Zrodzony z fantastyki

Który z terminów wolisz jako pojawiający się w całym WoDzie "story hook"?

Znajomą, ale bardzo kolokwialną "zahaczkę"?
2 (13%)
Poważniejszy i być może lepiej pasujący do różnych podręczników "zalążek opowieści"?
11 (69%)
Ani jedno, ani drugie - mam lepszy pomysł i podaję go poniżej.
3 (19%)
 
Liczba głosów: 16
 
Kastor Krieg

[nWoD] Story hook - zalążek opowieści, zahaczka, else?

sob gru 08, 2007 12:40 am

W aktualnie finalizowanym przeze mnie Second Sight występuje "story hook". Opcje są dwie - albo idziemy za głoską rozsądku i korzystamy z upiętego pod szyję "zalążek opowieści", albo korzystamy z bardzo kolokwialnego terminu który społeczność ukuła na własny użytek - "zahaczka".

Wybór jest czysto gustowaty i chodzi o termin ukuty przez Was, wrzucam więc ankietę. Macie czas do niedzieli wieczorem, w poniedziałek muszę wysłać zamknięty tekst do składu.

Sprawa jest bardzo poważna, chodzi o termin który przewija się przez cały WoD. Nie chciałbym narzucać "zalążka" jeśli wszyscy mają używać "zahaczki", nie chcę też używać tej drugiej, jeśli ta nie wyda się Wam wystarczająco poważna. Pomyślcie proszę jak będziecie odbierać ją w dodatkach do Maga, settingach do Wilka, przy opisach NPCów do Changela - wszędzie tam, gdzie "story hook" występuje.

Proszę, by każdy głos był umotywowany wpisem, zastrzegam sobie również prawo podjęcia własnej decyzji, niezależnie od wyniku ankiety (zwłaszcza jeśli głosów będzie mało).

Chwilowo w przekładzie jest "zalążek opowieści" i ma nieznaczne fory.
 
Awatar użytkownika
Jakub_Bartoszewicz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 889
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 6:24 pm

sob gru 08, 2007 1:00 am

Zalążek, zalążek. Książka to książka, od książki niebędącej podręcznikiem do "Neuroshimy" oczekuje się jakiegoś rodzaju powagi i stylistycznego zrównoważenia - zahaczka zahaczką pozostanie, ale w podręczniku obok wampirzego patosu i wilczej agresji "zahaczka" wydaje się nie na miejscu. Tak - świadomie postuluję rozwarstwienie kultury pisanej i mówionej i dwa elementy znaczone na jeden znaczący, bo nie "turlasz garścią", a "rzucasz pulą" :P
 
Kastor Krieg

sob gru 08, 2007 1:19 am

Nie wiem kto jeszcze zagłosował, za "zahaczką", ale wolałbym by zamieścił też wpis. Chyba że właśnie pisze 8)

Owszem, język podręczników jest zdecydowanie bardziej formalny niż kolokwialny, dlatego przez brak dysonansu estetycznego zalążek ma u mnie fory. Ale nie chcę też iść pod prąd, wiem że jest termin wykorzystywany powszechnie w publikacjach, sam z niego korzystam w dyskusjach, po cóż mnożyć byty? Dla jednego terminu, pojawiającego się raczej wyłącznie w ramkach, jestem w stanie zrobić wyjątek. Acz nie do końca chętnie.

Na razie jest zalążek.
 
Awatar użytkownika
Vukodlak
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1622
Rejestracja: śr maja 11, 2005 4:41 pm

sob gru 08, 2007 3:09 am

Głos oddany na zalążek. W pełni popieram Jakuba, "zahaczki" to sobie mogę znajdować w jajcarskich tekstach do Neuroshimy. W poważniejszych podręcznikach do WoD chciałbym widzieć poważny termin, a zalążek opowieści pasuje znacznie lepiej od "zahaczki". Sztywno, formalnie i konkretnie.
 
Hajdamaka

sob gru 08, 2007 7:17 am

Zalazek opowiesci. Jak przedmowcy.
 
Awatar użytkownika
Armand de Morangias
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 628
Rejestracja: pn kwie 25, 2005 9:32 pm

sob gru 08, 2007 7:41 am

To chyba ja zagłosowałem za zahaczką. Byłem nieprzytomny i kliknąłem złą opcję, chciałem zalążek ;)
 
MgFenrir
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 108
Rejestracja: wt wrz 18, 2007 1:02 pm

sob gru 08, 2007 10:12 am

Zalążek z całą pewnością!
 
Awatar użytkownika
Mortis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1074
Rejestracja: sob lut 21, 2004 9:39 am

sob gru 08, 2007 11:45 am

Zalążek jest ok, ale też można rozważyć zwykły "Pomysł na scenariusz".
Ew. punkt zaczepienia, ale to trochę nie pasuje.
 
Awatar użytkownika
wild beast
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 785
Rejestracja: czw wrz 25, 2003 3:58 pm

sob gru 08, 2007 2:20 pm

Ja pójdę w kierunku wyznaczonym przez Mortisa, i proponuje Pomysł na opowieść, ze względu,. ze nie musimy z nich tworzyć całych scenariuszy ( w końcu od tego są). :razz:
 
Kastor Krieg

sob gru 08, 2007 2:47 pm

Story hooks są czasami bardziej rozbudowane niż gdyby miały być tylko pomysłem - zalążki opowieści są tu najcelniejsze IMO.
 
ja-jaszczur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: ndz gru 02, 2007 2:41 pm

sob gru 08, 2007 3:44 pm

Prosta, że "zalążek opowieści". Zahaczka, wbrew ankiecie, nie jest dla mnie swojska, jakos ani ja ani moi gracze nie uzywamy tego zwrotu.
 
Alehandro
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 65
Rejestracja: czw lis 29, 2007 3:26 pm

sob gru 08, 2007 7:53 pm

Zalążek. Zahaczki zostawmy wędkarzom.
 
Kastor Krieg

sob gru 08, 2007 8:10 pm

W Second Sight pójdą zatem zalążki, skoro tak bardzo jesteście jednogłośni :)
 
Awatar użytkownika
foresterr
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 28
Rejestracja: śr lis 24, 2004 8:13 pm

pn gru 10, 2007 10:22 pm

Zalążek. W "Armory" mam "Story Seeds", które jeszcze bardziej do takiego tłumaczenia pasują, a w ten sposób terminologia trochę się ujednolici...
Zahaczka mi zgrzyta, i jak widać nie tylko mi ;-)
 
Kastor Krieg

pn gru 10, 2007 10:32 pm

Poszły zalążki, zalążki będą. Temat zamykam.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość