Zrodzony z fantastyki

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 24
 
Awatar użytkownika
Einherjer
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 95
Rejestracja: pt lut 10, 2006 4:22 pm

ndz lut 24, 2008 9:34 pm

Obawiam się, że jedyne materiały, jakie możesz znaleźć, to recenzje. Chodzi o to, żeby wybrać te, które nie są tylko zachwytem fana nad książką jego ulubionego pisarza.
 
Awatar użytkownika
Ysabell
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1410
Rejestracja: wt maja 04, 2004 12:48 am

pn lut 25, 2008 2:18 am

acromantula pisze:
"Literatura jako gra intelektualna. Omów na wybranych przykładach"

To trochę zależy jak Ci pasuje do pozostałych utworów - ale mnie z Pratchetta kojarzą się na ten temat przede wszystkim "Trzy wiedźmy" lub "Panowie i Damy" z odniesieniami do Szekspira, "Prawda" z odniesieniami do afery Watergate, "Pomniejsze bóstw" z tymi wszystkimi bajerami filozoficzno-religijnymi i "Eryk" z odniesieniami do... oj no do wielu rzeczy, nie chce mi się wymieniać.

Ale nic z literatury przedmiotu po polsku mi do głowy nie przychodzi. Po angielsku - bardzo polecam Annotated Pratchett File. Nawert niekoniecznie jako pozycję w bibliografii, ale jako pomoc w przygotowaniu prezentacji.
 
Awatar użytkownika
Ranquel
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 298
Rejestracja: pt sty 05, 2007 7:13 pm

czw mar 06, 2008 5:14 pm

Mam temat "Baśniowość i fantastyka. Różne rodzaje ich przedstawienia w literaturze" i zastanawiam się czy moglibyscie mi podpowiedziec co wziasc sobie jako literature przedmiotu? Podmiotu tez nie mam jeszcze dokladnie określonego, na pewno znajdzie się tam Sapek i Pratchett no i Dziady jako lektura, mysle nad Tolkienem (wiem ze poziniej się tam znalezc bo... poprostu bo to Tolkien XD, ale jednak wiem ze kto mial taki temat na prezentacji mial Tolkiena, nie chce klepac tematu)

prosze o podpowiedzi ;)
 
kapeq
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: śr mar 05, 2008 5:16 pm

czw mar 06, 2008 8:00 pm

Potrzebuje ksiązek do tematu:
"Wizje początku i końca świata Starego Testamentu jako pierwowzory późniejszych wizji literackich."
Mam już tolkiena początek świata i koniec z "zew Cthulhu".

Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły?
 
Awatar użytkownika
Siriel
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2022
Rejestracja: śr cze 22, 2005 10:42 am

czw mar 06, 2008 8:17 pm

Wystarczy użyć wyszukiwarki: ;)

apokaliptyczne_wizje_w_wybranych_utworach_literackich_apokalipsa_w_wybranych_utworach_literackich
motywy_biblijne_i_ich_obecność_w_tekstach_literackich

Z fantastyki to pewne elementy zagłady świata masz także w Mrocznej Wieży S. Kinga.
 
kapeq
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: śr mar 05, 2008 5:16 pm

pt mar 07, 2008 6:35 pm

Szukałem niestety zaden z tych tekstów nie pasuje do mojej tezy. Chcę ukazać schemat w wymiarze katastroficznym badź dzien po dniu tworzenie swiata (silmarilion)
 
Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1267
Rejestracja: wt maja 02, 2006 10:20 am

sob mar 15, 2008 7:59 pm

Witam. Mam pracę na temat ''Miłość w literaturze fantasy - na przykładzie dzieł J.R.R Tolkiena''. O ile opracowań na temat Tolkiena jest mnóstwo, o tyle nie znam takiej, która by poruszała kwestię miłości. Wszelka pomoc mile widziana :) .
 
Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2815
Rejestracja: czw paź 20, 2005 7:56 pm

sob mar 15, 2008 8:22 pm

Napiszę z pamięci, może się nie zgadzać. Spróbuj sięgnąć po Silmarillion i Księgi Zagionionych Opowieści, wydanych przez Amber. Było tam kilka motywów miłosnych AFAIR.
 
Awatar użytkownika
Siriel
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2022
Rejestracja: śr cze 22, 2005 10:42 am

sob mar 15, 2008 11:21 pm

Moim zdaniem lepiej się odwołać do źródła.

Klasyczny trójkąt miłosny z Władcy Pierścieni: Arwena, Aragorn i Eowina.

Beren i Luthien - najpiękniejsza historia miłosna I Ery (Silmarillion).
Faramir + Eowina - połączeni przez ciężkie przeżycia.
Earendil + Elwinga - historia o poszukiwaniu miłości, aż do śmierci (Silmarillion).

Do tego wątki miłosne, ale trochę inna miłość. ;)

- Frodo + Sam
- Denethor + Faramir/Boromir (niszczycielska, zaborcza miłość ojca do syna)
- Elrond + Arwena (dramat ojca, który traci córkę na zawsze)
- mimo iż go nie cierpię: Tom Bombadil i Goldberry
- jako ciekawostka: enty i entowe żony ;)
- miłość z odcieniem obłędu: Gollum do siebie samego i pierścienia ;)
 
kapeq
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: śr mar 05, 2008 5:16 pm

sob mar 15, 2008 11:43 pm

i chyba każdy zapomniał o Aragornie i Arwenie :P
Miłość piękna, pełna poświęceń - Arwena poświęciła nieśmiertelność z miłości. Zrezygnowała z niej by być z Aragornem.


[Edit]
O wybacz. Nie przeczytałem początku twojej wypowiedzi ;]
 
Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1267
Rejestracja: wt maja 02, 2006 10:20 am

ndz mar 16, 2008 3:29 pm

Motywy mam i znam, chodzi mi o tzw. literaturę przedmiotu, która by mi nieco pomogła.
 
kapeq
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: śr mar 05, 2008 5:16 pm

ndz mar 16, 2008 10:48 pm

słownik motywów literackich, słownik terminów.
Sam termin miłość możesz wrzucić.
 
Neratin
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 170
Rejestracja: wt gru 02, 2003 5:16 pm

pn mar 17, 2008 1:32 pm

Kymil Nimesin pisze:
Motywy mam i znam, chodzi mi o tzw. literaturę przedmiotu, która by mi nieco pomogła.

Jeśli pytasz o literaturę polskojęzyczną, to masz pecha. Pomijając jakieś fanzinowe artykuły, niespecjalnie mi cokolwiek przychodzi do głowy.
 
Awatar użytkownika
Siriel
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2022
Rejestracja: śr cze 22, 2005 10:42 am

pn mar 17, 2008 2:14 pm

Znalazłem coś takiego:

Kilka słów o miłości i erotyce u Tolkiena
http://home.agh.edu.pl/~evermind/dialogicznosc.htm
http://aiglos.tolkien.com.pl/numer4.php (art. Wygrzane łóżka są przyjemne : seks i libido w twórczości Tolkiena - Ty Rosenthal 'Tyellas')

Poszperaj tutaj: http://www.tolkien.cyberdusk.pl/index.php (niestety nie mają wyszukiwarki).
 
Awatar użytkownika
Jagged Hreathrin Fel
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 80
Rejestracja: czw kwie 15, 2004 7:41 pm

śr mar 26, 2008 1:38 pm

"Wizerunki sytemów totalitarnych w polskiej literaturze fantastycznej"

To nie do końca mój temat, ale o tym chcę mówić. W rzeczywistości polonistka przeredagowała mi go na "przedstaw, na wybranych przykładach utworów, funkcjonowanie systemu totalitarnego w literaturze popularnej XX wieku"....tyle, że to już całkiem inna bajka. Chcę i tak uściślić tylko do polskiej fantastyki tego okresu. Na czym mi zależy - w miarę dogłębne przedstawienie tematu, wyczerpujące - dlatego też takie zawężenie gatunku i pochodzenia literatury. Mam pewne typy co do poszczególnych pozycji, o których chcę mówić, ale na razie czekam na Wasze sugestie. Chciałbym, żeby materiał był różnorodny - nie tylko powieści, ale też opowiadania, nie wiem, czy coś jeszcze wchodzi w grę - w wypadku poezji i drmatu trudno byłoby mi przepchnąć teorię, że jest to literatura popularna :/ no i różne spojrzenia na totalitaryzm - nie tylko ciągłe mówienie bezmyślne, że po prostu "totalitaryzm - be"

Ewentualnie, dla szerszego spojrzenia możnaby rzucić się na fantastykę "powszechną" nie tylko polską - ale to już znowu zbyt szerokie wody, bo tu jest cały ogrom pozycji, poczynając od klasycznych Orwelli...no i tego tmatu w 15 minut na pewno nie wyczerpię :)
 
Awatar użytkownika
senmara
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1377
Rejestracja: ndz kwie 06, 2003 2:42 pm

śr mar 26, 2008 2:17 pm

Pierwsze, co mi przychodzi na myśl, to Huberath :)On nawet jak nie pisze wprost o systemie, to gdzieś tam są aluzje i gnębienie jednostki.
Dukaj niedawno pisał o Requiem Europy, co prawda książka ta jest już z tego wieku, ale miał tam ciekawe uwagi o literaturze komentującej czasy, w których powstała.
 
Awatar użytkownika
senmara
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1377
Rejestracja: ndz kwie 06, 2003 2:42 pm

śr mar 26, 2008 2:23 pm

Pierwsze, co mi przychodzi na myśl, to Huberath :)On nawet jak nie pisze wprost o systemie, to gdzieś tam są aluzje i gnębienie jednostki.
Dukaj niedawno pisał o Requiem Europy, co prawda książka ta jest już z tego wieku, ale miał tam ciekawe uwagi o literaturze komentującej czasy, w których powstała.
 
Awatar użytkownika
Siriel
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2022
Rejestracja: śr cze 22, 2005 10:42 am

śr mar 26, 2008 5:11 pm

Spróbuj Zajdla: Limes Inferior, Cała prawda o planecie Ksi.

Lem "Powrót z gwiazd" + "Eden". Poszukaj w Dziennikach Gwiazdowych, być może któraś z opisanych planet da się pod to podciągnąć (czytałem dawno i nie pamiętam)

http://www.pochmara.yoyo.pl/ksiazki/gorsze-swiaty.php
 
Awatar użytkownika
Ezechiel
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 860
Rejestracja: czw mar 27, 2003 11:07 am

śr mar 26, 2008 5:16 pm

Literatura podmiotu:

1.Janusz A. Zajdel (Paradyzja, Cała Prawda o Planecie Ksi, Limes Inferior). + opowiadania. Różne: Narodziny totalitaryzmu (Cała prawda o planecie Ksi), ustrój totalitarny widziany z zewnątrz (Paradyzja, Cylinder van Troffa), komiczne absurdy totalitaryzmu (opowiadania z tomików "Dokąd jedzie ten tramwaj" lub "Jad mantezji").

2. Adam Wiśniewski-Snerg "Robot". Totalitaryzm jako zniewolenie jednostki poprzez zniszczenie jej charakteru.

3. Edmund Wnuk-Lipiński "Dzień drogi do Meorii", "Rozpad połowiczny". Codzienność życia w ustrojach totalitarnych.

4 Stanisław Lem - dużo. (Astronauci, Cyberiada i inne).

Wszystkie te książki pochodzą z PRLu, więc możesz stanowią przykład: Fantastyka jako próba ominięcia cenzury.

5. Tomasz Kołodziejczak "Kolory szandarów" i "Schwytany w Światła" - jako przykład literackiego opisu totalitaryzmu po 89. Totalitaryzm z punktu widzenia funkcjonariusza.

6. Rafał Ziemkiewicz "Czerwone dywany, odmierzony krok" - j.w. Totalitaryzm a kolaboracja.

Jeśli możesz przywołać inne media: nie zapomnij o Seksmisji i Kingsajzie. ;-)

Literatura przedmiotu:
1. Maciej Parowski "Czas fantastyki".

Życzę powodzenia
 
Awatar użytkownika
ciemnalitera
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: pn wrz 03, 2007 4:25 pm

śr mar 26, 2008 10:06 pm

Ezechiel pisze:
3. Edmund Wnuk-Lipiński "Dzień drogi do Meorii",

Ekhem Dzien drogi ...to chyba Oramus byl
Poza tym wyczerpales temat :) szczegolnie na krotka prezentacje
 
Awatar użytkownika
ciemnalitera
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: pn wrz 03, 2007 4:25 pm

śr mar 26, 2008 10:11 pm

Ezechiel pisze:
3. Edmund Wnuk-Lipiński "Dzień drogi do Meorii",

Ekhem Dzien drogi ...to chyba Oramus byl
Poza tym wyczerpales temat :)
 
Awatar użytkownika
Ezechiel
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 860
Rejestracja: czw mar 27, 2003 11:07 am

śr mar 26, 2008 10:17 pm

Oczywiście, że był ;-). Nie wiem dlaczego, ale Meorie mi się mylą z Apostezjonem. Trzeba sobie temat odświeżyć, dawno nie czytałem.

Poza tym wyczerpales temat Smile szczegolnie na krotka prezentacje


E tam - kwestia odpowiedniego podejścia, część dokładnie rozgryzać a część wspomnieć. A tematu nie wyczerpałem, bo przypomniałem sobie "Wrzesień" Pacyńskkiego totalitaryzm o podłożu religijnym.

Przydałby się też ktoś kto zna lepiej Lema ode mnie - na pewno ten wątki występowały jeszcze w innych pozycjach.
 
Awatar użytkownika
Jagged Hreathrin Fel
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 80
Rejestracja: czw kwie 15, 2004 7:41 pm

czw mar 27, 2008 10:28 am

Dzięki. Zajdel - "Limes inferior" - co do tego już wcześniej byłem raczej zdecydowany. Trafiłem ostatnio w antykwariacie na "Twarzą ku Ziemi" Parowskiego...czytał to ktoś; warto się tym też zainteresować ??
 
Kanet
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: śr sie 10, 2005 11:06 pm

czw mar 27, 2008 8:49 pm

Witam,
Mam taki temat do matury:
"Przedstaw i omów sposób wykorzystywania w literaturze fantastycznej motywów zaczerpniętych z religii monoteistycznych i politeistycznych" Mam zamiar przedstawić sposob wykorzystania motywów na książkach R.Zelaznego(Amber, Pan Światła i Stwory Światła i Ciemności) oraz moze "Amerykańscy Bogowie " Gaimana. ostatecznie moze jakieś "rzut" krótki na coś innego, jeszcze mam tydzien na decyzje;p

Ale mam kłopot z literaturą podmiotu, czyli opracowaniami,analizami i artykulami dotyczącymi danego problemu, czy moze ktoś zna jakieś tytuły ktore mniej lub bardziej traktują o motywach zaczerpnietych z religi, ostatecznie jakies opracowania dzieł Zelaznego Gaimana(od biedy to i Sapka czy Piekare moge załaczyć zamiast powyższych).
Ogólnie interesuje mnie KAŻDY tytuł mówiący o bogach w fantastyce:)
z góry dziekuje

Kanet

p.s
Wybrałem Zelaznego ale jak ktoś ma jakieś inne propozycje to prosze pisać, zawsze moge zmienić literature podmiotu.:) Jeszcze się nad panią Le Guin zastanawiałem czy tez Scotem Cardem.
 
Awatar użytkownika
Jagged Hreathrin Fel
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 80
Rejestracja: czw kwie 15, 2004 7:41 pm

pt mar 28, 2008 1:33 pm

Można by się nad Dickiem zastanowić - u niego pojawiają się też rozważania nt Boga - np "Deus Irae"...ale musiałby się tu wypowiedzieć ktoś lepiej jego prozę znający. A "KAŻDY tytuł mówiący o bogach w fantastyce" to dość ryzykowne sformułowanie - szczególnie w fantasy bogowie pojawiają się strasznie często. Można Zacząć od staruteńkiego Conana, z jego mrocznymi bóstwami wcale nie tak odległymi od śmiertleników, przejść przez Lovecrafta - którekolwiek z jego opowiadań weźmiesz, prawie zawsze znajdziesz Przedwiecznych i ich kultystów - o całości Lovcraftowskiej mitologii można wspomnieć przez jej oryginalność, wyjątkowość, przy okazji nawiązując do niezwykłej biografii tego pisarza. Całkiem inne spojrzenie masz u Pratcheta - ale to odnosi się o każdej poruszanej u niego kwestii. Jego panteon to kolejna karykatura, tym razem mitów i wierzeń różnych kultur, patrząc z innej strony - cyniczni bogowie zabawiający się loami mieszkańców Dysku. Można też - chyba, że chcesz trzymać się z dala od tego, co już ość wyświechtane - mówić dużo o Tolkienie, którego powieści rozgrywające się w Śródziemi czerpią pełnymi garściami rónież z Pisma Świętego - to nie tylko nowa mitologia, ale także jego osobisty sposób nienachalnej ewangelizacji (zaraz ktoś może mnie skrytykuje, że to zbyt daleko posunięta teoria, ale wystarczy sięgnąć do życiorysu i wypowiedzi samego Tolkiena, by zobaczyć, że nie jest to pozbawione sensu). Przy okazji można go zestawić z C.S. Lewisem i jego Opowieściami z Narni. W wypadku tych dwóch ostatnich literturę przemiotu (pomyliłeś w Twoim poście to pojecie z literaturą podmiotu) znajdziesz bez problemu, jak sądzę. To chyba tyle, z najszybciej przychodzących mi na myśl skojarzeń...
 
Kanet
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: śr sie 10, 2005 11:06 pm

pt mar 28, 2008 4:52 pm

Jagged Hreathrin Fel, fakt przejęzyczenie:)
A co do tego kazdego tytułu to chodziło mi bardziej o opracowania, artykuły, książki które mogło by te "motywy" poruszac,(jako literature przedmiotu)
 
Tojaa
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: sob mar 29, 2008 2:51 pm

sob mar 29, 2008 3:17 pm

Moim tematem jest "Światy i ich mieszkańcy kreowani przez literaturę science fiction i fantasy. Przedstaw specyfikę gatunku na wybranych przykładach". Jako tezę mam : Mitologizacja światów i bohaterów w literaturze fantasy i SF. Do pracy wziąłem : Wiedźmina, Władce Pierścieni i Solaris. Proszę o jakieś sugestie co do zawartości pracy i słuszności tezy. Dzięki z góry za pomoc :)
 
Awatar użytkownika
Ezechiel
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 860
Rejestracja: czw mar 27, 2003 11:07 am

ndz mar 30, 2008 10:15 am

"Przedstaw i omów sposób wykorzystywania w literaturze fantastycznej motywów zaczerpniętych z religii monoteistycznych i politeistycznych"

Bardzo szeroki temat. Ja bym jakoś zawężał. Gaiman i Zelazny to trochę za wąski wycinek.

A Tolkien jest fajny - bo można pokazać jak za pomocą pogańskich archetypów (Kalevala, Boewulf) stworzył (para)chrześcijański mit.

Esej na temat religijności u Tolkiena

Do tego "Listy" Tolkiena i jakaś biografia.

Sugeruję też przeczytanie definicji fantastyki ze Słownika Terminów Literackich - dostaniesz dobry punkt wyjścia do prezentacji.

No i "Rękopis znaleziony w smoczej jaskini" Sapka.

"Światy i ich mieszkańcy kreowani przez literaturę science fiction i fantasy. Przedstaw specyfikę gatunku na wybranych przykładach". Jako tezę mam : Mitologizacja światów i bohaterów w literaturze fantasy i SF.

Zbyt szeroko - obciąłbym do samego fantasy (jeśli można). Teza mi się nie podoba - nie bardzo wiem czego tu dowodzić. W zasadzie co to znaczy "mitologizacja" - czy chodzi Ci o nawiązania do "naszych mitów" czy o tworzenie mitów w obrębie utworu?

Sapka uważam za chybiony wybór - choć kipi on postmodernizmem to ciężko będzie wskazać Ci przykłady funkcjonowania mitu w obrębie książki.

"Władca" OK - wspomnij o Silmarillionie i zacytuj "Mitologię dla Anglii" z jakiś "Listów".

"Solaris" uważam za pomyłkę. Gdzie tu mit? Prędzej łoiłbym "Diunę" - Missionara Protectiva i kupa nawiązań do mitologii arabskiej.

Widzę, że sezon maturalny się zaczął ;-)
 
Tojaa
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: sob mar 29, 2008 2:51 pm

ndz mar 30, 2008 2:42 pm

Mitologizacja w sensie nadawania cech mitów, idealizowanie, nadawanie tego pierwiastka "legendarności" , a nie konkretne nawiązywanie do nich(zobacz sobie np. mitologizacje w Chłopach - za dużo tam mitów nie ma :P, bo to nie o to chodzi). Np. Hobitton jako Arkadia, walka Wiedźmina ze złem, siła przeznaczenia, droga Geralta do bycia Wiedźminem (elikisiry,trening itp), siły nadprzyrodzone. Myśle , że można tu też umieścić takie typowe kreacje postaci w fantasy : mag, wojownik i omówić je. To jest wg. mnie mitologizacja - tworzenie wzorców tak jak miało to miejsce w mitologii. Piszę tu , żeby ktoś dał mi jeszcze jakieś wskazówki na ten temat i ewentualnie wyprowadził z błędu :P. Z Solaris będzie trudniej, ale też da się to zrobić (wędrówka - wyprawa, poznawanie nieznanego)
 
Kanet
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: śr sie 10, 2005 11:06 pm

ndz mar 30, 2008 5:28 pm

Ezechiel, wiem ,że to bardzo szeroki temat, dlatego wydaje mi się, że dobrym rozwiązaniem bedzię pokazanie 2 głownych sposobów wykorzystania tych matywów. Bo chyba zgodzisz się ,że z grubsza mozna je podzielić na takie w których bogowie biorą czynny udział w akcji książki(czyli np. Zelazny) i takie gdzie bogowie po prostu gdzieś tam są(czyli np. Tolkien czy Card czy Sapkowski). Zelaznego wybralem bo go po prostu lubie, a i jego bohaterowie, nomen omen to własnie bogowie religii monoteistycznych i politeistycznych(w tych książkach na podstawie których mam zamiar cosik pokazac, myśle tez czy Amberu nie wrzucić)
Zato z tą 2 grupą mam problem co wybrać, ale chyba przekonaleś mnie do Tolkiena i moze malych wzmianek o czymś innym.
Tylko czy teraz nie porozbijałem tego za bardzo i powstał "przerost treści nad formą"? i prezentacja okaze sie niezrorumiala i traktująca wszystko "po łebkach"?

btw,
Rekopis ostatnio sprawdzalem, i mam mieszane uczucia, nic tam mi wprost nie pisze;) historia fantasy czy też te kawałki o mitologiach mi troche pasują.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 24

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości