Zrodzony z fantastyki

 
Undead__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 245
Rejestracja: pt sie 09, 2002 10:18 pm

Lolth i rozmowy o kanonie

sob lut 15, 2003 3:22 pm

A tak na marginesie. Czy kto¶ wie co sta³o siê z Loth po tym jak dru¿yna Justicar'a rozwali³a j± na jej rodzimym planie. Czy to mo¿liwe aby ona przesta³a istnieæ :?: . Z tego co sie orientujê to by³a ona jednak bardziej bogini± ni¿ tylko demonem a to dla niej oznaczalo by wypadniêcie z interesu?? Co by na to powiedzialy Drowy z Underdark i UnderOerth [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/laugh.gif[/img] Zdaje sie ¿e nasi bohaterowie narobili by sobie k³opotów o jakich nawet sobie nie sni±. Ale to tylko takie moje dywagacje. Je¶li kto¶ co¶ wie - niech po pprostu powie :mrgreen: . <br />pozdrawiam <br />[email protected]
 
Riklaunim Do'Urden
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 311
Rejestracja: sob gru 14, 2002 8:06 pm

sob lut 15, 2003 3:33 pm

Oni nazywali j± ¶redni± bogini±.... W czasie bitwy, gdy ucieka³a do portalu by³o takie zdanie ¿e jest nie¶miertelna we wszystkich innych planach oprócz tego.... I wtedy wpad³a do przeno¶nej dziury pe³nej ¶wiêtej wody [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/crying.gif[/img] . <br />....Czyli piekielny ogra - Popió³ powinien przej±æ czê¶æ jej mocy itd.....
 
Undead__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 245
Rejestracja: pt sie 09, 2002 10:18 pm

re

sob lut 15, 2003 3:43 pm

Fakt i¿ wpad³a do przeno¶nej dziury - a to ju¿ inny plan jest. Dziêki za przypomnienie - przegapi³em to. Czyli wszystko po staremu za jakies sto latek wróci krurzona jak nigdy dot±d.
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

sob lut 15, 2003 8:25 pm

1. Ta ksi±¿ka nie jest zgodna z kanonem. <br />2. Z "historycznego" punktu widzenia te wydarzenia powinny siê wydarzyæ wcze¶niej. <br />3. Ksi±¿ka powsta³a na podstawie przygody do 1E (Queen of the Spiders), gdy zasady siê ró¿ni³y, a sama przygoda zak³ada³a prze¿ycie Lolth.
 
Riklaunim Do'Urden
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 311
Rejestracja: sob gru 14, 2002 8:06 pm

sob lut 15, 2003 8:34 pm

<!--QuoteBegin-Darklord+-->
Darklord pisze:
<!--QuoteEBegin-->1. Ta ksi±¿ka nie jest zgodna z kanonem..
<br />I ca³e szczêscie. Ale dlaczego wydali j± normalnie pod szyldem "Greyhawk" z piecz±tk± wizardów..... :? <br /> <br /> <br />____________________________ <br />Darklord ewoluowa³ 8)
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

sob lut 15, 2003 8:46 pm

<!--QuoteBegin-Riklaunim Do'Urden+-->
Riklaunim Do'Urden pisze:
<!--QuoteEBegin--><!--QuoteBegin-Darklord+-->
Darklord pisze:
<!--QuoteEBegin-->1. Ta ksi±¿ka nie jest zgodna z kanonem..
<br />I ca³e szczêscie. Ale dlaczego wydali j± normalnie pod szyldem "Greyhawk" z piecz±tk± wizardów..... :?
<br />TSR i WotC wydali/wydaj± ksi±¿ki niekanoniczne dla kasy. Taki jest biznes :? . Z innych przyk³adów niekanoniczna jest ?wi±tynia Z³ych ?ywio³ów czy seria Baldur's Gate (FR). Na szczê¶cie przyznaj± siê do tego, ¿e nie wszystkie ksi±¿ki s± zgodne z kanonem. <br /> <br /><!--QuoteBegin-Riklaunim Do'Urden+-->
Riklaunim Do'Urden pisze:
<!--QuoteEBegin-->Darklord ewoluowa³  8)
<br />Czasem trzeba :wink: .
 
Undead__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 245
Rejestracja: pt sie 09, 2002 10:18 pm

wt lut 25, 2003 5:18 pm

<!--QuoteBegin-Darklord+-->
Darklord pisze:
<!--QuoteEBegin-->TSR i WotC wydali/wydaj± ksi±¿ki niekanoniczne dla kasy. Taki jest biznes  :? . Z innych przyk³adów niekanoniczna jest ?wi±tynia Z³ych ?ywio³ów czy seria Baldur's Gate (FR). Na szczê¶cie przyznaj± siê do tego, ¿e nie wszystkie ksi±¿ki s± zgodne z kanonem.
<br />Sorki ¿e pytam ale co to znaczy "niekanonicznie" tj. wed³ug jakiego kanonu jest "kanonicznie" a wed³ug jakiego nie [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/laugh.gif[/img] ?? Przypuszczam, ¿e chodzi tu o to, i¿ materia³y na jakich bazuj± ksi±zki by³y pierwotnie przeznaczone dla innego ¶wiata czy tak?? Tak czy owak nie wiem - ale jak dla mnie do Grey'a mog± wydawaæ ksi±¿ki ca³kowicie "niekanonicznie" [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/laugh.gif[/img] <br />pozdrawiam <br />[email protected]
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

wt lut 25, 2003 5:28 pm

<!--QuoteBegin-Undead+-->
Undead pisze:
<!--QuoteEBegin-->[...] <br />Sorki ¿e pytam ale co to znaczy "niekanonicznie" tj. wed³ug jakiego kanonu jest "kanonicznie" a wed³ug jakiego nie  :lol: ?? Przypuszczam, ¿e chodzi tu o to, i¿ materia³y na jakich bazuj± ksi±zki by³y pierwotnie przeznaczone dla innego ¶wiata czy tak??[...]
<br />Kanonem nazywa siê rzeczy potwierdzone w podrêcznikach systemowych. Obie przygody s± zgodne z kanonem (a dok³adnie jedna z mo¿liwo¶æ ich zakoñczenia) i rozgrywa³y siê na Oerth'cie (i okolicach). Ksi±zki wydane na ich bazie nie s± (bo ró¿ni± siê od za³o¿eñ przyjêtych).
 
Undead__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 245
Rejestracja: pt sie 09, 2002 10:18 pm

:)

wt lut 25, 2003 5:35 pm

Ok. To w takim razie jak mo¿na potwierdziæ co¶ w podrêczniku skoro pisz±æ ksi±¿ke bazowa³o siê na nim - albo przynajmniej czerpa³o natchnienie - nazwy miejsc itp. ?wi±tynia z³ych ?ywio³ów bazuje na jendej z najbardziej znanych przygód - sam fakt sprawia iz powinna byc ca³kowicei "kaniniczna". Seria Baldur's Gate tez osadzona jest w realiach Forgotten Realms - bez dwóch zdañ. W czym wiêc sêk.?? <br />pozdrawiam <br />[email protected]
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

Re: :)

wt lut 25, 2003 5:47 pm

<!--QuoteBegin-Undead+-->
Undead pisze:
<!--QuoteEBegin-->Ok. To w takim razie jak mo¿na potwierdziæ co¶ w podrêczniku skoro pisz±æ ksi±¿ke bazowa³o siê na nim - albo przynajmniej czerpa³o natchnienie - nazwy miejsc itp. ?wi±tynia z³ych ?ywio³ów bazuje na jendej z najbardziej znanych przygód - sam fakt sprawia iz powinna byc ca³kowicei "kaniniczna". Seria Baldur's Gate tez osadzona jest w realiach Forgotten Realms - bez dwóch zdañ. W czym wiêc sêk.??
<br />Na przyk³ad wedle kanonu Elmo nadal powinien ¿yæ - tak twierdzi Return to the Temple of Elemental Evil (kontynuacja gry rozgrywaj±ca siê lata pó¼niej). <br /> <br />Wedle kanonu FR wydarzenia z serii Wrota Baldura nie zdarzy³y siê.
 
Undead__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 245
Rejestracja: pt sie 09, 2002 10:18 pm

Re: :)

ndz mar 02, 2003 3:03 pm

<!--QuoteBegin-Darklord+-->
Darklord pisze:
<!--QuoteEBegin-->Wedle kanonu FR wydarzenia z serii Wrota Baldura nie zdarzy³y siê.
<br />Kanony maj± to do siebie, i¿ czêsto ulegaj± zmianom - szczególnie je¶li ma z tym co¶ wspólnego kasa. Nie mam najmniejszych w±tpliwo¶ci iz Wizardzi przy takim uk³adzie szybko zmieni± kanon FR i wydarzanie zapewne "wydarz± sie" w realich tego ¶wiata. <br />pozdrawiam <br />[email protected]
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

Re: :)

ndz mar 02, 2003 3:15 pm

<!--QuoteBegin-Undead+-->
Undead pisze:
<!--QuoteEBegin-->[...] <br />Kanony maj± to do siebie, i¿ czêsto ulegaj± zmianom - szczególnie je¶li ma z tym co¶ wspólnego kasa. Nie mam najmniejszych w±tpliwo¶ci iz Wizardzi przy takim uk³adzie szybko zmieni± kanon FR i wydarzanie zapewne "wydarz± sie" w realich tego ¶wiata.
<br />Je¶li mieli by to zamiar uczyniæ, to dokonali by tego wydaj±c Forgotten Realms Campaign Setting do 3E. A takich zmian nie ma, a nowej podstawki czy historii nie planuj± wydawaæ w najbli¿szej przysz³o¶ci. <br /> <br />Znasz przypadki zmiany kanonu (nie zaliczam do tego klaryfikacji nie poruszonych wcze¶niej okresów czy te¿ zmian wynikaj±cych z lat istnienia i rozwijania ¶wiata [czyli postêpu czasu]) w Greyhawku? Je¶³i tak, to poka¿ je - wtedy mo¿emy dalej dyskutowaæ.
 
Undead__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 245
Rejestracja: pt sie 09, 2002 10:18 pm

Re: :)

ndz mar 02, 2003 3:22 pm

<!--QuoteBegin-Darklord+-->
Darklord pisze:
<!--QuoteEBegin-->Znasz przypadki zmiany kanonu (nie zaliczam do tego klaryfikacji nie poruszonych wcze¶niej okresów czy te¿ zmian wynikaj±cych z lat istnienia i rozwijania ¶wiata [czyli postêpu czasu]) w Greyhawku? Je¶³i tak, to poka¿ je - wtedy mo¿emy dalej dyskutowaæ.
<br />Masz zapewnê racjê, i¿ te dywagacje nie maj± trochê sensu. Wynika to zapewne z faktu, i¿ w kimatach AD&D siedzê ju¿ naprawdê d³ugo, a ty jeste¶ pierwsz± osob± która mówi mi o jaki¶ "kanonach". A prawa zmienno¶ci [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/laugh.gif[/img] nic nie zmieni!!!
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

Re: :)

ndz mar 02, 2003 3:36 pm

<!--QuoteBegin-Undead+-->
Undead pisze:
<!--QuoteEBegin-->[...] <br />Masz zapewnê racjê, i¿ te dywagacje nie maj± trochê sensu. Wynika to zapewne z faktu, i¿ w kimatach AD&D siedzê ju¿ naprawdê d³ugo, a ty jeste¶ pierwsz± osob± która mówi mi o jaki¶ "kanonach". A prawa zmienno¶ci  :lol: nic nie zmieni!!!
<br />No có¿, nie ja stworzy³em pojêcie kanonu i nie powsta³o ono równie¿ w Polsce. O kanonie ma³o siê mówi w Polsce, bo to wymaga poszerzenia swej wiedzy na ¶wiecie (przez kontakty z osobami z zachodu, czytanie obcojêzycznych forum, dok³adne przegl±danie stron zajmuj±cych siê na wysokim poziomie danym tematem). <br /> <br />Ja w klimatach AD&D siedzia³em (i nadal poniek±d siedzê) od wielu lat...
 
Undead__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 245
Rejestracja: pt sie 09, 2002 10:18 pm

Re: :)

pn mar 03, 2003 9:35 am

<!--QuoteBegin-Darklord+-->
Darklord pisze:
<!--QuoteEBegin-->No có¿, nie ja stworzy³em pojêcie kanonu i nie powsta³o ono równie¿ w Polsce. O kanonie ma³o siê mówi w Polsce, bo to wymaga poszerzenia swej wiedzy na ¶wiecie (przez kontakty z osobami z zachodu, czytanie obcojêzycznych forum, dok³adne przegl±danie stron zajmuj±cych siê na wysokim poziomie danym tematem). <br />Ja w klimatach AD&D siedzia³em (i nadal poniek±d siedzê) od wielu lat...
<br />Spoko, wierzê ci na s³owo, ale - fakt - jak ju¿ wspomnia³em by³e¶ pierwszy, który mnie "nie¶wiadomego" zapozna³ z zagadnieniem. Jak widzê musze jednak jeszcze troszkê "posiedzieæ" w temacie. :mrgreen: No co¿ ale to w koñcu ty jeste¶ "Przedwieczny" a ja to tylko "Wyga" wiêc jest siê od kogo uczyæ. :mrgreen: <br />pozdrawiam <br />[email protected]
 
Awatar użytkownika
Cubuk
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 844
Rejestracja: pt maja 25, 2007 2:31 pm

śr sie 08, 2007 8:29 am

Przepraszam, za mały odchył od tematu ale wolę powstrzymać się od zakładania nowego,oddzielnego topicu.

Mam pytanie, czy skoro w Greyhawku jest Lolth, to są również Drowy?
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

śr sie 08, 2007 9:20 am

Tak, w Greyhawku występują tak drowy jak i Podmrok. Ten ostatni jest nieco inny od tego z Zapomnianych Krain, ale nie zmienia to faktu, że jest.
 
Awatar użytkownika
Cubuk
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 844
Rejestracja: pt maja 25, 2007 2:31 pm

śr sie 08, 2007 10:02 am

A czym się różni Greyowy Podmrok od FRowego? I czy Drowy w GH są równie 'powszechne' co w Krainach?
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

śr sie 08, 2007 1:47 pm

Przede wszystkim Podmrok z GH to raczej system wielu jaskiń, często od siebie całkowicie niezależnych, a nie kompletny podziemny świat jak w FR. Można powiedzieć, że w Greyhawku ma to wszystko charakter bardziej punktowy i jest generalnie mniejsze (mniej jest np. miast mrocznych elfów). Sprawia to, że siłą rzeczy drowów także jest nieco mniej. Oczywiście w okolicach największych miast Podmroku dalej można ich spotkać, ale skala już nie jest taka jak w FR. Rasa ta jest też nieco bardziej jednorodna co jest efektem odmiennego panteonu, w którym brak np. Eilistraee.
 
Awatar użytkownika
Brilchan
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4532
Rejestracja: śr cze 20, 2007 8:49 pm

sob wrz 15, 2007 9:06 pm

To i ja pozwolę sobie zadać pytanko: czy jest gdzieś rozpiska mechaniczna drużyny Jusa po wydarzeniach przedstawionych w książce?
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

sob wrz 15, 2007 10:27 pm

Sam byłem kiedyś tego ciekawy (choć szukałem przede wszystkim rozpisek postaci z "Krypty Grozy"), ale niczego nie znalazłem. Wydaje się, że takich rozpisek zwyczajnie nie ma. Po prostu powieściowi bohaterowie GH najwyraźniej ich nie potrzebują.
 
Awatar użytkownika
Brilchan
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4532
Rejestracja: śr cze 20, 2007 8:49 pm

ndz wrz 16, 2007 11:27 am

Szkoda bo chciałem ich wykorzystać na sesji:( więc chyba sam będe musiał ich sobie rozpisać czy w bestionariuszu będą informacje do tego potrzebne? gdzie mam szukać informacji o ferie(?)
 
Awatar użytkownika
Agnostos
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2259
Rejestracja: śr paź 05, 2005 9:47 pm

ndz paź 21, 2007 10:35 pm

Pomocnym byłoby, gdybyś napisał konkretniej o co Ci chodzi, Brilchan, bo na razie, to nawet nie wiadomo czy mają to być bardziej ferie zimowe czy letnie :wink:.
 
Awatar użytkownika
Brilchan
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4532
Rejestracja: śr cze 20, 2007 8:49 pm

pn paź 22, 2007 1:21 pm

Chodzi mi o opis rasy półelf-półdiabelstwo nazywało się toto Fery czy jakoś tak, przydał by się jeszcze opis Fari tych małych elfich wróżek ze skrzydełkami z elfiego dworu
 
Awatar użytkownika
Agnostos
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2259
Rejestracja: śr paź 05, 2005 9:47 pm

pn paź 22, 2007 1:28 pm

O żesz. Ale jak mam być szczery, to spodziewałem się tego. Ludzie mają często problemy z wymową i pisownią Fey'ri.

Fey'ri aka Demonfey.

Małe elfie wróżki? A może raczej Sprite (i pragnienie nie ma szans :wink:) ?
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

pn paź 22, 2007 2:41 pm

Facet miał na myśli faerie i fey'ri :) :) :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość