Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
wild beast
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 785
Rejestracja: czw wrz 25, 2003 3:58 pm

[Awakening] Guardians of the Veil - Veils

śr lis 14, 2007 1:55 pm

Zgodnie z prośbą Kastora, stworzyłem oddzielny temat dla omówienia kwestii nazewnictwa najważniejszego terminu GotV - Veils.

Guardians of the Veil – Strażnicy Zasłony

Gray Veil – Szara Zasłona

Crimson Veil – Szkarłatna Zasłona (Propozycja Kastora)

Black Veil – Czarna Zasłona
Ostatnio zmieniony czw lis 15, 2007 12:31 am przez wild beast, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Kastor Krieg

śr lis 14, 2007 2:03 pm

Porównując Zasłonę i Całun (http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=ca%B3un / http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=zas%B3ona), mimo że Całun jest klimatyczniejszy, dochodzę do wniosku iż zasłona jest celniejsza poprzez brak skojarzeń ze śmiercią, obecność skojarzeń z osłanianiem przed spojrzeniami, dezinformacją ("zasłona dymna" w obu znaczeniach), po części wojskowością.
 
Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1908
Rejestracja: ndz wrz 18, 2005 4:42 pm

śr lis 14, 2007 2:09 pm

Ciekawe, czy zginąłbym pod gradem celnie ciskanych kamieni, gdybym zaproponował zamianę rzadko spotykanego w polskim Karmazynu, na bardziej swojską Purpurę?
Czy sama nazwa ma jakieś głębsze konsekwencje?
Oszczędzamy jedną sylabę :D
 
Awatar użytkownika
Setesh
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 39
Rejestracja: wt lis 06, 2007 10:15 pm

śr lis 14, 2007 2:14 pm

w sumie crimson oznacza i to i to więc będzie to łatwiejsze dla męskiej populacji graczy którzy mogą nie wiedzieć od razu jaki to jest karmazynowy więc ja bym ten pomysł poparł
 
Kastor Krieg

śr lis 14, 2007 2:15 pm

Purpura niesie za sobą skojarzenia kardynalskie, poza tym jest bardziej fioletowa niż czerwona. Jeśli zmieniać Karmazyn (kojarzący mi się cokolwiek piracko), dałbym raczej (jednoznacznie identyczny z intensywnie czerwonym "crimson") Szkarłat.
 
Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1908
Rejestracja: ndz wrz 18, 2005 4:42 pm

śr lis 14, 2007 2:29 pm

Tyle, że nasza purpura jest pojęciem dość pojemnym, od czerwieni po fiolet, a jednocześnie potocznie kojarzona jest właśnie z tym bardziej czerwonym odcieniem. Szkarłat natomiast jest odcieniem raczej jaśniejszym od Karmazynu i potocznie pojmowanej purpury. Pamiętajmy, że kobiety również będą grały w Maga. :P Na szczęście ilustracje w podręcznikach nie są w pełni kolorowe. :D
 
Kastor Krieg

śr lis 14, 2007 2:37 pm

NoOne3 pisze:
Tyle, że nasza purpura jest pojęciem dość pojemnym, od czerwieni po fiolet, a jednocześnie potocznie kojarzona jest właśnie z tym bardziej czerwonym odcieniem.

Nie zgodzę się, uzus kojarzy purpurę ze strojem kardynalskim, jednoznacznie fioletowym (poza strojami kardynalskimi które nie są purpurowe tylko karmazynowe, intensywnie czerwone). Słownik PWN w pierwszym znaczeniu "purpury" podaje odcień fioletowy, w ostatnim zakres od szkarłatu do fioletu.

Szkarłat natomiast jest odcieniem raczej jaśniejszym od Karmazynu i potocznie pojmowanej purpury.

Również się nie zgodzę, słownik PWN mnie popiera - http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=szkar%B3at - jest to kolor ciemnoczerwony.
 
Awatar użytkownika
wild beast
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 785
Rejestracja: czw wrz 25, 2003 3:58 pm

śr lis 14, 2007 2:43 pm

A wiecie nawet dlaczego jest Crimson Veil ? Jest to test, który od Strażnika wymaga morderstwa innego Maga za to, ze tamten łamie normy GotV - praktykuje Left-Hand Legaacie, jest Scelasti, upadł znacząco na Madrości.

Ani Purpura, ani Szkarłat nie pasują mi tutaj - "najkrwawszy" jest według mnie Karmazyn.
 
Awatar użytkownika
Setesh
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 39
Rejestracja: wt lis 06, 2007 10:15 pm

śr lis 14, 2007 4:07 pm

Jak dla mnie przydałby się ktoś z ASP teraz :?
Jeśli chodzi o krwawość to chyba jednak z krwią najbardziej kojarzy się szkarłat "szkarłatna krew"
 
Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1908
Rejestracja: ndz wrz 18, 2005 4:42 pm

śr lis 14, 2007 9:12 pm

Kastor Krieg pisze:
Również się nie zgodzę, słownik PWN mnie popiera

Mój błąd, pojechałem po spisie kolorów w wiki, a tam "Scarlett" jest jaśniejszy niż "Crimson". W PWN wprawdzie nie ma próbek koloru, ale opis jest.

Kastor Krieg pisze:
Nie zgodzę się, uzus kojarzy purpurę ze strojem kardynalskim, jednoznacznie fioletowym

Z tym natomiast ja się nie zgodzę. Jednoznacznie fioletowy jest kolor szat biskupich. Kardynał, i w czasach niejakiego Richelieu, jak i po dziś dzień (instrukcja papieża Pawła VI) ubiera się w kolor jednoznacznie czerwony, zwany też purpurą kardynalską.

Niemniej rzeczywiście szkarłat jest bardziej jednoznacznym określeniem i bardziej niż karmazyn pasuje do koloru krwi, na rękach rzeczonego Maga.
 
Kastor Krieg

śr lis 14, 2007 9:35 pm

http://janpawel2.ifilm.pl/pages/36.html

Jak widać, jeden kardynał w karmazynie, vel purpurze kardynalskiej, drugi w purpurze "właściwej", fioletowej, której masz kilka rodzajów w linkowanym przez ciebie wpisie na wiki. :wink:
 
Awatar użytkownika
wild beast
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 785
Rejestracja: czw wrz 25, 2003 3:58 pm

czw lis 15, 2007 12:25 am

Hmmm, Szkarłatna Zasłona brzmi prawie jak Szkarłatna Litera. :)

Na razie Szkarłat przoduje.
 
Awatar użytkownika
Jakub_Bartoszewicz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 889
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 6:24 pm

pn lis 19, 2007 9:00 pm

Jak się mają te kolorowane "Veils" do "Veil" z "Guardians of the..."? Bo może dałoby się je rozróżnić nazywając te kolorowe "woalami"? Takie ładne słowo, "woal" - byłaby wtedy "Zasłona" oraz "Szary Woal", "Czarny Woal" i "Krwawy/Karmazynowy/Rubinowy/Cynobrowy/Amarantowy/Purpurowy Woal" - czy się zapędzam? :)
 
Awatar użytkownika
Gruszczy
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2775
Rejestracja: wt sty 20, 2004 10:25 pm

pn lis 19, 2007 9:42 pm

Szara/Szkarłatna/Czarna brzmią zupełnie w porządku.
 
Awatar użytkownika
Armand de Morangias
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 628
Rejestracja: pn kwie 25, 2005 9:32 pm

wt lis 20, 2007 9:57 am

Woal! Dzięki Jakubie, to słowo chodziło mi po głowie odkąd zerknąłem na ten wątek, tylko jakoś nie mogłem go sobie przypomnieć (dziwny czasem jestem) ;)

Zdecydowanie popieram pomysł odróżnienia Zasłony od Woalu - w końcu to dwa różne terminy.
 
Awatar użytkownika
Darkhan
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 233
Rejestracja: wt cze 20, 2006 10:08 pm

wt lis 20, 2007 10:33 am

Owszem, ale użyto w stosunku do nich tego samego słowa nie bez kozery, J. angielski również ma wile sformułowań, a jakoś wybrali zostanie przy Veil... udziwnianie na siłę imo
 
Awatar użytkownika
Armand de Morangias
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 628
Rejestracja: pn kwie 25, 2005 9:32 pm

wt lis 20, 2007 10:57 am

http://thesaurus.reference.com/browse/veil
Wskaż mi, którego z tych wielu synonimów mogli użyć w oryginale, żeby rozróżnić te pojęcia i zachować odpowiedni koloryt. Blanket? Camouflage? :)

W języku polskim mamy w tym wypadku lepiej - cała garść synonimów, które dobrze oddają zarówno znaczenie, jak i barwę danego terminu. Zasłona, woal, całun - wszystkie w języku polskim kojarzą się z tajemnicą, zakrywaniem prawdy itd. Całun odpada ze względu na dodatkowe konotacje trupie, ale zasłona i woal mogą być bez problemu użyte.
 
Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1908
Rejestracja: ndz wrz 18, 2005 4:42 pm

wt lis 20, 2007 12:09 pm

Znaczy proponujecie, żeby zasłona była zbiorcza, a poszczególne kolory dotyczyły woali? Jest to myśl. Choć woal mnie osobiście nie podchodzi skojarzeniowo. Ze ślubem mi się kojarzy i dawną modą, ale może to tylko moja fobia (niech tu przypadkiem moja dziewczyna nie zajrzy :P)
 
Awatar użytkownika
Armand de Morangias
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 628
Rejestracja: pn kwie 25, 2005 9:32 pm

wt lis 20, 2007 1:40 pm

Moim zdaniem pasuje. W odróżnieniu od Veil - Zasłony, której się strzeże, żeby nikt przez nią nie zajrzał, Veils - Woale są po to, żeby potencjalny Strażnik je odsłaniał. Woal sugeruje coś skrytego, ale nie całkiem niedostępnego, np. zawoalowana groźba - niewypowiedziana wprost, ale uchwytna. Taki jest też sens inicjacji Strażników - adept musi przejrzeć woal, dostrzec kryjącą się za nim prawdę.
 
Awatar użytkownika
wild beast
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 785
Rejestracja: czw wrz 25, 2003 3:58 pm

wt lis 20, 2007 4:57 pm

Armand de Morangias pisze:
Moim zdaniem pasuje. W odróżnieniu od Veil - Zasłony, której się strzeże, żeby nikt przez nią nie zajrzał, Veils - Woale są po to, żeby potencjalny Strażnik je odsłaniał. Woal sugeruje coś skrytego, ale nie całkiem niedostępnego, np. zawoalowana groźba - niewypowiedziana wprost, ale uchwytna. Taki jest też sens inicjacji Strażników - adept musi przejrzeć woal, dostrzec kryjącą się za nim prawdę.


Właściwie to jest zupełnie w druga stronę. :razz: Strażnicy tworzą Veils jako rodzaj zapory, po to by ci, którzy nie powinni wiedzieć o sekretach Zakonu nic nie mogli wiedzieć. To nie jest rozumowanie w stylu: " Zrobimy im test czy się nadają do nas. ' tylko raczej "Udowodnimy im, że nie są godni, i że Zasłona będzie ich oddzielać od prawdy." I właśnie taką „zaporami” w brzmieniu są właśnie Zasłony, bo poza ty, ze Woalki ładnie brzmią, nie mają tak „oddzielniczego” charakteru.
 
Awatar użytkownika
Setesh
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 39
Rejestracja: wt lis 06, 2007 10:15 pm

wt lis 20, 2007 5:27 pm

Popieram wild beasta.
Zasłony także brzmią znacznie poważniej, ciężej i mniej przeźroczyście (tak wiem że to okropnie brzmi) niż woale które jednak nie pasują według mnie do charakteru tego zakonu
 
Awatar użytkownika
Armand de Morangias
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 628
Rejestracja: pn kwie 25, 2005 9:32 pm

wt lis 20, 2007 6:34 pm

wild beast pisze:
To nie jest rozumowanie w stylu: " Zrobimy im test czy się nadają do nas. ' tylko raczej "Udowodnimy im, że nie są godni, i że Zasłona będzie ich oddzielać od prawdy."

Chcesz powiedzieć, że cała procedura inicjacji w zakonie służy temu, żeby nikogo nie inicjować? To chyba jakieś nieporozumienie.
 
Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1908
Rejestracja: ndz wrz 18, 2005 4:42 pm

wt lis 20, 2007 8:39 pm

Armand de Morangias pisze:
Chcesz powiedzieć, że cała procedura inicjacji w zakonie służy temu, żeby nikogo nie inicjować? To chyba jakieś nieporozumienie.

Raczej o to, że zasłony służą do ukrywania rzeczy przed innymi.
O ile za zasłoną mogą skrywać się różne tajemnicze rzeczy, to za woalem co najwyżej czyjeś skromnie spuszczone oczęta.
 
Awatar użytkownika
wild beast
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 785
Rejestracja: czw wrz 25, 2003 3:58 pm

wt lis 20, 2007 10:51 pm

Armand de Morangias pisze:
Chcesz powiedzieć, że cała procedura inicjacji w zakonie służy temu, żeby nikogo nie inicjować? To chyba jakieś nieporozumienie.


Nie, chodzi mi o subtelna różnice między twoim spojrzeniem na inicjację,a tym co przedstawia „Guardians of Veil” - Strażnicy, przede wszystkim, chcą by wiedza tajemna była ukryta przed osobami jej niegodnymi. Przypominają w tym niemal Proroków ( stad tez częste oskarżenia o współprace miedzy tymi frakcjami). Veils maja być zaporami przeciw otwarciu Magii i skażeniu jej. Nadal jednak Strażnicy są członkami Pentakla ( lub jak czasem nazywanego Pentagramem), i uważają, że ludzkość ma prawo do Magii. Ale według nich, dopiero osoba która jest oddana sprawie i rozumie w całości jej kompleksowość ich ideologi, dopiero taka może dostąpić wszystkich sekretów. Tak naprawdę, same Veils nawet nie są potrzebne, jeżeli Strażnik wie, że kandydat „na pewno je zaliczy” - zdarzały się przypadki by Strażnicy traktowali świeżego Maga tak jakby przeszedł wszystkie Veils, ale jest to bardzo rzadkie. Nie dlatego, że nie ma tylu Magów, żeby „od razu” nadać im rangę „post-Veils”, tylko dlatego że Strażnik na 100% może być pewien tylko wtedy, kiedy kogoś sprawdzi sam.

Podsumowując, Woalki nijak mają się do tak rygorystycznego i „twardogłowego” myślenia – Veils nie są czymś co zaliczasz i dają ci dostęp do większej wiedzy – są one sposobem na udowodnienie, że ona ci się należy, z morlanego punktu widzenia. Twoje Woalki pasowałby do Mysterium, nie Strażników.
 
Awatar użytkownika
Armand de Morangias
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 628
Rejestracja: pn kwie 25, 2005 9:32 pm

wt lis 20, 2007 11:04 pm

"Guardians" nie czytałem, opieram się na podstawce. Tam Veils są opisane jako kolejne warstwy kłamstw mających przesłonić prawdę, a zadaniem kandydata jest dojrzeć tę prawdę wśród warstw fałszu. Stąd skojarzenie z woalem - czymś, co zakrywa, ale nie całkowicie. Mag może dostrzec kontur prawdy przez woal kłamstw, ale nie pozna jej, dopóki nie rozpozna i nie podniesie woalu.
 
Awatar użytkownika
Gruszczy
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2775
Rejestracja: wt sty 20, 2004 10:25 pm

wt lis 20, 2007 11:54 pm

Tam Veils są opisane jako kolejne warstwy kłamstw mających przesłonić prawdę, a zadaniem kandydata jest dojrzeć tę prawdę wśród warstw fałszu.


Chodzi o coś innego - jest to zestaw testów, który przechodzi kandydat mający wstąpić w szeregi Strażników (z tego co pamiętam, to śmiertelni też je przechodzą, ale nie wszystkie - zwykle tylko szarą zasłonę). Pierwszy stopień to umiejętność dochowywania tajemnicy i strzeżenia sekretów oraz znajomość doktryny. Druga zabicie kogoś, kto łamie zasady GotV lub zagraża magom. Trzecia to podpucha, która ma za zadanie oddzielić tych, którzy ślepo wykonują rozkazy, nie rozumiejąc rzeczywistych zasad strażników.

Niewiele tu przesłaniania. Raczej konkretne zadania, które muszą wykonać kandydaci.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości