Zrodzony z fantastyki

 
Alpha-Omega
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 271
Rejestracja: śr kwie 25, 2007 8:11 am

Podróże planarnymi szlakami

sob wrz 29, 2007 4:02 pm

W kosmologii GH mamy dwa takie szalki - rzeki Okeanos oraz Styks.
W FR są to Drzewo Świata i jakaś piekielna rzeka.

W podręcznikach napisano, że można dzięki nim naturalnie przemieszczać się między wymiarami.

Ale w jaki sposób? Płyniemy sobie rzeczką, nagle wszystko zaczyna się rozmywać i [buch] już jesteśmy na innym planie?

A może zmiana następuje stopniowo, tak jak rozpisano to w Księdze Planów odnośnie sąsiadujących ze sobą wymiarów?
 
Awatar użytkownika
Basior
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 269
Rejestracja: ndz maja 06, 2007 6:38 pm

sob wrz 29, 2007 7:57 pm

Stawiałbym na pierwszy pomysł z rozmywaniem.
 
Awatar użytkownika
Brilchan
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4532
Rejestracja: śr cze 20, 2007 8:49 pm

sob wrz 29, 2007 11:54 pm

No Wreszcie jakieś nowy temat w planach:)
1. podróż wzdłuż rzeki Styks jest praktycznie rzecz biorąc niemożliwa ponieważ same jej opary powodują lekką amnezję(a więc utratę kilku poziomów a nawet całkowity zanik pamięci) wydaje mi się że powinno to wyglądać mniej więcej tak: niepozorna rzeczka ukryta wśród gęstych zarośli i równie gęstej mlecznobiałej mgły kiedy podchodzisz bliżej czujesz zawroty głowy, rzeczka ma wąskie koryto i ciągnie się daleko poza linią horyzontu.
Gdy idziesz wzdłuż jej brzegu czujesz się zrelaksowany a twój umysł zaczyna się oczyszczać ze wszelkich myśli, powoli zapominasz kim jesteś,co robisz i co robiłeś kiedyś. Stawiasz po prostu krok za krokiem nagle dochodzisz do kamiennej ściany, w tejże ścianie znajduję się otwór z którego wypływa ta dziwna rzeka. Aby się przezeń przecisnąć musisz się schylić lekko mocząc przy tym ubranie. Nagle uderza cię fala chłodu a cały świat wydaje się wirować, jednakże są to tylko chwilowe sensacje, rzeka rozwidla się w nieskończoną ilość odnóg. Widok jest niesamowity,ale jedyną rzeczą jaka cię teraz dręczy jest pytanie "jak właściwie ja mam na imię??? "
2. O rzece Okeanos nie słyszałem będę musiał sprawdzić w encyklopedii mitów Nordyckich i dopiszę, a o drzewie życia to mniej więcej wiem ale dziś nie chcę mi się już pisać:P potem z edytuje tego posta
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

ndz wrz 30, 2007 12:16 am

Bardzo ciekawa wizja Styksu tylko niezbyt zgadza się z oficjalnymi materiałami na jego temat. Zwykle opisywana jest jako szeroka rzeka pełna czarnej, pochłaniającej światło i głębokiej wody, w której żyją dziwaczne i groźne stwory. Sama rzeka jest na tyle duża, że na kilku warstwach niższych planów można spotkać nad jej brzegami portowe miasta a na samej rzece pływają handlowe barki i inne wodne pojazdy. Osobiście wydaje mi się, że coś takiego bardziej pasuje do do głównego połączenia niższych planów niż zarośnięta struga.

Sangster pisze:
A może zmiana następuje stopniowo, tak jak rozpisano to w Księdze Planów odnośnie sąsiadujących ze sobą wymiarów?

Ta wersja wydaje się znacznie bardziej prawdopodobna, choć w żadnym razie nie wyklucza to pojawienia się mgły i podobnych rzeczy. To jest chyba najlepsze wyjaśnienie jeśli chodzi o rzeki. Natomiast na drzewie po prostu każda gałąź prowadzi w inne miejsce i kiedy na nią wchodzimy powoli przenosimy się na dany plan (przypomina to nieco przejścia na niebiańskich schodach). Nie jestem pewien czy tak to wygląda, ale jest to chyba najbardzej prawdopodobne wyjaśnienie.
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

ndz wrz 30, 2007 1:05 am

O rzece Okeanos nie słyszałem będę musiał sprawdzić w encyklopedii mitów Nordyckich

Tym stwierdzeniem dałeś najlepszy dowód swojej niewiedzy :wink:. Okeanos był jednym z Tytanów. Jako wielka rzeka - Okeanos (Ocean) - opływa cały świat. Jeśli zaś chodzi o D&D, to Okeanos jest po prostu niewyobrażalnie wielką niebiańską rzeką, przepływającą przez część Planów Wyższych - podobnie jak Styks łączy Plany Niższe.

Wiele informacji o planarnych szlakach można znaleźć w drugoedycyjnych podręcznikach do Planescape - zwłaszcza w Planewalkers Handbook. Szczególnie godne uwagi są następujące planarne szlaki Wielkiego Koła:

- Rzeka Okeanos - bierze swój początek w Talasii, ostatniej z warstw Elizju, a przepływa przez Ziemie Bestii i Arboreę
- Rzeka Styks - przepływa przez wszystkie Plany Niższe, od Pandemonium po Acheron
- Góra Olimp - portale w grotach tej niewyobrażalnie wysokiej arboreańskiej góry prowadzą do różnych światów - na Sfery Wyższe i Niższe
- Yggdrasil - łączy różne plany i światy, do których sięga swymi gałęziami i korzeniami
- Wielka Droga - łączy wszystkie plany Wielkiego Koła

To, jak dokładnie wygląda podróżowanie poszczególnymi szlakami, zależy od wizji MG, edycji gry i stosowanej wersji kosmologii. Np. w Wielkim Kole zarówno Okeanos jak i Styks są ogromnymi rzekami, po których jednak kursują statki i łodzie, a w głębinach czają się rozmaite istoty. Yugolothy - dokładniej rzecz ujmując, marraenolothy z Cerliciem (Charonem) na czele - przewożą na swych barkach podróżników, którzy zechcą przeprawić się przez Plany Niższe, a nie boją się spienionych, ciemnych nurtów Styksu. Na Planach Wyższych nietrudno trafić na okręty handlowe korzystające ze spokojnego nurtu Okeanosa. Podróż tymi rzekami można opisywać stopniowo zmieniając krajobraz, wplatając elementy właściwe sąsiednim planom i rozmywając obraz, by w końcu oświadczyć, że elementy innej sfery przeważają. Równie dobrze można skorzystać z "zamiany planów", której towarzyszy wzburzony nurt, uderzenia fal, huk wody - i nagła zmiana krajobrazu w momencie, gdy wydawało się już, że statek pójdzie na dno albo zdarzy się coś innego, co skłoniło postać do zamknięcia oczu choćby na krótka chwilę.
 
Awatar użytkownika
Brilchan
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4532
Rejestracja: śr cze 20, 2007 8:49 pm

ndz wrz 30, 2007 1:12 am

[b]Radnon[/b] nie mam dostępu do oficjalnych materiałów więc dobrze że o tym wspominasz:D ja po prostu spróbowałem rozwiązać problem na własną rękę bo o ile dobrze pamiętam to w mitologii jest że Styks ma kilka jaskiń które są jednocześnie bramami do świata podziemnego. Ale to w końcu D&D a nie Mr. Parandowski Show:D. Zarośla dodałem ponieważ wydawało mi się że nie można pozwolić żeby byle pierwszak łaził wzdłuż Styksu:D a pomysł z mgłą powodującą amnezję pożyczyłem z pierwszej części Wojen Krwi.
teraz mam dwa pytania do czytających ten temat: po pierwsze [b]Radnonie[/b] gdzieźeś znalazł oficjalne materiały? (gdybyś mógł podać tytuł podr. i str. byłbym ci wielce zobowiązany). po drugie: czy chcecie abym przytoczył "korzenie" tych mitów? Mam w domu słownik mitologii Nordyckiej i greckiej więc dla mnie to żaden kłopot
[b]edit[/b] rzeczywiście gdy o tym wspominasz to chyba o tym Tytanie cośik czytałem :oops: :oops: :oops: ale nie wracałem do mitologi ładnych parę lat jednakże to nieusprawiedliwiań mojej niewiedzy :mrgreen: thnx za wprowadzenie mnie z błędu :spoko:
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

ndz wrz 30, 2007 8:28 am

Brilchan pisze:
(...)po pierwsze Radnonie gdzieźeś znalazł oficjalne materiały? (gdybyś mógł podać tytuł podr. i str. byłbym ci wielce zobowiązany).

W kwestii źródeł zapewne znacznie bardziej ode mnie kompetentną osobą jest Zsu. Jeśli chodzi o mnie to informacje brałem z "Księgi Planów" gdzie znajdują się wzmianki o kilku portach nad brzegami Styksu oraz informacje o handlu na tym szlaku planarnym. Sam opis rzeki wziąłem z "Królowej Pajęczej Otchłani" (bohaterowie przeprawiają się tam przez Styks na pierwszej wartstwie Otchłani) i "Pieśni Sauriali" (tutaj Poszukiwacz Wevernspur ścigając Moandera również płynie po rzece korzystając z usług Charona). W obu tych powieściach miejsce to jest opisywane jako dość szeroka i głęboka rzeka o stosunkowo opustoszałych brzegach. Nie wspominało się o powodujących amnezję oparach, ale być może są one obecne.
Oczywiście jak sam zauważyłeś jest to wizja twórców D&D i siłą rzeczy w wielu miejscach różni się od swoich mitologicznych wzorców.

Brilchan pisze:
(...)czy chcecie abym przytoczył "korzenie" tych mitów? Mam w domu słownik mitologii Nordyckiej i greckiej więc dla mnie to żaden kłopot

Mitologię czytałem bardzo dawno (a i to bez specjalnego zainteresowania) więc osobiście chętnie o korzeniach omawianych tutaj elementów przeczytam.
 
Awatar użytkownika
Red_Guard
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 193
Rejestracja: pn wrz 04, 2006 8:27 pm

ndz wrz 30, 2007 8:57 am

Czytałem gdzieś, że można bezpiecznie podróżować przez Styks z jakimś kolesiem na łódce (Charon mu chyba było). Wzywa się go jakimś rogiem czy jakoś tak, a on po kilku chwilach wynurza się(!) z rzeki przed tobą. Za transport przyjmuje magiczne przedmioty. Czy tak to jest?
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

ndz wrz 30, 2007 12:54 pm

Tak wyglądał opis przeprawy przez Styks z "Pieśni Sauriali". Nie wiem na ile jest to informacja kanoniczna, ale wzywanie Charona rogiem i płacenie magicznymi przedmiotami wydaje się logiczne i prawdopodobne.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości