Zrodzony z fantastyki

 
Alpha-Omega
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 271
Rejestracja: śr kwie 25, 2007 8:11 am

Kraina Dolin

wt lis 06, 2007 10:54 am

Bardzo potrzebne są mi teraz informacje nt Krainy Dolin i pobliskich terenów. Konkretnie interesuje mnie wszystko co wydarzyło się po 1372 RD :D . Polityka, odrodzenie Elfiego Dworu itd. Wszystko o Dolinach w jednym miejscu.

Z góry dzięki za pomoc. :)
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4465
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

wt lis 06, 2007 12:32 pm

Najlepszym źródłem informacji o Dolinach pod względem kulturowo-geograficznym są stare podręczniki do AD&D np. bardzo dobry Volo`s Guide to Dalelands. Najbardziej aktualną historię znajdziesz natomiast w nowo wydanym Grand History of the Realms i w przygodzie Shadowdale: The Scouring of the Land. Do tego dochodzą jeszcze informacje z różnych powieści.
Z łatwiej dostępnych rzeczy mogę Ci polecić ten temat gdzie można sporo poczytać o wydarzeniach po 1372 roku, na jego 3 stronie znalazł się nawet przetłumaczony timeline lat 1372-1374.
 
Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1267
Rejestracja: wt maja 02, 2006 10:20 am

wt lis 06, 2007 2:45 pm

Radnon pisze:
Do tego dochodzą jeszcze informacje z różnych powieści.
Z łatwiej dostępnych rzeczy mogę Ci polecić ten temat gdzie można sporo poczytać o wydarzeniach po 1372 roku, na jego 3 stronie znalazł się nawet przetłumaczony timeline lat 1372-1374.

Ja tylko dodam, że na około 8 stronie tematu jest wklejony timeline dla Dolin po 1372.
Radnon pisze:
bardzo dobry Volo`s Guide to Dalelands

Oraz tytułowy podręcznik Dalelands, naprawdę bardzo dobry.
 
Alpha-Omega
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 271
Rejestracja: śr kwie 25, 2007 8:11 am

wt lis 06, 2007 3:35 pm

No tak, ale takie prastare księgi trudno jest zdobyć. Raczej chodziło mi o podanie konkretnych faktów...
 
Awatar użytkownika
nimor1
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 26
Rejestracja: pt sie 31, 2007 5:40 pm

wt lis 06, 2007 5:55 pm

Poszukaj na http://www.wizards.com/default.asp?x=dnd/dnd/downloads Ja znalazłem tam wiele ciekawych informacji.
 
Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1267
Rejestracja: wt maja 02, 2006 10:20 am

wt lis 06, 2007 7:33 pm

No tak, ale takie prastare księgi trudno jest zdobyć. Raczej chodziło mi o podanie konkretnych faktów...

Wymienione wyżej podręczniki opisują Doliny z lat 50-60, oczywiście oprócz GHotR. A Ciebie przede wszystkim interesują wydarzenia ostatnich lat. Mówiąc szczerze, nie wydaje mi się, aby ktoś Ci, któryś już raz na forum, wszystko opisał. Musisz poszukać, bo te informacje można tu znaleźć. :)
 
Alpha-Omega
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 271
Rejestracja: śr kwie 25, 2007 8:11 am

czw lis 08, 2007 9:11 am

No dobrze, ale może jak panuje na forum moda na robienie spisów epików, artefaktów itd. to może zrobimy też spis wszystkich wydarzeń odnośnie Dolin?

Dobra, mam kilka pytań:
1. Jak się nazywają poszczególne doliny? (nie mam aktualnie dostępu do FR:OŚ)
2. Gdzie możnaby umieścić centralną stolicę Dolin?
3. Czy nowo odrodzone Myth Drannor będzie miało wpływ na mieszkańców Dolin?
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4465
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

czw lis 08, 2007 2:19 pm

Alpha-Omega pisze:
No dobrze, ale może jak panuje na forum moda na robienie spisów epików, artefaktów itd. to może zrobimy też spis wszystkich wydarzeń odnośnie Dolin?

Tak jak pisał wyżej Kymil te informacje można znaleźć na forum (w podlinkowanym temacie i kilku innych miejscach) więc nie widzę sensu przepisywania tego jeszcze raz. Naprawdę wystarczy poszukać.

Pytania:
1. Bitewna Dolina, Cienista Dolina, Dolina Archen, Dolina Blizny, Dolina Radła, Dolina Sztyletu, Dolina Tassel, Głęboka Dolina, Mglista Dolina, Pierzasta Dolina, Wysoka Dolina. Do tego dochodzą jeszcze nieistniejące już Dolina Księżycowa, Dolina Sessren, Dolina Teshen.

2. Doliny nie mają wspólnej, centralnej stolicy. Wszystkie są niepodległymi państwami związanymi jedynie luźną konfederacją. Jej organ wykonawczy czyli Rada Dolin obraduje rotacyjnie w różnych miastach. Historycznie formalnymi stolicami były Essembra w czasach panowania Aencara (1038-1044) i Dolina Blizny za Lashana (1356). Były to jednak inicjatywy tylko krótkotrwałe i nigdy nie objęły wszystkich dolin.
Bardziej praktycznie można wskazać Myth Drannor jako swego rodzaju polityczną stolicę regionu, co można wyprowadzić z zależności między tymi podmiotami.

3. Na pewno i to duży. Nowe Myth Drannor jako spadkobierca dawnego jest wciąż członkiem Paktu Dolin a jego przedstawiciele mają miejsce w Radzie Dolin. Poza tym formalnym aspektem dochodzi jeszcze zwykły wpływ handlowy i społeczny jaki tak potężne miasto jak Myth Drannor wywiera na cały region. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że jest to obecnie centrum Ziem Centralnych (dzięki sojuszom z Dolinami i Cormyrem oraz przyjaznym stosunkom z Sembią).
 
Alpha-Omega
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 271
Rejestracja: śr kwie 25, 2007 8:11 am

czw lis 08, 2007 4:08 pm

Aha...

No bo planuję stworzyć grę on-line właśnie osadzoną w Krainie Dolin.

I wymyśliłem, że moja postać stoi na czele Rady Dolin, jest niejako Królem Dolin.

Akcja rozpoczynałaby się w 1372 RD, kiedy zostaje zawiązany jakiś Wielki Pakt i Doliny się jednoczą pod przywództwem mojej postaci.

Oczywiście chciałbym zastosować oficjalny timeline Dolin, ale właśnie ta odnowa Elfiego Dworu nieco przeszkadza w moim projekcie.
 
Alpha-Omega
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 271
Rejestracja: śr kwie 25, 2007 8:11 am

sob lis 10, 2007 6:56 pm

A teraz z kolei uczyniłem takie cuś, że moja postać, Manaster Wieczny zrobiła stolicą Dolin miasto Sindalar - nowe miasto leżące na przecięciu dwóch szlaków przez Cormanthor.

Proszę o komentarze.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości