Zrodzony z fantastyki

 
wiedzminberengar
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 30
Rejestracja: ndz lip 27, 2008 8:41 pm

Pytanie o grę w klimatach sf

pn lip 28, 2008 1:53 am

Witam forumowiczów.
Mam jedno pytanie. Otóż ostatnio, wskutek zagrywania się w grę komputerową Mass Effect, zaciekawił mnie temat gier utrzymanych w klimatach s-f. Przy czym mam na myśli s-f w konwencji że tak nazwę gwiezdnej, bez apokalipsy czy realiów cyberpunka. Niestety mam spory problem w rozróżnieniu pojęć space opera, hard s-f, czy soft s-f. Kompletnie się gubię w tym wszystkich. Może powiem czego oczekuje, będzie łatwiej.
Jak mówiłem interesują mnie podróże kosmiczne, duża ilość planet do zwiedzenia, z odrobiną realizmu (nie za dużo), bez całej tej naukowej otoczki. Kompletnie się gubię w naukowych dywagacjach na temat działania różnych przekaźników itp. Owszem mogą być, by wytłumaczyć działanie niektórych rzeczy, ale by nie sprawiło to aby nauka doprowadziła do tego że nadmiernie wzrósłby realizm i okazało się że nie mogę zrobić zwrotu swoim myśliwcem w miejscu, że musiałbym zatrzymać go i zawrócić.
Przeglądam forum w poszukiwaniu takich właśnie światów, po polsku, bo znajomych obcych języków jest u mnie niezbyt dobra. Na razie znalazłem jeden tytuł "gasnące słońca". Ale podobno bliżej mu do fantasy niż sf.
Możecie coś poradzić? jakie znacie tytuły w powyższych klimatach?
 
Awatar użytkownika
Balgator
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 514
Rejestracja: wt sie 26, 2003 5:23 pm

pn lip 28, 2008 7:28 am

Ja powiem tylko jedno: "Mutant Chronicles".

Swego czasu w Wieży Snów ukazywały się artykuły opisujące świat i rzadzące nim megakorporacje (nie takie jak w Cyberze). Pośród planet jakie masz do zwiedzania znajdują sie przede wszystkim planety układu słonecznego ale takiego, jakiego nie znasz. Polecam.
 
wiedzminberengar
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 30
Rejestracja: ndz lip 27, 2008 8:41 pm

pn lip 28, 2008 10:11 am

Jeszcze coś. Nie jest to warunek, ale dobrze aby sie znalazło w grze. Chodzi o inne rasy, obcych, którzy nie byliby tylko bezmyślnymi agresorami, ale też przede wszystkim tworzyli zorganizowane społeczności, mogące się dogadać z ludźmi, stworzyć jakiś sojusz, umowę handlową.
 
soul31
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 141
Rejestracja: śr paź 11, 2006 9:47 am

pn lip 28, 2008 10:48 am

Niestety po polsku to tylko gasnące słońca. Innego systemu tego typu nie widziałem. Miało wyjść core i ten system który wygrał rewolucje kreatywną ale coś nie wychodzą. Co do wyjścia core to mam gigantyczne wątpliwości bo ckgroup zdechło ,nie? Co do gasnących słońc jest to jeden z tych systemów gdzie cokolwiek wrzucisz to będzie chodzić. Z fantasy wzięty jest tam ustrój feudalny. Oczywiście są planety tak zacofane ale są też planety bardzo rozwinięte technologicznie. W skrócie jak chcesz fantazy z mieczami itp to możesz. Ale równie dobrze mogą być blastery , pola ochronne i tym podobne. Ostrzegam że występuje psionika i magia płynąca z wiary. Jest inkwizycja niszcząca technologie. Obcy są - nawet można takimi grać. Mimo wszystko to raczej nie jest to czego szukasz.
 
Awatar użytkownika
Kot
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2551
Rejestracja: wt lut 03, 2004 11:20 am

pn lip 28, 2008 11:00 am

A ja złośliwie polecam poniższą listę:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ro ... s_by_genre

W Polsce niestety nie doczekaliśmy się żadnej porządnej gry S-F poza Gasnącymi Słońcami. Z anglojęzycznych poleciłbym Alternity, ale jest dość mocno przesycona technologią. Jeśli oglądałeś serial 'Firefly', to na jego podstawie powstała gra 'Serenity'.
 
wiedzminberengar
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 30
Rejestracja: ndz lip 27, 2008 8:41 pm

pn lip 28, 2008 11:01 am

A jakieś autorki? tak przeglądam i coś się tam pisze o takich systemach, ale jak widzę, to jest tego mało, w porównaniu do fantasy. Możecie polecić jakiś autorski?
 
Awatar użytkownika
Kot
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2551
Rejestracja: wt lut 03, 2004 11:20 am

pn lip 28, 2008 11:08 am

Niestety, w takowych się nie specjalizuję, ale poleciłbym porządnie poszukać w necie - wiem, że jest jakiś rodzimy serwis z systemami autorskimi.
 
Nukereal

pn lip 28, 2008 11:44 am

Traveller jest uniwersalnym systemem do gry sf. Na poltku była nawet jego recenzja, podobno warty uwagi.
Gwiezdne Wojny jeśli lubisz w miarę ten świat dadzą ci dużo w zamian, również jest recenzja.
GURPS to uniwersalny system RPG na którym można wszystko zrobić- rzecz w tym że potrzebne są dodatki do tego. Warto wiedzieć.
Mam nadzieję że pomogłem- fakt że wszystko po angielsku
 
Awatar użytkownika
Vini
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 229
Rejestracja: pt wrz 17, 2004 5:31 pm

pn lip 28, 2008 3:00 pm

Fading Suns, Czyli Gasnące Słońca.
Polecam, jest tak, że w co byś nie chciał pograć na pewno to tam zrobisz. Jak coś Ci nie pasuje, możesz to wywalić, możesz podciągnąć technologicznie świat (My tak przez pewien czas graliśmy). Jedyna moim zdaniem wada, to mechanika walki ;)
 
wiedzminberengar
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 30
Rejestracja: ndz lip 27, 2008 8:41 pm

pn lip 28, 2008 3:39 pm

Niestety znajomość angielskiego jest na słabym poziomie, więc wspomnianych przez Nukereala pozycji raczej nie ruszę, ale co do gasnących słońc to jestem ciekawy. Jednak to stary system, więc nie będzie go łatwo dostać.
Vini a co jest nie tak z ową mechaniką walki?
Star Warsy jeśli się nie mylę są oparte na d20, jak ten system się sprawdza w innej scenerii niż fantasy? Pytam bo można powiedzieć że wychowałem się na edycji 3.0 i 3.5 DND, a także Wiedźmina.
A może by zrobić własny setting? Musze usiąść i pomyśleć. :razz:
 
Awatar użytkownika
Ysabell
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1410
Rejestracja: wt maja 04, 2004 12:48 am

pn lip 28, 2008 6:13 pm

Gasnące Słońca dość często pojawiają się na Allegro. Ja też bardzo polecam ten system jako ogromnie plastyczny - można w nim grać naprawdę dużo różnych rzeczy.

W każdym razie na pewno są tam obce inteligentne rasy, podróże kosmiczne i mnóstwo planet do zwiedzania - czyli to, o czym pisałeś. :-)
 
wiedzminberengar
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 30
Rejestracja: ndz lip 27, 2008 8:41 pm

pn lip 28, 2008 9:42 pm

a w jakiej cenie oscyluje? no i czy to jest jeden podręcznik czy jakieś dodatki?
 
Awatar użytkownika
Furiath
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3802
Rejestracja: ndz mar 23, 2003 12:10 am

pn lip 28, 2008 10:31 pm

a w jakiej cenie oscyluje? no i czy to jest jeden podręcznik czy jakieś dodatki?

Sprawdź sobie, w chwili obecnej są 4 książki do GSów na Allegro.
http://allegro.pl
 
Awatar użytkownika
Vini
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 229
Rejestracja: pt wrz 17, 2004 5:31 pm

pn lip 28, 2008 11:01 pm

Co nie tak z mechaniką?
No cóż, mechanika walki jest dość kłopotliwa i na pewno nie jest intuicyjna. Sporo przeliczania, liczenia, kalkulowania i modyfikatorów ;)
Dodatki są, ale w Polsce wyszła ich garstka. W Stanach jest reedycja podręcznika, i myślę że warto by się zainteresować nimi w języku angielskim.
 
Awatar użytkownika
Ysabell
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1410
Rejestracja: wt maja 04, 2004 12:48 am

pn lip 28, 2008 11:49 pm

Do gry w zupełności wystarczy podręcznik podstawowy. Poza nim wyszło po polsku kilka dodatków (m.in. "Podręcznik gracza"), które do gry niezbędne nie są. Część z nich lepsza, część gorsza - jak to zwykle bywa. Poszukaj recenzji w sieci. Kilka na pewno jest.

Ja swoją podstawkę kupiłam jakiś czas temu na Allegro za jakieś 30-35 złotych - nie pamiętam dokładnie...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości