Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Darkhan
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 233
Rejestracja: wt cze 20, 2006 10:08 pm

wt wrz 25, 2007 11:27 pm

Jeśli Iron Masters rozumieć jako "Kowali" w jakiś sposób to IMO jest to nawet dobry przekład

"Hartujący Żelazo"
 
Kastor Krieg

wt wrz 25, 2007 11:47 pm

Moment, czy żelazo jest hartowane? Stal, "tempered steel", na pewno, a żelazo? Nie znam się na obróbce i metalurgii :razz:

EDIT:
Wiki sez "hartuje się stal". Odpada, plask.
 
Awatar użytkownika
Jakub_Bartoszewicz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 889
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 6:24 pm

wt wrz 25, 2007 11:59 pm

Panowie żelaza wcale nie są tacy źli, jeśli nie dublują się ze Storm Lordami. Ja tylko zaproponowałem ćwiczenie. I tylko odnośnie Iron Masterów.

Królowie-Drapieżcy ftw.
 
Kastor Krieg

śr wrz 26, 2007 12:21 am

Królowie-Drapieżcy dają jedno znaczenie, Królowie Drapieżców dwa, w tym to o które ci chodzi - "królów pośród drapieżców" i twoich "królów którzy sami są drapieżcami". A podstawowym znaczeniem dla Predator Kings jest bycie "ultimate predator", a nie "królem".

"Królowie-Drapieżcy" może być odbierane jako taki archetyp Gangrela z Invictus, Chieftain Prince'a z Damnation City, a to nie o to chodzi do końca. Od królowania i szefowania są Ivory Claws, PK są przede wszystkim uberdrapieżnikami w swoim archetypie, królowanie pojawia się tylko frazeologicznie, od "bycia tym na szczycie łańcucha pokarmowego", ergo "najwyżej postawionym", ergo "king-of-the-hill".

:papieros:
 
MgFenrir
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 108
Rejestracja: wt wrz 18, 2007 1:02 pm

śr wrz 26, 2007 1:10 pm

Jak można również chętnie bym włączył się do dyskusji.

Jakub_Bartoszewicz pisze:
Jednak Kościenie mają swój urok, więcej nawet niż Gnatożuje


Z tym bym się nie zgodził. Zlepek "Kościenie" Nie mówi w sumie nic, bo to ani koście ani cienie. Gnatożuje mimo że jest to czyste słowotwórstwo od razu oznacza kogoś kto żuje gnaty. Jako taka nazwa ta z wszystkich propozycji mi nie leży najbardziej, a skoro pojawiają się głosy zezwalające na dalsze odejście od nazewnictwa oryginału i tutaj bym zgodził się na delikatną improwizację.

Moje propozycje
Zacienieni (lub Zacienione Kości) - oddający fakt bycia w cieniu
Odcień kości - nie wiem czemu patrząc na ilustrację mam wrażenie są są bladzi, idąc dalej tym tropem mamy.
Blade Cienie - oraz
Blade Kości

Jak dla mnie lepiej brzmi: "Jestem Bladym Cieniem", aniżeli "Jestem Kościeniem"


Z kolei dla "Iron Masters" proponuję:

Plemię Metalu
Plemiona Żelaza
Plemiona Metalu
Plemię Żelaza

Moim zdaniem człon Masters oznacza ich niezwykłe zdolności kształtowania materii, tak więc można i w tą stronę zboczyć:

Twórcy Metalu
Twórcy Żelaza
Rzeźbiarze Żelaza (chociaż tutaj rz, ź, ż będzie troszku męczyło, ale ma twardy oddcień)
 
Awatar użytkownika
Szczur
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3991
Rejestracja: ndz mar 16, 2003 8:48 pm

śr wrz 26, 2007 1:18 pm

MgFenrir pisze:
Zacienieni (lub Zacienione Kości) - oddający fakt bycia w cieniu[...]Blade Cienie


Ale to nie tekt fakt jest ważny - ważny jest fakt tego, że przyszłość czyta się z cieni rzucanych przez wróżebne kości - i to w Rage jest wyraźnie eksponowane - nazwa z tym niezwiązana wywraca całe wyjaśnienie.
Kościenie zresztą też do niej nie pasują ;)
 
Awatar użytkownika
wild beast
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 785
Rejestracja: czw wrz 25, 2003 3:58 pm

śr wrz 26, 2007 1:55 pm

Ja sam był bym za Władcy Burz i Mistrzowie Żelaza - Bo Pani Żelaza jest ciut gorsza według mnie od Mistrzyni Żelaza. :razz:
 
Awatar użytkownika
Jakub_Bartoszewicz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 889
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 6:24 pm

czw wrz 27, 2007 11:08 pm

Twórcy Metalu? Dość dziwaczne, powiedziałbym.

A z Kościeni można zrobić Gnatowróżów :P

Stado Stali, Stado Miasta, Żelazne Szczęki, Kroczący wśród Maszyn, Władcy Ulic, Hartowani;)?
 
Awatar użytkownika
Kot
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2551
Rejestracja: wt lut 03, 2004 11:20 am

pt wrz 28, 2007 9:19 am

MgFenrir pisze:
Jak dla mnie lepiej brzmi: "Jestem Bladym Cieniem", aniżeli "Jestem Kościeniem"

Brzmi jak tekst z dramy Maskaradowej... I to bardzo dretwy.

A co do Iron Masters: Stalowładni? Żelazowładni? Szczególnie to pierwsze mi sie podoba... Pasuje znaczeniowo, oddając ich _władzę_ nad technologia i metalem, a nie jego kształtowane, czy obrobke.


Jakub_Bartoszewicz pisze:
A z Kościeni można zrobić Gnatowróżów

Myliloby starowodowcow, ale ladne...

Mam propozycje - starajmy sie wypracowac nazwy brzmiące słowiańsko. Co wy na to?
 
MgFenrir
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 108
Rejestracja: wt wrz 18, 2007 1:02 pm

pt wrz 28, 2007 10:39 am

Jakub_Bartoszewicz pisze:
A z Kościeni można zrobić Gnatowróżów Razz


O! Już lepiej tyle, że pojawia się motyw: Kim jesteś? Gnatowróżem... Jakby nie słuchać wychodzi O gnat w Rurze :D. Co nie zmienia faktu że wyrażenie Wróż, wróżenie jest ciekawe i ciekawie brzmi. Z wróżeniem są powiązane ciekawe nazwy jak choćby Astragale (kości nadpiętowe owiec), Dywinacja (będąca synonimem wróżenia) i masę "mancji", np. Kleromanta - to gościu który wróży z kości. Zainteresowanych odsyłam http://pl.wikipedia.org/wiki/Wr%C3%B3%C5%BCenie

W związku z tym do burzy mózgów dorzucam:
Astragale
Wróżów Kości
Wróżbitów Kości
Wróżcienie

Co do Iron Masters, jak dla mnie Stalowładni +1 - Całkiem dobra propozycja.
 
Awatar użytkownika
Jakub_Bartoszewicz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 889
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 6:24 pm

pt wrz 28, 2007 12:47 pm

Gdzie jesteś? W róż cieniu. A czyja jest ta sukienka w róże? W czym? itd.

Z Gantowróżem żartowałem, stąd mordka z jęzorem. Myślę, że przy Bone Shadows warto pozostać w temacie cieni i kości jednak.

Stalowładni są fajni nawet.
 
Awatar użytkownika
Kot
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2551
Rejestracja: wt lut 03, 2004 11:20 am

pt wrz 28, 2007 5:16 pm

Jakub_Bartoszewicz pisze:
Z Gantowróżem żartowałem, stąd mordka z jęzorem. Myślę, że przy Bone Shadows warto pozostać w temacie cieni i kości jednak.

Mnie Kościcienie odpowiadają. W języku angielskim "Bone Shadow" tez nie brzmi najlepiej uzyte jako określenie osoby...
 
Awatar użytkownika
wild beast
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 785
Rejestracja: czw wrz 25, 2003 3:58 pm

pt wrz 28, 2007 11:16 pm

Stalowładni ++

Brzmi troszkę jak Gnatożuje, troszkę jak Tubylcy Betonu, a i tak sens najważniejszy jest. :)
 
Kastor Krieg

pt wrz 28, 2007 11:34 pm

Hm, musiałbym się przegryźć ze Stalowładnymi. Nie mówię nie, ale zobaczymy jak będą mi grali w całości. Na razie używam zadeklarowanych, najwyżej będzie się potem podmieniać.
 
Awatar użytkownika
Kot
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2551
Rejestracja: wt lut 03, 2004 11:20 am

pt wrz 28, 2007 11:56 pm

Ciesze sie, ze chociaz cos mi sie udalo konkretnego zasugerowac. Szczegolnie, ze jak sie okazuje uzywalem tej nazwy w materialach do kampanii Maga od ponad pol roku ==' i ponownie wpadlem na nia ostatnio...
 
Kastor Krieg

sob wrz 29, 2007 11:17 am

Obawiam się tylko jednej rzeczy przy Stalowładnych - utraty kontaktu z "Iron", "Żelazem". Jak mi w którymś dodatku wyskoczą z tym, że Changele albo Fae nie lubią się szczególnie z tym plemieniem, bo ono ma jakieś nie złamane "ancient pacty" z Żelazem, albo że to plemię (jego loża jakaś, else) specjalizuje się w wyrobie "broni na Feje", to się ze śmiechu nie pozbieram :?
 
MgFenrir
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 108
Rejestracja: wt wrz 18, 2007 1:02 pm

ndz wrz 30, 2007 8:01 pm

Moim zdaniem Stalowładni są bardzo dobrą sugestią, przynajmniej dla mnie. Zaś wywodzenie ich imion w jakiś praprzyszłych dodatkach raczej chyba stamtąd się nie wzięło. Z tego co orientuję się w nowym świecie mroku to poszczególne linie są raczej luźno ze sobą powiązane, zaś nazwa musiała być określona i utarta w środowisku wilkołaczym i raczej nie wzięła się z niczego powiązanego ściśle z innymi cudeńkami.
A sformułowanie, że stalowaładni są mistrzami w tworzeniu żelaznej broni przeciwko Changele, tym bardziej ich loża - która bez problemu może mieć w członie nazwy "żelazo" - utrzymuje w sobie sens i nie brzmi śmiesznie...
Poza tym w propozycji MacKotka pojawia się Żelazowładni - choć jak dla mnie Stalowładni są o niebo lepsi i w klimacie i w sensie...

Zresztą jak dla mnie to ością stoją Kościenie, które już wolę jako Cienie Kości, bo jak to już ktoś wcześniej zauważył i po angielsku Bone Shadows brzmią średnio...
 
Hajdamaka

ndz wrz 30, 2007 8:20 pm

Żelażniacy ;) :D

Blagam, zmiencie te Koscienie... Костей Безсмертный od razu przychodzi mi na mysl :/ Nie, nie i jeszcze raz nie.
 
Awatar użytkownika
Kot
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2551
Rejestracja: wt lut 03, 2004 11:20 am

ndz wrz 30, 2007 8:30 pm

Hajdamaka pisze:
Костей Безсмертный od razu przychodzi mi na mysl

Tia... Mozliwe, calkiem mozliwe, chociaz w jego przypadku stawialbym raczej na Prometheana, ewentualnie Licza Tremere...
 
Awatar użytkownika
Dark_Raziel
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 326
Rejestracja: pt mar 10, 2006 1:48 pm

ndz wrz 30, 2007 10:18 pm

Moje propozycje:
Blood Talons - Krwawe Szpony
Bone Shadows - Kościane Cienie
Hunters In Darkness - Łowcy w Mroku
Iron Masters - Żelazowładni
Storm Lords - Władcy Burz

Bale Hounds - Ogary Zguby

Fire-Touched - Płomienni
Predator Kings - Królowie Drapieżców
Ivory Claws - Kościane Szpony
 
Awatar użytkownika
Jakub_Bartoszewicz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 889
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 6:24 pm

pn paź 01, 2007 4:01 pm

Płomienni są fajni, jak nie pójdą do Wilka, z chęcią nazwiemy tak Torch-born w Promyku :)

Żelazowładni są za to trochę nieporęczni, nie warto dawać czegoś dłuższego niż dwie sylaby jako pierwszego członu -władnych.
 
Awatar użytkownika
Ł
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: pt paź 06, 2006 9:31 am

śr paź 24, 2007 3:58 pm

Witam po przerwie:
Kastor Krieg pisze:
Panów Żelaza chcę uniknąć z racji "żeńskich postaci z Panów Żelaza" - "Amanda Miażdżąca-Wiatr, Rahu z Panów Żelaza"? Błe. Pisanie okazjonalne o "Paniach Żelaza" też jakoś wygląda na łatanie - wolę nazwę "nautralną płciowo", jeśli się da. Z Królami Drapieżców są podobne problemy, ale jakoś mi mniej zgrzyta, bo ratuje to istniejący mechanizm skojarzeniowy z frazy (wilk / inne zwierzę) >> (król drapieżników), gdzie wilk czy lew może sobie być dowolnej płci.

Mam niejasne wrażenie że próbujesz stworzyć język polski v2.0. ; ) W naszym języku są takie terminy jak chociażby żeby być w niedalekim klimacie polityczno/wyborczym: mąż zaufania i mąż stanu. I jakoś to kobietom zajmującym te stanowiska nie przeszkadza. Naszczęscia polska to barbarzyńska kraina i poprawność polityczna dopiero powoli się rozwija, więc cieszmy się z seksizmu póki możemy! ; )

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości