie całkiem często występujący motyw

Nie omawiamy prac przed zakończeniem głosowania :P.

Encu, czekamy już tylko na Ciebie. Kiedy możemy się spodziewać przybycia Twojego tworu? ;)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości