Zrodzony z fantastyki

 
gryf_gryf
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 28
Rejestracja: wt paź 30, 2007 8:21 pm

Filozofie w FR

ndz sty 13, 2008 5:51 pm

Co sądzicie o wprowadzeniu filozofii (Bóstwa i Półbogowie, str.9) do Zapomnianych Krain? Czy ma to sens? I czy jest to możliwe z punktu widzenia mechaniki (mur Miasta Sądu itd.)?

I jeszcze jedno pytanie:czy w Wyznaniach i Panteonach są opisy panteonu Untherskiego i innych bóstw, które zginęły w Czasie Kłopotów?

Jeśli nie, to może są chociaż jakieś podręczniki w PDF-ie?
 
Awatar użytkownika
Vitriol Plugawiciel
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 866
Rejestracja: pn paź 24, 2005 5:17 pm

ndz sty 13, 2008 5:56 pm

Moim zdaniem bardzo ryzykowne posunięcie i pewnie skończyło by się to Murem Sądu. Nie wyobrażam sobie tej Filozofii w Fearunie, gdzie każdy niedowiarek i osoba nie mająca bóstwa opiekuńczego kończy marnie.

Ps. Niestety nie ma dokładniejszych informacjii o martwych bóstwach w WiP. Może w Lost Empires of Fearun coś powinno być.
 
Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1267
Rejestracja: wt maja 02, 2006 10:20 am

ndz sty 13, 2008 6:36 pm

gryf_gryf pisze:
I jeszcze jedno pytanie:czy w Wyznaniach i Panteonach są opisy panteonu Untherskiego i innych bóstw, które zginęły w Czasie Kłopotów?

Nie, ''coś'', ale małe, można znaleźć w Lost Empires of Faerun. Polecam zajrzeć do drugoedycyjnego Powers and Pantheons - tam jest tego troszkę więcej.
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

ndz sty 13, 2008 7:05 pm

Kymil Nimesin pisze:
Polecam zajrzeć do drugoedycyjnego Powers and Pantheons - tam jest tego troszkę więcej.

Uzupełnieniem jest faiths and avatars, gdzie też możemy poczytać o bogach i ich uczynkach.

Z drugiej strony po spellplague możliwe, że zmieni się koncepcja, skoro bogowie popadali jak muchi.
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

ndz sty 13, 2008 9:10 pm

Odnośnie wprowadzania filozofii w zastępstwie bóstw do Zapomnianych Krain - swego czasu sam zastanawiałem się, czy jest to możliwe. Okazuje się, że tak. W niedawno wydanym po polsku dodatku do Forgotten Realms - myślę o Lśniącym Południu - opisano "Adamę".

Adama jest "złożonym systemem wierzeń połączonym z kodeksem postępowania". Doktryna ta jest zbliżona do kultów pięciu faeruńskich bogów (Gonda, Oghmy, Selune, Torm i Waukeen), jednak nie jest równoznaczna z oddawaniem im czci. Wg podręcznika obmyślił ją zwyczajny kupiec, który zaczął nauczać i znalazł niebywały posłuch, tak iż obecnie zasadami Adamy kierują się chyba wszyscy Durparczycy. Może być ona traktowana jako system filozoficzny, uznający wszystkie bóstwa za element uniwersalnego porządku - tak samo jak wszystko inne. Ma skłonności do Dobra i Prawa. Wyznawcy Adamy oddają jej cześć jako uniwersalnej prawdzie nie poprzez obrzędy, ale godne postępowanie, uczciwość, sumienność i uszanowanie bliźnich w codziennym życiu. Mogą oni korzystać z czarów objawień i są między nimi zarówno kapłani, jak i paladyni. Nie podejrzewam, by trafiali do Muru Niewiernych.

Wygląda na to, że "filozofia" już jest w Zapomnianych Krainach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pójść o krok dalej.
 
Awatar użytkownika
Lunar190
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 358
Rejestracja: pt wrz 07, 2007 9:33 pm

ndz sty 13, 2008 10:18 pm

W Zapomnianych Krainach jak najbardziej. Faerun nie jest odizolowanym kontynentem, a graniczy przecież w Kara-Tur, gdzie wyznaje się wiarę w wszechobecnej duchy każdego listka i kamyczka. Jest przecież Zakhara, gdzie moc zyskuje się od Przeznaczenia, nieokreślonej siły, która tylko przyjmuje personifikację pięknej kobiety, lecz nie jest do końca bogiem. Nawet dżiny i bogowie Zakharyjscy szanują i dażą głębokim respektem. O ile moc kapłanom dają konkretne bóśtwa, które poprzez swoją osobistą ascezę (kiedyś pyszne, stały się wzorowymi honorowymi bytami zyskując nowe przydomki) są dla tych kapłanów (jak i reszty wyznawców) wzorcem w wierze w przeznaczenie i honorowe zachowanie. To nie tyle co wiara. To stały czyn. Wypełnia ich życie bez względu na wiarę. I właśnie w 3 edycji Przewodnik Gracza po Faerunie prowadza plany zakharyjskie, iż po śmierci zakharyjczyk trafia do Ogrodu Zachwytów, po śmierci do jakiegośtam ognia. Czyli jednak ma własne osobiste plany, a to "tylko" kontynent obok. Moc kapłanów darowana przez bogów nie jest wyrazem szczerej wiary tylko w samych bogów. Ba, ci bogowie są zbyt skromni by się pysznić wyznawcami. Sami zachowują się jak żyjący w ascezie mnich.
W samej Zakharze są starożytne religie mistycyzmu, wolnego myślenia, czy też twierdzenia kahinów zakładającego "boskość jest we wszystkich rzeczach", co dawało im moce podobne do druidzkic, jakby związanych z naturą.
Sami wiemy, że w FR nawet druidzi nie mogli zyskiwać mocy od siły natury, a tylko od bogów natury.

Tak, filozofia ma moc w Zapomnianych Krainach. Taki fenomen, który nie wiadomo jak wytłumaczyć.

Jednak tylko przytoczony przez Zsu kupiec Adama jest 3-edycyjnym przykładem i żywym dowodem. Czyli kolejna otwarta furtka (pozostawiona przez twórców) na nowe pomysły.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości