Zrodzony z fantastyki

Awatar użytkownika
Corrick
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pn gru 17, 2007 8:45 pm

Skoro już pierwszy etap został oficjalnie zakończony, to pozwolicie, że zapytam, kiedy można się spodziewać wyników z tego etapu? Będą do końca tygodnia, tfu.. znaczy do piątku?

Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

wt gru 18, 2007 10:30 am

Niestety, otrzymaliśmy bardzo niewiele zgłoszeń - z tego względu nosimy się wręcz z odwołaniem tej edycji Konkurs(ik)u... Oby nie było takiej konieczności. Póki co redakcja działu zadecydowała o przedłużeniu konkursu aż do 24 grudnia, przy jednoczesnym dopuszczeniu prac,m które zostały niegdyś zamieszczone na łamach Forum. Aby nikt nie czuł się pokrzywdzony, wszyscy którzy przysłali swoje prace w terminie również mogą nadesłać ich nowe - poprawione i rozbudowane wersje. Albo i zgoła inne teksty, jeśli nie czują się usatysfakcjonowani tamtymi...

I jeszcze jedno. Niektórym wydało się nie na rękę ograniczneie do 12 000 znaków. Z tego względu zadecydowaliśmy, iż limit długości wzrośnie do 15 000 znaków ze spacjami!

Niedługo wieść o tym pojawi isę na łamach strony. Tymczasem raz jeszcze zapraszam wszystkich do udziału w Konkurs(ik)u. Liczymy na Was.

Awatar użytkownika
M.S.
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

wt gru 18, 2007 2:55 pm

Dodatkowy tydzień? I to jeszcze wypadający na początek przerwy świątecznej? Żal nie skorzystać. :D Dzięki za to, jednak spróbuję coś napisać. ;)

Anonim_1

wt gru 18, 2007 3:05 pm

M.S. pisze:
Dzięki za to, jednak spróbuję coś napisać.

Wyzwanie przyjęte :wink:

Awatar użytkownika
NINO
Użytkownik
Użytkownik

wt gru 18, 2007 3:28 pm

Teraz to i ja coś naskrobię. :)
Ostatnio zmieniony pt gru 21, 2007 12:00 pm przez NINO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
M.S.
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

wt gru 18, 2007 3:31 pm

ShadEnc pisze:
Wyzwanie przyjęte

No to już zacznij się bać. :razz:

Awatar użytkownika
Namrasit
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

wt gru 18, 2007 3:59 pm

Zsu-Et-Am ale jedno się trochę kupy nie trzyma, bo skoro można teraz zgłaszać prace z forum, które na nim pozostaną w wersji niezmienionej, to czemu wciąż jest limit znaków dla nowych prac. Ot przykład:
Dajmy na to ze ładnie sobie dostosuję Shifu do lochów (przy tej rasie to nie problem), i co, na konkursik mam okroić pracę, bo się w znakach nie mieści, zaś na forum mam ful wersję bez odgraniczeń :P.

Skoro został już tydzień nie ma co nakładać limitu znaków, i tak wiele więcej się ich nie napisze (zresztą by praca była jako taka składna to wypadało by się w limicie znaków zmieścić), a szansę są wtedy naprawdę równe.

Bo dajmy na to ktoś chciałby np opisać parę BN'ów, których można w lochach spotkać, i o ile limit znaków nie jest tutaj straszny względem fabuły, to już względem opisu mechanicznego (który także zajmuje sporo miejsca, a czyta się go szybciutko), mogą wystąpić problemy.

Inny przykład to miejsce gdzie znajdują się jakieś zagadki, co jak co ale takie coś wymaga niezwykle szczegółowego opisu i bardzo logicznego, przejrzystego opisu rozwiazań, a także odniesień do prawdopodobnych czynności graczy.
Ostatnio zmieniony wt gru 18, 2007 4:28 pm przez Namrasit, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

wt gru 18, 2007 4:26 pm

To nie "Konkurs", to "Konkus(ik)" - prace nie mogą być przesadnie rozbudowane. Rozmijałoby się to z założeniami.

Ograniczenie pozostanie. Niestety, istnieją granice naszej wytrzymałości :wink:... Poza tym 15 000 znaków to naprawdę dużo - i tak nie ma konieczności wykorzystywania tego w pełni. Im tekst dłuższy, tym więcej czasu zabiera jego sprawdzenie - a my, wbrew pozorom, też mamy życie poza Forum/serwisem. Szczególnie w czasie świąt... Nie bądź dla nas okrutny. Limit to jednocześnie sugestia - przyzwalamy na prace z Forum, ale lepiej jednak spróbować napisać coś nowego. Zawsze to lepiej niż na siłę dopasowywać/okrajać coś, co było tworzone w zgoła odmiennym celu.

PS: Nie, opis mechaniczny nie czyta się "szybciutko". Nie kiedy masz go obiektywnie ocenić i sprawdzasz, czy aby na pewno jest poprawny...

Awatar użytkownika
Namrasit
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

wt gru 18, 2007 4:31 pm

Zsu-Et-Am pisze:
To nie "Konkurs", to "Konkus(ik)" - prace nie mogą być przesadnie rozbudowane. Rozmijałoby się to z założeniami.

Ograniczenie pozostanie. Niestety, istnieją granice naszej wytrzymałości :wink:... Poza tym 15 000 znaków to naprawdę dużo - i tak nie ma konieczności wykorzystywania tego w pełni. Im tekst dłuższy, tym więcej czasu zabiera jego sprawdzenie - a my, wbrew pozorom, też mamy życie poza Forum/serwisem. Szczególnie w czasie świąt... Nie bądź dla nas okrutny. Limit to jednocześnie sugestia - przyzwalamy na prace z Forum, ale lepiej jednak spróbować napisać coś nowego. Zawsze to lepiej niż na siłę dopasowywać/okrajać coś, co było tworzone w zgoła odmiennym celu.

PS: Nie, opis mechaniczny nie czyta się "szybciutko". Nie kiedy masz go obiektywnie ocenić i sprawdzasz, czy aby na pewno jest poprawny...

No w sumie też racja. Zresztą na konkursik i tak nie mam zamiaru wrzucać prac forumowych, (chyba ze bedę okrutny to jedną wrzucę ;) ). I tak się zastanawiam to ocena prac będzie niezwykle ciężka, ze względu na różnorodnosc, sam mam zamiar dorzucić klasę prestiżową, potwora i BN, wiec się zobaczy.

Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

wt gru 18, 2007 5:32 pm

Trzy kryteria będą uniwersalne i to od nich - w głównej mierze - zależeć będzie ocena. Nie zdradzę wielkiej tajemnicy stwierdzając, że będą to:

1. Powiązanie z tematem konkursowym i pomysłowość.
2. Przydatność opracowania w grze i możliwości jego wykorzystania.
3. Poprawność mechaniczna i estetyka wykonania.

Nieważne więc, czy zgłoszenie dotyczyć będzie potwora, zestawu mechanicznych drobiazgów czy poradnika. Każde z tych kryteriów daje się zastosować - choć w różnych tekstach będą się przejawiać na różne sposoby.

Awatar użytkownika
rincewind bpm
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw gru 20, 2007 4:34 pm

Jeszcze odnośnie limitu - zwróć uwagę na to, że my, te kilka osób z redakcji, może byśmy przebrnęli przez naprawdę długie prace - ale:
1. Ile to nam zajmie czasu? A przecież konkursiki w założeniu mają być szybkie i sprawne, szczególnie teraz.
2. Ilu głosującym się będzie chciało wszystko czytać? Przy tak długich pracach wzrasta ilość ludzi, którzy głosują na podstawie dwóch pierwszych linijek.
3. Problem z pisaniem - w sumie porównywanie prac jest ciężkie, a porównywanie prac, z których jedna jest magicznym przedmiotem na 8k znaków, a druga epicką przygodą na 40k jeszcze gorsze :D Ci, którzy teraz napiszą te fajne 10k znaków czuli by się pewnie w obowiązku dopisać drugie tyle, co często nie wychodzi pracom na dobre.

A przed publikacją nie ma już limitów, więc zawsze coś fajnego będzie można dodać :) I dlatego imo limit jest w porządku.

Awatar użytkownika
Freeeze
Stały bywalec
Stały bywalec

czw gru 20, 2007 6:26 pm

Cóż, praca została wysłana. Co ma być, to będzie. Dobrze, że konkurencja jest większa, moja klęska będzie miała uzasadnienie, a?

Powodzenia innym stratującym.

Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw gru 20, 2007 6:34 pm

Dotarła cała i zdrowa :).

Powodzenia wszystkim startującym... Raz jeszcze przypominam - wciąż czekamy na Wasze zgłoszenia!

Awatar użytkownika
M.S.
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pn gru 24, 2007 11:13 pm

Praca wysłana. :)

Ile ostatecznie przyszło tekstów? Pytam tak z ciekawości. ;)

I kiedy możemy spodziewać sie wyników? :razz: Czy wyrobicie się przed nowym rokiem? :D

Awatar użytkownika
Namrasit
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pn gru 24, 2007 11:25 pm

Moje też wysłane, ale niestety nie te co chciałem. Miał pójść władca kryształu, drużyna BN'ów, i przygoda a poszły dwie prace stare i jedna nowa :D

A w sumie ciekawe jakie będą kryteria w tej super mieszańce lokacji, potworów, ras i innych rzeczy.

Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

wt gru 25, 2007 11:09 am

Namrasit - patrz kilka notek wyżej, dodaj do tego "kryterium długości" ("jeśli limit to 15k znaków, dobrze skonstruowana praca powinna mieć przynajmniej ok. 6k znaków"), niechęć do przesadnie rozbudowanych a niczemu niesłużących, zajmujących jedynie bez potrzeby miejsce opisów/historii, podobny stosunek do przesadnej schematyczności... i masz mniej więcej to, o co chodzi. Tymczasem...

Oficjalnie ogłaszam zamknięcie pierwszego etapu Konkurs(ik)u VI!

Prace zostaną gruntownie sprawdzone i ocenione przez redaktorów działu. Wyniki postaramy się opracować jeszcze przed końcem roku, ale nie jest to jeszcze pewne.

W tym temacie można dyskutować na temat prac i konkursu. Będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi dotyczące jego przebiegu, które mogą przydać się w przyszłości. Co sądzicie o zastosowanych rozwiązaniach? Co wydaje się wymagać zmian? Nad czym powinniśmy jeszcze popracować? Te pytania są skierowane przede wszystkim do uczestników tej edycji, ale nie tylko - wszystkie komentarze będą dla nas cenne.

Niektórzy powstrzymali się od udziału w tym Konkurs(ik)u. Co było tego przyczyną? Co należałoby zmienić, by rywalizacja była bardziej kusząca? Czego być może zabrakło? Czekamy na komentarze!

Dotarły do nas zgłoszenia od 9 osób. Łącznie nadesłano 11 prac.

Awatar użytkownika
M.S.
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

wt gru 25, 2007 12:13 pm

Zsu-Et-Am pisze:
Dotarły do nas zgłoszenia od 9 osób. Łącznie nadesłano 11 prac.

Czy moja praca dotarła? Pytam, bo nie dostałem potwierdzenia. ;)

A z podsumowaniem konkuru wstrzymam się do jego zakończenia. :razz:

Awatar użytkownika
Namrasit
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

wt gru 25, 2007 2:34 pm

Co do kryterium to powiązanie z tak luźnym tematem można było zamknąc praktycznie w 1 zdaniu, o ile praca miała szansę na coś wspólnego z lochami. Sądzę że decydujący będzie chyba punkt 2, bo prace nie spełniające punktu trzeciego po prostu nie przejdą dalej :)

Z posta Zsu wynika ze jestem jedyną osobą która przesłała więcej niż jedna pracę. Cóż może jakaś przejdzie dalej.

Co do komentarzy to powiem podobało mi sie luźne podejście do tematu i narazie tyle. Czekam na wyniki.

Awatar użytkownika
Freeeze
Stały bywalec
Stały bywalec

wt gru 25, 2007 2:41 pm

Mi także podoba się podejście do tematu. Teoretycznie można w nim zmieścić wszystko. I nawet jeśli tym razem nie poszło mi za dobrze, to cieszę się, że wreszcie coś wysłałem.

Awatar użytkownika
Merlin wszech
Częsty bywalec
Częsty bywalec

wt gru 25, 2007 3:54 pm

Ja również cieszę się że "coś" wreszcie wysłałem, ale temat "lochy" nie jest- nawet jak na D&D taki ogólny. A nagroda w postaci punktów nie jest zbyt motywująca, więc więcej zgłoszeń było by pewnie gdyby(tak jak to było chyba dawniej) zwycięzca otrzymał książkę do edycji 3.5 (najlepiej do wyboru).

Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

wt gru 25, 2007 5:04 pm

Od tego będą inne, większe konkursy - jak choćby Konkurs Północno-Galaktyczny, o którym więcej jeszcze dziś na stronie.

W Konkurs(ik)ach pozostaniemy raczej przy punktach... Z drugiej strony: dwa-trzy takie Konkurs(ik)i i można książkę sobie wybrać - to chyba nie takie złe, skoro startować można co miesiąc (planowo)? Dodatkowo jeszcze coś podesłać do publikacji na stronę i dojdą kolejne punkty.

M.S. - tak, Twoja praca dotarła.

Na razie zabieramy się do sprawdzania nadesłanych tekstów. Dziękuję za te kilka odpowiedzi na moje pytanie i czekam na kolejne uwagi i sugestie. Wasze głosy mogą wpłynąć na kształt następnej edycji Konkurs(ik)u, o którym zresztą za jakiś czas napiszemy więcej.

Awatar użytkownika
Merlin wszech
Częsty bywalec
Częsty bywalec

wt gru 25, 2007 5:30 pm

Zsu-Et-Am pisze:
Od tego będą inne, większe konkursy - jak choćby Konkurs Północno-Galaktyczny, o którym więcej jeszcze dziś na stronie.

O ile takie konkursy nie będą trwały kilka miesięcy, nadsyłanych prac nie będzie chyba zbyt wiele zważywszy że najpopularniejszym settingiem jest Faerun (który byłby chyba lepszym pomysłem).
Zsu-Et-Am pisze:
W Konkurs(ik)ach pozostaniemy raczej przy punktach... Z drugiej strony: dwa-trzy takie Konkurs(ik)i i można książkę sobie wybrać - to chyba nie takie złe, skoro startować można co miesiąc (planowo)? Dodatkowo jeszcze coś podesłać do publikacji na stronę i dojdą kolejne punkty.

Z czego widziałem w sklepie z punktami nie ma obecnie żadnych książek do D&D, a z czasem może nie być z czego sobie wybierać.

Anonim_1

wt gru 25, 2007 5:54 pm

Merlin wszech pisze:
zważywszy że najpopularniejszym settingiem jest Faerun

Już my się to postaramy zmienić. :papieros:

Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony

wt gru 25, 2007 6:00 pm

O ile takie konkursy nie będą trwały kilka miesięcy, nadsyłanych prac nie będzie chyba zbyt wiele zważywszy że najpopularniejszym settingiem jest Faerun (który byłby chyba lepszym pomysłem).
Póki co strona stara się promować nowy setting na rynku, co nie znaczy, że umniejsza innym ;-)
Inna sprawa, że konkurs P-G jest organizowany we współpracy z Galaktą. Myślę, że nie byłoby problemu robić podobne z ISĄ, jeśli ta wykazałaby taką chęć ;-)

[OT]Faerun to nie setting, to kontynent na Aber-Torilu. Setting to Zapomniane Krainy :-)[/OT]
Planowane jest robienie comiesięcznych 'małych' konkursików, takich jak ten, a większe, z nagrodami również by się odbywały, tyle, że rzadziej.

Zauważ, że publikacja na stronie i tytul zwycięzcy konkursiku to już niemałe wyróżnienie! :-)

Z czego widziałem w sklepie z punktami nie ma obecnie żadnych książek do D&D, a z czasem może nie być z czego sobie wybierać.
Zsu chodziło chyba o 'zwykłe' książki, nie podręczniki ;-)

EDIT:
Ence +1 8)

Awatar użytkownika
M.S.
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

wt gru 25, 2007 7:20 pm

Merlin wszech pisze:

Popularność nie ma nic tu do rzeczy - w wspomnianym przez Zsu konkursie spokojnie mogą brać udział osoby, które znają setting wyłacznie z artów na oficjałce. :)

Merlin wszech pisze:

O to radziłbym się nie martwić, gdyż asortyment sklepu jest na bieżąco uzupełniany. ;)

Awatar użytkownika
Merlin wszech
Częsty bywalec
Częsty bywalec

wt gru 25, 2007 9:40 pm

iron_master pisze:
Póki co strona stara się promować nowy setting na rynku, co nie znaczy, że umniejsza innym
Inna sprawa, że konkurs P-G jest organizowany we współpracy z Galaktą. Myślę, że nie byłoby problemu robić podobne z ISĄ, jeśli ta wykazałaby taką chęć

Mimo wszystko powinno się skupić na wolnym wyborze większości graczy, a nie robić reklamę (która raczej niewiele pomoże :wink: ).
iron_master pisze:
Cytat:
Zsu chodziło chyba o 'zwykłe' książki, nie podręczniki

Ale "zwykłe" książki nie są związane w żadnym stopniu z tematyką prac jakie można wykonać tu do ich zdobycie, gdyby były przynajmniej "opowieści z Torilu"- ale tak to już wolę sobie "kupić" znaczek :razz: .
M.S. pisze:
Popularność nie ma nic tu do rzeczy - w wspomnianym przez Zsu konkursie spokojnie mogą brać udział osoby, które znają setting wyłacznie z artów na oficjałce.

Zaryzykuję twierdzenie że "Midnight" nie jest za bardzo znany, a przynajmniej nie ma do niego wielu "artów na oficjałce".
M.S. pisze:
Merlin wszech napisał:

O to radziłbym się nie martwić, gdyż asortyment sklepu jest na bieżąco uzupełniany.

Tak, ale uzupełniany asortyment nie ma w sobie nadal żadnych materiałów do D&D.

Anonim_1

wt gru 25, 2007 9:43 pm

Merlin wszech pisze:
Mimo wszystko powinno się skupić na wolnym wyborze większości graczy

Sugerujesz, że Galakta powinna wspierać konkurencję?

Merlin wszech pisze:
Zaryzykuję twierdzenie że "Midnight" nie jest za bardzo znany, a przynajmniej nie ma do niego wielu "artów na oficjałce".

Zgadnij zatem w czym ma pomóc organizacja tego konkursu. :)

Awatar użytkownika
Merlin wszech
Częsty bywalec
Częsty bywalec

wt gru 25, 2007 9:53 pm

ShadEnc pisze:
Sugerujesz, że Galakta powinna wspierać konkurencję?

Nie- sugeruję że "D&D Polter" powinno "wspierać konkurencję" :razz: .
ShadEnc pisze:
Zgadnij zatem w czym ma pomóc organizacja tego konkursu.

Wiem że w reklamie, lecz nawet najlepsze reklamy nie wpływają na wiele osób- ja tylko zasugerowałem by "wspierać to co najlepsze", ale nie chce mi już się na ten temat dyskutować.

Anonim_1

wt gru 25, 2007 10:01 pm

Merlin wszech pisze:
sugeruję że "D&D Polter" powinno "wspierać konkurencję"

W takim wypadku "D&D Polter" powinno zasponsorować nagrody, a nie Galakta - zresztą, moim zdaniem "badanie popularności", jakim konkurs midnajtowy będzie dla wydawcy z pewnością da sygnał wydawcy odnośnie kilku istotnych spraw, np. kolejnych konkursów lub sensu wspierania działalności na Sieci. Moim zdaniem nagrody i temat w konkursie Galaktycznym są na tyle fajne, że nawet jeśli nic bym nie wiedział na temat Midnighta, spróbowałbym swoich sił.

Ale nie mogę.

Merlin wszech pisze:
ja tylko zasugerowałem by "wspierać to co najlepsze"

Przecież ten konkurs wspiera najlepszy setting d20 w konwencji fantasy, jaki istnieje.

Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony

wt gru 25, 2007 10:13 pm

Merlin wszech pisze:
Mimo wszystko powinno się skupić na wolnym wyborze większości graczy, a nie robić reklamę (która raczej niewiele pomoże ;-)).
Skąd wiesz? IMO brak reklamy jest największą bolączką zatrważającej większości RPG w Polsce. Nawet nie tyle o reklamę, co pokazanie, że 'takie coś jest', aby więcej osób się o tym dowiedziało i zainteresowało.

Merlin wszech pisze:
Ale "zwykłe" książki nie są związane w żadnym stopniu z tematyką prac
Cóż, zawsze możesz poczytać książki/komiksy lub obejrzeć filmy niededekowe, które często są znacznie bardziej wartościowe ;-P
Poważnie mówiąc, może coś się z tym sklepikiem zmieni.

Merlin wszech pisze:
Tak, ale uzupełniany asortyment nie ma w sobie nadal żadnych materiałów do D&D.
Była Evermeet: wyspa elfów, ale już ją wykupiłem ;-P

Merlin wszech pisze:
Nie- sugeruję że "D&D Polter" powinno "wspierać konkurencję"
Primo - mówimy teraz o konkursie organizowanym przez dndP i GALAKTĘ, w temacie o konkursach organizowanych przez dndP, które nie narzucają określonego settingu, więc możesz pisać nawet pod autorkę ;-)
Nagrody rzeczowe są w tym pierwszym, ponieważ GALAKTA je funduje. Jeśli ISA zafunduje nagrody jestem gotów poprzeć całą serię konkursów na cokolwiek w tematyce FR :-) Na razie ISA nagród nie funduje, a Redakcja pieniądze skądś musi mieć.

Merlin wszech pisze:
Wiem że w reklamie, lecz nawet najlepsze reklamy nie wpływają na wiele osób- ja tylko zasugerowałem by "wspierać to co najlepsze",
Kto powiedział, że FR jest obiektywnie najlepsze? ;-) Ja lubię, ale np. wiem, że Enc nie lubi ;-P

Merlinie zauważ, że Polter wspiera Krainy na całej linii, policz ile miesięcznie artów jest pod ten setting na stronie. O tych, które czekają na publikację nie wspomnę ;-)

nie chce mi już się na ten temat dyskutować.
Szkoda, fajnie było :-)