Zrodzony z fantastyki

Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

śr gru 26, 2007 12:21 am

Na razie wystarczy :wink:. Ten temat poświęcony jest Konkurs(ik)om, o Konkursie Północno-Galaktycznym można rozmawiać po sąsiedzku - a o pomysłach ogólnych i innych planach podboju Wieloświata w osobnym wątku - starczy pokusić się o jego założenie.

Awatar użytkownika
NINO
Użytkownik
Użytkownik

śr gru 26, 2007 11:40 am

No tak, konkurencja nie byle jaka. Czy taki "świeżak" jak ja ma szansę się przebić. :P

Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw gru 27, 2007 2:54 pm

NINO - oczywiście :)! Dopóki nie spróbujesz, nie wiesz naprawdę, na co Cię stać. O sukcesie w Konkurs(ik)u nie decyduje staż na Forum, ale umiejętności - a idę o zakład, że pośród "świeżaków" i "nieudzielających się" nie braknie takich, którzy mogliby zakasować większość aktywnie piszących.

A my czekamy na wszystkich, bo wszyscy mają równe szanse.

Dla ciekawych: Sprawdzanie prac trwa w najlepsze. Poziom wydaje się zróżnicowany. Zobaczymy, co z tego jeszcze wyjdzie. Tymczasem zachęcam do dyskusji na temat formy oceny prac. W jaki sposób powinny zostać podane wyniki I etapu? Czego oczekujecie od nas w tym względzie? Wyłącznie listy prac, które przeszły dalej? Może upublicznienia recenzji tekstów albo podania punktacji? A może macie jeszcze inny pomysł na to?

Awatar użytkownika
Freeeze
Stały bywalec
Stały bywalec

czw gru 27, 2007 3:12 pm

Ja mam taki pomysł, taki drobny. Jakby były prace naprawdę na niskim poziomie, to może nie zawstydzać autorów i nie mówić o nich na całym forum (np. taka Kostka), tylko dyskretnie powiadomić, że to stek bzdur i oszczędzić wstydu?

Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw gru 27, 2007 3:46 pm

Również takie przypadki mamy na względzie. Zastanawialiśmy się nad tym, by nie podawać ocen punktowych, a jedynie ograniczyć się do prostych określeń: "przyjęto", "odrzucono" i do krótkich ocen opisowych (np. "niewiele brakowało, zaważyło to i to" albo "praca słaba, przesądziło kiepskie wykonanie i słabe powiązanie z tematem" etc. Ew. szczegółowe oceny podawane byłyby tylko na prośbę autorów. Podobnych opisów publicznie nie ogłaszalibyśmy dla prac przyjętych do finału - te pojawiałyby się po zakończeniu głosowania, by nie miały na nie wpływu. Co o tym sądzicie?

Awatar użytkownika
Namrasit
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw gru 27, 2007 3:48 pm

Freeeze ma tu dobry chyba plan, może np na forum zamieszczać recenzje prac które osiągnęły jakiś poziom przyzwoitości i niekoniecznie przeszły dalej, a te całkowicie słabe po prostu skomentować że progu nie osiągnęły, baz wdawania się w zbędne komentarze.

Awatar użytkownika
M.S.
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw gru 27, 2007 4:26 pm

Ja jestem za tym, aby każda praca była w miarę możliwości wyczerpująco podsumowana przez redakcję (czyli ocena punktowa + krótka recenzja). Żeby jednak nikogo nie strfować, to niech prace będą podawane anonimowo (poza zwycięskimi). Jak ktoś będzie chciał do niej przyznać, wówczas sam to zrobi.

Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw gru 27, 2007 4:47 pm

Jak dotychczas wolimy zupełnie wstrzymać się z ocenianiem (punktowym, opisowym) prac finałowych - to można by zrobić po zakończeniu głosowania, by w chwili wahania nikt nie sugerował się decyzjami redaktorów. Na pewno nie będziemy podawać, kto wykonał daną pracę - autorzy sami będą mogli się ujawnić, jeśli zechcą.

Awatar użytkownika
NINO
Użytkownik
Użytkownik

czw gru 27, 2007 5:12 pm

Myślę, że tak jak powiedział Zsu, nie jest najważniejsze aby wygrać taki konkurs, ale żeby się sprawdzić czy potrafię napisać coś z sensem, i żeby komuś to co napisałem się przydało (oczywiście każdy się cieszy z wygranej :razz: ). Co do anonimowości prac to po części rozumiem Freeeza, jeśli praca jest naprawdę uchybiona, to nie ma potrzeby podawać autora (chyba że tego sobie życzy). Ewentualnie można taką prace zamieścić na forum i sugerując się opiniami i radami innych pozmieniać co nieco i praca może być całkiem dobra.

@ Zsu-Et-Am : Jeszcze raz dziękuję za namówienie mnie do wzięcia udziału w konkursie. Co do podania wyników I etapu to z ciekawością przeczytałbym recenzje mojej pracy :razz: .

Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw gru 27, 2007 5:36 pm

NINO - nie ma za co. Im więcej uczestników konkursu tym lepiej :)!

Awatar użytkownika
M.S.
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw gru 27, 2007 8:58 pm

Zsu-Et-Am pisze:
Jak dotychczas wolimy zupełnie wstrzymać się z ocenianiem (punktowym, opisowym) prac finałowych - to można by zrobić po zakończeniu głosowania, by w chwili wahania nikt nie sugerował się decyzjami redaktorów.

Całkowicie popieram ten pomysł, o zy zapomniałem wspomnieć w poprzedniej notce.

Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

ndz gru 30, 2007 11:18 pm

Oto wyniki pierwszego etapu. Chociaż decyzję o przyjęciu bądź odrzuceniu tekstów podejmowaliśmy na podstawie sumy punktów przyznawanych przez poszczególnych redaktorów, zadecydowaliśmy o ich nie upublicznianiu. W ich miejscu przedstawiamy krótkie recenzje poszczególnych tekstów. Zapraszamy do lektury!

Galatier - praca pochodząca z Forum. Jednogłośnie podjęliśmy decyzję o jej dyskwalifikacji ze względu na zupełny brak związków z tematem i konieczność stosowania materiałów spoza tekstu – w innym wypadku traci on jakikolwiek sens.

Grangster Vildryn - praca zakwalifikowana do finału bieżącej edycji Konkurs(ik)u, gratulujemy!

Illste - potwór oparty na mało oryginalnym pomyśle (podobnym do psionicznych potworów kontrolujących umysły), którego potencjał został w dodatku zmarnowany. Głównym problemem tekstu była realizacja obranych założeń – liczne rażące błędy i nielogiczności, w połączeniu z krótkością pracy (co było równoznaczne z rezygnacją z szansy na poprawienie ogólnego wrażenia przez wprowadzenie rozmaitych dodatków) pogrzebały szanse na jej dopuszczenie do finału.

Kluch - jeden ze słabszych tekstów, nie tylko z racji na formę zbliżony do illste. Udziwniony na siłę pomysł, mało sensowne cechy i absurdalny, mało zabawny opis. Z tematem również nie ma to za wiele wspólnego… Lepiej jeśli chodzi o estetykę, ale to o wiele za mało. Śluz ważący 200 kg, mający wymiary w granicach 1,2 m, oblepiający przeciwników lukrem (jak została nazwana ta zdolność) i starający się wcisnąć do ich gardeł? Niestety, nie mogliśmy tego przyjąć.

Podziemne kłopoty - praca zakwalifikowana do finału bieżącej edycji Konkurs(ik)u, gratulujemy!

Przebudzony zombie - praca poniżej przeciętnej. Pomysłowi brakuje bardzo oryginalności... Mamy już np. faeruńskie zombie z mgieł i stworzenia trupie (z Księgi Plugawego Mroku). Za to pod względem mechanicznym wyraźne jest dążenie do niej za wszelką cenę. Skutkuje to zbędnym przekombinowaniem, co zmniejsza przydatność tekstu. Nie poprawia sprawy to, iż pod różnymi względami koncepcja jest dziurawa i pełna niejasności. Dodany czar wygląda na zapychacz miejsca, poważniejszych związków z tematem poza pojedynczą wzmianką o "ukrywaniu się w lochach" nie odnotowano. Oprócz tego zdolności przyznane tej odmianie zombie uniemożliwiają jej efektywne pełnienie roli przeznaczonych jej przez autora.

Rozdział III - jedna ze słabszych prac, choć i tak wypadła trochę lepiej od kilku innych. Związek z tematem jest oczywisty, ale nie miało to większego znaczenia przy ocenie - za wiele było pustych sformułowań, za mało konkretów. Tekst stracił na stylizacji "książkowo-gawędziarskiej". Całość prezentuje znikomą zawartość użytkową - więcej tu sztucznych wspominek niż rzeczywistych wskazówek (a te dotyczą wyłącznie kwestii najzupełniej podstawowych i oczywistych), co w pracy mającej pełnić funkcję poradnika jest niedopuszczalne.

Rupieciarnia - praca zakwalifikowana do finału bieżącej edycji Konkurs(ik)u, gratulujemy!

Shifu - Tekst poniżej przeciętnej. Powiązany z tematem raczej na siłę, sprawiający kiepskie wrażenie przez niepotrzebną rozwlekłość opisu i przesadne skomplikowanie mechaniki. Pomysłowi brakuje oryginalności (rasa Blade'ów/innych wampiropodobnych łowców wampirów, w dodatku wykazujących podobne skłonności do swoich wrogów) – jedyne, w czym odbiega on od swego rodzaju normy, to pozorna młodość przedstawicieli rasy. Mimo iż w pierwotnej wersji ukazał się on na Forum, wygląda jakby był pisany na szybko. Z racji na to wszystko byliśmy zmuszeni odrzucić także to zgłoszenie.

Siedziba Czcicieli Kamienia Żywiołu - tekst któremu zabrakło trochę pomysłu i dobrej korekty, by mógł wziąć udział w finale. Tymczasem wypadł przeciętnie... Można by nazwać to przygodą, gdyby nie zabrakło jakiegoś realnego celu, założeń, otoczki. W tej chwili to raczej opis sporej lokacji z miejscem na kilka potyczek. Całość opiera się na prostych założeniach i pozwala na trochę radosnej wyrzynki. Gdyby tylko pojawiły się gotowe pomysły na wplątanie graczy w akcję i zamknięcie "przygody"... Miejscami kuleje też logika tekstu - a to niski poziom stropu wydaje się nie mieć wpływu na przebieg gry, a to jeziorko lawy nie wpływa wcale na temperaturę w pobliżu.

Strażnik lochów - tekst przeciętnej jakości. Koncepcyjnie stanowi kopię zjawy, tyle że ograniczonej do jednego tylko celu: ochrony podziemi, a co z tym związane: walki z niepożądanymi gośćmi. Podobieństwa nie ograniczają się zresztą do opisu - w kilku miejscach autor próbował chyba odejść od tego schematu, ale skutkiem tego są jedynie nieprzemyślane, pozbawione uzasadnienia cechy. Nie wiadomo również, po co w tekście znalazło się dostosowanie poziomowe, skoro szablon nie nadaje się dla graczy jako całkowicie niegrywalny? Nie można jednak postawić zarzutu braku związku z tematem ani nieczytelnego zapisu - pod względem estetycznym praca prezentuje się dobrze.

Jak zauważyliście, nie zamieściliśmy powyżej żadnego rodzaju ocen trzech prac zakwalifikowanych do finału. Ich recenzje trafią bezpośrednio do autorów, aby mogli z nich zrobić użytek, a jednocześnie by wszyscy głosujący opierali się na własnych preferencjach, a nie na opiniach redaktorów.

Ogłaszam rozpoczęcie II etapu VI edycji Konkurs(ik)u! Wkrótce na Forum znajdzie się temat, w którym później zostaną zamieszczone prace finałowe. Tam też odbędzie się głosowanie mające wyłonić zwycięzcę.

Awatar użytkownika
Freeeze
Stały bywalec
Stały bywalec

pn gru 31, 2007 10:53 am

Rupieciarnia - praca zakwalifikowana do finału bieżącej edycji Konkurs(ik)u, gratulujemy!

Jezu! Hare Kryszna! God Save The Queen! Moja praca... Gratuluje pozostałym.

Ojej.

Awatar użytkownika
M.S.
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pn gru 31, 2007 11:28 am

Zsu-Et-Am pisze:
Grangster Vildryn - praca zakwalifikowana do finału bieżącej edycji Konkurs(ik)u, gratulujemy!

I moja się dostała. :razz: Ciekawe, kto jest autorem trzeciego tekstu. :)

Freeeze pisze:
Gratuluje pozostałym.

Dzięki i nawzajem. ;)

Awatar użytkownika
NINO
Użytkownik
Użytkownik

pn gru 31, 2007 11:29 am

No nic, mówi się trudno. I tak najważniejsze, że coś wyskrobałem, bo Zsu zwerbował mnie w ostatniej chwili. Gratuluje wszystkim wygranym.

Awatar użytkownika
Merlin wszech
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pn gru 31, 2007 12:11 pm

Ja akurat z pracą miałem problemy dotyczące nawet samego wysłania, zrobiłem ją w ostatniej chwili nie spodziewając się przedłużenia konkursu- opracowałem całość dość szybko i wyrywkowo z pomocą podręczników (do których dostępu zbyt często nie mam), więc spodziewałem się że praca będzie odtrącona. No cóż, następnym razem poświęcę więcej czasu, i cieszę się że w ogóle prubowałem, i nie poszło mi chyba tak źle jak na pierwszy raz.

Awatar użytkownika
Corrick
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pn gru 31, 2007 12:59 pm

Wszystkim finalistom gratuluję i życzę powodzenia. Niestety (a może - na szczęście?) moja praca nie przeszła dalej. Zsu gdybym mógł prosić - napiszesz mi ile zdobyłem punktów? Będę wdzięczny.

Freeeze pisze:
Jezu! Hare Kryszna! God Save The Queen! Moja praca... Gratuluje pozostałym.

Freeze spokojnie. A jak mówiłem, że przesadzasz to nie chciałeś mnie słuchać :wink: .

Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pn gru 31, 2007 1:56 pm

Corrick - oczywiście. Na prośbę autora jesteśmy gotowi ujawnić przyznane jego pracy punkty. Za wyjątkiem finalistów... Ich oceny muszą pozostać tajemnicą aż do zakończenia głosowania.

Twoja praca - Strażnik lochów - uzbierała 22 punkty na 42 możliwych. Do finału zakwalifikowały się prace mające ponad 24 punkty. Możesz zapytać o opinię poszczególnych oceniających (m.in. mnie, rincewinda, Radnona lub iron_mastera), aby poznać ich zdanie.

Awatar użytkownika
Corrick
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pn gru 31, 2007 2:36 pm

Zsu-Et-Am pisze:
uzbierała 22 punkty na 42 możliwych

Zsu-Et-Am pisze:
Do finału zakwalifikowały się prace mające ponad 24 punkty

No szlag mnie zaraz trafi!

Zsu-Et-Am pisze:
Możesz zapytać o opinię poszczególnych oceniających (m.in. mnie, rincewinda, Radnona lub iron_mastera), aby poznać ich zdanie.

Mogę? Na serio? Jeśli tak, to gdybyś mógł mi to wysłać na priv...

Awatar użytkownika
rincewind bpm
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pn gru 31, 2007 3:04 pm

Corrick pisze:

Nie przesadzaj. W poprzednich edycjach czasem prace nie przechodziły, bo brakowało im 0.5 punkta :)

Chętnie udostępnię własną opinię, pytajcie na prov albo przez gg.

Awatar użytkownika
Corrick
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pn gru 31, 2007 3:12 pm

rincewind bpm pisze:
Chętnie udostępnię własną opinię, pytajcie na prov albo przez gg.

To gdybyś mógł - najlepiej privem, ewentualnie przez gg (1435002). Z góry dzięki

Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pn gru 31, 2007 3:15 pm

Corrick - swoją opinię (wraz z oceną) już przesłałem na PW.

Awatar użytkownika
Freeeze
Stały bywalec
Stały bywalec

pn gru 31, 2007 3:15 pm

Mimo wszystko taka liczba punktów, świadczy o jakości, prawda? Recenzja Twojej pracy jest także dość pozytywna, z tego co widze...

A więc stane w szranki z M.S. i Smg... Definitywnie najpierw się upije, a potem zabiore do pracy.

Awatar użytkownika
Corrick
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pn gru 31, 2007 3:30 pm

Zsu-Et-Am pisze:
Corrick - swoją opinię (wraz z oceną) już przesłałem na PW.

Wiem, dostałem i przeczytałem. Dzięki za szczerość Zsu.

Freeeze pisze:
Mimo wszystko taka liczba punktów, świadczy o jakości, prawda?

Chyba o czytelności Friziu.

Freeeze pisze:
A więc stane w szranki z M.S. i Smg... Definitywnie najpierw się upije, a potem zabiore do pracy.

Może rzepy? Chyba że wolisz rzodkiewki. A tak między nami - mam świetny bimber z rzepy w pywnicy. Jak chcesz mogę Ci podesłać :razz: . Przez PW oczywiści :razz: .

Awatar użytkownika
NINO
Użytkownik
Użytkownik

wt sty 01, 2008 12:54 pm

Corrick, nie przejmuj się. Ja miałem 23 punkty i moja praca też nie przeszła. To będzie motywacja, aby następnym razem bardziej się przyłożyć . :razz:
PS. Co do bimbru z rzepy to jeszcze nie słyszałem aby takowy ktoś produkował, ale cóż - polak potrafi :wink:

Awatar użytkownika
Cubuk
Zespolony z forum
Zespolony z forum

wt sty 01, 2008 9:11 pm

Mam pytanie. Co do wysyłania prac - czy jeśli wyślę jedną ciekawą, ale słabą pracę, to czy na następną edycję mogę wysłać to samo, ale poprawione?

Awatar użytkownika
von Trupka
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

śr sty 02, 2008 8:47 am

Z dużym opóźnieniem wynikającym z upośledzenia geograficznego, gratulacje dla wszystkich uczestników najnowszej edycji konkurs(ik)u, a w szczególności dla moich konkurentów w etapie drugim. Jak zawsze, niech zwycięży najlepszy ;).

Awatar użytkownika
Namrasit
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

śr sty 02, 2008 5:28 pm

Huh a się jednak nie przeslizły :). Gratulacje dla uczestników, pamiętajcie trening czyni mistrza. Spotkamy się na następnym :P

Rozumiem że skoro konkursiki maja być tak z założenia co miesiąc to jeszcze w tym tygodniu poznamy temat nowego ? 3 tygodnie na nadesłanie prac i tydzień na ogłoszenie I etapu, i tak dalej :)

Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pt sty 04, 2008 4:25 pm

Namrasit - zobaczymy. 3 tygodnie na nadesłanie prac są jednak mało prawdopodobne i trochę namieszały nam w szykach - wymusza to prowadzenie kilku konkursów na raz. Następny Konkurs(ik) odbędzie się więc dopiero w lutym. Tymczasem wszyscy chcący się wykazać mogą spróbować swoich sił w Konkursie Północno-Galaktycznym, do udziału w którym szczerze zachęcam :).

Finalistom VI edycji Konkurs(ik)u przypominam, iż termin publikacji prac na Forum upływa za trzy dni.

Awatar użytkownika
Freeeze
Stały bywalec
Stały bywalec

pt sty 04, 2008 8:45 pm

Swoją pracę powinienem dostarczyć do tematu jutro rano. Swoją drogą to ile trwać będzie głosowanie?