Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Jakub_Bartoszewicz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 889
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 6:24 pm

pt wrz 14, 2007 5:08 pm

A już myślałem, że Cię kocham. A tu proszę.

Prepozyta mogę schować do szafki. Numenopodobne triki? Gdzie miałyby się pojawić przy loup-garou? Hm. Widzę, że i tak przepuszczę łacinę. A jeśli chodzi o te moje etymologiczne problemy, to mam dziwną wrażliwość językową, a poza tym, pomyślałem sobie - któryś gracz w końcu postanowi sprawdzić, skąd się wziął "priscus" i zobaczy słówka etymologię. A Priscus to nazwisko ambasadora Teodozjusza II na dworze Attyli Huna. Trochę jakby wampirzych kronikarzy nazywać Kadłubkami. Ale się nie będę wykłócał, bo wyjdzie rzeczywiście, że walczę o numeny.

Potępieniec pozbawiony szacunku? Bo ja wiem? Na pewno może wyrażać ubolewanie - "biedny potępieniec". Jakoś mi pasuje do naszego 0-humie.
 
Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1908
Rejestracja: ndz wrz 18, 2005 4:42 pm

pt wrz 14, 2007 5:22 pm

Jakub_Bartoszewicz pisze:
Na pewno może wyrażać ubolewanie - "biedny potępieniec". Jakoś mi pasuje do naszego 0-humie.

No dobrze. Nie chciałem tego tak ujmować, ale "potępieniec brzmi jakoś tak DeDekowo... I nie, to nie jest poważny zarzut, to tylko taka sobie opinia, na tyle jednak intensywna, żebym jej nie chował do kieszeni.

A z tym numenem to może przesadziłem, nie chciałem nikomu nic wyrzucać. Chodziło mi o ewentualną odmianę tego Loupa-Garoua. Skończyłoby się na słowie nieodmiennym, jak przypadki długie i szerokie.

Jakub_Bartoszewicz pisze:
któryś gracz w końcu postanowi sprawdzić, skąd się wziął "priscus" i zobaczy słówka etymologię.

Nie wiem jak bardzo znudzony musiałby to być gracz.
I zapewniam Cię, że w języku angielskim etymologia słowa jest dokładnie ta sama :D
 
Awatar użytkownika
Jakub_Bartoszewicz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 889
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 6:24 pm

sob wrz 15, 2007 12:47 am

Ba, o to mi właśnie chodziło. Nie zakrzyknę "ratujmy system" przy łacińskojęzycznej gafie z Lancea Sanctum, bo to trademark, a z Priscusem się jeszcze mogę podrażnić.
 
Kastor Krieg

sob wrz 15, 2007 12:51 am

Pamiętaj jednak, że musimy brać po tych latach pod uwagę także Polaków, którzy konwertować się będą na nWoD PL z angielskiego - nie utrudniajmy im życia, zwłaszcza przy tak często wykorzystywanym terminie.
 
Awatar użytkownika
Jakub_Bartoszewicz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 889
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 6:24 pm

sob wrz 15, 2007 12:58 pm

Hokay, it gets through to me. Czasem trzeba lubienie zostawić za drzwiami.
 
Kastor Krieg

sob wrz 15, 2007 1:22 pm

BTW, jeszcze jedna rzecz - później wstawię przeklejkę, ale w Damnation City jest do diabła i ciut terminologii która będzie nam zgrzytać z podręcznikową - jest cały leksykon tego draństwa, slang, formalne, archaizmy, żargon. Masakra. Będziesz miał ubaw :razz:
 
Awatar użytkownika
Jakub_Bartoszewicz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 889
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 6:24 pm

czw paź 18, 2007 6:20 am

Hej, mon, jeśli naprawdę jest tak, jak mówisz, to weź pokaż mi tę przeklejkę jakoś na przestrzeni najbliższych 3-4 tygodni, chcę rozpoznać potencjalne zagrożenia. Dzięx.
 
Awatar użytkownika
Gerard Heime
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3299
Rejestracja: czw mar 20, 2003 9:02 am

czw paź 18, 2007 8:16 am

Kuba, nie wprowadzaj ludzi w błąd.
Primo, Priscus nie był Teodozjuszem II, a jego towarzyszem na dworze Atylli.
Secundo, było całkiem sporo historycznych postaci mających na imię Priscus.
Tertio, Priscus znaczy po łacinie "stary, dawny, archaiczny". Skąd to wiem? Bo współczesne imię Priscilla (takie, jak nosiła była żona Elvisa) pochodzi od imienia Priscus.
 
Awatar użytkownika
iontius
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: śr lut 25, 2004 3:56 pm

czw paź 18, 2007 1:08 pm

"Jeśli zrobię z Blood Bond "Więź Krwi", "Blood Ties" będę musiał nazwać "Pokrewieństwem" lub "Regułą Pokrewieństwa".
I dobrze. Bo to logiczne bedzie na sesji, że reguły pokrewieństwa są srogie a krwią można kogoś związać a nie spokrewnić. (to brzmi jak skrewić)

Kilka innych form za którymi się opowiadam to:
domena (naprawdę nie wszyscy mają skojarzenia internetowe)
lupin, neonata i priscus (neofita budzi skojarzenia religijne a priscus nie brzmi tak wydumanie jak prepozyt i dużo szybciej przychodzi na język)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości