Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 261
Rejestracja: ndz lis 18, 2007 4:16 pm

Toril i Ziemia - podobieństwa

ndz lis 25, 2007 5:06 pm

Według legendy istniało kiedyś połączenie między Ziemią a Torilem. Te planety pod wieloma względami są do siebie podobne. Przykłady:
-rok trwa 365 dni
-obydwie mają jednego naturalnego satelitę (Selune i Księżyc)
-podobne kontynenty, kraje np.: Maztika i Ameryka Płd, Kara-Tur i Japonia
Prosiłbym o wymienianie w tym temacie innych podobieństw. Zarówno ogólnych, jak i szczegółowych (miasta, budynki itp.).
 
Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1267
Rejestracja: wt maja 02, 2006 10:20 am

ndz lis 25, 2007 7:41 pm

Wędrowycz pisze:
Zarówno ogólnych, jak i szczegółowych (miasta, budynki itp.).

Wszystkie światy fantasy są wzorowane na Ziemi, bo nie ma innego odwołania. Począwszy od podstaw moralnych, poprzez systemy klasowe, do ustroju poszczególnych państw. Co bardziej znamienne - fantasy to z reguły mniej lub bardziej zmodyfikowane średniowiecze, tyle że w większości przypadków nie jest tak ''ciemne''. W większości państw/miast używa się mieczy, łuków, domy buduje się z kamienia lub cegły w stylu średniowiecznym itp itd. I takich rzeczy nie opisuje się w podręcznikach. W podręcznikach opisuję się raczej to, co odróżnia je od siebie nawzajem i od ogólnego obrazu średniowiecza.
Wędrowycz pisze:
-rok trwa 365 dni
-obydwie mają jednego naturalnego satelitę (Selune i Księżyc)
-podobne kontynenty, kraje np.: Maztika i Ameryka Płd, Kara-Tur i Japonia

I tu można wymienić wszystkie cechy i uwarunkowania geograficzne Ziemi, i skład atmosfery, i budowę geologiczną, i florę wraz fauną, i kupę innych rzeczy.
Wędrowycz pisze:
Prosiłbym o wymienianie w tym temacie innych podobieństw.

Z tych wartych wymienienia:
Mieszkańcy Mulhorandu i Untheru to ludzie uprowadzeni z Egiptu i Mezopotamii.
Ogromna część bóstw i mitologii zostały bądź zaczerpnięte z ''naszego'' świata (Kezef i łańcuch, ślepy Tyr, ble, ble, ble) bądź żywcem ''wyciągnięte'' z naszego świata (panteon Mulhoradnu i Untheru)
 
Awatar użytkownika
Bel esprit
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 281
Rejestracja: czw sty 11, 2007 6:14 pm

ndz lis 25, 2007 7:51 pm

Wędrowyczu, o jakiej legendzie mówisz? Jakie połączenie pomiędzy Ziemią i Torilem?
 
Awatar użytkownika
Aragathor Roaringflame
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 6202
Rejestracja: wt lis 26, 2002 5:52 pm

ndz lis 25, 2007 8:26 pm

-obydwie mają jednego naturalnego satelitę (Selune i Księżyc)

Tylko że księżyc nie posiada własnych satelit a Selune tak.

Wędrowyczu, o jakiej legendzie mówisz? Jakie połączenie pomiędzy Ziemią i Torilem?

Chodzi o stare logo FR gdzie w formie run napisane było coś w stylu " królestwa zapomniane przez ludzi na ziemi".

-podobne kontynenty, kraje np.: Maztika i Ameryka Płd, Kara-Tur i Japonia

Podobne ale tylko powierzchownie i graficznie. Nie porównywałbym np. Zakhary i Arabii w VIII w. bo to dwa różne kawałki kiełbasy.
 
Awatar użytkownika
Lunar190
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 358
Rejestracja: pt wrz 07, 2007 9:33 pm

ndz lis 25, 2007 8:36 pm

Zakhara - płw. Arabski

Także kultura Zakharyjczyków jest na tyle przemieszaniem kultury preislamskiej i muzułmańskiej na ile pozwala poprawność polityczna.

Zakharyjczycy są honorowi. Używają języka midani, który wygląda i brzmi jak nasz arabski. Lizcy się dla nich najbardziej rodzina. Pośród nich jest wielu dżinów. Na ich czele stoi Wielki Kalif. Modlą się trzy razy dziennie po obmyciu wodą lub piaskiem w stronę miasta Huzuz. Każdy Zakharyjczyk oświecony musi wykonać raz w życiu pielgrzymkę do Huzuz.

Góry Filaru Świata (World Pillar Mountains) to ich Himalaje, najwyższe góry Torilu skąd pochodzą Jakoludzie (Yak-Men).

Wokół Torilu krążą planety identyczne jak nasze.Dwóch heroldów świtu (vide Merkury&Wenus) oraz Pięciu Wędrowców (kolejno Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, Pluton).

A Łzy Selune, czyli siostry krążące wokół księżyca kojarzyć mogą nam się tylko z Plejadami z gwiazdozbioru Byka nad Orionem.

Ponadto nad Torilem krąży 12 zodiakalnych gwiazdozbiorów. Wiemy to z Al-Qadim, gdzie klasa Astrologa pozwala korzystać magią z 12 gwiazdozbiorów, których nazwy pochodzą od 12 oświeconych bogów Zakharyjczyków. Gwiazdozbiory oczywiście te zmieniają się wraz z biegiem całego roku. Każdy widać przez 3 miesiące.
W dodatku występują pory roku, a więc Toril również jest nachylony pod kątem 27 23'
 
Awatar użytkownika
Aragathor Roaringflame
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 6202
Rejestracja: wt lis 26, 2002 5:52 pm

pn lis 26, 2007 2:37 am

Nie zgadzam się ze stwierdzeniem że Zakhara to politycznie poprawna kopia Arabii.

Także kultura Zakharyjczyków jest na tyle przemieszaniem kultury preislamskiej i muzułmańskiej na ile pozwala poprawność polityczna.

A ile wiemy efektywnie o preislamskiej kulturze płw. arabskiego?
Ile z naszej wiedzy jest wypaczone przez fakt że większość z pozostałości tej kultury zostało zniszczonej przez sam islam?
Przypomina mi to opowieść o Irem mieście kolumn...

Zakharyjczycy są honorowi.

No i? W jaki sposób ma się to do islamu i arabów?

Lizcy się dla nich najbardziej rodzina.

Jak wyżej plus mógłbym wymienić kilka innych narodów/grup które wysoko stawiają rodzinę. Słowianie na przykład.

Pośród nich jest wielu dżinów.

Jakoś nie pamiętam by arabowie mieli lampki z dżinami.
Plus dżiny z Zakhary są inne od tych z legend arabskich.

Modlą się trzy razy dziennie po obmyciu wodą lub piaskiem w stronę miasta Huzuz.

Muzułmanie modlą się 5 razy.

Tak naprawdę to Zakhara inspirowana była przekładem "Baśni 1001 nocy" i nie opiera się bezpośrednio na historycznej Arabii. Powiedziałbym raczej że bliżej jej filmom takim jak 13 Wojownik niż realiom.

A itak całą ta dyskusja nie ma sensu, sam Ed Greenwood stwierdził że nie opierał się (a także dalsi autorzy FR) na realnej historii, po prostu brał i mieszał co mu się spodobało. A dyskusje typu "Rashamen to Rosja" go śmieszą.

PS: Rashamen to Rosja, oni mają samowary!
 
Awatar użytkownika
Lunar190
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 358
Rejestracja: pt wrz 07, 2007 9:33 pm

pn lis 26, 2007 5:17 pm

Mówię, że są to rzeczy nie skopiowane, ale takie, które usilnie dają o sobie znać, że nie można ich pominąć.
Co z tego, że muzułmanie modlą się 5 razy dziennie w stronę Mekki, skoro zachowania Zakharyjczyków są uderzająco wręcz podobne. Byłoby błędem moim, gdybym o tym nie wspomniał. Tyle.

No i? W jaki sposób ma się to do islamu i arabów?


Chodzi o to, że mają ścisły kodeks honorowy, który scalił wszystkie oświecone szczepy z Zakhary. Islam podobnie zjednoczył arabów (choć to jest kwestia dyskusyjna i jest wiele przypadków konfliktów muzułmana przeciwko muzułmanowi).

Jak wyżej plus mógłbym wymienić kilka innych narodów/grup które wysoko stawiają rodzinę. Słowianie na przykład.


No tak... tylko że jest to po prostu istotny element ich kultury, wręcz wyjątkowy nacisk. Tak silny nacisk, że słowa dom i rodzina brzmią w języku arabskim tak samo.

Tak naprawdę to Zakhara inspirowana była przekładem "Baśni 1001 nocy" i nie opiera się bezpośrednio na historycznej Arabii.


Zgodzę się. Jednak widząc wiele nawiązań do Islamu, nie mogę stwierdzić, że Zakhara powstała w 100% na baśniach Szeherezady.
 
gryf_gryf
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 28
Rejestracja: wt paź 30, 2007 8:21 pm

pn gru 17, 2007 7:17 pm

Cóż, ja myślę, że Zakhara faktycznie jest ściągnięta żywcem z Płw. Arabskiego i arabskiej części Afryki (zważcie na podobieństwo Zakhara-Sahara).
 
gryf_gryf
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 28
Rejestracja: wt paź 30, 2007 8:21 pm

pn gru 17, 2007 7:17 pm

Cóż, ja myślę, że Zakhara faktycznie jest ściągnięta żywcem z Płw. Arabskiego i arabskiej części Afryki (zważcie na podobieństwo Zakhara-Sahara).
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

sob sty 19, 2008 6:46 pm

Illuskanie - wikingowie
Damara - dla niektórych Rosja
Rashemen - Europa wschodnia
Calimshan - Arabia
nomadzi z Thesk - Mongołowie
P.S. Kto pamięta jakiej narodowości był Cortez? Jego odpowiednikiem w Krainach jest Cordell z Amnu.
 
Awatar użytkownika
Basior
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 269
Rejestracja: ndz maja 06, 2007 6:38 pm

sob sty 19, 2008 7:06 pm

Był z Hiszpanii. Ale podobieństw Amn-Hiszpania nie widzę.
Jako odpowiednik też mi nie pasuje. Cordell odkrył nowe ziemie, tak jak Kolumb. Natomiast Cortez wyrzynał tubylców, tak jak Złoty Legion.
Jeśli się mylę poprawcie mnie proszę.
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

ndz sty 20, 2008 7:31 pm

Czytałeś "Oko Helma"? Cordell normalnie robił rzeź po tym jak go podmówił jego kapłan legionu w zemście za córkę (kapłana, nie Cordella).
 
Awatar użytkownika
Basior
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 269
Rejestracja: ndz maja 06, 2007 6:38 pm

ndz sty 20, 2008 9:35 pm

No to mnie zacięłaś. Ostro, brrr. :) Ale jednak Cordell zrobił rzeź przy pomocy legionu.
Zrodla:
Lands of Intrigue by Steven Schend
Maztica Campaign Set by Douglas Niles
Przetłumaczone dzięki bardzo miłemu panu na tym forum. Oczywiście nie w całości.
No co prawda, to prawda, nie czytałem. Ale książka może trochę odejść od suchych faktów na rzecz barwności historii, prawda?
 
Nickademus
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 117
Rejestracja: pn lut 04, 2008 1:51 pm

Prawdziwe nacje i narody a FR

pn lut 04, 2008 3:58 pm

Rasę ludzką można na naszym globie podzielić na cztery główne nacje:

- czarną
- czerwoną
- białą
- żółtą

W Krainach mamy "białych" Faeruńczyków, "czerwonych" Maztikańczyków i "żółtych" mieszkańców Kara-Tur.

A gdzie rasa czarna? Tylko proszę nie mówić że drowy :wink:

---

No i druga rzecz, ludzkie narody.
Tethyrczycy, Chondathanie i inni podobni są typowym odzwierciedleniem europejczyków.

Bedyni to arabowie,
Mulhorandczycy to egipcjanie,
a Untherczycy to persowie.

W sumie można nawet doszukać się Żydów - gnomy żyjące w miastach, parające się jubilerstwem i kupiectwem (Jan Jansen!).

----

A co wy sądzicie na temat odbicia prawdziwych nacji i narodowości w świecie Zapomnianych Krain?
 
Awatar użytkownika
Wędrowycz
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 261
Rejestracja: ndz lis 18, 2007 4:16 pm

pn lut 04, 2008 4:50 pm

Założyłem podobny temat. A co do twojego pytania: możemy uznać, że kraje dookoła Morza Księżycowego to kraje śródziemnomorskie. Znów Wielka Horda z Nieskończonych Pustkowi to mongołowie z azjatyckich stepów (khan w FR to chan mongołów).
 
Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1634
Rejestracja: pn sie 15, 2005 9:33 pm

pn lut 04, 2008 5:33 pm

Rasę czarną jak i najwięcej motywów afrykańskich znaleźć można na półwyspie Chult (o którym więcej można poczytać klikając w link w moim podpisie :)).
 
Awatar użytkownika
Rhinnom
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 48
Rejestracja: pt lut 15, 2008 10:53 am

Faerun a Europa.

pn lut 18, 2008 1:32 pm

Nie wiem jak Wam ale mi się wydaje, że Faerun troszkę przypomina Eurpoę. Jeśli tak samo myslicie to podajcie przykłady państw z Faerunu, które odpowiadają tym w Europie. Ja dam kilka na początek :razz: ; Amn - Hiszpania/Portugalia, Mulhorand - Egipt, Północ - Skandynawia, Ziemie Hordy - Mongolia? :D

Czekam na wasze pomysły :)
 
Awatar użytkownika
Freeeze
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 268
Rejestracja: wt lis 27, 2007 4:33 pm

pn lut 18, 2008 3:30 pm

Jest taka magiczna opcja forum "Szukaj". Z pewnością znalazłbyś już odpowiedni temat.
__________________

Wszystkie trzy niepokojąco zbliżone do siebie wątki zostały scalone.
Moderator Zsu-Et-Am

__________________
 
Awatar użytkownika
Rhinnom
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 48
Rejestracja: pt lut 15, 2008 10:53 am

śr lut 20, 2008 7:26 pm

Wybaczcie mój błąd :neutral:
 
Awatar użytkownika
OneMoreGodDamnElf
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 323
Rejestracja: wt lis 06, 2007 2:50 pm

śr lut 20, 2008 8:23 pm

Rasę ludzką można na naszym globie podzielić na cztery główne nacje:

- czarną
- czerwoną
- białą
- żółtą

Tak, popiszę się teraz. Nie ma czegoś takiego jak rasa "czerwona". Zasadniczo indianie zaliczani są do rasy żółtej. Tak apropo jeśli już operuję tutaj "profesjonalnymy" (specjalny błąd) nazwami to wyróżniamy rasę:
- Europeidalną
- Mongoidalną
- Negroidalną

I gdzie są piramidy :D ?
 
Awatar użytkownika
Gwjazdor
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1287
Rejestracja: czw sty 25, 2007 10:53 pm

pt gru 26, 2008 4:48 pm

Z góry przepraszam za odświeżenie, ale natrafiłem ne ten temat (ponadto temat ma dopiero niecały rok :razz: ) a myślę, że to co mam do napisania, choć nie wiele, jednak nieco informacji wniesie do tego topicu :wink:

Chodzi dokładniej o rasę "czarną". Turmish :mrgreen: Może nie czarna niczym węgiel ale swojego czasu grałem człowiekiem z Turmish i znalazłem info w jednym z podręczników że ich skóra jest mahoniowej barwy. Nie wiem jak wam, ale dla mnie mahoniowi bliżej do białego niż czarnego :lol:
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

pt gru 26, 2008 5:03 pm

Zwłaszcza mahoniowi afrykańskiemu...

http://www.studio-aw.pl/img/panele/maho ... 2499_m.jpg
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

pt gru 26, 2008 5:13 pm

Można też sprawdzić w słowniku:
SJP PWN pisze:
mahoń
1. zob. mahoniowiec.
2. «drewno mahoniowca; też: mebel z tego drewna»
3. «barwa czerwonobrunatna»
* mahoniowy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość