Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
MorfiQ
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 329
Rejestracja: ndz lut 05, 2006 9:46 am

Optymalizacja postaci

pn kwie 16, 2007 6:52 pm

Witam!

Na forum D&D jest dział dla początkujących chcących zrobić dobrą mechanicznie postać. Tylko proszę nie mówić o manczkinizmie, czy innych powerach. Myślałem sobie by może początkujący (i nie tylko) gracze podawali tu założenia swoich postaci a starzy wyjadacze (i nie tylko :razz: ) by pomagali zrobić im swoje pierwsze postacie.

To może ja pierwszy zacznę. Moja postać ma pochodzić z rodziny Kakita z klany Żurawia. Z założenia jest to wyszczekany młodzik. Z racji tego, że ma raptem 18 lat myśli, iż cały świat stoi przed nim otworem a jego cięty język i ostry miecz pomogą mu go zdobyć. Kaigen (tak ma na imię) jest niepoprawnym romantykiem, uwielbia historie o wielkich bohaterach, oraz o romansach. Jednak potrafi odróżnić fikcje od prawdy. Kiedy przychodzi do konwersacji stara się przypodobać swojemu rozmówcy i zaskarbić sobie jego zaufanie. Zazwyczaj na jego ustach gości uśmiech, jednakże, kiedy przychodzi do walki wycisza się całkowicie, skupia się tylko na przeciwniku, śledzi jego ruchy.

Jak na razie dysponuję podręcznikiem podstawowym do 1 edycji.

Z góry dziękuję i pozdrawiam, MorfiQ
Ostatnio zmieniony czw kwie 19, 2007 7:31 am przez MorfiQ, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Mathius Gabriel
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 185
Rejestracja: wt cze 29, 2004 2:36 pm

pn kwie 16, 2007 10:24 pm

Cóż, w przypadku wspomnianego przez ciebie D&D kwestia jest dużo prostsza niż w Legendzie. Klasy, szczególnie te początkowe, są dość sztywne i nakładają wiele ograniczeń, poza tym tam każdy element postaci przekłada się bezpośrednio na mechanikę systemu, co w przypadku niektórych wad, zalet bądź przodków w Legendzie nie jest tak oczywiste. Duża swoboda i ilość dostępnych szkół również komplikują sprawę.

W związku z powyższym, nie jestem pewien, czy temat w zasugerowanej przez Ciebie formie, to znaczy - ogólny, opisowy zarys postaci i proszę mi to przełożyć na mechanikę, ma jakikolwiek sens. Na przykład, skąd mam wiedzieć czy chcesz mieć Wroga, Utraconą Miłóść, obniżony honor, by zdobyć dodatkowe punkty? Ponieważ jednak lubię powergaming, zaproponowałbym trochę inną formę, to znaczy opis efektu lub możliwości postaci na jakim nam zależy i w jaki sposób to osiągnąć mechanicznie (na przykład chce móc stać na jednej ręce na galopującym wierchowcu, jakto zrobić początkującą postacią?).

Dodatkowo, jeśli temat tego rodzaju miałby być kontynowany, właściwe wydaje mi się podzielenie go na edycję, gdyż 1 i 3 różnią się znacznie mechaniką (jest jeszcze 2, ale sądząc z wypowiedzi innych chyba niewiele osób w nią gra).

Pozdrawiam.
 
Awatar użytkownika
MorfiQ
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 329
Rejestracja: ndz lut 05, 2006 9:46 am

wt kwie 17, 2007 4:38 pm

Hmmm... Mathius masz racje. Za bardzo pospieszyłem się z zakładaniem tematu *wstydzi się*. Wyjdaje mi się, że to pani moderator ( :razz: ) niech zadecyduje, co zrobić z tym tematem, bo jak na razie to wydaje się niepotrzebny.


Pozdrawiam, MorfiQ
 
Awatar użytkownika
fairhaven
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1486
Rejestracja: śr cze 02, 2004 8:14 am

śr kwie 18, 2007 9:05 pm

Pani moderator go zostawi, choćby po to, by inni mogli zobaczyć, co powinni ustalić przed stworzeniem postaci. Zarówno z gamistycznego, jak i innych punktów widzenia :P
 
Nikolaj
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 97
Rejestracja: pt mar 16, 2007 1:50 pm

sob sty 12, 2008 5:32 pm

Ja może coś dopiszę do tego tematu, trochę to odbiega treścią, ale cóż. Podam tu moją kartę postaci(3ed.), pokrótce opiszę postać, jej plany i proszę o doradzenie w co, jeżeli chodzi o mechanikę, inwestować.
Karta:
Imię: Kitsuki Chigasu
Klan: Smoka
Profesja: śledczy
Szkoła: Kistuki Courtier
Ranga: 2

Kręgi:
OGIEŃ: 3
ZIEMIA: 2
POWIETRZE: 3
Intuicja: 4
Woda: 2
Spostrzegawczość: 4
Pustka: 3
Skaza Krain Cienia: 0,3
Umiejętności:
Dworzanin: 2 (plotkowanie)
Etykieta: 2 (biurokracja)
Śledztwo: 4 (zauważanie)
Medytacja: 3 (Zanji)
Teologia: 3 (Shintao)
Wiedza (shugenja): 1
Jiu-jutsu: 3 (Kaze-do)
Znajomość półświatka: 2
Wiedza (prawo): 3
Obrona: 3
Medycyna: 1
Zielarstwo: 1
Trucizny: 1
Kaligrafia: 1
Wiedza (Historia): 1
Sztuka: 2 (Bonsai)
Noże: 3 (Jitte)
Wiedza (Heraldyka): 2

Prestiż: 168

Wady:
Mroczna tajemnica +8 (dziadek maho-tsukai)
Drobny +3
Słabe zdrowie +3
Litościwy +2
Zobowiązanie (wobec rodziny Togashi): +4
Zalety:
Status: -5 (Namiestnik, stanowisko odziedziczone po dziadku)
Jasny umysł –4
Czytanie z ruchu warg: -2
Nemurunai-3(dod. podbicie przy rozbrajaniu jitte.)

Opis mechaniczny już jest, co do fabuły dopowiem tylko, że wyruszył teraz na ZD(Kyude Bayushi), żeby uratować rodzinę(patrz maho-tsukai).


Plany na bliższą przyszłość: zwięksyć um. śledztwo do 5, noże, medytację i teologię do 4.
Plany na dalszą przyszłość:uratować honor rodziny, zostać Szmaragdowym Namiestnikiem.
Pytania:
1) Czy dobrą obrałem ścieżkę rozwoju?
2) Czy warto wchodzić potem na Kitsuki Justicar?
3) Czy są jakieś kata dla Kitsuki?
4) Jaką prestiżówkę warto potem wziąć?

Z góry dziękuję.
Pozdrawiam
Nikolaj
PS Proszę nie używać tych informacji przeciwko mnie na ZD.
 
Hajdamaka

sob sty 12, 2008 5:39 pm

To ja bardzo offtopowo - w 3 edycji sa profesje i prestizowki?
 
Nikolaj
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 97
Rejestracja: pt mar 16, 2007 1:50 pm

sob sty 12, 2008 5:41 pm

Szkoły podstawowe, prestiżowe(jakoś tak) i ścieżki.
 
Awatar użytkownika
Uszaty
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 252
Rejestracja: czw paź 06, 2005 7:46 pm

ndz sty 13, 2008 12:19 am

Będzie bardzo subiektywnie.

1. Trudno powiedzieć, zależy od tego co się będzie działo na ZD. Nie można określić idealnej ścieżki rozwoju dla Courtiera bez pomocy wróżki :razz:

2. Twoja postać nie wygląda mi na specjalnie bojową. Co więcej, nie używa kenjutsu ani iaijutsu, więc nie wykorzysta wszystkich bonusów z techniki Justicara. Jeżeli masz zamiar iść w kierunku walki to śmiało bierz tą klasę. Jeśli nie, odpuść.

3. "Tapping the Void" dla każdej szkoły Smoka (Four Winds). Nie mam jednak najnowszych podręczników, więc nie wiem co tam jest.

4. Tu również się nie wypowiem, bo nie wiem co nowego doszło m.in. w Art of the Duel. Nie znam nic ciekawego dla Kitsukich.

BTW: masz wady za 16 punktów?

Jak na moje oko to twój post nie odbiega treścią od tematu :)
 
Nikolaj
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 97
Rejestracja: pt mar 16, 2007 1:50 pm

ndz sty 13, 2008 11:41 am

Nie, mam wady za 4 punkty. Mroczna Tajemnica i Zobowiązanie pochodzą z Tabeli Dziedzictwa.
2) A są jeszcze jakieś ścieżki Kitsuki?
3) Co daje to kata?
4) A Szkoła Szmaragdowych Namiestników? Albo coś związanego z Tao? Czy one pasują do Kitsuki i są w miarę dobre?
Z góry dziękuję
 
Awatar użytkownika
Akodo Kiyone
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: ndz wrz 04, 2005 1:07 pm

ndz sty 13, 2008 7:02 pm

Uszaty pisze:
2. Twoja postać nie wygląda mi na specjalnie bojową. Co więcej, nie używa kenjutsu ani iaijutsu, więc nie wykorzysta wszystkich bonusów z techniki Justicara.


Justicara?? A nie Investigatora przypadkiem :shock:?? Ale to tak na marginesie, wszystkich Szkół nie ogarniam.

Uszaty pisze:
BTW: masz wady za 16 punktów?


Wad chyba można mieć więcej chyba nie?? Tyle, że punktów dostanie się 10 tylko.

Nikolaj pisze:
A Szkoła Szmaragdowych Namiestników? Albo coś związanego z Tao? Czy one pasują do Kitsuki i są w miarę dobre?
Z góry dziękuję


Szkoła Szmaragdowych Namiestników mogłaby być OK, a przynajmniej pierwsza Technika, pozostałe są już raczej z walką związane. Ewentualny problem może być związany z tym, że Szkoła ta ma dość wysokie wymagania :razz:
 
Nikolaj
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 97
Rejestracja: pt mar 16, 2007 1:50 pm

ndz sty 13, 2008 8:01 pm

A coś związanego z "czytaniem w myślach" jest może? Co daje 1 technika szkółki Szmaragdowych?
 
Awatar użytkownika
Akodo Kiyone
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: ndz wrz 04, 2005 1:07 pm

ndz sty 13, 2008 8:22 pm

1 Technika Szkoły Szmaragdowych Namiestników zwie się Metodą Saibankana i za wydanie Punktu Pustki daje Ci Darmowe Podbicia równe Twojej Insight Rank do testów: Dyplomacji, Etykiety, Polowania, Śledztwa, Wiedzy: Heraldyka lub Wiedzy: Prawo.

Biorąc pod uwagę, że jak Cię przyjmują do takiej szkoły to masz już tak coś koło 4 Rangi (zazwyczaj*) to technika imo całkiem pałerna :mrgreen:


*zależy imo od decyzji MG
 
Nikolaj
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 97
Rejestracja: pt mar 16, 2007 1:50 pm

ndz sty 13, 2008 9:18 pm

A jakie ma ona wymagania? Czy trzeba być SN, czy też jest to tylko nazwa formalna?
 
Awatar użytkownika
Akodo Kiyone
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: ndz wrz 04, 2005 1:07 pm

ndz sty 13, 2008 10:04 pm

Wymagania są następujące:

Krąg/Cecha: Ogień 4, Spostrzegawczość 4
Umiejętności: Etykieta 3, Śledztwo 5, Wiedza:Prawo 3, dowolna umiejętność walki bronią 4
Zalety: Jasny Umysł
Dodatkowo Chwała 3.0+, Honor 3.0+, pozwolenie Szmaragdowego Championa (czyli odpowiadając na Twoje pytanie, raczej jest to powiązane z byciem SN, choć w sumie nie jest to konieczność).
 
Awatar użytkownika
Uszaty
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 252
Rejestracja: czw paź 06, 2005 7:46 pm

ndz sty 13, 2008 11:34 pm

Akodo Kiyone pisze:
Justicara?? A nie Investigatora przypadkiem ?? Ale to tak na marginesie, wszystkich Szkół nie ogarniam.

Oczywiście, że Justicara. Nikolaj pytał o Justicara. Jego postać jest Investigatorem i myśli o zostaniu Justicarem. Wszystko się zgadza. Po szczegóły odsyłam do School Update.

Akodo Kiyone pisze:
Wad chyba można mieć więcej chyba nie?? Tyle, że punktów dostanie się 10 tylko.

Pewnie masz rację. Jakbym wiedział, to bym nie pytał. Nigdy nie widziałem postaci gracza (NPC'a chyba też nie) o tylu punktach w wadach, więc się zdziwiłem :)

Nikolaj - cytować podręczników raczej nie wolno, ale to kata daje ci pewną ilość wirtualnych Punktów Pustki, całkiem przydatne (5 level trzeba miec niestety)

Nikolaj pisze:
A coś związanego z "czytaniem w myślach" jest może? Co daje 1 technika szkółki Szmaragdowych?

To nie dedek, żeby czytać w myślach. Techniki Kitsukich same w sobie i tak są dosyć potężne (aczkolwiek jak nie masz nakazu, to nikt z tobą gadać nie musi :) )
 
Nikolaj
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 97
Rejestracja: pt mar 16, 2007 1:50 pm

pn sty 14, 2008 2:46 pm

Hmm, myślałem, że moja postać jest Courtierem :razz: A nie ma niczego socjalnego(to miałem na myśli pisząc o czytaniu w myślach)?
 
Awatar użytkownika
Akodo Kiyone
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: ndz wrz 04, 2005 1:07 pm

pn sty 14, 2008 8:25 pm

Nikolaj pisze:
Hmm, myślałem, że moja postać jest Courtierem :razz:


Nikolaj pisze:
Karta:
Imię: Kitsuki Chigasu
Klan: Smoka
Profesja: śledczy
Szkoła: Kistuki Courtier
Ranga: 2


No właśnie mnie się też raczej wydaje, że Courtierem :mrgreen: :mrgreen:

Uszaty pisze:
Pewnie masz rację. Jakbym wiedział, to bym nie pytał. Nigdy nie widziałem postaci gracza (NPC'a chyba też nie) o tylu punktach w wadach, więc się zdziwiłem :)


Mojej karty postaci nie widziałeś :razz: :mrgreen:, a tak na serio, to chyba nawet w podręczniku do 1 Ed. coś o takiej zasadzie pisali, ale dawno go w łapkach nie miałam, a pamięć już nie ta :razz:

A w którym School Update są ci Justicarzy, bo ja znalazłam tylko Investigatorów? :shock:

@Nikolaj
Z "socjalnych" to nic mi w tej chwili do głowy nie przychodzi (choć combo Kitsuki Courtier i Emerald Magistrate wydaje mi się całkiem pakerne), ale pogrzebię, może coś wynajdę.
 
Awatar użytkownika
Uszaty
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 252
Rejestracja: czw paź 06, 2005 7:46 pm

wt sty 15, 2008 11:07 pm

Akodo Kiyone pisze:
A w którym School Update są ci Justicarzy, bo ja znalazłam tylko Investigatorów?

Gomen nasai! <pokłon>
Oczywiście chodziło mi o Four Winds, przepraszam za wszelkie niedogodności i zmarnowanie Twojego czasu na szukanie tej klasy w School Update*. Tak mi się z rozpędu musiało napisać :)

Nikolaj pisze:
Hmm, myślałem, że moja postać jest Courtierem A nie ma niczego socjalnego

Fakt, ponownie biję się w pierś*. Prawda jest jednak taka, że jak by to nie nazwać to wszystko z 'Kitsuki' z przodu to jedno i to samo (sokole oko z wykrywaczem kłamstw w jednym).
Ikoma Omoidasu, Ikoma Spymaster czy Yasuki Courtier to też są niby Courtierzy, podczas gdy ten pierwszy to historyko-chwalipięta, drugi agent wywiadu a trzeci handlarz luksusowymi towarami :) Courtier to po prostu nie-bushi i nie-shugenja, a teraz również i nie-ninja :) (w moim odczuciu oczywiście)

*obiecuje, że na przyszłość dwa razy przeczytam każdy post i dwa razy swój własny przed wysłaniem :D

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość