Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Streider
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 340
Rejestracja: pn maja 05, 2003 9:41 pm

śr lis 21, 2007 11:34 pm

Na wykładzie od Herberta do Baudelaire'a - można się zachwycić, tym bardziej, że krótka forma sprzyja czytaniu i jednoczesnemu notowaniu. Jednak po wykładzie to Proza jest moją Panią.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

pt lis 23, 2007 1:25 am

Od czasu do czasu lubię czytać poezję biblijną, zwłaszcza Psalmy. Można tam znaleźć ciekawe analogie do współczesności. Czy wiecie, jaką partię, wg Księgi Psalmów, ukochał Bóg? Otóż Psalm 33, wers 5 mówi: "Pan miłuje prawo i sprawiedliwość". I ten fragment czytany był 25 IX 2005 roku podczas wyborów parlamentarnych. Ciekawe jaki miał wpływ na ostateczny wynik?
 
Awatar użytkownika
sito
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 138
Rejestracja: śr sie 01, 2007 8:53 pm

pn mar 17, 2008 6:33 pm

U mnie prym wiedzie Marcin Świetlicki - zaczynałem od "43 wierszy o wódce i papierosach", ale później wkręciłem się na tyle, żeby zapoznać się z resztą twórczości tego pana Wink Wojaczek - wybrane utwory. Herbert - zawsze. Grochowiak - po stokroć tak! Do tego Poniedzielski i kilku innych, ale obracam się raczej w konwencji turpistycznej.


No i czemu mi czlowieku wszystkich najlepszych najulubiensienszych poetow zabrales i teraz nie mam o kim pisac? :P Jesli mowisz tu o turpistach i polskich 'poetach przekletych' nie sposob nie wymienic rowniez Bursy.

Oprocz powyzszych polecam Barańczaka, ktorego wiersze wlasnie czytam :) Szczegolnie sprawdza sie jako tlumacz (jego wersja Hamleta zdecydowanie najlepsza).
Poza tym czytuje katastroficznego Milosza i (z zupelnie przeciwnego konca patyka) pana Tuwima ... Staff tez robi robote :)

Ps. Apropos pana Świetlickiego - wszyscy chyba znaja ale gwoli zaznaczenia: wszystkim sluchowcom polecam jego zespol Świetliki ... to dzieki nim po raz pierwszy uslyszalam jego poezje :)
 
Awatar użytkownika
Elenhnor~Seulrion
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 86
Rejestracja: pt wrz 07, 2007 2:19 pm

pt kwie 11, 2008 9:37 pm

A to moje wypoeciny z kilku nudniejszych lekcji w szkole. Z początku pisałem bezwiednie, bez żadnego założenia, no może było w tym trochę inspiracji znajomą. Gdy już pozostało jedynie kilka wersów do końca, skojarzyło mi się to z Thelemą, stąd tytuł. Myślę, czy może by nie siąść w domu i porządnie to poprawić, może kiedyś : )

Thelema Epitafium

Stąpa cicho piękna Pani
Gwiezdna łuna pada wokół
Obłok czarny łzy wciąż roni
Ona sama kroczy w mroku

Owinięta szarym szalem
Otulona szczelnie płaszczem
Sunie warkocz jej po grani
A cień pełznie wiernie za nim

Włosy długie hebanowe
Spod poł płaszcza pieszczą drogę
Te zaś podmuchem poruszone
Liście kradną rozrzucone
...Mimochodem...

Kruki syte śpią w koronach
Ciche i głuche na stan rzeczy
Noc bór czerni w swych ramionach
Zwierz konając w dali skrzeczy

Znów lekki wiatr zawieje
Trącąc krople, żółte liście
W rytm melodii tej tak sennej
Tańczyć zaczną krycia drzewne

Obojętnie przyjmowane
Więc wirują u stóp Pani
I tylko oczy damy w czerni
Błyszczą światem zachwycone

Radość, iskra w duszy płonie
W blasku kąpiąc wnętrze Pani
Pokazując bezsens wiedzy
I absurd sztuki w której gramy

Tutaj kontrast duszy z ciałem
A tam nęci ścieżka nowa
Ku wieczności woli wolnej
Pełni pustki w lepszym bycie
...Jako jedna z dawnych gwiazd...
 
Awatar użytkownika
sito
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 138
Rejestracja: śr sie 01, 2007 8:53 pm

sob kwie 12, 2008 11:10 am

A to moje wypoeciny z kilku nudniejszych lekcji w szkole. Z początku pisałem bezwiednie, bez żadnego założenia, no może było w tym trochę inspiracji znajomą. Gdy już pozostało jedynie kilka wersów do końca, skojarzyło mi się to z Thelemą, stąd tytuł. Myślę, czy może by nie siąść w domu i porządnie to poprawić, może kiedyś : )


Wiersz niczego sobie :) ... kojarzy mi sie z balladami Mickiewicza
Jesli chodzi o moje rady apropos "dopracowywania" - moglbys troche posiedziec nad sylabotonika bo czasami pada Ci rytm i w tedy traci sie poczucie ze owaz Pani naprawde "plynie" ;)

Jesli chodzi o rym to jestem zwolenniczka trzymania sie schematu w takich "balladowych" formach. Najpierw stosujesz rym zamiennie, potem co zwrotke to inaczej, konczy sie na tym ze rymu nie ma wcale :razz: Wg mnie wiersz zyskalby bardzo duzo na nastrojowosci i estetyce przede wszystkim jeslibys trzymal sie takiej schematycznosci (nie bezwzglednie oczywiscie)

A jesli chodzi o stylistyke to nie trafia do mnie wers "tutaj kontrast duszy z cialem" ... jakies takie ... zbyt wspolczesne :P moze daloby sie znalezc jakis zamiennik "kontrastu"?

Pomimo tych kilku rzeczy uwazam ze napisales bardzo fajny kawalek :) Przypomina mi to tworczosc mojego kolegi (fascynata mickiewiczowskiego piora). Odrobina treningu i mysle ze bedzie bardzo dobrze.
Pozdrawiam i zycze wytrwalosci w pisaniu nowych lirykow :)
 
Awatar użytkownika
SkeezaPhrenyak
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 122
Rejestracja: czw wrz 29, 2005 8:46 am

sob kwie 12, 2008 1:12 pm

Mnie również zdarza się czasem jakiegoś wiersza popełnić :papieros:
Ot tak, czasem człowiek musi, bo inaczej się udusi :wink:
 
Awatar użytkownika
azef
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 200
Rejestracja: pt kwie 04, 2008 5:17 pm

sob kwie 12, 2008 2:56 pm

Edgar Alan Poe, zdolny prozaik i poeta. Trudno opisać mi jego wiersze, po prostu najlepiej przeczytać je samemu.
 
Awatar użytkownika
Elenhnor~Seulrion
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 86
Rejestracja: pt wrz 07, 2007 2:19 pm

ndz kwie 13, 2008 9:56 am

kojarzy mi sie z balladami Mickiewicza

Aż tak widać wpływ 'Dziadów' i 'Pana Tadeusza'? :wink:
Uwielbiam Mickiewicza, jednak przy pisaniu właściwie nie wzorowałem się na niczyjej twórczości, tak po prostu wyszło : )
Popracuje jeszcze nad nim, zobaczymy co z tego wyjdzie.
Mam jeszcze kilka wierszy zapisanych 'po zeszytach', też bym je tutaj umieścił, tylko postaram się by tym razem były wykończone.

Swoją drogą właśnie przypomniała mi się piosenka Kaczmarskiego 'Pijany Poeta'. Strasznie ją lubię : )

Pijany poeta ma za złe że klaszczą
Że patrzą na niego ciekawie
Że każdy mu nietakt łaskawie wybaczą
Poeta wszak wariat jest prawie

Nie chodzi po ziemi współżyje z duchami
Ich mowę na wylot zna przecież
I cóż że ogląda się wciąż za trunkami
Alkohol nie szkodzi poecie

Kochają go bardzo drwiąc z rąk jego drżenia
Ta drwina współczucia ma nazwę
Ugoszczą przytulą ukoją cierpienia
A on im to wszystko a za złe

Do łez się zamartwią że znowu nic nie jadł
Że pali za dużo i nie śpi
Że w oczach mu tańczy szaleńcza zawieja
A oni pragnęliby pieśni

A on się zakocha trzy razy na tydzień
I wtedy zstępuje na ziemię
Czasami w połowie wieczoru gdzieś wyjdzie
Czasami w połowie zadrzemie

A oni się wtedy po cichu rozzłoszczą
Że nie dba gdy w krąg niego siedzą
Lecz czegoś mu jednak naprawdę zazdroszczą
Lecz czego zazdroszczą nie wiedzą


Jacek Kaczmarski
1986
 
Awatar użytkownika
Kroshgar
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 329
Rejestracja: pt lis 03, 2006 10:13 pm

pn kwie 21, 2008 10:38 am

To może i ja zarzucę link do swojej grafomanii :)

http://www.jest-lirycznie.art.pl/opowiadanie.php?id=976

Ja tam ostatnio pożeram Jasia Kapelę, fajny jest jakoś :)
 
Awatar użytkownika
Mellor Drothring
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: śr kwie 04, 2007 8:36 pm

śr cze 18, 2008 6:18 pm

Z moich ulubionych:

Juliusz Słowacki w każdej formie i odmianie - Grób Agamemnona, Testament Mój, być może Balladyna...
Jacek Kaczmarski a w szczególności Siedem grzechów głównych, Lekcja historii klasycznej, Hiob.
Miron Białoszewski, Czesław Miłosz - za wielkość, za pasję, za pierwsze wrażeni jakie na mnie wywarli.

Nie znoszę większości z poezji Adama Mickiewicza. O ile Dziady lubię i wracam do nich często, o tyle na przykład Romantyczność czy Do M* ... nie za treść, przekaz, ale za ten okropny dla mnie styl. Pominę milczeniem osobowość samego Mickiewicza, bo nie miejsce rozwodzić się nad tym i nie pora.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości