Zrodzony z fantastyki

 
Radgar
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 26
Rejestracja: sob maja 10, 2008 8:09 am

Cud a tworzenie przedmiotów

sob maja 17, 2008 9:41 pm

Witam, ostatnio rozpoczęliśmy epicką kampanię zaczynając od 15 poziomów. Niedługo mój kapłan osiągnie 17 poziom i chciałbym go trochę ulepszyć. Zastanawiam się nad stworzeniem 2 przedmiotów : poprawiających moją Rzt i Cha. Mogę rowniez przeznaczyć te 2 cudy na powiększenie tych atrybutów bez przedmiotów, samym czarem. Który sposób jest bardziej opłacalny ? Jaką premię mógłby osiągnąć przedmiot dodający Rzt lub Cha ? Czy dam radę stworzyć Wisiorek Rzt +8 ? Jaki jest limit kosztu takiego przedmiotu i o ile mogę podwyższyć sobię atrybut samym czarem, bez przdmiotów ? Z góry dzięki.
 
Awatar użytkownika
Dark Sage
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 370
Rejestracja: pn sty 30, 2006 7:25 pm

sob maja 17, 2008 10:29 pm

Uno mylisz Cud z Życzeniem.

Duo premia +8 do atrybutu to epik, nie da się ich tworzyć zwykłym zaklęciem.

Trio bardziej opłaca się zebrać 5 zwojów Życzenia i powiększyć sobie atrybut o +5 (można to zrobić tylko na raz, wykorzystując zaklęcie runda po rundzie dla jednego atrybutu).

Quatro jeżeli twój MG jest ograny to po poproszeniu o taki przedmiot zrobi ci coś bardzo złego, np. zespoli cię z wisiorkiem tworząc inteligenty przedmot.
 
Awatar użytkownika
Voaraghamanthar
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 176
Rejestracja: wt gru 18, 2007 12:43 pm

sob maja 17, 2008 11:51 pm

Dark Sage pisze:
Uno mylisz Cud z Życzeniem.


Niekoniecznie. Gdy rzucasz życzenie zawsze musisz poświęcić co najmniej 5000 PD, na cud nie, aczkolwiek jeśli to zrobisz możesz osiągnąć podobny efekt. Z tymi czarami jest jednak pewien problem. Otóż bardzo niedobrze jest pozostawiać niedopowiedzenia i niedookreślenia. Oczywiście w dużej mierze zależy to od MG (W mojej drużynie nawet jak nikt nie miałby już innych czarów, wszyscy mieliby po 1 pw, a nad nami stałby wkurzony antyczny czerwony, to i tak zastanawialibyśmy się nad ich użyciem. Po prostu złośliwy MG. Muszę jednak przyznać, że jak w życzeniu jakie wypowiadamy nie da się znaleźć luki to pozwala na efekt, który chcieliśmy uzyskać.).

Opis życzenia mówi, że możesz stworzyć niemagiczny przedmiot o wartości do 25000 sz lub przedmiot magiczny. W drugim przypadku nie podaje jednak górnej granicy. Wszystko zależy od interpretacji. Ja przyjmuje (i tak mamy na sesji), iż limit 25000 sz dotyczy także przedmiotu magicznego. Nasz MG zrobił jednak tak, że za każde kolejne 5000 PD, które wydamy limit podnosi się o kolejne 25000 sz, jednak z zastrzeżeniem, że nie możemy kreować artefaktów.

Samym czarem można powiększyć każdy atrybut maksymalnie o +5. Jeśli jednak rzucisz raz życzenie (u nas także cud, na który wydasz 5000 PD) z takim zamiarem, a następnie jakiś czas później będziesz chciał podnieść sobie o kolejny punkt dany atrybut, to wciąż będziesz potrzebował 2 czarów. Tylko rzucenie tego czaru kilka razy pod rząd (runda po rundzie) pozwala podnieść atrybut o więcej niż jeden. Jasno wynika z tego, iż najlepiej zebrać pięć zwoi/mieć dostęp do 5 czarów i dopiero wtedy je wykorzystać.
 
Awatar użytkownika
Llewelyn_MT
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1178
Rejestracja: sob sty 31, 2004 7:06 pm

ndz maja 18, 2008 1:07 am

Na nie-epickim poziomie każdy atrybut można podwyższyć tylko o 5, bez względu na metodę. Wlicza się w to zarówno czar życzenie jak i jednorazowe przedmioty magiczne (grimuary). Po prostu wszystkie te metody dają premię odziedziczoną, która się nie kumuluje (z wyjątkiem przypadku opisanego powyżej).

Jak chcesz mieć wysokie atrybuty, to najlepiej stwórz bohatera z wszystkimi na 18 na starcie i problem sam znika. To się nazywa min-maxing, tyle że tu bez pierwszego członu. Pomysł z kolekcjonowaniem zwojów życzenia jest jakiś taki niepraktyczny i zbyt czasochłonny.

Voaraghamanthar: Twój MP chyba nie lubi czytać. Jest explicite wyszczególnione w opisie czaru życzenie:
SRD 3.5 pisze:
Koszt PD: Rzucając życzenie, poświęcasz minimum 5000 PD. Jeżeli kopiujesz za jego sprawą czar, z którym związany jest koszt PD, musisz wydać albo 5000 PD, albo ponieść ów koszt – pod uwagę należy brać wyższą wartość. Jeśli za pomocą życzenia tworzysz lub ulepszasz przedmiot magiczny, musisz pokryć podwojony normalny koszt PD wykreowania lub udoskonalenia danego przedmiotu plus dodatkowo 5000 PD.
Oczywiście płaci to korzystający z czaru/zwoju życzenia.
 
Awatar użytkownika
Voaraghamanthar
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 176
Rejestracja: wt gru 18, 2007 12:43 pm

ndz maja 18, 2008 4:08 am

Llewelyn_MT pisze:
Twój MP chyba nie lubi czytać. Jest explicite wyszczególnione w opisie czaru życzenie:


To jeszcze nic. Ja nie umiem czytać ;). Nie wiem skąd wzięło się to u mojego MG, ale ja mam po 3 ed. Jestem pewny, że tam nie było nic takiego napisane. Niby ta edycja 3,5 już jest całkiem długo, na dniach pojawi się 4.0, a mi się dalej mieszają zasady stare i nowe. Nie zmienia to jednak faktu, że gramy jak napisałem :P.
 
Radgar
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 26
Rejestracja: sob maja 10, 2008 8:09 am

ndz maja 18, 2008 1:05 pm

Czyli cudem nie da się tworzyć przedmiotów magicznych ? I jeśli rzucałbym cud np. 2-3 razy pod rząd to za każdy osobno płaciłbym 5k PD ?

Edit: I nie chodzi mi o czar zyczenie. Moj MP nie pozwoli kupic mi tak dobrego zwoju :P liczy sie tylko cud.
 
Awatar użytkownika
Llewelyn_MT
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1178
Rejestracja: sob sty 31, 2004 7:06 pm

ndz maja 18, 2008 5:06 pm

Voaraghamanthar: To nowość. W 3.0 jest po prostu 25k sz limitu na magiczny i niemagiczny.

Radgar pisze:
Czyli cudem nie da się tworzyć przedmiotów magicznych?
Nie można, co jasno wynika z opisu czaru.
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

ndz maja 18, 2008 6:34 pm

Llewelyn_MT pisze:
Nie można, co jasno wynika z opisu czaru.

Technicznie rzecz ujmując to można. Miracle jest prośbą o bezpośrednią interwencję bóstwa. Większość bóstw może tworzyć magiczne przedmioty, a te posiadające silent divine ability: divine creation mogą robić to nadspodziewanie szybko. Zatem jako wyraźną prośbę do bóstwa (drugie wykorzystanie zaklęcia), można prosić swoje bóstwo o stworzenie magicznego przedmiotu i o ile wiąże się ono z portfolio boga, a jesteśmy wiernymi wyznawcami, to możemy się spodziewać takiego przedmiotu w przeciągu kilku dni (jeśli bóstwo nie ma akurat takiego przedmiotu pod ręką).
Ostatnio zmieniony ndz maja 18, 2008 6:36 pm przez Suldarr'essalar, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Radgar
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 26
Rejestracja: sob maja 10, 2008 8:09 am

ndz maja 18, 2008 6:36 pm

@Up.
Myśle ze masz racje :D W sumie to by bylo logiczne. Życzenie ukazuje potęgę magii, a cud potege bóstwa. Przeczytalem wiele opisów bóstw w Wyznaniach i Panteonach i kazdy potrafi stworzyc dowolny przedmiot do jakiejs granicy pienieżnej :P
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

ndz maja 18, 2008 6:55 pm

Małe sprostowanie do wypowiedzi Radgara. Tylko bóstwa o DivRank 1+ i tylko przedmioty związane ze swoim portfolio (chyba, że bóstwo posiada divine creation, lub może normalnie tworzyć dany przedmiot, tak samo jak śmiertelnicy).
 
Awatar użytkownika
Llewelyn_MT
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1178
Rejestracja: sob sty 31, 2004 7:06 pm

pn maja 19, 2008 12:34 am

Kwestia nie w tym czy bóstwo potrafi stworzyć przedmiot, ale czy cud jest odpowiednim narzędziem by się o taką przysługę zwrócić. W opisie czaru jest mowa jedynie o rzuceniu czaru przez bóstwo i nic nie sugeruje innego efektu.

Alternatywny efekt czaru wymaga zapłacenia 5000 PD i stosuje się w szczególnych przypadkach. Wtedy z pewnością może to być przedmiot, ale raczej "wypożyczony" przez bóstwo, jeśli robisz coś, co owo bóstwo pochwala. Bóstwo to nie supermarket. Jeśli chce, może z pewnością swój dar odebrać.

Przede wszystkim mówimy tu o zwoju, więc nie wiem czy takie zwoje w ogóle się tworzy. Wątpię, by jakiś kapłan tworzył (oprócz szczególnych przypadków) zwoje z zapłaconymi dodatkowo 5000 PD. To nierozsądne, zwłaszcza że taki czar w ogóle nie musi zadziałać jeśli użyje się go nieodpowiednio, lub zrobi to nieodpowiednia osoba. Posiadanie zwoju z czarem cud nie daje wszak żadnej gwarancji.
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

pn maja 19, 2008 10:10 am

Llewelyn_MT pisze:
W opisie czaru jest mowa jedynie o rzuceniu czaru przez bóstwo i nic nie sugeruje innego efektu.

W opisie czaru stwierdzono jedynie, że nie kapłan nie rzuca cudu, ale prosi o cud. Stworzenie przedmiotu magicznego jest jak najbardziej w zasięgu możliwości bóstw zsyłających czary, więc jest możliwe do spełnienia.

Po drugie, kapłan musi pokryć wszelkie koszta w XP za duplikowane czary posiadające koszt w xp'kach, więc rozsądne jest, że przedmiot dany przez bóstwo będzie kosztował kapłana dodatkowe xp'ki.
 
Awatar użytkownika
Llewelyn_MT
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1178
Rejestracja: sob sty 31, 2004 7:06 pm

pn maja 19, 2008 9:35 pm

Suldarr'essalar pisze:
Po drugie, kapłan musi pokryć wszelkie koszta w XP za duplikowane czary posiadające koszt w xp'kach, więc rozsądne jest, że przedmiot dany przez bóstwo będzie kosztował kapłana dodatkowe xp'ki.
To rozsądne rozwiązanie. Niemniej jednak oznacza to, że nie jest możliwe stworzenie przedmiotu magicznego w przypadku zwoju, co zresztą można przeczytać w podręczniku - patrz cud w tabeli zwojów objawień 9. poziomu w PMP.
 
Radgar
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 26
Rejestracja: sob maja 10, 2008 8:09 am

wt maja 20, 2008 2:29 pm

Ale w przypadku rzucanego przeze mnie a nie ze zwoju jest możliwe ?
 
Awatar użytkownika
Llewelyn_MT
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1178
Rejestracja: sob sty 31, 2004 7:06 pm

wt maja 20, 2008 2:45 pm

Zgadzam się z tym co napisał Suldarr'essalar. Jeśli bóstwo uważa, że przyda ci się to w walce w jego sprawie, to dlaczego nie, ale właśnie z tym dodatkowym kosztem - 5000 PD za większą prośbę plus opłata w PD za przedmiot.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości