Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Sortiarius
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 258
Rejestracja: sob lip 01, 2006 12:31 pm

Stalowe monety

ndz sie 19, 2007 8:52 pm

Na Krynnie do Pierwszego Kataklizmu podstawową jednostką monetarną była sztuka złota. Jednak po Katakliźmie to stalowe monety wyparły złoto i stały się znacznie bardziej wartościowe. Pytanie - dlaczego?

Według Opisu Świata stal, której zostało niewiele, była znacznie bardziej porządna, ponieważ była konieczna do wyrobu broni, pancerza i narzędzi, a do tego złoto się nie nadawało. Wszystko fajnie tylko, że to się nawzajem wyklucza! Skoro stali było mało i była potrzebna, to kto wpadł na genialny pomysł, żeby z niej jeszcze wybijać monety? Nie mówiąc już o tym, że dochodzi do absurdów, gdzie za stalową zbroję płytową ważącą 25 kg płaci się 15 kg stali (1500 stl)! Co o tym myślicie?
 
Awatar użytkownika
smiechan
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 389
Rejestracja: śr sty 11, 2006 5:40 pm

ndz sie 19, 2007 11:17 pm

Właśnie zabiłeś kotka... :)

A tak serio absurd polegający na płaceniu 15kg stali za 25kg stali jest absurdem niewiele tylko większym od faktu że we FR za zboję ważącą 25kg trzeba zapłacić 15kg złota.
Znalazłeś kolejną nieścisłość w rodzinie DnD, z gatunku tych w które nie należy wnikać.
 
Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2815
Rejestracja: czw paź 20, 2005 7:56 pm

ndz sie 19, 2007 11:45 pm

Wiesz, ale zbroja to nie tylko materiał, to też robocizna. Bo blachę stali to i ja potrafię młotkiem poobtłukiwać, ale żeby zrobić z tego zbroję trzeba niemałych umiejętności. No i każda zbroja płytowa jest robiona na zamówienie, aby dopasować poszczególne części do ciała przyszłego użytkownika.

No, ale i tak fajny kfiatek z ta stalą :wink:
 
Awatar użytkownika
Mortis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1074
Rejestracja: sob lut 21, 2004 9:39 am

ndz sie 19, 2007 11:53 pm

iron_master- to tym bardziej absurd. Przecież zbroja jest 10 kg cięższa niż kasa, którą się za nią daje.

Smiechan- to, że zbroja płytowa jest taka droga mnie nie dziwi. W średniowieczu płaciło się za nią majątek.
 
Awatar użytkownika
zegarmistrz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1002
Rejestracja: śr paź 20, 2004 4:05 pm

pt sie 24, 2007 5:45 pm

Na Krynnie do Pierwszego Kataklizmu podstawową jednostką monetarną była sztuka złota. Jednak po Katakliźmie to stalowe monety wyparły złoto i stały się znacznie bardziej wartościowe. Pytanie - dlaczego?


Mam racjonalizować? Proszę bardzo!

Fanowskie, pseudohistoryczne uzasadnienie:

Otóż jak na mnie powyższe wyjasnienie to tylko historyczna legenda, która utkwiła w pamięci zbiorowej mieszkańców Krynu, bo była wygodna. W rzeczywistości sytuacja wyglądała zapewne inaczej.

Pieniądz (nawet w średniowieczu) opiera swą wartość nie tylko nie tylko na wartości kruszcu, z którego jest wykonany, ale też na sile ośrodka władzy, który za nim stoi. W momencie kataklizmu unicestwione zostało Isztar, główny ośrodek administracji i najsilniejsza potęga ekonomiczna. W wyniku wydarzenia na krótko zapewne nastąpił powrót do gospodarki naturalnej i handlu wymiennego, zostały zerwane szlaki komunikacyjne, a kontynent nawiedziły plagi. W tym okresie pieniądz stracił na wartości, lub nawet wyszedł z użycia, a za złoto nie można było nic kupić - zwłaszcza przedmiotów koniecznych do przeżycia, których produkcja była trudna i wymagała użycia stali (na terenach, na których nie było złóż żelaza zabrakło po prostu surowca, z powodu przerwania dostaw, zamknięcie się Thorbaldinu usunęło z rynku głównego dostawcę, prawdopodobnie też uderzenie Ognistej Góry i późniejse wstrząsy wtorne sprawiły, że większość kopalń wstrzymała swą działalność). W tym okresie zrodziła się właśnie o stali cenniejszej od złota.

Gdy rynek pieniężny zaczął się pomału odradzać dawna, złota waluta nie odzyskała swej pozycji, gdyż nie stała za nią potęga Istar. Lokalne ośrodki natomiast biły monetę zapewne z tego, co miały pod ręką, nadając jej urzędową wartość. Jako, że złota zapewne było niewiele, to wykorzystywano te metale, które były obecne na miejscu (czyli stal). Bywały takie przypadki w naszej (ziemskiej) historii (największe kurioza, o jakich słyszałem, to zastępcze użycie muszelek i pasków skóry).

Złote monety z okresu Istar zapewne były także obecne na rynku, lecz ich wartość w tym okresie spadła do minimum. Z czasem tradycja sprawiła, że system pieniężny przybrał postać, jaką ma obecnie.
 
Awatar użytkownika
Namrasit
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2089
Rejestracja: ndz maja 21, 2006 11:12 pm

pt sie 24, 2007 9:31 pm

Xorin a czy według ciebie logiczne jest że okrągły kawałek stopu badziewnych metali ma wrtość 5 zł, bądz szajski, niewytrzymały kawałek materiału wartość 200 zł. Widzisz, 0 logiki a to realny świat. Nie mówią tu już o papierach typu akcję gdzie wartość 1000 zł określa parę pieczątek i podpisów.
Wszystko kształtuje rzeczywistość w której dane zdarzenia ma miejsce.
 
Awatar użytkownika
gwain
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 125
Rejestracja: ndz gru 28, 2003 1:28 pm

ndz gru 23, 2007 5:08 pm

"nastąpił powrót do gospodarki naturalnej i handlu wymiennego"

Hmm... błąd.
Tylko w gospodarce naturalnej i handlu wymiennym o wartosci monety swiadczy wartośc metalu z którego jest wykuty. W gospodarkach wyzej rozwinietych o wartosci monety swiadczy nominał na niej wybity, czyli poreczenie władzy gwarantujacej o sile nabywczej tej monety. A sam materiał jest taki jaki wybiera ten kto bije monete, moze to byc miedz, brąz czy własnie żelazo a nawet papier.
Argument:

"na płaceniu 15kg stali za 25kg stali jest absurdem"

jest z założenia błedem, gdyż wszystko polega na umowie społecznej i zaufaniu do ośodka władzy (słaba władza= inflacja), poza tym czy nie nazwiesz absurdem zapłacenie dzis jednym papierkiem 120mm x 60mm (banknot 10zł) za 500 kartek 210×297 mm (ryza papieru)?
 
Awatar użytkownika
Druss
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 671
Rejestracja: śr kwie 11, 2007 5:26 pm

śr sty 16, 2008 1:46 pm

Taki kwiatek miał miejsce jakiś czas temu w Australii gdzie srebrna moneta 1$ była zrobiona ze srebra o wartości ok 1,5$ (nie pamiętam dokładnie, w każdym razie większą niż 1$).

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości