Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
malarz1989
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 35
Rejestracja: sob paź 06, 2007 10:36 pm

Hyperboria

pn kwie 14, 2008 10:26 pm

Shalom.

Z miejsca przyznaję się, że jestem laikiem jesli chodzi o Greyhawk, więc niech was nie dziwi mój brak wiedzy.

Niedługo zaczynam wraz z przyjaciółmi grać jednak w tym świecie i zainteresował mnie tytułowy kontynent. W podręczniku traktującym o świecie nie za wiele - jeśli jest cokolwiek - na jego temat. Zainteresował mnie jednak ze względu na położenie i domniemany klimat jaki tam może panować.

Pytanie moja brzmi, co wiecie na temat Oerth ?

Wiem że to dosyć obszerne zagadnienie, ale jednak byłbym wdzięczny za jak najwięcej informacji - choćby ogólnych.

Pozdrawiam
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

wt kwie 15, 2008 1:30 am

Krótko: Oerth to nazwa planety, zaś kontynent, na którym toczy się gra, nazywa się Flanaess i - z racji na swoją rozległość - jest bardzo zróżnicowany pod względem klimatycznym. Północ jest bardzo mroźna, podczas gdy południe - wprost przeciwnie... Co konkretnie Cię interesuje? Na pewno znajdzie się ktoś, kto zdoła Ci pomóc. W każdym razie Przewodnik Geograficzny w całości poświęcony jest Flanaess - jeśli już to o innych częściach globu nie wspomina się tam zbyt wiele.
 
Awatar użytkownika
malarz1989
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 35
Rejestracja: sob paź 06, 2007 10:36 pm

wt kwie 15, 2008 7:59 am

Shalom.

Kontynent który miałem na myśli to chyba Hyboria. Zmyliło mnie to, że na mapie jest na nim wielki napis Oerth. W każdym razie mam na myśli kontynent na północ od Flanaess. Czy wiadomo jakie ludy go zamieszkują ?

Najbardziej mnie interesują te mroźne krainy barbarzyńców, i ziemie należące do orków. Czy na Flanaess są gdzieś typowe hordy orków ? Jaki jest ich wódz ?

Pozdrawiam
 
Awatar użytkownika
rincewind bpm
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1931
Rejestracja: pn wrz 27, 2004 5:24 pm

wt kwie 15, 2008 8:18 am

Oerth has at least four continents, the largest of which is Oerik, lying mainly in the Northern Hemisphere. Southeast of Oerik lies the much-smaller landmass of Hepmonaland, lying in the tropics. Hyperboria, also called Telchuria (after Telchur, the god of winter), lies at the north pole, while Polaria lies at the south pole.


Hm, zmieniam nazwę tematu.
 
Awatar użytkownika
Cubuk
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 844
Rejestracja: pt maja 25, 2007 2:31 pm

pt kwie 18, 2008 5:02 pm

Typowe hordy orków? Z pewnością wiele ich znajduje się w Imperium Iuza, państwie należącym do jednego z najpotężniejszych czartów i to jemu niektóre bandy orków sprzedają swoje topory. Najwięcej znajdziesz ich w Pomarj, kraju rządzonym przez półorka Turrosha Maka, którego stolicą (kraju :P ) jest wybudowane na zboczach wielkich gór Stoneheim. Stąd pochodzą orkowie i na tym terenie (wzgórza Drachensgrab) prowadzą działalność górniczą i budują wielkie, podziemne tunele. Mają również chętkę na łupienie pobliskich krain. Sporo znajdziesz ich również w Bandyckich Królestwach, prowincji (?) niecałkowicie kontrolowanej przez Iuza, leżących przy gigantycznym wąwozem - Kanionem Szczeliny. Zielonoskórzy bytują też na mroźnej północy, w Północnym Królestwie, Marchii Kości. Oczywiście to są miejsca, gdzie znajdziesz ich najwięcej, bo orkowie są porozrzucani po całym Flanaess.

O Hyborii i Hyperborii niestety nic nie wiem.
 
Fingal
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 182
Rejestracja: pt maja 27, 2005 1:24 pm

wt cze 10, 2008 5:31 pm

No, panie, to zapodałeś temat.

Z Hyborią jest tak - jedyne co można z kanonicznych źródeł wywnioskować, to to, że jest to polarny, niezbadany kontynent. Podobnie jak reszta Oeriku, poza granicami Flanaess jest to trochę terra ubi leones.

Wartoposzukać w archiwalnych Dragonach, może ktoś się pokusił o rozpisanie Hyborii. A jak nie, to pozostaje wymyślenie czegoś.
 
Awatar użytkownika
Lunar190
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 358
Rejestracja: pt wrz 07, 2007 9:33 pm

ndz cze 22, 2008 7:10 pm

Wierzy się, że Ziemia Czarnego Lodu na północy jest połączona z Hyperboreą (Telchurią) lodowym mostem. Wierzy się, że to stamtąd przychodzi zima wraz z północnym wiatrem (któremu patronuje bóg zimy Telchur). Wierzy się także, iż na tym kontynencie, lodowcu w miejscu bieguna znajduje się wejście do wnętrza Oerthu. Wielu bowiem w istocie wierzy (bo tylko to im pozostaje) że Oerth jest planetą pustą. Najwyraźniej jest to pozostałość po pomysłach twórców związanych z Mystarą. (Która również była pusta, a nawet zawierała pod skorupą inny, wewnętrzny świat.) Pomimo pokręconego geocentrycznego układu planetarnego Oerth, spójności z kosmologią Planescape i Spelljammera, Oerth ma ponoć 4 warstwy nieba i 4 warstwy piekieł (być może to o nie chodzi, kto wie).
Generalnie to kolejna nieopisana przez twórców rzecz i jesteśmy ograniczeni do wydarzeń na Flanaess, zwłaszcza że świat został oficjalnie olany przez twórców jak cała reszta.
terra ubi leones.

Rzekłbym, że to bardziej terra incognita :)
Są jedynie pogłoski, że ponoć Chainmail miał się dziać na zachodzie Oeriku, ale informacje te są stare, quasi-kanoniczne i generalnie nie ma między nimi żadnego związku. Tyle wiemy. Nawet patrząc na mape świata ciężko zlokalizować niektóre kontynenty.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości