Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Erpegis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1095
Rejestracja: sob cze 28, 2003 9:18 am

2007 - podsumowanie

pt gru 28, 2007 10:27 am

Dlaczego zawsze ja mam zaczynać takie wątki? Ale dobrze, w porządku.

Rok 2007 był rokiem oczekiwań, zapowiedzi i tym podobnych gruszek na wierzbie.

W D&D: wyszedł "Czarci Foliał"... Dragonlance, które ma zero odzewu, a szkoda... coś przegapiłem? A tak, kilka przygód i podręczników do FR. Podręcznik Gracza, który warto mieć.

Warhammer: Szczerze, to nie wiem, co wyszło.

Monashima/Neurostyr: Poszło parę podręczników. Chyba.

Nie zmienia to faktu, że na Wolsunga, cokolwiek do Crystalicum i Moderna będziemy czekać...
Pesymistycznie dodam, że na Midnight, Eberron, Klanarchię, L5K, Nemezis, serię Complete, polskiego WoDa i amerykańskie D&D 4e też.

Wydarzenie roku? Dla wodziarzy pewnie wieść o skończeniu przekładu. A najgorsze jest to, że dla sporej liczby graczy będzie Wiedźmin. Cóż, taki lajf.
 
hallucyon

pt gru 28, 2007 10:35 am

Erpegis pisze:
Warhammer: Szczerze, to nie wiem, co wyszło.

O ile się nie mylę:
  • Karak Azgal,
  • Baronia Przeklętych,
  • Księga Spaczenia,
  • Kartusz Bohatera,
  • Dzieci Rogatego Szczura.
 
Awatar użytkownika
Furiath
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3802
Rejestracja: ndz mar 23, 2003 12:10 am

pt gru 28, 2007 10:54 am

Dodam:

- wyszedł podręcznik podstawowy do nWoDu;
- w Rebelu pojawił sie Hospiterror;
- wzmożona aktywność zwolenników indie;
- Portal zapowiedział wydanie RPO (co prawda miało się ukazać w2007);
 
Awatar użytkownika
Krakonman
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 653
Rejestracja: pt gru 12, 2003 9:14 am

pt gru 28, 2007 10:59 am

Warhammer sie jakos trzyma, D&D umiera (sam Czarci Folial i dwie Fantastyczne Lokacje to troche malo), Dragonlance sie nie przyjelo, Forgotteny w miare przyzwoicie:
-Przewodnik Gracza po Faerunie
-Podmrok
-Rasy Faerunu
-Lsniace Poludnie
Jeden podrecznik na 3 miesiace to nie tak zle.
Do Monastyru nie wyszlo nic (Nordia to koniec poprzedniego roku, o ile pamietam), do Neuroshimy tylko MG^2 (Bestiariusz to tez zdaje sie poprzedni rok).
Moze Nowy WoD sie przyjmie.

Marnie. Zadnych nowych wydawnictw, Drogi Feniksa nadal nie ma, o PMG do Crystalicum tylko jakichs bajek mozna sie nasluchac, Wolsunga nie ma, Midnight przesuniety na Bog-jeden-wie-kiedy. Z powodu biernosci polskich wydawcow zdazylem kupic prawie wszystkie systemy, jakie u nas wyszly.
 
Awatar użytkownika
Gruszczy
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2775
Rejestracja: wt sty 20, 2004 10:25 pm

pt gru 28, 2007 11:06 am

Była jeszcze zapowiedź wydania Legendy Pięciu Kręgów.

Niestety wydanie WoDu to wydarzenie roku. Szkoda, bo wolałbym, żeby było jednym z wielu, ale niestety trudno doszukać się czegoś więcej w ostatnich miesiącach. Myślę, że wydarzeniem roku w gruncie rzeczy być gwałtowny spadek dolara, bo w obliczu posuchy na rynku polskim, zakupy z rebela stały się bardzo kuszącą alternatywą.
 
Awatar użytkownika
Feniks
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5008
Rejestracja: ndz lis 07, 2004 10:34 am

pt gru 28, 2007 11:07 am

Dodam jeszcze, że wyszła druga edycja Neuroshimy Hex dobra wiadomość dla tych co lubią planszówki.
Monastyr.polter.pl zamyka działalność zła wiadomość dla tych co lubią Monastyr.
Oczywiście dla fanów cRPG największym wydarzenie było chyba wydanie Wiedźmina.
 
Anonim_1

pt gru 28, 2007 11:26 am

Erpegis pisze:
Rok 2007 był rokiem oczekiwań, zapowiedzi i tym podobnych gruszek na wierzbie.

Moim zdaniem rok 2007 był rokiem niedomówień i opóźnień, ale również dobrym rokiem dla Warhammera. Opublikowano dodatek, na który czekałem wściekle długo - Dzieci rogatego szczura - ale warto było czekać, dobrze, że się w końcu ukazał. :)

Erpegis pisze:
Pesymistycznie dodam, że na (...) Nemezis

Dajcie nam nieco czasu - Megakonkurs skończył się 1 września, na dokończenie mieliśmy miesiąc, zatem, na dobrą sprawę, nie minęły jeszcze 3 miesiące - IMHO to zbyt mało czasu, by móc zrobić porządną korektę i wszystko ładnie złożyć. Cierpliwości :)
 
Awatar użytkownika
Xeel
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 167
Rejestracja: ndz gru 25, 2005 9:41 pm

pt gru 28, 2007 12:01 pm

Modern PL jaki był taki został, czyli mamy aż podstawkę. Weapons Locker już podobno szło do druku w sierpniu. Długa droga, nie ma co :wink: Tak więc chyba już nie ma co czekać.

Midnight się spóźnił, ale to może wyjść jednak na dobre, poczekamy to i pewnie zobaczymy.

Do Warhammera wyszło sporo dobrych dodatków, a kolejny rok też raczej przyniesie parę nowych.
 
Awatar użytkownika
Deckard
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2097
Rejestracja: wt wrz 20, 2005 9:50 pm

pt gru 28, 2007 12:09 pm

2007:

Burning Empires zdobywa Origins Award!

WotC publikuje Star Wars d20 Saga Edition, które wprowadza kilka elementów przyszłej edycji D&D.

Green Ronin podbija Ennies, zarówno własnymi produktami, jak i stworzonymi dla Black Industries.

Po zagmatwanym finiszu Megakonkurs dobiega końca - zwycięzcą zostaje Nemezis.

Umacnia się społeczność fanów gier indie - pojawiają się recenzje, newsy, pierwszy playtest review oraz teksty almanachowe. Powstaje forum indieexplosion.

Wzloty i upadki polskiej sceny rpg - Monopol kończy działalność, linie wydawnicze Monastyru i Neuroshimy świecą pustkami, Dragonlance i Modern okazują się klapą. Pojawia się pierwszy podręcznik Nowego Świata Mroku, zapowiedzi Midnight, RPO i L5K 3rd Ed PL, założone zostaje Wydawnictwo CKGames (aka CKGroup). Quentin kończy się salomonowym rozwiązaniem, druga edycja konkursu Bissel okazuje się niewypałem. Polskie serwisy fantastyczne doświadczają odpływu aktywnych użytkowników na rzecz lurkerów. Nie dochodzi do skutku fuzja Paradoksu i Wrót Wyobraźni, Valkiria nie potrafi się podnieść, Nowa Gildia nadal pozostaje liderem, jeżeli chodzi o liczbę odsłon, jednak poziom merytoryczny serwisu wciąż pozostaje niski. Przetasowania w redakcji Poltera - odchodzą kolejni redaktorzy, w ich miejsce pojawiają się (na dłużej lub krócej) nowe osoby.

Polaryzacja sceny konwentowej - niekwestionowanym liderem zostaje Polcon 2007 z rekordową frekwencją ponad 2 tys. uczestników. Na drugim miejscu plasuje się Falkon, tymczasem słaba passa innych konwentów trwa lub wręcz przekształca się w zapaść (Teleport, ostatni Krakon, Imladris, Biały kruk).


2008:

* D&D 4.0,
* Anima,
* RPO,
* Magic Burner,
* Fallout 3,
* Battlefield 3,
* The Wire season 5,
* Lost season 4.
Ostatnio zmieniony pt gru 28, 2007 8:03 pm przez Deckard, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Anonim_1

pt gru 28, 2007 12:22 pm

Deckard pisze:
2008:

* Nemezis, zdrajco! ;)

Dla mnie 2008 to przede wszystkim D&D 4th edition, Dark Heresy oraz, miejmy nadzieję, Werewolfa i Changelinga w wersji PL.
 
Awatar użytkownika
Kot
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2551
Rejestracja: wt lut 03, 2004 11:20 am

pt gru 28, 2007 12:23 pm

Erpegis pisze:
Nie zmienia to faktu, że na Wolsunga, cokolwiek do Crystalicum i Moderna będziemy czekać...

Niestety. Właściwie tylko kwestia Wolsunga mnie martwi. Moderna zabił skutecznie nWoD. I dobrze.

Erpegis pisze:
Wydarzenie roku? Dla wodziarzy pewnie wieść o skończeniu przekładu.

No wiesz... Podejrzewam raczej zdziwienie.

Deckard pisze:
Lost season 4

Przerażająca perspektywa... Oni chyba mają losowy generator bezsensownych zwrotów fabuły które wyjaśniają się pod mityczny koniec serialu, który nie nastąpi przed 10 sezonem, chyba, że zestarzeją się i/lub poumierają aktorzy.
 
Awatar użytkownika
Siman
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 400
Rejestracja: wt lis 16, 2004 3:34 pm

pt gru 28, 2007 1:12 pm

Nie dochodzi do skutku fuzja Paradoksu i Nowej Gildii

Nic o niej nie słyszałem, ale jeśli jakaś była, to szkoda, że nie wyszła. To już druga w tym roku po nieudanej fuzji Paradoksu z Wrotami Wyobraźni. ;)

Nowa Gildia nadal pozostaje liderem, jeżeli chodzi o liczbę odsłon

Liderem pozostaje IMO Polter. Gildia zmieniła kategorię rankingów, czytaj: to już serwis fantastyczny gdzieś tak w jednej czwartej najwyżej.

Polaryzacja sceny konwentowej - niekwestionowanym liderem zostaje Polcon 2007 z rekordową frekwencją ponad 2 tys. uczestników. Na drugim miejscu plasuje się Falkon, tymczasem słaba passa innych konwentów trwa lub wręcz przekształca się w zapaść (Teleport, ostatni Krakon, Imladris, Biały kruk).

A tu już oznaka kompletnej nieznajomości tego rynku IMO. Oprócz Falkonu jest jeszcze poznański Pyrkon, który też przebił tysiąc (Falkon miał 1130, więc nadal trzyma się mocno na drugim miejscu). Nie było jeszcze takiej sytuacji, żeby kiedykolwiek w Polsce istniały trzy ponadtysiącosobowe imprezy fantastyczne (o 2-tysięcznej nawet nie wspominam). Do niedawna jeden taki to już był sukces. A z tymi mniejszymi też przesadzasz - po pierwsze nigdy również w Polsce nie było rocznie tylu konwentów co teraz. To oczywiste, że automatycznie nigdy nie było także tylu klap i porażek (więcej mogło się spieprzyć, więc zgodnie z prawem Murphiego automatycznie więcej się spieprzyło). Szkoda, że tylko je wymieniasz, a zapominasz na przykład o świetnych CoolKonie, ConStarze czy R-konie, z mniejszych Avangardzie czy TrójKONcie.

Konwentowo to akurat było wyjątkowo dobrze w tym roku, kto marudzi, ten Typowy Polak (tm).

Pesymistycznie dodam, że na Midnight, Eberron, Klanarchię, L5K, Nemezis, serię Complete, polskiego WoDa i amerykańskie D&D 4e też.

Znaczy, wyjdą nowe systemy w Polsce i to jest zła wiadomość? ;)

Klanarchia, L5K, reszta polskiego WoDa i DnD 4 ed. i tak miały wyjść w przyszłym roku. Na Nemezis też w sumie nie było co liczyć. Co do pesymizmu zgodzę się więc co do Midnight, Eberron, Wolsunga i RPO o której nie wspomniałeś.

Ja osobiście liczę w przyszłym roku na WoDa. To znaczy, powoli zaczyna nam brakować systemów z regularnie wychodzącymi dodatkami, czyli żywymi wydawniczo. Świat Mroku ma szansę wypełnić tę lukę. Jeśli idzie o wydawnictwa polskie: Klanarchia. Po prostu trzymam kciuki. :) Natomiast ciekaw jestem L5K - czy się przyjmie i czy będzie mi się chciało w to grać. ;)
 
Ramel

pt gru 28, 2007 1:20 pm

W Polsce - Megakonkurs i wygrana Nemezis, rozwoj sceny Indie, wydanie (rzutem na tasme) nWoDa, coraz lepsze przyjecie Savage Worlds.
Swiat - Origins dla Deadlands i BE - czyli najbardziej polski origins :), wydanie Solomona Kane`a i wydanie SWEXa.
Dla mnie - praca w Pinnacle Ent, dolaczenie do grona autorow Savage Worlds.

Zobaczymy, co bedzie w 2008.
 
Awatar użytkownika
LiAiL
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 291
Rejestracja: czw lip 27, 2006 8:31 pm

pt gru 28, 2007 2:02 pm

Cóż, a ja powiem tak niszczycielsko: 2007 rok dla 7th Circle nie przyniósł prawie nic oprócz rozwoju fanowskich forów Kultu (TLC). Wydawnictwo nic nie zrobiło pod względem praw autorskich. Zero odzewu w sprawie dalszych perypetii tego systemu. Całe szczęście, że jest kilkudziesięciu zapaleńców którzy nie pozwolą by Kult popadł w zapomnienie. Tym samym dziękuję owym zapaleńcom ;)

(niech ktoś mnie poprawi jeśli coś ominąłem w tej sprawie)
 
Awatar użytkownika
vanderus
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 634
Rejestracja: pt sie 22, 2003 11:43 am

pt gru 28, 2007 2:54 pm

A w Cthulhu... hmmm... jak zawsze - toczy sie. Macki sa nie do zatrzymania, ale nie znaja rowniez pojecia przyspieszenia. Dodatki sie pojawiaja, serwisy dzialaja, ludzie graja, pisza i czytaja. Czyli jest dobrze - mogloby byc lepiej.
 
Awatar użytkownika
Beamhit
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2359
Rejestracja: czw paź 09, 2003 8:22 pm

pt gru 28, 2007 5:45 pm

Będe pisał oczywiście to co ja zauważyłem, i to co dla mnie było ważne.

- Wydanie Sciona przez White Wolfa
- Wydanie SWSE przez WotC
- Pierwsze zajawki na temat 4 edycji DnD

Co mnie interesuje w 2008 (po zapowiedziach i prognozach z 2007) roku?

- angielsko-języczne wydanie Anima
- Warhammere 40k jako RPG
- Pierwsza Era do Exalted II edycja
- DnD 4ed.
- Dungeoneer RPG
 
Awatar użytkownika
Deckard
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2097
Rejestracja: wt wrz 20, 2005 9:50 pm

pt gru 28, 2007 8:02 pm

Encu:

Dla mnie Nemezis zaistniało już w tym roku - vide podforum (ewenement i najlepiej rozwijająca się inicjatywa społeczna na polskiej scenie w ostatnich latach) :)


Siman:

Fuzja - pomyłka po edicie posta, zaraz sprostuję ;)

Gildia - tak, jest także pierwszym na świecie serwisem "komercyjno-niekomercyjnym" (kto pamięta wypowiedź na spotkaniu redakcji na Polconie?) :D

Konwenty - to jest lista pisana pobieżnie i bardziej newsowo, niż szczegółowo. Tak, miałem pisać o Pyrkonie - ale wówczas trzeba byłoby wymienić jeszcze XYZ i tak z górki. Zresztą to lista subiektywna, right? ;)


Ramel:

Damn - zapomniałem o Savage I Twoim wkładzie w produkty Pinnacle`a!

I byłbym zapomniał - Solomon Kane! :)
 
Aureus

sob gru 29, 2007 8:47 am

Wypowiem się w temacie świata dla mnie najbliszego, czyli Planescape.

- sfery.org po bardzo długich obietnicach i przesunięciach terminów wydało pierwszy, krótki i ubogi w treść rozdział tłumaczenia PSCS. To plus.
- Następnie ten sam serwis jakoś popadł w stagnację - na forum jest jeszcze sporo tekstów, które można by było wrzucić na stronkę, jednak nikomu się tego zrobić nie chce. Strona zaczyna - z perspektywy mojej, jako użytkownika - umierać. - Minus
- Prace nad tłumaczeniami również zostały wstrzymane, gdyż adminom nie chce się skompletować przetłumaczonych tekstów i w ogóle stracili zainteresowanie. - Minus
- Za to Poltergeist zainicjował akcję PS: Feedback, opublikował sporo ciekawych materiałów i to zarówno absolutnie niezbędnych (Wojny Frakcji) jak i dodatkowych smaczków w postaci pojedynczych przedmiotów, postaci. Wielki Plus.
- W internecie kilka wielkich portali rozpropagowało PS: Torment, potworzyło poddziały z materiałami i reklamują zarazem sam świat. Także CD-Action dalej powołuje się na "gra z fabułą niemal jak w Tormentcie", co też skłania ludzi do sięgania do źródeł.

A oczekiwania na 2008?
- D&D 4.0 chce mocno namieszać w Wielkim Kole, Wojnie Krwi i tak dalej. Zobaczymy, co na to Planewalker i polscy fani.
- Może w końcu uda się wydać kolejne rozdziały PSCS przez sfery.org
- Za to jest wzmożona działalność fanów, entuzjastów i sympatyków, powstają projekty, które zostaną - jeżeli w ogóle - sfinalizowane w przyszłym roku. Różne osoby deklarują, iż chętnie by wygłosili prelekcje-wstępniaki na konwentach.

Pozytywnie i z optymizmem patrzę w przyszłość. : )
 
Awatar użytkownika
Darken
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 300
Rejestracja: ndz sty 15, 2006 12:00 pm

sob gru 29, 2007 3:01 pm

Wydarzenie tego roku:
Zapowiedzi D&D ed4
Ludzie wkurzają się na braki na rynku polskim i zamawiają zagraniczne rpg, wzrasta świadomość ludzi o innych grach.

Wydarzenie 2008:
Wydarzą D&D ed4
 
Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2815
Rejestracja: czw paź 20, 2005 7:56 pm

sob gru 29, 2007 11:17 pm

Z mojej perspekywy, erpegowo ogólnie:

Polska:
- wyszło kilka podręczników do didów, niektóre całkiem fajne. Niestety nieregularnie, ale zawsze.
- w końu pojawił się nWoD. Wygląda na jedyną grę współczesną, która mi się w miarę podoba.
- Modern padł.
- Warhammer nadal świetnie się trzyma.
- podobno ma wyjść l5k. Przyznam, że taką promocję grę dostała, że niewiele wiem. Ale też nie bardzo mnie interesuje.
- Zakończył się Megakonkurs, szkoda, że Nemezis jeszcze nie ma na polskich półkach.
- na Polterze dostaliśmy zgodę na tłumaczenie WE, co mnie niezmiernie ucieszyło, tym bardziej, że włożyłem w to wiele pracy. Kilka już się pojawiło :-)

Świat:
- zapowiedziano 4ed dnd, ciekaw jestem co z tego wyjdzie.

Osobiście:
- zacząłem w miarę regularnie i często grać, szczególnie pod koniec roku. Super.
- byłem na dwóch konwentach, fajnie było, planuję następne.
 
Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1267
Rejestracja: wt maja 02, 2006 10:20 am

ndz gru 30, 2007 5:49 pm

Wydarzeniem roku była zapowiedź największego wydarzenia przyszłego roku - Dungeons and Dragons 4th edition.
 
Awatar użytkownika
Andre
Autor Diademu
Autor Diademu
Posty: 142
Rejestracja: wt mar 02, 2004 5:23 pm

wt sty 01, 2008 2:59 pm

Osobiście najbardziej boli mnie nie wydanie Midnight. Gdyby ukazało się ono w początkowo zapowiadanym terminie, miało szansę stać się hitem. Jeszcze parę miesięcy, i przejdzie w fandomie bez większego echa obok innych mrocznych systemów i settingów do d20.

Nie będę powielał wypowiedzi przedmówców, za to nie omieszkam wspomnieć spraw osobistych. Miniony rok uważam za znaczny sukces, jeśli idzie o:

- Założenie klubu RPG i planszówek "Smocze Gniazdo" w Warszawie
Lokacja przyciągnęła już ponad 100 osób, tydzień w tydzień odbywają się spotkania i sesje, udało nam się stworzyć coś na kształt społeczności.

- Tworzenie systemu PŁYW. Parę dobrych prelekcji na konwentach, prace zyskały znaczny stopień zaawansowania, powstała mechanika i drobiazgowe mapy settingu, sporo sekcji podręcznika wypełniło się tekstem. Zacząłem regularnie prowadzić i po parudziesięciu sesjach mam naprawdę dobrą motywację, by dopracować i wydać ten system w najbliższym roku.
 
Awatar użytkownika
oddtail
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 824
Rejestracja: czw maja 20, 2004 5:38 pm

czw sty 03, 2008 6:16 am

Subiektywnie najważniejszym wydarzeniem w RPG jest dla mnie ostateczny upadek Monastyru (a ostatnim gwoździem do trumny jest koniec MonoPolu). O obiektywach wiele nie powiem, bo chyba wszystko co się da powiedzieć zostało już wymienione.

Z wydarzeń w osobistym życiu RPGowym: zacząłem grać tyle, że w życiu nie pomyślałbym że to jest w ogóle możliwe. Przez ten rok zagrałem/poprowadziłem dużo, dużo więcej sesji niż przez całą resztę życia razem wziętą. Oby rok 2008 był dla mnie równie w RPGi obfity.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości